פרוקי רגליים 704144
לפני כמה שנים נהייתי קצת דלוק על פרפרים, ולמדתי את הסוגים והמינים וכו'. ואז קניתי את ''מדריך החרקים'' של פיני אמיתי - שבכותרת המשנה שלו מבהיר שהוא עוסק בכלל פרוקי הרגליים - רק כדי לדעת קצת על חבריהם וקרוביהם של הפרפרים. די מהר הבנתי שבין פרוקי הרגליים, הפרפרים הם רק דוגמנים - יפים מאוד אבל שטחיים. כלומר, יש משהו מגניב בגלגול של ארבעה שלבים כל כך שונים, אבל כבר היכרנו את זה בגן עם טוואי המשי, ואין לפרפרים המון קטעים אחרים. בין שאר הפרוקים יש שפע מרתק מאוד של טריקים ושטיקים, ופיני אמיתי, שכבר קראתי מדענים רציניים שסונטים בו על אי דיוקים, יודע להתמקד במגניבים שבהם.
פרוקי רגליים 704286
השם "פיני אמיתי" הזכיר לי משהו שלגמרי שכחתי - בסביבות גיל 12 פיתחתי לתקופה מסוימת חיבה לעקרבים, ואפילו גידלתי כמה. קראתי אז את הספר שלו בשקיקה.

אם אני יודע נכון, אמיתי הוא מקרה נדיר של חוקר בעל שם עולמי, אבל בלי אף תואר אקדמי. איזה עוד כאלה יש?
פרוקי רגליים 704325
אני מנחש שבתחומים שיש בהם הרבה עבודת שטח, כמו זואולוגיה, בוטניקה, ואנתרופולוגיה, אולי גם בלשנות, הם המקום לחפש עוד כאלה. הפרפרולוג דובי בנימיני [ויקיפדיה] למד הנדסת מכונות ואוירונאוטיקה לתואר שני, אבל מחקריו החשובים הם זואולוגיה אולד-סקול. ניסים קריספיל כנראה לא מגיע למדרגת "חוקר בעל שם עולמי", אבל בכתבה של רועי צ'יקי ארד עליו צוטטו חוקרים מהאקדמיה שמעריכים מאוד את תרומתו למחקר.
פרוקי רגליים 704329
אולי הגזמתי כשכתבתי על אמיתי "חוקר בעל שם עולמי", אני לא באמת יודע.

מצאתי עכשיו כמה דוגמאות של מדענים הרבה יותר מפורסמים שהיו חסרי השכלה פורמלית, אבל מתקופות יותר ישנות: מייקל פאראדיי (שהתחיל את הקריירה המדעית שלו בתור שולייה טכנית במעבדה), ויליאם הרשל (גיליתי עכשיו שהוא היה בכלל מוזיקאי מקצועי, והתחיל להתעסק באסטרונומיה רק כשהיה בשנות השלושים שלו) גרגור מנדל, ורמנוג'אן.
פרוקי רגליים 704330
יש גם את ג'ודית ריץ' האריס (שהוזכרה בדיון 2244), אם כי הסיפור שלה שונה: היה לה תואר ראשון, והיא אפילו התחילה דוקטורט בהרווארד בשנות השישים‏1, אבל את התאוריה המהפכנית שלה היא פיתחה עשורים לאחר מכן בתור חוקרת עצמאית לחלוטין, בלי משרה אקדמית.

גיליתי עכשיו שהיא נפטרה לפני פחות מחודשיים, בגיל 80.

_______________
1. היא הודחה מתכנית הדוקטורט משום שהיא חסרה "מקוריות ועצמאות" במחקר, כפי שצוין במכתב רשמי ששלח לה ראש המחלקה לפסיכולוגיה בהרווארד, ג'ורג' א. מילר. 38 שנים לאחר מכן היא זכתה בפרס ג'ורג' א. מילר למאמר פורץ דרך בפסיכולוגיה. פרטים כאן.
פרוקי רגליים 705164
אני חושב, שכמו בכל רשימה שתוכל להעלות על הדעת, רמנוג'אן חריג כאן.
כאשר מדברים על מדען לא מקצועי, חושבים על מישהו שעוסק במדע כתחביב. הגדרה אולי יותר מדוייקת היא מדען ללא השכלה ותואר פורמאלי בתחומו.
אפילו בהגדרה הפורמאלית, רמנוג'אן, היה מתמטיקאי מקצועי שבניגוד לאגדה האורבנית, כן קבל השכלה פורמאלית במכללות שונות. בסופו של דבר גם קבל תואר של קמברידג' והיה חלק מן הסגל שם. הבעיה העיקרית איתו היא שלא ניתן לתאר אותו כשום דבר אחר מלבד מתמטיקאי. העובדה שלא קבל תואר מאותן מכללות בהודו נבעה מכך שנכשל בכל המקצועות האחרים. האם מישהו יתאר את רמנוג'אן כמנהל חשבונות?
פרוקי רגליים 705168
אבשלום אליצור החל את עבודתו בכיוון של ניסוי EPR וגם תרם שם כבר תרומה משמעותית עוד לפני שקיבל דוקטורט בשנת 1999 (ולא היה לו אף תואר קודם, כולל תעודת בגרות).
פרוקי רגליים 705175
ואני ממליץ על הספר הקצר שלו במסגרת האוניברסיטה המשודרת 'זמן ותודעה' שדן בניסוי EPR ובתעלול הנאה של אליצור המבצע מדידה ללא מדידה.
הוא זכור לי לטובה כאחד הספרים הראשונים שעוררו את התעניינותי בנושא.
פרוקי רגליים 705254
צ'רלס דרוין למשל, היה גיאולוג ותיאולוג בהשכלתו הפורמלית, ולא ביולוג (הוא היה בוטנאי חובב)
פרוקי רגליים 705341
בזמנו של דארווין היה בכלל דבר כזה "ביולוג" (כהשכלה פורמלית)? קארולוס ליניאוס [ויקיפדיה] היה טיפה בכיוון, אבל יותר רופא.
פרוקי רגליים 705381
אני לא חושב שלדרוין היתה השכלה פורמאלית של תיאולוג. כפי שכתב ירדן, הוא החל בלימודי רפואה באדינבורו. לאחר, שנטש אותם למד בקמברידג' לתואר BA כללי, שנדרש כהכנה ללימודים וקריירה של כומר. הוא קרא טקסטים תאולוגיים אבל למד בעיקר לימודי טבע וביולוגיה.
בכלל באוניברסיטאות באותם ימים, עדיין ההפרדה בין תארים אקדמיים לתארים כנסייתיים (כמו דיקאן) לא היתה סופית.
פרוקי רגליים 704333
אחי עשה בתיכון ביוטופ (היה פעם דבר כזה) על עקרבים, והספר הזה היה התנ''ך שלו, בערך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים