כמעט. 705481
כמה חבל.
כמעט. 705483
לא נורא.
יותר ציער אותי שהימין החדש לא עבר את אחוז החסימה.
כמעט. 705487
אני, בעוונותי, דווקא רוויתי נחת מכך ש''בלד רעם'' נכנסו ואילו בנט ושקד נשארו בחוץ. אבל צר לי על הצער הכפול שחווית.

(באמת, זאת לא ציניות)
כמעט. 705489
ואני ברגשות מעורבים: שמח שאילת שקד לא תהיה בכנסת (דווקא נפתלי בנט לא כזה נורא) ומצטער שבל"ד כן (רע"ם פחות מפריעים לי).
כמעט. 705491
הצער שלי הוא בעיקר בגלל שהקואלציה נשענת עכשיו באופן מוחלט על ליברמן, שהוא בעיני פוליטיקאי חסר אחריות, ואיני סומך עליו בגרוש. אני חושב שבעתיד הקרוב כולנו נחזה בתמרונים מכוערים שלו. בשעות הבוקר אתמול הכותרות היו שבאופן כמעט ודאי הימין החדש עובר. עם המידע הזה על עוד אולי 4 מנדטים לימין הלכתי לבריכה וחשבתי לעצמי בזמן השחייה שליברמן שנסע לחול וניתק קשר, אולי מוטב שיישאר שם ולא יחזור. כשחזרתי הביתה מבשרים לי פתאום שהכול שם התהפך. זה היה די מפתיע וגרם לי להלם מסוים‏1. באותו רגע הבנתי גם את תחושת המחנה שממול שהפסיד, וקצת התחרטתי על השמחה לאידם שאותה שלא הסתרתי קודם.
אשר לשקד ובנט, תחושותיי הפוכות משלך. אני חושב שהיא פעלה באופן נכון ואלגנטי כדי לעצור את "הדיקטטורה של בגץ" שבעיני היא פשוט הרס הדמוקרטיה, והצליחה במקום שדניאל פרידמן למשל נכשל כישלון חרוץ. איני חושב שיש איזו חקיקה שיכולה להואיל במציאות שבה השופטים בבית המשפט העליון פוסקים לא לפי החוק אלא לפי "מסורת שיפוטית" כפי שהתבטא קרמניצר, והדרך היחידה היא לבחור בשופטים, בעלי ערכים שהם יותר מתאימים לערכים ששוררים בקרב רוב הציבור.
מה יש לך נגדה?
בנט, לעומתה, לא כל כך ברורה לי מהות הביקורת שלו על הממשלה, ואיני רואה איך היה עושה מהלכים מוצלחים יותר בשאלת עזה, למשל.

1 ובאמת עבורי אי ההצלחה בנחיתה של בראשית מתגמדת לעומת העניין הזה. בראשית עשתה את כל מה שנדרש ממנה שהיה גם כך לא מעט עד לרגע הזה. טרם הנחיתה הערכתי ביותר מחמישים אחוזים שהנחיתה לא תצלח, ולכן שמחתי על כל הצלחותיה הקודמות, ולא כל כך התאכזבתי מהכישלון בסוף. כך זה בפרוייקטים הנדסיים. לפני ההצלחה תמיד יש כישלונות בניסויים, ודווקא מהכישלונות לומדים. וכאן היה קשה לעשות ניסויים שמדמים את המצב האמתי.
אוף. . . להועיל 705492
כמעט. 705504
ואני מרגיש להיפך, ליברמן הוא המחסום האחרון בפני ההדתה והחרדתה. אני שמח שמחה פורתא, שלפחות כוחו בקואליציה יגדל. וליברמן דוקא מצטייר ככזה שיודע היטב לעמוד על עקרונותיו, גם במחיר כסאותיו.
כמעט. 705506
מה מעקרונותיו מנע ממנו להיכנס לממשלה מיד אחרי הבחירות הקודמות? ואיך לאחר שנה שפעלה ללא עזרתו העיקרון הזה נעלם?
כמעט. 705508
ביטול חוק הגיוס מנע ממנו, כמו גם זה שהוא הראה לביבי שהוא לא בכיס שלו. למעשה, מלבד אולי במישור המדיני, האג'נדה של ליברמן דומה מאד לזו של יש עתיד.
אחרי שנה הוא קיבל את משרד הביטחון, שזה בונוס לא קטן, ואולי חשב שגם יוכל להשפיע יותר מבפנים. זכור לי שבהמשך הקדנציה הוא התנגד נמרצות לחוקי המרכולים והגיוס המרוכך.
כמעט. 705518
איני מבין. ואחרי שנה ביטול חוק הגיוס בוטל? וקבלת ג'וב עדיפה על קיום ממשלת ימין עבור מי שרואה עצמו ימני? ממש איש עקרונות. . . ליברמן הוא הפוליטיקאי המאוס ביותר שראיתי, ואני מקווה שאיך שהוא ימצא את דרכו בעקבות ציפורה, שהסיפור שלה מוכיח שתפילותיי לפעמים נענות. . .
כמעט. 705523
לא אמרתי לרגע שהוא לא ימני, אנא קרא שוב את תגובותי בעיון רב יותר.
ושר בטחון יכול בודאי להשפיע על מדיניות הבטחון, כנראה לא מיותר לציין.
כמעט. 705537
גם אני לא אמרתי לרגע שהוא לא ימני או שהוא כן ימני. הוא ''ליברמני'' אי כניסתו לממשלה והשארתה ממשלה שנשענת אל מושב בודד מטרתה הייתה הפלת הממשלה והליכה לבחירות כדי לשפר את מצבו האלקטורלי. אחרי שנה, כשראה שהוא לא מצליח נכנס לממשלה, וכשעלה שוב ריח בחירות באפו פרש ממנה למען אותה מטרה. הוא לא כל כך הצליח כי הוא איבד מושב, אבל חמשת המושבים שלו הם לשון המאזניים, ואם אני מכיר את דרכו, הוא חורש שוב מזימות דומות.
כמעט. 705539
אתה אומר שהוא אופורטוניסט, כלומר פוליטיקאי. לא אמרת כלום, אולי שהוא פוליטיקאי מוצלח.
האם ביבי לא בחר את עיתוי הבחירות באופן אופורטוניסטי באותה מידה? גם הוא פוליטיקאי מוצלח. המוצלח ביותר אפילו.
כמעט. 705546
כל פוליטיקאי משתמש בכל מיני טריקים פוליטיים כדי להצליח. אבל יש כאלה שמבקשים את ההצלחה הזאת לצורך קידום אידיאולוגיה מסוימת, ויש כאלה שאצלם זו גם המטרה. ליברמן, לדעתי, שייך לסוג השני. נתניהו, למרות כל מיני פעילויות בעבר שלא אהבתי, אני בכל זאת מקטלג אותו בקבוצה הראשונה.
כמעט. 705556
אם ביבי הקדים את הבחירות כדי לקדם את האג׳נדה של הימין - בכך הוא נכשל. גוש הימין אחרי הבחירות הללו לא במצב יותר טוב משהוא היה לפניהן (אלא להיפך).
ביבי לא טמבל. האמת היא שביבי הקדים את הבחירות בשל מספר סיבות אישיות / משפטיות (ובזה הוא הצליח קצת יותר).
כמעט. 705558
הצליח הרבה יותר מקצת.
החוק הצרפתי אאוט, חוק חנינה in.
כמעט. 705560
מסכים. הכוונה שלי היתה שבזה הוא הצליח ״קצת״ יותר.
כמעט. 705563
גם אם אתה צודק אינך סותר את מה שאני אמרתי. הוא מנסה להמשיך הלאה להנהיג את המדינה, כשהמציאות סביבו כוללת גם את החקירות, שהוא צריך להביאן בחשבון. אבל מטרתו בהמשכת הנהגת המדינה היא לקדם את האג'נדה של הימין. אם נכשל או לא קשה לדעת, צריך להשוות למצב שהיה שורר לולא הקדים את הבחירות וזה לא קרה.
כמעט. 705566
אנחנו לא מסכימים, אבל אני לא רואה איך אפשר להכריע בנושא בלי לבחון כליות ולב.
על בסיס התנהגותו היום ובעבר, אני לא מעריך שמה שמניע כרגע (או בכלל) את ביבי זה קידום האג׳נדה של הימין. הוא יבגוד (ובגד בעבר) באג׳נדה של הימין בכל רגע בו זה יעזור לו באופן אישי (בלי למצמץ פעמיים). בלי ביבי (למשל) מעולם לא היה ראש ממשלה ימני שיצהיר מול כל העולם שהוא בעד פתרון שתי המדינות. כשזה היה לו נוח, זה מה שהוא עשה. הוא לא עשה את המהלך ההוא כדי לקדם את ״האג׳נדה של הימין״. כך יהיה גם עם מהלכים שלו בעתיד.
כמעט. 705567
מטרתו היא להמשיך להיות בשלטון ותו לא.
האג'נדה שלו היא לא ימנית בטחונית - ראה הרפיסות מול עזה, ולא ימין כלכלית - ראה ההגדלה המסיבית של קצבאות ילדים ותמיכה בכוללים וישיבות, שהיא מדיניות הפוכה בדיוק מימין כלכלי.
טוב, אולי בענין איראן יש לו אג'נדה ברורה, שמן הסתם כל ראש ממשלה היה שותף לה, בלי קשר לימין שמאל. מעבר לזה, האג'נדה היחידה היא הישרדות הוא ומשפחתו בשלטון. והוא ממש טוב בזה.
כמעט. 705574
אני עצמי כתבתי מספר פעמים שאין זה פשוט לתקן את המרקחת שרקח לנו השמאל בעזה באמצעות נסיגות אוסלו וההתנתקות. אז אם אני יודע שכל פעולה שאינה כיבוש מחדש מלא של רצועת עזה תגרום נזק ונפגעים אך תביא אותנו בדיוק לאותו מצב, כפי שהסביר בזמנו עמוס ידלין בדברים שהבאתי כאן, ואני מהסס בינתיים מללכת באופן מלא על כיבוש מלא, אז אין לי "אג'נדה ימנית"? בחייך. אל תסביר לי מה זה להיות ימני. אתה מבקש לפתור את החרבון הזה באמצעות "הנייה תוך 48 שעות"? ליברמן הוכיח כבר שדובר בסיסמה ריקה בלבד לצרכים פוליטיים. ואגב, בראיון עם נתניהו ערב הבחירות הוא הסביר באופן יפה ומדויק את מה שאמרתי עכשיו.
ויכולה בהחלט להיות מדיניות של ימין מדיני בשילוב עם שמאל כלכלי. אני עצמי רואה את עצמי (לדעתי, בניגוד לנתניהו) שותף למדיניות כזאת. אשר למדיניות באיראן, אולי היה לו מזל בגלל ההתפתחויות המפתיעות בארצות הברית, אך אין ספק שהוא בחר בצעד קיצוני וברור בניגוד מוחלט לפוליטיקאים אחרים אצלנו.
אשר ל "הוא ומשפחתו", כאן מדובר ממש בדמגוגיה זולה. האם הפוליטיקאי צריך לשאוף לשלטון ולהשאיר את משפחתו מאחור בדומה לפרס שהשאיר את אשתו בתל אביב ועלה לירושלים כדי להיות נשיא? חבל שהגעת לשפל כזה.
כמעט. 705611
מדוע אתה קורא לזה "שפל"? אלו אינן השמצות ללא בסיס. אנשים שהוא גייס או עמד לגייס, עברו באופן ישיר או עקיף דרך שרה. אלו אינן המצאות. יש לי חבר עיתונאי ששמע את זה מכלי ראשון ולא פעם אחת. הוא ראש ממשלה ששיחק מהרגע הראשון נשיא דרום אמריקאי. אתה מרדד את העניין למגורים בבית ראש הממשלה או לא מגורים.
כמעט. 705619
ובנו היה חלק חשוב בקמפיין, שצייץ בשפת ביבים מה שלאבא אסור.
כמעט. 705626
אם אינכם מבינים זו לדעתי בעיה שלכם.אין טעם להסביר.
כמעט. 705535
מגיע לציבור הערבי ייצוג הולם בכנסת. טוב נו, לפחות ייצוג הולם מבחינה מספרית.
נראה לי שבאופן פרדוקסלי, ח"כ חנין זועבי‏1 תורמת למדינת ישראל יותר מח"כ נפתלי בנט‏2.

___

1. כשהיא נואמת נאומים רושפים בגנות הדיכוי הישראלי הרבה משומעיה (לא אלה שבאו ממדינות מערביות) מודעים היטב לכך שעצם קיומה מוכיח את ההיפך מדבריה. הרטוריקה שלהם לא תשתנה כל כך מהר, אבל זה בהחלט חודר.
2. מעבר להדתה ושגעון הגדלות, אני יכול להעיד שנאומיו הכוחניים והשחצנים בחו"ל ("I am you minister") גורמים לאחרוני התומכים לנתק כל קשר רגשי עם מדינת ישראל. כישראלי עם בת זוג שהיא קלישאה של יהודיה אמריקאית, צפיה בנאום שלו משולה לצפיה בתאונת רכבת.
שוב כמעט. 708961
מסתבר שההודים הצליחו לשחזר את הניסוי הישראלי.
שוב כמעט. 708963
ואולי גם הטכנולוגיה שאיפשרה את הקמת הניסוי הגיעה מאיתנו.
שוב כמעט. 708983
שוב כמה חבל.

קיוויתי מאוד שהם יצליחו, וגם המשימה שלהם נראתה די מעניינת.
שוב כמעט. 708985
יאללה קונספערציה:
- אולי תושבי הירח המסתוריים לא מעוניינים במבקרים והם מיירטים אותם לקראת הנחיתה?
- ואולי האמריקאים לא מעונינים שיצלמו את הבסיסים שהקימו בצד האחר של הירח?
- ואולי לאולפנים ההודיים נגמר התקציב לתפאורת פני ירח?
שוב כמעט. 709003
או שהסובייטים היו קרובים לקלקל לאמריקאים את חגיגת הנחיתה על הירח עם לונה 15 שהתרסקה עליו שעות לפני שהאסטרונאוטים עמדו לצאת לדרך חזרה לכדור הארץ.
שוב כמעט. 709004
או שהחבר הדמיוני בשמיים מעניש מדינות שבוחרות בשליטים נוראים.
שוב כמעט. 709009
בנוגע לסעיף 3 - https://www.youtube.com/watch?v=P6MOnehCOUw
שוב כמעט. 709176
משעשע מאד.
שוב כמעט. 709181
צחוק בצד, יש סרט דוקודרמה שחושף את התרמית מאחורי הנחיתה על הירח. Operation Avalanche. (דווקא נהנתי ממנו)
שוב כמעט. 709170
הקונספירציה הראשונה שלך תמימה. בזמנו כשהגשושית של נאסא למאדים אבדה, טענתי שהסי-אי-איי של המאדים העלים אותה כדי להסתיר מנתיני המאדים שיש חיים תבוניים בחוץ.
שוב כמעט. 709188
דוקא, אני די שמחתי לאידם (צרת הרבים, חצי נחמה). רק מוכיח כמה טעיתי כאשר הנחתי שהנחיתה היא חלק פשוט יחסית של ההרפתקה.
השמחה לאיד, אולי קצת באה גם מקנאה. היזמה ההודית להבדיל מ''בראשית'' כללה גם משגר מתוצרת הודית (שהיא רכיב הייטקי מתקדם במיוחד כפי שהעיר איזי בזמנו) וגם רכב ירחי שנועד לנוע על פני הירח. ברור שאין לנו שום סיבה להתנשא ולזלזל בהודים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים