הערה 705888
הצגת יפה את הדברים.
יש לי הערה - אתה אומר "מה שחשוב לציין הוא שהקיבוצים בעוטף עזה היו שייכים למחנה שדחף בכל מאודו לנסיגות האלה. בעצם, הם הביאו על עצמם את המצב הלא פשוט שבו הם שרויים היום".
כאילו שתושבי הקיבוצים מפגינים נגד מדיניות שהם תמכו בה.
אבל בקישורים שהבאת לא מצאתי מרואיין מהקיבוצים. בכתבה אחת מרואיינים "שני, תושבת הרצליה" "דביר, בן 18, מנתיבות", ו "ורוניקה ניימן, תושבת מושב שדה אברהם", ובקישור אחר מרואיינת רמית דגני תושבת מושב דקל.
הלכתי לחפש כתבות נוספות:כאן יש ארבעה מרואיינים שונים משדרות, וקיבוצניקית אחת מעין השלשה. עוד מציינת הכתבה כי "בין המפגינים נמצאות תלמידות אולפנה" כנראה לא קיבוצניקיות.
אם המרואיינים משקפים את חתך המפגינים אז המפגינים היו בעיקר מהעיירות והמושבים בדרום, ומיעוט קטן מהקיבוצים.
בשדרות הליכוד קיבל 43.5% מהקולות, וישראל ביתנו ואיחוד מפלגות הימין 10% כל אחת. יחד עם ש"ס, כולנו והימין החדש הגעת ליותר משלשת רבעי מהמצביעים. אם כך תושבי שדרות הפגינו נגד מדיניות הממשלה שהם בחרו. לגיטימי, אבל שונה מהרוח שעולה מהמאמר שלך.
אני לא חושב שתושבי שדרות רצו להיות "ספר". אני לא חושב שהם ידעו שהם הולכים להיות "ספר" כשהגיעו לגור שם, להבדיל מתושבי גוש קטיף, למשל. לכן הדרישה שלהם ל"פתרון" מהממשלה שהם בחרו היא לגיטימית.
הערה 705891
המאמר הזה כולו נכתב תוך הסתמכות על הזיכרון בלבד, והקישורים הגיעו מאוחר יותר. את שני הקישורים הראשונים מצאתי אני, ומה שמשך אותי לבחור בהם הם המילה "פתרון" שמופיעה בפרוש בדברי הנער, ו"תכנית" שזה משהו די מקביל בקישור השני. ייתכן שהבחירה הזאת לא מתאימה בול לרעיון שבמאמר, כי בשני המקרים, כפי שמצאת לא היה מדובר בקיבוצניקים‏1 והיה אפשר למצוא קישורים מוצלחים יותר, אבל זה מה שמצאתי. היו המון ראיונות, וביניהם גם ראיונות עם קיבוצניקים מהעוטף, למשל עם חיים ילין, לא רק בזמן שהתקיימה ההפגנה אלא לאורך זמן ארוך, והרושם שהשאירו בי הביא לכתיבת המאמר.
אתה בוודאי צודק בכך שביקורת על מדיניות הממשלה בעזה מגיעה לא רק מהשמאל אלא גם מהימין. הביקורת מהימין דווקא כן מכילה הצעות בפועל כיצד לפעול, ועיקרה פגיעה חמורה יותר באויב, למשל לפגוע במפריחי הבלונים ממש ולא הפחדתם בפגיעה לידם, באופן שלא מביא למותם או פציעתם, כפי שאנו נוהגים. אני עצמי הצעתי להבעיר את שדותיהם בדיוק בדרך שהם מבעירים את שדותינו, וכו'. אני די מסויג מההצעות האלה. אני שותף לדעתו של נתניהו אותה הביע בראיון לא מזמן, לפיה פעילות כזאת לא תשנה את המצב, ותביא אותנו בסופו של דבר לאותה נקודה.
אבל אני בחרתי להתמקד במאמר הזה דווקא בביקורת של הקיבוצניקים. זאת משום שהם, בניגוד לאנשי הימין, תמכו בנסיגת אוסלו ונסיגת ההתנתקות, ולכן הם אשמים במצב שנוצר היום, וגם בגלל שאצלם הביקורת לא ממש מכילה הצעות ממשיות אתה שומע אצלם שוב רמזים "מדיניים" שדי מרגיזים אותי, משום ש"מדיני" זה שטחים תמורת שלום, ואת כל השטחים כבר נתנו. אז לתת להם גם את את עוטף עזה? זה ה"מדיני"? ואתה גם שומע אצלם רעיונות דומים לאלה שבאים מימין, כלומר להגיב ביותר חריפות, אבל הכל מושמע בצורה מגומגמת, ולא מובן מה בדיוק מהות הביקורת שלהם.

1 האמת היא שאני כלל לא הייתי מודע לכך עד שקראתי את דבריך, כי באותו רגע זה לא נראה לי חשוב ולא בדקתי את הרקע של המרואיינים כשמצאתי את המקורות האלה.
הערה 705894
מצאתי דיווח על הפגנת תושבי העוטף ב 2014.

דברים שאמר שם חיים ילין:

"מדינה ריבונית חייבת להגן על ביטחונם של תושביה, גם אלה החיים בפריפריה. גם אם אנחנו מעטים ולא מהווים מנדט פוליטי עבור אף מפלגה. מדינה לא יכולה לאפשר לטרור לשבש שוב ושוב ושוב את שגרת חיי תושביה. היום אנחנו עומדים כאן ביחד ואומרים: לא עוד. הירי ושלל איומי הטרור לעבר יישובנו חייבים להיפסק. באנו לכאן כולנו כדי להעביר מסר ברור שירי לעבר ישובי הנגב הוא פגיעה בכל מדינת ישראל ולא רק בישובי הדרום. עינינו נשואות לממשלה שתדע לקחת את ההישגים של הלחימה ולהביא הצלחה מדינית"

יש בדברים האלה גם הרעיון שהטרוו "חייב להיפסק", מבלי לציין איך, וגם, איך לא, "הצלחה מדינית" בסוף דבריו.

ותושבת מפלסים:

"שיזכרו שזו לא צריכה להיות שגרה, אנחנו מצפים שמה שיהיה הוא שאנשים יבינו שה'צבע אדום' קשור לכולם. ההפגנה לא תביא את השינוי. חייב להיות משהו יותר עמוק, פתרון לטווח ארוך. . ." שוב, ריח "מדיני".

וביקורת מהפוליטיקאים של השמאל:

חה"כ לשעבר כבל: "כולנו מבולבלים מההתנהלות של ראש הממשלה, איש לא יודע לאן הוא חותר, ועולה החשש הכבד שגם הוא בעצמו אינו יודע. התחושה היא של דז׳ה-וו - כאילו חזרנו חודש לאחור ועוד מעט תודיע הממשלה על יציאה למבצע 'צוק איתן'. האם 64 הלוחמים נפלו לשווא?" שוב ביקורת ללא הצעה מעשית מה כן לעשות.

וכאן ישנן שפע תלונות מצד בני משפחתו של הילד טרגרמן שנהרג בנחל עוז ב"צוק איתן", וגם תיאורים של המצב הבלתי נסבל, מבלי לומר במדויק איך ניתן לתקן.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים