שבועות 706744
מתי לאחרונה הורכבה ממשלה שלא ברגע האחרון (בתום 28 ימים + 14 ימים)?

יש סיבה טובה לא לקצר את המועד הזה לארבעה שבועות?
שבועות 706749
טובה כמו הסיבה להגביל את הממשלה למתחת עשרים שרים.
שתיהן מעניינות את נבחרינו (הנוכחיים) כמו הציפורן הקטנה שלך.
שבועות 706752
עוד שרים מועילים לחברי הקואליציה: יותר נוח לחלק שלל. במה מועילים השבועות הנוספים למרכיבי הקואליציה?
שבועות 706753
יותר זמן לסחטנים, יותר זמן לנכנעים, יותר זמן להצגות 'תחזיקו אותי כשאני עדיין עומד על העקרונות שלי' ו'אתם רואים שהתאמצנו ועובדה שלא התקפלנו עד הרגע האחרון', ויותר זמן לפני שצריכים באמת להתחיל לתת עבודה.
שבועות 706755
הניחוש שלי לגבי ההתארכות הוא שזה חלק מהמשחק עליו דיברתי בתגובה 705530.

העדכון היחיד שלי כרגע להימור, לאור הדינמיקה, זה שלא בטוח שכל כחול לבן תצטרף. ייתכן פירוק בין גנץ ללפיד (נניח 21 לגנץ ו 14 ללפיד, מה שמשמר את יחסי הכוחות שלהם בחבירה הראשונה), בדרך לקואליציה של 65 מנדטים של מרכז-ימין חילוני (ליכוד-חוסן לישראל-כולנו-ישראל ביתנו).

העדכון נובע מכך שנראה לי שלפיד (מסיבות כאלה ואחרות) מטפס על עץ שיהיה לו קשה לרדת ממנו מול ביבי, בעוד שגנץ ממלא פיו מים וממתין.

כמו כן התחילו לדלוף רמזים לתוכנית טראמפ עוד לפני סיום הרכבת הקואליציה.
שבועות 706756
התחילו מזמן לדלוף שמועות על מה שיכול להיות בה. אבל הובהר שהיא תפורסם אחרי החגים (שבועות ורמדאן).

מעבר לכך, לגנץ אין 21: חלק מהם הם של יעלון, והם לא יצטרפו בהנאה רבה לממשלת נתניהו (עם הצלם אשל).

כל עוד ביבי בראש הליכוד, אני לא רואה דבר כזה קורה.
שבועות 706868
במאמר של אמנון לורד ב''ישראל היום'', שאולי הוא לא שופר השלטון אבל הוא ודאי לא כותב דברים שאינם על דעת השלטון, נמתחה ביקורת קשה על הסחטנות והחמדנות של מפלגות הימין הקיצוני, ונאמר שממשלת אחדות היתה פותרת את הבעיה - אלא שגנץ מסרב לה בתוקף.

בהמשך לתגובתך, אני די מקווה שהמאמר הזה נותן רמז למגעים (עם או בלי גנץ) שיש להכשיר אליהם את דעת הקהל.
שבועות 706873
או שזו סתם טקטיקת משא ומתן.
שבועות 707013
ועוד התפתחות מעודדת (בראיית החיזוי שלי בתגובה 705530):

מתוך הקישור:
הודעת הליכוד נמסר כי: "ליברמן התחייב לקהל בוחריו שהוא יתמוך בהקמת ממשלת ימין בראשות נתניהו. כעת הוא משתמש בכל מיני תירוצים כדי למנוע את הקמתה של ממשלה זו, מה שעלול להביא להקמת ממשלת שמאל".

מישראל ביתנו נמסר בתגובה לדברים כי "חוק הגיוס הוגש על ידי שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, הרבה לפני פיזור הכנסת ה-‏20 וההליכה לבחירות. חוק הגיוס היה נושא מרכזי בסדר היום של המפלגה, במהלך הבחירות ולאחריהן. במו"מ הקואליציוני הבהרנו פעם אחר פעם שבנושא זה לא יהיו ויתורים, ולידיעת כל המשמיצים - נושא זה ישאר מרכזי מבחינתנו גם בעתיד הנראה לעין, עד להשלמת החקיקה בקריאה שניה ושלישית".
שבועות 707014
יש לנתניהו בכלל סמכות להכריז על בחירות חוזרות? ‏12
ככל הזכור לי, אם הוא לא מצליח לארגן ממשלה עד תום ההארכה, הנשיא יכול לשקול את הטלת המשימה על גנץ.

1מלך ישראל. את מי הוא שואל?
2אבל אם תהיינה בחירות חוזרות, זה עלול לצאת לאחר תאריך השימוע. לא טוב...
שבועות 707048
לא יהיו בחירות חוזרות. אין תוצאה יותר טובה ממה שייצרו הבחירות האלה עבור ההרכב הרצוי (לדעתי) ע''י הנבחרים - בנימין-בני-אביגדור-משה.

הנשיא לא יטיל על גנץ, מאחר ועדיין אין לו סיכוי. ההימור שלי גורס שבמעט הימים שנותרו נחזה בהתפתלות המשותפת של בנימין ובני בדרך לחבירה, אחרי המשחק המקדים הארוך באדיבות השושבין אביגדור.
שבועות 707015
אבל אין כאן שום דבר חדש. כמו שכותרת ההודעה אומרת, ביבי ושות’ פשוט אוהבים לחגוג שבועות כהמשך לחגיגת הדמוקרטיה של הבחירות (שבוע להכריז על תוצאות רשמיות, ארבעה שבועות להקים ממשלה ועוד שבועיים הארכה).

לטראמפ אין בינתיים תוכנית שלום: הוא דאג לדחות את ההכרזות הרציניות לעתיד מספיק רחוק (הוועידה הנוכחית שלו דומה לרעיון השלום הכלכלי של ביבי מ־2009 שלא הצליח לקדם את היחסים עם הפלסטינאים).
שבועות 707020
הלוואי שאתה צודק ושזה לא ספין ''בוחריי, תראו איך השתדלתי'' של ליברמן במחזה מתוכנן היטב.
שבועות 707022
וכאן ליברמן מנמק במאמר בידיעות אחרונות.
לא נעים אולי לומר, אבל הייתי חותם כמעט על כל מילה.
אם הוא יעמוד על שלו, לדעתי ראוי לשקול להצביע לו, וודאי מי שמחשיב עצמו ימין שפוי וחילוני צריך לשקול זאת ברצינות.
שבועות 707023
כבר הכתרנו בעבר את ליברמן כליברל החודש יותר מפעם אחת. תגובה 690611 ותגובה 691685
המיצוב העקבי שלו כימין מתון חילוני וליברלי מבדל אותו היטב מהליכוד, שהתרחק בעשור האחרון מכל אלו.
הבעיה היא שמי שסולד מהתנהלותו האישית הנגועה בשחיתות של נתניהו איך יצביע לליברמן העבריין? עוד מעט תגיד לי שראוי להצביע לאולמרט‏1

_____________
1 שהיה לטעמי ראש ממשלה מוצלח יותר מביבי (אפילו שעשה בתפקידו כמה שגיאות שהמשיכו להדהד עשור אחר כך), ולו בגלל שלא הסכים לעסקת שליט.
שבועות 707028
אולמרט עבריין מורשע בפשעים חמורים, ומול נתניהו יש שלל כתבי אישום בפשעים חמורים לא פחות.
עד כמה שאני יודע, ליברמן לא זכה באלה עד כה.
שבועות 707029
בקטנה
1. הורשע בתקיפת קטין‏1.
2. הנהג שלו ובתו התעשרו במיליוני ש"ח בנסיבות לא ברורות. לא ברורות משום שסבך חברות קש זרות היו מעורבות, ועדי מפתח לא הופיעו לחקירה עד אחד נעלם, עד אחר התאבד. התיק נסגר תוך חילוקי דעות בפרקליטות.
3. זוכה בפרשת השגריר תוך שהשופטים כותבים בפסק הדין: ""ככל שהמעשים אינם ראויים, אינם מוסריים ואינם עומדים בסטנדרט המצופה מאיש ציבור, ודאי במעמד כה בכיר של שר בממשלת ישראל, נותר ספק סביר, ואף למעלה מכך, האם מעשים אלה עולים כדי עבירה פלילית."

__________
1 ליברמן הודה בתקיפת ילד, בגרימת חבלה לילד ובאיומים עליו. סנגורו, עו"ד דב וייסגלס, ציין שהבן של ליברמן "חטף מכות רצח", ו"שהאירוע היה סכסוך בין שכנים האופייני ליישובים נידחים". בית המשפט אישר את עסקת הטיעון. השופטים אמנם דחו את טענותיו של וייסגלס, קבעו שמעשי ליברמן היו מתוכננים והזכירו שהוא מעולם לא הביע חרטה עליהם, אך הם חסכו ממנו עונש מאסר.
שבועות 707030
כל זה סדר גודל מתחת העברות המיוחסות לביבי, וסדר גודל מתחת אולמרט כי האחרון הורשע.
אבל לא טענתי לרגע שהוא טלית שכולה תכלת.
שבועות 707066
אתה צוחק? האשמות נגד ליברמן חמורות בהרבה מהאשמות כנגד נתניהו (שבעצמן חמורות בהרבה מהאשמות נגד אולמרט, אם כי הרבה פחות חמורות מהאשמות נגד שרון)...
שבועות 707069
למה? רענן נא את זכרוננו.
שבועות 707087
חשבתי שזה מה שאריק עשה... בכל מקרה, הנה תזכורת חלקית (כדאי לקרוא את כל הכתבות, ולא רק את הציטוטים שלי):

"... מ-‏1993 ועד למינויו לתפקיד מנכ"ל משרד ראש הממשלה שימש ליברמן דירקטור מטעם הציבור בחברת מירומית. בתקופה זו צברה החברה הפסד של 20 מיליון שקל, ואחד מהדירקטורים שלח לרשות ני"ע מכתב שבו טען כי במירומית מתבצעים מעשי שחיתות בידיעת הדירקטורים. מנהלי החברה היו טל יגרמן ודוד מאיר. יגרמן הורשע מאוחר יותר בהונאת משקיעים בפרשת פלד-גבעוני, שבה הואשם גם רפי פלד - לשעבר מפכ"ל המשטרה, מנכ"ל חברת החשמל ומנכ"ל משרד ראש הממשלה. את ההיכרות בין יגרמן לפלד ערך ליברמן...

...בפשיטה של המשטרה בבית גזבר העמותה, דוד גודובסקי, לא נמצאו רוב מסמכיה הכספיים של העמותה. גודובסקי אמר כי ליברמן החזיר את ההלוואה במזומן וכשנשאל מה עשה עם המזומנים אמר כי שם אותם "מתחת למזרן". מחקירת המשטרה עלה גם כי כאשר הצטרף ליברמן לעמותה הוא מכר לה את מכוניתו הפרטית ברווח של כ-‏50%. תיק החקירה נסגר לבסוף ללא המלצה להגיש כתב אישום מחוסר עניין לציבור ומהתיישנות..." (מקור)

"...תום החקירה, אשר נמשכה כשלושה חודשים, העבירה המשטרה לפרקליטות המלצה להעמיד לדין את נתניהו, הנגבי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אביגדור ליברמן ואת דרעי עצמו, בעבירות מרמה והפרת אמונים. בין היתר נאמר בהמלצות המשטרה: "התנהגותו של ראש־הממשלה, אשר הטיל בישיבת הממשלה את כל כובד משקלו לאישור מינויו של בר־און, על-אף שידע כי מינוי זה נדחף על־ידי דרעי מתוך מניעים אישיים פסולים של מי שנתון במשפט פלילי, וזאת מתוך התעלמות מעצת יועציו המשפטנים אשד טענו כי מינויו של בר־און אינו ראוי, מביאה אל המסקנה כי התנהגותו של ראש־הממשלה מגיעה עד כדי מרמה"..." (מקור)

"... ליברמן יצא מביתו והחל לרדוף אחרי הילדים, בני 12 ו-‏13.

עוד הוא רודף, ליברמן הרים אבן מהקרקע ויידה אותה בגבו של אחד הילדים. הם נמלטו למקום מחבוא, ומשלא מצא אותם הלך ליברמן לבתיהם וסיפר להורים שלהם שהרביצו לבנו.

ליברמן לא נרגע. הוא איתר את שני הילדים שהתחבאו בקרוואן. הוא הכה אחד מהם בפניו.

מעוצמתה (של המכה) הילד נהדף לקיר, ראשו נחבל והוא נפל על הרצפה. בעודו שוכב המום מכאב, ליברמן בעט בו עד שהילד פרץ בבכי.

האימה נמשכה. ליברמן משך בשערות הילד, תפס בצווארונו ובזרועו והכניס אותו למכוניתו.

ליברמן הסיע אותו לבית הוריו להתלונן על הילד, ואיים עליו שישבור את ידיו ואת רגליו אם יחזור לנוקדים. " (מקור).

"... בגיל 21 פתחה בתו של השר אביגדור ליברמן, מיכל, חברה ל"ייעוץ עסקי"; תוך שלוש שנים הוזרמו אליה יותר משבעה מיליון שקל מגורמים עלומים בחו"ל; המרוויח העיקרי היה ליברמן עצמו, שמשך ממנה משכורת של מאות אלפי שקלים..." (מקור

"...בהמשך התרבו השאלות וכתב האישום כולו עמד בסימן שאלה. קושי מרכזי היה איסוף ראיות מול עדים מרכזיים בחו"ל, במיוחד כשראיות רבות נתפסו בחו"ל ונדרשו לחיזוק בצורת עדים מאותן מדינות. וינשטיין הסביר היום שהקושי גדל משום שהבאת העדים לעדות תלויה במדינות האם, וכן בשיטות המשפט שלהן.

עוד ציין וינשטיין בין הקשיים את העובדה שיוסף שולדינגר, מעורב מרכזי בפרשה שרכש את חברות "נתיב ישראל" ו"נתיב קפריסין", הלך לעולמו ב-‏2006 ולא הספיקו לחקור אותו. עד אחר, תושב מולדובה, מת ב-‏2008, לאחר חקירתו. עד אחר, תושב רוסיה, לא אותר ולא נחקר חרף מאמצים מטעם שלטונות רוסיה לאתרו.....

...הפרשה שבה ליברמן הואשם קשורה בשגריר לשעבר של ישראל בבלרוס, זאב בן אריה. במהלך 2008 קיבל בן אריה בקשה ממשרד המשפטים בירושלים להעביר לרשויות בבלרוס מסמך הקשור בחקירתו של ליברמן. הוא התבקש לעשות זאת באופן דיסקרטי וישיר, אך כמה חודשים לאחר מכן, באוקטובר אותה שנה, בעת ביקור של ליברמן במדינה, סיפר לו בן אריה על הפנייה הישראלית הקשורה בחקירת התיק. הוא אף העביר לו פתק ועליו שם החברה שבה התעניינה משטרת ישראל ואת מספר החשבון שלה...." (מקור)

"...עד אחד נעלם, עד אחר התאבד - כנראה בשתי יריות על הקבר של אמא שלו, היו כל מיני מקרים מאוד משונים בתיק הזה. כל הזמן הרגשנו שיש מישהו אחד שצועד צעד אחד לפנינו. הבנו שמה שאנחנו יודעים, יודעים לפנינו. הגיע לכאן עורך דין משווייץ שהיה דרוש לעדות - הוא היה נאמן של חברה בשווייץ שעשתה את עסקת הסוכר הגדולה, שבה הוזרם המון־המון כסף לאחת מהחברות שנחשדה שהיא בשליטת ליברמן. כשעורך הדין הגיע לארץ, הוא ישר אמר בעדותו שעוד לפני שהמשטרה הצליחה להגיע אליו, כבר התייצב אצלו עורך דין מהמכובדים מאוד בארץ ואמר לו מה הוא צריך לעשות...." (מקור).

"...בכתב האישום נטען למשל כי קירשנבאום עצמה פנתה לאליסון וביקשה ממנו לממן נופש של משפחתה בארצות הברית וקנדה. בין היתר היא ביקשה לממן טיסות של בעלה וילדיה שנפשו יחד עמה וכן לינה במלון בקנדה יחד עם בעלה, אחיה וגיסתה. ואכן, אלינסון מימן באמצעות עזרא הוצאות נסיעה בסך 17 אלף דולר...." (מקור, אם אתה מאמין שליברמן לא ידע יש לי גשר במצב טוב על הנהר המזרחי).

"... מיסז'ניקוב ובסר סיכמו בפגישה בבית קפה כי משרד התיירות יתמוך בהפקת הפסטיבל, ומאוחר יותר המליץ מיסז'ניקוב למפיק להעסיק את רוט. בסר סיכם עם רוט כי שכרה יהיה 20% מהרווח של חברת ההפקה פלס מהפסטיבל. מיסז'ניקוב הבהיר לבסר מסר כי אינו מרוצה מהשכר שנקבע לרוט, ולבסוף שולמו לרוט 110 אלף שקל..." (מקור).

"...סטס אמר לי לא לערב את קרן בנושאים האלה, אבל ידעתי משמועות ומהברנז'ה הפוליטית שסטס וקרן מסניפים קוקאין. למרות זאת, קרן ביקשה ממנו לקנות קוקאין בכמות שתספיק גם לו (לליברמן) וגם לנו — כלומר לה ולסטס..." (מקור - הליברמן בסוגריים הוא לא אביגדור).
שבועות 707067
זאת בדיוק הבעיה שלי.
טענתי כבר מספר פעמים כאן שהורשע/ לא הורשע הוא לא קנה המידה הנכון.
השאלה היא האם אנחנו באמת מוכנים להעלים עין מאמות מוסר ברמה של טוני סופראנו אצל הבכירים שלנו?
אם שולה זקן לא היתה מתהפכת על אולמרט הוא היה יוצא זכאי. האם אז ההתנהגות שלו היתה בסדר והוא היה כשיר לקבל את קולות הציבור?
ואולמרט הוא בסדר גודל שלם יותר מוסרי מביבי בעיני- הוא התפטר כדי להלחם על חפותו.
כמובן שראש לשועלים הוא דרעי, שהורשע בפלילים וחזר לכהן כשר, רק כדי להיחשד בפלילים מאותו סוג.

הרי אילו טובת המדינה הייתה בראש מעייני הנבחרים אפשר היה להקים קואליציה של 80 ח"כים ביום אחד.
אוי לנו שליברמן הפך למגדלור מוסרי.
שבועות 707068
לומר שהוא מגדלור מוסרי זה איש קש, חבל.
שבועות 707077
סליחה, הגזמתי בתגובה.
פשוט את הדברים שלך שמעתי מכמה אנשים ואני מתפלא איך נשכחה כל כך מהר קופת השרצים של ליברמן, והיא מסתכמת ב"לא הורשע". איפה כל הפוליטיקאים שמעולם לא זוכו?
The L Theorem 707026
ליברמן יקיים את כל מה שהוא מבטיח תוך 48 שעות מעעעע..כשיו!
שבועות 707025
בוודאי שזה ספין וטקטיקת משא ומתן. ליברמן וכחלון הם מפלגות לווין של הליכוד. כל העניין מתוזמר.
שבועות 707027
בוודאי שמתוזמר. אך השאלה מתוזמר לאיזו תכלית? וכאן נכנס אותו הימור ראשוני שלי.

בהקשר זה - לא מצאתי קישור ברשת, אבל מי שקנה ידיעות סופש יכול לקרוא במוסף 7 ימים את חנוך דאום עם הצעת פשרה מעניינת (מה שמעניין בה היא האם בני ובנימין כתבו אותה עבורו..) - כחול לבן מוותרת על הצהרות של "לא נשתף פעולה עם רוה"מ תחת כתב אישום" אבל בתמורה מורידה את כל החקיקה הבעייתית האחרת - חסינות, התגברות, גיוס ושאר מרעין בישין).
שבועות 707033
כלומר: הם מסכימים לשבת עם ראש ממשלה שיש נגדו כתב אישום?
שבועות 707034
לפחות 21 מה 35 של כחול לבן (אני לא בטוח לגבי החלק שלפיד מוביל - אפשרי הוא טיפס על עץ גבוה במיוחד כדי להישאר באופוזיציה).
ושוב - זה יוצג כ LESSER EVIL וכ"אין ברירה": בחירות נוספות חודשים ספורים מהקודמות צפויות לחזק יותר את הימין (שכנראה לא יחזור על שגיאת הפיצול שעלתה לו בכמה מנדטים), והשארת הקואליציה בידי 3 המפלגות החרדיות-דתיות והחוקים שהן מנסות לקדם (לפחות על פי ההצהרות המיליטינטיות כרגע), וכמובן - הדובדבן שבקצפת - היכולת לקדם תוכנית שלום נוספת (אפילו אם השם "טראמפ" מתנוסס מעליה, עדיין ייתכן שזו באמת עסקת המאה).

למרות שיש לכולנו כרגע קושי מסויים לראות איך גם גנץ מעביר את המסר הנ"ל, אני לא רואה סיבה אחרת משביעת רצון לכל ההתפתלויות הפוליטיות שראינו עד כה.
שבועות 707035
מצד שני בחירות נוספות מצמצמות את הזמן בין ביבי לכתב האישום. לכן גם לדעתי הוא לא ילך לשם.
שבועות 707041
מצד שלישי כדורי הבדולח שלכם לא מיוחדים. יש קולות מלא מעט מצביעי ליכוד וכחלון שמהססים ומתנדנדים מאז שנתניהו שלף את הקלף שלו מהשרוול והראה בצורה ברורה שכוונתו להשתמש בחסינות כדי להתחמק מכתבי האישום. בהחלט יש אנשים שעלולים לערוק מהליכוד וכחלון לכחול לבן אם יהיו עכשיו בחירות חוזרות. ניצחון הימין לא מובטח בבחירות חוזרות.
שבועות 707043
לאחרונה אני מכפיל את כדורי הבדולח שלי בפקטור אנטי-אופטימיות. זה מתגלה כשיפור משמעותי ביכולת החיזוי שלהם מול העולם האמיתי.
שבועות 707072
כדור הבדולח שלי אומר: הכל פייק משבר ואיומים של משא ומתן כמעט גמור. קואליצית ה-‏65, כולל ליברמן, כחלון והחרדים תקום. לא יהיו בחירות חוזרות. לא יהיו חיבורים עם כחול לבן. אין שום דינמיקה מעניינת בהרכבת הקואליציה הזאת - איומי פיזור הכנסת זה הכל פייק אחד גדול.
שבועות 707073
אולי. ובכל זאת, קצת שמחת עניים - לראות את נתניהו מזיע.
שבועות 707083
כמובן שכדורי הבדולח של כולנו זה סתם אוסף של ניחושים וגישושים באפלה. הסבר אלטרנטיבי למציאות (שהוא קצת חשיבה מחוץ לקופסה) הוא שביבי, בניגוד למה שלימדו אותנו לחשוב, הוא פוליטיקאי גרוע, יהיר ללא הצדקה ואחד שחופר לעצמו לאורך כל הקריירה שוב ושוב בורות שהוא כל הזמן משקיע את כל האנרגיה שלו בניסיונות לצאת מהם. יכול להיות שהפעם הוא חפר לעצמו בור שקשה לצאת ממנו.

זאת עובדה שלא נחתם שום הסכם רשמי בין הליכוד לבין מפלגה כלשהי במשא ומתן הזה. האם יש לכך תקדים שלא נחתם אף הסכם עד הרגעים האחרונים? אפשר להבין טקטיקה של לשחק ״צ׳יקן״ עם מפלגה אחת עד לרגע האחרון, אבל נראה שבליכוד של ביבי החליטו לשחק צ׳יקן עם כל השחקנים בו זמנית. אולי כן יש לכך סיכוי להוביל להתפזרות מוקדמת של הכנסת ו/או חזרה להחלטה של הנשיא? 🤷‍♂️
שבועות 707086
חזרה להחלטה של הנשיא כנראה לא תהיה. לפי החוק, ברגע שהכנסת מחליטה על פיזורה, ההליכים להקמת ממשלה נפסקים. נראה שיש לפחות 69 חברי כנסת שתומכים בפיזור הכנסת וימשיכו לתמוך כל עוד לנתניהו אין 61 תומכים בממשלה בראשותו. נתניהו לא מוכן לתת לאף לחבר כנסת אחר (מהליכוד, מכחול-לבן או מרע"ם-בל"ד) לנסות להקים ממשלה. מבחינתו, אם הוא לא מקים ממשלה, אז אף אחד לא מקים ממשלה, ונראה שיש לכך מספיק תומכים.
בשורה התחתונה יש רק שתי אפשרויות: או שנתניהו מצליח להקים ממשלה עד יום ד' או שהולכים לבחירות בעוד שלושה חודשים.
שבועות 707089
אכן כך זה נראה.

נתניהו הוא לא פחות מאנומליה. המצב הזה שבו ח״כ גם לא מצליח להרכיב קואליציה וגם מצליח לגייס רוב שזה רק הוא או אף אחד אחר, הוא ממש ממש מוזר בעיני. יותר מידי אנשים לא מצליחים לדמיין את המערכת הפוליטית בלעדיו. זה עיוות של השיטה המפלגתית ותוצאת הבחירות. במצב נורמלי המפלגות היו מתיחסות לאדם כזה כמישהו שמפריע להם לשלוט באמצעות המנדט שהם כבר קיבלו, מזיזים את האיש ממקומו ומרכיבים קואליציה בלעדיו כדי לשמר את הכוח הפוליטי *שכבר יש להם*.

יש ביקורת על קבוצת האנשים שצועקים בקול ״רק לא ביבי״. ביקורת שמציגה אותם כחסרי ערכים או דרך. נראה לי שהביקורת עליהם היא בלתי מוצדקת בעליל. הקריאה ״רק לא ביבי״ לא נולדה בחלל הריק. מדובר בריאקציה לאנומליה שהקדימה אותה שהיא ״רק ביבי״. מערכת פוליטית פרלמנטרית שלמה שמסתובבת באורביט, כבר יותר מעשור, סביב איש אחד ומשפחתו.
שבועות 707092
אם הולכים לבחירות חוזרות, אז זה בהכרח עם אותן רשימות בדיוק שהתמודדו בבחירות הראשונות? או שכל האיחודים והפיצולים נמחקים, ומחול השדים מתחיל מההתחלה?
שבועות 707100
להבנתי - אותן רשימות ואסור לבצע שינויים.
אבל הגיוני שחלק גדול מאלה שלא עברו את אחוז החסימה (בעיקר הקטנטנות + פייגלין) לא יטרחו שוב.
שבועות 707102
אם אכן כך, מעניין מה יקרה עם בנט ושקד (הימין החדש). אני יכול לראות איך ה"כמעט עברנו את אחוז החסימה" יגרום להם לקבל יותר קולות, וגם איך זה יגרום להם לקבל פחות קולות. ההימור שלי: פחות.
שבועות 707105
אני למשל. ברגע שהתברר, לאכזבתי, שלא עברו את אחוז החסימה התחלתי להריח את ליברמן, וכבר אז זה היה ממש לא נעים.
שבועות 707114
זה תלוי גם במצביעי זהות. האם הם ינהרו שוב לפייגלין או שחלק מספיק גדול מהם יחליטו להציל את הימין החדש.
שבועות 707115
מישהו הזכיר לי שפייגלין בחובות עצומים. לא בטוח שיוכל לרוץ שוב.
שבועות 707116
או שהוא יהמר על זה שהוא ייכנס.
שבועות 707118
לא הייתי מצביע למהמר עם חובות עצומים, אבל מה אני מבין ;)
שבועות 707119
הכל עורבא פרח, על פי הזחיחות של ביבי בנאום אתמול הקואליציה כבר נעולה וחתומה, ועכשיו הוא יאיר ושרה יושבים מול המסכים, נהנים מההצגה ומתפוצצים מצחוק, בהמתנה לפאנץ' הסופי והקורע ברביעי בחצות.
שבועות 707120
גם אם יהיו בחירות הם יכולים לצחוק, כי המהלך הושלם והליכוד הוא כבר רק חותמת גומי לגחמות של ביבי. אף אחד לא סופר את המחאה החלושה של מבקר הפנים של המפלגה:
שבועות 707122
לא ממש לדעתי. לבחירות יודעים איך יוצאים, לא יודעים איך מגיעים. מעבר לעובדות שאולי מצביעי ימין יחשבו כזוטות - חשיפת השקרים הברורים של "אין חסינות" בטרם בחירות לחסינות והימלטות בזויה מדין של המורמים מעם לאחריהן - הרבה דברים מז'וריים יותר יכולים לקרות עד ספטמבר.
דוגמת הדגל - מלחמה עם החמאס בקיץ. המשפט השני שלי תקף למלחמות עוד יותר מלבחירות.

יתירה מזאת - הליכה לבחירות מקפיאה לפחות עד תחילת אוקטובר את חקיקת החסינות/התגברות/הימלטות מבית משפט. וגם אז, אוקטובר כולו חגים, כך שבעצם נוצר סיכוי לא קטן שהשימוע ייערך לפני החקיקה, וזה לרעת החשוד/נאשם.
שבועות 707128
יש לנו יועץ משפטי שדחה שימוע בגלל שלל סיבות מצוצות מהאצבע - אחת מההזויות ביותר היא שפרקליטי הנאשם סירבו לאסוף את חומרי החקירה בגלל ענייני תשלום וכאלה (מדהים אותי כל פעם מחדש עד כמה עם ישראל נהיה מנומנם ואדיש לתסריטים המטורפים הללו).
לאחר קביעת תאריך בחירות, עפ״י הצורך של הדיקטטור, סביר להניח שהיועץ המשפחתי ידחה שוב את השימוע באיזה תירוץ שקר כלשהו של ״אי התערבות בתהליך בחירות״.

אבל כל זה לא רלבנטי. מדברים קטנים שנאמרו על ידי פוליטיקאים שונים, התחושה היא שזה הכל ספין. הייתי שם את הכסף שלי על כך שהכל קשקושי משא ומתן. מחר תהיה לביבי ממשלת 65.
שבועות 707132
השימוע נקבע לאוקטובר. הבחירות – לספטמבר. אבל אני מצטרף לדעתך: ההימור שלי הוא שתורכב היום ממשלה.
חודשים 707133
"השימוע נקבע לאוקטובר. הבחירות – לספטמבר."

ומה, להפריע לראש ממשלה ככה באמצע תהליך חשוב של הרכבת ממשלה? זו התערבות בלתי סבירה בתהליך הדמוקרטי. מדינת ישראל הרגע עברה בחירות חוזרות והמצב בעזה יצא מכלל שליטה.
הבקשה של הנאשם לדחות בשנתיים את השימוע בלתי סבירה ובלתי מידתית ומנדלבליט לא יסכים בשום פנים ואופן לדחות את השימוע ביותר משלושה חודשים נוספים. הוא איש של עקרונות!
חודשים 707136
אני דוקא חשבתי שאם יש בחירות רק בספטמבר, מתפנה לו המון זמן פנוי עד אז, ולכן אפשר כבר לקיים את השימוע ביולי כמתוכנן מראש.
מה, לא?
שבועות 707130
עוד דבר שאני תוהה לגביו: מתי אם בכלל יפרע גדעון סער את הצ'ק של "הבכיר הפופולרי שחותר תחת ביבי ורק מחכה לשעת כושר"‏1. כנראה שברגע האמת הוא לא מצליח לגייס מספיק תומכים ממפלגתו שלו כדי לערער על ביבי ולבקש להרכיב ממשלה בעצמו (סיבה מקלה אפשרית: הוא לא מעז להרכיב ממשלה בלי דתיים, כי זה בכל זאת "בייס" עבורו לטווח הארוך).

1 תזה שפומפמה ב"הארץ" ללא סוף, בטורים של ורטר, לצד מה שנראה כמו הדלפות באדיבות סער עצמו.
שבועות 707134
הכרישים שחגים סביב נתניהו יתקפו רק כשהדם סביבו יראה לעיני כל. התרבות הליכודניקית הדפוקה של המלכת מלכים לא סובלת פגיעה במנהיג העליון בשום סיטואציה. מי שיראה כתוקע סכין בגבו של המלך יסומן כ-BB King Slayer ויסיים את הקריירה הפוליטית שלו בליכוד.
ביבי צריך לפרוש בעצמו לפני שמחול הירושה יתחיל בליכוד (אחרת המפלגה תתפוצץ).
שבועות 707135
הצייתנות הזו היא לא בדנ"א, זו תרכובת שנוצרה בעקבות הכלאה שיטתית שביבי ביצע.
להזכירך, היו ימים:
שבועות 707139
נכון, אבל זה מצב הליכוד היום.
שבועות 707149
ובשביל ה juxtaposition לקישור שלך, המצב היום:

ח״כ אסנת מארק, מקום 35 בליכוד (לפני ריצ׳רץ׳ עם כחלון):
"חשבתי ואני עדיין חושבת שמפלגת כולנו לא באמת מביאה לנו איזשהו ערך מוסף", אמרה. "אבל ראש הממשלה, בהבנה שלו, ואני סומכת עליו בעיניים עצומות ולכן גם הצבעתי בעד - אם הוא חושב שזה הדבר הנכון והטוב כרגע לליכוד, אנחנו הליכודניקים לא הולכים נגד ראש הממשלה".
שבועות 707150
מחמם לב. טיעונים דומים (''משה יודע הכי טוב'') נשמעו מפי אנשי ''כולנו'' באותו נושא ממש.
שבועות 707151
''בעיניים עצומות'' הן המילים החשובות בהצהרה, ומקפלות בתוכן את כל התורה כולה.
שבועות 707152
לא חלמתי שאתגעגע לימי ה"מחנות", והנה!
שבועות 707106
למיטב ידיעתי מדובר בבחירות רגילות לחלוטין, עם הגשת רשימות, הקצאת אותיות, עריכת פנקס הבוחרים, תעמולה, מימון מפלגות וכל שאר הסיבות שהכנסת לא יכולה לקבוע תאריך בחירות קרוב יותר מ-‏90 ימים מיום אישור החוק לפיזורה.
שבועות 707094
הצבעה טרומית: עברה. 65 בעד חוק פיזור הכנסת. 43 מתנגדים.

בית משוגעים.
שבועות 707095
משהו פה נראה לי כמו תעלול טכני שמנוגד לרוח החוק, לפיו אם הראשון שהומלץ לא הצליח להרכיב, ראוי לפנות לשני. ייתכן וכדי למנוע לקונה שכזו, ראוי היה להשעות את השבעת הכנסת עד הרכבת הממשלה (או כמו שאחרים כבר אמרו כאן - לקצר את משך ההרכבה בחצי, ממילא שלושת הרבעים הראשונים הם משיכת זמן מיותרת).
והרי אין שום סיבה מהותית לשום כנסת לפזר את עצמה יומיים אחרי שהושבעה. אולי כאן ראוי המשפט השחוק עד זרא - שיש לכבד את רצון הבוחר. הדבר הראשון והישיר שבוחרים בעלי זכות הבחירה, היא הרכב חברי הכנסת. הרכב הכנסת הנבחרת הוא הקירוב הכי מדויק לרצון הבוחרים, יותר מכל גושים, מנצחים ומפסידים, וחישובי קואליציות על הנייר.
מרגע שנבחרו חברי הכנסת, ראוי היה שימוצו כל המאמצים להרכיב ממשלה בהתבסס על חברי הכנסת שבחר הבוחר. ומשלא הצליח ראשון המנסים - אפילו זה הקיסר נתניהו ירום הודו - ראוי היה לתת פרק זמן סביר למישהו אחר.
שבועות 707099
ואחרי נאום ביבי עכשיו, נראה שהוא ממש מחזק את ידך- הוא חזר על המילים של רצון הבוחר, חזר על כך שבחירות זה בזבוז, וקינח ב"אעשה הכל שתקום ממשלה, אפשר לעשות הרבה ב 48 שעות".
כל זה ממשיך לחזק, לדעתי, את ההתכנסות להימור שלי בתגובה 705530 (עם הניואנס של כחול לבן שלמה או מפוצלת) שנכתבה מייד לאחר הבחירות.
הניתוח שלי בנקודה ההיא, לאחר קיבוע סופי של המנדטים לכל מפלגה וסיום הפיאסקו של בנט, גרס שמחול השדים הזה צריך לקרות כדי שכולם ירדו מהסולמות שטיפסו עליהם במהלך הבחירות לטובת הממשלה הרחבה הרצויה.
שבועות 707103
כן, רק שכדי באמת לחזק את ידיי, הוא צריך היה להימנע מהפיאסקו של פיזור הכנסת ולהחזיר את המנדט לנשיא. לדעתי גדעון סער יכול להרכיב ממשלה בשעתיים, בלי ביבי ובלי חרדים.
שבועות 707104
בלי חרדים - סביר מאוד. בלי ביבי - ממש לא סביר...
שבועות 707107
לרוח איזה חוק? הכנסת מתוקף חוק יסוד: הכנסת, ריבונית לחוקק חוק לפיזורה בין אם הוקמה ממשלה ובין אם לאו. חוק יסוד: הממשלה קובע את התנאים שלפיהם הכנסת תפוזר נגד רצונה אם לא הוקמה ממשלה לאחר שמוצו הנסיונות להקים אותה וכן מציין את המקרה שהכנסת החליטה להתפזר במהלך הנסיונות להקים ממשלה.
לפי היועץ המשפטי של הכנסת, ממשלת מעבר לא יכולה ליזום חוק לפיזור הכנסת. מסיבה זו החוק הנוכחי הוגש כהצעת חוק פרטית של ח”כ מיקי זוהר ונאלץ לעבור הצבעה טרומית ולקבל פטור מיוחד מתקופת ההמתנה שחלות על הצעות חוק פרטיות בלבד.
שבועות 707111
התגובה שלך רק מחזקת את תגובתי. רוח חוק יסוד הממשלה "לאחר שמוצו הנסיונות וגו"'.
מראש כתבתי שהחוק כלשונו מאפשר זאת (ועל כן "רוח החוק" ולא "לשון החוק"), אבל הפסקה האחרונה שלך ממחישה איזה התפתלויות‏1 צריך כדי לממש את הלשון הזו בניגוד לרוח.

1 לא יכולה -> מסיבה זאת הוגש -> ונאלץ -> לקבל פטור מיוחד. כמו בתעלולי מס, כשהשרשרת ארוכה מדי - מישהו מעלים משהו.
שבועות 707112
סעיף 12 של חוק יסוד: הממשלה אומר במפורש ש"נתקבל חוק על התפזרות הכנסת, ייפסקו ההליכים להרכבת ממשלה."
אני חושב שאם חוק יסוד מתייחס במפורש בסעיף נפרד (ולא בהערת שוליים או בתת-סעיף) למקרה מסוים, לא ניתן לומר שהמקרה המסוים הזה הוא בניגוד לרוח החוק. אני חושב שזה במפורש מקרה של שמירה על הפרדת הרשויות בין הממשלה ובין הכנסת. אני לא בטוח מה היתה הכוונה מאחורי הכללת הסעיף הזה בחוק, אבל אי אפשר לשלול את האפשרות שהוא נועד בדיוק למקרה כזה.
לי נראה שה"התפתלויות" הן לא תעלול אלא מניעה מראש של התערבות בג"ץ בפיזור הכנסת בטענה שממשלת המעבר התערבה בפעילות הכנסת תוך פגיעה בהפרדת הרשויות. השימוש בהצעת חוק פרטית מוודא שמדובר ביוזמה של הכנסת ולא של הממשלה והפטור מתקופת המתנה הוא לא דבר מאוד חריג כאשר מדובר בהצעת חוק פרטית שנתמכת, לפחות חלקית, (אך לא פורמלית) על ידי הממשלה.
שבועות 707108
בינתיים לפי מבזק הבוקר: הליכוד פנה לכחול לבן, בהצעה "להצטרף לקואליציה".
שבועות 707161
לא סקופ מרשים. מסתבר שהם אפילו פנו למפלגת העבודה בהצעות שונות ומשונות.
לא אפול מהכסא אם בשעת מצוקה ביבי ישלח שליח שיציע למנהיגי החמאס תפקידים בממשלתו (בתנאי שיבטיחו לו חסינות, כן?).
שבועות 707038
"הארץ" כבר מציע לליברמן להקים ממשלה בראשותו(!), מה שלצערי רק מחזק את התחושה שהתסריט של אי-הקמת ממשלת ביבי הוא משאלת לב של אנשי שמאל ושמאל-מרכז חסרי אופק (נעים להכיר).
פתאום הרקורד הפלילי והשחיתות הציבורית של ליברמן לא משנים, העיקר למצוא פתח מילוט מן המציאות.
זה מזכיר לי את הסיפורון של קפקא על החתול והעכבר.

אלוף בן:
"איש השעה בפוליטיקה איננו נתניהו, אלא ליברמן, המוציא והמביא שעל פיו יישק דבר. חמשת המנדטים של ישראל ביתנו חשובים כרגע הרבה יותר מסיעת הענק של הליכוד. וכך יתייצב השבוע ליברמן בפני הכרעת חייו: האם להביא לסיום כהונתו של נתניהו, או להתיישר איתו ולהיכנס לקואליציה, תמורת מס שפתיים ציבורי כלשהו ("מיטוט החמאס", "עונש מוות למחבלים", "חוק גיוס משופר בעתיד"). רק הוא יכול לכפות על הליכוד מנהיג חלופי, לדחוף לממשלת אחדות עם כחול לבן, להוביל לבחירות חוזרות, או לקבל בעצמו מנדט מהנשיא להקים ממשלה – בהיותו היחיד שמסוגל, כנראה, לחבר את הקצוות בכנסת ה-‏21. באירופה יש לא מעט תקדימים של ממשלות בהנהגת מפלגות קטנות, שפעלו כלשון מאזניים. אפשר לנחש שליברמן מכיר את האופציות האלה".
שבועות 707042
מדויק.
שבועות 707109
בכלום. זה פרקינסון בשיאו: העבודה לוקחת את כל הזמן שהוקצב לה.
זוכר את הכותרות "האורות באוצר דלקו עד השעות הקטנות של הבוקר" בכל פעם שהיו משאים ומתנים בין האוצר להסתדרות תחת אולטימטום כלשהו? איך תמיד הגיעו להסכמה "ברגע האחרון" כדי למנוע שביתה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים