שוב 707813
האהדה העצומה שהיתה לי לקהילה נגוזה אתמול.
שוב 707814
יש לי הרגשה שהמשטרה נמנעה מהתערבות בין השאר גם כדי לצבור נקודות בדעת הקהל מול האתיופים.
שוב 707815
הצליח להם.
שוב 707821
כשמוציאים את הישראלי הנינוח בבורגנותו מאזור הנוחות הוא מתגלה במלוא כיעורו כגזען, אגוצנרי ואגואיסטי. המסקנה: שההנהגה ראויה לעם.
(כל הזכויות שמורות לאדה רבון)
שוב 707822
אז כשחסמו לך צמתים לפני 15 שנים כדי להוציא את הישראלי הנינוח מאזור הנוחות שלו, אהדת את החוסמים? את ההנהגה?
שוב 707823
אז לא אהדתי אותם ללא קשר למעשיהם.
שוב 707826
ועל זה נאמר -היופי בעיני המתבונן.
שוב 707836
למה? כי הם לא התמקדו בהפגנה נגד המשטרה? כי הפגינו נגדך?
שוב 707837
למראה תמונות ההפגנות ובמיוחד אותו קטע שבו אחד מהמפגינים מטפס על מכונית ומנפץ את שמשתה, התחילו לעלות בראשי כל מיני תהיות מה בדיוק אירע ברגעים שלפני שאותו נתז פגע באותו נער יוצא איתיופיה והרגו. התחלתי לפקפק בסיפור כאילו אותו שוטר בחופשה הגיע למקום כדי לחקור איזה שוד, ודרש מכולם לרוקן את הכיסים, אותה גרסה בודדת שסופרה. המילה "קטטה" שנזרקה פעם אחת וגם העובדה שאותו שוטר נפגע אף הוא וקיבל טיפול בבית חולים, התחילו לצייר אצלי תמונה שונה. נזכרתי גם באיזה סיפור שסיפרה לי אשתי פעם על כך שחזתה ממרפסת ביתנו בקטטה בין נערים יוצאי אתיופיה (כנראה בזמן שאני לא הייתי בבית) שהייתה כנראה די מסוכנת ומפחידה כדי לגרום לאשתי לצלצל למשטרה. ניידת שהגיעה למקום אחרי זמן קצר גרמה לבריחה של הנערים ולסיום האירוע. מדובר באירוע בודד, כי חוץ ממקרה זה מעולם לא חזינו בקטטה ממרפסת ביתינו, ונכון שאולי אי אפשר להסיק ממנו דבר, אבל בכל זאת נזכרתי.
בראיונות עם פעילים חברתיים יוצאי אתיופיה בקשר לאירוע הירי, כולם נראו כאילו כל מה שקרה ברור להם לאשורו, ומה שהיה היה רצח או קרוב לכך. אני מפקפק בכך. גם בתלונותיהם על גזענות והפלייה היו חסרות דוגמאות שממחישות את טענותיהם אלה, ולא היה ברור על מה בדיוק הם מתלוננים. כך שגם אם רוצה מישהו לתקן, לא ברור בדיוק איך.
שוב 707840
''גם בתלונותיהם על גזענות והפלייה היו חסרות דוגמאות שממחישות את טענותיהם אלה, ולא היה ברור על מה בדיוק הם מתלוננים''

כמדומני שהמפכ''ל הקודם אמר שיש אפלייה או הטייה משטרתית ביחס לישראלים יוצאי אתיופיה.
שוב 707848
בימים האחרונים היו המון סיפורים ועדויות. אתיופי הוא חשוד אוטומטי גם אם לא קרה כלום, ניידת עוצרת לידו, חוקרים אותו, דורשים ממנו תעודת זהות, דורשים שירוקן את הכיסים, הכל בפומבי. לסופרת יעל משאל יש בן מאומץ ממוצא אתיופי שהוא כעת חייל, והיא סיפרה בפייסבוק על הפחד המתמיד שלה בכל פעם שהוא יוצא, כי הוא עלול להיתקל במשטרה. היא דורשת ממנו תמיד להיות עם חבר לבן ליתר בטחון. היא אומרת ששיטור היתר הזה הוא במילה אחת 'טרור'. קל לדמיין את העלבון והכעס של האתיופים. היו סיפורים של מדריכי נוער כולל המדריך של סלומון. למשל, ילד גנב שקית פיתות ובקבוק שתייה ממשלוח שהיה מונח ליד הסופר. עצרו אותו ופתחו לו תיק, האם לילד לבן היו פותחים תיק על גניבת פיתות? עכשיו לילד יש תיק פלילי, ובפעם הבאה ששוטר יעצור אותו הוא כבר לא סתם חשוד הוא חשוד עם עבר פלילי. העבירה של סלומון הייתה "סיוע לגניבה" כשהוא היה קטין. האם באמת הייתה גניבה, מה נגנב, האם הוא באמת סייע, אי אפשר לדעת.
מדריך אחר סיפור על ילד שכל כך פחד משוטרים שהוא רעד באופן פיזי, והמדריך כדי לעזור יעץ לו בכל פעם שהוא רואה שוטר לעצור ולהתרחק מהמקום, מה שרק החמיר את המצב. הוקרן גם תחקיר של אחד הערוצים שצולם במצלמה נסתרת, שניים או שלושה צעירים אתיופים יושבים במקום שהם כביכול לא שייכים אליו כי הם לא לבנים. תוך כמה דקות עוצרת לידם ניידת, מזעיקים עוד ניידות, מביאים כלב. מעלים אותם כל אחד בנפרד על ניידת, ואלמלא התחקירנים גילו את עצמם באותו רגע, היו פותחים להם תיק על נסיון פריצה. בכל אותו זמן יושבים ממול שני צעירים לבנים רגועים ואיש לא פונה אליהם.
שוב 707849
בגזענות ואפליה צריך לטפל. אך את הסיפורים מעדות אישית, בסגנון "רק לקחתי פיתה" כדאי לקחת בערבון מוגבל עד ששומעים גם את הצד השני.

____

עדות אישית - כשהייתי עולל בן שש עשרה, עצרו וחקרו אותי פעם כמה שוטרי "מדור" על "שוטטות" כשחזרתי פרוע באמצע הלילה מהבית של ידידה קרובה. זאת בהחלט לא חוויה נעימה.
שוב 707851
היום לא היו חוקרים אותך כי יש אתיופים לחקור. במסגרת עבודתי , אחד המחסנאים במקום אליו הגעתי, החל לצעוק שהאתיופים איבדו אותו. כשהערתי על שיטור יתר של אתיופים, הוא תיאר לי מקרה שהיה קשור אליו. הוא הלך לבקר את המספרה ששייכת לאחיו. בדרך עצר אותו שוטר (הוא איננו אתיופי) ושאל אותו מה הוא עושה שם. הוא ענה שהוא הולך לבקר את אחיו במספרה הסמוכה. הוא ביקש ממנו להפוך את הכיסים ולקח לו את תעודת הזהות לבדיקה במחשב. לאחר הבדיקה הוא החזיר לו את התעודה ואיחל לו יום טוב. הסיפור היה כדי להראות איך כשמשתפים פעולה עם המשטרה הכל מתנהל בסדר. שאלתי אותו האם לא הפריע לו שהשוטר שואל אותו מה הוא עושה פה ומדוע אותי אף פעם שוטר לא שואל שאלות כאלה. הוא ענה שלשוטר יש זכות לעשות את זה. עניתי לו שהשוטר שאל אותו שאלה כזאת כי הוא חשב שהוא ערבי. ומה היה קורה אם הוא היה שואל את השוטר מדוע הוא שואל אותו שאלו כאלה ובודק אותו, אמרתי שאם היה נשמע קצת כעס בקול שלו הוא היה נעצר ואולי גם חוטף מכות.
המאמר של איריס לעאל ב"הארץ"-מעולה. כל מי שציפה שהאתיופים יהיו ילדים טובים ונחמדים ויפגינו רק נגד המשטרה טועה. הם מפגינים נגדנו על שלא מאד אכפת לנו ממה שקורה. על שהגזענות נמצאת בכל שכבות האוכלוסיה, משרדי הממשלה, הצבא, המשטרה, השכנים, ההורים בבית הספר, המורים-כמעט כולם.
שוב 707852
יש לי הרבה כעס על יוצאי אתיופיה שחסמו כבישים ופגעו באנשים וברכוש בעידוד הנהגת הקהילה, וגם נגד המתלהמים שאינם מטרידים עצמם בזוטות כמו תחקיר או משפט ודורשים את ראש השוטר למפרע עד כדי איומים מפורשים על מערכת המשפט והחוק. אבל - בהיות כל אדם אינדיבדואל - אין לי שום כעס על כל יוצא אתיופי באשר הוא, ובטח אין לי, או לאף אחד אחר, רצון או כוונה להחיל עליהם עונשים קולקטיבים.

היה נחמד אם היו מחילים את הכלל החביב הזה גם על תושבי ישראל. בשביל להרגיז כמה גזענים (נניח), המפגינים הפגינו אלימות כלפי הרבה מאוד סובלניים.
שוב 707857
הם לא סומכים על תחקיר מח''ש ובצדק. חסימת כבישים נעשתה גם במחאת הנכים לפניהם על מנת להמחיש לציבור הרחב על מצבם, כן, גם על חשבון נוחותו. ופגיעת הרכוש נעשתה אחרי שפגעו בהם, בדריסה למשל. את זה התקשורת לא הראתה והישראלי המתלהם יכול לטבול בצדקנותו.
שוב 707861
לא התייחסת בתגובתך למה שכתבתי. אתה כועס על האתיופים בגלל שהם הפגינו למעשה נגדך. הגזענות נגדם מתחילה בראש וממשיכה עד הזנב. הם מפגינים נגדך ומיעוטם פוגעים ברכוש ומכוניות. יש גם מיעוט שכועס ודורס אותם. טול קורה..
שוב 707862
חסימת כביש (בפרט: ציר תנועה ראשי למשך זמן ממושך) היא אלימות. זריקת אבנים והשחתת מכוניות היא רמה חמורה יותר של אלימות.
שוב 707864
מדוע אתה מציין את זה? האם כתבתי שהמעשים הללו אינם אלימות? הם אלימות. מחאות אמתיות הן הרבה פעמים אלימות. בהפגנה הראשונה של האתיופים-כמדומני בגלל השמדת תרומות הדם- הייתה אלימות. אם אני זוכר נכון, לא ברור האם הגילויים האלימים הוזנו על ידי אלימות המשטרה או להיפך. אפשר לסכם שהאלימות של שני הצדדים הזינה זו את זו. שבירת האיברים של נפתלי (לא בנט) ודפני ליף לא קרתה בגלל שהם היכו את השוטרים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים