גילוי נאות 709300
אני הולך עוד מעט להצביע עבור עוצמה יהודית. זו הצבעה אסטרטגית. זו פעם ראשונה שאני מצביע עבור מפלגה שיש סיכוי שלא תעבור את אחוז החסימה.
גילוי נאות 709301
לא הצבעת לימין החדש בפעם הקודמת?
גילוי נאות 709302
תגובה 705345
גילוי נאות 709303
אה, נכון. כך או כך. אני מאחל להצבעתך שלא תעבור את אחוז החסימה.
גילוי נאות 709371
כמו בפעם שעברה שהצבעתי מסיבות רציונליות (נניח), גם הפעם הצבעתי מסיבות חישוביות. הפעם הסקרים הראו שהמפלגות הערביות בסדר, והעבודה וברק-מר"צ מתנדנדים החלטתי להצביע לעבודה כי אנשים אחרים שאני מכיר הצביעו לברק‏1.

1 בבחירות שברק התמודד נגד ביבי הצבעתי ליכוד
גילוי נאות 709396
אני לא כל כך מבין את השיקול החישובי שלך להצביע לעבודה. זה שאנשים שאתה מכיר הצביעו לברק-מרצ, אפשר להניח שזה נספר כבר בסקרים שמראים ששתיהן מתנדנדות. אתה יכול להחליט שאתה מחלק את קולך בין העבודה למרצ (על-ידי הגרלת הפתק בקלפי, או תיאום מראש עם מצביע אחר שמפעיל את אותו שיקול כמוך); אבל אז, כשם שאתה יכול להציל את העבודה בזמן שמרצ ממילא עוברת, יכול להיות שאתה מפיל את מרצ בזמן שהעבודה ממילא לא עוברת. לא?
גילוי נאות 709400
נכון. בכל מקרה יש סיכון והחלטתי להיות הוגן בחלוקה.
גילוי נאות 709443
אוקיי. המסקנה שלי באותה התלבטות היתה שמכיוון שאני לא יודע מה יותר מסוכן, עדיף להצביע למפלגה שלדעתי טובה יותר ולו בנקודות, וזה היה המחנ''ד. בעצם טובה יותר בדי הרבה נקודות.
גילוי נאות 709405
מתקשה להזדהות
א. למפלגת העבודה "לדורותיה" יש אולי יותר מכל מפלגה אחרת רשת של ארגונים מפלגתיים (ישובים, ארגוני עובדים, מוסדות חינוך ותרבות, ארגוני ספורט, ...) שאלפי משפחות קשורות אליהן לפרנסתן. אם מפלגה כזו מגיעה אל סף החידלון, משהו מאד חולה שם.
ב. אני חסיד קטן מאד של הצבעות משיקולים טקטיים. האם אין זה אפשרי שמפלגה תינצל באופן כזה שרוב מצביעיה לא תומכים בה? מריח כמו ניסיון לכפות על מצביעים אחרים משהו שאתה עצמך אינו רוצה בו.
ג. בתור אחד שהיה שמח אם מפלגת העבודה היתה חוטפת סנוקרת, אני חייב להודות שזה לא אסון אם יש מפלגה כזו בכנסת.
גילוי נאות 709425
"רוב מצביעיה לא תומכים בה?" - נשמע כמו סתירה. אולי התכוונת שרוב תומכיה לא מצביעים לה?

"ריח כמו ניסיון לכפות על מצביעים אחרים משהו שאתה עצמך אינו רוצה בו." איך אתה יכול לאמר דבר כזה אם הפתק שלי מצטרף לפתקים של לפחות עוד 4 מנדטים (מבחינת לעבור את אחוז החסימה). נשמע כמו סתם אמירה בלי הרבה משמעות.
גילוי נאות 709439
כוונתי היא שרוב המצביעים למפלגה לא מזדהים איתה. הם הצביעו עבורה כדי למנוע מהמחנה שלהם לאבד קולות. לדוגמה אני לא מזדהה עם עוצמה יהודית אבל אני מצביע עבורה כדי שהימין לא יאבד את הקולות של אלו שהצביעו לה. במקרה שזה מצליח, אני כופה על כולם מפלגה שאולי אפילו רוב מצביעיה אינם מזדהים עם דרכה.
גילוי נאות 709305
אגב, אתה לא חייב לענות, אבל אם הצבעת או אתה מתכוון להצביע עבור המפלגה שבה חבר גם אהוד ברק זה די אירוני? לא?
גילוי נאות 709306
למה אירוני?
גילוי נאות 709307
כי אהוד ברק יכול בשנייה להיות בדיוק ההופכי שלך.
גילוי נאות 709312
חרד"לי? אני לא חושב. גם לגבי ליכודניק או ליברמניסט אני בספק.
גילוי נאות 709314
הכוון שלי היה קצת אחר. ברק היה מהשרים שדחפו באופן החזק ביותר לתקיפה צבאית של מתקני הגרעין של איראן. אם נשפוט לפי התבטאויותיו של חברך לדעה, איציק ש. הוא היה מעדיף שנפציץ את מתקני הגרעין שלנו. . .
גילוי נאות 709327
יש לך כשרון מדהים לא להבין אף פעם (אבל ממש אף פעם, אפילו לא בחצי תגובה מתוך 1000) את העמדות של היריבים הפוליטיים שלך.
גילוי נאות 709329
לא כל כך בוררה לי כוונתך כי לא הסברת, אבל האם אתה רוצה לומר שארז מעריץ את ברק מימים ימימה? במיוחד מאז קריסת הסכמי קמפ דיויד?
גילוי נאות 709328
אני יודע שהעבר של ברק לא נקי אבל מלבד זה שהוא התנער מחלק ממנו, צו השעה היא איחוד במחנה השמאל ואני מאמין לו שהוא חותר להסדר מדיני. הוא בהחלט עדיף על גנץ (שאני תומך במועמדותו לראשות הממשלה) ושותפיו.
גילוי נאות 709333
ממה הוא התנער? אהוד ברק התנער מאיזה מעשה שלו בעבר? ברק?
גילוי נאות 709334
מהטבח בערבים בשלהי תקופת כהונתו. וגם לתהליך המדיני הוא מסור, בניגוד למה שאולי היה אפשר לחשוב בעבר.
גילוי נאות 709335
לא אשכח איך דחף את ערפאת בברוטליות לתוך האולם בקמפ דיוויד. המחשה ויזואלית של "הערבים מבינים רק כח". מה נשתנה?
גילוי נאות 709338
דחף בברוטאליות? לי דווקא זכורה הרוח הטובה שבה ברק ועראפת נותנים אחד לשני את הכבוד להיכנס ראשון. ואיך שלושתם (גם קלינטון) צחקו כשברק פשוט "חתך את הקשר הגורדי". ההתנהלות הזאת היא לא בדיוק כוס התה הדיפלומטית שלי ובטח שלא היה מזיק אילו היתה נעשית בצורה פחות אינטפנטילית, אך המרחק בינה לבין פרשנות האימפרייליזם-קולוניאליזם-כיבוש-מה-הפלא-שפרצה-אינטיפאדה שנתנו לה בדיעבד גדול עד מאוד.
גילוי נאות 709304
מה האסטרטגיה?
גילוי נאות 709308
עוצמה יהודית לפי הסקרים על גבול החסימה. הסקרים לא יכולים לתת דיוק של מושב או שניים, ולכן אין לי שום מושג אם עוצמה תעבור את אחוז החסימה, אם כי לו היה עלי להמר הייתי מהמר שתעבור. האינטרס שלי הוא שגוש הימין לא יאבד 3 או 4 מנדטים. לכן אם אצביע עבורם אולי אהיה הקש שיעביר אותם, ואז גוש הימין יקבל תוספת של מספר מנדטים. כיוון שקולי לא ילך למפלגת ימין אחרת‏1 אולי היא תאבד מנדט אחד בגללי, וזה פחות משלושה או ארבעה, הגם שלפעמים זה האחד הזה מאד חשוב. אלה שיקוליי.
אגב אני ורעיתי הצבענו כבר, וממש בדקה ה 90, ממש לפני שיצאנו מהבית, הצלחתי לשכנע אותה ללכת בעקבותיי. עד כה רק חטפתי צעקות כשרק העליתי את הרעיון, בגלל שאני "זורק את הקול שלי".

1 הפעם המפלגה האחרת הייתה אמורה להיות ליכוד, בגלל שאיחוד מפלגות הימין עצבן אותי במשחקי האגו שלו.
גילוי נאות 709313
הצבעת למפלגה דתית קיצונית וגזענית. זה מה שצריך בשביל להציל את נתניהו? לשם השוואה, הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית בארץ דווקא מחרים את הבחירות.
גילוי נאות 709315
איני יודע אם אתה עושה עצמך לא מבין אותי, או באמת לא מבין.

ובלי קשר למה שאמרת, קראתי לפני זמן קצר כתבה על חתן פרס נובל פרופ' אומן, כתבה מלפני 16 שעות, שבה קרא להצביע עבור ימינה ולא עבור עוצמה יהודית כי לדבריו ארבעת המנדטים של עוצמה הם ספין ובעצם אין להם סיכוי לעבור את אחוז החסימה. איך שסיימתי לקרוא קבלתי בווצטאפ מחבר הפנייה לכתבה מהיום שבה מסתבר שאומן, כנראה לאור נתונים חדשים, שינה את דעתו, וכרגע קורא למצביעים להצביע עוצמה יהודית.
גילוי נאות 709342
לא מדויק.
גילוי נאות 709344
באמת לא מדויק.
את המדויק ראיתי יותר מאוחר בסרטון שבו שומעים את הדברים מפיו. הוא אומר שם שאם לעוצמה יהודית יש סיכוי לעבור את אחוז החסימה אז צריך להצביע עבורה, אבל בסרטון הזה הוא לא אומר אם כן או לא יש לה סיכוי.
גילוי נאות 709350
בכל מקרה - הכי מדויק זה שכעת דחפתי למעטף את הכף. ומי יתן שהרבה יקבלו כאפה מחר בבוקר ובכללם אנוכי.

ההתלבטות הייתה בין מחל לבין כף. ידי אחזה במחל אבל אז נזכרתי שביבי בסך הכל מנייאק ואם כבר בוחרים במניאקים אז לפחות שיהיה קצת אקשן. וכמו באגדות חז"ל המלאך בחריאל הסיט את ידי ממחל לכף וזאת היסטוריה עגומה לדידי שכן הימין בארץ כזה חנטריש עד שהם אלצו אותי להצביע לעורך דין מטורלל.

יחי טראמפ!
גילוי נאות 709316
ועם קשר לדבריך, אין בשיקוליי שום ''להציל את נתניהו'' אלא להציל את ארץ ישראל.
גילוי נאות 709414
תודה
גילוי נאות 709317
אני מתחיל להפליג בדמיונות מוקדמים מדי על העתיד. אבל אם גוש הימין יקבל רוב ללא ליברמן אצפה שבשום פנים ואופן לא יינתן לו להיכנס לממשלה, ובמקומו הייתי מעדיף כבר את גנץ, פרץ ואפילו לפיד. אם כך יקרה יש סיכוי מאד גבוה שניפטר מהפרצוף המכוער (מטאפורית) שלו לתמיד.
גילוי נאות 709320
אני שמח שהצבעת להם ולא לליכוד, מכמה סיבות.
הסיבה הראשית היא שאני מעוניין שהם יכנסו לכנסת, משום שאני בעד ייצוג כמה שיותר מלא, והורדת אחוז החסימה בכלל זה.
גם אני הצבעתי למפלגה שאחוז החסימה מאיים עליה- העבודה. מאותן סיבות שהצבעתי בפעם הקודמת, שרק התחזקו. זו כרגע המפלגה היחידה שהיא גם ציונית מספיק לטעמי וגם סוציאליסטית מספיק לטעמי.
גילוי נאות 709323
אני, כמוך מסתייג מחוק אחוז החסימה והייתי רוצה שיבוטל. מאידך גיסא ככל הידוע לי הסיבה לו היא מניעת סחיטה של מפלגות קטנות לקבל חלק של העוגה מעבר למגיע להן. אז אולי הדרך הנכונה היא להשאיר את אחוז החסימה כפי שהוא אבל לדרוש מכל מפלגה לומר לאיזה מפלגה היא רוצה שקולותיה ילכו אם לא תעבור את אחוז החסימה. זה מעין שדרוג לחוקי הסכמי העודפים בין מפלגות. לו היה חוק כזה הייתי חש היום הרבה יותר טוב כשהצבעתי לעצמה שעלולה לא לעבור את אחוז החסימה, ואולי אפילו בכלל לא הייתי מצביע למפלגה זו.
גילוי נאות 709332
אני חושב שאחוז החסימה הגבוה פוגע בייצוג הדמוקרטי במדינה.
אם בגלל אחוז החסימה הגבוה ישנם פלגים בציבור הישראלי שאינם מיוצגים בכנסת זה הרבה יותר חמור לדעתי מיכולת הסחיטה של מפלגות קטנות כאשר אחוז החסימה נמוך.
1. האחד עניין מהותי, והשני אינסידנטלי- בתוצאות מסוימות כח הסחיטה של מפלגות קטנות יהיה גדול יותר ובתוצאות אחרות קטן יותר. אבל אם יש פלגים לא מיוצגים קולם מושתק, וזה לא דמוקרטי.
2. מפלגה שלא עברה את אחוז החסימה תתקשה להתמודד בפעם הבאה- גם מוכנסת למעגל השקט וגם נכנסת למצוקה תקציבית. כך מי שהושתק פעם אחת מושתק גם לעתיד.
3. מניעת הסחיטה של מפלגות קטנות מעלה באותו זמן את כח הסחיטה של מפלגות בינוניות- יהדות התורה, ש"ס וישראל ביתנו. יוצא שלא הרווחנו הרבה, אבל שילמנו לא מעט.

הסכם עודפים שיפצה את הגוש על כל אבדן המנדטים נראה לי טכנית בלתי אפשרי. פיצוי חלקי עלול עדיין לא להשיג את המטרה אם שתיים-שלוש מפלגות קטנות מאותו גוש לא עברו את אחוז החסימה. הורדת אחוז החסימה בחזרה לאיפה שהיה (סביבת 2 מנדטים) תהיה יותר צודקת לדעתי.
גילוי נאות 709330
בג"ץ באמצעות הארגונים הרואים את עוצמה יהודית כקדימון ל - NSDAP לא פסלו את הרשימה אלא פסלו את האנשים , כי הם העדיפו שתמשיך לרוץ רשימה ששורפת קולות לגוש הימין.
אם וכאשר עוצמה תעבור את אחוז החסימה זאת תהיה הפעם האחרונה שהם יתמודדו בכנסת ישראל.
גזור ושמור.
גילוי נאות 709339
אריק ידידי היקר והנערץ (ללא שמץ ציניות), אני חייב לחלוק עליך לחלוטין בשני העניינים.
א. "עוצמה יהודית" - אני לא יכול להגיד שתחושת הבדידות במרחב הפוליטי היא משהו חדש עבורי. אבל תשדיר בחירות מקרי של אב"ג גרם לתחושה חונקת של "איש בודד במועדיו", לעלות בגרוני. האם יצא לך לראות את התשדיר על האסירים הפלשתיניים החוגגים בכלא (לבטח יש לא מעט וריאציות על הנושא)? האם אני האדם היחיד שחש עד כמה גזעני ונתעב התשדיר הזה? כל אויל יודע על נפלאות החוויה של השהות במתקני הכליאה בישראל. האם העובדה שמחנות הכליאה של מחבלים פלשתינאים לא הפכו לגרסה של "אקספרס של חצות" בישראל, היא הבעיה ה"הו" כה חשובה בין כל בעיות מדינת ישראל שהיא צריכה להכניס את עצמה יהודית לכנסת? האם לא מדובר באותם גזענים נאלחים המצווחים בראש חוצות כאשר פוגעים בקצה זנב זכויותיהם של מחבלים יהודים?
ב. אחוז החסימה - אתה באמת חושב שהדמוקרטיה (ליתר דיוק שלטון הנבחרים) מבוססת על מתן ייצוג אישי (שלא לומר הגבר) לכל בדל גוון שבטי וכל שמץ אינטרס סקטוריאלי? ארה"ב, בריטניה או אפילו יוון וגרמניה, אינן דמוקרטיות מספיק בעיניך?
אני ממש לא חסיד של אחוז חסימה גבוה (מזכיר לכם שמדובר בעוד אחד מתעלולי ליברמן שנועד לדפוק מפלגה ערבית קיצונית). אבל ההסתייגות שלי מאחוז החסימה היא בגלל שנותנים לבוחרים אופציה ולאחר שהם בוחרים בה, פוסלים אותה.
כתבתי כבר בעבר כי שיטת הייצוג היחסית היא משענת קצה רצוץ לדמוקרטיה במדינות מהגרים ושבטים. לטעמי עדיף להגדיר מראש את גבולות הבחירה. לטעמי, אתה מתעלם מכך, שאפילו בשיטת בחירה אזורית כל הגוונים ובני הגוונים האלו מקבלים את ביטויים במסגרת המפלגות הגדולות שהן קואליציות של סיעות ואינטרסים.

בהזדמנות מאוחרת זו, אהמר ואומר שיש לי תחושה שהפעם לשם שינוי, ההפתעה תהיה לטובת הצד שלנו. הסיבה לאופטימיות "חסרת הבסיס" שלי, היא שהפעם גם לא צריך שינוי כזה גדול. די בכך שמחנה ביבי לא יגיע ל-‏61, וליברמן לא יפתיע עם אחת התפניות (הכבר לא מפתיעות) שלו, וידבוק בהתעקשותו על ממשלת אחדות. כדאי להזכיר לכל החסידים ההיסטריים של כן/לא ביבי שבעיית ביבי נמצאת במרחק של חסינות או חנינה מפיתרון. מי שרוצה להלחם את מלחמתו של שלטון החוק, מוטב לו שיגיע לשדה הקרב עם חיילים קצת פחות חיוורים/אפורים ממנדבליט והנבחרים של שקד ונווה.
גילוי נאות 709345
א. זה ענין פרטני ולא טיעון תקף לעניין הכללי. אני מבין את הקבס שאתה מקבל מהם. קח בחשבון שמהצד השני של המפה יש כאלה שמקבלים קבס דומה מבל"ד- זכור את ח"כ בשארה. העיקר הוא לא מי אתה מוכן לראות בכנסת ומי לא, אלא מה גודל התמיכה המינימלי כדי שדעה מסוימת תקבל ייצוג, ולא משנה מה היא. גם לעניין הפרטני אני לא מסכים תגובה 704527, אבל זה לא משנה לכאן.

ב. כאן הטיעון שלך הוא ללב העניין, ואני אכן חושב שיש הבדלים מהותיים בינינו לבין דמוקרטיות אחרות. הפלגים והזרמים אצלנו יותר מובחנים מאשר במדינות אחרות, וההשתתפות של נציגיהם בכנסת היא עובדה קיימת וחלק מאופיה של המדינה. עצם ההשתתפות בבחירות ובממשלה של מפלגות דתיות הוא יוצא דופן. אולי היה עדיף אם היו שתיים-שלוש מפלגות גדולות כשבכל אחת מהן היו דתיים משלשה סוגים, ערבים משני סוגים, עולים מרוסיה, תושבי פריפריה, מתנחלים, קיבוצניקים, להט"ב, אליטה וכיו"ב. אבל זה לא אפשרי. לכן אני חושב שכל המגזרים צריכים ייצוג.
גילוי נאות 709347
א. העניין הוא שלאב''ג אין איזושהי אג'נדה שאינה מיוצגת במפלגות הימין האחרות. הספציאלטה שלו הם מיני החזירויות ושנאת הזולת, כשם שהייחוד של שפטל הם הגידופים והכינויים.
אני לא חסיד גדול של ביבי או לצורך זה של אולמרט או דרעי, אבל אני לא חושב שתנאי הכליאה שלהם הם עניין שצריך לקבל משקל כלשהו בבחירות הכלליות.
גילוי נאות 709349
שוב אתה טוען לגופה של מפלגה מסוימת. זה לא שייך לאחוז החסימה. אחוז החסימה הוא לכולם.
גילוי נאות 709355
זו אי הבנה. מדובר ב-‏2 נושאים נפרדים. בתגובה שלי אין ביניהן קשר.
א. "אני שמח שהצבעת להם (עצמה יהודית) ולא לליכוד" - המפלגה הפרטנית הזו נתעבת במיוחד. אני "שמח" כמו מי שגילה תאים סרטניים בגופו. אני לא מתחבר לאנלוגיה הבל"דית שלך. בשארה אינו מבני עמי, ובאופן אישי חושב שבשארה הוא בעל יותר יושרה מאחמד טיבי. אולי היית צריך להשתמש במר"ץ כדוגמה נגדית.
ב.אחוז חסימה (בלי התיחסות פרטנית) אינו משהו חריג במיוחד בדמוקרטיה. הדמוקרטיה הגרמנית אחרי מלה"ע השנייה נבנתה עם אחוז חסימה של 10%.
גילוי נאות 709372
בעניין בריטניה, הגוף הבוחר של בוריס ג'ונסון לראשות הממשלה הוא בן 160000 חברי מפלגה, לא הציבור הבריטי. הוא קיבל 90000 קולות.
גילוי נאות 709341
אני מאמין (ומקווה) שזרקת את קולך לפח (ואם אתה מאמין לזוגתך שתחיה, אז גם את שלה).
למרות הסקרים המחמיאים, אני אהיה מאוד מופתע אם עוצמה יהודית תעבור את אחוז החסימה. בבחירות לכנסת ה-‏21 איחוד מפלגות הימין קיבלו כמעט 160,000 קולות. אם נניח שמצביעי עוצמה יהודית היוו 50% מהקולות, אז עדיין מדובר בפחות מ-‏80,000 קולות. אם נניח שגם חצי ממצביעי זהות יעברו לעוצמה יהודית (לא נראה לי סביר, אבל קשה לי להגיד מה כן סביר עבור מצביעי זהות), אז עדיין מדובר בפחות מ-‏60,000 קולות ובסך הכל בפחות מ-‏140,000 הקולות שדרושים כדי לעבור את אחוז החסימה. זה בהנחה שאחוז ההצבעה הכללי יהיה דומה לבחירות הקודמות. אם הוא יהיה נמוך באופן משמעותי, גם אחוז החסימה יהיה נמוך יותר ויקל על עוצמה יהודית.
מאחר שבבחירות הקודמות הימין החדש ואיחוד מפלגות הימין קיבלו ביחד פחות מ-‏300,000 קולות, יש סיכוי שאם עוצמה יהודית יעברו את אחוז החסימה, אז ימינה לא יעברו (תלוי בעוצמת השתייה של הליכוד).
גילוי נאות 709343
כמוך מחזיק אצבעות, אבל החישוב שלי יותר גבולי.
בחישוב המקרה הגרוע:
איחוד מפלגות הימין - 1.5% (מכלל הקולות הנמנים)
הליכוד+ישראל ביתנו - 0.75%
זהות - 0.5%
גשר - 0.5%
רע"ם בל"ד - 0.25%
ביחד מגרד את אחוז החסימה - 3.5%

בראייה סבירה נראה שמאשר את המסקנה שלך, אבל גם 2-3% מלמדים ש"חזונו הקלוש של ..." לא היה כזה קלוש.
גילוי נאות 709348
מה גורם לך לחשוב שכשליש(!) ממצביעי גשר ושכ-‏7.5% ממצביעי בלד-רעם(?) יצביעו לעוצמה יהודית?
גילוי נאות 709351
גשר - מצביעים מזרחיים שמפלגת העבודה יותר מדי ''מפאי'' בשבילם.
בל''ד - מצביעם ערבים שהרשימה המשותפת מתונה מדי בשבילם.
לא שאלת, אבל אצל ליברמן בפעם הקודמת בטח היו כמה מצביעים דתיים שונאי ערבים.
גילוי נאות 709353
לא משכנע: מזרחיים שהעבודה - גשר היא מפא”י מדי עבורם יצביעו ליכוד. ערבים שהרשימה המשותפת מתונה מדי עבורם יחרימו את הבחירות או יצביעו לכל מפלגה שהיא לא יהודית - גזענית.
לא שאלתי על ליברמן כי זה מובן מאליו, כאלה שהתאכזבו מהתמיכה שלו בגנץ.
יש טענות שיש מצביעי ש”ס ויהדות התורה שעברו לתמוך בעוצמה יהודית, אבל אני סקפטי.
גילוי נאות 709358
לגבי הערבים לדעתי אתה טועה. יש במגזר הערבי קבוצה קטנה שמצביעה באופן קבוע עבור כהנא וצאצאיו (סוג של הצבעת מחאה של לאומנים ערבים). יתכן שהערכתי במופרז את מספרם ויתכן שאין חיתוך בינם לבין מצביעי בל''ד.

לגבי גשר אני מנסה להתבטא בזהירות ביחס למפלגת העבודה. אני חושב על גזענים חילוניים השונאים כל מי שאינו יהודי-מזרחי. האלטרנטיבה שלהם היא בכל מקרה ש''ס ולא הליכוד. מעבר לכך זו אכן ספקולציה ולא אמדן מבוסס.

בסופו של דבר, אם עצמה יהודית תעבור, זה יהיה כנראה בעזרת קבוצה שנמצאת בכל המגזרים והכי קשה לאומדן, קבוצת החוכמולוגים (''שיקולים טקטיים'' וכיוב').
גילוי נאות 709346
כמו שטראמפ אומר: נראה מה יהיה. במקרה הזה כנראה נצטרך לחכות כיממה.
גילוי נאות 709352
אני חלש בדרך כלל בניחושים האלה, אבל אחרי שראיתי את דב וקוזמו התחזקתי בדעתי ואני מפרסם את הההערכה שלי- גם המפלגות הימניות וגם ליברמן ישתו דווקא קולות לליכוד, ולא להיפך,
וכתוצאה מכך כחול לבן תהיה המפלגה הגדולה יותר בהפרש משמעותי.
12 מנדטים לליברמן.
ואם העבודה תעבור את אחוז החסימה תהיה לגנץ קואליציה.
גילוי נאות 709354
וואו, אתה אופטימי.
כמו דב, אם נחיה, נראה.
גילוי נאות 709359
אני אחדד את זה
הניחוש שלי
כחול לבן 32-33
הליכוד 26-27
ישראל ביתנו 11-12
הרשימה המשותפת 11
ש"ס 8
יהדות התורה 7
ימינה 8
המחנה הדמוקרטי 6
עוצמה יהודית 4-5
העבודה 3-4 (על גבול אחוז החסימה)

לא ברור לי איזו קואליציה תאורטית אפשר להקים כאן, אבל אם גנץ יקבל את המנדט מהנשיא, הקואליציה בסוף תהיה כחול לבן, הליכוד וישראל ביתנו.
גילוי נאות 709361
שאלה -
גוש אנשי הימין שונאי החרדים ‏1 בישראל - להלן: 'אנשי השנאה' היה תמיד נע מ-‏10 מנדט ועד 15 מנדט. צומת 12 - שינוי 15 - ישראל ביתנו 11 - יש עתיד 19
שקלול נכון מוביל ל15 מנדטים של אזרחים ישראלים ששונאים חרדים אשכנזים וספרדים כשנאה המוגדרת שנאת השונה המקבילה לשנות ה30 בגרמניה. אגב זיהוי תהליכים.

בהתבסס על הערכתך שכחול לבן מקבלת בבחירות 33 מנדט, הרי ברור שיש לבודד את מצביעי יש עתיד הנכללים ברובם כאנשי השנאה מתוך חוסן לישראל שיונקים את המצביעים ממפלגת העבודה - השם ינקום שמה - אשר הייתה שווה בימי ציפי ובוגי 24 מנדט.

צרוף מצביעי בוגיציפי 24 ומצביעי לפיד הם 35 מנדט שזהו כוחה של כחול לבן.

לאור זאת -

אין ספק שמתוך 5 מנדטי ישראל ביתנו יש לפחות 2 מנדטים החשים נבגדים שליברמן מוכן לחתום על הסכםם עודפים עם כחול לבן. אז נשארו עם 3 מנדטי שנאה. בצרוף 11 מנדטי השנאה של לפיד הגענו שוב ל15.

ושאלתי - האם בחירות מועד ב 2019 הולידו לפתע 25 מנדטי שנאה? ככה תוך 3 חודשים צצו להם עוד 12 מנדטי שנאה?

אודה על תשובתך המנומקת והחכמה.

-------

1 אני מעריך שיש בשמאל הישראלי לא יותר מ2 מנדטים שונאי חרדים. .
גילוי נאות 709367
יש כל כך הרבה הנחות יסוד מובלעות בתגובה שלך ששונות מהנחות היסוד שלי שאני לא יכול להתחיל לענות על זה
הבחירות הללו כמיקרוסקופ זעיר שחדד את הראיה 709417
תוצאות בחירות 19' מועד ב'
מובילות למסקנות יותר מחודדות -

ראשית - מצביעי השנאה שוות כיום 24 מנדט ( 14 יש עתיד, 9 ליברמן), הרבה יותר מהערכות של 15 מנדט בממוצע לעונת בחירות סטנדרטית. מסתבר שליברמן הוציא אותם מהליכוד באופן סופי.

ככלל - תוצאות הבחירות במועד זה מהוות מעין מסננת דקה לבחינת מבנה החברה הישראלית לשנת 19.

זאת החלוקה המסוננת ‏1

2 הבית היהודי
2 תקומה
3 ימין חדש
4 אגודת ישראל
4 דגל התורה
9 שס
31 ליכוד
1 כחלון
9 ישראל ביתנו
4 תלם
14 חוסן
14 יש עתיד
5 עבודה
1 גשר
1 מפלגה ירוקה
1 עצמאות
3 מרצ
5 חדש
2 בלד
2 תעל
3 רעמ

מסקנות:
מפד"ל - 7 מנדט
חרדים/תומכי חרדים - 17 מנדט
המערך - 24 מנדט
ליכוד - 33 מנדט
שמאל - 9 מנדט
ימין שונא חרדים - 24 מנדט

אם צריך לבודד מצביעי שנאה באופן כללי אז ניתן לשאול כמה שונאי ערבים יש במפלגות הישראליות.
ברור ששונאי החרדים הם גם שונאי הערבים. כמה מתוך המפדל יש שונאי ערבים? כמה מתוך החרדים יש שונאי ערבים? התשובה הברורה היא שהכינוי של מפלגות השנאה ראוי למפלגות ששונאות חרדים וערבים ביחד, שכן אז הם שונאים מעל 25% מכלל האזרחים,מעין תחרות שנאה - המנצח הוא מי ששונא יותר.

הימין - גוש הימין (לפיד וליברמן בתוכם) . הוא רוב אדיר בישראל מעל 80 מנדט. מתוכם לפחות 50% חיים ונושמים שנאת ערבים כחמצן ראשוני ו 30% מהם נושמים שנאת חרדים על בסיס עונתי, בעיקר בעונת הבחירות ובעונות בהם המינוס חוגג בעובר ושב.

המעבר של מפלגות השנאה לחיק גוש השמאל על בסיס שנאה מהווה איזון חיובי לגוש הימין שמצמצם את מסת השנאה המובנית לגוש הימין. השמאל מחבק אותם בהתאם לאג'נדת רלב ובהתאם לשאיפה בסיסית לטעום קצת שלטון.

מועד ג' ככל הנראה ילך לכיוון הבא -

השמאל יאמץ רשמית את מפלגות השנאה כדי ליצור מאזן כח רציני מול גוש הימין.

גוש הימין יתאחד על בסיס דתי בעיקרו שעיקר כוחו יהיה מירושלים וערי הפריפריה.

גוש השמאל יתאחד על בסיס חילוני בעיקרו שעיקר כוחו יהיה מתל אביב וערי המרכז.

מועד ג' יסנן עוד את החברה הישראלית ויהווה הכנה ראשונית לקראת פיצול עתידי.

1 חלוקת המנדטים הועתק מציוצו של חיים לוינסון בטוייטר. https://mobile.twitter.com/chaimlevinson/status/11742...
הבחירות הללו כמיקרוסקופ זעיר שחדד את הראיה 709418
תוצאות בחירות 19' מועד ב'
מובילות למסקנות יותר מחודדות -

ראשית - מצביעי השנאה שוות כיום 24 מנדט ( 14 יש עתיד, 9 ליברמן), הרבה יותר מהערכות של 15 מנדט בממוצע לעונת בחירות סטנדרטית. מסתבר שליברמן הוציא אותם מהליכוד באופן סופי.

ככלל - תוצאות הבחירות במועד זה מהוות מעין מסננת דקה לבחינת מבנה החברה הישראלית לשנת 19.

זאת החלוקה המסוננת ‏1

2 הבית היהודי
2 תקומה
3 ימין חדש
4 אגודת ישראל
4 דגל התורה
9 שס
31 ליכוד
1 כחלון
9 ישראל ביתנו
4 תלם
14 חוסן
14 יש עתיד
5 עבודה
1 גשר
1 מפלגה ירוקה
1 עצמאות
3 מרצ
5 חדש
2 בלד
2 תעל
3 רעמ

מסקנות:
מפד"ל - 7 מנדט
חרדים/תומכי חרדים - 17 מנדט
המערך - 24 מנדט
ליכוד - 33 מנדט
שמאל - 9 מנדט
ימין שונא חרדים - 24 מנדט

אם צריך לבודד מצביעי שנאה באופן כללי אז ניתן לשאול כמה שונאי ערבים יש במפלגות הישראליות.
ברור ששונאי החרדים הם גם שונאי הערבים. כמה מתוך המפדל יש שונאי ערבים? כמה מתוך החרדים יש שונאי ערבים? התשובה הברורה היא שהכינוי של מפלגות השנאה ראוי למפלגות ששונאות חרדים וערבים ביחד, שכן אז הם שונאים מעל 25% מכלל האזרחים,מעין תחרות שנאה - המנצח הוא מי ששונא יותר.

הימין - גוש הימין (לפיד וליברמן בתוכם) . הוא רוב אדיר בישראל מעל 80 מנדט. מתוכם לפחות 50% חיים ונושמים שנאת ערבים כחמצן ראשוני ו 30% מהם נושמים שנאת חרדים על בסיס עונתי, בעיקר בעונת הבחירות ובעונות בהם המינוס חוגג בעובר ושב.

המעבר של מפלגות השנאה לחיק גוש השמאל על בסיס שנאה מהווה איזון חיובי לגוש הימין שמצמצם את מסת השנאה המובנית לגוש הימין. השמאל מחבק אותם בהתאם לאג'נדת רלב ובהתאם לשאיפה בסיסית לטעום קצת שלטון.

מועד ג' ככל הנראה ילך לכיוון הבא -

השמאל יאמץ רשמית את מפלגות השנאה כדי ליצור מאזן כח רציני מול גוש הימין.

גוש הימין יתאחד על בסיס דתי בעיקרו שעיקר כוחו יהיה מירושלים וערי הפריפריה.

גוש השמאל יתאחד על בסיס חילוני בעיקרו שעיקר כוחו יהיה מתל אביב וערי המרכז.

מועד ג' יסנן עוד את החברה הישראלית ויהווה הכנה ראשונית לקראת פיצול עתידי.

1 חלוקת המנדטים הועתק מציוצו של חיים לוינסון בטוייטר. https://mobile.twitter.com/chaimlevinson/status/11742...
הבחירות הללו כמיקרוסקופ זעיר שחדד את הראיה 709523
מעניינת החד צדדיות של הניתוח שלך. יש ימין שונא חרדים ושונאים אחרים של חרדים. ובכלל אבל ממש בכלל אין שונאי שמאל בארץ. ממש אין, אפילו לא אחד לרפואה.
הבחירות הללו כמיקרוסקופ זעיר שחדד את הראיה 709552
אני ממש לא חד צדדי, אם כבר אני רב צדדי באופן חריג למדי.
ראה והבט מר יצחק .
אנשי הימין שונאים חרדים ושונאים ערבים .
אנשי המרכז שונאים את אנשי הימין ואת אנשי השמאל ואת החרדים ואת הערבים
אנשי השמאל שונאים את אנשי הימין ואת עצמם בעיקר.
הבחירות הללו כמיקרוסקופ זעיר שחדד את הראיה 709528
כדי לבקש שאזרח ישתתף בחובות המדינה כמו שאר האזרחים, החל מגיוס לצבא ו - אפילו יותר חשוב - בעבודה יצרנית ותשלום מס הכנסה ומס בריאות, וכן גם כדי שתלמידיו ילמדו את המינימום שלא יהפוך אותם לבורים חסרי יכולת השתכרות, לרעתם, לא צריך שנאה, צריך הגינות בסיסית, וערבות הדדית בסיסית, ושכל ישר.
בייחוד כשאי ביצוע הדברים הנ''ל הוא בלתי אפשרי מבחינה כלכלית, וגורר לקטסטרופה כלכלית על פי כל איש מקצוע, מבנק ישראל ועד משרד האוצר.
הבחירות הללו כמיקרוסקופ זעיר שחדד את הראיה 709549
גיוס לצבא ,עבודה יצרנית ,ללמד תלמידים שלא יהיו בורים ...
לא יודע למה ,אבל זה מזכיר לי משום מה תהליכים של שנות ה-‏30.
הבחירות הללו כגודווין זעיר שחדד את הראיה 709554
נו באמת. משהו יותר ענייני ורציני?
הבחירות הללו כגודווין זעיר שחדד את הראיה 709562
אני מאוד רציני.
מה שרשמת , עם הניסוח המאוד עדין והמאוד מתחשב , עדיין יכול להוביל אנשים מסוימים [ ראה ערך ליברמן ו 8 מנדטיו ] למסקנה שהחרדים פרזיטים וטפילים. וכולנו יודעים מה צריך לעשות עם טפילים.

--------------------------
ובהערת אגב - שום מחקר של בנק ישראל ומשרד האוצר ושל הבנק העולמי והבין גלקסי יכול לקבוע שאי שירות בצה"ל [ שזה שטויות ] ובעבודה יצרנית ‏1 , אי תשלום מס הכנסה וביטוח בריאות ‏2 ואי לימוד מתמטיקה יוביל את מדינת ישראל לקטסטרופה כלכלית.
1 אני פנסיונר של השירות בציבורי - מעיד על עצמי שאני הייתי פרזיט במלוא מובן המילה. עד היום אני מרגיש לא נעים על הפנסיה שאני מקבל ב1 לחודש. [ אי הנעימות עוברת ב 2 לחודש]
הבחירות הללו כגודווין זעיר שחדד את הראיה 709563
חבל שאין אפשרות למחוק תגובות באייל בתוך X דקות כמו בגוגל.

מכל מקום הציטוט של תגובתו של מאן דהוא היא תשובתי המתוקנת -

תגובה 17:11: בדיוק בגלל גישה כזו אין כרגע קואליציה עם גנץ, אפשר מאמר פחות פטרוני ושחצני?!
(שגם מתעלם לחלוטין מתהליכי עומק מנוגדים והבדלי עמדות בתוך בחברה החרדית עצמה )
הבחירות הללו כגודווין זעיר שחדד את הראיה 709571
אני אחראי למה שאני כותב, ולא לפרשנות של אנשים מסוימים.
בהכרח אגב - כבר הבאתי כאן כמה פעמים הפניות וקישורים למחקרים ומאמרים של בנק ישראל ואחרים שמראים ומזהירים שהבעיה הכלכלית העיקרית והמחריפה ביותר של ישראל היא אי שילוב אוכלוסיות פחות משכילות בשוק העבודה, הדגש על המגזר החרדי הבוגר והחינוך המגביל של ילדיו. גם המגזר הערבי מוזכר שם, אבל שם רואים שיפור ניכר בעשור האחרון.
מי שירצה, ימצא את הקישורים, ומי שלא, אני חוסך את מאמצי להביא אותם שוב.

למרות העיוות המוסרי, לו זה היה תלוי בי הייתי מוותר על הגיוס ומתמקד בלימודי ליבה ויציאה לשוק העבודה.
הבחירות הללו כגודווין זעיר שחדד את הראיה 709589
1+.
גילוי נאות 709362
מצד אחד, אני לא חושב שעוצמה יהודית תעבור. מצד שני נראה לי שהליכוד (35), ימינה (10), יהדות התורה (8) וש”ס (8) יצליחו להקים קואליציית 61 מנדטים.
גילוי נאות 709368
טוב, לפי המדגמים טעיתי בתחזית העיקרית שלי שהימין העמוק וליברמן ישתו לליכוד הרבה מנדטים. אבל את מפת הגושים ניחשתי (לא חכמה גדולה). אם מעבירים לעומת הניחוש שלי שני מנדטים מעוצמה יהודית לליכוד, ועוד שנים מליברמן, מגיעים לתוצאות המדגם.

תחזית ................. אריק ........ מדגמים

כחול לבן................. 32-33 ....... 33-34
הליכוד ................... 26-27 ...... 31-33
ישראל ביתנו ........... 11-12 ...... 8-10
הרשימה המשותפת .. 11 ......... 11-13
ש"ס ........................ 8 .......... 8-9
יהדות התורה ........... 7 .......... 8
ימינה ...................... 8 .......... 6-8
המחנה הדמוקרטי ..... 6 ........... 5-7
עוצמה יהודית .......... 4-5 ........ 0
העבודה .................. 3-4 ........ 5-6
גילוי נאות 709389
א. אני הייתי מנתח את הטעות באופן שונה. אכן, הערכת ביתר את מעבר המנדטים מן הליכוד ימינה. אבל זה רק חלק מן הבעיה ולראייה די דייקת בגודל של ימינה ואב"ג גזל מן הימין אולי מנדט אחד (בסה"כ הצביעו עבורו 2 מנדטים).
ב. אני מזהה חלק שני של הטעות, אולי מפני שגם אני קיויתי בסתר ליבי למגמה הבאה: מעבר של 3-5 מנדטים מן הליכוד (למשל מצביעי כולנו) לליברמן/גנץ. זה יכול להסביר את הערכת החסר של הליכוד. לצערי זה לא קרה.
ג. למעשה הוכחה עקביות/נוקשות מסויימת של האלקטורט הישראלי שככל הנראה מוסברת ע"' העובדה שהפוליטיקה הישראלית היא יותר פוליטיקה של זהויות ופחות של דעות. בד"כ זה מטושטש ע"י קבוצה קבועה של 5-10 מנדטים "מטיילים". קרה משהו בבחירות האלו והקבוצה הזו כלל לא באה לידי ביטוי (אולי קולותיה התחלקו בין יותר מדי מפלגות).
ד. אאל"ט, הסקרים לפני הבחירות לא טעו באופן משמעותי. נראה לכן שהדבר המעניין הוא לסקור מה אנחנו למדים מן התוצאות על האלקטורט הקבוע של המפלגות ולא על השוליים הנודדים.
ה. כחול-לבן - מיצתה כנראה את גבולות הפוטנציאל שלה (מכאן הירידה במנדטים). זוהי מפלגת המרכז הישראלי. מעמד ביניים, חילוניות, מתינות מדינית. המימדים הנוכחיים של המפלגה נובעים משאיבת מצביעי המרכז ממפלגת העבודה וקדימה ז"ל. המפלגה הזו יכולה להתפורר (הנגה חלשה), להצטמצם (הנהגה אפורה), אך לא לגדול.
ו. הליכוד- התזה של ליברמן והתקווה של גנץ בנוייה על הקמת שלטון מרכז-אחדות של הליכוד-ישראל ביתנו-כחול לבן. ואכן לכאורה מה שמפריד בין החזון למציאות זה בסה"כ חנינה/חסינות לביבי תמורת פרישה ובא לציון גואל. מדוע זה כל כך קשה והיכן המכשלה? ובכן, הליכוד כלל (כבר מזמן) אינו מפלגת מרכז. זוהי מפלגת ימין קשה, מסורתיים ודתיים, מזרחיים ונוקשים מבחינה מדינית. סיפוח שטחים יעבור באלקטורט הזה כסכין בחמאה. התמיכה של ביבי בשתי מדינות לשני עמים היתה הונאה מטעמי נוחיות, תופעה אופיינית למפלגות ימין נוקשות (ע"ע ההתנגדות של האיסלמיסטים באירן לפיתוח נשק גרעיני). גם החוכמולוגיה של גדעון לוי על ביבי המונע הרפתקאות בטחוניות אינה אלא בדיה שהמציאות מאחוריה היא אופורטוניזם וריאליזם. החברה החצוייה של ישראל מחלישה מאוד שלטון קצוות. יציאה של ביבי להימור צבאי בתנאים נורמליים, תביא לסופו בודאות. תנועת האמהות וההפגנות של קרובי החללים מול ביתו של בגין יהיו רמז חיוור למה שיתרחש מול הבית בקיסריה. מן הסתם אוייבינו פראי האדם יספקו לביבי (או יורשיו) נסיבות נוחות יותר להנעת מנועי הטנקים באופן שיראה כהכרח שאין לו חלופות. מה שהציבור הישראלי מתקשה לראות הוא שהנוקשות המדינית של שלטון הימין הקשה מביאה את ישראל באופן קבוע למיצרים שאין בהם חלופות טובות.
ז. ימינה/בית יהודי - עוד מפלגה שהקונספציה לגביה שגוייה ביותר. אין זו מפלגה ימנית יותר מן הליכוד. כל ההצעות והמחאות המנהרתיות של נפתלי בנט לא היו אלא זיקוקים ותעמולה והתמיכה בהתנחלויות בליכוד אינה פחותה מזו של סמוטריץ והרב פרץ. השילוב התמוה בין הדתיים הפתוחים של הימין החדש לבין החרד"לים של אורי אריאל ומרים פרץ, וגם המספר המצומצם של המנדטים רק מדגישים את מה שהיה צריך לדעת - מדובר במפלגה סקטוריאלית של דתיים-לאומים. ההיסטוריה החדשותית של מפעלות המפלגה לדורותיה כולה רעמים וברקים סיפוחיסטים וקרביים כאשר הלחם והחמאה של המפלגה הזו הוא הבטחת הטבות בדיור, חינוך, שירותים וגיוס לסקטור. מי שמפקפק יעיין ברקורד של המפלגה בנושא הגיוס: תמיכה רשמית בגיוס שווה לכל ובפועל תמיכה עקבית בסרבנות החרדית ובהתנגדות לשירות בנות.
ח. מפלגת העבודה - עליהם נאמר "יותר מזל משכל". אמיר פרץ והמפלגה קבלו בפעם המי יודע כמה הזדמנות לחדש את פני המפלגה ולממש את הפוטנציאל שלה כמפלגה הסוציאליסטית וכמפלגת מעמד העובדים האמיתית היחידה. מאחר ולדעתי אורלי לוי בנדוניה שלה הביאה למחנה אולי מנדט אחד וגם זה בספק, מה שהציל את פרץ היו שרידי השורשים הכלכליים העבותים ששתלה תנועת הפועלים של מדינת ישראל. קיומם של אלפי עובדים/שכירים/ מנהלים במוסדות של תנועות ההתיישבות, ארגוני העובדים ומוסדות החינוך, הן עוגן הצלה של המפלגה הזו. פרץ קבל הזדמנות נוספת לבצע את המהפך ולפרוץ לאלקטורט של מזרחיים חילוניים, מעמד ביניים ופרולטרים ומתונים מדינית. זו אינה משימה קלה כלל וכלל. אורלי לוי נושאת על גבה את ההיסטוריה של חובות האב והברית עם ליברמן, אבל היא דמות שיכולה לסייע לפרץ לבצע את המהלך הזה, שהוא המהלך היחיד בעין שיכול לפרוץ את גבולות האלקטורט של השמאל. אני לא אופטימי לגבי סיכויי ההצלחה. העבר המיידי מלמד שהשניים בחרו לשבת על הגדר במקום לגלות תעוזה, יוזמה ומקוריות. הם גילו מורך לב ואזלת תבונה מול המזרחיים הקיצוניים במקום לנסות לפרוץ מן הקצה המתון. התוצאה היתה שהם הביאו מתי מעט מצביעים חדשים בזמן שהביאו את הבסיס השבוי קרוב מאד לקצה.
ט. המחנה הדמוקרטי - אני מפקפק אם לסתיו שפיר ואהוד ברק היתה תרומה אלקטורלית כלשהי למר"ץ. בנטו הם לא תרמו דבר. מרץ היא מפלגת ליברל-שמאל די קיצונית של מעמד הביניים הגבוהה וסיכויי ההרחבה היחידים שלהם הם בכיוון האופורטיניסטי. אני לא יודע להגיד משהו על כישוריה של חה"כ שפיר שיתרמו למחנה מלבד העובדה שהפכה מסיבה כלשהי לשנואת נפשם של אנשי הימין והערבים (?). אהוד ברק אולי גייס כספים רבים למחנה, אבל התקווה ל"שתות" מן המעיין של אנשי ה"רק לא ביבי" נכזבה. ביושר לב, צריך להודות, שאם יש מישהו במחנה השמאל הדומה באורח חייו לנתניהו וישנם מירב הסיכויים שישאב למעגל השחיתות של השועים והנוכלים, הרי זה אהוד ברק.
גילוי נאות 709393
אכן הוכחה נוקשות של האלקטורט הישראלי.
אם לסכם את תוצאות הסיבוב השני על פי המטרה שהוצבה לו, אפשר לצטט את תגובתה של מירי רגב:"נתניהו לא נכשל"- כלומר נתניהו נכשל.
נתניהו גרר אותנו לסיבוב שני במטרה להגיע ל 61 מנדטים לגוש הימין/חרדים. תוצאות הבחירות מעידות כאלף עדים על כך שהמהלך היה מיותר‏1.
בדיעבד אני לא מבין איך נתניהו קיווה להגיע ל 61- שמצביעי כחול לבן יתחרטו ויעברו ימינה? שליברמן יחזור לכור מחצבתו? הציפיות האלה לא נראות ראליות.

הסקרים האחרונים אכן היו מדויקים. אוסיף לך סעיף י. הרשימה המשותפת- היא נהנתה מגידול נאה בשיעור ההצבעה במגזר שלה, ועדיין לא מיצתה את הפוטנציאל כי שיעור ההצבעה במגזר הערבי עדיין נמוך משמעותית מאשר במגזר היהודי. לכן קיים חשש שאם תועלה הצעה נוספת לפיזור הכנסת היא עלולה לתמוך בה שוב. מאידך אם תוקם ממשלת אחדות אימן עודה עשוי להיות יו"ר האופוזיציה וזה יהיה מעניין.

מפלגת העבודה- היום הצטרפתי אונליין לשורותיה, כך שהניתוח שלך לא תקף לפחות עבורי.

_______
1 כמובן שנתניהו הצליח במטרתו המשנית (ואולי הראשית) אבל הלא מוצהרת- למשוך זמן כשהוא ממשיך לכהן כראש הממשלה.
גילוי נאות 709394
א. הרשימה המשותפת - גם ההצבעה של ערביי ישראל עונה על התיאור של פוליטיקה של זהות, אבל בפרט במקרה זה יש פחות נוקשות. במגזר הערבי יש סקטור משמעותי וקבוע המצביע למפלגות יהודיות וסקטור גדול וקבוע שכלל אינו מצביע (לדוגמה פלג הצפוני של האחים המוסלמים). לכן לכאורה יש לרשימה המשותפת פוטנציאל גידול.
ב. תומכי סיפוח שטח C, משלים את עצמם ע"י הצגת מספרים נמוכים של אוכלוסיה ערבית (60,000). לדעתי, עד שתמצא ההזדמנות ועד שמכונת החקיקה הכבדה תשלים את מהלכה, הרשימה המשותפת תזכה למאגר חדש עם הרבה עשרות אלפי קולות פוטנציאליים.
ג. בבחירות אלו בכ"ז התרחש משהו משמעותי. העמדה הרשמית של הליכוד השתנתה מ"שתי מדינות ..." לסיפוח הבקעה ושטח C. אני יודע שרבים רואים זאת כהבטחת בחירות וספין, אבל הם טועים בזלזול במשמעות של קביעת עמדה והתחייבות מפלגתית.
ד. מפלגת העבודה - מעניין? האם הצטרפותך למפלגה זו נגזרת מתמיכה בסוציאליזם? אני מפנה תשומת לבך לספרו של נדב אייל על אמריקה של טראמפ. בין היתר, מדובר שם על סוציאליזם מעודכן המתאים לכלכלת שו"ח ולהשתנות הרכב שוק העבודה. רק לשם ההדגמה: האם עדיין צריך לשייך את עובדי התקשורת על כל ענפיה למגזר המקצועות החופשיים במקום למעמד העובדים דלי ההכנסה? על הסוציאליזם המסורתי מבית מדרשם של פרץ ויחימוביץ אבד לדעתי הקלח ועבר זמנם.
ה. אני חייב להודות, שלא הייתי מצטער אם מפלגת העבודה היתה נמחקת מן המפה, למרות שהערכתי נכון שזה לא יקרה. בטאתי בעבר בגלוי את דעתי שאמיר פרץ הוא אדם ראוי. יחד עם זאת, חילוצה של מפלגת העבודה מן הבור, שימור חלק משמעותי מן הקהל השבוי והותיק, תוך פריצה לשדות אלקטורליים חדשים רחבי ידיים ומסעירים
מחייב מנהיג דינמי, מקורי, מחושב ורגיש לדקויות פוליטיות. לא ראיתי רמזים לכך עד עתה. ארחיב על כך בדיון אתך על פרשת ילדי תימן.
גילוי נאות 709401
הדרישה לסיפוח שטחי C מבוססת על הטעייה. שטח C הוא לא רציף כמו בהטעיה של בנט. הוא מקיף כמעט 200 שטחי A B פלסטינים לא רציפים. זה אומר אלפי ק"מ של גבול שמקיף את שטח C המסופח, שלא לדבר על בנית מערכת ענקית של כבישים, מנהרות וגשרים שיחברו את A+B הפלסטינים.
גילוי נאות 709402
אני לא חושב שזה קונסטרוקטיבי לדון או אפילו לצפות בפרטים של הבטחת בחירות. לענ"ד רוב עצום של הציבור מתיחס להצהרה שניתנה כ-‏48 שעות לפני פתיחת הקלפיות כמילים ריקות וספין. ראית יותר מדי תגובות לשינוי עמדה סנסציוני זה?
לגופם של פרטים. סיפוח שטחי C הופיע בספר של גודמן שנדפס לפני כמה שנים כאחת משלושת האופציות לסיפוח שמציע הימין. הצעה זאת הורתה בכלל בתוכנית גלילי והעדכון של חסידי הליכוד המספח היא סיפוח מקסימום מתנחלים בשטחים עם רצף לקו הירוק ועם מינימום ערבים.
אם אתה מתעקש על מפות, יש לך כמה גרסאות כאן: תוכניות הסיפוח של הימין
גילוי נאות 709404
ב. ישראל כץ אמר יום לפני הבחירות (בראיון בסביבות השעה 9 לאחת מתוכניות הרדיו: ב’ או גלצ. לא זוכר בדיוק), בתגובה לקריאת ימינה לסיפוח סי, שזה רעיון לא מעשי, בין השאר בגלל שהשטח הזה כולל 250,000 ערבים. הוא גם הצליח ברוב כישרון לערבב את המספר הזה עם המספר 2,500,000 של ערבים בגדה שיסופחו אם יהיה סיפוח מלא. איך התבטאות כזו של בכיר בליכוד עברה מתחת לרדאר?

כמוכן התיקון המתבקש, מכיוון שחזרת על זה כמה פעמים: עמיר פרץ. עם עין וללא שפם.
גילוי נאות 709410
עמיר פרץ - כמאמר שייקה אופיר "מה אמר לי? אני לא... לא, הזיכרון - אין בעיות. רק מה שאני שוכח".
ישראל כ"ץ - לא חושב שכדאי לזלזל בו. אאז"ן, הוא אחד מהדוברים החשובים בספר של גודמן מלכוד 67 [ויקיפדיה] (בגללך ודאתי). אאז"ן, התיאור בויקיפדיה ממש לא נכון. זכור לי שכ"ץ הוא הדובר של אופציית הסיפוח המלא והאוטונומיה הפונקציונלית הניצית. במסגרת האוטונומיה הרחבה ישופר מאד המצב הכלכלי (שדה תעופה ואזור חופשי ממס שיבנו על אי מול רצועת עזה, מערכת של אוטוסטרדות עיליות ותעלת הימים) ויעשה מאמץ כדי לצמצם את המגע היומיומי עם יהודים. במסגרת זו יפונו ישובים יהודיים מבודדים הקוטעים את הרצף הפלשתינאי (היתה לי הרגשה שמדובר גם ביישוב היהודי בתוככי חברון). מן הסתם גם זה תוצר של נסיגת הקוגניציה שלי. אשמח אם מישהו יאשר/או יתקן אותי.
גילוי נאות 709395
לסיבוב השני היה בכל זאת יתרון אחד. כזכור, אני אבדתי לחלוטין את אמוני בליברמן והגעתי למסקנה ששום פעולה מפעולותיו אינה לשמה אלא לשמו (של ליברמן), ואין לו שום בעיה לגרור את ישראל למערכת בחירות נוספת כדי לקושש עוד מושב אחד או שניים בכנסת. אבל לא נראה לי הגיוני שהבוחרים שלו אף הם תומכים בדרך הזאת, והייתי סבור שאחרי שפרצופו האמיתי התגלה בוחריו ידיחו אותו. הסיבוב השני הציג בפני את האמת. לא רק שלא עף כפי שקיוויתי אלא אפילו התחזק. אז המצב שבו אנו נמצאים הוא כנראה רצון הבוחר, ובכל מקרה אני מעדיף את הדמוקרטיה. במילים אחרות: אם חשבתי שליברמן קיבל קודם את כוחו במרמה, עכשיו אני יודע לבטח שבוחריו תומכים בו בדיוק בצורתו כפי שהיא. וכפי שכתבתי בתגובה 709062 , לפחות אני שקט מבחינת הידיעה שאין כאן מרמה, וקבלנו בדיוק את מה שהציבור בחר. ואם הציבור אוהב כל כך רמאי, שיקבל את מה שהוא רוצה.
גילוי נאות 709397
כם אני לא חסיד של הרמה המוסרית של ליברמן. זה שהכה ילד בן 13 ובעט בו כשהיה על הרצפה, זה שמעולם לא נדרש להסביר איך הבת שלו והנהג שלו התעשרו במיליונים. זה שהתיק נגדו נסגר אחרי עשר שנים של חקירה כי עדים נאלמו, נעלמו והתאבדו.

זה כנראה לא פלא שהפוליטיקאים הכי מוכשרים שלנו מ 96' והלאה (נתניהו בודד בראש, ליברמן ודרעי במדרגה השניה) הם אנשים בעלי מוסר ירוד, ואילו בעלי אינטגריטי לא מצליחים להגיע לצמרת‏1.
לא ראיתי בארץ אף פוליטיקאי שנענש בידי בוחריו בגין רמה מוסרית ירודה. כפי שאמרתי כבר פעם, המנטליות הכיתתית של מרבית הבוחרים, שדומה לאהדת קבוצת כדורגל, גורמת להם להריע לבלם של הקבוצה שלהם ששבר את הרגל לחלוץ של היריבה, ולקלל את השופט שפסק נגדם, תמיד לא בצדק.

אני חושב שליברמן זיהה נכון את הואקום במרכז של מפלגה חילונית ליברלית, והתלבש על המשבצת. זה לדעתי ההסבר להתחזקות כוחו.

___________
1 כרגיל מי שאחראי להכל תגובה 595965 הוא שמעון פרס, שעשה את התרגיל המסריח תגובה 599004
גילוי נאות 709399
____
1 החזרת המנדט לנשיא הייתה פוגעת בשארית סיכוייו להתארגן על חסינות לפני השימוע. מוזר בעיני איך זה כבר פרח מזכרונך.
גילוי נאות 709408
לכך כיוונתי. טובתו האישית לפני טובת המדינה, וכל הג'אז הזה.
גילוי נאות 709416
המדגמים קלעו באופן יוצא מהכלל

תחזית .................... אריק ........ מדגמים .......... תוצאות אמת 95%

כחול לבן................. 32-33 ....... 33-34 ............. 33
הליכוד ................... 26-27 ...... 31-33 ............. 32
ישראל ביתנו ........... 11-12 ...... 8-10 ............... 8
הרשימה המשותפת .. 11 ........... 11-13 ............ 12
ש"ס ........................ 8 ............ 8-9 ................. 9
יהדות התורה ........... 7 ............ 8 .................... 8
ימינה ...................... 8 ............ 6-8 ................. 7
המחנה הדמוקרטי ..... 6 ............ 5-7 ................. 5
עוצמה יהודית .......... 4-5 ......... 0 ..................... 0
העבודה .................. 3-4 ......... 5-6 ................. 6
גילוי נאות 709357
אני גם גרוע בניחושים, אבל דבק ב1+1.
1. מי שהצביע ליכוד ימשיך להצביע ליכוד.
2. הקולות של הימין החדש שהם שווים 4 מנדטים חוזרים לגוש הימין - כאשר רובם עוברים לעוצמה.
3. פייגלין לא שורף קולות לגוש הימין - הוא גם לא מוסיף.
4. אשכנזים לא יצביעו למרוקאים ויהי מה. ולכן העבודה הערב מזדכה על הציוד. יהי נשמתה צרורה בצרור המופלטות.
5. מרץ בסכנה קיומית. ברק חתום על כך.
6. ליברמן - שאלה טובה. מצד אחד אנשי ימין שהצביעו לו רואים אותו כבוגד. אנשי שמאל בזים לו מקרבי דעתם. רוסים צעירים לא סופרים אותו. עוד לא הבנתי את מקור הסקרים לגביו - להערכתי הוא תואם פייגלין.
7. הערבים גם הערב לא נוהרים לקלפיות.זה משפיל אותם להכנס לחדר עם דגל ישראל ולהצביע לגנרלים רק בשביל להדיח את מי שלא היה גנרל.
8. טעות חמורה היה ללכת על קמפיינים אנטי חרדים. אם החרדים בבחירות הקודמות הצביעו ככה ככה, הפעם הם יצביעו ככה ! דחפו אותם לפינה בלתי אפשרית. לפיד וליברמן בזבזו את הפוטנציאל.

לסיכום:
כל אחד מנתח את המצב הפוליטי בהתאם למשאלות ליבו, אבל מה שהיה הוא שיהיה. נחיה ונראה.
גילוי נאות 709374
ובכן לפי איך שהדברים נראים עכשיו נראה שצדקת. עוצמה השיגה כ 75 אלף קולות, ובעצם, בניגוד לסקרים שהטעו אותי היא לא הייתה קרובה כלל לאחוז החסימה. מאידך גיסא, איני חושב שבדיעבד נגרם אסון כל כך גדול לימין בגלל הריצה של עוצמה. גם אם כל קולותיה היו עוברים למפלגות הימין היה לגוש הימין בערך 58 מנדטים במקום 56 מנדטים, ובאופן עקרוני המצב הכללי היה דומה.
אגב, כדי שהתמונה לגבי מניעיי תהיה שלימה, רציתי לציין גם שלמרות שהצבעתי עוצמה וגם פיתיתי את רעייתי להצביע כך, הרי בתאריך 2 באוגוסט, שלחתי לכתובת משרד עורכי הדין של בן גביר את האי מייל עם התוכן שלהלן:

שלום לך,
אני משתמש בכתובת אי מייל זו כי זו הדרך היחידה שבה אני יכול לפנות אליך.

אחרי שהפור נפל ולא התממש האיחוד עם איחוד מפלגות הימין אין טעם לבכות על חלב שנשפך וצריך לחשוב מה לעשות עכשיו.
אני יודע שאתה יודע שאת אחוז החסימה לא תעברו, וריצה נפרדת פרושה שריפה של עשרות אלפי קולות לימין. לכן הדרך הנכונה ביותר בתנאים האלה היא להכריז על אי השתתפות בבחירות וקריאה לתומכים שלכם להצביע או לאיחוד מפלגת הימין (למרות המשקעים הלא נעימים) או לליכוד. זו הדרך הכי נכונה מבין הרעות שתטיב עם מדינת ישראל.
אני כשלעצמי שמעולם לא הצבעתי ליכוד (למעט כשהלכה עם "התחייה" ברשימה משותפת וגם כשנתניהו התמודד על ראשות הממשלה מול אהוד ברק), הולך להצביע הפעם "ליכוד" בגלל תחושת הקבס שגרמו לי סמוטריץ רפי פרץ ונפתלי בנט במו"מ עמכם. פשוט אין משהו אחר.

דב
גילוי נאות 709375
אבל בערך חצי מקולותיה עברו למפלגות הימין (בהסתברות הגבוהה ביותר: הליכוד). לכן מדובר רק על תוספת של בערך מנדט אחד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים