712288
אם כבר חברות התעופה, שווה להזכיר את נושא נקודות הנוסע המתמיד. הניהול הביזנטיני של הנושא הזה על ידי החברות, התקנונים המורכבים וחוסר ההבנה המוחלט מצד הלקוחות הופכים את זה למקור לתחמון אינסופי - בשני הכיוונים. אני מכיר מישהו שמתפרנס יפה מניהול נקודות נוסע מתמיד. הוא מבצע עבור לקוחותיו - נוסעים כבדים כולם - איגום של הנקודות (ניתן להעביר אותן מאדם לאדם), שוחה במבצעים ובתקנונים, מכיר טריקים מלוכלכים - וחוסך להם אלפי דולרים. הפניתי אליו מישהו שנוסע לארה"ב מדי חודש במחלקת עסקים וכבר צבר למעלה ממיליון מיילים, ושני הצדדים מרוצים.

הסיפור החביב עלי בהקשר הזה הוא סיפורו של מהנדס מקליפורניה שצבר מיליון ורבע מיילים בלי לטוס. האיש גילה מבצע שהמיר רכישה של מעדני פודינג שוקולד למיילים: כל גביע היה שווה חמישים מייל, ולמקדימים מאה מייל. בשניים וחצי דולרים הוא היה יכול לקבל אלף מיילים. הוא בדק את התקנון: לא היתה מגבלה על מספר הגביעים. הוא פשט על כל חנות בסביבה ורכש את כל המלאי שלהן. כדי לקבל את המיילים הוא היה צריך לשלוח את הבר-קודים שעל הגביעים. איך הוא יקלף את הבר-קודים מאלפי גביעים? הוא פנה אל צבא הישע והציע להם שאם הם ישלחו מתנדבים לקלף את הבר-קודים הוא יתרום להם את הגביעים. התוצאה היתה שלא רק שהוא קיבל את כל הבר-קודים אלא גם היה יכול לזקוף את עלות הגביעים כתרומה ולקבל החזר מס על $800 מתוך $3000 שעלו לו הגביעים. השווי הכספי של הנקודות בהן הוא זכה הוא כ-$150,000.
נצחון בנקודות 712295
יש לי הרגשה שלמרות כל המקרים הללו, התוצאה של מועדוני הלקוחות מהסוג הזה היא שאנשים בסך הכל טסים יותר. חברות תעופה לא אוהבות להפסיד כסף סתם כך.
נצחון בנקודות 712297
זאת שאלה של "נאמנות לקוחות", כמו כרטיס מועדון בסופר (גם סופרים לא אוהבים להפסיד כסף סתם כך) או כרטיס של סנדוויצ'ים בסאבווי. מה גם שכשמדובר על טיסות שמקום העבודה מממן - המעסיק נותן תקציב מסויים, אבל לא באמת איכפת לו באיזה חברה יטוס המועסק, ואם חברה א' לוקחת 8% יותר מחברה ב' אבל שתיהן נמצאות בתקציב, המעסיק לא יתערב בבחירה של המועסק (ואלה הנוסעים הכי טובים לחברות התעופה, גם לא באמת מסתכלים על השורה התחתונה, גם מזמינים באיחור, גם נוסעים הרבה ולא רק ב"עונה", ולכן נאמנותם שווה הרבה יותר מאיזה שדרוג פעם בכמה טיסות).

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים