712492
די טריויאלי, לא? לדעתי גם בגילאים צעירים יותר אפשר להסתפק בסבסוד הניסיון לילד אחד, אבל אני כנראה במיעוט קטן.
712499
מהכתבה: "גורמים במערכת הבריאות הטילו ספק שמדיניות חדשה ומצמצמת תאומץ ביחס לאחד הנושאים הרגישים ביותר בחברה הישראלית. 'אף שר בריאות לא רוצה להיות חתום על מהלך כזה', טוען גורם בכיר במערכת הבריאות ... במשרד הבריאות מתייחסים למדיניות טיפולי ההפריה לאורך השנים כאל תפוח אדמה לוהט, מתוך הנחה שצמצום המימון עלול לעורר סערה ציבורית, במדינה שבה ילודה היא ערך מקודש."
712511
בעבר היו כמה נסיונות לצמצם את זה. מה שקורה הוא שמטופלות באות ומפגינות ויוצאות לתקשורת באמירות של "שר הבריאות רוצה למנוע ממני את הזכות לילדים משלי" ודי מהר השרים מתקפלים. אפילו כאשר מדובר על לא על צמצום תקציבים לנושאי פוריות אלא על העברת תקציבים למטופלות צעירות יותר שסיכוייהן טובים יותר הם לא מעזים לומר זאת בגלוי. כאן אפשר לראות את דעתה של תחקירנית בעובדה שכתבה ספר על הנושא. אולי הוועדה היתה צריכה להמליץ להעביר את התקציבים מטיפולי הפריה אל מוסדות חסידות גור, אז זה היה באמת מתקדם.
712632
א. צריך להדגיש שהבעיה היא באמת רגישה ולא נובעת מפוליטיקאים רעים. באופן שאני לא יודע להסביר, אולי דוקא בשל כך, כדאי להתמקד על הצד הכלכלי של העניין. אם אפשר לעזור יותר ע"י מיקוד התמיכה לנשים צעירות, צריך לעשות זאת.
ב. למשל, לדעתי חייב להיות מרכיב משמעותי של השתתפות עצמית שיעלה ככל שהגיל עולה. חשיבות התשלום הזה היא בעיקר בהגבהת הסף להולדת ילדים שהוריהם מתקשים לכלכל אותם.
ג. יש כאן גם היבט של רעות חולות שאם לא מטפלים בהם נזקן הולך וגדל. אם המדינה מממנת בנדיבות הפריות מלאכותיות, מדוע שלא תממן באופן שיוויוני גם פונדקאות ואימוץ לזוגות להט"ב וכדומה.
ד. הייתי קובע כאן עיקרון אתי להחלטות ציבוריות: ציבור רשאי להחליט להתאבד, אבל הוא לא רשאי להחליט לא לדעת שזה מה ששהוא עושה.
712520
אם המדינה רוצה לחסוך, עדיף שתפסיק לממן קצבאות למי שיש לו כבר שניים, שלושה - או הרבה יותר - ילדים, ולא תחסוך דוקא על מי שאפילו ילד יחיד נחסך מהן.
712525
(נחסך מהם. זה שנשים נדרשות לעבור את הטיפולים לא אומר שאין בתמונה בדרך כלל גבר שרוצה להיות אבא).
712532
א. את צודקת.
ב. דוקא כשאני טורח ובמקום לכתוב את ה''מהם'' הדיפולטי אני טורח לכתוב ''מהן'', אני חוטף על הראש...
ג. במירב מיכאלית 'מהן' כולל את 'מהם'.
712535
ב. זה לחטוף על הראש? לא ידעתי שגברים רגישים כל כך (;
ג. אתה לא מרב מיכאלי, וכיוון שלא הבחנתי שאתה משתמש בלשון רבות כלשון כללית בהקשרים אחרים לא הייתה לי סיבה להניח שזה המצב כאן (יכול להיות כמובן שסתם לא שמתי לב).

ורגע ברצינות - התפיסה שטיפולי פוריות הם עניין "נשי" פוגענית כלפי גברים. בכובעי כפמיניסטית אני מנסה להיות קשובה לפגיעות מגדריות לא רק כשהן פוגעות בבנות מיני.
712548
אכן הרבה פעמים זה ענין זוגי/משפחתי. ועם זאת, את עיקר הנזק והסבל הבריאותי עוברות הנשים, וזה נושא פחות מדובר ומתוקשר.
712573
זה שהגוף שלנו הוא זה שמשלם את המחיר (גם בטיפולי פוריות, גם בהריונות טבעיים) זה אין ספק.
712528
דיברתי על הילד השני ואילך.
712557
הענין הוא לא (רק) החסכון. הטיפולים הרבים האלה מזיקים גופנית ונפשית, ובגילאים שבהם סיכויי ההצלחה הם באיזור 2% ומטה זו לא רק שפיכת כסף לפח אלא גם פגיעה במטופלות שנושאות עיניהן לתקווה שכבר לא קיימת - פגיעה שכבר קשה להצדיק אותה על ידי המקרים הנדירים של אלה שזוכות בלוטו הפוריות.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים