713256
רופא המשפחה שלי המליץ לי פעם על נטורופתית מצוינת, אחרי שראיתי את העלון שלה בו צוין שם משפחתה הזהה לשמו של הרופא, הבנתי, סלחתי והתעלמתי.
713265
רק בזכות התגובה שלך נזכרתי שאחת מרופאות הילדים במרפאה הקבועה שלנו המליצה פעם על טיפול הומאופתי עבור אחד הילדים. עוד לפני ההמלצה הזאת נטינו לא ללכת אליה (בגלל המלצות פושרות, אם אני זוכר נכון), אבל אחריה שמתי עליה איקס גדול, ואני לא חושב שאי פעם חזרנו אליה.

ובעניין קשור - לפני כשנתיים ליוויתי מישהו לבדיקה בקופ"ח כללית (אני בכלל בקופה אחרת), ועל הפתק עם מספרנו בתור היה כתוב "כואב לך? מחקרים מוכיחים: דיקור סיני יעיל מאוד לטיפול בכאבים!", עם הפנייה לשירותי רפואה משלימה של הקופה. בהתחלה לא התעצלתי, ושלחתי לקופה (דרך טופס אלקטרוני באתר) בקשה מנומסת לדעת מהם המחקרים המדוברים, אבל אחרי שלוש תגובות מנפנפות מצד הקופה (תפנה לשם וכו') הרמתי ידיים.
713266
אתה בנאדם הרבה יותר תרבותי וסובלן ממני. אני פעם עשיתי מהומה קטנה בסניף סופרפארם בו הוצבה רפואת אליל כלשהי בצמידות לבית המרקחת - בצורה הרומזת כי היא תרופה אמיתית ומומלצת. מנהל הסניף הסכים להרחיק את מעמד הקרטון במטר או שניים מבית המרקחת. ויש סיכוי לא רע שהוא הזיז אותו חזרה מיד אחרי שיצאתי מהמקום. מקווה שלפחות גרמתי לרוקחים להתבייש קצת.

מכל מני סיבות שלא אפרט אני נוטה לכעוס על רמאי ה''רפואה האלטנטיבית'' באופן אישי. קשה לכמת את הנזק שהם עושים למען בצע כסף, אך התרשמתי שהוא רחוק מלהיות זניח.
713270
ובכך, במקרה שאתה סובל מכאבים כרוניים, אולי מנעת מעצמך את הסיכוי של כשליש ליהנות מהשפעתו המיטיבה של הפלסבו?
כתבה ארוכה שהתפרסמה לאחרונה במוסף 'הארץ' טענה למשל שהטיפול של הרפואה כיום בכאבי גב לא מועיל, ולפעמים אף מזיק בשל יתר בדיקות וניתוחים, ו"שכאב מתמשך קשור לגורמים פסיכוסוציאליים, יותר מאשר לנזק גופני".
בין השאר מפורט שם אפילו מחקר שהרחיק לכת עד לביצוע ניתוחי גב מדומים, והראה שהשפעתם על הכאב היתה זהה לזו של ניתוחי גב שאכן התעסקו בדיסקים וחוליות הגב.
בין השאר, אם כבר דעברנו על דיקור, הוא מספר על מטפל ש"שהרגע היה אצל אורתופדית בקופת חולים וזו החדירה מחט לגבו, ומצבו השתפר. הוא כנראה נפל על רופאה שלמדה דיקור יבש (דיקור מערבי), טכניקת שריר שלד פופולרית שמתפשטת בישראל. לדברי בר, בשנה האחרונה לבדה הכשירה החברה לרפואת שריר שלד 400 מטפלים, רובם רופאים, והסיכוי להיתקל בהם — גם במערכת הציבורית — הולך וגובר".
גם לקראת סוף הכתבה מובאות טענות של רופאים לפיהם הרבה פעמים מקור הכאב הכרוני הוא רגשי ולא רק פיזי.

אז לאור כל אלה, במקרה של כאבי גב לא הייתי פוסל כלל דיקור סיני, שכנראה סיכוייו להזיק פחותים משל טיפול רפואי פולשני, וסיכוייו להועיל מגיעים לעשרות אחוזים.
713311
קראתי את הכתבה הנ"ל בהארץ כשהיא התפרסמה, והיא באמת מאד מעניינת (אין צורך לספר לי על "ניתוחי פלצבו" - ראה את הפסקה הרביעית בפרק "בקרה, פלצבו ועיוורון כפול" בדיון 2009).

ההגדרה הרפואית המקובלת של יעילות (efficacy) של טיפול היא בניכוי אפקט הפלצבו, ולכן סטנדרט הזהב של ניסויים קליניים הוא ניסוי מבוקר עם רנדומיזציה וסמיות כפולה. הגורמים הרלוונטיים בקופ"ח כללית מן הסתם יודעים זאת, ולכן יש טעם לפגם בהצהרה השיווקית "מחקרים מוכיחים: דיקור סיני יעיל מאוד לטיפול בכאבים!", אם הכוונה היא לשיפור בזכות אפקט הפלצבו.

ההבדל החשוב, לענייננו, בין הרפואה המודרנית לבין הדיקור וההומאופתיה שהוזכרו בפתיל הזה, הוא שברפואה המודרנית יש (עקרונית) תהליך מתמיד של בדיקה עצמית וניסיון לשיפור. בזכות האורטופדים שצוטטו בכתבה, יכול להיות שחלק מפרוצדורות הטיפול בבעיות הגב ייזנחו, אם יתגבש קונצנזוס שהן לא מועילות מעבר לאפקט הפלצבו. לא ידוע לי על תהליך דומה אצל מדקרים והומאופתים.
713314
והרי לא טענתי אפילו לרגע שהפרקטיקה של המדקרים הסיניים עדיפה או אפילו שקולה לרפואה המערבית.

אגב, עם זה שאני מבין את ההגדרה לניסויים קליניים והיא נראית לי ראויה, בתור לקוח או משתמש, אחרי הכל, ראוי שאקח גם את אחוזי הרווח מהאפקט הזה בחשבון.

זה אולי שקול למדד לקרן השקעות, שנשפטת מול ממוצע השוק הרלוונטי כלפיה. ייתכן (ואפילו די נפוץ) שקרן כזו תפיק אפס אחוזים מעל המדד הנ''ל, אבל עדיין חשבון הבנק שלי ירוויח באותה שנה עשרים אחוזים. ההחלטה להשאיר את הכסף בעו''ש ולא להשקיע בקרן הזו היא החלטה גרועה למדי, בדיעבד.
אלטר נתיבה 713317
רציתי לענות לסקר הזה „כן״, כי זו התשובה המתבקשת. אבל אז ניסיתי לחשוב האם זה באמת מה שאני אעשה. עניתי בסוף „לא״ מכיוון שלא החלפתי קופת חולים למרות הקידום המביש של ההבלים בקופה הזו (עם הכסף שאני משלם לה כמבוטח).

בכל מקרה, החדשות הטובות מהיום הן שאסור לאנשים להבטיח הבטחות שווא לריפוי. במיוחד אם הם גובים עליהם הרבה כסף ואם הם עברייני מין מורשעים שמעצבנים חצי מהעולם.
אלטר נתיבה 713335
התשובה המתבקשת היא "כן"?
(הצבעתי "לא" כי בינתיים לא החלפתי רופאת משפחה אפילו שאני כבר *לא* מרוצה ממנה)
אלטר נתיבה 713347
''כן''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים