שיבוט 71439
פעם שניה שאני רואה את השימוש בטכניקה הזו ב"אייל", ובהחלט למדתי, אני איישם אותה בעצמי במקומות אחרים:
הכותב חזה את הביקורת הידועה (שיבוט צבא,תרומות איברים) ומיגר אותה מלכתחילה, ע"י פתירתה ב"אין בכך ממש". למה? מי אמר ומי החליט? הסכנה לשיבוט ילדי-צבא היא ברורה וקיימת. אין קשר לחיברות שלהם, כי שמעוניין בצבא יהיה מעוניין גם לספק לכך סביבה הולמת. באותה מידה ישובטו גם ילדים למטרות מין וזנות. ולמה? כי השיבוט יהפוך את תהליך הלידה (שהוא כיום נכסף, וקשה, ומשמעותי) לזול, וכך גם את הקשר של הורים ליילוד. מה ימנע מסרסורים לשבט לעצמם זונות קטנות, מהורים לנטוש ילד "פגום" ולשבט עוד אחד, ממדענים לשבט עוד ועוד ילדי מעבדה, מאנשים עם רצון לשררה (זו תכונה) לשבט לעצמם מפלגה, וכו וכו? ילד משובט איננו, ולא יהיה, פרי אהבה של אבא ואמא. וודאי וודאי שהתהליך יוביל להיכחדות המין האנושי כפי שאנו מכירים אותו. מי שמעוניין בסיום זה ובכן זכותו, אבל אין לפתור את הבעיות המשמעותיות ב"זה מגוחך, ולא יקרה". מספיק שיקום אדם אחד מתוך מליון, כדי ליצור נזק שלא מצדיק שיבוט.
האלו?! 71443
מתגובתך ניכר כי אינך מבינה כלל וכלל מהו שיבוט. אם נתעלם לרגע מהמינוחים הטכניים, הרי ששיבוט, למרות זהותו הביולוגית למקור, יהיה תלוי בסביבת גידולו ובאינסוף גורמים חיצוניים. במילים אחרות - לעולם, *לעולם* לא יהיו שני אנשים זהים לחלוטין, אלא אם כן תצליחי למצוא דרך לשכפל (*ולא* לשבט!) את עצמך.
שיבוט שלך, גילית, יוכל בשלווה להאמין בבודהיזם או להיות אתאיסט. אין כל סיבה שלא. הוא יראה כמוך, יהיו לו כמה תכונות דומות, אך זה יהיה הכל.
"צבא השיבוטים" של דמיונך אינו שונה מהותית מ-"צבא ילדים" שיחונכו מילדות ללוחמה (קראי מעט על מחתרות בדרום אמריקה, אגב, ותראי כי ילדים אכן לוחמים שם, ובמספרים גדולים). השיבוט, על כל פנים, לא מהווה גורם כאן.
אם תשבטי את מנהל הבנק שלך, לא תקבלי בהכרח מנהל בנק. יתכן כי השיבוט ימצא את עתידו כפקיד, מנהל חשבונות או מתימטיקאי, אם בחר לנצל, נניח, נטיה טבעית כלשהי למספרים. ואם לא? אולי השיבוט יהפוך דוקא לספורטאי או פוליטיקאי - מי יודע? כמה בחירות אנו עושים בחיינו, אלה הגורמות לנו לבחור בדרך זו ולא אחרת?

מה ימנע מסרסורים לשבט לעצמם זונות קטנות? שאלי את עצמך - מה מונע מהם לאסוף קטינות כרגע. התשובה - כלום.
מה ימנע מהורים לנטוש ילד "פגום" ולשבט עוד אחד? שאלי את עצמך - מה מונע מהם כיום לנטוש את הפגום ולהוליד עוד אחד. תשובה - החוק, ובמקרים רבים - כלום (אגב, ילודה טבעית זולה יותר, בפירוש).
מה ימנע ממדענים לשבט ילדי מעבדה? שאלה זו מראה על אי בקיאות איומה בחומר, כמובן. מהם "ילדי מעבדה"? ילדים היודעים את כל החומר המדעי? ואיך ידעו? צריך ללמד אותם, כמובן. מה תפקיד השיבוט כאן? התשובה - כלום.
מה ימנע מאנשים עם רצון לשררה לשבט לעצמם מפלגה? ראי למעלה.

בקיצור - השיבוטים אינם קשורים במאומה לטענות שהעלית, ולפני שאת נחפזת להשמיץ את השיבוט או את כותב המאמר, נסי לברר על מה את מדברת.
מסכים בהחלט 71751
למעשה.. אם כבר מדברים על זה, מירב אם לא כל הסכנות של השיבוט יכולים להתבצע ולהיות מושגים בדרכים אחרות(וכמו שציינת, פשוטות יותר). לעומת זאת התועלת הכללית של השיבוט יכולה להועיל בתחומים כגון:
בעלי חיים וצמחים בהכחדה, התאמת צמחים ובעלי חיים (ובני אדם) לסביבות מסוימות ולתנאים מסוימים, יכולת חיסון גנטי של צמחים ובעלי חיים וכו'...
ואם אני לא טועה.. בספר של סופר המד"ב לארי ניבן דובר על שיבוט של איברים פנימיים בלבד ויכולת גידולם באופן עצמאי, דבר שנראה שאפשר יהיה להשיג בעתיד הקרוב.

ועוד דבר
אחת הבעיות הקשות ביותר בנושא השיבוט היא בעיית רבגוניות התפישה האנושית. בעוד אנשים מסוימים יעודדו את השיטה ויראו בה כמוסרית אנשים אחרים ישללו אותה ויראו בה תועבה, וכמובן יש את כל מיגוון הדעות ביניהם ואת היכולת האנושית המופלאה של לקחת עניינים לידיים של בעלי דעה זו או אחרת. הבעיה האמיתית בשיבוט, כמו בהרבה תחומים אחרים, היא לא מה יעשו עם זה אלא מה תהיה התגובה. ופה, בעיקר בגלל התפיסה המוסרית של הדת היהודית,בין השאר, הנוגדת השחטה גופנית והתעסקות ביצירת ה'אלוהים', פה הסיכון האמיתי.
מסכים בהחלט 71870
שיבוט צמחים נעשה כבר עשר שנים ויותר, מתרביות רקמה.
ראיתי את זה בטלוויזיה ודי מזמן.
כמו כן צמחים משבטים את עצמם גם באופן טבעי (רבייה וגטטיבית) - למשל דשא, צמחים בעלי בצל ופקעת (גיאופיטים) וכו'.
אנשי המספרים 80498
אמנם לא קשור לנושא, אבל אני מוכרח להגיב בחיוך לרעיון ששיבוט ימצא את עצמו כמתמטיקאי מכיוון שבחר לנצל "נטיה טבעית למספרים".
מבין כל העוסקים במדעי החברה והטבע, מתמטיקאים כנראה עוסקים במספרים פחות מכולם.
מעתה אמור: "נטיה טבעית למבנים".
שיבוט 71457
השיבוט יהפוך את תהליך הלידה לזול!?

הבהרה: ילד משובט הוא ילד שנולד לאחר הריון רגיל לחלוטין, שראשיתו בהפריה מלאכותית של ביצית. ההבדל בין הפריה מלאכותית זו להפריה מלאכותית הקיימת כיום היא שמקור ההפריה אינו זרע גברי. [אני יודע שהמידע כאן אינו מדוייק לחלוטין, אבל הוא קרוב מספיק לאמת לצורך הדיון].

הבאת ילד לעולם ע"י שיבוט היא יקרה יותר, ו*תמיד* תהיה יקרה יותר, מהבאת ילד לעולם בשיטה הישנה והטובה. זאת משום שיש צורך, עדיין, בהריון מלא, ותשעה חודשי המתנה, והתוצאה היא תינוק (ולא מבוגר זהה למקור!). בהריון "רגיל" תחילת ההריון היא פשוטה וטבעית. בהריון של שיבוט תחילת ההריון היא מורכבת יותר (ושוב, גם אם בעתיד תלך ותעשה פשוטה יותר, אני מתקשה להאמין שתהיה פשוטה יותר מקיום יחסי מין בתזמון המתאים). ואת התינוק שמתקבל יש לגדל ולחנך וכו'.

מה ההבדל בין הקמת צבא של אלף איש ע"י שיבוט, מהקמת צבא ע"י הכנסת אלף נשים להריון בדרך אחרת? בכל מקרה מדובר באלף הריונות ואלף תינוקות שיש לגדל ולאמן.

מה ההבדל בין שיבוט תינוקת כדי לייעד אותה לזנות, מתפיסת ילדה קטנה והפיכתה לשפחת מין? [הבדל אפשרי: אם נשבט "סמל מין" מוכרת, כדי לגדל זונה, נקבל זונה שנראית בדיוק כמו סמל מין מוכרת, ולכן יכולה לגבות תעריפים גבוהים יותר. אבל האמנם אחרי 15 שנה – הזמן שיקח לתינוקת לגדול לפני שתוכל להתפנות לעיסוקה המקצועי – אותה סמל מין מהעבר עדיין תעניין מישהו?]

ילד משובט סביר שיהיה פרי אהבה של אבא או אמא, לפחות כמו - אם לא יותר מאשר - ילד רגיל; זאת משום שהשיבוט, כפי שהדברים נראים כיום, ישמש בעיקר כדי לעזור לזוגות עקרים להביא ילדים לעולם. במקום שהילד יהיה מורכב מגנים של האבא (חמישים אחוז) וגנים של האמא (כל השאר), הוא יהיה מורכב מגנים של אחד הצדדים בלבד (או גנים של צד ג' כלשהו).
שיבוט 71539
האומנם סימלי סקס שהיו מושכים לפני 40 שנה יאבדו ממשיכתם גם היום ?

אולי, (אני לחלוטין לא בטוח) אבל גם אם כן, הרי שמעטים הגברים שיתנגדו לבלות שעה בחברתה של שרון סטון או שיבוט של שרון סטון, גם אם לא שמעו על שרון סטון מעולם. אמנם ניתן כרגע לאסוף ילדות ולייחדן לזנות בקלות רבה, אבל שיבוט יאפשר פס ייצור לדוגמנית על.

בצורה דומה ניתן שיבוט יכול לאפשר יצירת צבא יעיל במיוחד. נכון, העלות תהיה דומה ואף יקרה יותר לעלותו של צבא רגיל שנחנך מגיל אפס. אבל אין ספק שניתן בקלות לקחת כ"מודל" לשיבוט אנשים שהם יוצאים מגדר הכלל. לוחם משובט יהיה חזק, ממושמע, ובעל כושר כיוון טובים לעין ערוך מאלו של צנחן ממוצע. ניתן יהיה לשבט את אלופי העולם בצליפה כדי להבטיח שחיילי המחר יהיו מכונות קליעה יעילות כדי רצחנות...

חנן.
שיבוט 71542
למרבה השמחה, בשנים האחרונות אידאל היופי משתנה במהירות. סמלי המין של שנות השישים לא היו מצליחים בימנו להשתחל לפירסומת בערוץ 2, שון קונרי היה נידרש לבצע הסרת שיער גוף בליזר, מרלין מונרו הייתה נשלחת אחר כבוד לדיאטנית ומדריך כושר לצורך הצרת גיזרתה.

כולי תיקוה שבמהלך חיי אזכה ליראות את אהוד ברק ודובי גל הופכים לאלילי מין וזוכים לראות את הנערות השוות ביותר נוטשות את הבראד פיטים הנשיים לטובת גבר אמיתי עם קרחת שומות, חטטים, שיער גוף וריח של גבר.

נ.ב
שכחתי כרס.
האומנם? 71684
אל תגזים.

אני מאמין שמרלין מונרו, גם אם לא היתה זוכה למעמד של אלילה, היתה משתחלת למעמד ה''דוגמנית'' בקלות רבה מאוד.

מה גם שדיאטה היא לא חלום ליל קיץ, אפילו אם אתה שיבוט של מנרלין מונרו.

ובתכל'ס אופנות לא מתחלפות כל כך מהר כדי שבחורה שנחשבה לפני עשרים שנה כפצצה מתקתקת תחשב היום לסיפור בינוני.
שיבוט מהו? 72448
אהלן. We meet again.
תראי,
צריך להבין מה זה השיבוט הזה שפתאום הפך לאפשרות, לפני שנכנסים לנבואות אפוקליפטיות.
קודם כל, את יכולה לשכוח מכל המיכלים ליצירת אנשים מהמדע בדיוני (בסגנון "איש הרס" או "מלחמת הכוכבים" החדש), אנחנו רחוקים מהיכולת הזו מאד מאד.
שיבוט, שתורגם באופן שגוי מ-Clone (המתרגם השוטה חשב מן הסתם על Clan) מאפשר ליצור פרטים רבים שלהם גנום זהה.
הישום לפי שעה לא מחליף במאום את תהליך ההריון ההתבגרות הרגיל, ולכן אדם או חיה משובטים יגדלו ברחם 9 חודשים, ויתבגרו כשאר האדם (או חיה).
לכן, אם ברצוני בצבא של קומנדו או צבא של זונות, קרוב לודאי שאני לא אבחר לחכות 20 שנה עד להבשלתו באופן טבעי, אלא אגייס צבא כזה מן המוכן.
יתרה מכך, אם אשבט לי היטלר קטן, או תואם-איינשטיין, הוא יהיה מושפע באופן מהותי מהחינוך שלו, ולכן אם לא אגרה אותו בסביבה הדומה לאלו של המקור, יצא לי איש שנראה דומה, אבל אחר לחלוטין.
הקשיים המוסריים בשיבוט הם לפיכך שניים:
1-האם מותר להוציא מהמאגר גנים מסויימים? נאמר סכרת? ומה לגבי לבקנות? ושטיון גנטי קל?
2-האם מותר לתת להורה להזמין את גנום ילדו?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים