714486
גם לי יש שאלה לאפידמיולוגים החובבים המוכשרים כאן.

נתון אחד חסר לי, הוא אינו נתון כלל אבל אולי ניתן לאמוד אותו, ואולי אפילו יש מי שמפרסם אומדן שלו. מה אחוז הנשאים המשוער מכלל האוכלוסיה בישראל, היום? מה הטווח המתקבל על הדעת?
להבדיל מרוב הנתונים האחרים (שיעור תחלואה קשה, שיעור מוות), שהם מסקרנים מאוד אבל אין לי המון מה לעשות איתם, אחוז הנשאים מסביבי הוא פרמטר קריטי עבורי להחלטות התנהגותיות.
שאלה לא ממש מעניינת 714488
או שיש מעט או שיש המון, אבל הם ללא סימפטומים. במילים אחרות, או שהסיכון להדבקה הוא נמוך או שהוא גבוה, אבל הסיכון למחלה משמעותית הוא נמוך. בקיצור, לשכבת הגיל שלנו זה לא ממש משנה.
שאלה לא ממש מעניינת 714491
האופטימיות שלך מוגזמת. כרגע בודקים כמעט ורק אנשים שנמצאים בבידוד (כלומר חזרו מחו"ל, או היו במגע עם חולה מאומת בארץ) שמפתחים סימפטומים. הדבקות-קהילתיות במידה שישנן, מתרחשות כרגע מתחת לרדאר. שמעתי שמועה (ממקור אמין) לפיה מספר המאושפזים עם דלקת-ריאות עלה לאחרונה באופן חריג. ייתכן (>80% לדעתי) שמסתובבים בארץ חולי קורונה עם סימפטומים שחלקם אף מאושפזים (ואולי אפילו מתים) - בלי שהם נבדקו בשום שלב.
שאלה לא ממש מעניינת 714496
המידע על העליה בשכיחות דלקת ריאות נגיפית עלה גם בטלוויזיה ודומני שאושר ע"י הנציגה של משרד הבריאות, כך שהוא לא ממש "שמועה" (טלוויזיה, כן? לא רדיו :-)).
שאלה לא ממש מעניינת 714493
הנימוק שלך היה נכון אילו היינו במצב יציב. מכיוון שאנחנו עדיין בתחילתו של גרף אקספוננציאלי, קשה לי לקבל אותו. הנחת העבודה שלי היא שיש יותר ממעט ופחות מהמון, רובם ללא סימפטומים, חלקם יפתחו סימפטומים עוד מעט.

אני כנראה בפרופיל סיכון חריג לגילי, בגלל תרופות לדיכוי המערכת החיסונית, וכתוספת גם תסמונת ריאתית כלשהי. מאידך, עד כה לא התרשמתי שאני חולה הרבה יותר (בתדירות או בחומרה) מרוב האנשים מסביבי במחלות זיהומיות, וההתנהגות שלי בשגרה לא זהירה במיוחד (נוסע באוטובוסים כמו מטורף, לא בררן מספיק באוכל, ומזה תשע שנים מגדל ילד). בכל זאת, אני ממש (אבל ממש (אבל ממש)) מעדיף לא לבדוק איך אני עם קורונה. בימים האחרונים התחלתי לבודד את עצמי חלקית משאר בני הבית.
נמוך מאוד 714490
אני אקח הנחות יחסית שמרניות (לצד הגבוה):
אם נניח שאנחנו רואים T-7 ימים
נניח שאנחנו בקצב מעריכי של 1.33
נניח שמספר המקרים הסימפטומטיים הוא כשליש מהס"ה
ונניח שמספר המקרים המדווח הנוכחי כולל חצי מהמקרים הסימפטומטיים

2*3*7^1.33*213

אז יש בסך הכל כ 10,000 נשאים בארץ כרגע, קצת יותר מפרומיל מהאוכלוסיה.

הערכה יותר סבירה לדעתי היא שאנחנו רק בקצב מעריכי של 1.25 כרגע, ורואים T-6

2*3*6^1.25*213

ואז יש כרגע רק כ 5,000 נשאים בארץ. פחות מפרומיל.
נמוך מאוד 714494
תודה רבה!
נמוך מאוד 714498
גם אני חושב שקצב הגידול נמוך ממה שנראה עפ''י הנתונים היבשים, וזאת בגלל הגדלת מספר הבדיקות היומיות. לא צריך להיות קשה במיוחד לחשב את הקצב האמיתי תוך התחשבות גם בפרמטר הזה, למרות שאולי זה לא לגמרי טריוויאלי כי האוכלוסיה הנבדקת משתנה גם היא. מכל מקום,אם משרד הבריאות עושה את החישוב הוא לא טורח ליידע את הציבור בתוצאה.
נמוך מאוד 714500
אז בעצם אתה אומר שצריך לנרמל את מספר הנדבקים במספר הבדיקות? מעניין מאד.
הסתייגות אפשרית (או לפחות שצריך לקחת אותה בחשבון): אם מספר הבדיקות משנה את חתך הנבדקים (לדוגמה - 100 בדיקות עושים רק למי שבבידוד עם חום גבוה, 5000 בדיקות עושים אקראית לכל מי שבבידוד), אז הנרמול פחות מוצדק.
נמוך מאוד 714501
לזה כיוונתי כשכתבתי "זה לא לגמרי טריוויאלי כי האוכלוסיה הנבדקת משתנה". הנרמול לא פחות מוצדק אלא קצת יותר קשה לחישוב, אבל אני בטוח שזאת לא בעיה ממש קשה לציבור הפרופסורים שהרצאותיו בוטלו (למעשה בדיקות מדגמיות קל מאד לבצע כי אפשר לבדוק כמות גדולה של אנשים בכל בדיקה, חוץ מעניין המטושים). בכלל נראה לי שלא היה מזיק להקים צוות חשיבה של רופאים, ביולוגים, אנשי מדעי המחשב ומתמטיקאים ולפתוח בזריזות מעין "פרוייקט מנהטן" קטן (לא לדאוג, בלי מפגש פנים אל פנים) שייעץ איך לנהל את המשבר. אגב, מישהו יודע מה עלה בגורלה של אותה הצעה של עדי שמיר שאפופידס הזכיר, הצעה שהעלתה אצלי את זכר החידה המוכרת על חביות היין המורעלות‏1. מי היה מאמין שהיא תהיה אקטואלית!
___________
1- אפרט עפ"י דרישה, יש לי כבר נוסח כתוב שלה ששלחתי פעם למישהי.
נמוך מאוד 714502
____
פרט, פרט, יש לנו מלא זמן פנוי סגורים בבית, זה הזמן להפגת השעמום!
נמוך מאוד 714504
בשמחה:

המלך נהנתניהו הראשון עומד לערוך משתה ענק אליו יוזמנו כל השועים והגבירים בממלכתו, וכן נציגים בכירים מארצות העולם. אלף חביות של יין עומדות מוכנות לקראת הארוע המרנין.

יום לפני המשתה מגיע אליו בבהילות ראש השב"כ ומספר כי ידוע ממקורות מהימנים ביותר שאויבי המלך הסמולנים הצליחו להרעיל חבית אחת. ולא סתם, אלא ברעל המיוחד "ליצמניום כתרתי", שהוא קטלני במידה שאפילו טיפה קטנטנה ממנו הורגת. תכונה נוספת של הרעל הזה היא שהוא חסר ריח וטעם, אינו ניתן לגילוי בשום אמצעי שמוכר בממלכה, והמורעל אינו חש בשום סימפטומים במשך 24 שעות ומיד בסיומן הוא צונח ומת כזלזל על הגדר.

"אבוי,” אומר המלך, "לא נוכל להרשות לעצמנו לסכן את שלומם של המוזמנים הנכבדים, זה עלול לפגוע במוניטין ולהוריד את דרוג האשראי שלנו. מצד שני”, הוא מוסיף, "אני לא מתכוון לערוך משתה בלי יין, שכמוהו כאייל ללא תגובות, ואין סיפק בידנו (ככה הוא מדבר המלך הזה) להשיג כמויות נאותות של יין חליפי בזמן העומד לרשותנו מאחר וההזמנות התכופות של מלכתנו רוקנו את המלאי בכל הממלכה, וכבר שבועיים אני לא מצליח להשיג את מילצ'ן בטלפון. ומה נעשה?”

שר המשטרה גלעד טרדן קופץ לעזרה: “הבה ניתן לעוכרי ישראל הנידונים למוות, שממילא אינם מביאים שום תועלת, לטעום מן היין. מאחר והמשתה עומד להתחיל רק בעוד קצת יותר מ-‏24 שעות, יש לנו מספיק זמן”.

מצויין! נהדר! נפלא!

רק בעיה אחת קטנה. הסוהר הראשי מודיע שאין מספיק נידונים למוות לאספקה מיידית, ואין מספיק זמן לארגן כמה משפטי בזק שיגדילו את המספר הזה במידה מספקת, מה עוד שבתי המשפט יצאו לחופשה מיוחדת.

מאחר והרבנים הראשיים עסוקים בבעיות אחרות, מתמטיקאי החצר נקרא לייעוץ.

"כמה נידונים למוות יש בכלל?" הוא שואל.
"מעט, מעט מדי," גונח הסוהר "הרבה פחות מאלף"
"כמה בדיוק?" שואל שוב הפרופסור "אתה יודע שאני אוהב לקבל נתונים מדוייקים".
"ובכן" אומר רב הסוהרים "אחרי חגיגת ההוצאות להורג הפומביות של השבוע שעבר, אני חושש ש... אני חושב ש... כן" הוא מעיף מבט אחרון בדף שבידיו "עשרה. רק עשרה. השארנו כדי שיהיה מניין"

"עשרה?" צוהל המתמטיקאי "זה בדיוק מה שאנחנו צריכים!" והוא מסביר להם בקצרה מה עליהם לעשות. "עכשיו אם תסלחו לי" הוא אומר "אני אמשיך לעבוד על האלגוריתם שלי לפירוק מספר בן 400 ספרות לגורמים בשנים עשר צעדים קטנים.

מה עושים?
נמוך מאוד 714506
התשובה המתמטית טרוויאלית. המצפונית קצת פחות.
נמוך מאוד 714507
אתה איש מחשבים?
נמוך מאוד 714508
כמובן.
נמוך מאוד 714510
לאחרים החידה לא כל כך קלה.
נמוך מאוד 714515
אחרי זה התשובה באמת טריויאלית :)
נמוך מאוד 714537
האם המצפון שלך גרם לך להתחיל את ספרור החביות מאפס?
נמוך מאוד 714552
באינסטינט כן. אבל די ברור שעדיף למספר מאחת ולהרשות לאפס לסמן שמשהו השתבש בניסוי.
פרנואידים מושבעים יכולים להימנע מכל אחת עשר המספרים המיוצגים בביט אחד או פחות (ואולי גם הסדיסטים שירצו לראות לפחות שתי אסירים מתים בסוף הניסוי, כי שכחת לציין שהשורדים יקבלו חנינה על הצלת חיי המלך).
נמוך מאוד 714534
אני משווה את החבית המורעלת שלך ומעלה בעוד חבית מורעלת.

נמוך מאוד 714668
איזה עם מעצבן אתם, המתמטיקאים.

תמיד, ואני מתכוון תמיד, כשאני כבר מצליח להבין משהו ע''י ניצול מכסימלי נדיר של כל הנוירונים שעוד מתפקדים איכשהו, בדיוק ברגע בוא אני מרשה לעצמי חיוך בלתי נראה של סיפוק, מישהו מכם חייב להגיד ''עכשיו בוא נחשוב על המקרה הכללי'' או משהו דומה.
נמוך מאוד 714503
מעניין איך טכניקה כזו משפיעה על הדיוק של הבדיקות (שני סוגי הדיוק).
נמוך מאוד 714505
אכן מעניין. מן הסתם היא מקטינה את הרגישות אבל אני לא יודע מספיק על הבדיקות כדי לנחש אם אפשר לטפל גם בבעיה הזאת באופן מתמטי. אם בדיקה שנותנת תוצאה חיובית נותנת גם ערך מספרי אזי לפי התפלגות התוצאות האלה אפשר לעשות אקסטרפולציה ולדעת כמה תוצאות חיוביות היו מתחת לסף הרגישות (החישוב אמנם קצת יותר מורכב ממה שנראה ממבט ראשון ואולי מצריך כמה איטרציות, אבל אני בטוח שיש הרבה אנשים שמסוגלים לחשב את זה בדקה וחצי). אם התוצאה היא רק כן/לא הבדיקה תיתן רק ערך תחתון למספר הנשאים, אבל גם זה משהו.

ושוב אני נזכר במשהו ישן: ככרות הלחם של קושי.
נמוך מאוד 714509
>> ושוב אני נזכר במשהו ישן: ככרות הלחם של קושי.

יכול להיות שהתכוונת לבאגטים של פואנקרה?
נמוך מאוד 714511
כנראה. משום מה זכרתי שהסיפור הובא כדוגמא לאישיותו הבלתי מלבבת של קושי, אבל גוגל לא תומך בזיכרון הזה.
נמוך מאוד 714518
מה הסיפור?
נמוך מאוד 714519
נמוך מאוד 714520
שתי גרסאות, בהתאם לאופי הרצוי.
נמוך מאוד 714516
אולי הפיתות של אייל שני?
נמוך מאוד 714513
יידוע הציבור הוא בהחלט דבר שחסר כאן. הייתי מאד שמח אילו אחרי כל מסיבת עתונאים כזו היו אומרים משהו כמו "למעונינים להעמיק בנתונים ולהבין על איזה בסיס ואילו מודלים קיבלנו את ההחלטות, באתר www.corona.gov.il ניתן להוריד קובץ שכולל את הנתונים והמודלים". הייתי גם שמח אם היו מפרטים קצת לגבי התכניות והחלופות - משהו בסגנון "ההנחיות הנוכחיות הן לפי שעור תחלואה מוערך. אם ביומיים הקרובים נראה ששעור התחלואה המוערך עלה בעשרה אחוז מעבר לתחזיותינו, נוסיף את הצעדים האלו; אם העליה תהיה מעל 25% נשקול גם את אלו". ברור לי שזה לא יתרחש, גם מהטעמים הרגילים של העדפת הממשל לשמור את המידע והכח לעצמו וגם משום שהמידע הזה עלול לגרום לתגובות לא רצויות בציבור - פאניקה, אגירת מצרכים וכיו"ב או להפך - שאננות מוקדמת.
נמוך מאוד 714517
הייתי מתחיל בזה שמסיבות העיתונאים יהיו מוקדשות לעובדות ונתונים חשובים, ולא לנאומים פומפוזיים ופוליטיים שגוזלים זמן מסך חשוב שיכול היה באמת לתת מידע מועיל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים