אין ערבים אין פיגועים 714830
אין בדיקות אין חולים חדשים.

ועל זה כבר אמרו חז"ל‏1: יותר משישראל שמרו על השבת שמרה השבת על ישראל"
___________
1- למה מה? אחד העם לא היה חכם?
אין ערבים אין פיגועים 714832
מאד מעצבן שאי אפשר לעדכן תגובות שנשלחו.
נכון למפורסם ברגע זה הגידול אתמול היה של 7% בלבד. אני יודע שהתבצעו בדיקות בכמות מופחתת, אבל לא יודע כמה. מכל מקום, קצת אופטימיות זהירה לא יכולה להזיק מדי: הסגר התחיל לפני שבוע כך שאולי הוא מתחיל להשפיע, ויש גם מחקר התערבות מיפן שתרופה בשם Favipiravir (שם מסחרי: avigan) מקצרת בהרבה את זמן ההחלמה של חולים במצב קל ובינוני. לא מצאתי קישור למחקר עצמו אבל ראיתי ביוטיוב ניתוח די מעודד שלו (הקישור אבד לי).
אין ערבים אין פיגועים 714837
אפשר לחשוש שבשבת אכן מבצעים פחות בדיקות (למרבה החרפה), ולא שגם הוירוס מקיים מצוות מדאורייתא.
אין ערבים אין פיגועים 714841
ודאי. השאלה כמה. מחר, או בהמשך היום אם יפורסמו עוד נתונים, נהיה חכמים יותר.

ובעניין החרפה: למדתי היום בטמקא שבניגוד לבתי המשפט ולכנסת ישראל, בבתי הכנסת מותרת התכנסות של עד 20 איש דווקא.
אין ערבים אין פיגועים 714842
נו ועוד חושדים שהספודיק לא עושה כלום.
אין ערבים אין פיגועים 714844
מי חושד?
אין ערבים אין פיגועים 714852
בדיוק קיבלתי בווטסאפ הקלטה של ליצמן ששם את מבטחו במשיח צדקנו שיופיע לפני חג הפסח ויגאל אותנו. חשבתי שזה דיפ פייק אבל אני לא לגמרי בטוח.
אין ערבים אין פיגועים 714980
ועוד למדתי: 30% מהנדבקים נדבקו בבתי כנסת, ישיבות ומקוואות. תגובת הממשלה: איסור על take away ממסעדות.
אין ערבים אין פיגועים 714999
אתה מתכוון לגרף שפורסם פה?. כי התרומה של מלונות ומסעדות - מה, הם עדין פתוחים?! מה זה, פלורידה? - זהה, 27%.
על הערכות והפרכות 714869
במסגרת פינתנו 'הוכח או הפרך':
לפני 3 ימים הזהירה ראש אגף במשרד הבריאות כי תוך שלושה ימים יהיו מאות מונשמים.
למיטב הבנתי המספר כרגע הוא בסביבות 20.
נמשיך לעקוב.
אין ערבים אין פיגועים 714907
ועוד בעניין אופטימיות זהירה: בהנחה ש"מספר החולים" כולל גם את אלה שהגיעו מחו"ל, 65 מתוך 167 המאובחנים מאתמול הם יבוא מניו יורק (מפחיד לחשוב מה זה אומר על שכיחות הקורונה בקהילה החרדית בניו-יורק, ובעקבותיה אולי גם כאן). בניכוי החבורה הזאת שעור ההדבקה אתמול היה בסביבות 10%, ואפילו בלי הקיזוז הגידול הוא של 15%, והגידול הממוצע בחמשת הימים האחרונים הוא בסביבות 17%. אם זאת מגמה אמיתית האחוז הזה צפוי להמשיך לרדת בשבוע הקרוב, ואולי אנחנו לא רחוקים מ R<1. אני צופה רווח עצום למדינה ממכירת כל מכונות ההנשמה המיותרות :-)
אין ערבים אין פיגועים 714908
באשר למכונות ההנשמה, אם עד אז לא ימצא מזור למגיפה, ישנו חשש ששיאה יפקוד אותנו דווקא בחורף הבא, כך שחדוות הרווח לאוצר המדינה עודה מוקדמת.

להיפוכונדרים שביננו - בדקו אם ישנו תסמין כאן או כאן שטרם פקד אותכם.
אין ערבים אין פיגועים 714909
אין לך משלשל חזק יותר מהידיעה ששלשול הוא אחד התסמינים. ללא ספק אוגרי נייר הטואלט ידעו מה הם עושים.
גרון עמוק 714928
אחת הסיבות היחידות שלי לנשום לרווחה בתקופה האחרונה היא שכאב גרון לא מדווח כסימפטום מקדים. יש לי קישור חזק מאוד בין מרכז הדאגה הבריאותית במוח לבין מרכז כאב הגרון (וכל הראיות הן שהכיוון הסיבתי הוא מהראשון לשני). בחודשיים האחרונים הוא כאב לי רוב היום בערך בשליש מהימים, וכמעט כל יום לפחות באיזשהו רגע. לאחרונה, כל רגע כזה של כאב משרה עלי רוגע.
גרון עמוק 714942
הרגעת אותי.
אין ערבים אין פיגועים 714910
Lasciate ogne speranza, voi ch'intrate
לשכת האבטלה תחלק מכונות הנשמה
במחסנים של האגף לשעת חירום מוחזקות אלפי מכונות הנשמה
שיעור מיטות האשפוז בישראל
מפי עוללים ויונקים יסדתי עוז
אין ערבים אין פיגועים 714911
סופסוף חדשות טובות:
זה לא צחוק !!! חדשות טובות!!! פרופסור הכי גדול בסין פונה לכל העולם ומסביר למה כל החולים שהיו בסין החלימו !!! נגיף הקורונה יכול לרפא את עצמו על ידי קערה עם מי שום טריים מבושלים. אומר הפרופסור הסיני הבכיר ביותר בסין , זה הוכיח את יעילותו. מטופלים רבים החלימו !! זה מאוד יעיל .. קבלו : לקחת שמונה שיני שום קצוצות, ולהוסף שבע כוסות מים ולהביא לרתיחה. אכלו ושתו את המים הרתוחים מהשום. ונרפאים בין לילה… אנא אל תשתפו עם כל אנשי הקשר שלכם לא יכולים לעזור להציל חיים ..
ועל כך אמר החכם האיטלקי הזקן לפני שאושפז: האמא של האידיוטים כל הזמן בהריון.
אין ערבים אין פיגועים 714912
אני מנסה לדמיין איך נראה פרופסור הכי גדול בסין.
אין ערבים אין פיגועים 714922
אני מדמיין את הגמד הענקי מד''ר סוס.
אין ערבים אין פיגועים 714913
נגיף הקורונה יכול לרפא את עצמו? אני בכלל לא ידעתי שהוא חולה.
אין ערבים אין פיגועים 714930
בחייך, הוא איבד מזמן את יכולת הנשימה העצמונית.
אין ערבים אין פיגועים 716333
לקח למשרד הבריאות יותר משבועיים לקרוא את ההודעה שלי ולהסיק את המסקנה המתבקשת. מחדל!
אין ערבים אין פיגועים 716336
טוב שהזכרת את ה-Avigan.
דיווח בהונג קונג
מדובר בשם המסחרי של התרופה האנטי-ויראלית favipiravir. זוהי תרופה שהשפעתה רחבת הטווח האנטי-ויראלית הוכחה במעבדה אך ניסויים בבע"ח גילו תופעות לואי קשות על עוברים (ע"ע תלידומיד). בסין קבלו את התרופה בברכה אך קוריאה אסרה על השימוש בה.
הדיווח בישראל שהתרופה נועדה למקרים קלים/בינוניים או שהיא פועלת בשלבים הראשוניים של המחלה, נראה לי מפוקפק ומחשיד. אם מדובר במקרה קל/בינוני מדוע להשתמש בתרופה שהשפעתה על בני אדם חולים לא ידועה? ע"פ הדיווח בעיתון במקרה זה נזקה אינו פחות מתועלתה הלא מוכחת?
אין ערבים אין פיגועים 716338
זה פחות או יותר מה שכתבתי ב תגובה 714832 התקווה היא שמתן התרופה בשלבים המוקדמים של המחלה יקטין את מספר המגיעים למצב קשה ואילך, וברור שהיא תינתן בשלב הראשוני/מחקרי לאנשים זקנים. סליחה, מבוגרים. אני משער שלדיירות משען בבאר שבע לא ממש משנה הסיכון העוברי, ועל אחת כמה וכמה לדיירים שם.

נשמע לי מוכר הדיאלוג הזה. לא דיברנו על זה כבר?
_______________
פינת הרישעות המגעילה וחסרת הביסוס: אם נשמע שליצמן הוא בין המשתתפים ב"מחקר" אולי תאריך קבלת ההחלטה ייעשה מובן יותר.
אין ערבים אין פיגועים 716349
אם אתה מתעקש להיות אופטימי, אומר שבעיתון הסיני (HK) לא נאמר דבר על מקרים קלים או שלבים מוקדמים. אולי זו תוספת מקומית של מומחולוגים ישראלים.
אם יש ביסוס לפרט הזה, מן הסתם יאמרו שכדאי למקרים קלים לקחת כדי שלא תקרה הסתבכות. נשמע כמו fake medicine. באותה מידה אתה יכול לקחת את תרופת הקסם של טראמפ עם ויטמין אבץ וקצת אנטיביוטיקה וגם תפילה מעומק הלב לא תזיק.
אין ערבים אין פיגועים 716387
במסגרת פינתנו "דברים שאני לא מבין": אתמול ראיתי את ד"ר אסתי סייג מאיכילוב שמובילה את המחקר באביגן שמתחיל בימים אלה אצלם וב"הדסה", ומדבריה עלה הרושם שזה המחקר הראשון בעולם שנערך במתודולוגיה הנדרשת עם רדנומיזציה, סמיות כפולה וכל הג'ז. כבר בעשרה לפברואר התפרסם ב nature מאמר שמזכיר על התרופה הזאת כאחת המועמדות לטיפול במחלה, כתוצאה מכמה תוצאות מוקדמות מסין. רשימת התרופות שנראו מבטיחות לא היתה ארוכה בכלל, ומדובר על תרופות שכבר נמצאות בשוק כך שאפשר להתחיל את המחקרים ישר מ phase 3.

בהתחשב בגודל הבעיה כפי שהיה ידוע כבר אז לכל העולם חוץ מאשר לטראמפ ולג'ונסון, הייתי מצפה שמכוני מחקר ומרכזי רפואה יסתערו על הרשימה הקצרה הזאת, ועשרות רבות, אם לא מאות, של מחקרים קליניים במתודולוגיה המקובלת ייפתחו תוך זמן קצר. מחקרים שיבדקו כל תרופה בנפרד, מחקרים שיבדקו שימוש בכמה תרופות במקביל, מחקרים עם כמות נבדקים גדולה שיאפשרו לענות גם על שאלות בנוגע להשפעת התרופות בהתאם למצב ההתחלתי של החולים, מין, גיל, ואפילו רמזים טובים בקשר למינון האופטימלי.

במקום זה אני לומד אתמול על המחקר הראשון, או לפחות אחד הראשונים בכל העולם? מה הולך כאן?
אין ערבים אין פיגועים 716392
ג'ון קוק (בחור אמין, עם רקע במידול סטטיסטי של ניסויי תרופות קליניים) כתב ב-‏23.3 על ניסוי בינלאומי במתכונת-חירום של ארגון הבריאות העולמי במטרה למצוא טיפול יעיל לוירוס. זה סיפור מאד מוזר שתפס אותי בהפתעה, כי בדיוק להתנהלות כזו הייתי מצפה ממוסדות מתפקדים בעולם מתוקן.

בפרסום עליו הוא נסמך כתוב במפורש שתרופות נוספות צפויות להכנס לפרטוקול אם תיהיה סיבה לחשוב שהן אולי מועילות, ו-favipiravir מוזכרת במפורש כאחת מהן.

(אין לי מושג מה הסטטוס של כל זה.)
אין ערבים אין פיגועים 716401
בקישור אסוציאטיבי, כתבה בגלובס מציעה שיתוף גלובלי של כל הנתונים לגבי חולים ותפוצה במודל של קוד פתוח, כדי לאפשר לכל מי שרוצה מקהילת עיבוד הנתונים העולמית לסייע בפתרון המשבר.
נשמע אוטופי משהו.
אין ערבים אין פיגועים 716411
ואני דוקא צפיתי ברופא ישראלי המתאר את הניסוי המתוכנן ל-avigan (לא זוכר באיזה בי"ח). הולכים לתת את התרופה ל-‏80 חולים כאשר 80 חולים בקבוצת הבקרה יקבלו HCQ. איזה סטארט-אפ. כאשר יקבלו אותן תוצאות יוכלו לאשר 2 תרופות בבת אחת.
אין ערבים אין פיגועים 716413
הרופא שאתה ראית הוא כנראה פרופ' רן ניר-פז מהדסה. גם קבוצת הבקרה וגם הקבוצה הנבדקת יקבלו HCQ מפני שזה הטיפול כרגע ולא מוסרי למנוע אותו. המחקר יגלה, אם כך, אם יש טעם להוסיף את האביגן למה שנותנים היום.
חדשות החיסון 716497
על חיסוני קורונה בגארדיאן
על חיסוני קורונה ב-NYT
מיגל - אופיר אקוניס כצפוי בינתיים הובהר שהמוקיון מבלבל את המוח וגם בהנחה שלחבורת הקופצים לגובה מרודוס של קרית שמונה יש חיסון לקורונה החדש בבני אדם ולא בתרנגולות, לוח הזמנים לתרופה על המדף הוא עדיין משהו כמו 18 חדשים.
אני מבין שיש עוד קבוצה בנס ציונה שעובדת על חיסון (לא יודע אם זה אותו חיסון או אחר). בכל מקרה למרות ההר המקובל אצלנו של גוזמאים, בדאים, נוכלים וסתם חמורים קופצים בראש, אין ברירה אלא לתמוך במחקר ואי"ה בייצור מקומי. הסיבה היא ששלב המעבר לייצור המוני ושאלת המחיר הם מכשול יותר רציני ממה שניתן לחשוב. קרוב לודאי שתעבור לפחות עוד שנה בין הופעת חיסון על המדף לבין האישור לייצא אותו בקנ"מ רציני. אם ישראל תצטרך להמתין 3 שנים ויותר לחיסון מחו"ל, אפשר שכבר לא תהיה דרישה מספקת לחיסון וממילא בינתיים יצוץ וירוס אחר.
יש חדשות טובות גם בנוגע לערכת גילוי נוגדנים. יש כבר פרוטוקול מוסכם לבדיקה לפחות בארה"ב ובבריטניה וכבר החל המירוץ להגיע לייצור המוני. התרשמתי שמדובר בעניין של חודשים ספורים.
חדשות החיסון 716537
המקור לידיעה הוא, מן הסתם, מיג״ל או אולי עם תיווך של משרד המדע. אין כאן כמעט שום דבר חדש מאז ההצהרה שלהם מסוף פברואר. בסוף פברואר הם כתבו: „המטרה שלנו היא לפתח חיסון תוך 8–10 שבועות ולהשיג אישור בטיחות תוך 90 ימים. בכתבה אין שום עדכון על קצב ההתקדמות. לכן לא סביר להניח שהוא השתפר מאז התחזית הקודמת (תחילת עד אמצע מאי). בעצם מה שיש בידיעה זו הצהרה חדשה של אופיר אקוניס שמעובה במידע ישן יותר מההצהרה הקודמת.

בידיעה הנוכחית בג’רוזלם פוסט1 אישור הבטיחות הפך לאישורים רגולטוריים בתחילת הידיעה, אבל בציטוט מהאיש במיג״ל הוא עדיין מופיע כאישור בטיחות.

מהו בדיוק אישור הבטיחות? האם הוא כרגיל התנאי לכניסה לניסויים קליניים או תוצאת הניסוי הקליני משלב 1?

אחד הדברים הנחמדים בחיסון שהם מפתחים הוא שהוא לא דורש הזרקה, ולכן בעיקרון פחות מסוכן. מצד שני, יש סיכון יותר גבוה שהוא לא יעבוד. אבל אני מניח שקל לבדוק אם הוא לא עובד. לכן יכול להיות ששווה יהיה לקצר הליכים עבור חיסון כזה, אבל בהנחה שיהיה פיקוח מספיק טוב. כלומר: אם בסוף מאי יש לנו כבר משהו שיכול לעבוד, אולי זה עדיף על מסיבות ההדבקה שירדן מתכנן לנו.

1 למה לעבור דרך גוגל?
חדשות החיסון 716543
אבל בלי קשר, הצוות הזה הזה עוזר לענות לשאלה ההיפוטתית: אם היה לנו חיסון לסארס או מרס, האם היינו מצליחים לפתח חיסון לקורונה מהר יותר? לצוות הזה היה ביידיים (מבחינת המחקר) חיסון לוירוס קורונה אחר, אבל הוא לא מוביל במרוץ העולמי. הסתייגויות:

* יש, מן הסתם, בעולם צוותים עם מימון גדול בהרבה.
* הטכניקה שהם פיתחו נבדקה על עופות ולא על בני אדם.
חדשות החיסון 716560
פיתוח חיסון הוא תהליך ממושך שאינו מתאים לצרכים העכשוויים. יש אפשרות לא רעה לפתח מהר שני דברים שיטפלו מייד במצב העכשווי.

1. פיתוח גילוי מהיר אמין וזול שיפשר לנטר את מוקדי ההפצה ביעילות מספקת כדי לבלום את ההפצה כמעט לאפס, נניח פחות מאחוז חולים מאומתים ליום.

2. טיפול מסייע לחולה בינוני ומעלה שיקצר את זמן האישפוז ויפחית באופן דרסטי את המתים והנכים מהמחלה, הנכות מהמחלה היא פגיעה בלתי הפיכה בחלקי הריאה המחמצנים.
חדשות החיסון 716564
מה שקרה בפועל זה שדוקא דובר מטעם החברה תיקן את כבוד השר הקשקשן והבהיר שני דברים. ראשית מיגל עשו שינוי בחיסון כדי להתאימו לקורונה החדש ותוצאות הניסויים הקודמים אינם תופסים. שנית, גם אם יתברר בניסויים שהחיסון אפקטיבי, לוח הזמנים לייצור המוני הוא עדיין לסוף השנה הבאה.
רק השלב הניסויי שנועד לוודא שלחיסון אין תופעות לוואי קשות בבני אדם נמשך לא פחות מחצי שנה וגם זה הליך מזורז. הליך של פיתוח חיסון בעבר הרחוק (לפני מגיפת הקורונה) נמשך כ-‏10 שנים.
חדשות החיסון 716579
ייצור המוני הוא כמובן בעיה גדולה, אבל אם מתחילים לתת חיסון לפי קבוצות סיכון היא קצת פחות נוראה. ברגע שהפגיעים ביותר מחוסנים אפשר לתת לשאר הציבור הרבה יותר חופש בגלל שהסיכוי של אדם צעיר ובריא להזדקק למכונת הנשמה הוא נמוך מאד.
חדשות החיסון 716565
לא קראתי את הקישורים אבל שמעתי שיש בעולם כרגע 60 צוותים שעובדים על זה, וכפי שראינו בטלוויזיה לפחות צוות אחד בארה"ב כבר מנסה את זה על בני אדם.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים