אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715160
בין שאר ההשלכות של מעשה הבגידה הזה, יש אפשרות ריאלית לחזרתו של יולי אדלשטיין לתפקיד יו"ר הכנסת. בטח יתנו לגנץ עלה תאנה של הימנעות, אבל מעשית הוא יכשיר בדיעבד את המעשה השלטוני החמור ביותר שקרה במדינה מיום היווסדה, וזה האיש שרץ על הטיקט של חיזוק שלטון החוק. ה-D9 המטאפורי של הפלאח השרץ כבר מחמם מנועים בלתי מטאפוריים בעליל.

במלחמת המפרץ הראשונה, כשהסקאדים הכניסו אותנו למקלטים, מינה יצחק שמיר את רחבעם זאבי לשר בממשלתו, ואני הרגשתי כאילו חטפתי אגרוף בבטן בנוסף לסנוקרות שהמטירו עלינו העיראקים. הקורונה וגנץ הם אותו דבר מוכפל פי כמה עשרות מונים.

אנשים מצטיידים בנייר טואלט ואורז, אני חושב שהרבה יותר חיוני לאגור פרוזאק.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715163
זה אכן מהאקורדים הצורמים ביותר כאן.
אם היתה לגנץ טיפת יושרה לעמוד אפילו מאחורי המילים שאמר אתמול מעל כיסא היושב ראש, הוא צריך לעמוד בהסכם הקואליציוני שאדלשטיין פורע החוק העבריין לא יחזור לכסא הזה.
אם הוא לא עושה את זה, כל מה שאמר אתמול הוא הפרחת אויר חם ותו לא. בושה וחרפה, ובהיסטוריה ייזכר כזה שסלל את דרכו של ה-D9 במרמה.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715177
אני מזהיר את עצמי לא להכביר מילות גנאי על גנץ בשעה זו. בעוד שעה/יום/חודש/שנה ביבי יציע לגנץ את כסא שר הדואר או משהו בדומה לזה. מה יעשה גנץ? יזחל בחזרה לכחול-לבן? אני במו אזניי שמעתי את גנץ מדבר על "רץ למרחקים ארוכים". אולי באותו עבר שמעבר להרי החושך, הוא הצליח להשכיח מאיתנו את חוסר החשק הברור שלו לשבת באופוזיציה.
אני לא חושב שצריך לבכות מרה על הפרת הבטחות בחירות (אחרי הכל הבטחות בחירות הן מה שהן, הבטחות בחירות). מותר להזכיר בחטף שגנץ הולך להכות בקורונה מכסאו של השר המיותר ביותר בממשלת ישראל (כך היה מאז ומתמיד ובעידן נתניהו יותר מתמיד).
מה שאסור לשכוח, זה לאיזו ממשלה מצטרף גנץ.
אומרים שהטובע נאחז גם בחבל, אבל להגיד שהממשלה הנכחית היא די בסדר? מדו"ח מבקר המדינה
להגיד שביבי מנהל את משבר הקורונה די בסדר, זה לעג לרש. בסדר יחסית למי? למוקיון מאחותינו הגדולה? האמת היא, שלביבי לא היה סיכוי מלכתחילה. אין שום דרך לנהל משבר בצורה טובה אם לא הכנת את התכניות ולא הקמת את הגופיםהפועלים מבעוד יום. גם בהנתן זאת, עדיין התפקוד שלו אינו משהו להתפאר בו. מנהיג טוב יודע לעבוד בצורה שיטתית מול צוות מומחים המייעץ לו ולא לבזבז את זמנו על שיחות עם רבנים בעניין סגירת המקוואות ובעיות תשמיש המיטה של זוגות דתיים.
אם ניהול טוב זה הצהרות רהב ושוא על הסיוע הגדול שמגיע בזכות קשריו הבינלאומיים של המנהל, אז אולי ביבי בתמונה.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715842
לא חייבים בעוד שנה. סעיף 13(ג) לחוק יסוד: הממשלה קובע שמי שקיבל את המנדט להרכיב ממשלה (כרגע - גנץ) צריך לעמוד בראש הממשלה. כלומר המנדט חייב לעבור לנתניהו, ומה ימנע ממנו ברגע שהמנדט אצלו להקים ממשלה עם בלוק 58 + "דרך ארץ" + לוי-אבקסיס?

אני לא פרשנית פוליטית גדולה, ועדיין ברור לי שהיתרונות עצומים: כחול לבן ז"ל נותרת כ-‏3 סיעות בודדות באופוזציה. האופוזיציה מסוכסכת. נטרול מוחץ של גנץ בסיבוב הבא - היחיד שהצליח להתפס כאלטרנטיבה לנתניהו בשנים האחרונות. הקמת ממשלה עם מספר שרים יותר סביר מה-‏32 שמדברים עליהם עכשיו וגם יותר תפקידים נשארים לחברי הבלוק. ה"נזק" היחיד הוא שממשלת ימין נתקעת עם גנץ כיו"ר כנסת. גם זה לא נורא מבחינת נתניהו בתמונה הכללית - מדובר בח"כ שבקושי מכיר את עבודת הכנסת, בזמן שבקואליציה ישבו מספיק ח"כים ותיקים שמכירים את תקנון הכנסת על בוריו.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715845
לגמרי, בגלל זה הצעד של גנץ היה כל כך המטומטם. מה בער לו לחכות ארבעה ימים ולהגיע לאותו משא ומתן מעמדת כח ולא מעמדת עוגת פירורים?
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715846
אי אפשר להעביר חוקים בלי שיו״ר הכנסת יעלה אותם על סדר היום של הכנסת (לקריאה טרומית, אם נדרש, קריאה ראשונה וקריאה שניה ושלישית).
היו''ר מאו 715848
האמת, כל העניין הזה נראה לי מאד מוזר, ולא רק בגלל השבועות האחרונים. הכנסת תפקידה לחוקק, ברוב מצביעים, חוקים כאלה ואחרים.
אני מבין שמישהו צריך "לארגן" את סדר הדיונים - מה קורה מתי, סדר יום וכדומה. אבל בין לארגן לבין לסנן - יש פער גדול מאד.
דה פקטו זה אומר שחבר כנסת יחיד (נקרא לא יו"ר, אז מה) יכול להטיל ווטו על כל חוק, שזה אומר - ח"כ יחיד שקולו שקול מול 119 ח"כים אחרים.
איפה כל אבירי שלטון הרוב והדמוקרטיה פה שלא זועקים מרה על העניין הזה, ומתפלפלים על האיזון העדין בין חוקי יסוד, בג"ץ והכנסת.
הנה, מצאנו את מי ששולט במדינה - יו"ר הכנסת. בלי בג"ץ ובלי בצלם, בלי רוב קטן ובלי רוב מוצק - יכול להחליט איזה חוק טוב ואיזה לא טוב.

קצת יותר מדי סמכות לשים על סדרן עבודה, הלא כן?
היו''ר מאו 715850
אבל על זה בדיוק אדלשטיין קבל. שזה יהיה מצב לא תקין שהאופוזיציה תחזיק בתפקיד היו״ר.

ראש הממשלה, אגב, הוא כמעט „רק״ סדרן עבודה של הממשלה.
היו''ר מאו 715851
ממש לא נכון. ראש הממשלה תפקידו לקבל החלטות. כולל החלטות של משרדים, שכשהן מספיק חשובות הן גם עוברות דרכו. לא לחינם ראש ממשלה נבחר על ידי מיליוני אזרחים, ויו"ר הכנסת לא.
ולגבי אדלשטיין - אתה עונה לי בהפוך על הפוך, אני טוען שאם לא היתה ליו"ר הכנסת הסמכות חסרת הפרופורציות הזו‏1, כל המצב היה יותר יציב.
הטיעון של אדלשטיין הוא מופרך ואנטי דמוקרטי - פרלמנט לעומתי הוא בהחלט אחד מהיכולות של דמוקרטיה כמו שלנו וכמו של ארצות הברית, כמו שאנחנו רואים השכם והערב. ואם בחירת העם היתה ברורה, ממילא לא היה נוצר כזה.
דוקא כשהבחירה מפולגת, זה משקף היטב את הבחירה הדמוקרטית הזו, וגורם לאיזון חזק יותר על ממשלה שהיא כמעט ממשלת מיעוט.
זה לא תקין למי שרוצה משילות עריצה ואנטי-דמוקרטית, זה נכון. וזה אדלשטיין חברנו והבוס שלו. כמו שלמדנו, הם היו כפסע מלסגור בכלל את הכנסת בחסות הקורונה, "אבירי הדמוקרטיה" דה לה שמאטע שהם.

1 אני מבין שבדרך כלל יו"ר הכנס הוא ממלכתי ואמור לא באמת להפעיל את הסמכות הזו יותר מדי. אדלשטיין גרס את הנורמה הזאת לגזרים וזרק אותה לפח הזבל של ההיסטוריה.
היו''ר מאו 715853
ראש הממשלה, כמו יו''ר הכנסת, נבחר על ידי חברי הכנסת. לא על ידי מיליוני אזרחים.

יושב ראש הכנסת אינו פחות או יותר ''פקיד'' מאשר ראש הממשלה או נשיא בית המשפט העליון. כל אחד מהם עומד, בהתאמה, בראש אחת מרשויות המשטר המרכזיות.
היו''ר מאו 715858
אתם סתם מתפלפלים. ראש ממשלה מחליט אם לצאת למלחמה או לא, את מי למנות לשרים, למי להקצות תקציבים ועוד ועוד.
אתם מוזמנים להמציא לי מזכרונכם, בלי גוגל, 5 החלטות היסטוריות של יושבי ראש כנסת למיניהם שהשפיעו ולו במעט על חיי אזרחי מדינת ישראל.
היו''ר מאו 715860
מלחמות הם באחריותה של הרשות המבצעת, שרים הם חברי הרשות המבצעת והתקציב עליו אתה מדבר הוא תקציב הרשות המבצעת.
היו''ר מאו 715861
נכון, אבל זו לא השאלה. זה איש קש, לא טענתי שראש הממשלה ויור הכנסת זהה תפקידים, עשיתי אנלוגיה.
יש לך תשובה לשאלה ההיסטורית ששאלתי?
היו''ר מאו 715864
אתה טוען שיש יותר אקשן ברשות המבצעת, ואני לא מתווכח איתך. גם נשיא בית המשפט העליון לא יוצא למלחמות.

לרשויות השונות יש תפקידים שונים ותחומי אחריות שונים, אבל הן שוות מעמד. הרי השרשור הנוכחי ראשיתו בהבחנה שהבאת אתה בעצמך, לפיה יש ליו"ר הכנסת כוח רב בכל הקשור לחקיקה. אבל מה הבעיה ומה הפליאה? ברור שבידי שלושת העומדים בראש שלושת הרשויות יש כוח רב, בהתאמה לתחומי האחריות של כל אחת מהן.
היו''ר מאו 715871
כל אחד מאיתנו מכיר החלטות חשובות של בית המשפט לדורותיו, כןלל שמות הנשיאים שלו, לפחות הידועים שבהם.
אני מחכה שתביא לי שלוש, לא חמש החלטות היסטוריות של יו''ר הכנסת.

אם אין כאלה, אזי רוח החוק והתפקיד היא מה שאמרתי - סדרן עבודה עם תפקיד ייצוגי.

אינ כמובן מסכים שהרשויות כשלעצמן שוות מעמד, אבל כוחה של הכנסת בהצבעת רוב חבריה.
היו''ר מאו 715872
יש חברי כנסת שווים, ויש שווים יותר. יושב ראש ראש ועדת הכספים, כמובן. אבל גם כמה ועדות אחרות: ועדת הכנסת או חוקה, חוק ומשפט משפיעות לא מעט על הליך החקיקה (יו״ר ועדת הכנסת יכול גם הוא לתקוע חוקים, למיטב זכרוני). וכן, גם יו״ר הכנסת.
היו''ר מאו 715878
אכן, ועדיין זה נראה לי מוגזם.
למשל, אני יכול לזכור פעולות של יור וועדת הכספים, אינפיימוסלי גפני, אבל לא של יו"ר הכנסת.
למה לתת כל כך הרבה סמכות למישהו ששבעים שנה לא עושה איתה כלום? זה לא מסתדר לי עם התירוצים שלכם.
היו''ר מאו 715879
הנימוק הזה עובד גם בכיוון ההפוך, או לפחות זה היה המצב בשבעים השנים הקודמות. הסמכות בידיו כי היא חייבת להיות בידי מישהו, והממלכתיות המתחייבת מהתפקיד אמורה לבלום שימוש לרעה. כעת, עם שינוי כללי המשחק, בג''ץ התערב, אבל אם הכל יעבוד כצפוי זאת הפעם האחרונה שנותנים לבג''ץ להשתולל ככה.
היו''ר מאו 715881
בג"ץ התערב? יריב לוין ואמיר אוחנה ירדו לבונקר. סטרו לאדלשטיין על היד והולכים למנות אחד גרוע ממנו.
היו''ר מאו 715884
אפשר להוסיף עוד שמות לתיאטרון הבובות, אבל מפעיל יש אחד ויחיד ואין בלתו.
היו''ר מאו 715889
צר לי, איני מסכים. ''אחד אלוהינו'' אינו נתניהו, עם כל הכבוד, אלא עם ישראל בהמוניו, אשר מצביע בעד מנהיג מושחת וחסר מעצורים העושה כל שביכולתו (בדיוק כפי שרובנו המוחלט היה עושה), כדי להמלט מאימת הדין. נתניהו הוא מושחת בינוני המייצג המון גדול של מושחתים קטנים או מושחתים בפוטנציה.
היו''ר מאו 715890
כל אל צריך עדת מאמינים, כמובן.
היו''ר מאו 715896
נתניהו הוא לא קת'ולהו. מקסימום חתול-הו.
היו''ר מאו 717128
קבל עוד מפעיל בובות .
תמיד אמרתי את זה לחברי ‏1 מיש עתיד / כחול לבן והם אמרו לי - יאאלה יאאלה , יה ימנון פרנואיד. תפסיק לדמיין.

רק מה - פתאום הבובה רצתה להיות פינוקיו.
------------------------
1 כמה מחברי הטובים .
היו''ר מאו 717161
עופר שלח נותן דוגמא לאלו שמודים בטעותם רק כאשר היא כבר לא רלוונטית. הוא שותף לכשל של היותו במפלגות אווירה רדודות כיש עתיד וכחול לבן.
היו''ר מאו 717166
תזכורת: גם מרצ רצה הפעם כרשימת אווירה רדודה וסבלה מאותה התופעה של גניבת קולות כמו במקרה של כחול לבן (בקנה מידה קטן יותר, בגלל מספר המנדטים המצומצם, אבל הסיפור הוא בדיוק אותו הסיפור של כחול לבן - פיצול והזדחלות אל ממשלת ביבי של כחצי מהמנדטים).

יהודים רבים, שלא עשו זאת בעבר, שוקלים להצביע למשותפת בבחירות הבאות.
היו''ר אלוני 717168
מרצ רצה מאז הקמתה (כלומר, מאז האיחוד המופרך של מפ''ם הסוציאליסטים, החלקים הפוסט-ליברלים משינוי ורצ הניהיליסטים) כמפלגת אוירה רדודה. ממש כמו כחול לבן, שהיתה נטולת מכנה משותף אידיאולוגי מלבד פסיכוזת האנטי-ביבי.
היו''ר אלוני 717306
מרץ לא מפלגת אוירה. אני לא תומך בשום צורה באידאולוגיה של מרץ. אבל אי אפשר לאמר עליה שהיא מפלגת אוירה, היא יציבה מאוד בתמיכתה בפתרון נוסח אוסלו ויש ציבור קטן של בוחרים שהיה נאמן לה וישאר נאמן לה.

מרץ עשויה להעלם כי כי רוב הציבור הישראלי הבין מזמן שפתרונות נוסח אוסלו הם פתרונות כושלים, לכן לא נותרו רבים בין היהודים שמצביעים למרץ. יש כמה ערבים ערבים שעדיין תומך במרץ כי הוא תומך בהסכמי אוסלו.
היו''ר אלוני 717311
לסכם את מפלגת מרצ כמפלגה שמדברת רק על הסכם אוסלו זה, בלשון המעטה, לא מדויק. מרצ תומכת באופן עקבי לאורך עשורים בדברים ורעיונות הרבה לפני שהם נהיים מיינסטרים ולפני שמתחילים לראות אותם במצע של מפלגות נוספות:
- זכויות ללהט״ב
- הפרדת דת ומדינה
- זכויות הפרט
- החשיבות לשמור על שלטון החוק והפרדת הרשויות
- תחבורה ציבורית בשבת
- פעילות נגד התנערות המדינה מאחריותה למערכת הרווחה
- לימודי ליבה לכלל הציבור בישראל
- סוציאל דמוקרטיה
- ועוד...
היו''ר מאו 717172
מרצ התאחדה עם מפלגה אנכרוניסטית ומפלגונת ימנית מגוכחת כתוצאה מחוסר ברירה. מבחינת התוכן היא נשארה מפלגה עכית ואיכותית כשהייתה שלא רק דוגלת אלא גם נלחמת בעד שיוויון חברתי, זכויות אדם ושלום ונגד הכיבוש והשחיתות. נכון שכשלעצמה אין לה עתיד והיא צריכה להתאחד עם המשותפת למען חזית יהודית-ערבית שהיא ורק היא שמאל אמיתי ורק ממנה תוכל לבוא ישועה למדינה.
היו''ר מאו 717187
אני מניח שזו יכלה להיות אופציה נחמדה להשתעשע בה, אלמלא הכמעט ודאות שברית פוליטית כזו בין שתי הרשימות היתה מביאה לנטישת רוב המצביעים של שתיהן כאחת.
אם עסקינן בניסויים מחשבתיים לא ריאליים, ענה לי בבקשה על הקושיה הבאה: נניח שלמצביעי מר"ץ היו מציעים בחירה בין אזרחות במדינתם של איימן עודה, אחמד טיבי ואבו-מאזן לבין אזרחות איטלקית/ספרדית/ברלינאית, באיזה אזרחות היו רובם בוחרים?
האם שקלת בדעתך אי פעם את האפשרות שמצביעי המשותפת מתעבים את מצביעי מר"ץ יותר משהם מתעבים את מצביעי נתניהו? אני צריך להזכיר לך את התקרית של חה"כ זחאלקה עם סתיו שפיר. חברת הכנסת, חנין זועבי: "שלום היא לא אומרת, גם אחרים לא אומרים, ואני בזה לסגנון הזה, ולא רוצה את השלום שלהם, לא את השלום הפוליטי שהם מציעים ולא את האישי שהם חוסכים ממני. אבל אסור להתפתות ולעשות מזה עניין אישי".
יש רק דבר אחד יותר גרוע מלשקוע במציאות מייאשת, וזה לשקוע בהזיות מייאשות.
היו''ר מאו 717196
השאלה שלך אינה לעניין וגם דמגוגית. העובדה שצעירים חילונים ומשכילים מעדיפים לעזוב את הארץ אינה נובעת מסלידתם את התרבות הערבית אלא בגלל המצב במדינה שמתגמל רק את החרדים והמשיחיים ואינו צופן בטובו עתיד סביר לפחות לאחרים.
גם הזכרת סתיו שפיר אינה לעניין. היא אמנם פעלה באופן ראוי בכמה תחומים חברתיים אבל בהשקפותייה איננה שונה מהלאומן הציוני המצוי. ראוי להזכיר גם שהיא באה ממפלגת העבודה ומעברה למרצ בבחירות לפני האחרונות שאיפשרו חיבור בין האחרונה לבין אהוד ברק ויאיר גולן היה צעד טקטי (חשוב וראוי כמובן אך לא כזה שעושה אותה למרצניקית בהשקפתה). ולבסוף, התלונה על כך שאינה אומרת שלום אופיינית ככל הנראה לאופיה האישי ולא רק לגזענותה האישית כלפי הערבים.
ולגבי העניין עצמו, הבאת הקולות הקיצוניים ביותר של הרשימה המשותפת אינה מעידה על דבר. כל מי שקורא נכון את המפה הפוליטית והתודעתית של אזרחי ישראל יבין את הכרחיות דבריי. אלו לא "הזיות" כמו הסתמכות על פוליטיקאים חסרי אידיאולוגיה משל עצמם (או שותפים מתונים של אידיאולוגית ההגמוניה השולטת) שימכרו אותנו שוב ושוב לימין ורק יתחלפו ביניהם אלא גישה לשינוי בנוסח "עוז לתמורה בטרם פורענות" ואפשרות קיימת במציאות, בין אם בחבירה למשותפת ובין אם בהקמת מפלגה יהודית-ערבית חדשה.
היו''ר מאו 717206
כידיד אינטרנטי (עד כמה שיש לזה משמעות) הייתי שמח אם היית פחות ממהר לתת אמון בכל מה שפלשתינאי אומר. האמירה ש"סתיו שפיר לא אומרת שלום" היא 100% של זחאלקה וזועבי ולסתיו שפיר אין בה שום אשמה. היא לגמרי אומרת שלום (ע"פ עדותם של לפחות 3 ח"כים של המשותפת). מה שנחשף כאן הוא צפונות ליבם של זא"ז. שפיר עלתה כקרבן כאן מפני שהיא וחה"כ מיכל בירן האשימו את חברי המשותפת בשת"פ עם הקואליציה בעיניין מתווה הגז.
גם אם זה היה נכון, לכל אדם זכות להחליט למי הוא אומר שלום ולמי לא. גזען אינו מי שאינו אוהב את זולתו אלא מי שסבור שצריך לשלול מזולתו זכויות אזרח מפני שהן לא מגיעות לו.
היו''ר מאו 717247
אתה באמת סבור שהצד הפוליטי השמאלי חי בשלום עם הסונים הערבים? זה מלאכותי לחלוטין.

כשאני פותח את המפה אני לא רואה את החיבור הזה.

ההיסטוריה אומרת שהימין מחובר למוסלמים הסונים באופן טבעי ביותר.
היו''ר מאו 717173
בחיי, זו כרגע האלטרנטיבה שלי לפתק לבן. הצבעת המחאה האולטימטיבית.
היו''ר מאו 715914
ובכל זאת, הבדל רלוונטי: הממשלה אמורה, לפי השיטה, לפעול בהרמוניה. בית המשפט העליון הוא, במידה רבה, אחד עשר עצמאיים שאין להם צורך מיוחד לא לריב ולא לשתף פעולה. הכנסת אמורה, לפי השיטה, להיות זירת התגוששות, עם קואליציה ואופוזיציה. ולכן אני עם פונז: מוזר שלאחד מחבריה יש כזו סמכות מכרעת.
היו''ר ברק 717000
שאלת תם: אם, לפי דבריך, " בית המשפט העליון הוא, במידה רבה, אחד עשר עצמאיים שאין להם צורך מיוחד לא לריב ולא לשתף פעולה"? מדוע יושבים 3 שופטים מביהמ"ש העליון בועדה למינוי שופטים? מדוע ברק ה"שופט בדימוס" מתעקש לשבת בלשכה דווקא בביהמ"ש העליון ולא (כדרך רוב ה"לשעברים" הזכאים ללשכה ע"ח המדינה) בלשכה אי-שם בבניין משרדים שכור? מדוע הוא התעקש שלא למנות משפטנים ידועי שם כרות גביזון "כי יש לה אג'נדה"?
לא ולא. בית המשפט אינו "אחד עשר עצמאיים" אלא אחת עשרה מריונטות שבאמצעותן שולט העריץ ברק בחיינו, בלא שהוא צריך לתת דין וחשבון לאף מוסד או אדם, ודאי לא לאזרחי המדינה ה"פשוטים".
היו''ר ברק 717015
שכחת את ג'ורג' סורוס.
היו''ר ברק 717016
שמת לב לניק שנבחר? מכל האנשים בעולם נבחר עריק פוליטי, שככל הנראה זכה לכבוד הזה בגלל התייצבותו להגנת החרדים.
היו''ר ברק 717017
באין תשובה עניינית עוברים למתקפות לגופו של אדם. לא הופתעתי.
היו''ר ברק 717044
אם אינני טועה, בכל תולדות המדינה לא היה מקרה שבו הצביעו השופטים בועדה שלא בתיאום ביניהם.
היו''ר ברק 717047
בכלל או בבחירת שופט לבית המשפט העליון? אם הראשון, אז ודאי שזה קרה ולא כל כך מזמן: בהצבעה על מינויה של אתי כרייף, השופט רובינשטיין התנגד, בעוד שהשניים האחרים (כמו כל שאר חברי הוועדה) תמכו.
היו''ר ברק 717059
התכוונתי לבחירה לעליון.
היו''ר ברק 717060
נדמה לי שהבחירה במועמד לכהונה בבית המשפט העליון צריכה רוב מיוחס, כך שלא סביר למצוא שם חילוקי דעות בכלל ובפרט בין השופטים. בדרך כלל זהות השופטים הנבחרים נסגרת מראש לפני ההצבעה בין חברי הוועדה.
היו''ר ברק 717099
צריכה יותר מרוב מיוחס, 7 מ-‏9. לפיכך החזית האחידה שמציגים השופטים מקנה להם וטו ומחייבת את הדילים, זו בדיוק הנקודה.
היו''ר מאו 715854
הן ראש הממשלה והן יושב ראש הכנסת נבחרים על ידי 120 אזרחים. ובדמוקרטיה הישראלית פרלמנט לעומתי נשמע דבר מאוד מוזר.
היו''ר מאו 719178
ובכן, אחרי זעקות השבר על יו"ר לעומתי כשדובר על מאיר כהן, מסתבר שלבני גנץ (ולכל הזועקים) לא אכפת שבחצי הרוטציה שלו יהיה יו"ר כנסת לעומתי - יריב לוין. הוא לא טרח לדון על החלפתו של יו"ר הכנסת עם הרוטציה, מה שישאיר אותו עם עוד פחות כוח מהמעט שיהיה לו‏1.

1 כן, אני יודע שהסיכוי שהוא בכלל יגיע לשם הוא קלוש.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715849
הרושם שאני מקבלת מנתניהו זה שהוא קודם כל דואג לשמור על כסא ראש הממשלה אצלו, ועם שאר הבעיות להתמודד כשהן מתעוררות.
בכל מקרה, אין ספק שתפקיד יו"ר הכנסת הוא תפקיד חשוב - לא סתם ציינתי את זה כחסרון בתוכנית האפשרית שהעליתי. אבל כאן נכנסים לתמונה שני אלמנטים שרלוונטים בעיני - האחד, שבקואליציה יישבו מי שמכירים את התקנון לפרטי פרטיו. השני, שגנץ תופס את עצמו, כך נראה, אדם ממלכתי. לא מישהו שימהר לעשות מעשה-אדלשטיין ולפעול ככל העולה על רוחו. מעבר לכך, יו"ר כנסת ניתן להזיז ממקומו. אמנם דרושים לכך 90 ח"כים, אבל דברים מוזרים מזה כבר קרו בפוליטיקה הישראלית.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715855
אי אפשר להדיח את יו"ר הכנסת?
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715856
אה, ראיתי עכשיו. סליחה.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715875
מהמעקב שלי אחרי ההתבטאויות של הנדל, אין סיכוי שהוא והאוזר יתנו יד לממשלה צרה של נתניהו. עצם הלחץ שלו על גנץ לחבור לנתניהו נולד מחששו שמא הימין ינצח בבחירות ויתחיל להתפרע.
(הניקוד נשבר) 715882
הנדל והאוזר, אותם החשבתי עד לאחרונה כאנשים הגונים (בעיקר על רקע ההתנהלות שלהם מול הצילומים-של-אשל), נכנסו לכנסת בזכות רשימה שמטרתה העיקרית (ויש שיגידו, היחידה) הייתה החלפת נתניהו כראש ממשלה, ומרגע שנכנסו פעלו להקמת ממשלה בראשות נתניהו. גניבת קולות כזו לא נראתה מאז, well, מאז אורלי אבקסיס-לוי נכנסה לכנסת בזכות קמפיין שמאל שהדגיש שמטרתו להחליף את נתניהו כראש ממשלה ומרגע שנכנסה לכנסת פעלה למנוע הקמת ממשלה שתחליף את נתניהו.
ההתבטאויות של כל אחד מהשלושה, לצד אלה של חברי חוסר לישראל, לא אומרות לי הרבה בימים אלה.
(הניקוד נשבר) 715885
משווה את ה'חוסר' שלך ומעלה ב'ההתבטלויות'.
(הניקוד נשבר) 715891
ההתרשמות שלי היא שהצמד הזה חושש מאוד מנתניהו, אבל מעדיף נתניהו עם גנץ מנתניהו ללא גנץ. לדעת הנדל ממשלת מיעוט היתה נופלת במהרה.
רוצה לומר, הם חולקים עלייך בנוגע לפרקטיקה ולא בנוגע לאידיאולוגיה.
(הניקוד נשבר) 715899
תמיד תהיתי בקשר לאכסיומץ "ממשלת המיעוט היתה נופלת במהרה", בעיקר כשהיא מלווה ב"מה תצביע המשותפת על מבצע בעזה".
שאז, אני שואל - מה יצביעו הליכוד וימינה לגבי מבצע בעזה? יתנגדו?
והרי זו בדיוק תמונת הראי של "רק ממשלת ימין יכולה להחזיר שטחים, כי השמאל יתמוך בה מבחוץ".
או שאתה רומז שבניגוד לשמאל, לימין לא תהיה בעייה להצביע בניגוד גמור לאידיאולוגיה שהוא מפמפם לנו כבר שנים?
(הניקוד נשבר) 715948
לא מצביעים על המבצע, מצביעים על הפלת הממשלה. כמו שנפלו ממשלות בעבר, למשל ממשלת שמיר שהתמוטטה בעקבות ועידת מדריד.
(הניקוד נשבר) 715950
אבל להצבעת אי-אמון יש מתחתיה סיבה, לא?
(הניקוד נשבר) 715956
בניגוד לימי ועידת מדריד, כיום לא ניתן להפיל ממשלה בהצבעת אי-אמון, אלא אם כן מושג רוב של 61 ומעלה בעד ראש ממשלה חלופי.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 715959
להפיל ממשלה זה כל כך ניינטיז. הבון-טון היום זה שרוב של 61 מצטרף לתמיכה בממשלה של 58 הנותרים.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 715994
הממשלה תיפול אם לא יאושר תקציב המדינה במועד.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716001
חשבתי שב-‏2019 כבר החליקו את הבעייה הזו, לא?
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716002
הסיבה העיקרית להקמת הממשלה היא העברת התקציב, לא?
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716017
לא שידוע לי.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716019
התכוונתי שמאחר ולא היתה כנסת מתפקדת, התקציב עבר 'וירטואלית' כתקציב המשכי, ולא אושר תקציב חדש.
אבל אולי אני לא זוכר במדויק את השתלשלות הענינים.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716082
מה זה חשוב? כשיצטרכו להעביר תקציב לא יוכלו ללא רוב.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 715999
אנצל גם את הפינה הזו כדי לחזור על שאלתי: אם הקמת ממשלה היא כל כך חשובה ברגע זה של המגיפה, מדוע צריך לשחד את כל חברי הכנסת של כ"ל בכסאות מיניסטריאליים? אין שם אפאחד שמוכן להסתפק בראשות ועדה או יו"ר כנסת?
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716003
א. הלכוד לא מוכן לתת להם יו"ר כנסת. זו משרה ששמורה כרגע למי שהוא מעל לחוק במדינת ישראל.
ב. למה צריך לשחד את חברי הכנסת של ש"ס ויהדות התורה? הממשלה יכולה לקום בכיף בלעדיהם, אם אכן המדינה בצרה כה צרורה.
שלא לדבר על אלה מימינה.
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716007
עד כמה שהבנתי יו"ר הכנסת הולך להיות מישהו שטרם הספיק להפר צו של בית המשפט העליון. לאדון אדלשטיין מייעדים לא פחות מאשר את תיק החינוך, אלא אם כן זאת היתה מתיחה של האחד באפריל. לא נחמד לחיות במדינה בה אינך יכול לדעת בוודאות אם מדובר במתיחה?
פסנתר אפשר להפיל, ממשלה אפשר לפסנתר 716008
הבעייה בשכאלה, היא סימני המתיחה שנשארים לנו אחר כך.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715366
ה֣וֹי הָאֹמְרִ֥ים לָרַ֛ע ט֖וֹב וְלַטּ֣וֹב רָ֑ע שָׂמִ֨ים חֹ֤שֶׁךְ לְאוֹר֙ וְא֣וֹר לְחֹ֔שֶׁךְ שָׂמִ֥ים מַ֛ר לְמָת֖וֹק וּמָת֥וֹק לְמָֽר
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715496
מובן, ממשלה של שלושים שרים ותיקון החוק כך שנהנתניהו יוכל להמשיך לכהן בממשלה גם בעוד שנה וחצי - אולי מחדרו במעשיהו - זה בדיוק מה שעם ישראל צריך עכשיו. רק שוטים כמוני לא רואים את זה.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715505
לא מתאים לאדם איטנליגנט כמוך להשתמש בטיעון דמגוגי.
וזו דמגוגיה ''להפיל את התיק'' על הנאשם מבלפור, כשאתה בודאי יודע, שכל הפוליטיקאים לאורך כל השנים ומכל המפלגות - מימין ומשמאל - נהגו באופן דומה פחות או יותר.
מעשיית המיצובישי של רבין ואלכס גולדפרב הינה דוגמא אחת לכך ויש עוד המון דוגמאות לכך.
יש לי ביקורת רבה על התנהלותם של הפוליטיקאים שלנו, אם כי ייתכן שמדובר בכשל אנושי טבעי (הכח משחית, למשל) ולכן אולי לא ניתן לתקן את התנהגותם.
עוד סיבה לקושי לשנות ולתקן את המציאות הזו הינה אנחנו, האזרחים, מימין ומשמאל, בכך שאנחנו סלחניים יותר ומבינים יותר התנהגות לא ראויה של פוליטיקאי מהמחנה שלנו, אך מבקרים בחומרה התנהגות דומה של פוליטיקאי מהמחנה הנגדי.
אֵיכָה הָיְתָה לְזונָה קִרְיָה נֶאֱמָנָה 715507
מסתבר שההסכמה בינינו עוד יותר רחבה ממה שחשבתי. למשל הפסקה השניה בתגובה 709397
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715509
איטליגנט, הה? יותר טוב מאיטליגנץ.

בעניין זה אני לא כועס בכלל על נהנתניהו. הייתי מצפה מגנץ, עם ה"ישראל קודמת" שלו, שלכל הפחות ידרוש ממשלה קטנה ויעילה, כפי שהזמנים האלה מחייבים. אבל אולי אני עושה לו עוול ותוכניתו הכלכלית היא להכניס לממשלה את מיליון המובטלים.
פוליטיקה אחרת 715512
לא כל הפוליטיקאים - בממשלה שקמה ב-‏2013 עם יש עתיד של יאיר לפיד, יש עתיד דרשה וקיבלה צמצום והגבלה בחוק של מספר השרים.
זה אפילו עבד לזמן מה, עד שהממשלה הזו התפרקה וזו שאחריה החזירה חזרה הרבה תחלואים, שזה לא הגדול שבהם. אבל גם הוא מראה משהו.
אֵיכָה֙ הָיְתָ֣ה לְזוֹנָ֔ה קִרְיָ֖ה נֶאֱמָנָ&# 715410
''בגידה''..
אם רבין המדומיין שבניתם לעצמכם בשנה האחרונה בגד. אז מה נאמר על רבין המקורי שבגד באמת בחברה הישראלית.
כחול ולבן, כמו שיר, כמו חלום 715412
כמצביע של כחול ולבן, גם אני חש תחושה חמוצה שקולי משמש באופן כלשהו כדי להעניק חסינות לנתניהו לשנה וחצי או שלוש.
יחד עם זאת, בחישוב קר, באופן עקרוני אין לי טענה לגנץ.
אני לא ממש מרגיש מרומה. גנץ די אמר למצביעיו שלא זו בלבד שלא יקים ממשלה עם המשותפת אלא שגם ממשלה עם פרץ-שמרץ אינה משוש חייו. התרשמתי כך באופן ישיר ולא דרך שליח ונדמה לי שאף כתבתי זאת לפני הבחירות. גנץ דבר במפורש על רצונו להקים ממשלה עם הליכוד.בהיות התוצאות מה שהיו, גנץ ממלא את הבטחתו כמיטב יכולתו.
הבטחות בחירות אינן אלא הבטחות בחירות ואיני מצפה מגנץ שיתייעץ איתי לגבי קביעת המדיניות שלו. הטיעון של "השתנו הנסיבות" נראה לי לגיטימי.
דעתי היא שהצטרפות ח"ל לקואליציה לא תתרום ולא כלום למלחמה בקורונה. גנץ רשאי ואף צריך לחשוב אחרת. אם להיות כן לא חשבתי שהרמטכ"ל של המבצע ה"מזהיר" של עמוד ענן והרמטכ"ל שהסכסוך עם אהוד ברק הביאו לבצע כמעט כל שטות אפשרית, יתגלו לפתע כשילוב של נפוליון עם ביסמרק. מצד שני כל מי שמעמיד עצמו לתפקיד רוה"מ צריך שיהיה לו תסביך נפוליוני לפחות במידה כלשהי. אם גנץ ואשכנזי חושבים שחכמתם ואישיותם הכריזמטית תהפוך את הממשלה הארכאית, הסקטוריאלית והמושחתת הזו לחבר מנהלים נקי חד ומושחז, איני יכול לבוא בטענות אליהם.
מדוע אם כן אני מניף בגאווה את נס החמוצים?
א. אפשר להגיד שכבר יש לגנץ היסטוריה של קריאה שגוייה של המציאות סביבו. כאשר אתה מנסה להקים ממשלה פריטטית עם -15 ח"כים מול +59 בצד השני, אתה צריך לדעת שזה לא יעבוד. מדברים על כך שכל 15 הח"כים של ח"ל יקבלו משרות שר/סגן שר. אם סיבת הקיום של הממשלה הזו היא ההכרח בל יגונה של מצב המדינה, מדוע צריך לשחד את כל חה"כ של המפלגה כדי שיתמכו בכך? במצב של 20% אבטלה להוסיף עוד 9 משרות שר זה יריקה בפרצופם של האזרחים. אם לא יספיקו כל שמות המשרדים הקיימים, אפשר להקים את המשרד החדש לענייני מיצובישי. כאשר הכל סביבך זועק שחיתות, אתה יכול או לשמור מרחק או להחליף שמך לנתניהו.
ב. שמעתי טיעון שגנץ השיג מה שהבוחר לא הצליח לעשות: לשים סופסוף (בעוד שנה וחצי) תאריך פג תוקף על נתניהו. למעשה הוא עשה בדיוק את ההיפך. ראשית, אין זה תפקידו של גנץ לקצוב את כהונתו של נתניהו, אלא תפקידו של בית המשפט. איך בית המשפט יגזור את דינו של נאשם החוסה בכסאו של רוה"מ ואח"כ בכסאו של חצי רוה"מ ועוסק בענייניה הקריטיים והדחופים של מדינה בצרות. וצרות לא יחסרו בשנים הקרובות. ולא ארחיב את הדיבור על ההסתה, השיסוי וההפחדה שיפעיל נתניהו כנגד מערכת המשפט במשך כל התקופה (ע"ע אכיפה סלקטיבית, מערכת המשפט קשרה קשר עם השמאל, השופטים שמאלנים וכל אותם דברי הבל וסיפורי ה-deep state שחסידיו השוטים של ביבי שותים בצמא).
כחול ולבן, כמו שיר, כמו חלום 715417
עם כמה שאני לא אוהב את הצעד של גנץ, אני לא מסכים עם כמה מנימוקיך:

1. הקמת ממשלה היא כן צעד מועיל. ממשלה יכולה לנסות לאשר תקציב (וכך נפסיק עם הפארסה של התקציב הקודם. אי אפשר כך להשתמש בתקציב גרעוני)
2. הממשלה הזו תכלול שר אוצר רציני יותר מכחלון עם חצי רגל בחוץ, ואולי נקבל איזון רציני יותר מול משרד הבריאות (אולי. אם נתניהו מנהל את המשבר, כולם מסביבו מגומדים).
3. תקציב לשכת ועוזרי שר בלי תיק לא גבוה בהרבה מזה של חבר כנסת רגיל (לשניהם יש שני עוזרים. לשר יש גם רכב שרד ולשכה). הידיים בממשלה, לעומת זאת, הן מאוד משמעותיות.

לעומת זאת, לא שמענו מילה על תקציב הישיבות בשבועות האחרונים. אם פורר היה ממשיך בתפקידו כיושב ראש ועדת הכספים לכמה חודשים, זו הייתה נקודת לחץ כואבת על המפלגות החרדיות.
כחול ולבן, כמו שיר, כמו חלום 715424
אכן, הנקודה האחרונה שלך היא אחת ההחמצות המז'וריות, אם לא הגדולה מביניהן, של המהלך של גנץ. פורר יכול היה להביא לשינוי היסטורי.
כחול ולבן, כמו שיר, כמו חלום 715617
יכול להיות שנכשלתי פעמיים בתגובתי.
בפעם הראשונה אולי נכשלתי כמו אותו אחד שאמרו לו היית צריך לעצור בסיבה הראשונה. אני חוזר ושואל: אם מדובר במהלך כל כך חיוני ומועיל, מדוע צריך לשחד את כל חה"כ של גנץ כדי לעשות אותו?
בפעם השנייה, אולי נכשלתי בדיבור מתוך הפוזיציה. נניח שאתה צודק, ממשלה, שר אוצר ותקציב. הרי ברור שיקצצו אותי לקיצוצי קיצוצים. הרי לא יקצצו לחרדים ולהתנחלויות, משום שאלו חייליו של נתניהו במלחמתו בשלטון החוק. אני שיודע שגם אם יתמזל מזלי ואשרוד את הקורונה ולא יודע אם עדיין תהיה לי עבודה, יסולח לי אם אני מתקשה לשמוח מן ה"בשורה" הזאת.
מבחנם של גנץ והמיצובישים שלו יבוא, כאשר שר האוצר ינסה לקצץ לי את הנשמה. תסלח לי שאיני אופטימי.
O tempora o mores! 715567
אם יריב לוין יהיה יו''ר הכנסת עוד נתגעגע ליולי אדלשטיין.
O tempora o mores! 715568
ועדיין זה יותר ראוי מלתת _ ועוד כל כך מהר - פרס גדול לעבריין פורע חוק, שאמור להיות בכלא ולא בבית הנבחרים. לתת פרס לעבריין במשרה כזו זן דוגמה מצויינת לאזרחים שכדאי לרמות את החוק, לגנוב, להימנע מתשלום מיסים וכל השאר.
ניתן ללוין לעשות את העבירות שלו עם הזמן.
O tempora o mores! 715610
כמוך, רבים במחנה שלך לא מצליחים להבחין בין העבריין פורע החוק לבין מי שמגן על החוק.
ברל כצנלסון ע"ה תיאר בשנת 1936 תופעה דומה מאד כסילוף נפשי ושכלי.
השם ירחם.
O tempora o mores! 715613
אל דאגה, הוא לא.
O tempora o mores! 726692
שבת שלום ארז ומברוכ על הרכש החדש של השמאל הליברל הדגול א.י.י.ל ברקוביץ.

אתה בטוח שלא תגעגעו לביבי?
O tempora o mores! 726693
מי שחושף ארגון פשע ברבים, זה לא הופך אותו לצדיק חף מפשע.
O tempora o mores! 726694
אדון הפונז, למקרה שלא הבנת: אני הרי איתך בהפלת נתניהו. אבל אני לא איתך באיך מפילים אותו. ומכאן שאי אפשר להכשיר שרץ בקן כדורים.
O tempora o mores! 726714
א. אייל ברקוביץ' הוא לא שמאל ולא ליברל. הוא ימני אנטי-ביבי ויש כאלה. הוא עצמו מנוול שקרא לחברי הרשימה המשותפת ''מחבלים'' ושום אנטי-ביביזם לא יכשיר אותו.
ב. אני לא בטוח שלא נתגעגע לביבי כשאני רואה את החלופות בליכוד ומחוצה לו. אבל זה לא חדש - מטיבו של הימין הוא שתמיד מגיע ממנו מישהו גרוע מקודמו. שמיר עורר געגועים לבגין. נתניהו א' עורר געגועים לשמיר. שרון עורר געגועים לנתניהו א' ונתניהו ב' מעורר געגועים לשרון.
O tempora o mores! 726715
אייל ברקוביץ’ הוא שמאל מהסיבה הפשוטה שחברה בארגון הפשע הקטן והמובחר של ראש הממשלה האשימה אותו כמתנגד לראש הממשלה.

כמובן שזה לא אומר שהוא ליברלי.
O tempora o mores! 726718
כן, בגלל זה גם רובי ריבלין, בני בגין ונפתלי בנט שמאלנים. מעניין שדווקא בימי נתניהו מחנה השמאל גדל במידה משמעותית.
O tempora o mores! 726716
אהבתי את נתניהו א ו-ב. אם התכוונת לנתניהו שר האוצר המרקנטליסט (שו"ח בנוסח מילטון פרידמן) ולנתניהו הפופוליסט (בגלוי אווה פרון, בסתר משרתם של הטייקונים), אכן אבחנה חשובה.
במקביל, בתחום הבטחוני נתניהו הוא פטרונם של המתנחלים באופן עקבי. כנראה שילוב של תורת בית אבא עם האינטרס הפוליטי של תמיכת הדתיים-לאומיים.
אפילו היחסים הדיפלומטיים עם המפרציות שדתיים-לאומיים טפשים במיוחד התנגדו לה, משרתת את המתנחלים מפני שהיא מבודדת ומחלישה את האוטונומיה הפלשתינית.
רבים הביעו דאגה ביחס למכירת ה- F-35 למדינות ערב. לענ"ד גם בנקודה זו צדק נתניהו. טראמפ וגם הנשיא הבא ימכרו את המטוס לבני בריתם הערביים מבלי להתחשב בצרכי ישראל ולכן מוטב היה לבלוע את הצפרדע הזאת. הלואי שנתניהו היה מגלה תבונה דומה בנושא ההסכם בין אובמה לאיראנים. ההתנהגות של נתניהו בפרשה זו גרמה לנזק קשה מאוד להפיכה ביחסי ישראל עם המפלגה הדמוקרטית. הדמוקרטים מחוייבים כעת למצביעיהם הערבים והמוסלמים ומי שלא יהיה בחזית המפלגה, יפרע את החוב הזה. מאחר והמפלגה הדמוקרטית תהיה דומיננטית בארה"ב בגלל המגמות הדמוגרפיות, הנזק ליחסי ארה"ב-ישראל עולה בהרבה על התועלת שהפיקה ישראל מביטול ההסכם, תועלת שכרגע אינה נראית בעין.
O tempora o mores! 726717
נתניהו א' הוא ראש הממשלה של 1996-1999. נתניהו ב' הוא ראש הממשלה מ2009 עד קץ הימים.
אתה צודק לגבי המתנחלים והסכם המפרציות (שהוא עסקה מדינית ובטחונית אבל לא שלום) וגם לגבי הF35. לגבי הריסת היחסים עם המפלגה הדמוקרטית הוא עשה את זה עוד הרבה לפני כן והתשלום יגיע. לא שזה רע. להיפך.
O tempora o mores! 730347
ובנסיבות אלו בהם נתניהו יושב עם האזרחים הערבים במדינת ישראל בממשלה שווה בין שווים ‏1 - הממשלה הכי ערבית שתהיה אי-פעם , האם כבודו יתמוך בממשלה הזאת או שבכל זאת הוא יעדיף את הסער ששלח את הלפיד לרון ?

1 אם שר הביטחון ושר החוץ זה בכל מקרה ביבי , אז הערבים יהיו שווים בין שווים .
O tempora o mores! 730351
בינתיים הדבר הכי קרוב לערבים בממשלה של נתניהו זה איוב קרא.

סיסמה מומלצת: „זה סער או קרא״
O tempora o mores! 730352
לי אין ספק שיש כאן דיל מעניין בין הערבים לנתניהו. ואת זה נראה בקרוב
ראה את סער עושה מהלכים שביבי כבר עשה. לא שאני טוען שסער ברמה של ביבי , אבל לפחות ובאיחור סער אומר זאת בקול רם . וזאת בניגוד למרכז שלא אומר זאת ברחל ביתך הקטנה.
עוד מטאפורה 725683
ח"כ שלמה קרעי מהליכוד מה 10 באוג:
"אם מישהו חשב שבג"ץ סניף של מרץ, היום מתברר שלא... הם יותר סניף של הרשימה המשותפת", והוסיף: "D9 זה כפפות של משי לעומת מה שמערכת אכיפת החוק והמשפט בישראל באמת זקוקה לו".

עוד מטאפורה 725685
אני צופה לו עתיד מבטיח.
עוד מטאפורה 725687
זה ההבדל בינך לבין רה"מ: נתניהו מבטיח לו את העתיד הצפוי.
עוד מטאפורה 725704
מקום טוב ליד כץ: https://images1.calcalist.co.il/PicServer3/2020/05/24...
עוד מטאפורה 725735
כץ? מקום טוב ליד עמית סגל!
  עוד מטאפורה • הפונז
  עוד מטאפורה • האייל האלמוני
  עוד מטאפורה • הפונז
  עוד מטאפורה • האייל האלמוני
  עוד מטאפורה • הפונז

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים