ילדים זה שמחה? 717063
יש לי שאלה לחברים פה. אני מנסה להבין מה יודעים היום על הדבקה של ילדים ויותר מזה - על הדבקה ע"י ילדים. זו נקודה קריטית לשאלת החזרה לשגרה - איך ומתי פותחים שוב את בתיה"ס (בכיתות הנמוכות) ובפרט את הגנים. ועכשיו השאלה: האם מישהו כאן שמע על מחקר, או אפילו על מקרה אנקדוטלי (מוכח), שבו ילד הדביק מבוגר? או ילד הדביק ילד אחר שאינו גר אתו באותו בית? אני לא מצאתי שום מקרה כזה, ועצם החסר מחזק את תחושתי שילדים כמעט ואינם מידבקים - אבל הייתי רוצה לוודא שלא מדובר על הטייה שלי, ולכן אשמח לשמוע אם מישהו מכם נתקל במקרה כזה.
ילדים זה שמחה? 717067
המחסור במידע אפידמיולוגי מוזר ומטריד גם בעיני תגובה 716770
יש כאן בעיה גלובלית, שהאנושות כולה מתמודדת איתה כבר כמה חודשים, ואני לא רואה שיש מאמצים גלובליים להתמודד נגדה. זה נראה כמו כל מדינה לעצמה, וטראמפ עוד מקפיא את התמיכה של ארה"ב בארגון הבריאות העולמי.
לא ראיתי
מה שאנחנו כן יודעים זה שבשבדיה הגנים ובתי הספר היסודי נשארו פתוחים, והמגפה לא משתוללת שם. אמנם המסננת שם עם חורים מאוד גדולים, הם לא עושים בדיקות יזומות ולכן מספר מקרי המוות שם גדול מאוד ביחס למקרים המדווחים, אבל העיקר הוא שהקצב של הגידול אצלם נבלם כמו במדינות אחרות. לפי מספר מקרי המוות שלהם, כנראה מספר המקרים המתוקנן שלהם יהיה דומה לזה שבשוויץ (כלומר פי 2.5 ממה שהם דיווחו), אבל קצב הגידול משווה תפוחים עם תפוחים אז לא משנה מה הם סופרים, כל עוד זה עקבי. הם ירדו לקצב גידול של 4.1% בשבוע האחרון (אתמול אפילו ל 1.4%, אבל אני לא סומך על נתון חד יומי), לא כל כך שונה מהקצב של 3.8% שישראל יושבת עליו כבר 10 ימים, עם סגר מלא.
ילדים זה שמחה? 717074
המחסור במידע על המחלה עומד בניגוד מלא לתיעוד הקפדני של המקרים המדווחים.
אתרים רבים מספור (ויקיפדיה עושה עבודה נהדרת) מתעדים כל מקרה חדש במאוריציוס, אבל אף אחד עדיין לא יודע (לפחות אין שום מידע פומבי) מה שיעור ההדבקה האמיתי, למה ילדים לא סובלים מסימפטומים כמו מבוגרים, ושאר שאלות שהתשובה עליהן היתה נותנת כלים להתמודדות מושכלת עם ההתפרצות.
ילדים זה שמחה? 717146
האמת היא שאחד הדברים המפתיעים הוא העדר פילוח הגילים והמינים הגלובלי. הרי אתר כמו ה-worldometers או זה של ג'ונס הופקינס אוסף את כל הדיווחים על מתים מרחבי העולם. צריך להיות טריביאלי בשבילו לרכז את כל המקרים שבהם יש מידע של גיל ומין או את כל הסיכומים המדינתיים עד כמה שקיימים כאלה. בישראל מתפרסמים מדי יום דיווחים על החולים בחלוקה לקבוצת גיל ויש מידע גיל ומין על כמעט כל המתים, אני מניח שבארצות רבות יש דיווחים דומים. אז מה הבעיה לרכז את זה? בקצת חיפושים אני מוצא נתונים חלקיים מגרמניה, מאנגליה וויילס, מדרום קרוליינה, אבל איזשהו סיכום כללי לא מצאתי.
ילדים זה שמחה? 717068
כדאי לעקוב אחרי מה שיקרה בדנמרק. סגרו ב - 12 למרץ ועכשיו פותחים.

ילדים זה שמחה? 717075
לא קראתי, אבל אולי אתה תקרא:

ילדים זה שמחה? 717094
סיכום המאמר:
המכון הלאומי לבריאות של נורבגיה עבר על אלפי מאמרים שהתפרסמו ב-Pubmed בחיפוש אחרי תשובה לשאלות שלי. נמצאו בכל החיפוש חמישה מקרים של הדבקה ע"י ילדים: ארבעה ע"י ילדים בגילאי 12-15, ומקרה אחד בודד של הדבקה *אפשרית* מתינוק בן שלושה חודשים להוריו.
מידע מאיסלנד, שערכה המון בדיקות, כולל בדיקות מדגמיות באוכלוסייה, הראה על הדבקה נמוכה מאוד בקרב ילדים ולא הראה שום הדבקה ע"י ילדים.
מחקר מסין על 31 ילדים שנדבקו גילה ש-‏28 מתוכם נדבקו ממבוגרים בני משפחתם.
מעניין ביותר.
ילדים זה שמחה? 717097
וגם מעודד ביותר.

הנחתי שיש איזון בין כמות וירוסים נמוכה אצל ילדים שנדבקו לבין קירבה פיזית גדולה בינם לבין עצמם ובעיקר בינם לבין הוריהם. אני שמח כנראה שנקודת שיווי המשקל מעלה תקווה שלפחות הילדים יוכלו להיחלץ ממעצר הבית. אפשרות נוספת שעולה אם המחקר הזה אמין נותנת מקום לעוד יותר אופטימיות: אם הילדים באמת אינם מדביקים את הוריהם אולי הכמות הקטנה של הוירוסים אליה נחשפים המבוגרים בכל זאת (inuculum נמוך) מספיקה כדי לחסן אותם.
ילדים זה שמחה? 717104
שוב, לא הייתי הולך בכיוון של חיסון, שבו עם הזמן אנו פחות בטוחים בעובדות ולא יותר. הייתי הולך בכיוון אחר: כלי הדם והריאות של ילדים שונים מאד מאלו של מבוגרים. זו הסיבה לקיומה עתיק היומין של רפואת הילדים. שים לב שרמת ההדבקות הגבוהה ביותר נרשמה בגילאי 20-40. מה שמראה שההדבקות היא עניין יותר חברתי מפיזי (חיסון וכו'). לעומת זאת תחלואה קשה היא כנראה עניין פיזי ופחות חברתי.
ניחוש של הדיוט, העמידות בפני הקורונה היא יותר עניין של יכולת רגנרציה וצמיחה. מכאן אני מסיק יותר אמונה בקונבנציונליות של מנגנון החיסון של הקורונה, למרות הממצאים הנמצאים לאחרונה. אני רוצה להאמין שההדבקויות החוזרות קשורות יותר לחוסר האמינות של הבדיקות ולוריאציה הגדולה בצפיפות הוירוס אצל בני אדם שונים מאשר בהעדר מנגנון חיסון טבעי (דמוי שפעת רגילה).
ילדים זה שמחה? 717106
אתה מדבר על סיבה אפשרית שילדים לא נדבקים, ואני מדבר על סיבה אפשרית לכך שהם לא מפיצים את המחלה ואולי אפילו מביאים תועלת במניעתה. אני לא טוען שום דבר בקשר לסיכויים שאני צודק, אני רק מנסה להיות אופטימי.

אני לא לגמרי מבין מה זה ''רגנרציה וצמיחה'' בהקשר שלנו.
ילדים זה שמחה? 717110
הריאות וכלי הדם של ילדים גדלים כל הזמן. היכולת הזו משמעותה גם יכולת להחליף תאים שהתקלקלו ויצאו מכלל פעולה.
אני ממש לא יודע, אבל לא הייתי בונה על זה שילדים אינם מפיצים קורונה. יש הרבה סיבות פשוטות שהם מפיצים פחות (גובה, כמות וירוסים), אך הסיבה העיקרית היא עדיין שאינם חולים קשה, משמע לא משתעלים ומכוונים סילוני וירוסים קטלניים לקשישים חסרי הגנה.
ילדים זה שמחה? 717103
ובנוסף-
לא נמצאה אף התפרצות של המחלה בבית ספר ‏12

בכל זאת המסקנות שלהם הן מאוד מסוייגות. במשפט אחד- "זה לא אומר כלום". וזה גם הקונצנזוס שראיתי במקומות אחרים- "אנחנו לא יודעים".

_________
1 הייתי מצפה שיהיו, ולא מעט, אם ילדים מדבקים אפילו באותו אזור חיוג של מבוגרים.
2 ואיפה יש יותר העברת נוזלי גוף מאשר בגן ילדים?
ילדים זה שמחה? 717116
הסיבה לזהירות היא כפולה:
ראשית, זו מסקנה שלילית ('לא ראינו עדיין'), ובמדע יודעים שאלה עלולות להתהפך. עוד לא נערך מחקר עם קבוצת ביקורת ראויה שמאפשר לכמת את ה'לא ראינו' הזה.
שנית, זו מסקנה המנוגדת כמעט ב-‏180 מעלות לידע המקובל בתחום. אחד הכללים הבסיסיים ביותר בתו"ל של מאבק במגיפות הוא 'סגור את בתי הספר'. העובדה שילדים מידבקים, ובד"כ יותר ממבוגרים, היא goes without saying עבור רוב גדול של המחלות המידבקות. לצאת בהצהרה הפוכה - בייחוד כאשר טעות עלולה לעלות במחיר כבד - זה מהלך שלא עושים בלי הוכחות מוצקות.
ילדים זה שמחה? 717120
אני מבין את הסיבות לזהירות. אני חושב שהן לא מוצדקות.
כבר ברור מזמן שהקורונה פוגעת פחות בילדים, גם מבחינת שיעור ההדבקה וגם מבחינת עוצמת התסמינים (גם הנורבגים אומרים את זה). זה בדיוק ההיפך משפעת. אם כך למה לאמץ את הכללים של שפעת?
נכון שאין הוכחות מדעיות לכך שילדים מידבקים פחות. גם אין הוכחות מדעיות (מחקר עם קבוצת ביקורת ראויה) לכך שסיגריות גורמות לסרטן ריאה.
בין "אין הוכחות מדעיות" לבין לומר "אנחנו לא יודעים" יש מרחק גדול. בכל זאת ברחבי העולם מעדיפים להגיד "אנחנו לא יודעים". אני מתפלא על עוצמת הכסת"ח.

אני חושב שיש לזה קשר לכך שמקבלי ההחלטות נמצאים רובם ככולם בקבוצת הסיכון. מעניין מה קורה בפינלנד
ילדים זה שמחה? 717137
אני חושב שיש עוד בעיה עם הבתי ספר: זה מקום שבדרך הטבע גם לא מעט מבוגרים מגיעים בו לקרבה זה עם זה (אנשי צוות והורים). תיאורטית, לא קשה מדי למצוא את הדרכים להקטין מאוד את המגעים בין מבוגרים בבית הספר. מעשית, הורים ואנשי צוות מתנהלים בבית ספר עם המון "זיכרון שרירים" של איך עושים מה, וזו תהיה עבודה לא טריוויאלית (אפשרית, אבל לוקחת מאמץ וזמן) למצוא את הדרכים לעשות אותם בטוחים. בפרט, כשילד בוכה או משתולל, המבוגר שאחראי עליו מועד לזנוח כל כלל זהירות.
ילדים זה שמחה? 717239
דוקא בית הספר? באופן ספייס אחד מהמקובלים היום (המצב הרבה יותר גרוע מלפני 15 שנה) יש יותר מבוגרים לאורך היום מאשר בבית ספר שלם.
בבית ספר יש שני זמנים של צוואר בקבוק - בהגעה ובהחזרה, ולזה ניתן למצוא פתרונות שחלקם כבר קיימים (חבק וסע למשל).
בבתי ספר אמריקאים עם מערך הסעות מסודר, הבעייה פתורה מאליה.
ילדים זה שמחה? 717276
אני אכן מצפה שבאופן ספייסס גדולים יתנו לחזור לעבודה אחרי בתי הספר, או רק אחרי שישכנעו שביכולתם לקיים ריחוק סביר.
אני עדיין חושב שנוכחותם של ילדים מקשה על מבוגרים (בפרט, אלו שאחראים לילדים) להיזהר, אבל לא משוכנע שבמידה מאוד חזקה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים