718122
תראה מה עשית, אתה ושכמותך. מרוב זובור ציבורי לריבלין וביבי, עכשיו כשמירי רגב ממש היתה זקוקה לקוסמטיקאית, במקום לסגור את זה בדיסקרטיות כמו שעושים אצילים, היא נאלצה להרשות לכולם קוסמטיקאית.

ויותר ברצינות, אני חושב באירוניה מרירה על זה שכל מיני פרופסורים חכמים מציעים כל מיני אסטרטגיות מתוחכמות ליציאה מהסגר, לפי מודלים וסימולציות ואופטימיזציות וניהול סיכונים, ובסוף זה לא יותר משעשוע אינטלקטואלי כמו שיטות מתוחכמות לבחירות. בסוף היציאה מהסגר היא הציבור שנמאס לו ומצביע ברגלים, מירי רגב שרוצה קוסמטיקאית, ומשום מה פתיחה של איקאה, חס וחלילה בלי קשר לתרומה של הבעלים לחסידות גור.
718128
ההקלות בסגר התחילו לפני הציבור, והאמת - כשכבר מזה כשבוע אפשר לספור על יד אחת את מספר הנדבקים החדשים בכל עיר (חוץ מהחשודות המיידיות), לא צריך להיות פרופסור כדי להבין שהגל הראשון לפחות כבר עבר.

בנוסף - למרות אשמות ה'אמרתי לכם' מצד דב - הפחדות מופרכות וחסרות פרופורציה נותנות מוטיבציה של פחד וחרדה בהתחלה, אבל כשהציבור מבין שהמספרים קטנים פי מאה ממה שסיפרו לו, מוטיבציה-מוטת-פחד מתפוגגת במהירות. ייתכן אפילו שיש כאן תופעת backlash שאפילו מוגברת בגלל הפערים האלה - 'זאב זאב' זו תופעה ידועה מזה מאות שנים, ואנחנו יודעים היטב איך המשל מסתיים.
זה, לצד צעדים אקלקטים לא מסודרים ותחושה של קבלת החלטות מבולגנת ולא עקבית ואחידה, מקטין מאד את האמון של הציבור במתקנני התקנות.
אכיפה סלקטיבית 718180
יום הזיכרון 2020.
בבית שמש המשטרה מדווחת על לימודים במוסד של פלגנים חרדים. כאשר מגיעיםמשם מתברר שיש גם בית כנסת פתוח ובומתפללים בציבור. בלי שהי ופהי המשטרה מתנפלת במכות נמרצות על המתקהלים ומפזרת אותם.
בית העלמין בראש העין סגור בהוראת הממשלה. רפי לבגרונד אביה של קים יחזקאל שנרצחה בפיגוע של פלשתינאי אדוק באזור התעשיה של ברקן, מגיע לקברה בהפרה בוטה של ההוראה. השוטר המוצב שם אומר לו שאסור להכנס. האב השכול מתעלם. השוטר אומר לאב ומלויו לשים מסיכה ולשמור מרחק.
אין לי שום סימפטיה לאנרכיסטים מבית שמש ומצד שני אני גם לא חייב שום דבר לרפי לבגרונד. לא מדינת ישראל רצחה את בתו. אני בטוח שהישיבה ובית הכנסת יקרים לליבם של החצופים מבית שמש לא פחות מהתעקשותו של לבגרונד לעמוד על קבר בתו דוקא כאשר אסור. משטרת ישראל במקום לשים לו ביד את הוראת הקנס, מתיחסת אליו כמו מטפלת רחמנית בגן ילדים. לאזרחי ולמשטרת ישראל בלתי אפשרי כמעט להתיחס לשני מפרי החוק החצופים ביחס אחיד והוגן. זה התפקיד של שלטון החוק ומערכת משפט בלתי תלוייה שאותם נחושה כנופיית הביבי לעקור משורש.
אכיפה סלקטיבית 718182
כמה אנשים עלול להדביק האב השכול ליד קבר בתו וכמה ידביקו המתפללים בבתי הכנסת?
וחוץ מזה, אתה חוזה ביוצא מהכלל שמראה על הכלל - מזה שנים שנימה המשטרה נוהגת במגזר החרדי בכפפות של משי יחסית לכל מגזר אחר, כולל בחודש מרץ האחרון (על תוצאותיו החמורות).
אכיפה סלקטיבית 718189
קשה לומר שאלה כפפות משי.
אכיפה סלקטיבית 718190
אבל בדיוק אמרתי שעכשיו אחרי מחדל תחילת הקורונה אנחנו בתקופה חריגה ביחס הזה. אתה בטח מסכים איתי שהעשרים באפריל מגיע אחרי מרץ, זה מה'עד מרץ' בתגובה שלה ענית.
אכיפה סלקטיבית 718215
הארוע בסרטון היה בשלושה באפריל, לא בעשרים בו. לדעתי עד סוף מרץ לא היתה אכיפה ממשית על שום מגזר בארץ, אכיפה משמעותית התחילה רק כשהתקרב פסח.
אכיפה סלקטיבית 718220
אני מתפלא עליך, אתה לא זוכר שבסוף מרץ ניידות משטרה רדפו אחרי רוכב אופניים בודד בפארק הירקון, כשבינתיים מאוד חרדים חגגו בחתונות ובבתי כנסת ללא הפרעה?
זה כבר נדון גם כאן כמה פעמים.
אכיפה סלקטיבית 718183
ההבדל הוא שבאותן שכונות בבית שמש יש הדבקה פעילה.
אכיפה סלקטיבית 718185
מה המקור שלך לתיאור המקרה בבית שמש? ברדיו קול חי, למשל, מתוארת אלימות דווקא מצד החרדים. אני לא חושב שנוכל לסמוך על איזשהו כלי תקשורת לדעת מה באמת קרה שם.

בכל אופן, שני המקרים מצדיקים טיפול שונה מצד המשטרה. רפי בגרונד הפר את ההוראות, אבל ההתנהגות שלו לא סיכנה ישירות אף אחד; הוא לא התקהל. הסיכון שבמעשיו עקיף לכל היותר (דוגמה אישית, מדרון חלקלק וכו'). יש לשוטר שיקול דעת, תודה לאל, ונשמע לי ששיקול הדעת של השוטר היה סביר להקל עם בגרונד. מה הסכנה, שעכשיו המוני הורים שכולים יבואו לבית הקברות ויתקהלו שם?

לעומת זאת, במידה שהדבקה בקורונה נחשבת סכנה לציבור, קהל מתפללים הוא סכנה מובהקת, ישירה, שקורית עכשיו. פצצה מתקתקת, אם תרצה, גם אם פצצה שקטלניותה היא בהסתברות נמוכה. אם בידי השוטרים לפזר אותם, גם בכוח (סביר), נראה לי סביר שיפזרו אותם בכוח (סביר).

ועכשיו, בתחום האפור יותר של יחסי משטרה-אזרחים. לעתים קרובות אומרים שהמשטרה אלימה יותר בהפגנות (ובהכללה, באירועים עם פוטנציאל או התממשות של אלימות) של ערבים לעומת כאלו של יהודים. מצד אחד, אני בוודאי חושב שבאופן מערכתי המשטרה חייבת להתאמץ להיות כמה שפחות אלימה, ובפרט לא להפלות בין מגזרים במידת הכוחניות. מצד שני, ברמת השוטר הבודד, עם כל היותי סמולן אוהב ערבים, קשה לי להתווכח עם טענה שלו שהוא מרגיש יותר סכנה ממפגין ערבי (בהפגנה פוליטית-לאומית-לאומנית, נניח) מאשר ממפגין יהודי, ובסופו של דבר אין מנוס מלתת לשוטר מידה של שיקול דעת כמה כוח להפעיל לפי מידת הסכנה שהוא חש. אז אחרי שהפגנתי את האיזון שלי, הפעם אני בצד הנוח - ההבנה שלי לשוטר מתלכדת עם מערכת האהבות-שנאות הפוליטית-זהותית שלי. יש לשוטרים סיבה לחשוב שהחרדים יפעילו כוח נגדם, וזה מצדיק מידה של כוח מצד השוטרים. שוב, עם כל זה שהייתי רוצה שהשוטרים יהיו מקצועיים ככל האפשר, קרי מזג ולא יפעילו יותר כוח מהנדרש, לא משנה מי מולם.

כדי לאזן את התמונה הרגשית לפחות, לפני כמה שבועות היה בעיתון הסיפור על הילדה מבני ברק שנפגעה בראשה מרימון הלם של המשטרה. זו היתה הכותרת; בגוף הידיעה סופר שהשוטרים באו לשמור על הסגר בבני ברק, נתקלו באברכים שיצאו מולם באלימות (וכמובן בצעקות "נאצים"), גרמו לשוטרים לסגת ולהתבצר(!) בתוך מבנה, ומשם, כחלק מהניסיון לפזר את הצרים, שוטר זרק את הרימון, שתעה במסלול ופגע בילדה. פציעה קלה מאוד, אגב. כשקראתי את זה, קצת הרתיחו אותי האברכים, ויותר מזה גלעד ארדן, שכל מה שהיה לו לומר זה שהפגיעה בילדה חמורה והמקרה ייחקר. וזה הרתיח אותי בגלל ההשוואה הבלתי נמנעת לתגובתו של ארדן לאום אל חיראן.
אכיפה סלקטיבית 718192
השוטרים בישראל וכל שכן אנשי היס'מ ממש לא חוששים מהחרדים, הם רואים בהם את עלובי החיים על כל המשתמע מכך.הם גם אומרים את זה בריש גלי. מאידך אני רואה את היסמנקים האלה נכנסים לשכונות ערביות עם פחד אלוהים ואז כל הפוזות על השוטרים הגבורים שלנו קורסות וממחישות לנו היטב איזה דור של שוטרים גידלנו כאן. שוטרי ישראל גיבורים על החלשים תמיד. זה משהו מובנה בישראלי העבד שנותנים לו כח והוא מצדיק לרגעים מספר את 'העבד כי ימלוך'.

אני ראיתי הפגנות של שוטרים שמכים באכזריות שלא תתואר עוברי אורח רק סתם כי המפקד שלההם שחרר את הרסן למספר רגעים ואמר להם 'סיבו'! '. ורק בגלל שלא הייתה מצלמה שופטת המעצרים כתבה שיש סבירות גבוהה שקונילמך דוסי ששוקל 45 ק"ג עם מבט של 0 מ"ג הומובלוגין פוצץ במכות שוטר רוסי ששוקל 120 ק"ג . ראה ערך מנטוס/ברלנד מי הסחורה השופטת בישראל.

לעולם לא תבין זאת עד שלא תקבל מכות רצח משוטר עלוב נפש ואז תקבל גם במתנה כתב אישום על תקיפת שוטר חסר ישע. או אז יהיה מעניין לראות אותך כותב רסיסי הגנה למשטרת ישראל. אם כי במקרה שלך שם משפחתך והרקע החילוני שלך ישחררו אותך מהמעצר מהר יותר. בכל זאת הגזענות והאכזריות בישראל היא לא רק בין יהודים לערבים, יש לה רובדים יותר עמוקים ורדודים מעבר לאיש שמאל עם משקפים עגולים.
אכיפה סלקטיבית 718252
על חטאי אני מודה. המקור שלי היה קטע של פחות מדקה שהוקרן במהדורת החדשות ובו נראו השוטרים מכים את החרדים מכות נמרצות בזמן שהמוכים אפילו לא התגוננו. מעבר לכך לא התעניינתי כי זה לא נראה לי רלאבנטי לטענתי. יתכן בהחלט שגרסת המשטרה נכונה (נניח משהו בסגנון ניסינו לעצור חשודים והם התנגדו).
אין לי שום סימפטיה לאנרכיסטים החרדים ואין לי התנגדות שפרחחים הקוראים לעבר שוטרים ישראליים "נאצים" יחטפו אלה בראש.
קצה הקרחון אותו אני מנסה לתאר מבצבץ בטעות עובדתית אחת ויחידה שהיתה לך והיא שלשוטר במקרה של החצוף לבגרונד היה שיקול דעת. ניכר היה שהוא פעל בדיוק לפי הוראות מפורשות שניתנו לו.
משטרת ישראל בגלל הכיבוש וכל אותן נסיבות שתארת היא אירגון הנוטה לאלימות יתר על המידה לא מהיום. הקו שאני מוסיף כאן לדמותה של החברה הישראלית הוא שאנו מצפים מהמשטרה להרביץ לאנשים שאנו לא אוהבים ולא להכות אנשים שאנו אוהבים. איזשהו ענף פרא של מדיניות ה-profiling.
תרומה גדולה יש לממשלתו של הביבי הר"ל לעניין זה, בכך שהדבר כבר הפך למדיניות רשמית שאפילו לא מנסים להסתיר אותה. בכך נקברה קבורת חמור השאיפה של כנראה מעטים מדי שהמשטרה תהיה ארגון ענייני שתפקידו לכפות את החוק ולהעניש את העבריינים באופן אחיד והוגן.
718199
רגע, אתה רוצה להגיד לי ששֹרסיי נתניהו ירום הודה לא ראתה קוסמטיקאית כל ימי הסגר?
718202
לא, אני אומר שהיא פתרה את זה כמו ש(א)נשים במעמדה פותרים את זה, בדיסקרטיות.
718205
דיסקרטיות דיסקרטיות, אבל מובטחני שזה על חשבונך וחשבונו של השוטה.
718219
על חשבון כל השוטים שמממנים את זה. אבל מי יודע, אולי זה מומן מהחזרים עבור בקבוקים ריקים או מחסכון על גלידה פיסטוק בתקופה שבה לא מארחים הרבה במעון.
718237
נובלס אובליז'.
איך תרגמו לעברית Smallfolk?
718263
אני לא יודע איך תרגמו, אבל אני הייתי קורא להם חֲצַנָּשִים, ביחיד חציש ובחיבה חצוש.
718217
ודאי שהיא לא ראתה. אב הבית אולי ראה, המאבטחים אולי ראו, אולי הבן אבנר וזוגתו (שכידוע גרים במתחם המאובטח) ראו. אבל שרה? שאל אותה ואני בטוח שהיא עצמה תגיד לך שלא ראתה שום קוסמטיקאית.
718229
היא לא קוסמטיקאית. היא עובדת משק בית.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים