אזרחי ישראל, אני מתנצל 722082
יואל אסתרון מציע הצעה חלופית להצעה שנתניהו ייתפטר.

״היום, אזרחי ישראל, אני בא בראש מורכן לבקש את סליחתכם ולומר: אני מתנצל; נכשלתי בניהול המלחמה נגד המגיפה הנוראה שניחתה עלינו. אני נכשלתי; לא עמיתיי לממשלה, ולא ראשי מערכת הבריאות, ולא פקידי האוצר, ובוודאי שלא אתם, אזרחים יקרים. אני נושא באחריות לניהול המשבר מיומו הראשון, ולכן האשמה בכישלון היא שלי. אינני מחפש שותפים.

אינני יכול לבוא בטענות לאיש על הזיגזגים בתכניות הכלכליות ועל המחדלים הקשים בביצוע ויישום החלטות הממשלה. אחרי יותר מעשור בראשות הממשלה אני אחראי גם לבירוקרטיה. במקום להמשיך ולהתמקד מלחמה בקורונה, הרשיתי לעצמי לעסוק בעניינים אישיים ושוליים כמו החזרי המס שלי. זו הייתה טעות גדולה. צר לי על ההסתה והשקרים שפורסמו ברשתות החברתיות נגד מערכות החוק והמשפט, נגד אישים ומפלגות שחולקים על דרכי ונגד התקשורת החופשית. לצערי הרב, גם בני יאיר היה שותף לרוח הרעה הזו; וגם אני עצמי נסחפתי ופרסמתי דברים לא ראויים. בסוף השבוע הזה עשיתי חשבון נפש נוקב וכואב.

יש לכם כל הסיבות לדרוש את התפטרותי המיידית, ובכל זאת, כשאני מסתכל מסביבי — אינני רואה מועמד ראוי ומנוסה להנהיג את המדינה במשבר הקשה. לכן, אני מבקש מכם עוד ששה חודשים של אמון; הזדמנות אחרונה לעשות את הדבר הנכון. אני מתחייב להילחם במגיפה ולשקם את המשק כמיטב יכולתי, עם כל הניסיון שצברתי בחיי, ובלי להיכנע לפופוליזם או קבוצות לחץ. אגייס למשימה הלאומית את מיטב המוחות והמומחים, מכל הצדדים, בלי כל שיקול פוליטי או שיקול זר. אני מתחייב לכבד את כל כללי הדמוקרטיה ולא אתקוף את שומרי הסף שלה. ולבסוף, אני מתחייב לסייע ככל האפשר לראש הממשלה הבא להתכונן לתפקיד הקשה מכל. בלי טריקים ובלי שטיקים.

אזרחי ישראל, תנו לי לתקן את מה שקלקלתי ולפרוש בכבוד.״

אזרחי ישראל, אני מתנצל 722088
חה.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722095
או באידיש ''להחזיר את היום של אתמול''.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722090
אחת התוצאות הכואבות מבחינתי של הבחירות התלת-מערכתיות וסיומן העגום, היא חוסר סבלנות וסובלנות לכתבים שפרשנותם, הצעותיהם ותחזיותיהם רחוקות מהמציאות כרחוק תחזיות הקורונה של משרד הבריאות.
כמה פעמים אפשר לקרוא כתבות שהמסגרת היחידה בה ניתן ליישב את תפיסת המציאות של הכותב אותן עם המצב לאשורו היא כתרגיל כתיבה בדיוני על עולם הפוךאו תרגיל בכתיבה אוטופית?

בתור תרגיל זה מעניין אולי בפעמיים הראשונות וזהו. עשרות כתבות כאלה, בעיקר אגב מכתבי 'הארץ' שכנראה שהפוזיציה ממסכת אותם עד עיוורון, זה כבר לא שווה את זמני היקר.
אני מזהה אותן אחרי פסקה וממהר לדפדף הלאה.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722098
לפני כמה ימים, דב כתב שעל נתניהו להתפטר. ענית לו שאתה מסכים. האם זה לא חזון אוטופי באותה מידה?
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722109
ברור שאוטופי, אבל זה היה משפט קצר שברור שמסכם את דעתי (או דעתו של דוב - שלגביה האמירה הזו היא גילוי דרמטי והמעודד ביותר שנכתב באייל לאחרונה), וגם ברור ממנה שאין שום סיכוי שזה מה שיקרה במציאות.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722101
א-פרופו ''סיומן העגום'', חייבים להודות שאלמלא העריקה של גנץ ושותפיו קרוב לוודאי שהיינו היום לא רק עם קורונה אלא גם עם סיפוח ואולי גם עם איזו אינתיפאדה קטנה.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722102
או שלחילופין הייתה קמה כאן ממשלת מיעוט שהייתה מראה, ולו לזמן קצר, שהליכוד לא חייב להיות בשלטון ושהרשימה המשותפת היא סיעה לגיטימית לתמיכה מבחוץ.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722104
עכש"ז זה היה בלתי אפשרי בגלל האדונים האוזר והנדל. לא?
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722105
אם גנץ ואשכנזי לא היו כל כך להוטים לחבור לזה שהבטיחו שלא יישבו איתו, היה קיים סיכוי סביר שהנדל והאוזר (בעצמם מתנגדי נתניהו שידעו היטב מה האלטרנטיבה השלטונית היחידה) היו מתרצים לממשלת מיעוט. המשותפת בכל מקרה הייתה רק תומכת מבחוץ.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722106
אולי. אני כבר לא כל-כך זוכר‏1 את הפרטים המדוייקים אבל היה גם סיכוי לא מבוטל שהם היו מצטרפים דווקא לממשלת ימין-חרדים צרה. צרה אני אומר? צרה צרורה.
_____________
1- כמעט השתתפתי בניסוי הזה אבל הדרישות היו דרקוניות מדי כך שויתרתי על התענוג (לבלות חצי יום בתא לחץ 5 פעמים בשבוע למשך כמה חודשים).
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722108
שניהם יחד עם אורלי לוי-אבוקסיס לא היו מספיקים. כמובן שהיה סיכוי למצוא איזו פנינה תמנו-שטה שהייתה מאפשרת את זה.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722117
שניהם+לוי-אבוקסיס היו מספיקים, אבל הם לא היו מצטרפים לממשלה צרה מכאן או מכאן.
ראיתי מסר אישי של הנדל בתקופת ההמתנה שנראה לי אמין. החשש הגדול שלו היה שממשלת שמאל תתפרק מהר והימין יזכה אחריה ברוב מוחלט.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722136
אה, ראית מסר. אם כך כל הספקות הוסרו.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722150
אתה יכול כמובן לא להאמין לי או לא להאמין להנדל. הנסיבות והניסוח שכנעו אותי.
אזרחי ישראל, אני מתנצל 722152
אין לי שום סיבה לא להאמין לך.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים