הצעה 72219
מאז החלתן של התקנות החדשות, נראה לי כאילו הצפיה ב-"תגובות שהוסרו" נהפכה לספורט איילי.

אם כך, אולי בסוף כל עמוד, בנוסף להודעה הקיימת (הוסרו הודעות...) יתווסף מספר ההודעות שהוסרו, או אולי אפילו תתווסף הכתובת "יש תגובות חדשות שהוסרו"?
הצעה 72221
בדיוק כדי למנוע ספורט זה, לא יופיע מספרן, ולא יופיע ציון לגבי הסרת תגובות נוספות.
רמת הדיון באייל 72225
למרות ה"תקנות בחדשות" אני לא שם לב לצערי לשינוי מיוחד ברמת התגובות שמופיעות לאחרונה באייל‏1.

אולי בכלל הבעיה טמונה כבר בנושא הדיונים עצמם. עם כל הכבוד למציאות של זמננו איזה דיון איכותי כבר יכול להתפתח תחת חדשה על פיגוע נוסף עם כך וכך נפגעים, או עוד מאמר שקורא להכנס בפלסטינאים או להציב מולם איזו קונספציה הזויה.

למיטב השגתי פרסום מדור ה"חדשות" איננו מעודד דיונים איכותיים. יתר על כן הוא דווקא ממריץ קוראים ומגיבים אקראיים וארעיים לאייל להגיב תגובות שאינם ברוח האתר הזה.

1 הבהרה: אני לא רוצה לשים את עצמי בנעליהם הגדולות של חברי המערכת ובוודאי שלא אומר להם מה לעשות או ע"פ אילו שיקולים לבצע את מלאכתם.
רמת הדיון באייל 72228
כמו שבילינסקי אוהב להגיד - אנחנו יוצרים תנאים. חברי המערכת, וגם קוראים רבים, הרגישו שלא רק שהאייל כבר לא מייצר דיונים מעמיקים - אלא שגם אם יעלה נושא שיתאים לדיון שכזה, רבים יתקשו למצוא אותו בגלל ערימות הזבל שנערמו בכל מקום. אי לכך, החלטנו לפתוח במבצע נקיון שיקל על הקוראים לנהל דיונים, אם רק יחפצו בכך.

אגב, ניקוז הדיונים הפוליטיים החוזרים על עצמם היה אחת המטרות של מדור החדשות, ומאז אנחנו באמת מנסים להגביל את כמות הפוליטיקה במדור המאמרים למינימום. לא תמיד זה יוצא - הרבה יותר קל לכתוב על פוליטיקה בארצנו מאשר על כל דבר אחר, אבל אני חושב שאנחנו משתפרים עם הזמן.

To Serve and to Protect
דובי קננגיסר
הצעה 72254
המערכת אמנם, כפי שמציין כאן טל, וכפי שכבר הזכיר ירדן, בכוונה לא מודיעה על כך שהוסרו הודעות חדשות ,אבל זה לא צריך למנוע מאיילים שאיכפת להם (לא תואמי אלכס), לייסד פינת מעקב, סטייל מעקבו המרתק של ע"ב, ולעדכן בה תחת הכותרת "יש מוסרות חדשות" (נניח). כל עידכון יכלול לכל הפחות קישור לגוף המאמר בו הוסרה תגובה חדשה, וכמובן במידת הצורך והמרץ אפשר יהיה גם לפרט ולהרחיב. המקום הראוי ליסוד הפינה הזאת, הוא כמובן תחת ההודעה "החדשותית" הזאת.
ושמישהו ינסה לעצור אותי. כלומר למחוק את העדכון הזה, כלומר אם אייל שאיכפת לו (אותו כנ"ל) באמת ירים את הכפפה.
ואגב הסרת הודעות, איזה אחד, קננגיסר, מלהג כאן בדיון הזה על "אלף", ומלכלך לי אותו, ואני אומר: השליכוהו לבור (כלומר את ההודעה שלו).

חוץ מזה, אז מה? אתם בטוחים שאף אחד לא בא מולי "ראש בראש" ב"כספת"?
הצעה 72263
אתה, כמובן, שוכח בידיו של מי נמצא ההדק. אחח! נפלאות הדיקטטורה. ושמישהו ינסה לעצור אותי.
לא לבידוד וענונו! 72265
אני כבר מזמן חושב כך,וזה משמח לדעת שאינני לבד.
רק השבוע נשלחה לאי השדים בדיחה לא רעה בכלל על "האו-האו"(אגב,על רקע היובש שהשתרר כאן ,אפילו בדיחה מצוינת).
בתגובה מבודחת זו הושקע מאמץ רב בהדפסת 146 פעם "האו".לא על ידי,אני רק ספרתי.
והצנזור התורן שישב עם חצי עין על המונדיאל(איך זה עובד בכלל דובי? יש תורנות או תחרות על המספריים?)לא הבחין בקשר העמוק שלה לדיון קודם עם מר אנשלביץ,ולמימד הרענן שהיא מכניסה לדיון שנתקע,אתנחתא קומית קומיסר! ופשוט שלח את התגובה לעזאזל.אם פופק היה במערכת, זה היה קורה?

ודיון די מענין שיכול היה להתפתח למשהו, בין GEG למתעבי הפורמאליזם הלוגי?, או איך שלא קוראים למשקפיים חסרות הרגש (כביכול?),דרכן הוא בוחן את העולם,הוגלה גם כן,כי מישהו יילל שעושים לו כאן "אד הומינם",או איזה מעשה סדום איילי אחר,ומיד המספריים התורן, שרגיש לביטוי הזה, קפץ וניתק את פתיל החיים של התגובות.

ועדת המעקב,או בשמה המלא ועדת המעקב העליונה,מנסחת בקרוב ממש כאן את הפרוגרמה שלה,כולם מוזמנים לתרום,כמובן לאחר שיתפנו מעניני היום החשובים יותר,כמו הדיון הטרי אם בקמפ דיויד הצענו מספיק או לא.
לא נשכח את מחשבותינו שהוגלו!
לא נכנע לעריצות המספריים.
משפט חוזר לתגובת האו האו!
לא לבידוד וענונו! 72266
מגניב. כדי לקיים "ועדת מעקב" זו תצטרכו להכנס בתכיפות רבה לדפים רבים ושונים רק כדי לבדוק אם יש "מחוקים" חדשים. אולי סוף-סוף הפרסומות באתר תהפוכנה למקור הכנסה. וכדי לא להציק לרוב הקוראים (שאינם מתעניינים בשטויות), נפרסם כאן ממש (בעמוד בו יפורסם ה"מעקב") את הקישור המאפשר להפסיק לעקוב אחר דיון זה.

למעשה, ספק הפרסומות שלנו כבר מזמן לוחץ עלינו לעבור ל-Flash. עד כה נמנעתי מכך כי אני חושב שהכסף לא שווה את הטרדת הגולשים. אבל מה אכפת לי לדאוג לכך שכל עמודי "אי השדים" יכללו פרסומות Flash? ניצול ריווחי של אלו שמנצלים את האתר למטרות לא-ראויות לדעת העורכים (שמפסידים כסף, להזכירך, על תחזוקת האתר).
YOU ARE TALKING NONSENSE 72350
יש לך טעות קונספטואלית!
"מנצלים את האתר למטרות לא ראויות","מתעניינים בשטויות".
מה ,תפשת את משרת הגננת שהתפנתה?
מדובר בקהל קוראים מבוגר, נאמן ואיכפתי של האייל,גם אם בענין זה יש לו השקפה שונה משלך.
נונסנס זה עסק רציני,אם אדוארד ליר וכריסטיאן מורגנשטרן עסקו בזה.
אם הפורום הזה היה פעיל באתונה,אני חושש שהיית מסיר כמה תגובות של סוקרטס שאהב אירוניה,או מפציץ אותו בפלאש.
נכון שלא כולם פופק,אבל מותר לנסות, ולשפר מיומנות.
אגב,צר לי לשמוע שאתם מפסידים כסף,ואם "אי השדים" יתרום לאייל הכנסות,נהדר...
אבל אתה מדבר באי-גיון,כי מבחינת המודל הכלכלי שאתה מתאר,יש לך סיבה דווקא להקל על ביקורים ב"אי השדים".
אני חושב שהענות לבקשה הצנועה של "ועדת המעקב העליונה לתגובות מוסרות באייל"(שם מלא של עמותה בתהליכי רישום) לסמן את מספר התגובות המוסרות, יהא צעד מתחשב בציבור איילי מסור ונאמן,ובעל צרכים שאינך מבין.
הרשה לי לצטט מדברי העורך הראשי:"בכל מקרה האייל מתיימר להיות מגזין שזהה מכל בחינה למגזינים המודפסים".
אינני יודע לאיזה מגזינים הוא התכוון,אך כאשר חוברת "הארץ" מתחה פנים בהנהגת דב אלפון, לפני מספר שנים ,מחו קוראים ותיקים וכבודים על אובדן כובד הראש והכנסת אלמנטים ציניים כ"מלח הארץ".כיום קשה לדמיין את החוברת ללא מתיחת הפנים ההיא.
ושאלה טכנית לסיום:מדוע הקישור שמופיע על תגובה מוסרת עושה כאילו הוא מגיב ,ולא לוקח לשום מקום?
בתודה מראש.בשם ועדת המעקב.
נחטפתי ברומא 72419
מגניב. בן אדם שאחראי למבנה כל-כך חכם ומתוחכם של אתר, כותב תשובה כל-כך לא חכמה ומתוחכמת. בעצם, עכשיו כשאני קורא שוב את התגובה, שכוללת משפטים כגון: "נפרסם כאן ממש (בעמוד בו יפורסם ה"מעקב") את הקישור המאפשר להפסיק לעקוב אחר דיון זה‏1", נדמה לי שמישהו כאן ממש נלחץ, או לפחות חש מאויים, וכל זה בגלל הצעה שהצעתי לתומי בשעת לילה מאוחרת. באמת מגניב.
לעצם העניין, אם נפתח בתגובה הילדותית משהו: "מה אכפת לי לדאוג לכך שכל עמודי "אי השדים" יכללו פרסומות Flash?" (טוב תורידו את המשהו, סתם ילדותית), אז על אותו משקל מה איכפת לי לדאוג (בעזרתם האדיבה של הצנזורים) שכל עמודי האייל יכללו את פינת אי השדים?
שנית, המעקב אחרי המחוקות החדשות (שכרגע לא נראה לי שיש לי באופן אישי זמן לקיים אותו, אבל מתחיל להיווצר אצלי העניין) יעשה קודם כל באדיבותם של אלה שהסירו להם את התגובה. קשה לי לדמיין מצב שבו מי שהורידו לו תגובה לא ישים לכך לב, וקשה לי למצוא סיבה שבגללה הוא לא ירצה לחלוק את תיסכולו\זעמו עם יתר הקוראים, או לכל הפחות לגרום לכמה שיותר מהם להגיע אל ההודעה שלו למרות שזאת הוסרה.
אה, ולגבי הכספת (יונתן יבין היה שם?) הכוונה שלי היא כמובן למקרה שמישהו קורא את ההודעות שלי ב"זמן אמת", כלומר במהלך אותו הלילה.

1 אתה באמת חושב שקורא קבוע שהדבר ממש יציק לו, לא יגיע בכוחות עצמו אל הדרך הסטנדרטית לביטול המעקב?
נחטפתי ברומא 72422
די נו, אם תמשיך ככה הם ימחקו את התגובות לגמרי במקום רק להסיר ולהעביר. תרד מזה, טוב?
סנדי בר? 72425
אני מסכים שיש להניח כרגע לנושא,אבל לא להרדם בשמירה!
אני חוזר הרגע מפגישה של ועדת המעקב,ושם דווקא טל זכה למחמאה קטנה, על אי הפעלת המספריים כלפי הפתיל שבו GEG שכונה חזיר שובניסטי,התוודה על אהבתו לסקס ונפט,או משהו כזה.
הועדה עקבה בזמן אמת אחר הפתיל הנ"ל, מתוך דאגה לשלומו,והייתה מוכנה לצאת בכל רגע עם דו"ח ראשון מ"אי השדים".
לשמחתנו,כרגע,אין צורך בכך.
נחטפתי ברומא 72434
לא נלחץ, לא חש מאוים, אבל בהחלט חש תסכול מסוים.

בהצלחה לוועדת המעקב בתפקידה החדש.
נחטפתי ברומא 72450
מה, באמת, רע בכך שקוראים מכורים ינהלו חיי קהילה ענפים סביב אי-השדים?
גם אני הייתי זקוק לקצת מחשבה כדי להבין. אבל הנה בעיה: אם יתנהלו חיים כאלה, אז עד מהרה יתחילו אנשים לרצות להביא לשם תגובות (לצורך תשומת לב, חיי קהילה תוססים, וכו'). אלא שכדי לעשות זאת, הם צריכים ראשית לפרסם את התגובה באייל, ורצוי לדאוג שתהיה בלתי-הולמת מבחינה כלשהי. וזה כבר מעורר שני חסרונות ברורים: ראשית, לכלוך זמני של האתר עד שמגיעים האנשים עם המספריים (שלום, זה אנחנו), ושנית, טרטור של אותם אנשים (שלום, זה עדיין אנחנו).
נחטפתי ברומא 72463
מה שאותי מעניין הוא האם החלת החוקים החדשים הם צעד בכיוון חסימת משתמשים מכניסה אל האתר בעקבות ריבוי תגובות לא ענייניות.
איני מדבר על סתם תגובת "אוף טופיק" אלא על תגובה שמכוונת להפריע לדיון. אם אינני טועה מחקרים הראו שברגע שמעשה מסויים נאסר על הציבור, יותר ויותר אנשים חושקים לעשותו. המדיניות החדשה עשויה להביא אנשים לכאן במטרה לשבש את הדיונים באתר, והמערכת עשויה למצוא עצמה חסרת אונים כנגד ריבוי התגובות שידרשו מחיקה.

האם אין חשש מתרחיש כזה?
מה ביקשתי? טורקי קטן. 72467
תראה ירדן,אני לא רוצה לנדנד ובטח לא לך שמגיב בצורה שקולה וענינית.
באופן אישי אני אדם מתחשב אין לי שום כוונה לפרסם תגובה בלתי הולמת(אני לא דוביכורדי),ללכלך בכוונה את האייל, רק כדי לצפות בהגלייתה.זה באמת ילדותי.
אבל אם רצונך באמפתיה לטרטור ההיפוטתי שלך,אז הבן שמי שמטורטר נכון לעכשיו זו ועדת המעקב,שמתקשה(אך לא מוותרת) למלא את תפקידה, עקב קושי לדעת על מוסרות חדשות.
מדוע לא ללכת לקראת מי שאתה מכנה קוראים מכורים?
רצית טורקי קטן, קיבלת כורדי גדול 72500
חן חן על המחמאה.

דא עקא‏1, שיש דוביכורדים בסביבה (הם היו חלק מהבעיה שהביאה למדיניות החדשה מלכתחילה‏2). אני מלא סימפטיה לועדת המעקב, אבל אני נאלץ לקוות בכל זאת שיימאס לה, והיא תתפזר, זאת כדי לדכא את הדוביכורדים, שמטרטרים גם את המערכת וגם את "הקורא הטוב". "הקורא הטוב", מונח שהמצאתי זה עתה, הוא דמות אידאלית, כמו "האדם הסביר" במשפט הישראלי, והוא מישהו שרוצה לראות באייל דיונים ענייניים ואולי מצחיקים, ולא רוצה לראות תגובות רעש ולא מעניין אותו ההתפתחויות האחרונות בתחום תגובות הרעש.

ובכן, בברירה בין טרטור ועדת המעקב לטרטור המערכת והקורא הטוב, אני בוחר בראשון.

1 אני אוהב לכתוב "דא עקא"
2 לכתוב "מלכתחילה", לעומת זאת, זה נורא מבלבל באצבעות.
חרות הביטוי זה לא כבל מאריך. 72551
ועדת המעקב תתפזר מאליה, כאשר הסיבה להקמתה תתפוגג.כמו שיש תגובות מתלהמות עלולות להיות מספריים מתלהבות.אם הקמת הועדה גורמת למספריים התורן(דובי לא ענה עדיין איך זה עובד)להרהור נוסף,יש הצדקה לקיומה.יש תגובות שלא יענינו אולי את הועדה(דוביכורדי),יש תגובות שאולי ראויות להמחק,רחמנא ליצלן‏1. (לא א.שבות חלילה).
מה שמעניין את הועדה הן תגובות המהלכות על הסף...ולפעמים אופס, עוברות אותו בלהט הדיון.ואז מה?פתיל שלם ימחק? עונש קולקטיבי זה דבר מגונה!
הגדרת הקורא הטוב שלך מקובלת עלי אך חסרה משהו,אולי את הגדרתו(המשופצת מעט ע"י הועדה) של פריקלס:"והאוחז בעסקי תגובתו,ומניח ידו מעסקי האייל-נחשב לנו ל'קורא טוב' שאין חפץ בו."
1...
נחטפתי ברומא 72570
היי ירדן, טל ושאר חברי המערכת.

אני כותב את התגובה הזאת באופן אסוציאטיבי משהו, כך שאני מתנצל מראש על חוסר הסדר המסויים שאולי יווצר. כמו כן אני מקווה שלא יווצר הרושם שהתגובה הזאת לוקה בפלצנות יתר. לא זאת כוונתי.

מחשבה ראשונה: אולי באמת הגיע הזמן שיקום לאייל איזה "אתר מעריצים" (קראתי של"עין הדג" קם אתר כזה), או "אתר צדדי", שאליו ינותבו הבדיחות (מדרגת "חוסר ענייניות" מסויימת), הנונסנס ושאר הירקות. משהו כמו ש"פורום האייל" ז"ל, התיימר להיות. השאלה היא האם המערכת תתנגד לכך בחריפות גם הפעם.
מחשבה שניה: צר לי לראות את טל מתוסכל. נכון שהתעצבנתי מהתגובה הקודמת שלו, אבל אני מבין שהאנשים הטובים ב"אייל", השקיעו זמן ומחשבה בנסיון לתת מענה לסיטואציה לא נוחה שנוצרה כאן, ואני כמובן מעריך את המאמץ הזה, כמו שאני מעריך את המאמץ שהושקע ביצירת האתר הזה ובתיחזוקו.
מחשבה שלישית: כשאני מנסה להיזכר איך נקלעתי לדיון הזה אני נזכר שזה התחיל מהעובדה שבכל זאת, כן קיימת בעיתיות מסוימת עם המדיניות החדשה של ה"אייל". חלק מזה בא לידי ביטוי במדיניות ה"ללכת עם ולהרגיש בלי", שאליה כבר התיחסתי. חלק אחר נובע מהבעיתיות שב"אחידות השיפוט", שבשיטה הקיימת אין שום סיכוי שהיא לא תיווצר. קודם כל, כי באמת, כמו שכתוב נדמה לי גם בהודעה החדשותית שתחתיה מתקיים הדיון הזה, אין דרך לנסח סטנדרטים אמפיריים לתקינות הודעות, מבלי להפוך את האתר הזה ל"יבש" ומכני לחלוטין. שנית, כי נדמה לי שדובי, עם כל הערכתי אליו, נוטה לפעול מידי פעם באופן שהוא אמוציונלי יתר על המידה, כך שאפילו אם ה"מספריים" היו נתונות רק בידיו הייתה נוצרת בעייתיות מבחינת האחידות. לא כל שכן, כשאותן מספריים נתונות בידיהם של חמישה-שישה אנשים. יכול להיות שהפתרון לסוגיה הזאת, יכול להצטמצם למינימום אם יוסכם להפקיד את "המספריים" רק בידיהם של שניים מחברי המערכת. רצוי בחורים קרי מזג, אך לא נטולי חוש הומור (נניח, ירדן וע"ב).
מחשבה רביעית: אני יכול להסתתר מאחורי הטיעון, שאני לא חבר מערכת, ולכן תפקידי הוא רק להצביע על הבעיתיות, ושמי שמשלמים לו ישבור את הראש. הבעיה העיקרית עם הטיעון הזה היא כמובן, שלאף אחד כאן לא משלמים (לפחות כל עוד אסטרטגיית הפלאש לא תפסה תאוצה) ושה"אייל" הוא לא רק אתר שמופעל בהתנדבות, אלא גם כזה שמסב לי לפחות הנאה (לעיתים מרובה), ועניין.
כשאני מנסה לשים את עצמי בנעליכם, אני חושב ששיטת "אי השדים", שבה ההודעות שנמצאו בלתי ראויות ממשיכות להיות מוצגות, לא יכולה להוות פתרון. אני גם לא מוצא סיבה להמשיך ולהציג הודעות שגם נמצאו בלתי ראויות, וגם איש אינו יכול להגיב להן (כפי שכבר ציינתי זוהי דרך מצויינת לתקוף מישהו מבלי שזה יוכל להגיב). יכול מאוד להיות שבעתיד הענין והריטינג ש"אי השדים" יוצר, ידעך מעט כדרכו של כל חידוש שמתיישן, אבל לי לפחות נדמה שזהו "מוקד בעירה" תמידי.

טוב, יוצא שגם יצאה לי תגובה הרבה יותר מידי ארוכה וגם לא הצעתי שום דבר. אני בוחר בכל זאת לא למחוק את מה שכתבתי עד כה, ומבטיח כן לנסות ולהעלות (ולו למען עיקרון הקונסטרוקטיביות) את מחשבותי לגבי צנזור ההודעות באייל. (אני לא מניח שמישהו מכם משלה את עצמו, אבל למקרה שכן, זה לא שיש לי בקנה איזו הצעה גאונית או סופר מתוחכמת).

אה, עוד משהו שרציתי להגיד (לא, זה לא קשור לכספת) הוא שאם פגעתי או הטרדתי שלא לצורך מישהו מחברי המערכת, אני מבקש את סליחתו. (ואם לא אז לא).
נחטפתי ברומא 72575
א. פורום האייל אינו ז"ל, אלא הפך להיות "ארץ הצבי":
(יש שם אחד, הצבי ישראל, שש... אלא תגלו שזה אני...)

ב. אני יכול לקבל את "רצוי בחורים קרי מזג, אך לא נטולי חוש הומור (נניח, ירדן וע"ב)." בכתב?
נחטפתי ברומא 72867
א. כפי שבוודאי זכור לך, במקור הוקם "פורום האייל", אחרי שהוסרה הודעתו של אחד מן הכותבים הקבועים ב"אייל". מקים הפורום טען אז, שמטרתו תהיה לתת במה לכל ההודעות שמסיבות כאלה ואחרות לא ימצאו את מקומן ב"אייל". מן הבחינה הזאת "פורום האייל" מת. הדבר שהיום נקרא "פורום ארץ הצבי" הוא סתם עוד פורום, שמאופיין בעיקר בממשק לא נוח באופן מיוחד, ובהודעות טרחניות ומייגעות משהו‏1.

ב. ומה זה היה עד עכשיו, פנטומימה?

ג. בענין התגובות המוסרות ו"אי השדים"- נהיתה קצת כבדה בשבילי האווריה שנוצרה כאן סביב כל הנושא, ובכלל העסק מתחיל להריח יותר מידי מקטנוניות ומחוסר ענייניות במובן השלילי של המושג (בניגוד לחוסר ענייניות במובן בחיובי, החביבה עלי מאוד), ואני בכלל כמו דובי, באתי לכאן (לדיון הזה) בשביל הכיף. אי לכך אני בוחר כרגע לסגת (ולו באופן זמני, אולי פשוט אני לא מספיק משועמם היום) מכל העניין, ובהתאם לכך גם לחסוך מקוראי האייל את יתר מחשבותיי (הלא גאוניות בעליל) בעניין מדיניות הסרת התגובות.

1 אוף נו, אני כבר לא מצליח להרשות לעצמי, להעביר ביקורת קטלנית ובלתי מנומקת. אני באמת חייב להחליף ניק. בכל מקרה אני חש צורך לציין שכבר די הרבה זמן לא ביקרתי בפורום הנ"ל, וכשנכנסתי לשם במקרה לאחרונה שמתי לב שלפחות הממשק שופר בצורה משמעותית.
נחטפתי ברומא 72868
א. נו טוף, זו כבר החלטה של יובל, יוזם הפורום.

ב. התכוונתי בכתב, עם אישור נוטריון. יש כמה אנשים שיש להם השגות לגבי החלק השני של הקביעה שלך.

ג. צודק, גם בשבילי זה נהיה די כבד. אנשים מתחילים לשאול "למה זה אבל לא זה?" וכו'. ולי, אישית, גם ככה זה קשה לפעמים "לסתום לאנשים את הפה", אבל DUTY CALLS.
לא יודע אם זה עוזר 72871
אבל יש לי ידידה שמוצאת את הכותרת הזאת (http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=835&rep=59...) נורא משעשעת. כאילו, נראה לי ש(בקטע הזה) היא יותר צוחקת עליך מאשר ממך - וזה גם די חיסל את הסיכויים שיקרה משהו ביניכם (בינינו, זאת לא כזאת אבידה‏1) - אבל צחוק זה צחוק.

1בצחוק מיכאלה. את יודעת שאני (בעצם שנינו) הייתי מאחל אותך לכל גבר עלי אדמות.
לא יודע אם זה עוזר 72911
כן, זה נשאר לי שם לדראון עולם, הא? נו, השטויות שאתה עושה ואחר-כך רודפות אותך לכל החיים...
נחטפתי ברומא 72874
אלמוני מקורי יקר.

איך הצלחת להיכנס לאחרונה לפורום שלי "במקרה"?
יפה ששמת לב לממשק. בפעם הבאה אני מציע לך להתעכב מעט גם על התכנים.
נחטפתי ברומא 72887
הפעם האחרונה בה נכנסתי אל הפורום שלך במקרה הייתה זאת: http://www.haayal.co.il/reply.php3?id=1013&rep=7...

ואם אתה כבר כאן, מדוע שונה יעודו המקורי של הפורום?
נחטפתי ברומא 72932
יעודו של הפורום השתנה בשל דרישת הגולשים.
מלכתחילה נפתח הפורום כדי לאפשר לגולשים לפרסם שם חומרים שמקומם לא יכירם באייל, דבר שהיה יכול לחסוך, לדעתי, את הקמתו של אי השדים.

צוות 'האייל הקורא' החליט שלא לשתף פעולה עם היוזמה, ולהשאיר באייל את כל התגובות. ניחא.

אבל אנשים התחילו לשלוח חומרים איכותיים והתחילו להתפתח דיונים משמעותיים. בהדרגה השתנה הפרופיל של הגולש האופייני לפורום, ובמקום הנונסנס שחשבתי שיהיה באתר הצטברו מאמרים איכותיים.

איכות החומרים הגיעה לדרגה בה הואשמתי על ידי חלק מעורכי 'האייל הקורא' שאני מנסה להתחרות באייל, האשמה שהיתה מופרכת לחלוטין בזמן העלאתה, מה גם שאינה לגיטימית (אינני רואה שום סיבה שלא לפתוח אתר שמתחרה באייל).

בשלב זה לא היה טעם להשאיר את הרוח האנרכיסטית המקורית. האייל הקורא איפשרו לכל השטויות להצטבר כאן, וכעת הקימו את אי השדים, במקום לנצל את המפלט שהוצע אז. מצד שני, התברר שכותבים לא מעטים אוהבים את אפשרות עריכת ההודעות לאחר פירסום שמציע 'פורום האייל' (שלימים שינה את שמו ל'פורום ארץ הצבי').

לא היה טעם לאפשר לשטויות להצטבר גם שם. לכן הוחלט שלא תהיינה הודעות שטותיות. הודעות נחותות נמחקות, שגיאות כתיב מתוקנות. עימוד חלק מההודעות מתבצע מחדש. יש גולשים שהאפשרויות שמציע פא"צ קוסמות להם יותר מהממשק המשוכלל של האייל.

ויש דברים שניתן לעשות רק בפא"צ ולא באייל. היכנס, לדוגמא, למאמרו של עדו הרטוגזון "תרבות הפורנו" (http://www.blabla4u.com/sites/blabla4u/ShowMessage.a...) שפורסם היום, כדי לראות פורמט אינטראקטיבי חדש לתמונות, שנחשפות רק אם הגולש רוצה לראותן. אינני מכיר פורמט כזה באף פורום. זהו פיתוח מקורי שלי.

אין מטרת ההודעה הזו לפרסם את פא"צ. נפח הפעילות בפא"צ בהחלט משביע את רצוני. זהו תיאור של גילגולו של ויכוח. פורום האייל הקורא הלם את רצונות הגולשים באותו זמן. חבל שמגזין האייל הקורא בחר להילחם בפורום ולא לשתף פעולה. כך נוצר הצורך באי השדים. מאידך, נולד כמעט במקרה פורום איכותי נוסף, כך שהכל הרויחו.
נחטפתי ברומא 72954
אני לא אוהב לכבס בפומבי, אבל אם הנושא עלה לדיון, כדאי להציג גם את הצד שלי (אני לא אומר ''שלנו'', משום שאחרים במערכת עשויים להחזיק בדעה שונה).

מה שהרגיז אותי, אישית, בפתיחת פורום האייל היה עצם פתיחתו ללא התייעצות עמנו -- משום שבדיוק באותו הזמן עסקנו במערכת בשאלה על פתיחת ''חצר אחורית'' של האייל הקורא, לדיונים מזדמנים ובלתי-קשורים. אם היית עוצר ושואל אותנו, בטרם פתיחת הפורום, אולי היית משתכנע שלא לעשות זאת -- או לחלופין, אולי הפורום היה נפתח בברכת המערכת. אינני יודע, ולעולם לא נדע.

בכל מקרה, אני מסכים עמך בשתי נקודות - (א) פא''צ הוא אכן פורום איכותי, ו-(ב) הכל הרויחו.
נחטפתי ברומא 72958
הפורום נפתח בהחלטה רגעית, כתוצאה ממה שדובי כתב כשהגן על החלטת מחיקה כלשהי באופן עקרוני, ואמר: "כאן זה לא פורום של החבר'ה".

לא היה שום אינדיקטור לכך שיש דיונים בעניין פתיחת פורום של החבר'ה. לעתים אני מכותב, אמנם, בענייני מערכת טכניים (תודה, אגב, על כך שמצאתם לנכון לכלול אותי ברשימה), אך לא הייתי מודע לשום דיון שעסק בנושא הספציפי ההוא.

מה גם שדובי כתב מייד לאחר פתיחת פורום האייל: "דיברנו כבר על פורום. לא אני ולא אחרים במערכת מעוניינים בפורום כזה."

מכל מקום - את הנעשה אין להשיב. נראה שהכל יצא לטובה.
ניאו אילייזם 73032
טוב, להגיד שלא ידעתי שאני חצי מרים לך להנחתה, עכשיו כשהאייל נקלע ל"מצוקה" מסוימת בענייני צנזורה? להגיד שאני לא זוקף לזכותו של פא"צ לפחות אלמנט חיובי אחד והוא לקיחתו מאיתנו של מ. שרון? להגיד שלא מצחיק אותי כל פעם מחדש לקרוא את אלכס מאן כותב על מדיניות הסרת תגובות? לא, אני לא אגיד, כי בשביל מה לי. וגם יש לי על הראש הגשה של איזה שתי עבודות, שהבטחתי לעצמי לעשות הלילה‏1 (דובי, יש לך איזה חומר על הסכסוך בין הודו לקשמיר במונחי הניאו-ריאליזם?)
אני עם האייל, אבל זה שום דבר אישי, סתם הרגל של "שנים", פינה חמה בלב, וחיבה לדיוניי אוף טופיק.

1 מה שכנראה יצמצם באחוזים דרסטיים את מצבת שחקני הראש בראש בכספת, הלילה.
נחטפתי ברומא 72584
אני נוטה *להגיב* באופן אמוציונלי, אבל, אם לומר את האמת, מבין מחזיקי המספריים במערכת אני עושה הכי מעט גיזום. לא שאני לא נוטה להסכים עם גיזום שאחרים עושים, פשוט אני מרגיש לא נעים לגזום בעצמי, ו"אי השדים" נשמע לי כמו מקום לא נחמד לשלוח אליו הודעות, אפילו אם הן לא נחמדות.

זה כל מה שרציתי להגיד. גם לי אין רעיונות גאוניים. גם הסבלנות זה לא מה שהיה פעם.
נחטפתי ברומא 72591
ההתנצלות התקבלה.

ובתור התנצלות משלי על השטות שכתבתי קודם לגבי פרסומות פלאש, הוסרו בשלב זה כל הפרסומות מהאתר בכללותו.

אגב, חשוב אולי לפרסם כי כל על תגובה שמוסרת (בין אם היא נשלחת ל''אי השדים'' או שהיא מוסרת לחלוטין), נשלחת הודעה אוטומטית לכל חברי המערכת, עם שם המסיר, סיבת ההסרה, וקישור המאפשר (בהנתן הסיסמא המתאימה, כמובן) לקרוא את התגובה שהוסרה. כשעדכנתי את התוכנה והוספתי את ''אי השדים'', לקחנו בחשבון את האפשרות שיהיו גיזומים ''נלהבים'' מדי, ולכן הוספתי גם את האפשרות הטכנית להחזיר תגובה שהוסרה. סיכמנו אם מי מחברי המערכת לא מסכים עם ההסרה, הוא יוכל לבקש להחזיר תגובה זו, ואם מרבית חברי המערכת (או דובי, בעל זכות הוטו) יתמכו בהחזרת התגובה - הרי שזה בדיוק מה שיקרה.
לא לבידוד וענונו! 72327
אהלן.
ה "אד הומינם" שעשו לי סתם הפריע למהלך הויכוח הקליל עם "ל.ב.פ., ניו יורק", וזו לא הייתה תגובה עניינית כלל. לדעתי, סיבה מספקת לוותר עליה, לא? הרי לא היה יכול להתפתח שום דבר מעניין מדיון עם אלמוני שכל מה שהוא אומר לך זה שסגנון הכתיבה שלך לא לטעמו. מה גם שאני נאלצתי לשאת בכל נטל הענייניות, כי באמת ניסיתי להפוך את הביקורת הלא-בונה שלו לויכוח מעניין. הוא לא רצה.

מתעבי "הפורמליזם הלוגי", מוזמנים לנסח דברם בצורה עניינית, ולהסביר את תיעובם (במידה ויש לו הסבר). אלו אינם אה... משקפיים חסרות רגש, לא יותר מהמחשבה שהמתמטיקה חסרת רגש. אם מתמטיקאי טוען שהנגזרת של e זהה ל e, אתה יכול כמובן לשאול את המתמטיקאי "אבל איפה הרגש בזה, איפה הלהט?". אתה יכול גם להתווכח איתו לגבי סגנון הלבוש שלו.
אבל -
אתה גם יכול לנסות להבין את ההיגיון. והאמת? זה די כיף. אז ה "פילוסופיה פרימה" עלולה להיתפס כ "קרה", יחסית לפילוסופיה האקזיסטנציאליסטית, ואולי היא עצמה "חסרת רגש"... אבל אותי היא מרגשת.
הזדהות רגשית. 72353
זה שהפילוסופיה פרימה מרגשת אותך זה יפה.
לצערי אני באופן אישי כבר מזמן לא מתרגש מדברים שאני רואה,הסנטימנט היחידי שנשאר לי,זה למשקפי שמש שקניתי לפני שש-שבע שנים.
הזדהות רגשית. 72363
אמנם אני עדיין מתרגש מדברים שאני רואה (בעיקר נערות יפות), אבל אני בהחלט מתרגש גם מדברים שאני לא רואה. ויותר מזה, אני מתרגש כשאני מבין *מדוע* אינני רואה אותם. הדברים הללו, שאנו בטוחים בקיומם, אבל הם אינם "נראים" לנו, כלומר אינם נתפסים באחד מחמשת החושים, *הם* מרגשים באמת; רעיונות, משמעויות, לוגיקה, סיבתיות. כל הדברים שמטריאליסט, בצרות אופקים, יסרב להכיר בהם. וכיצד הוא יסרב להכיר בהם? בדיוק ע"י שימוש בהם, למרבה האירוניה...
זה מה שמעניין אותי. ועל זה אני נהנה להתדיין כאן.
כי אני אוהב להתרגש, כל פעם מחדש.
ובמקום מתמטיקה... 72358
סליחה שאני מתפרץ אבל ממש בדיוק חשבתי עליך.

אולי הספר החדש A New Kind of Science יעניין אותך (אני לא בטוח שיש לי כוח לקרוא למעלה מ-‏1200 עמודים). כותב המניפסטו סטיפן וולפרם, ד"ר לפיזיקה תאורטית ומליונר, מתכוון לפרק את המדע המודרני ולבנות אותו מחדש על בסיס אחר, יציב יותר. הוא טוען שהטעות ההיסטורית של המדע נעוצה בנסיון לתפוס את המורכבות והעושר הגלומים ביקום באמצעות נוססחאות מתמטיות. עד כאן עוד חשבתי שאולי דווקא כן אקרא את הספר, אבל המשפט הבא צינן את הרצון הזה. וולפרם מציע להחליף מבנים מתמטיים באלגריתמים ממוחשבים, כשיטה לתפיסת והסבר "המציאות". אולי אמתין לגרסת דובשני.

סטריינג'לאב 72361
שלום רון!
הדברים שלך מזכירים לי סיפור אישי(מוזר אך אמיתי) קטן שמתקשר למה שכתבת.
חבר קרוב,מומחה אמיתי למחשבים,בא אלי יום אחד די נרגש עם אלגוריתם שפיתח שמטרתו לתאר את השלבים שהוא עובר כאשר הוא מתאהב.
הוא היה רציני מאוד, וישב איתי בסבלנות עד שקלטתי משהו.
לצערי זה היה מזמן,ואני מתקשה להזכר,הוא שרטט תרשים זרימה יפה ומסודר,שמתחיל מרושם ראשון,והלאה,עם התפצלויות וכו'.
אני אידיוט,הוא הותיר לי עותק,כי הוא שם לב שלא ממש הבנתי,ובמהלך השנים איבדתי את זה.
כ"כ הייתי רוצה להראות לו את זה היום ולשאול אותו מה הוא חושב.זה אבד,ואני מתבייש לשאול,אנחנו כבר פחות קרובים.
אגב,חיי האהבה שלו היו בד"כ סבל גדול.עד היום.אבל הוא לא יחיד בכך.
סטריינג'לאב 72364
אולי הוא פשוט צריך לתקן את האלגוריתם...
סטריינג'לאב 72379
HE WAS THINKING ABUOT THINKING BUT IT REALY DIDN'T GET HIM VERY FAR.
מעניין שהיום הוא טוען שמצא את אושרו בעזרת מדיטציה כלשהי,שהוא שכלל ופיתח כראוי למתכנת,ומטרתה ביטול המחשבות...
היתכן שצ'ואנג-טסה צדק?"אם האייל היה יודע שהוא אייל,רגליו היו מסתבכות בסבך".
ובמקום מתמטיקה... 72369
ראשית, אני שמח לשמוע שאתה חושב עלי.

לגבי מר טונגסטן: מה זאת אומרת "אלגוריתמים ממוחשבים"? האלגוריתם הוא רעיון לוגי, הוא פשוט ממומש לרוב ע"י מכונה שנקראת מחשב. האם כל טיעונו הוא שיש להחליף את המתמטיקה בלוגיקה (מזכיר מאוד את הפילוסופיה הרציונאלית, הלא כן? או לחילופין את הפילוסופיה של רודולף קרנפ, בעיקר את ספרו "בניה לוגית של העולם". זו ההמלצה *שלי* לקריאה, אם יתחשק לך. קרנפ חד כתער, ומצריך ריכוז עצום, אבל מהנה ביותר)

האלגוריתם לא יהיה שחקן חדש במדע. האבולוציה היא דוגמא טובה.

בתשובה לפסקה:
This conceit works fine for simple phenomena like a planet's trajectory around the sun or a weight falling from the Leaning Tower of Pisa. But as scientists try to explain systems of greater complexity – a hurricane, the economy of Portugal, a human or even a reptilian brain – the calculations become ever more elaborate until one is left with an unwieldy array of symbols that do not explain much at all.
יש לנו את תורת הכאוס...

כפתרון לבעייתו עם ה continuum, יש לנו את תורת הקוונטים. לפי המאמר, הוא אומר:
That is because the continuum is a fiction. Time doesn't flow, it ticks. Space is not a surface but a grid.
בדיוק בשביל זה יש לנו את החשיבה בקווטות. הביקורת שלנו הייתה נראית הגיונית *אם* הפיזיקה הייתה עדיין "קלאסית".
המשפט הזה:
The key idea in the book is that simple, byte-size programs have the surprising ability to produce endlessly intricate behavior.
מזכיר קצת דברים שאני אומר כאן באייל לא פעם...
אבל האמת, קשה מאוד לשפוט ספר (בייחוד כל-כך ארוך) לפי הכתבה; שאגב, יצרה בי עניין. אולי נקרא. עוד על פיזיקה ואינפורמטיקה (בייחוד נושא המורכבות) תוכל לקרוא בספרו הנפלא של מארי גל-מן "הקוורק והיגואר" (במידה ועדיין לא קראת אותו).

אה... ורון... תודה.
ובמקום מתמטיקה... 72371
הערה קטנה לגבי הכאוס – וולפרם מסביר כי הכאוס אכן מסוגל *לתאר* את הצורות המופיעות בטבע (למשל, מבנהו של עלה), אך האם ה"תוכנית" השמורה בדנ"א של הצמח, הבונה את העלה, מבוססת על פונקציות כאוטיות? ספק רב. הוא מראה כיצד ניתן לבנות "עלים" בעזרת אוטומטים תאיים (Cellular Automata) פשוטים מאוד, וטוען כי הרבה יותר סביר שזהו האופן בו מקודד תהליך הבניה בדנ"א.

כלומר, הכאוס (ופונקציות ניוטוניות, וכו') שימושי לתיאור העולם, אך אינו משמש כאבן בניין - להבדיל (אולי) מתגליותיו שלו.

בין השאר, הספר כולל מכונת טיורינג אוניברסלית קטנה בהרבה מהמכונה המינימלית שהיתה מוכרת עד כה, ועוד מספר פנינים כאלה. כפי שנכתב באחת הסקירות שקראתי על הספר – "כל מי שיטען, במהלך השנה הקרובה, שסיים לקרוא את הספר והוא יכול להביע עליו דעה מלומדת, פשוט משקר".
ובמקום מתמטיקה... 72372
צודק בהחלט.
אגב, בקשר להערה האחרונה, אני מקווה שהבהרתי שלא קראתי את הספר, אבל ייתכן שאקרא.
האם אתה אלכסנדר מאן? 73809
שיבוש שמו של דב אנשלוביץ כמו שמאפיין את אלכסנדר מאן ע''פ אתר ''מאן דהוא''
לא מניה ולא מקצתיה. 73881
עמית יקר,אני מקווה שישבת לכתוב את שאלתך, לאחר שסיימת לצפות בשקיעה הנפלאה של היום הארוך ביותר של השנה.
אני מרשה לעצמי להיות ער עכשיו,משום שלא נורא אם לא אשן,זה ממילא הלילה הקצר ביותר,והנזק קטן.
אלכסנדר מאן עסוק לאחרונה בעניינים רציניים יותר מ"אי השדים", בפא"צ.
לאחר שנואש מעט מארגון הפרדה בינינו לבין הפלשתינאים,הוא החליט להסתפק בארגון הפרדה בין יורם המזרחי וגדעון ספירו.(בהצלחה ראויה לשבח,לתשומת לב המועצה לבטחון לאומי).
שיבוש שמו של מר אנשלוביץ נעשה על ידי בתום לב ועמו הסליחה.
ואם כבר יוצא לי לדבר עמך,התוכל להתייחס כמומחה לאיכות הסביבה לתופעת אי השדים?
האם מדובר באתר להטמנת פסולת?
האם זהו הפתרון האקולוגי המתאים לשנות ה-‏2000?
האם לא ניתן להפעיל שיטות מיחזור מתקדמות?(יש לי כמה רעיונות איך למחזר את התגובות של דוביכורדי,כך שישובו וישקו את הדיון כמי קולחין,אבל הבטחתי לדובי ק. לא לעצבן אותו בזמן הקרוב עם הערותי על מדיניות המערכת...).
לא מניה ולא מקצתיה. 73882
למען האמת, לי יצא לצפות בשקיעה המדהימה שהייתה היום. ואפילו הייתה לי נקודת תצפית מופלאה- על אחד הסלעים בחוף של יפו.

נכון שלא הייתם יכולים ללכת לישון בלי לדעת את זה? אבל באמת שקיעה מקסימה...
הצעה 72285
מכיוון שאתה ממש מתעקש, אני מציע לך לדבר עם easy בענין הכספת.
הצעה 72303
איזי לא הרוויח אפילו אגורה אחת בכספת.
תזמין את יונתן (הבן של) יבין.
yavin@haaretz.co.il
הצעה 72302
נוטה להסכים למפגש בכספת.אבל לא לפני ראשית יולי.שמור לי מקום.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים