מה עם המתקדם ? 72447
מה עם רוק מתקדם ?
(שכלל לא הוזכר כאן),

המלצה לכל המתעניין : www.mitkadem.co.il
מה עם המתקדם ? 72454
מה רע באופציה "רוק/רוק כבד"?
מה שדובי אמר, על זה שברוק אין גבול לחלוקות ותתי-ז'אנרים, ונדמה שכל להקה חשובה מגדירה ז'אנר משל עצמה.

ושלא תחשוב: גם אני מעריץ אדוק של הפרוגרסיב הקלאסי, גדלתי על ג'נסיס ועל אמרסון, לייק ופאלמר, גם בעיני הוא קלאסה אחרת, וגם אני חושב שהישגיו המוזיקליים מגמדים את כל שאר הרוק והפופ. אבל זו בדיוק הבעיה: הרי גוד איט גוד חושב דברים דומים (אם גם בסופרלטיבים אחרים) על גותי, וכרמית חושבת כך על מטאל (סילחו לי אם אני עושה בלאגן). אם היינו אתר המוקדש למוזיקת רוק, יש להניח שהסקר הראשון שלנו היה "מהו הז'אנר החביב עליך ברוק?", ובו היתה התשובה "פרוגרסיב" זוכה למקום של כבוד.
מה עם המתקדם ? 72458
הקטגוריה "רוק" היא כללית להחריד. מה מאפיין רוק? שימוש בגיטרות? הרי תחת הקטגוריה "רוק" נכללת רוב המוסיקה שנעשתה בשלושים השנים האחרונות. לצורך הסקר, הרי שקטגוריה כמו "רוק" היא כללית מכדי שלמספר הבוחרים בה תהיה משמעות. בדומה לסקרים הפוליטיים ששואלים "האם אתה מעוניין בשלום".
את צודקת 72460
ולכן הצעתי עוד סקר:
מה עם המתקדם ? 72466
ומה מאפיין מוזיקה קלאסית? ומה מאפיין ג'אז? ומה מאפיין מוזיקת עולם (חוץ מדרך השלילה)? אני חושב ששלושת אלו, לפחות, כלליים עוד יותר מרוק. במיוחד לאחר שהפרדנו את הרוק מהפופ-דיסקו, מהראפ ומהאלקטרוני‏1. אני יכול לחוש אינטואיטיבית (וגם להתחיל לנסח במילים, אבל אולי בהזמדנות אחרת) במשהו משותף לרוק, במובן מצומצם זה, על כל זרמיו. גם כך יצא סקר רב-קטגוריות להחריד, ובכל זאת הרוק לא זכה לרוב מוחץ.

ומיותר להוסיף שבאף סקר של האייל, באף קטגוריה, אין משמעות למספר הבוחרים...

1 ולאור זה, בוודאי תחזרי בכך מהקביעה ש"תחת הקטגוריה "רוק" נכללת רוב המוסיקה שנעשתה בשלושים השנים האחרונות".
מה עם המתקדם ? 72474
1. רוק לא זכה לרוב מוחץ בדיוק *בגלל* שהקטגוריה כ"כ כללית, ואז מצביעים כמוני בוחרים לתת קולם לקטגוריה אחרת, ממוקדת יותר, כדי להיות בטוחים שקולם אכן ייצג אותם נאמנה.
2. אכן, כל זרם מוסיקה נחלק לתת-זרמים רבים ושונים. ועדיין, כאוהבת מוסיקה קלאסית אני חיה בשלום עם מוסיקה קלאסית באשר היא, בעוד שלחלק ממה שמוגדר "רוק" לא אקשיב גם תחת איומי אקדח.
3. אכן, סקרי האייל הם חסרי משמעות לחלוטין, ומכאן הדיון השטותי. אבל, כמו כולם, גם אני נהנית מדיון שטותי לפעמים...
מה עם המתקדם ? 72478
אז מה? אני בטוח שרבים ממצביעי הקלאסית לא יקשיבו לחלק ממה שמוגדר כ"קלאסית" גם תחת איומי אקדח, וכנ"ל גם לגבי מצביעי "מוזיקת עולם" ("איך העזתם לכלול את היודל שלי עם כלייזמרים!?"), ג'אז/בלוז, ומוזיקה ערבית, למשל.

האם אין יצירות (או תת-תת-ז'אנרים) של רוק מתקדם שאינך אוהבת? האם זה היה מונע ממך להצביע לאפשרות "רוק מתקדם"?
מה עם המתקדם ? 72481
צודק, באמת אפשר למשוך את זה עד אין-סוף, עד לרמה של ''איך אני יכול לתת קולי ללהקה מסויימת, הרי אהבתי רק חלק מהתקליטים שלה''.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים