אנחנו עוד לא, אבל בדרך 72789
ישראל עדיין איננה מדינת עולם שלישי (בכלל, איפה עובר הגבול ? ומיהו העולם השני ?).
הסכנה היא שנתדרדר אל מתחת לקו של 30-40 המדינות האיכותיות בעולם (אין לי הגדרה יותר מדוייקת לשילוב של תוצר לנפש, רמת ואיכות חיים ושלטון, איכות הסביבה והעדר שחיתות).

אם נשלב את כל הנאמר לעיל בנושא איכות הסביבה, יחד עם האבטלה, הירידה הכלכלית, העמקת הפערים, המשך הכיבוש, אי הפרדת דת ומדינה והמצב הבטחוני, עלולה להיות התדרדרות בכל התחומים והמדדים.
במצב כזה, יעברו אותנו מדינות כמו יוון, צ'כיה, קפריסין, פולין, הונגריה וכו' - שאנחנו (עדיין) מעליהן בשילוב המדדים שפירטתי.

יציאה מהמשבר בעולם, יחד עם המשכו בישראל, ידרבן ירידה מהארץ של השכבה המחזירה את המשק (אנשי הייטק, טכנולוגיה, יזמות וכו'). איי העולם השלישי הקיימים (המגזר הערבי, החרדים) יתפשטו לשולי הערים הפחות חזקות, ומשם הדרך קצרה להתדרדרות.

אני מניח שבדרגים הגבוהים מודעים לכך, אך אין אומץ להתחיל במשהו כדי לפתור את הבעיה.
אנחנו עוד לא, אבל בדרך 72815
החלוקה, למעשה, היא לא לפי מספרים אלא לעולם ישן (אירופה), עולם חדש (אמריקה, אוסטרליה וכו'), ועולם שלישי.
רק עוד מילה על החלוקה 72817
אם, למשל, ניקח תיעוש כמדד לעולם 1/2/3, הרי שרשימת המדינות המתועשות כוללת את ארה"ב וקנדה, אירופה (מע'+רוב המז'), אוסטרליה, ניו-זילנד, יפן, דרום קוריאה, הונג קונג, טיוואן, סינגפור ו... ישראל.
(סטיבן ברינט, 1998, "בתי"ס וחברות")
רק עוד מילה על החלוקה 72818
נכון, אבל המושגים הרי לא נקבעו היום...
רק עוד מילה על החלוקה 72820
גם התיעוש הוא לא המצאה חדשה, אתה יודע
רק עוד מילה על החלוקה 72821
את. אנחנו גם מכירות מעוד פורומים.
רק עוד מילה על החלוקה 72822
או במילים אחרות, החלוקה שאתה תיארת היא, לדעתי, לא רלוונטית. באופן מסורתי, כשדנים בעולם 1/2/3, הרי שמדובר על מדינות מפותחות, מתפתחות, ודורשות פיתוח.
רק עוד מילה על החלוקה 72823
את,את... אנחנו מכירות?
רק עוד מילה על החלוקה 72843
כן. אני קאת'י.
רק עוד מילה על החלוקה 72851
אה! היי קאת'י.
עמית (מגיבה להודעה שלמטה) - אתה אומר חלוקה כלכלית-סביבתית, אני אומרת כלכלית. לאו דווקא הולך יד ביד עם סביבתית.
האנשים הסביבתיים 72859
רואים את העולם דרך משקפיים ירוקות (ירוקים?) שמונעות מהם לשים לב לכך שבבירות המערב אפשר למשש את האוויר ולהנות מהתפתחות הריחות והטעמים של מי השתיה בכוס.

ומה אומר על זה הטבח השוודי?
הטבח השוודי אומר: 72863
ומשקף הוא ירוק ולכן משקפיים הם ירוקים.
הטבח השוודי הוא 72865
הבוס של קאת'י, על פי דיווחיה. מצד שני יש בניו יורק שף אחד של מסעדת יוקרה שהוא גם שוודי וגם אתיופי. אבל זה מסיפור אחר ולחלוטין off topic
הטבח השוודי הוא 72876
כן, השף של אקואויט. אבל הוא לא אתיופי. משהו אחר. לא זוכרת כרגע, אבל לא אתיופי.

אה, וכאן אני ל.ב.פ, קאת'י זה בפורום אחר.
הטבח השוודי הוא אתיופי 72898
He seems slightly annoyed by this, even a bit upset, his intensity revealing an unmistakable love for his home country. Orphaned at age three during a tuberculosis epidemic in his native Ethiopia, Samuelsson and his older sister were adopted by a couple from Göteborg, Sweden. Intrigued by cooking from an early age, he spent hours in the kitchen with his adoptive grandmother, watching, learning, and absorbing her traditional techniques.

הטבח השוודי הוא אתיופי 72916
נו, אם כך אז אני לא אתוכח. אני בגלל לא מכירה אותו. שמעתי עליו רק מהבוס שלי. אולי שם היה הקצר. מאיפה הציטוט, אגב?
גוגל מצא 73203
איזה פורום? 74215
איזה פורום? 74457
ישראלים בחו"ל של וואלה. אני כבר לא כותבת שם, אגב, מהרבה סיבות. אחת היא שמנהלת הפורום עברה כנראה הכשרה באס.אס., והשניה היא , נו טוב, שהגעתי למסקנה שאין לי מה לחפש שם.
כל הקטע הזה של ישראלים שחיים מחוץ לישראל אבל מתנהגים כאילו אף פעם לא עזבו*, תוך כדי לכלוך מתמיד על המדינה שהסכימה לאכלס אותם (כאילו מישהו חייב להם משהו), והעיסוק הבלתי פוסק בקומבינות של עברות על החוק**...נו, טוב. אני החלטתי שאם אני כבר פה*** אז אני נוהגת כניו יורקית. אחד מהדברים שאני אוהבת כאן זה שכמעט כולם ממקום אחר, וכולם הופכים להיות ניו יורקים גאים מהר מאד.
הערך המוסף שאני מפיקה מרב-התרבותיות ורב-הלאומיות שאני נחשפת אליה (שלא לדבר על זה שהספרדית והאורדו שלי השתפרו פלאים) הוא חלק כל כך מהותי מחווית ניו יורק שלי שקשה לי לתקשר עם אנשים שעוברים את אותה חוויה אבל מקטרים ללא הפסק דוקא על זה.

* אתה צריך לראות את התור במכולת ציון כשמגיע משלוח של מילקי.אני הולכת לשם, אגב, רק בגלל שזה המקום הכי קרוב אלי שמוכר "הארץ" (מעריב וידיעות יש בכל פינה),ובכל פעם שאני צריכה להביא "מטעם מהמולדת" למישהו שהביא לי משהו מהמולדת שלו (ממתקי ג'ינג'ר מפקיסטן... יאממממי)

**מישהו רוצה למכור תמונות שמן?

***חוויה שאני אסירת תודה לה לממשלת ארצות הברית שנתנה לי זכויות תושב, לאהובי שיחיה שארז אותי ולקח אותי לבקר בערש ילדותו, ולכל מי שאחראי לכך שניו יורק היא המקום המדהים ביותר בעולם.
''איך שקנינו מעריב (וידיעות הארץ) 74498
כל יום שישי על יד הסבאווי, ואיך חייגנו ת''א כמו שלומומבואה חייג זימבאבוה''.

תודה.
הטבח השוודי אומר: 72877
כן, גם אנחנו בעבודה מוצאים שזה משעשע מאד, ועושים תורות בללכת אליו ולשאול במה ממולא גלגל השוקולד (1).

(1)במוס.
זו לא החלוקה 72847
עד כמה שאני יודע
גוש המערב (מערב אירופה, ארה''ב, קנדה, ניו-זילנד, אוסטרליה, יפאן, דרום-קוריאה, טיוואן, סינגפור, ובהסתייגות חמורה גם ישראל)
גוש המזרח (מזרח אירופה, בריה''מ, סין, קובה, וייטנאם, צפון-קוריאה)
כל השאר - העולם השלישי
זו חלוקה של המלחמה הקרה.
כיום דומה שהסימן העיקרי של ארצות העולם השלישי הוא לא עמדתן בסכסוך בין ארה''ב ובריה''מ לשעבר אלא מצבן הכלכלי-סביבתי. מבחינה זו אולי כדאי לשנות את גבולות הגושים כיום, לבטל את גוש המזרח (לשייך את שאריותיו לעולם השלישי - סין, קובה וכד'), ולהוסיף גוש איסלאמי הכולל רק חלק ממדינות המזה''ת עם רמת חיים גבוהה יחסית (חצי האי ערב, ירדן, לבנון, תוניסיה ומרוקו) בניגוד למצרים למשל, שצפיפות אוכלוסייתה וקצב הריבוי דנים את האוכלוסייה למצוקה כלכלית וחברתית מתמשכות.
זו לא החלוקה 72852
נכון. אבל זה השימוש המודרני במונחים. מקור המונחים הוא כפי שציינתי. רק טיפת הסטוריה, לא צריך להרביץ.
זו לא החלוקה 72935
רמת החיים במרוקו לא גבוהה בהרבה ממצרים. כמו-כן, קשה לשים יחד את ירדן ומדינות הנפט בחצי האי ערב.
הנכון ביותר יהיה, פשוט, לחלק על פי עשירונים, וכאן, כפי שכתבתי,יש סכנה שישראל תתחיל להתדרדר לכיוון מטה.
אנחנו עוד לא, אבל בדרך 81125
גם אני חשבתי כך, אבל טענו בפני (בגסות משהו) שהחלוקה היא לעולם המערבי (החופשי), העולם הסובייטי, והשאר. כלומר - חלוקה לפי הגושים הגדולים במחצית השניה של המאה ה-‏20.
אנחנו עוד לא, אבל בדרך 81158
גמכן יכול להיות, אבל ככול שאני יודעת החלוקה היא הרבה יותר קדומה מזה (לפחות אמצע המאה התשע-עשרה לגבי שני המונחים הראשונים).
אנחנו עוד לא, אבל בדרך 81561
כנראה שאת בכל זאת צודקת. החלוקה שדובי מדבר עליה, כלומר - חלוקה לפי הגושים הגדולים במחצית השניה של המאה ה-‏20, היא לגוש המערבי (החופשי, בראשות ארה"ב), הגוש המזרחי (הסובייטי, בראשות בריה"מ), והשאר, שהם לא "העולם השלישי", אלא "המדינות הבלתי מזדהות" (עם אף אחד מהגושים הנ"ל).
ובכל, זאת, יש חפיפה מסוימת בין גוש המדינות הבלתי מזדהות (בראשות הודו), לבין מדינות "העולם השלישי".

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים