שלום ומנהל תקין 7328
הטעויות שכתבת במאמר מדהימות
1.עמדות חד"ש היו דיברו לפני יותר מעשור על גבולות החלוקה (ולפעמים על מדינה דו לאומית), ר"צ (ובטח מפ"ם ושינוי) לא היו קרובות אף פעם לדעות של חד"ש, היום למעשה כל המפלגות (כולל הליכוד והמפד"ל) זזו לאותו כיוון כך של פשרה סביב גבולות 67. מה שהיה רלוונטי לפני עשור לא רלוונטי היום (כמו פירוק ההתנחלויות(
2.חמישים שנה לא היה שר ערבי (ברק מינה סגן שר ערבי ראשון לדעתי) והאזרחים הערבים לא הצביעו לישראל אחת בצורה מאסיבית לישראל אחת (עד כמה שידוע לי) ואין באמת מקום להקים קואליציה אם בשארה (נציג סוריה = מדינת אויב) טיבי וכו. צריך לזכור שאין יותר מידי חברי כנסת ערביים(=מצביעים) במר"צ ובישראל אחת.
3.לא ברק ניפץ את תפישת השמאל של מינהל תקין לא זכורה לי ממשלה ששמרה באמת על מנהל תקין.
4.כל מי שיודע לספור רואה שאין לברק ממשלה בלי ש"ס או הליכוד. לדעתי עדיף לשלם שוחד ולהגיע לשלום מאשר להיות נקיים ולצאת למלחמה.
5.כל שובת צריך להגיע למצב "הבשלה" על מנת לקבל את הצעות הפשרה של הצד השני (כמובן שגם המעסיק צריך תקופה מקבילה) נסיון להפסקה של התהליך משמעו כניעה לדרישותיו של הצד השני. במצב (המוזר לדעתי) של המשק בישראל העלאה של שכר לסקטור אחד גורר אחריו אוטומטית העלאת שכר לסקטורים רבים נוספים (או שביתות של סקטורים נוספים) , כאשר עולה השכר למספר רב של אנשים בלי שהם ייצרו יותר משאבים גוררת אינפלציה שמורידה את ערכה של ההעלאה. הניסיונות של אמיר פרץ (בעידודו הצבוע של שרון) לחוקק חוקים "מיטיבים" אם הציבור לא יעזרו באמת לבעיות הפנים של מדינת ישראל.
6.אם הכנסת הייתה רוצה להפיל את ברק היא הייתה עושה זאת!!! הסיבה שלא היה רוב מוחלט באף הצבעת אי אמון (לא בברק ולא בנתניהו) לא נבעה מחוסר הבנה של חברי הכנסת את החוק ולא מחוסר יכולת פיזית (שלגים רעידות אדמה וכו') של חברי הכנסת להצביע אלה מהסיבה הפשוטה שחברי הכנסת לא רצו להדיח את ראש הממשלה. אם חברי הכנסת רוצים או ירצו להדיח ראש ממשלה הם יודעים איך לעשות את זה. כשאמרו על נתניהו שהוא עומד להתפטר על מנת להגיע לכנסת יותר צייתנית ולא בגלל שהוא הודח.
7.לא ברור לי למה אתה משווה את הפיצול שהיה בימין בזמנו של נתניהו למצב בשמאל. נתניהו נטש את עקרונות הימין כאשר נפגש עם עראפת ונסוג מחברון, ברק מימש את עקרונות השמאל כאשר היה הראשון להציע לפלשתינאים מדינה עצמאית עם חלק מירושליים (ולא ברור ממש מאיזה סיבה הפלשתינאים ויתרו על הזדמנות כזו)
וכל זה בלי להזכיר את הנסיגה מלבנון שרק היא נותנת סיבה להצביע עבור ברק.
שלום ומנהל תקין 7330
יש הרבה מה לענות לכל אחת מטענותיך, אך מרגיז אותי במיוחד המשפט: "עדיף לשלם שוחד ולהגיע לשלום מאשר להיות נקיים ולצאת למלחמה".

המשפט הזה הוא כה מופרך, שקשה לדעת מהיכן להתחיל.

אז קודם כל - לא ראיתי שזה עזר למישהו. ממשלות שנתנו שוחד רב יותר לא הצליחו לקדם את השלום. שוחד היה לעתים יותר ולעתים פחות. שלום מעולם לא היה. אם ממשלה תשלוט באמצעים לא לגיטימיים, כמו שוחד, יתכן שממשלה מאוחרת יותר תוקיע אותה כמושחתת ותסרב לכבד הסכמים שנחתמו איתה.

ומעל לכל - אנחנו צריכים לחיות כאן. אם תדרדר את רמת החיים ואת ההיגיינה הציבורית - לשם מה נישאר כאן גם אם יהיה שלום?
שלום ומנהל תקין 7334
בעבר התחלקה הכנסת לגוש ימני ולגוש שמאלי, שפעלו בעיקר על פי השקפת עולמם ועמדותיהם. היו לעתים רחוקות מקרים של קניית קולות ע"י מתן שוחד פוליטי, אבל זו לא היתה הנורמה שכן החלוקה האידיאולוגית היתה ברורה.

כיום יש בכנסת גוש ימני קטן, גוש שמאלני קטן, וגוש שלישי גדול יחסית שעמדותיו בנושאים המדיניים אינן מוגדרות מראש, והוא מייצג סקטורים ורטיקאליים בציבור. משקלו הרב של הגוש המתנדנד הזה מכתיב את הצורך במתן שוחד לחברים בו כפי שתואר לעיל כדי לגבות כל צעד של כל ממשלה. אין לזה שום קשר עם קידום תהליך השלום דווקא. המבנה הנוכחי של הפרלמנט פשוט מכתיב את השחיתות כעקרון מובנה בדרך ניהול המדינה, ולא מדובר פה במשהו שיש לשמאל (או לימין) בלעדיות עליו.

לגבי קביעתך שעד היום מתן שוחד לא עזר, מה היה לדעתך קורה להסכמי אוסלו אלמלא היה החשמלאי אלכס גולדפארב מצומת מקבל בשעתו מכונית טויוטה חדשה? בסופו של דבר מה שנשאר בדפי ההיסטוריה הוא ההסכם ההיסטורי שנחתם באוסלו ולא הטויוטה - לא, זה לא היה מיצובישי - של אלכס. על השאלה לשם מה לנו לחיות כאן במצב של דרדור ההיגיינה הציבורית התשובה היחידה שיש לי היא שזה כבר קרה, מצב המדינה בתחום הזה חמור מתמיד ורק ממשיך להדרדר, והפלא ופלא - רובנו עדיין כאן.
שלום ומנהל תקין 7333
לא זכור לי שר ערבי בממשלה הנוכחית..
שלום ומנהל תקין 7337
באמת אין שר ערבי בממשלה הנוכחית. קריאה נוספת בהודעה המקורית מאת ''סמיילי'' תגלה שהוזכר שם סגן שר ולא שר. המדובר לדעתי בנואף מסאלחה, חבר סיעת ישראל אחת המכהן כסגן שר החוץ. עם זאת, אין מדובר בתקדים שכן אפילו מסאלחה עצמו כיהן בעבר כסגן שר הבריאות בממשלת רבין.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים