ובינתיים, בקצה אחר של הגלקסיה... 76486
ברק הפך את בית המשפט לרשות המבצעת כבר לפני זמן רב. גם סמכויות חקיקה נטל לו, הן בפרשנות גורפת וספקולטיבית של כוונת המחוקק, והן בפסילת חוקים (אם כי את זאת עשה במשורה, אני חושב שעד עתה נפסלו רק חוק גל וחוק ערוץ שבע).
והנה, מתברר שהוא אינו יודע שבעה עדיין. בגליון סוף השבוע של "ידיעות", אפשר לקרוא על תוכניתו האדירה של ברק, שעד כה היתה סמויה מעין הציבור: קובץ ענק של חוקים המיועדים לשנות את פני המשפט האזרחי, אותם ניסח ברק בעזרת מרצים מהאקדמיה, ואשר אותם הוא מתעתד להגיש לכנסת למען תחוקק אותם בחבילה אחת. כמובן שנסיון החקיקה ילווה בתרועות "פרשנינו המשפטיים", כדוגמת משה הנגבי, שכבר הזדרז להלל ולקלס את המעשה.
אני מקווה שחברי הכנסת ידעו להשיב לו כהלכה ולדחותו על הסף. עלינו לדעת להחזיק את השופטים שלנו בבתי המשפט שלהם; בענינים הנוגעים לחקיקה אל להם להתערב. לו הייתי חבר כנסת, הייתי שוקל ברצינות חקיקה שתעביר לכנסת סמכויות שיפוטיות, כאות אזהרה לא מעודן.
אם השופט ברק איננו מרוצה מהחוקים הקיימים, פתוחה בפניו הדרך לשנותם: יתכבד נא ויתפטר מכהונתו, ואז יצטרף לרשימת מועמדים בבחירות לכנסת.
עיקר שכחתי 76501
כל כך התרכזתי בשפיכת אש וגפרית, ששכחתי את העיקר.
המקור היחיד בו קראתי על תוכנית זו היה בעיתון "ידיעות" מיום שישי. האם למי מקוראי האייל יש פירוט נוסף על התוכנית? כמובן, רצוי קישור אינטרנט. את הכתבה של "ידיעות" לא מצאתי ברשת.
עיקר שכחתי 76536
אוי. אתה רחוק מאוד.

ברק עושה את זה במינוי של משרד המשפטים. שופטים רבים מכהנים בראש ועדות מייעצות לחקיקה. ברק- ועדת הקודיפיקציה (זו שדיברת עליה); מצא- סדר הדין הפלילי וראיות; ביניש- פרסומים מדיונים משפטיים; גורן- סדר הדין האזרחי (למיטב זכרוני). ישנן דוגמאות נוספות, מן העבר ומן ההווה.

הבחירה בברק מובהקת. הוא המומחה מספר אחת למשפט האזרחי, ולתאוריות הרלוונטיות של המשפט הכרוכות במפעל קודיפיקטיבי בכלל, ובמפעל כה עצום בפרט. הוועדה מנהלת דיונים למעלה מעשר שנים. שותפים בה טובי המשפטנים של המשפט האזרחי, אנשי משרד המשפטים ועוד. פועלות תחתיה כמה ועדות משנה. קשה לחשוב על אדם מתאים יותר לעמוד בראש הוועדה (ובצד זה, מובן שעמידתו בראשה גם גוררת השארת כמות גדולה למדי של טביעות אצבעות רעיוניות שלו בקודקס העתידי).

ועוד: הסיבה שעושים את זה היא שבחקיקה משפטית חברי הכנסת בוחרים שלא להבין דבר, ולכן אין לכנסת שום יכולת לחוקק.
ובינתיים, בקצה אחר של הגלקסיה... 76538
ואת הרבנים, נשאיר בבתי המדרש שלהם.
ובינתיים, בקצה אחר של הגלקסיה... 76649
באמת לא שמת לב לרמז?
נגבי, לא הנגבי 76690
נגבי, לא הנגבי 77364
נכון. שמתי לב לאחר ששלחתי את ההודעה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים