שקרים או בורות 78915
טפילות - אחוז העובדים מבין אנשי הקיבוצים גבוה יותר מאשר באוכלוסיה הכללית. שני הורי כבר עברו את גיל הפנסיה והם עדיין עובדים. סבי עבד עד גיל 85. הם לא משהו מיוחד, ככה מקובל בקיבוץ.
לובי בכנסת - כמה קיבוצניקים יש בכנסת? במר"צ יש 4 ובעבודה אחד, נניח שבשאר המפלגות יש עוד כפול מזה, הגענו לעשרה. זה לובי חזק?
הנחות במים - ההנחות הן לכלל העוסקים בחקלאות (כולל תושבי סביון וכפר שמריהו אפילו שהחקלאות שלהם זה גינה גדולה ובריכת שחיה) ועד כמה שאני מתנגד לסיבסוד הזה, בלעדיו לא תהיה חקלאות בארץ. (ולא שזה כל כך נורא)
הפשרת קרקעות - קודם שיפשירו, אחר כך נדבר. בינתיים הפשירו רק למושבים וחלקם באמת עשו מזה הרבה כסף.
הדור הצעיר - אם הוא עבד, מדוע לא סייע בחיסול החובות? לידיעתך, נער בקיבוץ עובד מחצית מימי החופשות וכן יום בשבוע בזמן הלימודים. לשם כך לומדים 5 ימים, אבל עד 16:00.
למודים בחינם או על חשבון הקיבוץ, תחליט. בכל מקרה, הוריו של הצעיר לא יכולים לעזור לו בשכר לימוד או בשכר דירה. בשביל לקבל את הנ"ל מהקיבוץ עליו לעבוד שנה שלמה אחרי הצבא ועוד 120 ימי עבודה מלאים בכל שנה אקדמית. כבר עדיף לעזוב אחרי הצבא ולהשיג מלגות. (וזה מה שאני עשיתי)
חממת הקיבוץ - כבר עברו הימים, שהיה אפשר לחזור על ארבע אל הרפת. היום מי שרוצה לחזור, עובר את כל השלבים של מועמד לחברות כמו כל "עירוני" אחר.
מקבילו העירוני - אם להוריו היה שכל או קצת אמצעים הם חסכו בשבילו כסף ללימודים. אם לא, יעבוד בדיוק כמו הקיבוצניק לממן את לימודיו.
הורים עוזרים לילדים לקנות בית, אם בסיוע ישיר ואם כערבים. קיבוצניק לא יכול לחתום על ערבות למשכנתא. בעסה. (וזה מנסיון, כשאחותי בנתה לה בית, הורי לא יכלו לעזור לה) למעשה, באוניברסיטה הייתי צריך לשלם ערבון על קו הטלפון במעונות, כי להורי אין קו טלפון על שמם.
אחרי 120 הורים מורישים את הדירה והחסכונות לצאצאים. לי לא תהיה שום ירושה.
הגענו לעצמאי במילואים - הוא יקבל מהביטוח הלאומי את מה שהצהיר. מי שמעלים מהביטוח, יקבל פחות.
חקלאות כושלת - אני מבין, שגם זה אשמת הקיבוצניקים. אם צריך לוותר על החקלאות בארץ, סבבה, ואם לא, נא לסבסד.
ולגבי הפסקה האחרונה - בדיוק. מי שלא מרוויח הולך ללשכת התעסוקה, אבל קיבוצניקים לא זכאים לדמי אבטלה או להשלמת הכנסה.
שקרים או בורות 78928
איך אתה מסביר את העובדה שעם כל היצרנות המוגברת (ואני מודע לה...) והסבתות שסורגות מפעלים בגיל 85 ,עדיין העסק לא דופק?
אם אצלכם עובדים יותר מבכל מקום אחר (אפס אחוזי אבטלה) למה העסקים לא פורחים? למה הקיבוץ מפריט?
ההסבר שלי, כמביט מקרוב, אבל מבחוץ (כמה מחבריי הטובים...), הוא :
א. "החינוך האלטרנטיבי". נכון שזה עובד בכמה מוסדות, אבל הרבה מהחבר'ה לא מסיימים בגרות נורמלית, היסטוריה כללית, מתמטיקה, תנ"ך. כל ה"בינתחומי" הזה נותן חותמת על בגרות של הרבה ילדים שלא יודעים מי זה הרצל. או מה זו נגזרת. לפעמים אפילו חותמת אין.
ב. קהילה סוציאליסטית, בה היישוב מסבסד את כל הצרכים של אדם בנוייה על ההנחה הבסיסית שההשקעה תוחזר על ידי אותו אדם. אם הדור הצעיר עוזב (כמו שקורה הרבה) משקיעים הרבה ולא מקבלים תמורה.
ג. משקים חקלאיים בישראל הם לא עסק רווחי. (מדינה שבה מים הם לא בדיוק אחד המשאבים הטבעיים החזקים שלה, רצוי שתעלה את מחיר המים ותתמקד בתחומים אחרים. לא נעים - אבל כן, לוותר על החקלאות בארץ.).
ד. כשלא הייתה ברירה ועלית לארץ חסר כל, קבוצה חזקה היתה רעיון לא רע. כיום, קבוצה סוציאליסטית לא הומוגנית (לא "גרעינים עירוניים" ו"כפרי היי-טק" בני 10 משפחות) היא כמובן עניין רע לחזקים ולמוצלחים ובבחינת זכייה במפעל הפיס לנכשלים ולנזקקים. לא עבד ברוסיה ולא עובד גם בלהבות חביבה.
***
השנאה למוסד הקיבוצי לא נוצצת בעיני כפי שהיא לכותב המאמר. הרעיונות על גבם מושתת הקיבוץ הם רומנטיים מאוד. הם רק צריכים לגלות את הכלכלה המודרנית (ודי להביט בילד קיבוץ שנכנס לראשונה בחייו לסופרמרקט או הולך בפעם הראשונה לכספומט כדי להבין במה מדובר...).
שקרים או בורות 78942
אני לא צריך את המאמר הזה כדי להכיר את הבעיות של התנועה הקיבוצית.
העסק "לא דופק" מאותן הבעיות, שיש במשק הישראלי. מפעלים מיושנים, חקלאות לא רווחית וניהול כושל.
לגבי המפעלים הישנים, אין הרבה מה לעשות. הרבה תעשיות מסורתיות (מתכת, עץ, טקסטיל) בארץ מפנות את מקומן בעקבות תחרות ממדינות אחרות וכלכלת השוק החופשי וגם הקיבוצים יאלצו להסתגל לכך.
החקלאות זאת בעיה של כל המדינה, ומתישהו יצטרכו להחליט האם קיום חקלאות הוא אינטרס של המדינה אפילו כאשר הוא לא מוצדק כלכלית. גם אם כן, החקלאים, כולל הקיבוצים, יאלצו להתקדם למאה ה21 ולהפסיק להסתמך על עבודת כפיים זולה תוך מעבר למיכון מתקדם, אם ברצונם להיות רווחיים.
הניהול הכושל הוא בעיה חברתית בקיבוץ. קשה לפטר מנהל כושל ולא ניתן לפטר עובד לא יעיל. הפתרון הקיים הוא יותר ויותר מנהלים שכירים עם חוזה אישי. התוצאות עלובות, גם הם לא מסוגלים להתמודד עם עובד ותיק, שלא מוכן לקבל הוראות מ"שכיר", בעיקר כאשר כל חבר קיבוץ רואה את עצמו כבעל המפעל.

לא חסרה לי ביקורת על התנועה הקיבוצית. אני מניח, שאם לא הייתה לי ביקורת הייתי נשאר שם. דוקא החינוך הטוב שקיבלתי שם (בגרות ריאלית של 30 יחידות) עזר לי מאוד לעזוב. פעם הקיבוצים מנעו מהתלמידים לעשות בגרות על מנת למנוע מהם לעזוב בסוף הלימודים. היום גם שם מבינים, שבלי חינוך טוב אף אחד לא ישאר.
עזיבת הדור הצעיר היא באמת בעיה קשה וכנראה ללא פתרון. הסבים בנו את הקיבוץ מתוך אידאולוגיה, ההורים שלנו המשיכו מתוך האידאולוגיה של הוריהם תוך ויתור על דעותיהם. הבודדים שעזבו הוקעו. אנחנו לא מחויבים יותר, ואני כמו שלושת אחי עזבתי.

והנה הבעיה האמיתית. לא רק הדור הצעיר עוזב. כל החזקים עוזבים והחלשים, המשכילים פחות, המוכשרים פחות, האמיצים פחות, נשארים.
המגמה הזאת תמשך ככל שהמצב יחמיר וזהו מעגל המזין את עצמו.
שקרים או בורות 78945
האם אתה מסוגל לצייר, בקווים כללים, תוכנית הוגנת לפירוק קיבוץ שחבריו מעונינים בכך?
שקרים או בורות 78947
קיבוצים קטנים כבר התפרקו למעשה. (קיבוץ ייט''ב לדוגמא) קשה לי להאמין, שישוב קיים עם עשרות משפחות יתפרק מרצונו. לכל היותר ימכרו את נכסיו ויחלקו בין החברים הנשארים והמקום יהפוך לישוב קהילתי. בכמה קיבוצים עושה רושם, שזה מה שהולך לקרות.
שקרים או בורות 80472
דוקא מכל הקיבוצים ייטב לא התפרק!
אני שכנה שלהם והם אחד הקיבוצים השיתופיים ביותר שקיימים!
שקרים או בורות 80512
ייט''ב (יד יצחק טבנקין) התפרק וקם מחדש עם אנשים חדשים יותר מפעם אחת.
אני שמח לשמוע, שגם אחרי ההתפרקות האחרונה הוא הוקם מחדש.
שקרים או בורות 79160
כתלמידה בבית ספר תיכון קיבוצי אני חייבת להגיב על הנקודה הראשונה (א).
בתיכון בו אני לומדת, תיכון קיבוצי שלומד 5 ימים בשבוע עד השעה 15:00, אחוז הזכאים לבגרות גבוה מאוד.
אחוז גובה מאוד של תלמידים לומדים שני מקצועות מוגברים (פיסיקה, מחשבים, כימיה, ביולוגיה, פילוסופיה, אומנות, תאטרון ועוד) וכמו כן קיימת חובה להגיש עבודת גמר בהיקף של 4-5 יח' (קיימת גם עבודה פנימית למאחרים) על מנת לקבל תעודת גמר.
אומנם אני מושבניקית אבל אני יוצאת מבית ספר תיכון קיבוצי עם 31 יח' לימוד, בניהן 6 יח' בהיסטוריה!
שקרים או בורות 79163
ברנר?
שקרים או בורות 79222
אני רק רציתי לשאול אתם בבית ספר קיבוצי אתם לומדים על הספר תרנגול כפרות בשיעור סיפרות? למה יש שם הרבה ביקורת עליכם בעיקר יחס לא טוב לעולים המזרחים ולדת
שקרים או בורות 79503
בכיתה שלי לא למדו את "תרנגול כפרות" אבל אני בטוחה שלמדו אותו בכיתות אחרות.
תראה, אי אפשר ללמוד הכל (בתיכון ובמיוחד בשיעורי ספרות). בית הספר עובד לפי תוכנית לימודים של משרד החינוך מאחר ואנחנו נבחנים באותה הבגרות כמו שאר התיכונים.

עולים מזרחים? ? ?

לגבי הדת: אחד המסלולים המוגברים בבית ספר הוא 5 יח' תלמוד. בנוסף, בערבי ראשון, מתקיימים מפגשים של בית המדרש "אלול" שפתוחים לכל התלמידים ולהורים.
שקרים או בורות 79564
הספר מדבר בעיקר על חבורת ילדים עולים חדשים מעיראק ועל היחסים ביניהם לאנשים בקיבוץ ובגלל זה כתבתי עולים מזרחים. היחס אליהם היה בדרך כלל עם זלזול למשל קראו להם ''אסיאתים'' כמו מילת גנאי ולעגו לתרבות שלהם וזה כולל גם דת יהדות מסורתית אבל לתרבות אירופית הם התייחסו כמו לדבר קדוש תרתי משמע במקום בית כנסת בקיבוץ היו להם תמונות של סטאלין הרוצח.

עכשיו אני שמח לשמוע שהיום יש יותר ''פלוראליזם'' קיבוצניקי
שקרים או בורות 79775
תראה, גם היום ''עולים מזרחיים'' לועגים ומזלזלים ב''עולים מחבר העמים לשעבר''.
אני לא אומרת שהקיבוצניקים הם צדיקים גדולים אבל בו לא נשכח שרוב החברה הישראלית מורכבת מאנשים שמזלזלים, פוגעים ולא מכבדים אחד את השני.

רוב האנשים שהגיעו לקיבוץ השאירו את אירופה מאחוריהם ומההכרות שלי עם אנשים שעלו מפולין הבנתי שאירופה היא לא דתם.
תדע שהיום אנשים שעלו מפולין לא מוכנים לקבל את הרעיון שהנכדים שלהם, שנולדו בארץ, יבקשו אזרחות פולנית. אני חושבת שזה סימן להתנתקות מאירופה שהם הכירו, אירופה אנטישמית שבטח ובטח לא הייתה בשבילם דבר קדוש.

אכן, מעטים הקיבוצים בהם יש בתי כנסת אבל אם היית רואה את חגיגות החגים בקיבוצים היית רואה שהיהדות בא לידי ביטוי באופן אחר. ההגדה של פסח כללה הרבה שירי אביב, בשבועות היו מציגים את הפירות והיבול של המשק, זו עדין יהדות, כנראה לא כמו שלך.
את הויכוח על היהדות כדאי שנשאיר לפעם אחרת.

הנקודה על התמונות של סטאלין מגוחכת ואינה נכונה.
שקרים או בורות 79779
בקיבוצים רבים נהגו להציג כ"יבול" השנה החולפת את התינוקות שנולדו במשק באותה השנה. מזכיר קרבנות למולך, לא יהדות (-:
כדברי המשורר 79811
מלאו אסמינו בר, יקבינו יין
בתינו הומים, הומים מתינוקות
ובהמתנו פורה,
מה עוד תבקשי מאיתנו מכורה
ואין, ואין עדיין...

מאז היותי ילד קט (לפני מאות שנים), צרם לי הקטע הזה של התינוקות ההומים לתפארת מדינת ישראל.
כדברי המשורר 79814
לי תמיד הפריע ''נלבישך שלמת בטון ומלט''.
חצאי אמיתות 79817
למה תמיד מצטטים "נלבישך שלמת בטון ומלט", ושוכחים את ההמשך: "ונפרוש לך מרבדי גנים" ?
חצאי אמיתות 79823
טוב, זה ההבדל בין אדם נשך כלב, וההפך.

אבל מה שנכון, לא פיר להיות חכמים על ראיית עולם של דורות קודמים. אז מעכשיו (ולחמש הדקות הקרובות) זה לא יקרה יותר- בחיי זקנו של הנביא.
כדברי המשורר 137989
מה גם, שנדמה לי שלא "בתינו" המו מתינוקות, אלא רק בתי הילדים, לא?
שקרים או בורות 79996
וטקס פדיון הבן זה כלב ?
שקרים או בורות 80006
מצטרפת למעיר.
ביהדות, הרבה מאוד טקסים דווקא כן בעלי אלמנטים פגאניים. פדיון הבן, ברית המילה (ועל זה יכסחו אותי, אני מניחה), קניין האשה בחופה, מנהג בידוק הבתולים וכיוצא באלה.
לא יכסחו אותך 80882
את לא כזו מעניינת. אינטלקטואל אמיתי כבר בירר את הסוגיות הללו לפני עשור, זה לא ממש בון-טון.
שקרים או בורות 80513
כמובן שלא רק הקיבוצניקים חטאו בגזענות. השאלה היא האם באופן יחסי, היה יותר זלזול בעולים בקיבוצים מאשר במקומות אחרים.

אני לא התכוונתי לכך שאירופה או לאומיות פולנית הייתה דתם אלא לתרבות האירופית שהייתה דומיננטית בקיבוצים.

האם יש קיבוצים דתיים? ואם כן לאיזה זרם משתייכים?

אני זוכר שקראתי בעיתון כלשהו שאחרי מותו של סטאלין, הקיבוצים התאבלו על מותו של "שמש העמים". האם זה נכון?
שקרים או בורות 80516
בחלק מקיבוצי ''השומר הצעיר'' היו גילויי אבל ציבוריים על מותו של ''שמש העמים'' כמו גם במספר קטן של קיבוצים אחרים.
לפי סיפורי אימי, בעין חרוד היו מספר קומוניסטים, שלקחו את זה קשה, אבל רוב החברים לא התעניינו בנושא מעבר למותו של ראש מדינה גדולה.
שקרים או בורות 80519
תודה על התשובה.

ועוד שאלה: האם באותם ימים ידעו על מעלליו הרצחניים של "שמש העמים"? מה הייתה התגובה לנאומו האנטי-סטאליניסטי של כרושצוב(?), המזכ"ל החדש?
שקרים או בורות 80528
בעין חרוד זה עבר ללא התענינות מיוחדת, סביר, שחלק מהחברים נהנו לרדת על המיעוט הקומוניסטי, אבל אין לי עדויות בנושא.
לפי סיפורי אבי, ביגור, שבה היו גילויי אבל לאחר מותו של סטלין, נאום כרושצ'וב התקבל כרעם ביום בהיר. החברים פשוט לא יכלו להאמין. לפני הנאום מן הסתם היו שמועות, אך סביר שהיחס אליהן היה כאל ''פרופגנדה מערבית''.
ממקורות אחרים שמעתי, שקומוניסטים אדוקים נקרעו בין הצדקת סטלין, (לא היתה לו ברירה) דבקות ברעיון תוך התנערות מסטלין (גרוזיני פרימיטיבי שהרס את הקומוניזם) או הפניית עורף לקומוניזם. אני מניח, שזה היה נכון גם לקיבוצים. בכל מקרה בקיבוצי ''השומר הצעיר'' נשמרה האהדה לקומוניזם, אך לא לסטלין.
שקרים או בורות 80540
המחשה מעניינת של הקרע הזה אפשר לראות בסרט "נועה בת 17" של יצחק (צפל) ישורון, שבו בני משפחה אחת מסתערים זה על זה, בוויכוח בעד ונגד סטאלין.
שקרים או בורות 80708
אני מכירה קיבוץ אחד ש''מתתהדר'' בתואר ''קיבוץ קומוניסטי'' והוא יד חנה, קיבוץ שנמצא אחרי כפר יונה אם אני לא טועה.
שקרים או בורות 426924
התנועה הקיבוצית כולה מושתתת על עקרונות סוציאליסטיים- מארקסיסטיים (שלא לומר קומוניסטיים) מובהקים.
כל קיבוץ שעוד לא התפרק לחלוטין ושעדיין מחזיק באידיאולוגיה ובעקרונות השיתופיים עונה להגדרה "קומוניסטי", לפחות ברמת התפיסה העצמית.

בקיבוץ שלי עדיין חוגגים את חג הפועלים בדגלים אדומים, למרות שהיום קומוניזם= סטאלין= רוצח המונים בתפיסה הקולקטיבית.
שקרים או בורות 426972
אתה טועה ידידי. קיבוצי השומר הצעיר היו מבוססים על גוון מסויים של תפיסה מרקסיסטית. מה שהיה פעם חבר הקבוצות, מעולם לא היה מרקסיסטי. הקיבוץ המאוחד היה אף הוא בעל גוון מרקסיסטי מסויים אבל מאד מסויים. רק להבהרה: גרעין השקפתו של מרקס הוא אנטי לאומי. כל ההתנהלות של התנועה הציונית לאורך הדורות, היתה אנטי מרקסיסטית בעליל. זה שחלק מהם זימרו מונחים ממרקס -אז זימרו. הרבה מהמלל של הגישות השונות בתנועה הציונית לדורותיה , היה מלל ריק.
האם יש קיבוץ דתי ואם יש למה אין 80517
יש בארץ ששה-עשר קיבוצים דתיים, והם משתייכים לזרם "הקיבוץ הדתי".
האתר של תנועת הקיבוץ הדתי: http://www.kdati.org.il.
בורות 80541
יש זרם קיבוצי נפרד שנקרא "הקיבוץ הדתי", ואליו משתייכים הקיבוצים הדתיים. עוד פרטים אפשר למצוא כאן http://www.mishkei.org.il/religion.htm
קיבוצים דתיים 80659
יש כמה וכמה קיבוצים דתיים. הנה אתר הקיבוץ הדתי:
שקרים או בורות 80534
בשגרירות הפולנית מדווחים על כאלף פניות של ישראלים בחודש לקבל אזרחות. בשגרירות הגרמנית על כחמשת אלפים פניות בחודש.
שקרים או בורות 80539
כמה מהן מתקבלות?
אזרחות פולנית נראית השקעה טובה. יש לפולין סיכוי טוב להצטרף לאיחוד האירופאי תוך שנים ספורות. כנ"ל לגבי צ'כיה, הונגריה, סלובניה וקרואטיה.
שקרים או בורות 80542
מה לגבי רומניה? שקלתי בעבר להינשא פיקטיבית לשכנתי הרומניה המשוגעת פרידה בכדי להנות מהאזרחות הרומניה שלה עליה לא ויתרה. האם כדי לעשות זאת?
שקרים או בורות 80544
פרידה? זו לא ההיא שמפריעה לך לישון?
שקרים או בורות 80546
היא רק מפריעה לי לראות צחי בוקששטר, מי שמפריע לי לישון זה החתולים הפסיככופטיים שלה. אבל זהו הימים הקשים נגמרו, מצאתי עבודה ויותר לא אצטרך לעשות עבורה שליחויות תמורת מזון.
שקרים או בורות 80547
עבודה חדשה? מזל טוב. מה הפעם?
שקרים או בורות 80549
מצאתי ג'וב בתעשיית הפורנו של ראשון לציון, אני כותב דיאלוגים, קטעי קישור עלילתיים, ביקורות (על המאחורה של הקופסה של הקלטת) ואיפיונים בשביל הפרסומות בעיתונות.

אם תתקל בסרט סאדו בשם ''פינקוס הקטן'' שמבוסס על השיר הידוע (פינקוס הקטן שאהב את הוד מעלתה), זו עבודת הביכורים שלי (אצלנו בתעשיה מעדיפים לקרוא לזה בתולים אבל לא משנה).
אותך לששי קשת 80839
אולי אצלכם הוא הפך לפינקוס (הגיוני), אבל לקטן ההוא עם הוד מעלתה קראו דווקא פינקס.
אותך לששי קשת 80841
סרטי פורנו רבים מקבלים שמות של יצירות מוכרות בעיוות קל, עכשיו למשל אני עובד על סרט בשם בשמלה אדומה וביריות.
פינקוס הקטן זה שם שנתן לסרט קודמי בתפקיד, נתן ברוש מנוחתו עדן (הוא מת במהלך נסיון להגיע לריגוש מיני ע"י מניעת מעבר חמצן למוח, הצליח לו קצת יותר מידי, כמה חברים ותיקים טוענים שהוא היה מכור לעניין וזה השפיע על משחקי המילים שלו).

נ.ב
האם ידעת שיונה אליאן קשת שיחקה פעם בסרט פורנוגרפי (בתור ניצבת ולא בתפקיד פעיל, כמה חבל)?
אותך לששי קשת 80846
ספר, ספר!
איזו חברת כנסת הופיעה בעירום בסרט ישראלי?
אותך לששי קשת 80847
ניחוש פרוע: יעל דיין.
בזזזט 80848
אותך לששי קשת 80849
נדמה לי שנעמי בלומנטל.
אותך לששי קשת 80850
נובאמת. נעמי בלומנטל מהליכוד, ולא בעירום מלא אלא רק חלקי (עליון) בסרט ''אבו-אל-בנאת'' אא''ט.
אותך לששי קשת 556350
שמתי לב שעוד לא סיפרת באיזה סרט פורנו שיחקה יונה.
אותך לששי קשת 80843
קראו לו פינקוס, לפחות בתרגום לעברית של סיפוריו. מן הסתם הארה''בים מבטאים את זה פינקס.
אותך לששי קשת 80844
סיפוריו של מי?
אותך לששי קשת 80845
ראניון. ''ברנשים וחתיכות'' וכו'.
קראו לו פינקוס 81389
ואני לתומי חשבתי שלפינקוס קראו בתרגום לעברית ''תקע - שקע''
אותך לששי קשת 554966
קראו לו פינקְס (כמו ורודים), שזה קיצור של פינקרטון, כמדומני.
ובעברית נטולת ניקוד, פינקְס הפך לפינקָס.

אורי קציר סרק לבלוגו את הסיפור כולו.
שקרים או בורות 80552
אני מאוד אוהבת את התוכנית של בוקששתר, במיוחד את השפים ההונגרים והתורכים שמתארחים שם. אולי תבוא אלי פעם לצפות יחד? אני אגיש לך מים מקנקן בריטה, כמו שצחי עושה.
שקרים או בורות 80560
וגם תשתמשי רק בשמן זית ישראלי, כמו בעונות הראשונות של "טעמים" ותדגישי בפנינו את תווית מועצת השמן?
שקרים או בורות 80586
אני לא אדגיש כלום - רק אציב את הבקבוק בזווית הנכונה (כמובן, בהנחה שהוא לא יסתיר את התווית של חומץ הבלסמי).
צחי שותה מים? 80563
אודה לך אם תוכלי לארגן איזה 2 או 3 אוזים מעושנים בשביל יושקו.
לי בבית יש תמ"י 4 כשהיה לי בריטה הייתי שוכח להחליף את הפילטר.
צחי שותה מים? 80587
יושקו? אתה משקיע את האמפתיה שלך בכלבים? בגלל זה אני מקבלת ממך כזה יחס :-)

יהיו בשרים מעושנים, רוסטביף, זיתים דפוקים, ירקות העונה, חצילים כבושים, לחמים בכל צורה וצבע ושוטה הכפר הגלובלי.
צחי שותה מים? 80589
א. יושקו הוא תנין המחמד שלי.
ב. אווז מעושן הוא שם קוד לחזיר, אני אישית נמנע מאכילת חזיר כיוון שאני שומר כשרות, יושקו לעומת זאת חוגג.
ג. סבבה, קבענו.
ד. האם זוהי יציאה מהארון של השוטה?
צחי שותה מים? 80593
מכיר את התוכניות בערוץ 8 שבהן שפים מומחים מדריכים בטלפון את הבשלנים המתחילים, עד להכנת סופלה מושלם? כך בדיוק אני והשוטה הגלובלי, רק שהסופלה יוצא ככה-ככה.

אם כך, קבענו. ואני מקווה שהוצאת את שיני הארס של יושקו.
צחי שותה מים? 80596
אני מכיר תוכנית כזו ב BBC Prime (נדמלי שקוראים/קראו להfriends for dinner). הביאו אותה גם לערוץ 8?

ערן בילינסקי, מנוי ב YES.
צחי שותה מים? 80600
אכן כן. אין אהובות עלי מתוכניות בישול - הכל תמיד מצליח להם, כל התאונות הן מקסימום ברמה של מינון אבקת הג'לטין, וכולם תמיד מחייכים בסוף ולועסים, לועסים, לועסים, בחברת האנשים האהובים עליהם בתבל.
יקירתי, 80603
שנים של חיזור נלהב ובלתי פוסק מביאות לי, בסופן, הזמנה לארוחת ערב בשיתוף עם עם מר פופק?

עד שנפטרתי מבעלי זנב וירקות-שורש במקום אחר, את לא יכולה להתאפק ומזמינה את בעל הקשקשים מרמת-גן? ג'זוס.
יקירתי, 80605
ולתומי חשבתי שאני מסייעת לשניכם להתחיל ידידות מופלאה. אחרי שהליבידו המתפרץ שלי זכה לתגובות פושרות שכאלה, תכננתי לפנות לתחום ההיכרויות החברתיות.

אבל מילא, אתה לא חייב לבוא. ממילא גם פופק בטח יבטל בגלל שהתנין שלו חטף שפעת או משהו.
האלמוני המקורי (מהדיון ההוא) נעלב 137990
שקרים או בורות 80545
לא יודע לגבי רומניה, אבל ברוב מדינות אירופה, לא ניתן לקבל אזרחות ע''י נישואים לאזרח. ניתן לקבל אשרת תושב בתנאי שהזוג עובר להתגורר במדינה. אחרי מספר שנים ניתן לבקש אזרחות ובד''כ זה כרוך בוויתור על האזרחות הישראלית. (לא אסון גדול, חוק השבות מבטיח לך את החזרתה מתי שתרצה)
רובם המוחלט של הישראלים 80550
הפונים לקבלת אזרחות במדינות מרכז ומזרח אירופה לא עושים זאת על בסיס נישואין לאזרח זר אלא על בסיס "סבא שלי היה פולני/רומני/גרמני" (מחק את המיותר).
דווקא לגבי פולין יש לי פחות נתונים, אבל לגבי גרמניה אני יודעת שרוב הבקשות מתקבלות - כל מי שיש לו מסמך שהוא צאצא לאזרח גרמני, מקבל אזרחות בתהליך של חודשים ספורים. במקרה של הישראלים הם אפילו לא מתעקשים על ויתור על האזרחות הישראלית כמו במקרים רגילים בגלל "הרגישות".
לא בדיוק 80556
אני יודע, ככה השגתי אזרחות גרמנית...
בכל אופן, לפי "חוק השבות" הגרמני, מי שמקבל אזרחות גרמנית מתוקף ה"דם" (אבא, אמא, סבא, סבתא גרמני/ה) לא נדרש לוותר על אזרחותו. מי שמקבל אזרחות מתוקף ישיבתו בגרמניה מספיק זמן (למשל ע"י נישואים לאזרח) נדרש לוותר על אזרחותו הקודמת. אני לא יודע, אם בסעיף זה יש הקלות לישראלים/יהודים.
שקרים או בורות 426918
בבית הספר שלי (בי''ס קיבוצי אף הוא) מלמדים ולומדים את ''תרנגול כפרות'' בהתאם לתכנית הלימודים הארצית, שתקפה גם- למרבה הפליאה- בקיבוצים ובמושבים.

וכיוון שכבר הזכרנו את ספרו הידוע של אלי עמיר, חשוב לציין שלצד הביקורת על החברה הקיבוצית, הספר (כמו דמותו של נורי, גיבור הספר, וכמו עמיר עצמו) מלא סימפתיה לקיבוץ, ולצד הכעס הניכר בו על הדריסה התרבותית, הפטרוניות וכו' יש בו הערצה מסוימת לאורח החיים הערכי, הציוני, לליברליות ולשיתוף.
שקרים או בורות 79552
מתנצל, אמרתי בקצרה ''נכון שזה עובד בכמה מוסדות'', והתכוונתי לכך, שכמובן זה לא ככה בכל המקומות. אני מוכן לשים כסף על זה שאת לא בוגרת מוסד ''מעיין'' או מעלה אפריים.
אולי אופק.
בקיצור, אני יודע שיש מגמה של שיפור, אבל בהרבה מקומות שעדיין ''שומרים על המסורת'' המצב הוא כפי שתארתי. זה נובע מאותה סיבה שבגללה עד לפני עשרים שנה העיתון היחיד שהקיבוץ הכיר היה ''על המשמר'' והמילה ''פילוסוף'' היתה נרדפת למילה ''מרטין בובר''.
בכל אופן הכוונה היא לא 'להפיץ סטינגות' אלא להצביע על בעיות שאכן קיימות בהרבה קיבוצים (לא אומר שאין קיבוצניקים מצליחים ומגניבים.).
שקרים או בורות 79780
כרגע זיכתי בכסף וירטואלי. אני לא בוגרת מוסד ''מעיין'' או מעלה אפריים.

בעיות קיימות בכל בית ספר. גם בבתי ספר עירוניים יש לו מעט בעיות שנובעות מהאוכלוסייה שמגיעה לבית ספר.
אני חושבת שבתי הספר הקיבוציים, עם כל הסתימות, הם בתי ספר ברמה גבוהה, גם מבחינת האנשים שמגיעים וגם מבחינת הלימודים.
איך זכית 79813
אם הוא הציע לשים כסף על כך שאת לא בוגרת מעין או מעלה אפרים, ואת באמת לא בוגרת אחד המוסדות האלה?
איך זכית 79819
אבל היא גם לא בוגרת אופק...
שקרים או בורות 80474
אוי! שוב הטעויות האלה!
דוקא אני בוגרת "מעין" מימיו שאחרי המוסד (תיכון אזורי) והרמה שם מאוד גבוהה. כמו (ואולי יותר) כל בי"ס מכובד בכל מקום אחר.
מעטים סיימו בלי בגרות, ורובם עם בגרות של הרבה נקודות.
ואשר למעלה אפרים בטח התכוונת למוסד אפרים, כי מעלה-אפרים זה עיירה בבקעת הירדן...
שקרים או בורות 575579
אבי,

אני חיי בקיבוץ כבר שש שנים במעמד של תושב חוץ ואני רואה את ההתנהלות שלהם, אני למוד ניסיון לומר לך שהטפיל האמתי זה לא אותו בחור ישיבה שלומד כל יום כל היום מתוך אמונה שאותן תפילות מגינות על עם ישראל ובסוף חודש מביא הביתה 1500 ש"ח בשביל להאכיל חמישה או שישה פיות, הטפיל האמתי של החברה הישראלית זה הקיבוצים,

לומר שקיבוצניק עובד הרבה שנים אחרי גיל הפרישה זו פרופגנדה קטנה, נכון שיש מקרים של זקנים שעובדים אבל מה זה אומר?? בשביל אדם זקן להמשיך לעבוד זה בפירוש גלולה להארכת חיים!! תאמין לי, אותו זקן כשהוא היה צעיר בשיא כוחו הוא לא עבד, במקרה הטוב הוא השתלב בתור מנהל וזאת התשובה לשאלה שלך מדוע "העסק לא דופק"?!

אבי, העסק לא עבד בגלל שנתנו לאנשים ללא רקע, ללא יכולות וללא כישורים להוביל מערכת רק בגלל שהוא "חבר קיבוץ" וזה הסיבה שהעסק לא מתרומם...
שקרים או בורות 79006
עניין התשלום עבור ימי מילואים הוא לא נכון, כל מי שלא חי על משכורת קבועה מפסיד הכנסה כתוצאה ממילואים, זה בדרך כלל נכון לגבי עצמאים הרבה יותר מאשר לגבי שכירים (אצל שכירים מי שמפסיד זה מקום העבודה), חברי קיבוץ נכנסים כנראה לקטגוריה השניה (הקיבוץ כנראה מפסיד, חבר הקיבוץ ברמה האישית נפגע הרבה פחות).

שאלות,
האם קיבוץ מקבל מצה"ל או מהביטוח הלאומי תשלום עבור ימי מילואים של חבריו?
כיצד מתמחרים יום מילואים של חבר קיבוץ?
שקרים או בורות 79010
הקיבוץ מקבל תשלום מביטוח לאומי עבור שרות המילואים של חברי הקיבוץ.
אני מניח, שהתמחור נעשה באותו האופן שמתמחרים את תשלומי הביטוח הלאומי של חברי הקיבוץ.
לגבי הפגיעה, אני לא מבין למה עצמאי נפגע יותר מכל אחד אחר. תנסה להסביר לי. בכל מקרה, אני מניח, שחבר קיבוץ נפגע לפחות כמו כל שכיר ואני לא מבין למה להשוות דוקא את הקיבוצניקים לעצמאים ולא את כלל השכירים (והמובטלים) במשק.
שקרים או בורות 79025
עצמאי מפסיד את שכר העבודה על הימים שבהם לא היה נוכח ומקבל פיצוי עליהם.
בנוסף הוא מפסיד עיסקאות העתידיות שלא סגר בתקופה שבה נעדר מהעסק (הפסד שבא לידי ביטוי בירידה בהכנסות אחרי שהוא חוזר מהמילואים).
בעסקים שבנויים על זמינות למשל שיפוצניק או אינסטלטור שמסתמך על זמינות גבוהה ועונה לקריאות דחופות) יש פגיעה במוניטין.
בעסקים שמבוססים על תקופת פעילות קצרה עם רווח גבוה ורוגע יחסי בשאר השנה, החישוב של פיצוי על בסיס הרווח בשלוש החודשים האחרונים יכול לגרום הפסד כספי ניכר.
שקרים או בורות 79034
כלומר מדובר בעצמאים מסויימים, שנפגעים יותר מכלל הציבור המשרת במילואים. הטענה שלך הגיונית, אם כי הנימוק האחרון יכול להיות בדיוק להפך, מילואים בעונה חלשה והשתכרות לפי שכר גבוה שקדם לה.
בכל מקרה, לא ברור מה הקשר של הקיבוצניקים לנושא ולמה להשוות את פגיעותם היחסית של העצמאים דוקא אליהם ולא לציבור חברי הכנסת הפרזיטים, שחיים על חשבון המדינה, מקבלים הטבות עצומות, (למשל תחבורה ציבורית וטלפון חינם) לא עושים בכלל מילואים ויש להם לובי פוליטי חזק ביותר.
שקרים או בורות 79094
מדובר ברוב הגדול של העצמאים.
לגבי הנקודה האחרונה, יתכן מצב שבו עצמאי מרויח משירות מילואים אבל בממוצע זה לא כך.

התגובה שלי לא באה כהתיחסות לקיבוצים, מצבו של קיבוצניק דומה מאוד למצב של שכיר מהבחינה הזו, רציתי להתיחס לנקודה שכתבת שממנה השתמע שקר עצמאים שמעלימים הכנסות מפסידים עקב שרות מילואים.
שקרים או בורות 79040
כשהקיבוץ מפסיד, גם חבר הקיבוץ מפסיד, ולכן, בממוצע, חבר קיבוץ מפסיד ממילואים *בדיוק* כמו מי שאינו חבר קיבוץ.
שקרים או בורות-תגובה 79395
היות שרצית שאגיב גם על דברים שלך אז הנה:

1. טפיל=חי על חשבון אחרים. קיבוצניק יכול לעבוד מהבוקר עד הערב- אם יש גוף חיוצני שעוזר לקיבוץ שלו לשורד- הוא עדיין חי על חשבון אחרים.
2. לובי בכנסת- כתבתי גם בתגובות אחרות שלא ניסחתי נכון- כוונתי הייתה ללובי החקלאי שחוצה גבולות פוליטיים ומורכב מבני קיבוצים, מושבים וסתם אינטרסנטים- טענותי בנושא זה הינם לקיבוצים למושבים ולעוד כמה גורמים כאחד.
3. הנחות במים כנ"ל- כולן פסולות ולכולן אין הצדקה.
4. הפשרת קרקעות- הדיון בעיצומו ורציתי רק להביעהתנגדות חריפה לעצם הרעיון.
5. "אל תערב הורים"- למה שבחור בן 26-7 עדין יצטרך להסתמך על ההורים כדבריכם? אני עצמאי לכל דבר ומשתדל לקחת מהורי כמה שפחות אם בכלל- ומה עם כאלה שלהורים שלהם אין מה לתת?
6. לגבי הירושה אני מודה שלא חשבתי על כך- הנה יתרון שיש לעירוני על הקיבוצניק- ניצחת.
7. אם החקלאות כושלת אין סיבה להחזיק אותה. אולי בשנות ה50-60 היה אידיאל של "חקלאות עברית" היום לדעתי אין טעם בכך. זה ענף שעבר זמנו כבר מזמן- אפילו על תעשייה מדברים כבר כעל "פסה"- אז חקלאות? אם יותר זול לקנות עגגבניות מתורכיה שיקנו משם- גם ככה מדובר בירקות חממה אכולי טכנולוגיות למיניהן וחסרות כל טעם טבעי.
8. הזדעזעתי לגלות שקיבוצניקים ממרחביה חותמים אבטלה בלשכת העבודה בעפולה כפי שהודו בתכניתה של אילנה דיין ששודרה לפני שבועיים בערוץ הראשון.
שקרים או בורות-תגובה 79438
1. כלומר כל מי שמקבל קצבת ביטוח לאומי הוא טפיל. הגדרה מעניינת. בכל אופן היא נכונה גם לכל מי שמקבל הבטחת הכנסה. (אפילו אם הוא עובד) אז למה נטפלת לקיבוצים?
2. יופי, אבל יש בכנסת 6 מושבניקים, ראש ממשלה חקלאי עצמאי, מספר ערבים מכפרים בהם עוסקים בחקלאות ושלושה קיבוצניקים שלמים. אז למה נטפלת לקיבוצים?
3. נכון. אז למה נטפלת לקיבוצים?
4. בהרבה מושבים הופשרו קרקעות ופרוייקטים של בנה-ביתך צצים בהם כפטריות בין האצבעות. פתח עיתון וראה במו עיניך עשרות פרויקטים כאלו, כמעט כולם על אדמות מושבים. בכלל, אפילו הערים מספחות להן קרקע חקלאית של ישובי האזור, כמו הפרדסים ז"ל של רחובות או של כפר אז"ר והשדות סביב הוד השרון ואבן יהודה, הכל לטובת וילות וקוטג'ים, שלא לדבר על מקומות כמו סביון, גני יהודה וכפר שמריהו. אז למה נטפלת לקיבוצים?
5. לא יודע, אני עזבתי את הקיבוץ חודש אחרי הצבא ומאז אני עצמאי. אני מכיר אנשים בגיל 27, סטודנטים לתואר שני, עובדים, בעלי רכב וגרים אצל ההורים. מה רע בזה? לרוב האנשים שעובדים איתי ההורים עזרו ברכישת דירה, אם כספית ואם בחתימה על ערבות. מה רע בזה? איכשהו נראה לי, שאתה ואני הם החריגים בעצמאות ורוב הצעירים נעזרים בהוריהם לפחות בתחילת דרכם. אז למה נטפלת לקיבוצים?
6. תודה.
7. נכון, אבל יש אנשים במדינה, שרואים בחקלאות ערך, גאולת האדמה, כיבוש הקרקע, והפגנת בעלות עליה. אני בפרוש חושב, שהגיע הזמן לחשיבה מחדש בנושא זה, אבל כל עוד המדינה מעונינת בחקלאות ומוכנה לתמוך בקיומה, זאת זכותה. בכל מקרה, הלובי החקלאי הוא כאמור הרבה יותר מחבורת קיבוצניקים חסרי אחריות. אז למה נטפלת לקיבוצים?
8. גם אני. עד כמה שידוע לי, קיבוצניקים רשומים כעצמאים ובתור כאלה, הם אינם זכאים לדמי אבטלה. אם שינו את הכללים, אז באמת הגיע הזמן.

לסיכום, רוב הטענות הנכונות שלך(2,3,4,7), הן לא כנגד הקיבוצים אלא כנגד החקלאים והחקלאות. אני מסכים עם רוב הטענות שלך (אולי לא בכזאת נחרצות) אבל כנראה, שהפנית אותן לכתובת הלא נכונה. עם טענות 1 ו5 אני בכלל לא מסכים. לגבי 8, למיטב ידיעתי זה לא נכון, אבל אם כן, זה בסדר גמור מבחינתי.
תגובה סופית בהחלט 79530
1. במידה מסויימת כן. שמע זה הכל עניין של השקפת עולם. אני לא מתבייש לומר שאני קפיטליסט מוצהר ושבעולמינו החזק מנצח ובכלל כל ישרלי נחלם מלחמת קיום. החיים בארץ הם מלחמה של השרדות ואין סיבה שמישהו יקבל יתרון לא הוגן בדרך לכך. קשה אכזרי, הרבה לא יסכימו איתי אבל זו דעתי וזכותי להביעה.
2,3,4- היות שעל הרוב את המסכים איתי אין טעם לויכוח- בעיני התנועה הקיבוצית סימלה- דגש- סימלה את "חוד החנית" של המגזר הזה אתה מוזמן לקחת את כל הטענות שלי בנושא זה ולהכלילן על כלל המגזר החקלאי.
5. אוי למדינה הבונה על כך שצעירים ימשיכו להתמך על ידי הוריהם עד גיל מבוגר- אני חושב שכל אחד צריך לדאוג לעצמו.
7. שוב- עניין של השקפת עולם. אני כותב אליך עכשיו מקפה אינטרנט מתחת לשוק מחנה יהודה בירושלים כשלידי מונחת שקית עגבניות טריות "בלדי"- של ערבים מן הסתם, זולות ב 50% מעגבניות חממה של קיבות עין גדי שהיו בבסטה הסמוכה. לטעמי האידיאל של חקלאות עבר מזמן מן העולם. למעשה- חקלאות נחשבת מקצוע של "העולם העתיק"- של תחילת האה שעברה ואחורה מזה. באמצע המאה ה 20 דיברו על התעשייה כאידיאל ובסופה על ההיי טק- בסוף שנות ה90 לו היית שואל אותי הייתי אומר כי מפעל היי טק עברי מגשים בעיני חזון ציוני לא פחות מזה של שדה חיטה עברי- היום לאור משבר ההיי טק זו באמת שאלה מעניינת אנא אנו באים.
8. קיבוצניקים הודו בפה מלא בתכנית בערוץ 1 כי הם חותמים אבטלה- לא אני המצאתי.
9. לך ולכולם- זו התגובה האחרונה שאני כותב בנושא זה- לא כי נמאס לי אלא פשוט כי אני יוצא בתחילת הבוע לחודש מילואים ולא תהיה לי נגישות למשחב- נהנתי לכתוב, נהנתי להתווכח איתכם ולמדתי הרבה על אנשים בכלל וקוראי האייל בפרט- שבת שלום ולהתראות בעוד חודש.
תגובה סופית בהחלט 79600
בסדר, אז הגענו להסכמה על רוב הסעיפים ועל אלו שלא מדובר בחילוקי דעות הנובעים מהשקפת עולם שונה. לגיטימי.
מה שלא לגיטימי, זו ההתנפלות על הקיבוצים והאשמתם בכל הרעות החולות של החקלאות בארץ.

בהצלחה במילואים ושמור על עצמך.
טפילים 79547
יש כמובן הבדל בין מי ש*חי על חשבון* לבין מי ש*עובד מהבוקר עד הערב* , אבל, מה לעשות, נעזר גם במדינה (כמו שגם אני, כסטודנט לMSC חי על מלגה ולא יוצר פרודקט "משתלם" תמורת הכסף).

אבל מה שרציתי להגיד הוא -
*כולנו* חיים על חשבון אחרים. רמת החיים בישראל לא היתה קופצת בצורה חדה כל כך ב50 וכמה שנות קיומה אלמלא זה היה המצב. אנחנו כולנו גרים בבתים יפים ונוסעים במכוניות חדשות, הרבה בזכות הקצבות האמריקאיות ותרומות יהדות התפוצות. אחרת בתי הספר היו עדיין צריפים, הכלכלה הישראלית היתה , כפי שכל כלכלה של מדינה צעירה מתפתחת, מסתמכת על משאבים טבעיים ותוצר כפיים. זה לא הגניוס היהודי, זה הלובי היהודי.
בל נגזימה 79934
הסיוע האמריקאי מאז קום המדינה ועד היום מסתכם בכשמונים מליארד דולר. הרבה כסף, אבל זה התוצר הלאומי הגולמי של ישראל בשמונה חודשים.
הסיוע האמריקאי קידם רבות את המדינה, אבל לא צריך להשלות את עצמנו כאילו בלעדיו היינו עדיין עומדים בתור לקרח.
טפילים 82548
"אנחנו כולנו גרים בבתים יפים ונוסעים במכוניות חדשות"? וואלה?
צריפים? 90994
הסיוע האמריקאי מאז קום המדינה ועד היום שווה לתל''ג של ישראל בשמונה חודשים.
צריפים? 90995
והראיה - זה בדיוק מה שאמרתי ב- תגובה 79934 .
צריפים? 91011
לא יודע אם היינו עומדים בתור לקרח, אבל תל"ג של שמונה חודשים זה בכלל לא סכום קטן. הייתי למשל שמח אם מישהו היה מעביר לי לחשבון הבנק את התל"ג היומי של ישראל (יום שלישי הבא מתאים לי, סילבן - אתה שומע?)
צריפים? 91054
בשנות ה-‏80 נתתי לביל גייטס הלוואה של 5,000 דולר שעזרה לו לצאת לדרך, ועכשו הוא נזכר לשלוח לי לפטופ עם חבילת תוכנות כאות תודה.
צריפים? 91087
הייתי בודק טוב טוב בשיניים את לפטופ המתנה הזה. סביר להניח שבהסכם השימוש של חבילת התוכנות כתוב שאתה מוכר את נשמתך לממלכת הרשע (סניף רדמונד).
כולנו טפילים 137991
אנחנו חיים על חשבון אנרגיית השמש, ולא עובדים תמורת זה דקה.
אנחנו נושמים את החמצן של כדור הארץ ותופסים טרמפ על גופו במקום שנסתדר לבדינו ב"מים הקרים" של החלל ונתאמץ קצת כדי למצוא לנו מקום. אנחנו גם לא אומרים תודה. נהפוך הוא, אנחנו מלכלכים ומזהמים.
אני חושב שצריך לחוקק חוק מיוחד נגד ניצול האנרגיות הטבעיות על ידי טפילים. מה לעשות, החזק שורד, ולא פיר שאנחנו ניהנה מיתרון על פני בקטריות שלרוע מזלן נולדו בפלוטו או על אחד השביטים, וסובלות שם מן הקור השורר שם, המפריע להן להתפתח אבולוציונית ולהפוך לבני אדם המסוגלים לכבוש להם פלנטה משלהם ולהרוס אותה כרצונם, ולקבוע מי ייהנה מאור השמש.
מכיוון שהחזק שורד ומי שלא חזק הוא טפיל וכו' (ואנחנו כטפילים חסרי ציפורניים ושיניים כמו שיש לחיות הטבע, לא ראויים לחיות) אני מציע שיוחק חוק עפי"ו רק העשירים או עובדי פולחן השמש העתיק, שלפחות אומרים תודה לשמש, יזכו לאנרגיית שמש חינם, העשירים משום הסיכוי הפוטנציאלי שלהם לקנות יום אחד את השמש, בעוד שהעניים ברור שלא יחזירו לעולם את ההשקעה שהשמש השקיעה בהם, ועובדי השמש, אם עוד קיימים כיום, הבהרתי מדוע.
וכך גם לגבי האוויר, כדור הארץ, וכו': מי שיכול לקנות את הכל, יקבל. האחרים, ישלמו. אין להם אפשרות? זבש"ם. הסוציאליזם מת, סורי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים