מוסר 8038
יש דבר אחד שהכותב מפספס לטעמי.
חוק הוא אכן חוק, אבל אין זה אומר שהוא בהכרח הולך בקו אחד עם המוסר; אומנם אסור לנסוע יותר מתשעים באוטוסדרה (או שזה היה 100), אבל תראה לי ולו נהג אחד שלא משייט שם ב-‏120 קמ"ש? אז האם יש בזה מן העבירה המוסרית?

בוודאי שתגידו שלא, שאין בכלל קשר בין השניים. החוק הזה מיועד להגן על הציבור מפני נהיגה מטורפת, והחוק שאוסר על העתקת תוכנות - מיועד להגן על זכויות היוצרים של החברה. אבל ההקבלה בין שניהם היא במישור אחר - האם יש לנו באמת ברירה? או האם החוק הוא חוק שניתן ליישמו בצורה מלאה?

אני, עם כל היכולת שלי להתאזר בסבלנות, לא מסוגל באמת לנסוע עשרים ברחוב שמוגבל לכך; ואני, בתור אדם שמשכורתו גבולית למדי, כמרבית בני ישראל, לא הייתי יכול לעשות ולו רבע ממה שאני עושה אילו הייתי נדרש לשלם בעבור כל התוכנות בהן אני עושה שימוש.

אז נכון שיש פה איזה הסתכלות בסיסית שהיא מעוותת, השאלה מאיזה כיוון;
יש דבר אחד עימו אני מסכים - כל תוכנה שמביאה לך תפוקה באופן ישיר, זכאית למלוא התשלום; לכן, כל חברה, באשר היא, צריכה לטעמי לשלם עבור התוכנות בה היא משתמשת בצורה מלאה, עבור עובדיה. כל תוכנת גרפיקה במשרד פרסום אחראית לחלק מן ההכנסות של המשרד; חברות ומשרדים אכן יכולים להתייחס אל תוכנה כאל הוצאה לגיטמית.

יש שיטה, שנהוגה בחלק מהתוכנות, שמאפשרת שימוש חופשי, או כמעט חופשי (בסכום סמלי), בתוכנה לכל אדם פרטי; אך כל ארגון מסחרי/כלכלי צריך לשלם בעבורה סכום רציני יותר. יש הגיון רב בדבר כזה, שכן האיש הפשוט יכול "ללמוד" את התוכנה בבית, להתשמש בה לצרכים פרטיים ולבוא משכיל יותר ומוכן יותר למקום העבודה. למרות שלכאורה מיקרוסופט נלחמים "בכובד ראש" בפיראטיים, למעשה, הכל מרמז על כך שהם, בכוונה תחילה, הפיצו את מערכת ההפעלה חלונות מתוך ידיעה שהיא תתפשט בצורה פיראטית כסרטן (קוד משתמש 1234567-1234, קשה, אה?). כאשר מערכת ההפעלה כבר קיימת (חינם, אין כסף, רק תעתיק) בכל חור, נראה מי יצליח להסתדר בלעדיה, ועכשיו אפשר לצאת למלחמת חורמה "בעבריינים";

מבחינה מוסרית, אני רואה במיניפולציות הכלכליות האלה משהו רע לא פחות מאשר בהעתקת תוכנה עצמה.

השאלה בסופו של דבר היא האם ניתן לעמוד בחוק הזה, ובאיזה מחיר; אילו הייתי נדרש לשלם, ואני מגזים, 300 שקל בחודש לתוכנה כדי שיהיה לי כל מה שדרוש לי על מנת להתפתח במקצועי, ללמוד ולהתנהל ביעילות, באמת שהייתי לוקח את העסקה הזאת בשמחה. אבל לא בסכומים כאלה מדובר. מדובר באלפי דולרים, בעשרות אלפי שקלים, סכום - שלפחות אני - לא יכול להרשות לעצמי להוציא, ללא שום קשר לסדרי עדיפויות.

בסופו של דבר, הבסיס המסריח עליו פועלות חברות התוכנה, והעולם כולו, יוצר מצב בו אתה "נאלץ" לפעול במסגרות מצומצמות למדי; אתה רוצה ללמוד גרפיקה? או שתשקיע 5000$ בתוכנות המתאימות, או שתלך לקורס שיטחן לך את המוח, במקום שתשב תלמד לבד, ותתפתח הרבה יותר.
זה הדרך בה העולם הולך, מסגרות כפויות חזקות יותר.

אז זה בסדר להעתיק?! לא. זה קקי, זה גבולי מוסרית ובהחלט לא חוקי; אבל המצב הכלכלי הנוכחי, האילוצים שבהם אנו חיים לא משאירים לנו ברירה. ובתכלס, אני חושב שבהרבה מקומות, ההתנהגות שלי היא הרבה יותר אתית ומוסרית מאשר של חברות התוכנה.
מוסר 8043
1. העובדה שקל יחסית לעבור עליו והסיכוי שתיתפס הוא נמוך אינה מצדיקה מעבר על החוק.
2. המניפולציות השיווקיות שאתה מציין כמו מסירת דוגמאות בחינם לתקופה מוגבלת הם שיטות פרסום ושיווק לגיטימיות לחלוטין ואין בהן הצדקה לגניבת מוצר.
3. העובדה שלא בא לך ללכת לקורס או לקנות תוכנה כחוק משום שהיא יקרה מידי לכיסך גם כן לא מהווה צידוק מוסרי. כדי להתקדם מקצועית יש אנשים שצריכים תחנת עבודה של SUN או מכונת CNC. אני בטוח שהעזרים הדידקטיים הללו עולים יותר מתוכנה לעריכה גרפית. ההבדל היחידי בין גניבת תוכנה לגניבת חומרה הוא שבתוכנה קשה יותר לזהות את הגניבה ולתפוס את הגנב. יש כאן אולי מעורר מוטיבציה אבל בהחלט לא צידוק מוסרי.
4. אני מסכים שבסביבה שבה כולם גונבים אתה חייב גם כן לגנוב כדי להישאר. בסופו של דבר כשאתה בא לראיון עבודה או מבחן ובודקים את המיומנות המקצועית שלך, יהיה לך קשה אם כל המתמודדים האחרים עברו שעות של תרגול על תוכנה פיראטית ואתה עברת רק קורס בתשלום. העולם חרא, האנשים חרא אבל למה כולם מאשימים דווקא את מיקרוסופט. היא לא האיש הרע בסיפור הזה.
מוסר 8049
יש הבדל אחד גדול בין גניבת חומרה לבין גניבת תוכנה (או, אם להיות קצת יותר פילוסופיים, בין גניבת ביטים לגניבת אטומים):
כאשר מייצרים תוכנה, בניגוד לכל סוג של חומרה, עלות הייצור נופלת על העותק הראשון, והעלות הנדרשת לייצור כל עותק לאחר העותק הראשון (העלות השולית) היא אפסית (או שואפת לאפס, למתמטיקאים שבינינו), ולכן גניבה של תוכנה, בניגוד לגניבת חומרה, לא גורמת נזק ליצרן ,בהנחה שגנב התוכנה בכל מקרה לא היה קונה את התוכנה במחירה הנוכחי.
מוסר 8054
1. כאשר חברה מתמחרת מוצר היא לוקחת בחשבון את עלויות הפיתוח, היצור, ההפצה, התמיכה והשיווק ובטח עוד כמה גורמים. היא מבצעת הערכה של כמה אנשים יהיו מוכנים לשלם עבור המוצר ועל פי כל הגורמים הללו נקבע מחיר המוצר. מיקרוסופט לא תמכור את העותק הראשון של חלונות 2000 ב 50 מליון דולר כדי לכסות את עלויות הפיתוח, היא תחלק את הסכום הזה לבערך כל העותקים שימכרו עד שתצא מערכת ההפעלה הבאה שלהם.
2. כשאתה קונה מכונית המחיר שתשלם גבוה בהרבה מעלות היצור. נכון שבמקרה של גניבת תוכנה עיקר ההפסד הוא על עלויות הפיתוח ולא על עלויות היצור אבל זה הבדל די זניח.
3. אני לא מאמין שלא היית קונה את התוכנה במחירה המלא אם לא היית יכול לגנוב אותה. בכל אופן זה לא רלוונטי.
4. נסה לשכנע פעם בעל חנות למכור לך פחית קולה במחיר הקרן בטיעון ש "אם תחייב אותי לשלם מחיר מלא, אני לא אקנה בכלל ואשתה בבית. ובכלל קולה זה לא בריא זה מלא סוכר ואני צריך לתבוע אותך על זה שאתה מוכר את הזבל הזה."
מוסר 8074
1. אני לא מבין מה הקשר של הטיעון הזה לתגובה שלי. לא הצעתי שמיקרוסופט תגלם במחיר העותק הראשון את כל עלויות הפיתוח של התוכנה, אלא רק הצבעתי על כך שבמקרה של גניבת תוכנה כזו חברת התוכנה לא ניזוקה.
2. ההבדל בין עלויות הפיתוח ובין עלויות הייצור הוא לא הבדל זניח, הוא *העיקר* :
בין אם אני אגנוב עותק של תוכנה ובין אם לאו, עלויות הפיתוח של החברה ישארו זהות (כלומר, חברת התוכנה לא תפסיד שום דבר) , בעוד שאם אני אגנוב מכונית, החברה תפסיד את עלויות הייצור של המכונית.
3. אם הייתי חייב לקנות את כל התוכנות שמותקנות על המחשב שלי, הייתי קונה רק חלק לא גדול מהם (בעיקר דברים ספציפיים שאני צריך בשביל העבודה שלי), לגבי השאר הייתי צריך להסתפק בתחליפים זולים או ב-sharewares למיניהן.
4. אני לא העלתי את טיעון הבאגים, למרות שיש בו משהו: אם הייתי קונה אוטו שמפסיק לעבוד כל שבוע ככה סתם (ע"ע חלונות), הייתה לי סיבה טובה מאוד לכעוס על היצרן.
ולגבי הקולה: אני תומך נלהב בזכותם של אנשים (כולל אנוכי) להרעיל את עצמם. גם לחיות זה דבר מאוד לא בריא.

ועכשיו לעוד תזה מופרעת: המכירות העצומות של מערכת חלונות נובעות מהפופולריות הרבה של המערכת, שהפכה למעין תקן למערכות הפעלה.
עכשיו, חלק לא קטן מהפופולריות של חלונות נובע ממליוני העותקים הלא-חוקיים שמסתובבים להם בעולם. המסקנה: מיקרוסופט מוכרת יותר עותקים של חלונות בגלל העתקות תוכנה, ולכן, באופן פרדוקסלי, העתקות התוכנה דווקא מועילות למיקרוסופט.
מוסר 8092
1. אני מצוטט "עלות היצור נופלת על העותק הראשון". בעצם הגניבה אתה נותן לגיטימציה גם לאחרים לגנוב (כולם עושים את זה אפילו שי אז זה בטח בסדר). אתה משתמש במוצר ששיך לחברה בלי לקבל רשות ממנה. בנוסף אתה פוגע בתדמית שהחברה מנסה לתת למוצרים שלה (מיקרוסופט מנסה ליצר לחבילות התוכנה שלה תדמית של חומרה. זו הסיבה שהן באות באריזות גדולות עם ספרות ודיסקים נוספים שלא תמיד רלוונטיים. זו האסטרטגיה השיווקית שלה. בזה שאתה מפיץ CD צרוב בלי סימני זיהוי, אתה פוגע בתדמית שהחברה מנסה לתת למוצר שלה זה נזק).
2.עלויות היצור הן רק חלק קטן מהמחיר של כל מוצר. גם מכוניות. בתעשיית האופנה למשל הפער די דומה לזה שבתעשיית התוכנה. יצור של בגד שעולה בחנות מאות שקלים יכול לעלות בפועל שקלים בודדים ביצור המוני עיקר ההוצאה היא על הפרסום, העיצוב והתכנון. ובכל זאת אנחנו לא גונבים בגדים באותה תדירות שאנחנו גונבים תוכנה.
3. אם הייתי צריך לשלם לאוטובוס ולא הייתי יכול להתפלח הייתי הולך ברגל אם הייתי צריך לשלם עבור האוכל באולם אירועים הייתי
4. נכון גם אני הייתי מתעצבן אם האוטו שלי היה עושה בעיות אבל אם הרכב גנוב, אין לי שום זכות להתלונן עליו. מיקרוסופט מחזיקה מרכז תמיכה ואתה מוזמן לפנות אליו כדי שיעזרו לך לטפל בבעיות הללו. אה רגע, אתה לא יכול לפנות לתמיכה כי התוכנה שלך גנובה. טוב, אז תקטר, תוציא שם רע לחברה ולמוצרים שלה (עוד נזק שנגרם מגניבת תוכנה) ותסבול.
גם אני דוגל בזכות של אדם להרעיל את עצמו אבל מי שגנב סיגריות מהחנות, אין לו זכות להצדיק את הגניבה על ידי הטיעון שסיגריות הן דבר לא בריא. והוא זה שסובל מהגניבה.

בעניין התיזה המופרעת שלך:
1. מי מינה אותך למנהל אסטרטגית השיווק של מיקרוסופט שהחלטת עבורם שכדאי להם לעודד גניבות מעצמם? ביל יודע מהמינוי הזה?
2. לדבריך הגניבות הללו עוזרות למיקרוסופט לחזק את מעמדה כמונופול, דבר שהוא רע לעולם התוכנה ולציבור המשתמשים בתוכנות. איפה זה ממקם אותך מבחינה מוסרית?
מוסר 8094
1. אני נותן לגיטימציה לגנוב? הלוואי שהיתה לי השפעה כזאת, אבל אנשים יעתיקו תוכנות איתי או בלעדי. ולגבי התדמית: איך בדיוק אפשר לשוות לתוכנה תדמית של חומרה?
חוץ מזה: אני לא מפיץ CD צרובים, אלא צורב אותם רק לשימוש עצמי.
2. הפער שונה לגמרי בין ענף התוכנה לענף האופנה: כאשר את מעתיק תוכנה העלות ליצרן היא *אפס*.
3. מצטער, לא הבנתי את הפואנטה של הסעיף הזה.
4. אני לא יודע אם אתה מכיר את מרכז התמיכה של מיקרוסופט, אבל אני דווקא מכיר אותו טוב(תתפלא, בעוונותי אני משתמש גם בתוכנות חוקיות), והוא מצדיק את כל אינספור הבדיחות שכתבו עליו.
מרכז התמיכה בכל מקרה לא יכול לעזור לי במקרה של באגים, אלא אם מדובר בלתכנת את Windows מחדש (ואין לי את 10 השנים הדרושות בשביל זה).

לגבי התיזה המופרעת שלי:
1. אני מאוד מקווה שמישהו במיקרוסופט יודע על התזה שלי (לידיעת ביל גייטס - אני מקבל גם צ'קים).
2. עם יד על הלב, צריך להודות שיש יתרון גדול בזה שיש מערכת הפעלה אחת שהיא נפוצה מאוד (אם כל חברת תוכנה היתה צריכה להוציא גרסאות לאלפי מערכות הפעלה שונות, מצבנו היה בעייתי משהו).
הבעיה היא לא שיש מונופול בתחום מערכות ההפעלה, אלא שהוא מנצל את כוחו לרעה בתחומים אחרים, ושהממשל לא מגביל אותו - בשביל זה יש חוקי אנטי-טראסט.
מוסר 8096
התזה המופרעת של שי היא נכונה למדי.

בא ואספר לך סיפור על "אחד מידידי הטובים ביותר" - שבשום פנים ואופן לא היה לו את הכסף לקנות visual studio תמורת כמה אלפי הדולארים שרצתה פלונית, חברה בשם microsoft עבורם, במהלך שירותו הצבאי. בדיוק למקרי חירום כאלו נוצר הצורב. אותו מכר אישי שלי שהספיק להשתחרר מהצבא, ובהשפעתו הישירה, החברה בה הוא עובד כיום רכשה זה לא מכבר 5 רשיונות לנ"ל. תעשה את החשבון. אני בטוח שזה לא מקרה בודד.
מוסר 8099
א. אותו חבר יכול היה לקנות תמורת כמה מאות שקלים בלבד את ה learning edition של Visual C++ או Visual Basic (יש בדיונון).
ב. אני ארוויח אם מישהו יגנוב את המכונית שלי (מכיוון שאין סיכוי שאצליח למכור אותה במחיר המחירון). זה לא הופך את מי שיגנוב אותה לפחות גנב. אם אתה היית מנהל מיקרוסופט יתכן שהיית בוחר לחלק את התוכנות שלך לשימוש פרטי ודורש תשלום רק משימוש מסחרי בהן. אבל מי אתה שתלמד את ביל גייטס איך להקים אימפריה כלכלית ואיך לשווק את התוכנות שלו?
מוסר 8100
1. דא-עקא אותו חבר היה זקוק לכמה תכונות שנמצאות אך ורק בenterprise edition חוץ מזה שאותו חבר היה זקוק לvisual foxpro בין היתר.
2. דעתי כפי שבאה לידי ביטוי בדיון אודות המוזיקה היא שאין פה גניבה אלא עבירה על חוקי המדינה. מה לעשות לעיתים כשאני מאוד ממהר אני עובר באדום (כהולך רגל).
כנראה שגם לו לא היה את הזמן לחכות שנים עד שהוא ישתחרר ויצבור מספיק כסף לקנות את כל התוכנות בהם הוא עובד.
מוסר 8104
א. ובכן מזל גדול יש לאותו חבר שהוא בחר במקצוע שבו ניתן להשיג כלי עבודה בחינם. תאר לך שהוא היה נגר וכדי לתרגל את יכולותיו המקצועיות היה זקוק כלי עבודה פחות גניבים.
ב. אני זוכר את הדעה שהעלית באותו דיון. אני לחלוטין לא מסכים אתך.
ג. גם לי יוצא לעבור באור אדום. ואפילו תמצא במחשב הביתי שלי כמה תוכנות shareware שפג תוקף הרשיון הזמני שלהן. אבל אני לא מתהדר בטיעונים פילוסופיים מצוצים כדי להצדיק את עצמי.
מוסר?!!!!!!!!!! 8127
אז בגלל שהוא לא רצה לחכות לזמן בו ידו תוכל לרכוש את המוצר, הוא פשוט גנב אותו?

איני שופט אותו על כך, אבל אני מסתייג מהטיעון המוזר, בלשון המעטה, הזה.

חברת הרכב שברשותך הוציאה דגם חדש.
אין לי כסף, אבל ממש בא לי על לדרוס זקנות על יד כיכ דיזנגוף, אז אני פשוט אגנוב אותו.

פוסט-אנרכיה.
מוסר?!!!!!!!!!! 8137
אתם מעייפים אותי.... נקודת המוצא שלו שאין פה גניבה. כמו כן, תשתדל לא לעשות השוואה בין רמיסת זקנות לתכנות אפילו יהא זה תיכנות המשחק קארמאגדון הידוע לשימצה. זה עלול להעליב אלפי מתכנתים (אני טועה או שחצי מהמגיבים פה הם מה שנהוג לכנות בערפול-מה 'עובדי הי-טק'?).
קצת נוסטלגיה 8107
למי שזוכר גם חברת Netscape ועוד Mosaic לפניה עבדו בדיוק ככה: הם נתנו להוריד בחינם את ה- Browser והרוויחו ממכירת השרתים, שעבדו בדיוק בתקן של ה-Browsers, לחברות מסחריות, שבכל מקרה לא היו מעתיקות תכנה.
מוסר 8126
נו באמת, גניבה כלשהי מחברה כלשהי, בהנחה שאתה לא גנב סדרתי של סיכות בטחון, פוגעת בה. מאיזשהוא כיוון.
קשה להאמין על הטיעונים שאנשים נותנים פה: הוא עשיר, ממילא לא הייתי קונה את התוכנה, יש לי ערפל בקיטבג וכו'.

כמו שאמרתי, קודם, אוטוסוגסטיה הנה דבר ברוך ויפה, אבל בעזרת טכניקות נכונות, לא פשטנות שכזאת.
גנב, אמא'לה, גנב ! 8140
ושוב אנחנו חוזרים לטיעון המרכזי שלי (ושל עוד כמה אנשים פה): לא מדובר כאן בגניבה !
כאשר מוצר X נגנב מאדם\חברה\יישות מסויימת חייב להגרם לו הפסד בגין הגנבה. כאשר מדובר בתוכנה לא נגרם לבעל התוכנה נזק (בהנחה שבעל המוצר המקורי לא מפסיד כאן לקוח מאושר פוטנציאלי) ולכן אין כאן גניבה.
מ.ש.ל.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים