ומה עם ישו? 83630
המיתוס של ישו כולל גם הוא מוטיבים המתאימים למיתוס הפאגני: האבהות מיוחסת לאל, למרות שאמו היתה נשואה לאחר, שלו ילדה את ילדיה האחרים; למריה מיוחס פרח לבן, החבצלת; מחזור חייו כולל לידה במקום אחד, נדודים, מעין נישואין ל"אלת אהבה", מריה מגדלנה, שהיתה זונה וכמובן מוות ותחיה מחדש; חייו היו קצרים וקשים ומותו רב יסורים.
נראה לי שהמיתוס של ישו נשען על המיתוסים שתוארו בכתבה. מה נראה לך, טלה?
ומה עם ישו? 83772
כל הסיפור על ישו הוא מיתוס - אפילו לא מורכב יותר מדי וקל מאוד להבנה ופירוש. הבעיה הנוצרית היא שהדת לקחה מכאן ומכאן - מצד אחד את האל היהודי, ומצד שני את ישו, הגיבור הפגאני, ואת אמו - אחד מצדדיה של האלה האם. זו תערובת שאינה מסתדרת יחד, ומכאן כל הבעיות הדתיות של הנוצרים.
ומה עם ישו? 83794
איזה בעיות יש להם? נראה לי שהם עשו לנו הרבה יותר בעיות.
ומה עם ישו? 83961
הבעיה העיקרית של הנצרות היא חוסר הביטחון בתקפות של הדת - מכאן הצורך העמוק שלהם שהיהודים ימירו את דתם, והשנאה שלהם ליהודים על שאינם עושים זאת.
ומה עם ישו? 83985
למיטב זכרוני גם על הפגאנים הם לא מתים במיוחד. אז למה "השנאה שלהם ליהודים" ולא "השנאה שלהם לבני דתות אחרות"?
ומה עם ישו? 83994
היחס המיוחד של הנצרות ליהדות נובע מתחרות על פרשנותם של אותם כתבי קודש. לאיסלם לא היתה בעיה כזאת - היתפתחותו לא היתה מהיהדות אלא רק בעלת קשר חלקי ורופף, ולכן ביה''ב יחסו ליהודים היה יחסית סובלני יותר.
(פירוט והרחבה בספר ''בין הסהר והצלב'' מאת מרק כהן.)
לאיסלאם 84083
היו מספיק בעיות כאלה משל עצמו, בפילוג סונים-שיעים, מכדי שיהיה בתחרות עם היהודים.
לא קשור. 84286
גם בנצרות היה הפילוג והיריבות של אורתודוקסים-קתולים (שהתפרצה אל פני השטח ביחוד במסעי הצלב) והמלחמה של הקתולים בכתות ה''כופרות'' כגון הקתרים. (רק הרפורמציה הפרוטסטנית הצליחה לראשונה להקים אלטרנטיבה לקתוליות במערב אירופה, הרבה מאוד בזכות הדפוס.)
כן קשור. 84435
הפלג בין הסונים לשיעים הוא אותו ויכוח על פירוש הכתבים. האם הגרסה הקיימת היום היא הנכונה, או שהסוחרים המרושעים בימי מוחמד שינו את דבריו כדי לנשל את בניו מהירושה?

לא כל פיצול הוא כל פיצול. זה ספציפית מתאים לקריטריונים שהוגדרו קודם.
ובכל זאת, לא קשור. 84536
אם הקוראן היה נגזר מהתנ''ך, כמו הברית החדשה, גם היהודים היו מעורבים בויכוח זה, לא לגבי הקוראן עצמו, אלא על הצדקתו כהמשך ברור לתנ''ך ולפיכך ביטול הכתבים היהודים שאחרי התנ''ך.
מכיון שהקוראן רק מבוסס חלקית, שטחית ואינטואיטיבית על התנ''ך, והאיסלאם היא לא נגזרת ישירה של היהדות כמו הנצרות, לא היה קיים ויכוח כזה ועוינות אנטי-יהודית המתפתחת מהדת (להבדיל מיחס מתנשא של דת נחותה ובזויה יותר). כמו שנאמר ''אין קשה משנאת אחים''.
ומה עם ישו? 83800
מדוע הנסיון לתקוף ולמצוא חולשות כביכול בנצרות, ובעקיפין להגן על יחודה של היהדות?
ומה עם ישו? 83812
הסיבה שהמיתוס של ישו מזכיר מיתוס פאגאני היא בפשטות כי זאת כוונת המשורר. ידוע כי הסיבה כי ישו קם לתחייה ביום ראשון הייתה קשורה לחג פאגאני מסוים. הנוצרים ניסו אז למכור את מרכולתם להמונים עובדי-האלילים,
ותוך כדי כך ספגה הנצרות מאפיינים מדתות שונות. יש ציור של ''הארוחה האחרונה'' בדרום אמריקה בה ישו והשליחים שלו אוכלים סעודה שמורכבת ממאכלים מקומיים. וכמובן, נזכיר כי
במקומות מסוימים מקובל כי לשטן יש אישה...
ומה עם ישו? 83834
שלא לדבר על כך שישו נראה אנגלוסקסי ודיבר אנגלית שוטפת.
ומה עם ישו? 83963
לא בציורי הרנסנס האיטלקיים.
נדמה לי 83836
שגם כריסטמס הוא זכר לאיזה חג פאגאני שקדם לנצרות.
חנוכה? 83851
חנוכה? 83854
במאמר הזה כתבו על המקורות של חנוכה.

דיון 382

אם אתה לא רוצה לקרוא את הכל אז הנה לינקים ישירים

תגובה 13526
תגובה 13995
תגובה 13591
חנוכה? 83964
גם חנוכה וגם חג המולד חוגגים את מולד השמש בתקופה שלאחר היום הקצר ביותר בשנה. עצם הדלקת הנרות מאחד לשמונה (מספר שמונה מקודש במיתולוגיות שונות לשמש) מסמל את התגברות השמש. ישו עצמו נחשב אצל הנוצרים לסמל השמש.
חנוכה? 83977
רגע - האם את מנסה לטעון שחנוכה זה למעשה גלגול של חג פגאני?
האירועים הנחגגים בחנוכה אינם מתקופת דוד אלא "מעט" שנים מאוחר יותר, ונתמכים הן בממצאים ארכיאולוגיים והן בכתבי היסטוריה של עמים אחרים.
הטענה היחידה שאולי יכולה להיות היא שהתאריך הוסט על מנת להגיע ליום הקצר ביותר בשנה. אני לא מבין בממצאים שמוכיחים את חנוכה, אולי יש כאן מישהו שיוכל להגיד האם הממצאים ההיסטוריים והארכיאולוגיים מתארכים זאת לאזור כסלו באמת?
חנוכה? 84051
כן, לדעתי הוא נלקח מהפרסים, ועליו "הולבש" מוטיב לאומי, כמו על שאר החגים הפגאניים שאנחנו חוגגים (אני מתכוננת לכתוב מאמר על כך): סוכות, פסח ושבועות, שהולבשו בלבוש לאומי.
חנוכה? 84097
אני לא מבין - מה נלקח מהפרסים - סיפור המרד היהודי והעצמאות היהודית לאחר הנצחון על היוונים, שקרה במציאות וזוכה לתימוכין? או שמא מה שנלקח הוא התאריך בלבד?
האם יש לך תימוכין כלשהם לעובדה שהתאריך בו נחגג חנוכה (כ"ה בכסלו) הוא אינו התאריך בו נוצחו היוונים?
אני לא בא לסנגר על אגדת כד השמן - אני רק רוצה לציין שלמיטב ידיעתי האירועים שנחגגים בחנוכה הם אמיתיים לחלוטין.
דרך אגב - לשבועות ולסוכות אין שום אלמנט לאומי, למיטב ידיעתי. מדובר בחגים חקלאיים (ניתן לקבל לכך רמז מהשמות "חג האסיף" ו-"חג הביכורים") לחלוטין, שכוללים גם הודיה לאל על היבול.
לפסח אכן יש אלמנטים לאומיים, אבל לאומיים בלבד. מעניין אותי לדעת מאיזה חג פגאני הוא לקוח.
חנוכה? 84102
פסח הוא ראשית קציר שעורים.

ולגבי חנוכה- יש חגי ''אור'' בדתות רבות בתקופה זו- כריסמס כמובן. וגם ''דיבאלי'' של ההודים.
יש אפשרות סבירה שחג החנוכה, שמציין מאורעות שאכן קרו, ''הולבש'' על חג האורות הקדום.

אין ספק שי-ם שוחררה מתישהו בתקופת השנה הזאת. אבל כל הסיפור על נס כד השמן, שבגללו מדליקים נרות שמונה ימים, ובגללו אוכלים מאכלים נוטפי שמן... נו.
עוד בעניין פסח 84105
הוא נחגג בירח המלא הראשון שאחרי יום השוויון (האקווינוקס) האביבי. יום השוויון האביבי נחשב בעולם העתיק לתחילת השנה (וזה הרבה יותר הגיוני מאשר לחגוג את ראש השנה בסתיו, או באמצע החורף).
עוד בעניין פסח 84482
לאו דווקא. באגן הים התיכון חוגגים את ראש השנה בסתיו, לאחר האסיף האחרון ולפני ראשית הגשמים ותחילת החריש. זהו תאריך הגיוני מאוד לאיזור שבו הוא נחוג.
עוד בעניין פסח 84486
אפשר דוגמאות לתרבויות ים-תיכוניות שחוגגות/חגגו תחילת שנה בסתיו?

אגב, ניסן באמת היה "ראש לחודשי השנה" בתנך. אח"כ (עם גלות בבל?) העבירו לסתיו.
כך שזו דוגמא אחת לתרבות ים-תיכונית קדומה שחגגה ראש שנה אביבי.
אך אשמח להארות והערות בנושא.
עוד בעניין פסח 84987
את מערבבת את הזמנים. חודש ניסן, כמו יתר שמות החודשים בעברית היום, לקוחים מהשמות הבבליים, ובלי ספק הביאו אותם בני ישראל מגלות בבל. התנך לא מציין בדיוק את סדר החודשים שנחוגו לפני כן, אבל קיימים שמות של כמה מהם - ירח בול, ירח זיו, וכדומה. ובכתובת גזר הם מופיעים בשמותיהם הקדומים האלה, בעוד שסדרם הוא כמו שאנחנו נוקטים היום. כלומר, היום הסדר הוא הקדום, אם התחלת השנה עם החריש והגשמים בסתיו, אבל השמות נשארו בבליים כמו אחרי שיבת גלות בבל.
עוד בעניין פסח 85005
כתוב "החודש הזה לכם ראש חודשים ראשון הוא לכם לחודשי השנה" (שמות יב ב); ו"היום אתם יוצאים בחודש האביב" (שמות יג ד);
כך שגם אם "ניסן" הוא שם מאוחר יותר, עדיין ברור שהחודש שבו נחגג פסח, שהוא חודש אביבי (ואולי "חודש האביב" הוא שמו הקדום) נחשב לראשית השנה.

ואם לחזור על שאלתי בתגובה הקודמת שלי: הדת העברית היא דוגמה לתרבות ים תיכונית קדומה שציינה את ראש השנה באביב. וביקשתי לדעת אם יש לך דוגמאות לתרבויות ים תיכוניות שחגגו את ראש השנה בסתיו, כדברייך.
עוד בעניין פסח 85014
באשר לחגים - אני כרגע מחפשת חומר על כך ולא יכולה להשיב תשובה ישירה. לא אמרתי שחגגו את ראש השנה בסתיו, אלא שבכתובת גזר, מהמאות ה-‏11-12 לפנס"ה, "ירח אסיף" (תשרי) מופיע ראשון ברשימה ו"ירח קיץ" (אלול) מופיע אחרון.
עוד בעניין פסח 85023
תגובה 84482
עוד בעניין פסח 85564
דעתי היא, שמה שכתוב בתנך מאוחר יותר מהכתובת של גזר, והבחירה בניסן כראשון החודשים גם היא השפעת בבל ולא השפעת החיים החקלאיים בכנען המשתמעים מכתובת גזר, הבוחרת בתשרי כראשון החודשים.
עוד בעניין פסח 85645
גם אם את מניחה שכל ספרי התנ''ך מאוחרים ללוח גזר, אין ספק שחלקם קדמו לגלות בבל ואף לעלייתה של בבל ככוח תרבותי שעשוי להשפיע השפעה גדולה כל כך.
ההבדל בין הספירה היהודית לספירת העמים בולט במיוחד בספרי עזרא ונחמיה. על אף ששני הספרים קרובים מאוד בזמנם ובתוכנם, החודשים נמנים בספר עזרא מניסן ובספר נחמיה מתשרי, פרט למקרה שבו מועתקת רשימה אחת בשני הספרים ובה החודשים נמנים מניסן.
מרבית החגים היהודיים הם בא' או 84118
בט''ו בחודש. חריגה מתבנית זאת היא שדורשת הצדקה. התאריך הבלתי שגרתי דווקא מחזק את הטענה שזה תאריך בעל משמעות.
חנוכה? 84477
החלק בחנוכה שנלקח מהפרסים הוא אותו חלק בנצרות שנלקח מהם - מולד השמש לאחר היום הקצר ביותר בשנה. הדלקת ה''אורים'' בחג, בייחוד ההגברה מנר אחד לשמונה, כפי שהסברתי (שהמספר שמונה היה מקודש לשמש) היא אותה חלק בחנוכה. סיפור המלחמה והניצחון על היוונים (שיכול להיות היסטורי - בזה אני מתמצאת פחות), וכמובן, מציאת כד השמן שהספיק לשמונה ימים שהוא מיתוס טהור, הולבש על החג הזה שכנראה נחוג בידי הגולים ששבו מבבל ומפרס בתקופת עזרא ונחמיה ובנו את בית המקדש השני.
חנוכה? 84480
האלמנטים הלאומיים של סוכות ושבועות קשורים ביציאת מצריים - סוכות ''לזכר הסוכות בהן ישבו אבותינו במדבר'', ושבועות, כמובן, לזכר מתן תורה בהר סיני.
חנוכה? 84481
פסח הוא חג האביב - חג קציר שעורים שנחוג אצל הכנענים באכילת מצות. הוא חג הכלולות של ה''דוד'' עם כלת האביב, תהיה אשר תהיה (השולמית, השונמית, ''יונתי בחגווי הסלע, וכדומה). רוב היסודות של פסח הם יסודות פגאניים, כולל אפילו ''אביב'' ימיו של עם ישראל.
ומה עם ישו? 83813
הסיבה שהמיתוס של ישו מזכיר מיתוס פאגאני היא בפשטות כי זאת כוונת המשורר. ידוע כי הסיבה כי ישו קם לתחייה ביום ראשון הייתה קשורה לחג פאגאני מסוים. הנוצרים ניסו אז למכור את מרכולתם להמונים עובדי-האלילים,
ותוך כדי כך ספגה הנצרות מאפיינים מדתות שונות. יש ציור של ''הארוחה האחרונה'' בדרום אמריקה בה ישו והשליחים שלו אוכלים סעודה שמורכבת ממאכלים מקומיים. וכמובן, נזכיר כי
במקומות מסוימים מקובל כי לשטן יש אישה...
ומה עם ישו? 83820
מה שלא מובן לי זה כשאני קורא כתב פלסטר אנטי נוצרי, שכאמור מגן בעקיפין על היהדות, ושנכתב על ידי מי שהם כמדומני חילוניים במפגיע. גם עידו הרטוגוזן תקף לא מזמן בחורמה את היהדות הרפורמית או הקונסרבטיבית, וגם הכותבת המוכשרת שיוצאת מפגניות מטריאכלית לכדי ביטול הנצרות כדת חקיונית של היהדות והפגניות.

אבל גם היהדות לא בדיוק נוצרה יש מאין.
ומה עם ישו? 83966
אני לא מדברת על מקורות הנצרות אלא על מה שהיא היום - והמרכיבים המנוגדים שלה קיימים עד היום בדוגמה של הנצרות.
זה לא שייך לעמדה שלי הנוגדת את הדת היהודית, ואני לא מגנה עליה כדי לתקוף את הנצרות. ליהדות יש המגרעות שלה, ו''אבינו שבשמים'' הוא בעיניי המגרעת העיקרית. מצד שני, השילוש הקדוש של הנצרות, ''האב, הבן, ורוח הקודש'' מהווים סתירה פנימית הרבה יותר גרועה מהרעיון של אב אחד בשמים.
ומה עם ישו? 83990
עד כמה שזכרוני מיגיע, רק הנוצרים מתייחסים
אל אלוהים כאל "אבינו בשמיים". היהודים מתייחסים לאלוהים כאל ה' צבאות.(יש עוד כינויים. בברית בין הבתרים מוזכר כינוי
אחר של ה'). עד כמה שתפיסתי מיגעת, אין אלוהים אמור להיות אל או אלה ועד שהשפה שלנו לא תמציא שמות תואר ההולמים ישויות חסרות מין, מתייחסים אליו כאל גבר מתוך נוחות גרידא. אין שום היגיון למעשה לכל
הנראה לעין להתחיל את השנה באמצע החורף-
היגיוני שהשנה תסתיים עם תום השנה החקלאית כלומר בעונת הקציר. מצד שני, מה מבינים פראים בעניינים כאלה? הגרמנים שהמציאו את לוח השנה הזה מעולם לא היו מוטרדים באותה תקופה בענייני חקלאות.
מהן האסתמכתאות עליהן את מבססת את טענתך שלילית הייתה אלת המשפט והצדק? הרי גם גרייבס הביא רשימת אסמכתאות, לפחות במה
שלא היו ספרי קריאה. למיטב זכרוני, בין השאר מדרדוך היה אחראי על העניין הזה, מכיוון שהוא היה האל הראשי של בבל העיר. כורש משתמש בשמו כחלק מהאיגרה לבבלים.
ודבר אחרון, באותה תקופה, העמים הכירו באליהם של עמים זרים אם כי לא סגדו להם. קראתי פעם כי אחד מהמצרים השיא את סת לעשתורת ולענת, שתי אלות פיריון.(נעזוב את העובדה שהוא בטח היה מסכן מאד, אותו סת. האליגוריה פה ברורה: כנען היא של מצריים ואפילו האלים שלה מכירים בזאת).
וטלה בר, אודה לך אם תעני לי. אני מתנצל על
הנימה בדבריי ואודה שהודעותיי חרגו מעט ממה
שמוגדר ככללי הנימוס של דיון פורומי אבל רק
במעט, אני חושב.(בטח יש לדיקטטור שלנו רשימה של כללים אלה והוא יוכל לענות על זה יותר טוב ממני).
ומה עם ישו? 84053
אז אתה לא מכיר את השיר "אבינו מלכנו"? (אני מצטערת שאני לא יכולה לשיר לך אותו פה).
דרך אגב, מרדוך היה בנה של אם האלים תיאמת, אותה הוא הרג וגזר לגזרים וברא ממנה את האדמה ואת כל מה שעליה. היא, כמובן, קדמה לו בהרבה כאלת השמים והארץ, אבל החברה הבבלית הפאטריארכלית הורידה אותה לדרגה של מפלצת - כמו תהום התנכית, אלת כל המים והימים, אותה הרג אלוהינו.
דרך אגב, משעשע אותי שאתה לא יכול להימנע מלראות את סיפורי האלים כדמויות אנושיות, ריאליסטיות. ונכון שבתקופות רבות ראו המצרים את עצמם כאדוני כנען - אפשר נדמה לי למצוא את זה גם בכתבים היסטוריים על מלכי מצרים (ולא לחינם עלה שישק והגיע עד מגידו כדי להילחם נגד מלך ישראל).
ומה עם ישו? 84074
בן כמה השיר הזה?
אני לא רואה את האלים כדמויות ריאליסטיות. אני מתייחס אליהם כאל דמויות ספרותיות ואני רואה במיתוסים יצירות ספרותיות.
אני הבנתי שתהום היא תוספת מאוחרת. כנראה זה נכתב ע"י מישהו שלא הבין כלום בדת בני ישראל. אלי אשד, שאת מאמריו קראת בלי ספק,
ציין כי חלק ממה שאנחנו רואים כטקסטים מקודשים היו בתחילת דרכם ספרות פופ. קראתי שהיה דיון בנוגע לישויות כמו תהום ולווייתן אבל אני לא זוכר מה היו מסקנותיו.
מרדוך היה אלוהי העיר בבל. בבל הייתה חלק מתרבות שחלקה פנתיאון משותף אבל היו עדיין
ככל הנראה הבדלים(יכול להיות שזה אליגוריה לכך שבבל השתמשה ביסודות מתרבות שומר כדי ליצור את תרבותה שלה)
ומה עם ישו? 84483
אתה עדיין מגביל את עצמך לתקופות היסטוריות, כאילו שלפני שנוצר הכתב לא היתה תרבות דתית נרחבת ביותר - ולך למוזיאונים כדי לראות את כל התרבות הפלסטית שהתקיימה לפני הכתב.
אני לא קוראת את המאמרים של אלי אשד בנושאים האלה, כי הוא זה שבא אליי ללמוד עליהם ולא להיפך. אחרי הכול, אני זאת שתרגמתי את האלה הלבנה, (לפני כשלושים שנה בערך),ולפני כן כמעט שלא הכירו את הספר בארץ.
ומה עם ישו? 84501
תירגמת את "האלה הלבנה" לפני שלושים שנה אבל
היא הוצאה לאור רק לפני שנה.(או שזו הייתה מהדורה חדשה?)
למה את מתכוונת באומרך "תרבות פלסטית"? בימינו זה מתכוון בעיקר לקולנוע וטלוויזיה.

לפני המצאת הכתב הסיפורים היו מועברים מדור לדור ובכל פעם הם היו משתנים לפי ערכי הדור ההוא. לא נותר אדם חי מאותם ימים. הסיפורים שהגיעו אלינו נכתבו על חרס, פפירוס, קלף או
נייר. הם נכתבו לבני תקופתם ולאוצר הדימויים
שלהם שלא כולם ידועים לנו, בני התקופה הזאת.
אחת המגבלות שניצבות בפני היסטוריון או כל אדם החוקר את העבר היא המיגבלה התרבותית. יעבץ חיבר ספר שלם על זה- "ההיסטוריה ברוח הזמן".

ואם יותר לי להעביר ביקורת על הספר שלך- או בסגי נהור לנטפק אותו-
1) הסיפור על האישה מימי ירבעם השני. עד כמה
שאני מנסה לחשוב על זה, אני לא מבין מדוע אי
מי תהפוך את עצמה לזונה רק כדי שבעלה ישוב, היא תידע איך לענג אותו. אני לא חושב שבני ישראל התדרדרו עד כדי כך...
2) הסיפור שלך על המלכה עם הבת שאין לה לב.
המוטיב מוכר והכתיבה שלך לא הציגה את זה מזווית מעניינת כלשהי.
3) הסיפור האחרון. פירסמת אותו בפורום הסיפורים של האגודה ונתנו לך ביקורות. מדוע
התעלמת מהן?

בסך הכל, אני מקווה שהאוטופיה שלך תהיה טובה
יותר מיצירותייך הספרותיות הקודמות.(וזה לא עלבון. היו כבר מקרים כאלה בתולדות הספרות העולמית)
ומה עם ישו? 84997
תרגמתי את האלה הלבנה לפני כשלושים שנה, כשגרתי באנגליה. אז לא מצאתי לספר מו"ל, כי פשוט אף אחד לא התעניין בנושא. רק לפני כשנתיים, לאחר שהוצאתי את ספרי "מיכל - בת המלך", המכניס את עשתורת לחיי מלכות ישראל ויהודה, פנו אליי כמה אנשים שהתעניינו בנושא, ודרך אגב הפנו אותי להוצאת אסטרולוג שהיתה מעוניינת להוציא את האלה הלבנה.
אתה טועה - אמנות פלסטית היא בדרך כלל אמנות הציור והפיסול, שקדמו במאות ואלפי שנים לאמנויות הקולנוע והטלביזיה.
ביצירות הפלסטיות שמלפני המצאת הכתב אני מתכוונת לפסלים, לפסלונים, לציורי המערות ולתבליטים, חלקם מגיע עד ללפני 30,000 שנה
והם מופיעים בספרים על אמנות קדומה, על מיתולוגיה, ומוצגים במוזיאונים.
בקשר ל"יעל" ששירתה במקדש אשרה לפני נישואיה - זה היה המנהג. היא לא הפכה את עצמה לזונה אלא שירתה ב"קודש" (זו משמעות המלה קדשה - משרתת מקודשת לאלה). המנהג ידוע מכל מיני כתבים שאני לא יכולה להביא כאן עכשיו, אני לא המצאתי אותו.
לאיזה סיפור אחרון אתה מתכוון - ל"ונוס"? ואיזו אגודה - של המד"ב? לצערי, בתור סופרת המבקרת את הביקורת, לא יכולתי לקבל את הדעות שהובעו שם ברצינות רבה. או אולי אתה מתכוון לביקורתו של אלי אשד? כמובן שלא יכולתי אז לשנות את הסיפור, מאחר שהוא כבר הודפס. אבל אולי קראת גם את התשובה שעניתי לו? אין לי התנגדות לביקורת, אם היא, א - עניינית, וב - מבוססת על טיעונים נכונים.
הסיפור על המלכה והנסיכה קרת הלב (לא בלי הלב - אני רואה שלא קראת אותו בעיון הדרוש, אילו לא היה לה לב היתה מתה מאכילת התפוח) הוא נוסח משלי לנושא הכפול של שלגיה והיפהפייה הנרדמה. אני אוהבת להציג דברים כמו שאני רואה אותם, וברור שיש כאלה שזה לא תמיד מוצא חן בעיניהם. זה בהחלט מקובל עליי.
ומה עם ישו? 85033
היה לי ניחוש בכיוון מה שאמרת אבל פשוט התכוונתי למה שנחשב כיום לאומנויות פלסטיות,
לא פעם.
למיטב זיכרוני, ההבדל בין זונת מקדש לבין זונה רגילה היה שזונת המקדש הייתה מגודלת מינקות לתפקידה.(בדומה למנהג המקובל בקרב הכהונה שהקדשה, בסך הכל, נחשבה לחלק ממנה)
כמובן שאם הם היו מקבלים כל אחד שבא אליהם, מה היה ההבדל ביניהם לבית בושת מצוי?

מהו הנושא הכפול של שלגיה והיפיפיה הנרדמת?
האחים גרים זיכרונם לברכה שלו את שתי מעשיות
אלו והעלו אותן על הכתב. הנושא בסיסי כל כך
עד שהוא קיים באלף וריאציות ברוב התרבויות.
זו רק דעתי בנושא אבל אני לא עשיתי דוקטורט
בנושא.

אם אינך אוהבת ביקורת, מדוע פירסמת את "וונוס" שם? הממ...
ומה עם ישו? 85105
לפי הבנתי, וגם כמה מילונים שיש לי, ''אמנות פלסטית'' כוללת, גם בשימוש המקובל היום, ציור ופיסול.
ומה עם ישו? 85567
גם אני לא עשיתי דוקטורט בנושא. וכבר אמרתי שאני מוכנה לשמוע כל ביקורת עניינית שאינה אישית, אבל זה לא אומר שאני חייבת לקבל את כל דברי המבקרים - הם לא אלוהים בעיניי, ויש לי דעות משלי, גם עליהם לפעמים.
ומה עם ישו? 84507
נו, ואחרי שהוא למד ממך, וגם הלך ופה ושם קרא איזה ספר או שניים או שלושים שכתבו אחרים, וערך מחקר בעצמו - אין שום סיכוי בעולם שהוא יוכל ללמד אותך? האם תלמידו של אדם לעולם לא יוכל להביא גילויים חדשים, תובנות חדשות?
קצת צניעות, טלה. טיפה.
ומה עם ישו? 84522
''מכל מלמדי השכלתי, ומתלמידי יותר מכולם''
ומה עם ישו? 84999
אני לא זוכרת למה זה שייך - אני תמיד מוכנה ללמוד דברים חדשים, אבל לא בכל דבר אני מתעניינת היום (לפחות לא כמו שהייתי בגיל עשרים או שלושים) - הגיל עושה את שלו, ובמשך הזמן מצטמצם מספר שטחי ההתעניינות, ככל שאלה שנותרים יורדים לעומק ומשתרעים לרוחב. אם אתה מדבר על היסטוריה - אז מעולם לא התעניינתי בהיסטוריה לשמה, אלא רק בהיסטוריה של נושא מסויים (ספרות, למשל, או אמנות) שעניין אותי.
ומה עם ישו? 83870
גם בלימה וגם בקוסקו, בציור הסעודה האחרונה יש שרקן (קביה או "חזיר-ים") כמעדן בארוחה.
בנוסף לכך, לעומת ההילה המצויירת סביב ראשו של ישו בציורים אירופיים, בציורים הפרואניים ישנן קרניים הדומות יותר לשמש (אולי המשך לפולחן השמש של בני האינקה ?)
ומה עם ישו? 84055
אני לא חושבת שיש עם בעולם שלא ראה בשמש כוח עליון בדרגה זו או אחרת. בארצנו, דרך אגב, זהו כוח שלילי, בעל אופי הרסני ורצחני, כפי שכתוב בתהלים. וזה מובן, כאשר בקיץ הכול מת תחת השמש. אצלנו הגשם חשוב יותר מהשמש, ובעל היה אל הגשמים ולכן אל הפריון - בניגוד לשמש כאל הפריון באירופה הצפונית, שם בלי שמש הכול מת בחורף. דרך אגב - אדמת בעל פירושה אדמה שלא משקים אותה, היא שייכת לבעל המוריד עליה גשמים.
ומה עם ישו? 84205
אני חושב שהשטן הוא אישה.
כמה מקורי. 84206
אני חושבת שאין דבר כזה שטן.
כמה מקורי. 84207
המחשבה שלך יותר טובה מהמחשבה שלי, ניראה לי שאני אאמץ אותה אם זה לא מפריע לך.
איזו שאלה 84208
בכיף יקירי, תבוא כל יום (-:
ומה עם ישו? 84316
היא לא סתם "אישה": היא אשתי !
ומה עם ישו? 83962
אין כמובן צורך להוכיח את ייחודה של היהדות - אני לא חושבת שיש דת כמוה בעולם הקשורה כל כך בעם שאליו היא שייכת. הרי אין יהדות בלי העם היהודי ואין עד יהודי ללא היהדות - אפילו חילוניים או פגאניים כמוני אינם מסוגלים להתכחש להיותם יהודים.
למה את מתכוונת שאת פגאנית? 83976
סליחה, רק מסקרנות. למה את מתכוונת שאת פגאנית? את מתפללת לאלה הלבנה? את מקריבה לה קורבנות? מה בעצם את עושה?
למה את מתכוונת שאת פגאנית? 84048
בתור יהודי, או מאמין באל זכר, אתה מתפלל אליו? אתה מעלה לו קרבנות?
אני מאמינה באמונה, לא בפולחנים. זו התשובה.
והאמונה שלי היא שאם כבר יש כוח עליון בעולם - לי מתקבל יותר על הדעת שהוא יהיה נקבי ולא זכרי - אולי מהסיבה שהנשים נראות לי חזקות הרבה יותר מהגברים (לפחות בפוטנציה, בחברה הזכרית המדכאת שלנו). יש לי ספקנות רבה בקשר לכל כוח עליון שהוא - אבל יש לי ביטחון בקיומה של אמא אדמה ואין צורך להוכיח אותה בכל יום. היא נמצאת מתחת לרגלינו. אמונה, אם היא ישנה, היא לא דבר רציונלי שאפשר להסביר או לתרץ אותו. היא עניין אישי, רגשי. זהו.
למה את מתכוונת שאת פגאנית? 84092
כלומר, אמונתך מתמצת בקביעה ש"אם ישנו כוח עליון, הוא נקבי, ולא זכרי"?

מוזר. אישית אני חושב שאם ישנו "כוח עליון", מערכת המינים שלנו היא דבר די מטופש לנסות ולכפות עליו. אני משתמש בלשון זכר פשוט משום שזוהי ברירת המחדל בשפה העברית; לו הייתי כותב באנגלית, שם היחס הנכון היה "it".

אבל, כפי שכבר ציינתי, נדמה שאת רואה את הכל, אפילו את האמונה הדתית, דרך הפריזמה של גברים-מול-נשים. שיהיה.
<מצביע> 83986
אני מתכחש.
<מצביע> - למה? 84049
<מצביע> - למה? 84064
להיותי יהודי.
הבחירה להיות יהודי 85003
מאיזו בחינה אתה בוחר להיות יהודי - להשתייך לעם היהודי, או להאמין באל היהודי?
זה לא תמיד אותו הדבר. בכל אופן, אם נולדת לאם יהודיה, אין לך צורך לבחור, אתה שם ממילא.
הבחירה להיות יהודי 85068
לא, אני *מתכחש* להיותי יהודי, או, מדויק יותר - אני שולל את הטענה כאילו אני יהודי.

אני בטח שלא בוחר להיות יהודי. זה פחות או יותר ההפך ממה שאמרתי.
הבחירה להיות יהודי 85166
על זה אפשר לענות רק במילים של הגשש החיוור: "אם כולם אומרים כנראה שזה נכון!" (מתוך המערכון עם שופט הכדורגל). ובטיעון פחות בנאלי אבל יותר דמגוגי: אדם יכול לשלול את יהדותו שלו רק כשאין אנטישמים בסביבה.
מה זו יהדות 85216
היא לא רק דת, היא גם תרבות. כך שגם אנשים כמו טלה בר שמאמינה באלוהות הנשית וכמוני שמאמינה בכל מיני דברים וכמו דובי שמתכחש, נשארים יהודים למרות הכל.
מה זו יהדות 85230
אני דווקא חשבתי לא על הדת ולא על התרבות, אלא על השתלשלות עניינים גנטית פשוטה(?).
מה זו יהדות 85236
השאלה כמה רחוק את רוצה ללכת עם הגנטיקה.
מבחינה גנטית אנחנו צאצאים של שבטים כנענים ובבלים שונים. אברהם אבינו בא מאור כשדים והיה פגני שומרי. בימים אלו מתקיים מחקר דנא בבית חולים הדסה הר
הצופים‏1, שמוכיח שהמטען הגנטי של היהודים ושל הפלשתינאים משלים זה את זה ולמעשה אומר שמקור שני העמים הוא אחד. אז מבחינה גנטית אנחנו יכולים להיות פגנים לחלוטין, או אפילו ערבים, לאו דווקא יהודים.

1 כתבה על המחקר היתה בערוץ שמונה לפני מספר חודשים.
מה זו יהדות 85246
זה בגלל שהיהודים והערבים הם צאצאים של אברהם לא?
מה זו יהדות 85250
אני חושבת שזה יותר מזה. זה בגלל שאברהם בעצמו הוא בן למשפחה מממלכת שומר (אור כשדים היתה אחת הערים השומריות החשובות ביותר). כלומר אברהם היה משבט שמקורו בכורדיסטן ומשם נדד לארץ ישראל וגם התנ''ך מספר שלא כל צאצאיו שנולדו בארץ ישראל היו יהודים (עשיו, ישמעאל). יתר על כן, בני ישראל היו ידועים בנטיותיהם ההתבוללותיות ובנהייתם אחר נשים כנעניות, צידוניות ופלישתיות, כפי שאפשר ללמוד מספרי מלכים, ישעיה וירמיה. כלומר גם לאחר היווצרות העם היהודי, המשיכה ההתערבבות הגנטית עם השבטים הלא יהודיים המקומיים.
המחקר בהר הצופים בדק יהודים אשכנזים, יהודים ממוצא ספרדי (ס''ט), יהודים מארצות האיסלאם, כורדים מוסלמים וערבים מוסלמים וגילה קשר גנטי הדוק בין הקבוצות.

(עכשיו נזכרתי איך קוראים לחוקרת. קוראים לה ד''ר דבורה פילון, והיא ערכה את המחקר בשיתוף עמית פלשתיני)
מה זו יהדות 85266
קרוב יחסית, אני רוצה ללכת לא יותר מדי - עד לרמת הסבתא/סבא, אולי סבא רבא, של האדם או של בן/בת זוגו. ככה חושבים אנטישמים, לפחות כשהם באים להגדיר מיהו יהודי.
מה זו יהדות 85274
האם את אנטישמית?
מה זו יהדות 85337
לא ולא. אבל כשאנטישמי מחליט שאתה יהודי מפני שסבא שלך היה יהודי, לך תתווכח איתו. כאן לא יעזור הטיעון ''אני מתכחש ליהדותי''.
מה זו יהדות 85368
אם אנטישמי מחליט שאתה יהודי בגלל מבנה האף שלך, אז למרות שאין לך שום קשר, זיקה או מוצא יהודי, גם כאן לא יעזור הטיעון "אני מתכחש ליהדותי". זה הופך כל מי שיש לו "אף יהודי" ליהודי?
מה זו יהדות 85374
אבל אנטישמיות מודרנית כבר לא כל כך מבצעת החלטות לפי מבנה האף‏1, נכון?

1 אלא אם כן ענף המדידות ההשוואתיות יחזור לאופנה.
מה זו יהדות 85391
צר לי, אבל לא ענית לשאלה.
מה זו יהדות 85396
אם אתה מתעקש, אני אענה בפירוט: אנטישמים אכן קובעים מיהו יהודי בצורה שנראית לנו שרירותית לפעמים. אבל לא באתי לברר מה ההגדרות שלהם, וגם לא לומר שהן תקפות לגבי ההגדרה העצמית של היהודים - אלא לומר שמול ההגדרות שלהם, ההגדרה העצמית של אותו יהודי לא תעזור. לא במקרים של רדיפות/היתקלויות אנטישמיות.

מעבר לזה, עניין האף הוא תנאי שאולי מספיק אבל אינו הכרחי - יהודי, להבדיל מאדם שחור למשל, ניכר לפעמים גם במראהו וגם במוצאו ולפעמים רק במוצאו. יש הרבה יהודים בלונדינים עם אף סולד, שהיו יכולים "לעבור" כלא-יהודים. ודווקא לכן יש הבדל בין "לעבור כלא-יהודי" ובין להימצא יהודי, שאת זה בודקים על פי המוצא ובני המשפחה הקרובים.
מה זו יהדות 85409
לא, לא, לא. אנטישמים לא קובעים מיהו יהודי. אנטישמיים מכריזים מי יזכה ליחס המגיע לדעתם ליהודים. הקביעה ''מיהו יהודי'' היא עניין של הגדרה עצמית, ולכן אם דובי מכריז שאינו יהודי, הרי שאינו יהודי (שכן לא מדובר במחלה, במין, או בצבע עור, אלא בהשתייכות ללאום. לכל היותר, היות שדובי נולד כבן להורים יהודים ולאום ''עובר בתורשה'', הרי שהוא ''יהודי לשעבר''). גם אם אלף אנטישמיים (או אלפיים חרדים) יכריזו ''אתה כן יהודי'', זה לא ישנה דבר וחצי דבר. כל משמעות הכרזתם היא ''אתה תזכה מאיתנו ליחס שאנחנו מעניקים ליהודים''.
מה זו יהדות 85475
"נחש מה, דב-בער", בישר שמואל-לייב בעליזות לשכנו בסמטת הגטו. "אני לא כמוכם, אני רק מקבל אותו יחס!"

לומר את זה שוב? לא נתתי את מבחן ההגדרה, נתתי את מבחן ההישרדות. ארנבת יכולה לחיות תחת הגדרה עצמית של שפן במשך המון זמן, עד שיבוא הנץ.
מה זו יהדות 85548
שוב אותה טעות. מינו של בעל-חיים (שפן או ארנבת) אינו עניין של הגדרה עצמית. לאום דווקא כן.
מה זו יהדות 85556
הו לא, זה כבודו שמתעקש להתייחס רק לצד ה''לאום'' של העניין - בזמן שאני בפירוש דיברתי על עניינים שבקרבת דם למולידים יהודיים ועל אנטישמיות מודרנית, שלגביה התנצרות או הגירה לא ישחררו אדם מיהדותו.
''יהודי'' בשביל מישהו אחר. 85459
אלן דלון הוא "מר קליין" בסרטו של ג'וזף לוסי(YES3 לפני כמה חודשים).קליין הוא סוחר אמנות צרפתי שעושה כסף מקניית תמונות מיהודים הנקלעים למצוקה בתקופת ווישי.יום אחד הוא מקבל הביתה עיתון של הקהילה היהודית,הולך להתלונן על הטעות,ונכנס למחול שדים של נסיון להוכיח שאיננו קליין היהודי.(קליין היהודי הפיל עליו תיק,כדי להסתתר,והוא עולה על כך ועסוק כל הסרט בנסיון למצוא את כפילו היהודי).
מר קליין אינו אנטישמי,הוא פשוט אדיש פוליטית כל עוד זה לא נוגע לו,מבחינתו קרתה טעות שיש לתקנה,הוא חף מפשע.גם הוא וגם צופים מסוימים עלולים לחשוב כך.הוא לא מבין שהטעות יחסית, ולא חושב שאולי חפותו של היהודי שנפל עליו משטר ווישי אינה שונה משלו,ושגם הוא עלול לחיות בתחושה שקרתה טעות נוראית,שהרי כל אחד עלול פתאום להיות ל"יהודי" אצל מישהו.
הו לא, בבקשה, אני אעשה הכל 85477
רק תפסיק עם זה :-)

פשוט, את "מר קליין" קלקלה לי בהצלחה מרובה ד"ר מיכל פרידמן מהחוג לקולנוע בת"א. שעה וחצי של הרצאה היא הקדישה רק לניתוח הצבעים שעל גבי שטיח הקיר שמאחורי הדמויות, באחת הסצינות. היה שם איזה נשר, זה אני כן זוכרת.
לא אעשה זאת שוב 85506
מה דעתך להתנחם עם אלן דילון בדמות הגנגסטר האלגנטי הבודד בעל המבט המקפיא,ביצירת המופת "הסמוראי" של ז'אן פייר מאלוויל?
לא אעשה זאת שוב 85959
אכן, לינק מחמם לב.
''יהודי'' בשביל מישהו אחר. 85573
הבעיה כאן היא לא שאדם "חף מפשע" נדון בטעות - הבעיה היא שזה פשע להיות יהודי!
מה זו יהדות 85571
ויש הרבה ''גויים'' בעלי אף יהודי, בייחוד בין עמי הים התיכון וארצות ערב, אבל גם אצל הסקנדינבים למשל (וראה איך מתוארים האינדיאנים במערבונים ההוליוודיים).
מה זו יהדות 85627
נכון. אם כך, זה תנאי לא הכרחי ולא מספיק.
מה זו יהדות 85380
אבל אם את מקבלת את טיעונו של האנטישמי, הרי שהוא יוכל לנצל אותו גם לגבי נכדיך, הדור השישי, ואין לדבר סוף.
מה זו יהדות 85385
לא משנה אם אני מקבלת את הטיעון או לא - הוא יוכל לנצל אותו גם אם לא אקבל אותו, בעד זה הוא אנטישמי.
פשוט התכוונתי לומר שיש מקומות וזמנים בהם ''התכחשות ליהדות'' לא תופסת.
מה זו יהדות 85406
לא רוצה לקלקל לך, אבל גם בארץ ההתכחשות שלי לא תופסת. כדי להתחתן בארץ, למשל, אני אאלץ להשתמש בשירותי הרבנות.

בכל מקרה, היום שבו גזענים הם אלו שיגדירו עבורי איך אני מתייחס לעצמי, הוא היום שבו אני אהיה גזען בעצמי.
הבחירה להיות יהודי 85405
הבהרות:

אתנית (גנטית), אני בן לקבוצה היהודית.
דתית, אני אתאיסט
תרבותית, אני ישראלי (ולאו דווקא יהודי. אין תרבות משותפת לי ולכלל היהודים. רק לאלו מהם שהם ישראלים)
ולאיזה לאום אתה שייך ? 85412
בעקבות עוזי אורנן 85428
ללאום הישראלי כמובן.
בעקבות עוזי אורנן 85575
מבחינה תרבותית, נדמה לי שעוזי אורנן הגדיר את עצמו כ''כנעני''.
בעקבות עוזי אורנן 85631
עוזי אורנן‏1 ,נכון להיום,עומד בראש עמותת "אני ישראלי",אם תרצי,אוכל לפרט יותר.

1 הידעת שהוא אח של יונתן רטוש.
בעקבות עוזי אורנן 85647
אנא פרט יותר. וגם מי זה יונתן רטוש?
בעקבות עוזי אורנן 85658
זה אחד שכתב שירים לצביקה פיק :-)
  בעקבות עוזי אורנן • האייל האלמוני
  בעקבות עוזי אורנן • האייל האלמוני והארסי
  בעקבות עוזי אורנן • טלה בר
  כתבתי כאן • האייל האלמוני והארסי
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • דובי קננגיסר
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • האייל הזקן
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • דובי קננגיסר
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • אסתי
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • דובי קננגיסר
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • אשר לבשן
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • האייל הזקן
  ולאיזה לאום אתה שייך ? • דובי קננגיסר
  הבחירה להיות יהודי • ברקת
  הבחירה להיות יהודי • טלה בר
  הבחירה להיות יהודי • דובי קננגיסר
  הבחירה להיות יהודי • טלה בר
  הבחירה להיות יהודי • דובי קננגיסר
  הבחירה להיות יהודי • טלה בר
  הבחירה להיות יהודי • דובי קננגיסר

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים