למה אנחנו צריכים את זה? 8392
אז מה שאנחנו בעצם רוצים זה מדינה ליהודים, אבל שלא תהיה יהודית? או במילים אחרות, מדינה גזענית. חוקי הגזע חוזרים? מישהו באמת חושב שיש הבדל בין יהודי חילוני לבין עמיתו ממוצא יפאני, צרפתי או אסקימואי?

הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה להקמת מדינה יהודית-חילונית נוספת (כלומר, שתכליתה לא תהיה מקלט מדיני מאנטישמיות), היא אמונה בסיסית בתורת הגזע - אמונה כי יהודים צריכים להתאגד, אפילו אם הם לא דתיים.

אה, ואגב - שפה היא לא סיבה מספקת. וגם לא התרבות. אין חיה כזו "תרבות ישראלית". התרבות הישראלית היא אוסף של תרבויות זרות ונפרדות לחלוטין, שעל כולן השפעה אמריקאית אחידה.
למה אנחנו צריכים את זה? 8403
מר בר זיק הנכבד,

איש אינו צריך דבר.

הנקודה הפילוסופית-תיאולוגית המעניינת שלמעשה העלתה קבוצת 'ישראל החדשה' ('נוילאנד' כהגדרתי) הינה הרצון להקמתה של מדינה ישראלית גרידא, נסיון אשר אנוכי מטיל פיקפוק בסיכויי הצלחתו מנימוקים שונים ומשונים, אשר כבר פורטו בתגובות אחרות על ידי.

בכל מיקרה נשאלת לה השאלה האם קיים לו למעשה ציבור ישראלי חילוני א-דתי, או שמא עמוק מאחורי הבלורית והסנדלים (מצידי גם עגיל באוזן שיער צבוע ונזם באף) מסתתרת לה הקאפוטה, ואף השטריימל...

אני לתומי סבור כי הקאפוטה חייה, קיימת ובועטת, ותגובתך הינה ההוכחה הטובה ביותר לטענתי זו. בהטילך ספק ביכולת ובזכות(!) התאגדותם של ישראלים חילונים יחדיו על מנת לגבש להם מיקבץ חילוני ממוצא יהודי, והטחת האשמה מצידך כי התאגדות ראשונית שכזו הינה 'גזענית' - מספק הינך רגעים עמוקים של קורת רוח לכל יהודי דתי ולכל אדם אנטישמי באשר הוא.

בברכה

א. מאן
למה אנחנו צריכים את זה? 8445
ברזיק, לא בר זיק. אמנם ראיתי פה לאחרונה את שמו של אחד אדון רן בר זיק, אבל עד כמה שידוע לי - אין קשר ביננו.

הנקודה שלי הייתה הפוכה - אם אותו "יהודי" חילוני הוא אמנם חילוני במלוא מובן המילה, אין לו שום צורך בהתאגדות עם "יהודים" חילוניים אחרים. הוא יהודי כל זמן שהוא מגדיר את עצמו ככזה, וברגע שהוא מוותר על יהדותו, מה שנשאר הוא כנראה בן אדם. בתור בן אדם כזה, מה יפריע לו לגור בשווייץ, קנדה, אוסטרליה, הודו או גרמניה? כפי שאתה בעצמך יודע, כלום.

המדינה היהודית הייתה הפיתרון שנבחר לבעיית האנטישמיות העולמית, ולכן כרגע אנחנו פה. מבחינתי, אפשר לוותר לחלוטין על זהותה היהודית של המדינה ולהתקדם קצת. אבל מאחר ואני מודע לעובדה שחלק ניכר לפחות מהאוכלוסיה *לא* מוכנים לוותר על יהדותם, אני מוכן להכיר בעובדה שבסופו של דבר כנראה יאלצו החילונים לעזוב את המדינה היהודית ליהודים, וילכו להתבולל במדינות אחרות לפי בחירתם.

יהודי שאינו מאמין בדת, אך בכל זאת מאמין שיש לו סיבה להתאגד דווקא עם יהודים אחרים רק משום שהם יהודים - הוא גזען.
למה אנחנו צריכים את זה? 8474
מר ברזיק היקר,

אנא קבל התנצלותי על שיבושו של שם משפחתך.

הרשה נא להאיר את המסקנה הלוגית המתבקשת לה מתגובתך זו, ואשר לפיה יש לגרוס כי תיאודור הרצל היה גזען, וזאת כאמור כפועל יוצא להגדרתך 'יהודי שאינו מאמין בדת, אך בכל זאת מאמין שיש לו סיבה להתאגד דווקא עם יהודים אחרים רק משום שהם יהודים - הוא גזען'

מן הסתם כידוע לך ולשאר קוראי אתר זה לא הקפידו אבותיה הראשונים של הציונות המדינית והאוטופית הקפדה יתרה על קיומן של תרי"ג המצוות (מעבר לברית המילה כמובן), וראה הפלא ופלא רצו הללו להשאר יחדיו כקבוצה חילונית ציוניסטית, אשר אינה פתוחה חלילה וחס לאף גוי החש כציוניסט, וזאת מעבר לעובדה המרנינה כי הללו חפצו כקבוצה חילונית להגר כחילונים אלי ציון ולא אלי האופציה האפריקאית...

על רקע תגובתך זאת עלי לחדד את השאלה:

- האם היו אבותיה הראשונים של הציונות החילונית גזענים?
- האם הציונות הינה מסווה לתנועה דתית גרידא?
- האם ניתן , כמו תמיד, לנמק הכל בקלף הפלא האנטישמי - אשר אילץ את היהודים המתבוללים להדבק להם יחדיו?

בברכה

א. מאן
למה אנחנו צריכים את זה? 8487
כבר בתגובה הראשונה שלי הוספתי כי האנטישמיות והשואה לא הותירו ברירה ליהודים אלא להתאחד לאומית למען הגנתם העצמית. עם זאת, לצערי עלי להשיב בחיוב על כל שאלותיך - כן, היהדות היא גזענית מעצם קיומה, כן, הציונות היא מסווה לתנועה דתית (אך עדיין הפיתרון הראלי היחיד לבעית האנטישמיות, באותו רגע נתון בהיסטוריה), וכן, את כל חטאי הציונות אני מנמק ב"קלף הפלא" האנטישמי.

אין לדעתי שום דבר רע, עקרונית, בהתבוללות. הייתי מאושר לו יכלתי לגרום לאנטישמיות להעלם (בדיעבד) ולגרום לעם היהודי להתבולל לחלוטין בעולם קוסמופוליטי אתאיסטי. אבל בין מה שאני רוצה לבין המצב שקיים...

כיום, לעומת זאת, יש לנו נקודת מוצא אחרת. נקודת מוצא בה הישראלים, הגם שחלקם כבר אינם יהודים, גרים כאן. אם המצב ידרדר כאן (ואני מעריך, אולי באופטימיות, שהוא לא) עד למצב בו החיים כאן בלתי אפשריים לחילונים, עדיף אם אותם חילונים יימנעו ממלחמת אזרחים, ופשוט יעתיקו את רכושם ויהגרו מכאן למדינות אחרות לפי העדפתם. אין שום סיבה להקים מדינה ישראלית/חילונית.
למה אנחנו צריכים את זה? 8508
הציונות הינה דבר עקום מעין כמוהו, חוץ מגבו של הגיבן מנוטרדם ויושרו הפנימי של בנימין נתניהו איני חושב כי ישנם ישויות עקומות יותר ממנה.

אך לטעון שהציונות מהווה מסווה לתנועה דתית?...

מה בדיוק היה בציונות, מתחת ומעל פני השטח, מלבד טינה ומתחים בין הציונים לבין הדת?

איך בכל הוויכוח הזה מישהו הגיע למסקנה הזו?
למה אנחנו צריכים את זה? 8526
הציונות בחרה דווקא בארץ ישראל כיעדה הנכסף. למה? מה רע באוגנדה? מה רע בכל מקום אחר בעולם הזה? למה דווקא ארץ ישראל? כי בארץ ישראל ישבו אבותינו, על ארץ ישראל נכתב בתנ"ך. אין מה לעשות, העובדה שיש זרמים נפרדים ביהדות בכלל ובציונות בפרט אינה אומרת שהציונות לא הייתה מושפעת ממניעים דתיים.
אני צריך את זה 8538
ישראל היא המקום היחיד שבו אני יכול להתקיים כיהודי *חילוני*.

ראשית - אין ספק שהרצל היה גזען, בדיוק כמוך. וכי מדוע אוגנדה? להרצל, שחי בעולם קולוניאליסטי היה הדבר ברור.
אוגנדה ריקה. אין בה אף אחד, רק כושים.
ציון, לפחות, למרות שלא היתה ריקה, היא מקום שממנו הוגלינו בכוח, ומכאן זכותנו לשוב לשם.

יהודי יכול להיות דתי קיצוני בהרבה מקומות בעולם, והוא אכן שם. המיסיונרים של חב"ד מציפים את כל אתרי המוצ'ילרוס הישראלים, וניו יורק עמוסה חרדים.

וכאן אני מגיע להשתייכותי לעם היהודי, להבדיל מהדת היהודית. העם היהודי חולק היסטוריה משותפת, יחס מסויים לאינטלקט, כבוד ללמידה ועוד. טוב לי עם זה, ואני רוצה להיות מוקף ביהודים חילונים. לא מטעמי גזע, אלא מטעמי נוחות.

מדינת ישראל היא המקום היחיד שבו תהיה מסה של יהודים חילונים גם בדור הבא. זהו המקום היחיד שבו יהודים חילונים נישאים באופן גורף ליהודים חילונים אחרים.
אני צריך את זה 8543
מר רבינוביץ הנכבד,

שאלה תיאורטית לי אליך - התוכל לחיות גם במדינת 'נוילאנד'
הדמיונית - מדינה אשר הזיתי לי בתגובותי הקודמות, או שמא שורשיך האתנוצנטרים מחייבים אותך למגורים במדינת ישראל בלבד, וזאת כמובן בהנחה כי במחוזות נוילאנד הנצחיים תוכל לפגוש כמות לא פחותה של אנשים ממוצא יהודי (אומנם לא נימולים, לפי החלטת החוק הנוילאנדי), אשר ידברו וישוחחו ויכתבו למכביר עברית באותיות לטיניות, אנשים חילוניים ורגילים מן הישוב - כמוך, כמוני וכמו השכן ממול?

התוכל?

בברכה

א. מאן
אני צריך את זה 8545
באיזה מובן השאלה היא "תיאורטית"?
אשמח לחיות במדינה שתכבד את זהותי החילונית (ואת זהותו הדתית של מישהו אחר).
כפי שאמרתי, אני אוהב שיש מסביבי אנשים עם מכנים משותפים רבים ככל האפשר.

מובן שיש כיום הפן המעשי של התנתקות מהמשפחה הגדולה והעברת המשפחה הגרעינית, אך אם השאלה שלך היא אמוציונלית - אינני חש קשור רגשית לכותל המערבי או לשפת ימה של תל אביב.

לסיכום, אשמח לייסד איתך קהילה וירטואלית (למרות שאם תתעקש בתוכה על תקשורת עברית באותיות לטיניות אבלה את כל ימי בנסיונות פיענוח של הודעות פשוטות).
אני צריך את זה 8724
אתה כל כך צריך את זה אז תעבור לארצות הברית, אם לא מעניין אותך שום דבר מהעבר הלאומי שלך, ואתה רוצה לחיות במדינה פלורליסטית.
אני צריך את זה 8730
ומה בדיוק היתרון של ארצות הברית על ישראל?
אני צריך את זה 9172
על סמך מה, בדיוק, אתה קובע שהעבר שלי נובע מרבנים מזרח אירופאיים ולא, נניח, מכותבי החוקה האמריקנית? יש לי הרבה יותר במשותף עם תומס ג'פרסון ותומאס פיין מאשר עם הבעל שם טוב והגאון מוילנא.
אני צריך את זה 69530
הוא דיבר על העבר הלאומי של רבינוביץ' (שהוא יהודי, להזכירך), ולא על העבר שלך (שהרי אתה גוי).
אני צריך את זה? 69532
היכן כתב יוסי גורביץ כי הוא גוי?
אני צריך את זה? 69548
כאן, למשל:
תגובה 1613

אגב, כשחיפשתי ציטוט מתאים (יש הרבה), מצאתי כי יוסי רואה במילה "גוי" כינוי גנאי. אבהיר שלא התכוונתי לגנאי, אלא למילה נרדפת ל"לא יהודי".
אני צריך את זה? 69549
אמנם נדמה לי שדיון דומה התנהל בשבוע האחרון, אבל האם העובדה שיוסי גורביץ מצהיר על עצמו כ"מתייוון" הופכת אותו ל"גוי"? למיטב ידיעתי יוסי גורביץ הוא בן לאם יהודיה שלא המיר את דתו (הוא לא התנצר או התאסלם וכו') שאפילו למד בישיבת "נחלים" עד לסביבות גיל 18. כך שהיהדות "אוחזת" בו, למרות שהוא אולי צועק "חמס!"...
החיים יבין 8760
מר רבינוביץ היקר,

הריני מודיע בזאת על הקמת העמותה הוירטואלית 'נוילאנד', אשר באותיות לטיניות תכתב כ- NEULAND.

מטרותיה של עמותה זו הינה לסייע בידם של ישראלים חילונים לגדול ולחיות כעשבים נפלאים, ירוקים ושוטים - וזאת במקום נסיונות שווא לחיפוש שורשים (של מי, בעצם?) ולבניית גשרים (אל מי, בעצם?)

בברכה

א. מאן
אני צריך את זה 8550
לא נימולים... על פי החלטת החוק??? מה קרה לחופש הפולחן? או אולי מדובר במדינה חילונית "לוחמת"?
אני צריך את זה 8758
החוק במדינת נוילאנד מגן על תינוקות רכים משני המינים מפני הטלת מום אירוורסבילית בגופם, בגין אמונה זו או אחרת.

ברית המילה שייך בהחלט לקטגוריה בארבארית זו.

בברכה

א. מאן
אני צריך את זה 8661
סליחה? שמעת (קראת) אותי אומר שאוגנדה הייתה ריקה? אבל זה לא רלוונטי. אוגנדה לא נפסלה מאחר והקונגרס הציוני הכיר בזכויותם של השחורים על אדמתם.

מלבד זאת, אתה מוכיח את טענתי:

1. "ציון... היא מקום שממנו הוגלינו בכוח" - על מה אתה מבסס את זה? על מה אתה מבסס בכלל את העובדה שאתה, אישית, נצר ישיר ליהודים של לפני אלפיים שנה? לפי שם המשפחה שלך סביר להניח שאתה אפילו לא נראה כמו יהודי (הווה אומר - "שחור", כלומר - כמו יוצאי עדות המזרח) של לפני אלפיים שנה. העובדה שאתה לוקח את זכותך על הארץ כמובנת מאליה רק מוכיחה את העובדה שהיהדות היא גזענית. אפילו החילונית.

2. טעמי נוחות? מה כל כך נוח בלגור בחברת אנשים שבמקרה הטוב יש להם קשר משפחתי מרוחק כדי עשרות עד מאות (!) דורות ממך? השפה? נו באמת. אפילו אם יש יותר מאי נוחות קלה בלמידת שפה שניה ברמת שפת אם, זו בעיה שתעלם תוך פחות מדור.

3. למה כל כך חשוב לך שיהודים חילונים ינשאו דווקא ליהודים חילונים אחרים? לא "ללכלך" את הדם? באמת.

היהדות היא גזענית. הוכחת את זה. תודה. מוזר שלא הזכרת את הטיעון היחידי שרלוונטי כאן - העובדה שכרגע אנחנו כאן. זו ברירת המחדל. כדי להביא אותנו לשנות אותה, אנחנו צריכים דחיפה רצינית, שאני מקווה שלא תגיע.
אני צריך את זה 8663
1. לא יודע. בינתיים לא שמעתי ערעור רציני על כך. בטוח שאין לי חזקה גדולה יותר ברומניה, למרות שהעדות משם היא הרבה יותר קונקרטית.

2. מי דיבר על קשר משפחתי? אינני הולך לגור בקרב אסקימוסים, חרדים, ערבים, אוגנדים ועוד. השפה והמנטליות הם חשובים מאד. אינני רוצה לחיות במקום אחר. חברי כאן. אין זה מוריד כהוא זה מזכויותיהם של עמים אחרים.

3. הסברתי. אני רוצה שגם בדור הבא יהיו וכחנים כמוך וכמוני. לטעמי, הדיונים כאן הם ברוח ההתפלפלות היהודית, גם אם התוכן השתנה. העם היהודי העריך תמיד את הלימוד. גם העם הפלשתינאי, לדוגמא. אמריקאים לא. ש"ס כיום כבר לא. מי דיבר על "דם"? אינני מתנגד לשום מקרה של נישואין מעורבים. אני רוצה שבעתיד יהיו יהודים חילונים.

הוכחתי שהיהדות גזענית? מזל שאנו בפורום מקוון ושום דבר אינו אובד. הדת היהודית היא גזענית בהחלט, וכתבתי על כך אין ספור פעמים ב"אייל". אני פשוט חושב שקיומו של העם היהודי הוא נפרד מקיום הדת החשוכה והאלימה שאפיינה את ראשית דרכו.

דרך אגב, זכות הראשונים לרעיון זה שייכת, ככל הנראה, לזאב ז'בוטינסקי, שחזה שעם תקומת עם ישראל בארצו, הדת תאבד את תפקיד הדבק שאותו מילאה בתקופת הגלות, וייווצרו תכנים חדשים.
אל תקרא לי עם 8673
1. האמונה בקיומו של "העם היהודי" היא גזענית בפני עצמה - מאחר ובאלפיים השנה האחרונות (עד למאה האחרונה) לא היה, למעשה, עם יהודי. אך הנושא הזה כבר מוצה תחת פורום זה במאמר ישן של יוסי גורביץ. הייתי מפנה אותך אליו אם הייתי זוכר איך קראו לו. איפה ההנהלה כשצריכים אותה?

2. השפה זהה. לעומת זאת המנטליות בין ישראלי לישראלי שונה לפעמים הרבה יותר מהמנטליות בין ישראלי לאוסטרלי.

3. "התפלפלות יהודית". זה מעניין. אתה טוען שיש הבדל גנטי בין היהודים לבין עמים אחרים, נאמר אפילו - גזעים אחרים, שגורם ליהודים להתפלפל יותר? מוזר. מעניין שדווקא התכונה הזו, בניגוד למשל לצבע עור, שיער, תוי פנים או מבנה גוף, שרדה את שנות הגלות, וקיימת עדיין אצל היהודים. זו ההנחה שנמצאת מאחורי הדעה שהבעת.

4. הדת היהודית לא איפיינה את ראשית דרכו. היא הייתה הסיבה היחידה לקיומו. כבר אלפיים שנה שאין לעם היהודי קיום בלעדי הדת, שאכן היוותה את הדבק. מלבד הדת, אין עוד סממנים תרבותיים, פיסיולוגים או אחרים כדי להבדיל בין יהודי ללא יהודי.
אל תקרא לי עם 8703
אם לא תתנהג יפה אשלח אותך לקורס בהבנת הנקרא.
מה הקשר בין התפלפלות יהודית לבין גנטיקה? מאין לקחת את זה? לא דנתי על כך כלל, ואם אתה שואל במפורש - אני בטוח שהתכונה הזו היא סביבתית ונרכשת. אם הייתי נולד למשפחה חרדית, יש להניח שהייתי גם אני חסיד שוטה של רבנים חיים ומתים, ולא הייתי מתפלפל יותר מדי.

ואיך, לדעתך, הצליחו יהודים חילונים לקיים את התנועה הציונית בלי דבק כלשהו ביניהם? נראה שבמקרה הזה היתה האנטישמיות הדבק החזק ביותר, אך כנראה שהיו גם דבקים אחרים.
אל תקרא לי עם 8779
אז למה, בעצם, כל כך חשוב לך להיות בחברת יהודים חילונים אחרים? אני מנסה ומנסה, אבל לא מבין למה בדיוק עדיף לך להיות בחברת יהודים חילוניים רק כי גם אתה, במקרה, יהודי חילוני.

ובקשר לשאלה שלך - היהודים החילונים שקיימו את התנועה הציונית לא היו חילונים אמיתיים. אם הם היו, הם היו מתבוללים (ובמקומות בהם לא נתנו להם להתבולל, הרי שהאנטישמיות הייתה באמת הדבק היחיד).
אל תקרא לי עם 8800
חשוב לי להיות בקרב אנשים עם תחומי עניין משותפים. זו הסיבה ששנינו נמצאים בפורום "האייל הקורא", וזו הסיבה שיש לי חברים, משפחה וכדומה.

ומהם לדעתך "חילונים אמיתיים"? אני מסכים איתך שחלק גדול מאלה המגדירים את עצמם כחילונים הם "דתיים רעים", כלומר - חושבים שיש ערך מוסרי כלשהו למצוות הדת, אך הם לא מסוגלים לעמוד במצוות אלה. הם חושבים שאם הם נוסעים בשבת וחושבים שמי שאינו נוסע בשבת הוא טוב מהם, ניתן לשייך אותם ואותי לאותו מחנה.
מצד שני, אינני בטוח במשוואה של חילוניות ואתאיזם. חילוניות היא דרך חיים, ואתאיזם הוא ה*אמונה* באי קיומו של אלוהים.
לא התעמקתי באמונותיהם הדתיות של גדולי הציונות. הרצל בוודאי לא היה יהודי מאמין. הוא פנה לציונות רק כאשר נסיונו לשכנע את העולם היהודי להתנצר באופן המוני לא הצליח. בנו האמצעי, אגב, התנצר בבגרותו, ובהמשך אף שם קץ לחייו.
לכן נראה לי שהצהרתך שהיהודים החילונים שהקימו את הציונות לא היו חילונים אמיתיים - בטעות יסודה. היא מעידה יותר על משאלת לב לארגן את העולם כפי שאתה רואה אותו ולא על המציאות. סביר שהיו כל מיני גוונים לאמונותיהם.
שתי הערות לסדר 9208
1. הציונות "של הרצל" לא דחתה את הצעת אוגנדה. הקונגרס הציוני ה-‏6 התכנס לדון בשאלת אוגנדה. את רעיון אוגנדה הציע הרצל עצמו, והקונגרס הצביע בעד התיישבות יהודית באוגנדה (כדי להציל את יהודי מזרח אירופה מרדיפות). בשלב זה החליטו נציגי הציונות הדתית, שהתנגדו לתכנית ("כי ציון היא ארצנו, ואין לה תחליף") לפרוש מהתנועה הציונית. הרצל נעל עליהם את דלתות האולם והכריח את הקונגרס לקבל את דעת המיעוט כדי למנוע פיצול של התנועה הציונית.
די להאשמות סרק!!!
2. השאלה היסודית כאן אינה על הציונות. אתם שואלים, בעצם, מה זה מדינה לאומית בכלל ומי צריך את זה. אין תשובה פשוטה, בין השאר כי הלאומיות אינה רעיון פילוסופי-אידאולוגי מסודר, אלא תופעה שצמחה "מלמטה". די לציין כאן שבהנתן עולם שבו יש מדינות לאום, קשה ולא נעים לחיות כמיעוט, ולכן הקמת מדינה לאומית היא כורח. כדאי לקרוא בהקשר הזה ספרון קטן ומקסים של ארנסט גלנר: "לאומיות ולאומים".
כל דבר חדש... 8723
כל דבר חדש נוצר מעירבוב של מספר דברים ישנים שקדמו לו וכך גם התרבות הישראלית.

והדוגמא החזקה ביותר לכך היא המדינה(אומה?) הדתית ואחת מהגזעניות בעולם שהיא ארצות הברית

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים