מהירות הורגת? 9213
כבר נאמר פה על האחוז הקטן שמשמש אותנו בהרג כאשר אנו נוסעים במהירות גבוה ולמעשה עוברים על החוק.

ומי לא עובר עליו?
אני עובר עליו בכל נסיעה שלי מחוץ לעיר ולא פעם גם בנסיעה בתוך העיר.
יום אחד החלטתי לבדוק כמה לא עוברים על החוק ונסעתי במהירות שבה החוק מתיר את הנסיעה, לא הייתה מכונית אחת שלא עקפה אותי מי יותר מהר מי פחות.

אבל אומרים לי יום יום המהירות הורגת מראים לי פרסומות של קברים והאם הם צודקים?
אם באמת מהירות הורגת ולעבור על המהירות גורם למוות אבל כולם עוברים את המהירות מי בחמש קמ"ש מי ביותר ומיעוט קטן ביותר שומר על המהירות המותרת אז הרי שיום יום צריכים למות בכבישים הרבה יותר נהגים.

אולם לא כל יום מתים נהגים בכמויות בכביש.
נשאלת השאלה למה?

האם הם נוסעים מהר אולם מלאך שומר אליהם? או שאולי המהירות לא הורגת? אולי המדינה משקרת לנו במכוון יום יום שנה שנה.

כמה כסף יוצא על פרסום נגד מהירות? היה רשום בעיתון שהשנה יצאו 2 מליון דולר לנושא.
וכמה כסף עושה המדינה על מהירות מופרזת?

אני מאמין למרות שלא בדקתי את הנושא שהבכום השני גבוה בהרבה מהראשון. גם אם המספרים לא מדויקים לחלוטין.

ואומנם אני כרבים אחרים נוסעים במהירות גבוה מ90 קמ"ש בכבישי הארץ אולם עד היום לא נהרגתי ולא גרמתי לתאונה ולו אחת בגלל מהירות.
האם פלא הדבר?

המשטרה המליצה יותר מפעם אחת להרים את המהירות בכבישים רבים בארץ אולם איש לא עושה דבר. למה? נשאלת השאלה אולם איש לא מחויב לענות.

השרים הנוגעים לדבר עסוקים בשלום או באי שלום לא משנה מאיזו מפלגה הגיעו עסוקים בלהראות כמה הם דואגים לנבחרייהם ומה לא אבל מתי בפעם האחרונה משהו שמע את שר התחבורה אומר משהו על הנושאים הללו?
אני בכל אופן מזמן לא שמעתי.

אומרים לשקר אין רגלים אבל שקר המהירות ההורגת רץ כבר שנים , מעטים הם אילו שיבואו ויאמרו שהינם מבינים בנושא ואכן הגורם לתאונות היא המהירות, היא אולי עושה אותן יותר קשות אבל ישנן כל כך הרבה גורמים לפני כן שהשקר הזה הופך להיות יום יום פחות ופחות נסבל.
מהירות הורגת! 9216
אני מסכים עם אלו שמסרבים להעלות את רף המהירות המותרת. אומנם זה לא גורם לתאונות, אבל הסיכוי שלך לההרג, פלוס הסיכוי של מכוניות אחריך להכנס בתאונה, וגם הן יפגעו קשה יותר, גדל בצורה משמעותית. הסיבה היחידה להעלות את המהירות היא כלכלית. אבל אם הנהגים של הארץ, שלא יודעים להתנהג בעשר קמ"ש יתחילו לעשות חיתוכים במאה, כמות ההרוגים רק תגדל.
אגב, בזמנו הציעו באנגליה להגביל את המהירות לעשרים קמ"ש. הסיבה - בתאונה במהירות זו אין הרוגים או פצועים קשה. מה הסיבה שלא לעשות כן? נוחות וכלכלה. כך שבאופן פרדוקסלי, כולנו מסכימים לקורבנות בשביל הכלכלה והנוחות.
למישהו יש הסבר אחר?
מהירות הורגת? 9218
כל 8 שניות מת אדם מעישון לא לא ראיתי שמונעים מאנשים לעשן

המהירות לא הורגת.
בגרמניה נוסעים מהר והמהירות לא הורגת.

מה שהורג הם תנאי דרך לא תקינים ונהגים לא מוכשרים.

נהגים שנרדמים נהגים שמדברים בסלולרי ללא דיבורית נהגים שעוקפים בפס לבן הם אילו שהורגים.

לא המהירות. ההבדל בין נסיעה ותאונה ב90 קמ"ש ולבין תאונה ב120 קמ"ש הוא לא עד כדי כך גדול.

אם תרצה אולי פשוט ביטול הנסיעות לחלוטין ימנע את כל ההרוגים אבל גם לא תוכל להגיע במהירות שאתה רוצה ממקום למקום.

שוב כל מי שקצת מבין בנושא טוען שמהירות לא הדבר שגורם למוות אלא מצטרף אליו בגלל סיבות אחרות.

מבחינתי שיתנו לנהגים זהרים אישור לנסוע יותר מהר ולנהגים לא זהירים לא יתנו.
(איך יצליחו להשגיח על הנושא לא כל כך מעניין אותי, אני מאמין שלראש היהודי פתרונות)
מהירות הורגת? 9369
כבר נתנו לנהגים זהירים אישור לנסוע יותר מהר. הנה, נהגי ניידות המשטרה משייטים להם בניחותא, דרך קבע, במהירויות של 120-130 קמ"ש.
אותם אף אחד לא יעצור...
מהירות הורגת? 9423
ושאף אחד גם לא יעצור אחרת יהיו פקקים על הכביש
מהירות הורגת! 9220
קודם כל תודה על התגובה.
דבר שני אני בערך מסכים עם כלום ממה שכתבת. אחת הבעיות הקשות של כולנו עם התאונות היא רמת לימוד נהיגה נמוכה בארץ וחינוך כללי גרוע. אם הנהג שמאחרי יודע לנהוג הוא ישמור מספיק מרחק כדי לא להיכנס לתאונה.
בעניין המהירות כבר היום התנועה מתנהלת בסביבות ה110 קמ"ש ובמקום סתם לרדת לחייהם של נהגים שנוסעים מהר רוצה אפילו המשטרה להעלות את המהירות המותרת כדי להפסיק לשמש כלי בידי האוצר ולעשות את העבודה שלשמה הוקמה.
אפרופו אנגליה שם המהירות המותרת היא 130 והמשטרה מפרסמת שהיא לא נוגעת בנהגים לפני 145.
מהירות הורגת! 9234
כן, ודאי שיש הסבר.
קודם כל - סדר במושגים - בטרמינולוגיה המשטרתית (ושל בוחני תאונות הדרכים), יש שני מושגים (שונים): האחד "מהירות מופרז בנסיבות הארוע", והשני "מהירות מעל המהירות המותרת".
הרשויות להפחדת הנהגים, והרשויות לצמצום גרעונות המדינה על חשבון הנהגים (המתקראים גם "המועצה למניעת תאונות" ו"משטרת התנועה"), מבלבלות *במתכון* בין שני המושגים הנ"ל.
מהירות מופרזת בנסיבות הארוע היא אכן סיבה לתאונות, אלא שהיא ניתנת להוכחה רק בדיעבד, כאשר אכן קורית תאונה. לעומת זאת, למהירות מעל המהירות המותרת אין כל נגיעה לתאונות (אלא אם כן היא מתלכדת, במקרה, עם מהירות מופרזת בנסיבות הארוע), אבל קל מאד להוכיח אותה.
אכן, אם נוריד את מהירות הנסיעה לאפס, לא יהיו כלל תאונות דרכים, אבל אם נניח שאין אנו מוכנים לשלם את המחיר הזה (ולא מדובר רק, או אפילו בעיקר, במחיר כלכלי, אלא במחיר חברתי), אזי הגברת המהירות המותרת (תוך התאמת התשתיות למהירות המותרת), לא רק שלא תעלה את כמות התאונות, אלא שיש להניח שאף תקטין אותה, ולו רק בגלל שנסיעה במהירות גבוה יותר מורידה את משך הזמן שאנשים (ומכוניות) נמצאים על הכביש (בהנחה שרובינו נמצאים על הכביש *למרחק* נתון, ולא *לזמן* נתון) ומכאן, גם את הצפיפות בכבישים.
מהירות הורגת! 9242
הסיבה של הקמפיין החדש להורדת המהירות היא זאת: אמנם המהירות גורמת באופן ישיר לשלושה אחוזים מהתאונות, אך באופן עקיף היא גורמת לרב התאונות. אני מתכוון לקוצר הרוח של הנהג הישראלי שמתבטא בעיקר בללחוץ על הגז..
נהג קצר רוח לא שומר מרחק ועושה תאונה. נהג קצר רוח חותך כאילו אין מחר, ועושה תאונה. וכן, נהג קצר רוח סוחט את הגז...
הקמפיין הנוכחי נראה יותר כמו נסיון חינוך לסבלנות על הכביש, משהו שנראה לי קצת דפוק - הם רוצים לטפל בבעיה ע"י התמודדות עם הסימפטום..
בנוגע להעלאת המהירות המותרת - זה נראה לי טמטום מוחלט. בהחשב ברמתו הירודה של הנהג הישראלי (לעומת הנהג האירופי למשל) ובהתחשב במצב הכבישים.
המהירות הורגת אותי מצחוק 9245
נסיעה מהירה (ובמהירות לא חוקית) היא לאו דווקא סימפטום של נהג קצר רוח או לא מוכשר.
נהג שנוסע 110 קמ"ש בכביש מהיר הוא לאו דווקא נהג מניאק וקצר רוח, אלא נהג שנוסע במהירות שהיא *מתאימה לתנאי הדרך*.
אותו הנהג יכול יפה מאוד ליסוע במהירות כזאת, בלי לבצע עקיפות מסוכנות, ותוך שמירה על מרחק.
אכן צריך לחנך לסובלנות על הכביש, אבל סובלנות לאו דווקא מתבטאת בזה שכולנו נסע 90 קמ"ש באיילון.
(כרגע לפחות נראה לי ששוטרי התנועה הם אלה שצריך לחנך אותם לסובלנות על הכביש)
מהירות הורגת!? 9257
שי כבר הספיק להגיב לפני, וכמעט שבשמי, אבל עוד שני דברים:
האחד, אולי, קוצר הרוח לא נגרם כתוצאה מנסיעה מהירה, אלא להיפך, מהזדחלות איטית *בהרבה* ממה שמאפשרים תנאי הדרך, כשירות הכביש והנהג (אפילו זה הלא מאד מיומן), חשבת על זה?
והשני, הוא שנהג המעוניין לנהוג במהירות האפשרית, לא רק שאינו חייב להיצמד לרכב הנוסע לפניו (ומעכב אותו), אלא להיפך - עליו להגדיל את המרחק מהרכב שלפניו, ואינני מתייחס בכך להיבט הבטיחותי *החיוני* של שמירת מרחק, אלא להיבט הפרקטי של מהירות הנסיעה.
כל עוד אין באפשרותך לעקוף, הרי נסיעתך מוגבלת למהירות הרכב שלפניך, בין אם הוא 10 מטר לפניך (כחצי שניה במהירות 70 קמ"ש), ובין אם הוא 50 מטר לפניך, אבל אם תשמור מרחק גדול, הרי שדה הראיה שלך יהיה פתוח לרווחה - מלבד הפגוש האחורי של הרכב שלפניך, תוכל לראות מה קורה על הכביש - הרחק לפנים, ואז, כאשר הכביש מתפנה תוכל להאיץ (עדיין בנתיב הימני), תוך צמצום המרחק מהרכב שלפניך, ולהתחיל את העקיפה לא במהירות הנסיעה של הרכב הנעקף, אלא הרבה יותר מהר, ובכך לקצר את זמן העקיפה.
אמר בודהא....: 9282
"אושר זה שאלה של השקפה, ולא של מצב..."
למה בדיוק אתה מתכוון כשאתה אומר שאולי קוצר רוחם של נהגים נגרם כתוצאה מהזדחלות איטית בכבישים..? ובנקודה השניה - הרי היא סותרת את הראשונה...!
הנהגים בארץ הם פשוט *מ-א-נ-י-א-ק-י-ם*.
תן להם 90 קמ"ש והם יחתכו אותך במאה, תן להם 100 והם יחתכו אותך במאה ועשרים, ועוד אחד לשנה הבאה..
הנהגים שחותכים ונדבקים עושים את זה *כי ככה הם*, ולא ממש בגלל שיש דודות שנוהגות לאט - הרי בא תחשוב על זה רגע - עם כל הפירוטכניקה והאקרובטיקה שהם מפגינים על פני 2.5 נתיבים, הם לא ממש מגיעים למחוז חפצם יותר מהר - בסוף אנחנו נפגשים שוב ברמזור, ועם היעלמות האדום הם שוב יוצאים למפגן האווירי שלהם, באופן די פאטתי יש לציין, וגם די מטריד. אז להיות נהג מגעיל זה אופי, ולא דרך להתמודד עם המציאות. פה אי אפשר להאשים אפילו את מע"צ. הנקודה החשובה של המאמר היא לא הגורם הראשי לתאונות בארץ, שאין ספק שהוא האנושי, אלא הבזיון שקוראים לו מע"צ - ולא אחזור על מילות המאמר. רק בקיצור - בהתחשב במניאקים שמסתובבים לנו על הכבישים, אולי לא כדאי להשאיר בורות בעומק של 30 סמ' במשך שבועיים על ציר ראשי ביותר, שנוהגים שמה על 60 קמ"ש מינימום, כמו שקורה ברחוב הרצל בראשלצ למשל...
וגם מרקס זרק כמה מילים... 9284
אין לי שום כונה לנהל איתך ויכוח אישי, אז פעם אחרונה (בשבילי, אתה רשאי לענות...)
אושר הוא אכן שאלה של השקפה, אך לפעמים ההשקפה נגזרת מהמצב(להויה אין כל השפעה על ההכרה?)...
ולעניננו, קוצר רוח עלול להגרם בגלל שמשהו, או מישהו, שמעכב אותך ומונע ממך להתנהל כרצונך, אפילו אם אתה לא ממהר למטרה מוגדרת (טוב, כתבתי בגוף שני, ויתכן שבמקרה שלך זה לא תופס, אבל בגוף ראשון זה נכון, וגם, על סמך הכרות אישית, גם בכמה מקרים של גוף שלישי).
לגבי ההערה שלך, כי הנקודה השניה סותרת את הראשונה: צר לי, אולי לקיתי בבלק אאוט, אבל לא מצאתי את הסתירה.גם אינני מבין מה זה "תן להם" 90 או 100 או מאה ועשרים. מהירות הנסיעה צריכה להתאים לתנאים - ואלו משתנים מכביש לכביש (או מקטע כביש למשנהו), מיום ליום ומשעה לשעה, ואפילו, כן, מרכב לרכב ומנהג לנהג. (הקץ לאוביקטיביות).
לגבי הטענה כי הנהגים בארץ הם פשוט *מ-א-נ-י-א-ק-י-ם*, היא קצת פשטנית מדי.נניח שלהוד מאניאקיותו לא איכפת מה יקרה לך בכביש, אבל הוא מסכן גם את עצמו, ויותר מכך - *מכוניתו* עלולה להפגע, לא חראם? כישורי הנהיגה בארץ לוקים בחסר? אכן, - וכאן אנו חוזרים שוב אל "האח הגדול". מורי הנהיגה אינם מלמדים לנהוג. הם מודים בכך בריש גלי - הם מלמדים לעבור "טסט", קרי, לרכוש את רשיון הנהיגה. הדרישות לצורך קבלת רשיון נהיגה, והמטלות הנבחנות ב"טסט", הינן כה בסיסיות, ובשילוב עם מושא הכתבה (להזכירך - הבזיון שקוראים לו מע"צ), מהוים אמצעי ממשלתי למניעת התפוצצות אוכלוסין.
יש לך טעות מתמטית 9246
יום אחד החלטת לנהוג במהירות המותרת ולא היה אף רכב שלא עקף אותך.
מעניין. איך אתה יודע?
אם מישהו נסע לאט יותר ממך, הוא לא עקף אותך, אלא נותר מאחוריך. הפעלת מסוק במקביל? איך תדע על קיומו?
מילא, אם היית אומר שאתה לא עקפת אף אחד, זה היה לפחות מתקבל על הדעת.
יש לך טעות מתמטית 9247
אתה צודק עקפתי עגלה אם סוס.
חוץ מזה לא עקפתי איש.

עכשיו הכל בסדר?

לפעמים קטנוניות יכולה להיות יותר מסוכנת ממהירות, אולי כדי שגם לזה ישימו פרסומת בטלוויזיה?
יש לך טעות מתמטית 9251
קרא שוב את ההודעה שלך, את ההודעה שלי ואת מה שהגבת.
מהירות מסוכנת לפעמים.
קטנוניות מסוכנת לעתים רחוקות.
בורות מסוכנת תמיד.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים