השלב הבא באבולוציה 9375
הדבר שקפץ לי לעיניים בצורה הכי מיידית, יש לאמר, לא נגע דווקא ליהדות. בסדר, יהדות, עוד אחת משלו הדתות המונוטאסטיות. בלי לזלזל.נקסט...
הדבר הכי נפלא בעסק, הוא שאפילו היהדות עצמה מכירה בכך שהאנוש, שנאמר שיש בו קמצוץ אלוהיות המאפשרת לו את ה"בחירה", אפילו היא עצמה מחולקת בדעתה בשאלה כיצד להתייחס למתחרה מאין זה.

והלא אין זו הכרה מסויימת באי הבלעדיות שיש לאדם בדרך כלל? הפליאה שלי היא שהדת, בחוכמה הבינה את העובדה הזו. אולי מנסים לסייג פה ושם, וכאמור אף אחד לא אומר שהגולם שווה לאדם, אבל בתכלס, אם נעזוב לרגע דווקא את הדיון הזה, אני חושבת שמוטב להכיר בעובדות. האדם התבוני והנערץ, המהולל, שלתבונתו ורגשותיו הוא עצמו הקדיש יצירות מופת רבות, אינו הדבר הנעלה והמדהים והחושב העילאי שיש בעולם כולו. הצהרה זו אולי עשויה להישמע כבפירוש לא נובעת משום מקום, אבל תמיד האדם נהנה מהספק הזה. הוא המיוחד, הוא החושב, הוא ה-מתבונן.
חיים בכוכבים רחוקים תמיד היו פנטזיות? אבל הינה, ועכשיו זו אינה טריאולוגית מד"בזה כאן,
די, נגמר המונופל. בעוד זמן מה אכן ייווצר רובוט או איך שתקראו לו(לטעמי המילה רובוט עושה למושג העתידי הזה עוול נוראי מפני שאין שום קשר קלוש בין הצורה בה ייראה למה שאנו מדמים לנו), יעבור את מבחן טיורינג, יחשוב, יכתוב שירה,יתעמק בביקורת התבונה, יכתוב פילוסופיה. למה לא בעצם?

באשר ליהדות, אם יכולת המחשבה של ה"גלמים נוסח שנת 2500" יהיו באמת מתקדמים..ויכולת המחשבה בהירה ואיכותית, אולי הם יגיעו לבד למסקנה שהדת פשוט לא שווה את הזמן שלוקח לשנן את התפילות המתאימות, ולהתגייר.
אבל זו כאמור דיעה אישית של אתאיסטית .
אם אנו מקבלים בחדווה את חיוב הדת, למה שלא יהיו יהודים כאילו? הם יוכלו להתעמק ולתרום רבות ללימוד הגמרא, קבלה, ברירת חוקים שונים (יהיה להם חוש צדק מפותח). בקיצור, השלב הבא באבולוציה קרב ובא, ולשם שנוי אין לנו סבלנות לחכות לשנויי האבולוציה האיטיים,..אנחנו מאיצים אותה בעצמינו..
השלב הבא באבולוציה 9377
הטעות הבסיסית שלך, כמובן, היא בראיית האבולוציה כעניין של "שלבים" שיש להתקדם בהם, ואפשר אולי אפילו להאיץ אותם, לכיוון מטרה כלשהי - אינטליגנציה אלוהית, למשל. נשאלת השאלה - מה כל שאר החיות? שאריות? נסיונות כושלים שהושלכו הצידה ו...מה? שרדו. היטב, בכמה מקרים.
לפני כחמישה מליוני שנה שני מינים נפרדו להם לדרכם - אחד נשאר בג'ונגלים המיוערים של אפריקה, ואחד נדחק אל הסוואנה. זה שנדחק אל הסוואנה מכונה כיום אוסטרלופיטלקוס, והוא עבר מספר שינויים, קם על שתי רגליו האחוריות, ייחד את ידיו לאחיזה ושימוש בכלים, פיתח מוח גדול יותר - והופ, הוא כבר הומו ארקטוס. עוד איזה מיליון שנים או שניים, והוא כבר הומו ספיינס, עוד טיפה, והוא הומו ספיינס ספיינס, ואז הוא מפתח לעצמו חקלאות (שפה כנראה כבר יש לו, ברמה כלשהי), ותרבות, וכתב - והנה הוא אנחנו.
אבל מה עם הבחור שנשאר ביער? לא השתנה? איפה. בחורנו היקר נותר אמנם ביער, אבל דברים משתנים. לפני כשני מיליוני שנים, למשל, צאצא של אותו יצור שעיר ונחמד מצא עצמו מבודד משאר בני מינו - ומה שיותר חשוב, מבודד מהגורילות שהשתלטתו על חלק מכובד ממאגר המזון המצוי בשאר האזורים. ראה אותו צאצא כי טוב, והחל לשנות כיוון, כדי שיוכל לנצל את המשאבים החדשים. הוא התפתח לבונובו. שאר אחיו התפתחו (כנראה פחות מההומו ספיאנס והבונובו, אבל עדיין...) לשימפנזות המוכרות לנו כיום.
אז קשה לדבר על שלבים באבולוציה - היא לא לינארית. כל מין שקיים כיום הוא שיא בפני עצמו של עבודה אבולוציונית שפיתחה אותו והביאה אותו למצב היחיד שחשוב לה - הוא יכול לשרוד. במצבנו הנוכחי, אני לא בטוח שתוספת תבונה תגביר את סיכויינו לשרוד. בינתיים אני רואה מצב הפוך למדי...
השלב הבא באבולוציה 9379
אחד הדברים המעניינים באבולוציה, היא שהיא יכולה לעבור אבולוציה גם בעצמה.
למשל - הצורה הפיסית האנושית הפסיקה, פחות או יותר, את האבולוציה שלה. הרי אבולוציה (ברמתה הפיסית) נוצרת מהכרח, שנובע משינוי בסביבה. האדם, כמין שליט-תבוני-מייצר_כלים, מתאים את הסביבה למצבו - התהליך ההפוך. כל הכלים שלנו מותאמים לצורתנו הנוכחית - ואלה שלא, משנים את צוירתם, בשיטת, כמה מפתיע ,הברירה הטבעית - ציוד לא נוח לא נמכר. ציוד שלא נמכר, לא "שורד". ומכיוון שתהליך האבולוציה של הציוד מהיר הרבה יותר מאשר תהליך האבולוציה של האדם - הרי שבתוך דור או שניים (והתהליך לא התחיל היום, אלא לפני זמן רב מאוד - אני חושב שהמהפכה התעשייתית היא סימון מתאים), הציוד, והסביבה כולה, מותאמים בדיוק לצורת הגוף, והחברה האנושית. כאשר הסביבה והגוף מתאימים - אין מקום לאבולוציה, ולכן האבולוציה מפסיקה (או לפחות מאטה מאוד).
לעומת זאת, דווקא עובדת היות האדם מין שולט-תבוני, פותחת את הדלת לאבולוציה מסוג אחר - אבולוציה חברתית - ע"ע סוציאליזם מול קומוניזם, כל דת כנגד כל דת אחרת, דמוקרטים לעומת רפובליקנים.
השלב הבא באבולוציה 9385
מה גורם לך לחשוב שהאבולוציה בבני-אדם הפסיקה או האיטה את מהלכה?
השלב הבא באבולוציה 9387
יש שני סוגים של ''אבולוציה'' - השיטה האיטית, הפשוטה יותר, היא מרוץ ההשרדות - טורף ונטרף שמפתחים תכונות שהולכות ומשתפרות כתגובה זה לאבולוציה של זה, או תחרות דומה בתוך המין עצמו על משאבים. זהו אכן תהליך של שיפור מתמיד.
השיטה השניה, הרבולוציונית יותר, היא ההסתגלות לתנאים חדשים לגמרי. זו השיטה שיוצרת מינים חדשים לגמרי.

בעוד שאני מוכן לקבל את הטענה שהשיטה השניה לא ממש משפיעה עלינו כרגע, הרי שאין לי ספק שהאבולוציה האיטית יותר, זו של התחרות בתוך המין, קיימת כל הזמן.
מה שכן, עובדה מעניינת היא שדווקא אלו בעלי תכונות פחות ''נחשבות'' בקרבנו - עניים, בעלי השכלה נמוכה (ובמשתמע, אם כי לא בהכרח, בעלי אינטליגנציה נמוכה יותר) - הם אלו שמתרבים הכי הרבה. מעלה תהיות מעניינות לגבי כיוון ההתפתחות הנוכחי שלנו.
השלב הבא באבולוציה 9448
מדוע אתה חושב שהשיטה השניה לא ממש משפיעה עלינו? האם לא ניתן לראות בצבע העור השחור של ילידי אפריקה כהסתגלות לתנאים חדשים?

במבט אבולוציוני על פרקי זמן גיאולוגיים, ייתכן שזוהי למעשה התחלה של איזה מין חדש או משהו. בכל מקרה, הסקה של קצבה של האבולוציה על פי ההיסטוריה האנושית הידועה (נגיד כמה אלפי שנים) אינה אפשרית.
השלב הבא באבולוציה 9451
אתה מודע לכך שאתה הולך הפוך, נכון? השחורים באפריקה היו לפני הלבנים, האדומים או הצהובים, ודווקא שלושת האחרונים הם ההסתגלות לתנאים מקומיים (שקיבלה כל פעם פן שונה במקצת, למרות שהמטרה בסופו של דבר דומה).
בכל מקרה - מדובר על שינויים שהתרחשו הרבה לפני התקופה עליה אני מדבר.

אכן, אי אפשר להסיק על קצב האבולוציה בימינו מתוך עדויות אמפיריות. מה שאני עושה הוא להסיק מתוך הבנתי את דרך פעולתה של האבולוציה, כדי לנחש אלו אפשרויות יש לה בעתיד.
סתם הערה קטנה 9384
אין ודאות כ''כ גדולה שההומו-ספיינס התפתח מההומו-ארקטוס. יש כמה וכמה שסבורים שהוא התפתח במקביל להומו-ספיינס והפסיק להתקיים לאחר כמה מלחמות עם ההומו-ספיינס שהיו כנראה רבים יותר או מוצלחים יותר. היינו הך במושגים אבולוציונים.
סתם הערה קטנה 9386
אני חושש שאתה מדבר על האדם הניאנדרטלי, שפעם נחשב לאבי האדם המודרני (שלב ביניים בין האוסטרלופיטלקוס (יו, אני מקווה שאני לא טועה באיות המילה הזאת... היא ארוכה מידי בשבילי...) לבין ההומו), וכיום ממצאים מראים שכנראה הם חיו במקביל, ולמעשה הוא היה אחד משבילי האין-מוצא של האבולוציה. ההומו ארקטוס הוא ללא ספק מאבות ההומו ספיאנס.
הומו סופריוריס 9417
האבלוציה אכן עוברת אבולוציה, לא שיש לי בעיה עם זה.
אני לא יודע איך מתנהלת האבולוציה עד עכשיו, לפי השיטה הדרויניסטית, לפי הלמארקיסטית או לפי תאוריה חדשה. היא מתרחשת וזהו. פאסיביות עד עכשיו. בקרוב מאוד נתחיל לתקן גנים פגועים, ו"לנקות" את המין האנושי ממחלות גנטיות שעושות לנו הרבה צרות. אח"כ אולי נתקן גנים "לא ידידותיים" כמו נטיה לאלימות, למשל. אח"כ כבר נצור גולם בצלמנו ובדמותנו, רק הרבה יותר טוב. מושלם. כאן, באופן טבעי, הזרקור יאיר עליו. אנחנו נמשיך להשתנות, יו קאנט סטופ דה טיים צ'רלי, אבל גם נאוטילוס ממשיך להשתנות, זה לוקח לו קצת זמן (תשאלו את האמוניטים), אבל זה קורה...
בזמן שאנחנו נגרד בפדחת מול נגזרת של פונקציה חמש-מימדית, הגלמים שלנו יסתכלו עלינו במבט מלא אהבה בדרכם להקמת פלנטה חדשה עם נוף לים.
האבלוציה לא לינארית? נראה לי שזה עומד להשתנות.
הומו סופריוריס 9447
העניין של תרפיה גנטית ותיקון או שיפור גנטי של המין האנושי בהחלט
ישנה או יעצור את האבולוציה הביולוגית של האדם.

הרפואה כבר התחילה לעצור את האבולוציה הביולוגית של האדם פשוט בשל
העובדה שהיא מצילה חיים ומאפשרת רבייה של אנשים שלפני אלף שנה היו
מתים מבלי להשאיר צאצאים והרי זו הדרך בה האבולוציה מתרחשת ­
סלקציה של פרטים שמשאירים אחריהם צאצאים כי הפרטים הנ"ל הצליחו
לשרוד.

אבל, כפי שכבר הוזכר, האדם עובר למצב של אבולוציה חברתית.
אע"פ שנראה שזו כביכול הפוכה מהביולוגית ­ הפרטים ה"פחות מוצלחים"-
עניים וכו מתרבים מהר
מה המשמעות של זה בעתיד הרחוק? אני לא יודע.
אולי The four horsemen?
כך שרק בעלי יכולת (עשירים? נבונים? פרנואידים?) ישרדו.

נחיה ונראה

ודרך אגב¬ תודה לאלי על מאמר מרתק
הומו סופריוריס 9455
אמת שהרפואה התחילה "בעיוות" האבולוציה המסורתית, אבל מה שרציתי להגיד הוא שמתישהו תתחיל אבולוציה ?אקטיבית?. לא יודע איך לקרוא לזה. פרטים יוכלו לשנות את קצב האבולוציה של עצמם, את כיוון ההתפחות הרצוי. בהחלט מדובר על קפיצת מדרגה די פתאומית, על יצירה של מין חדש..
הומו סופריוריס 9460
זה כבר לא יהיה אבולוציה. זה יהיה אאוגניקה.
אולי אבולוציה סוציו-ביולוגית? 9466
ואני אסביר: עם פיצוח סוד הגנום האנושי, הצעד הראשון יהיה "ניקוי" הגנים ממחלות תורשתיות. הליך יקר - שכנראה יכוסה על ידי ביטוח רפואי משלים זה או אחר.
בד בבד עם התפתחות זו, יתחיל תהליך של שיפוצים גנטיים אופציונליים, שלא יכוסה על ידי ביטוח, ויאפשר לאנשי האלפיון העליון (ואז מאיון, ואולי גם עשירון) לבחור בחבילות גנים עדיפות עבור ילדהם - עיינים כחולות, עור עמיד לסרטן, רפלקסים מהירים או אולי גם אינטלגנציה מוגברת.

אותם ילדים, שכעת נהנים לא רק מיתרון כלכלי על חבריהם, אלא גם גנטי, סביר שיוכלו להצליח טוב יותר במרוץ החיים. ומאחר והיתרון שלהם הוא גנטי, הרי שהוא אוטומטית עובר לדור הבא - No extra charge!

ומאחר והם גם, בסבירות גבוהה יחסית, מוצלחים כלכלית, הם יוכלו לרכוש לילדהם עוד חבילות גנים משובחות, ובכך יגדילו את הפער. (אנשי ש"ס - היכונו)

כך למעשה, ההבחנה המעמדית כלכלית שיש כיום, תהפוך להבחנה ממשית - העשירים בריאים יותר, חזקים יותר, מהירים יותר וחכמים יותר.

אבולוציה באמצעות כלכלה.
פיצוח סוד הגנום האנושי 9471
אני לא מבין מדוע משתמשים במושג הנ"ל
הגנום האנושי לא פוצח. הוא רוצף (מהמילה רצף).
ריצוף הגנום האנושי הוא תוצאה של עבודת נמלים מאומצת של אלפי מדענים.

זה לא איזושהי קפיצת דרך פתאומית כמו לדוגמה בפיצוח הקוד הגנטי ­
כלומר שהרצף הגנטי מורכב מארבע אותיות כאשר כל מילה של שלוש אותיות
מייצגת אחת מעשרים חומצות האמינו מהן מורכבים החלבונים.

עכשיו כשאניחושב על זה,
אולי כן כדאי להשתמש בביטוי "פיצוח סוד..."
זה מוסיף נופך דרמטי, כמו פיצוח התעלומה ע"י שרלוק הולמס
פיצוח, ודאי שפיצוח 9477
עד שאין לך תמונה כוללת של הגנים, קשה לך לעשות שינויים כמו שצריך.
עצם השלמת הפרוייקט מהווה קפיצת מדרגה מהתובנות שהוא מספק.

אומנם העבודה עצמה היא ריצוף (ותודה על המונח שלא הכרתי בהקשר זה) - אך השלמת הפרוייקט - פיצוח.
פיצוח, ודאי שפיצוח 9484
טוב¬ כל אחד ונקודת המבט שלו אני מניח.
בכל מקרה, זה כמובן לא סוף הדרך בביולוגיה.
זו רק ההתחלה של העידן הבא ­ פרוטאומיקה.

הרי זה לא הגן שעושה את האדם ­ זה החלבון שהגן מקודד לו.
הומו סופריוריס 9461
המדע נמצא כבר היום במצב שבו אפשר לתקן גנים פגומים או להכניס גנים חדשים שיפעלו ברקמה שאנו רוצים שיפעלו ואפילו בזמן שאנו
רוצים.
זה לא פשוט בכלל, אבל, אם תרצה ליצר אדם (או חיה) עם עיניים זוהרות
בחושך- אני יכול לחשוב על כיוון איך לגשת לזה.
הבעיה היא יותר אתית ­ מי יקבע איזה גנים לשנות?
האם אתה רוצה שיהיו אנשים עם עור לבן או שחור?
גבוהים או נמוכים?
ואולי תייצר אדם בהתאם לעבודה שאתה מתכנן בשבילו:
כתפיים רחבות במיוחד לסבל, 6אצבעות לפסנתרן, קרומי שחיה לשחיינים
ומה עוד?

מומלץ ביותר לצפות בסרט גטאקה (Gattaca).
הסרט מדבר על חברה עתידית שבה אנשים מהונדסים גנטית מופלים לטובה.

אבל, אחרי שתיבת פנדורה נפתחה יהיה מאוד קשה לסגור אותה.
אני בטוח שיהיו הרבה אנשים בעלי כסף או כוח שישכרו ביולוגים שיסדרו להם ילד "נקי" ממחלות
או בלונדיני עם עיניים כחולות. אפילו אם זה יהיה בלתי חוקי.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים