מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99428
והאם רבין באמת היה כזה מנהיג מוצלח ונפלא? לא, כי לי זכור במעומעם שהוא היה שנוא ומושמץ, ואמרו עליו שהוא שיכור, ולא יודע להנהיג ("אם שותים, לא מנהיגים" היה תלוי על כל עץ בסביבה שבה גרתי אז).

פתאום, מהרגע שהוא נרצח, הוא הפך למופת של מנהיגות!
האם הוא תמיד היה כזה ואנחנו לא ידענו, או שרק המוות הדרמטי שלו העניק לו את הילת המנהיג הדגול, עכשיו שהוא עצמו לא היה בשטח להפריע לאחרים?

האם רבין היה זוכה להילה שכזו גם אם היה מת מהתקף לב, או שפעת, או סתם מובס בבחירות הבאות?
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99431
רבין זכה לתמיכה אדירה, וגם, כמובן, לשנאה אדירה מצד חלקים מסוימים. לא סתם קם אדם ורצח אותו - הרצח הזה נבע מתוך ההסתה שהייתה באותו הזמן. אם תסתובבי בירושלים תמצאי כמויות אדירות של כתובות ופוסטרים של תומכי כהנא, שקוראים למוות לערבים, או, במקרה הטוב, לסתם גירוש. קשה להסיק מתוך כך על התמיכה האמיתית בקרב הציבור במדיניות שכזו.
רבין רחוק מלהיות קדוש, והיה שותף בלא מעט ריבים - את עניין ההתמוטטות במלחמת ששת הימים הפיץ בעיקר פרס, במהלך ההתמודדות הראשונה בינם, ודווקא אריאל שרון הוא שהצהיר שרבין הוא האחראי לנצחון המזהיר ההוא.
אבל למרות כל הריבים הללו, הוא סחף תמיכה שאף מנהיג של השמאל הישראלי לא הצליח לסחוף מאז בן-גוריון, ואף מנהיג שמאל לאחריו (כולל פרס) לא הצליח להתקרב לתמיכה לה זכה רבין. להגיד עליו שהוא היה שנוא ומושמץ (ע''י כלל הציבור) זו פשוט אי-אמת.
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99432
למיטב זכרוני את עניין ההתמוטטות במלחמת ששת הימים הפיץ דווקא עזר וייצמן. (אגב, עצם ההתמוטטות אינה סותרת את הקביעה שרבין הוא האחראי לנצחון במלחמת ששת הימים, שכן הנצחון הושג בטרם פרצה המלחמה).
חשיבותו של רבין כראש ממשלה (בשנים 91-95, בניגוד מוחלט לשנים 74-77) היתה בכך שלראשונה (ולצערנו so far גם האחרונה) מאז ימי בן גוריון קם מנהיג שבא להוביל מהלך, לא בהכרח פופולרי, בהחלט שנוי במחלוקת וטומן בחובו סכונים, ולא להיות מובל ע"י "רצון העם", ונתוחי סקרים.
זאת הסיבה שרבין זכה לתמיכה אדירה, וגם, כמובן, לשנאה אדירה מצד חלקים מסוימים, זאת הסיבה שרבין סחף תמיכה שאף מנהיג של השמאל הישראלי לא הצליח לסחוף מאז בן-גוריון, וזאת הסיבה שרבין נרצח.
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99439
סליחה, צודק, וויצמן. סילי מי.
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99442
וע''ב היה אומר, וויצמן הפיץ את הסיפור בעת ההתמודדות בין פרס לרבין, כדי שפרס יאלץ לצאת נגד ''ההשמצות מהליכוד''.
מורשת 99448
אני רוצה להזכיר לך שלמרות שרבין היה טירון ב 74-77 עדיין הוא עשה כמה מהלכים חשובים. כמו הסכם ההפרדה עם מצרים ב75. או, כשהוא הראה שלפעמים נבחרים פוליטיים כן לוקחים על עצמם אחריות אישית כשהתפטר עקב גילוי חשבון הדולרים של אשתו.
92-95 99680
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99436
כשאמרתי ש''אם שותים לא מנהיגים'' היה תלוי על כל עץ באזור מגוריי, תבין שלא מדובר בשכונה דתית, או ימנית או משהו כזה, אלא באזור מאוד חילוני. והמודעות האלה דווקא כן הביעו עוינות שהיתה קיימת באוכלוסיה, גם של אותו אזור ''צפוני'', וגם באזורים אחרים. אולי זו היתה עוינות מהסוג שכל ראש ממשלה ''זוכה'' לה בעודו מכהן בתפקיד. כי הרי מי אשם בכל הצרות (ותמיד יש צרות כאלה או אחרות) אם לא הממשלה והעומד בראשה. אבל היתה עוינות, שלא הסתדרה לי עם שטף השבחים הפתאומי שפרץ אחרי הרצח. או שאנשים לא פירגנו למי שדווקא היה מנהיג טוב בעודו בחייו, או שאנשים הם צבועים ומשבחים את רבין מעל ומעבר למה שמגיע לו רק בגלל שהוא נרצח.

בעניין ההסתה- נכון שהיתה הסתה, אבל המסיתים זכו לאוזן קשבת כי החמאס היה אדיב דיו לעזור להם ע''י הטמנת פצצות באוטובוסים, ופרס-את-רבין היו אדיבים דיים לעזור למסיתים ע''י דיבורים על ''קורבנות השלום''.
התפרים המרושלים של הסכם אוסלו התחילו כבר אז להיפרם, רק שאנחנו עוד לא תפסנו את זה. ולכן אני לא שותפה לתהיות ה''מה היה קורה אילולא הרצח''. לדעתי, היה קורה פחות או יותר אותו דבר.
מה זה בכלל מורשת בגין? 99438
<אנחה> על זה בדיוק לא רציתי לדבר. הויכוח הפוליטי יכול להתקיים (ואכן מתקיים) כל הזמן בארץ. לגרור את היום הזה חזרה לאותם תהומות זה מיותר, זה רק מוריד מכבודו של הנרצח, ומחשיבותו של הארוע כפרשת דרכים בתולדות מדינת ישראל. בדיוק בגלל זה אני חושב שהיום, כפי שהוא עוצב עד כה, הוא שגיאה, ויש לשנות את תכליתו.

בשביל מה אנחנו צריכים את זה? כדי שאת ושאר אנשי המחנה שלך תגידו שרבין הוביל אותנו לאבדון בעוד מחנה השמאל יבכה על איך שלקחו להם את השלום מהידיים? אנחנו לא עושים את זה כל הזמן גם ככה?

יום רבין, כפי שהוא קיים כיום, הוא פשוט הזמנה לויכוחים מיותרים, ארוכים, מהם יצאו אנשים מסוימים פגועים ואחרים סתם מעוצבנים. מיותר.
מה זה בכלל מורשת בגין? 99441
מה זה "המחנה שלי", שגם אני אדע?

וכן, אתה צודק- יום רבין במתכונתו הנוכחית הוא מיותר.
מה זה בכלל מורשת בגין? 99444
המחנה של האנשים שחושבים שתהליך אוסלו היה טעות מתחילתו ושרבין לא היה צריך להתחיל בו כלל.
מה זה בכלל מורשת בגין? 99449
אתה טועה, זאת לא הדעה שלי. אבל זה באמת לא הנושא כאן, אז בוא נעזוב'זה.
מה זה בכלל מורשת בגין? 99489
אז מה כן הנושא כאן?

את התחלת!
מה זה בכלל מורשת בגין? 99511
נכון אבל אז דובי נאנח שלא שומעים מה שהוא ניסה מהתחלה להגיד (שלא זה הנושא!); ובגלל שכולם יורדים לחייו בזמן האחרון בעניין אי השדים ריחמתי עליו, ועזבתי. קורה!
מורשת דוביכורדי 100012
אני מציע מורשת חדשה אלה העקרונות:

1. די 9 לכל אזרח
2. חינוך לערבים

3. חינוך לשמאלנים
4. פינוי הזבל מהרחוב
5. יאללה בית"ר

תבחרו בי ותרויחו
מורשת דוביכורדי 102234
חוץ מפינוי הזבל מהרחוב, הכל נכון. אם נפנה את הזבל מהרחוב, מי ישאר להציע את שאר הדברים שהציע כאן דוביכורדי, לתלות "פושעי אוסלו לדין", "אין שמאלנים אין פיגועים וכאלה?
''קורבנות השלום'' - המצאה של הימין 99570
אין ולא תוכלי למצוא כל התייחסות של רבין המנוח לנפגעי פעולות האיבה כאל ''קורבנות השלום''. מושג זה נטבע ע''י עיתונאי ימני ששמו זרח מפרחוני, ומובנו מלכתחילה היה סאטירי.
''קורבנות השלום'' - המצאה של הימין 99601
כבר הזכרתי בעבר: את המונח טבע נחום ברנע, עיתונאי שמאלני.
הסתובבתי 99603
תומכי כהנא אינם קוראים במפורש להרג ערבים סתם. כל שכן שאינם תולים פוסטרים וסטיקרים בקריאה "מוות לערבים".
טענתם היא כי יש לנהוג בצורה יותר קשה, לרחם פחות במהלך קרב ומעל הכל שיהיה ברור, בעיקר כלפי פנים, כי זוהי הארץ שלנו ולא סתם זוהי נקודת המוצא.
הבולשביקיות שנוהגת המדינה כלפי הקוראים "כהנא צדק", ללא דיון אמיתי בתכניו של הרב כהנא ז"ל ומדוע אינם מוסריים, גורמת לסלידה מהנצחת מורשתו של רבין ז"ל
(ויוצאי חבר העמים יעידו: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...).
דבר נוסף שנגרם מההפשטה (או אולי זיוף) של תורתו של הרב כהנא הוא המשיכה שצעירים מתלהמים, שמחפשים אלימות, חשים אל קבוצה קיצונית זו, כאשר אין לכך יסוד. לאחר שהצעירים מניפים את דגל כך, הם יוצרים תדמית אלימה ומתלהמת (גם כלפי כוחות הביטחון), שלדבר זה אין שום קשר לתורת הרב.
הסתובבתי 99608
"תומכי כהנא אינם קוראים במפורש להרג ערבים סתם" - מי כן קורא, ועוד במפורש, להרג "סתם"? אפילו לחמאס יש את הסיבות שלו, לאידי אמין היו סיבות, לחמר רוז' היו סיבות, לזולו וגם לטוטי היו סיבות, לאייטולות יש סיבות, וגם מוחמד עטא הרג בגלל סיבה (או תכלית, אין לי חשק לריב עכשיו עם המהGeg על עניינים טלאולוגים). אני נמנע בקושי מלהזכיר את ההוא מגרמניה של שנות הארבעים, כדי שלא ישלפו לי כרטיס (או טלאי) צהוב. אכן, הומניסט אמיתי.
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 99628
רבין היה חלאה, ונשאר חלאה. כל השמאל לא יצליח באינדוקרינציה ובשטיפת המוח.

עוד יוסרו שלטי רבין מכל הרחובות ושמו יהיה למילה במילון תחת הערך ''בוגד''. רבין היה תככן, ראש ממשלה גרוע בשתי קדנציות, שיכור בהחלט ועוד. זאת המורשת האמיתית.
בגין מייסד מדינת פלסטין 99629
בגין היה חולה סנילי שהיה ראש ממלשלה הכי מחורבן אי פעם שהבטיח לסאדת בקמפ דיויד מדינה לפלסטינים אפילו שהוא, בגין, לא רצה. הוא היה כל כך חלש אופי שהוא הסכים לחתוך בבשר החי של המדינה ולהחזיר את חולות סיני היקרים ולתת את כל-כל-כל הגדה לערבים. הוא ניסה לתקן את הסרחון שהוא יצר בלבנון, אבל בגלל שהוא היה כזה חסר חוט שידרה הוא ברח ונטש את המערכה באמצע.

אז לרבין המסכן לא היתה ברירה אלא פשוט להמשיך את מה שבגין המאוס הבטיח לכל העולם ואישתו - מדינה פלסטינית עצמאית וחופשית על כל השטח שבגדה ועזה.
השתגעת? 99638
זה שאני מתנגדת להאלהת אנשים, ולהגזמה בערכם, לא אומר שאני בעד ללכלך עליהם.
רבין לא היה קדוש, אבל לא היה חלאה, ולא היה בוגד.

התגובה שלך מכוערת, ומצידי שהעורכים יורידו אותה, ואת התגובה שלי אליה.
השתגעת? 99713
על פי מדיניות האייל, יש להסיר את ההודעות הבאות:
א. של ארז לנדוור, מכיוון שהיא דנה במדיניות העריכה. בינתיים נעלמה הודעה זו כליל.
ב. שלך, מכיוון שהיא דנה במדיניות העריכה.
ג. שלי, מכיוון שהיא דנה במדיניות העריכה.
ד. של שירי מירי, שמסיתה לעבירה על החוק, ולכן יש להסירה לגמרי.

ההודעה של האייל האלמוני אינה בת-הסרה על פי המדיניות הרשמית.
השתגעתי, השתגעת, השתגענו... 99720
זו הפעם הראשונה שיוצא לי "לחגוג" את היום הזה, ובגלל שהעניין חדש לי, אולי אני רואה דברים באופן קצת שונה מאלה שהיו פה כל הזמן (ואולי לא).

בכל אופן, אני יכולה רק לומר שמרגע לרגע מתחזק הרושם שלי שהיום הזה מיותר, אם לא ממש מזיק. לפחות במתכונתו הנוכחית.
במקום שזכר הרצח יהווה הזדמנות לחשבון נפש חברתי, הוא מהווה הזדמנות ל:

1. שירי תהילה למנהיג שהיה די ממוצע בסה"כ. (בפוליטיקה. אני לא מתייחסת לצד הצבאי שלו).

2. זכרונות מבית אבא-סבא-חברנו-הג'ינג'י.

3. גרוע מכל- הטחת האשמות ימין-שמאל.
זה נראה כמו יום שבו חצי עם מאשים את החצי השני, והחצי השני משתדל להחזיר את האשמה על החצי הראשון.
(אין הסכמה על כלום. אפילו לא על התאריך שבו ראוי לציין את הרצח!)

מה שברור, אנחנו עדיין בתוך אותו בוץ שגרם את הרצח, ולא משנה מה דעתך על איך נוצר הבוץ, ומי אחראי לו. ולכן אין כרגע כנראה אפשרות לחשבון נפש מהסוג הרצוי.
אולי בעוד עשרים שנה, אם עוד תהיה ישראל, ויונח לנו מעט מאויבינו, אפשר יהיה להתייחס לרצח בשיקול דעת בונה. כרגע היום הזה רק מעכיר עוד יותר את האווירה העכורה ממילא.
עוכרי שמחות 99722
גם אם מה שקורה אינו ''חשבון נפש מהסוג הרצוי'', הוא עדיף על טשטוש הארוע עד שיקום כאן דור חדש שממילא לא יתעניין יותר מדי במה שקרה. נכון, הטחת האשמות אינה מקרבת לבבות, אבל היא עדיפה על הכחשה והדחקה, ולמרות כל הבוקה ומבולקה לפחות ביום אחד בשנה עוצרים להזכר ברצח ובמשמעותו.

והאוירה העכורה, אני חושב שזה יותר בגלל ערמות הזבל ברחובות מאשר בגלל יום הזכרון.
לא הבנתי 100167
למה 3 הוא הגרוע מכל?

הוא נראה לי המעניין, המיוחד והמתאים לחג ולחוגגים.
האייל העמירי 99743
תגובתך, ''''''אלמוני'''''', ראויה להוות הוכחה לכך, שרוצחי ראשי-ממשלות עדיין מהלכים חופשיים בקרבנו.
לא ברור לי, בכלל, למה על כולנו לסבול את הביוב, העולה מנפשך ומציף את הכל.
זכות תגובה 529400
לדני תגובה
===============
זכות תגובה היא לאדם באשר הוא
ערבי,יהודי,ימני,שמאלני וכו
רצית דמוקרטיה? אז דמוקרטיה עד הסוף
אתה שופט את אותו אלמוני זאת אומרת שהאגו שלך נפגע מדיברי האלמוני
ואני שואל בעצם למה? הרי אף אחד לא שם אותך כמגן של רבין אז מה מפריע לך מה אומר אותו אלמוני?
אתה ישר קובע שהוא שייך לחבורה שמצדדת ברצח
זכותו להתלהם כפי שהוא רוצה
אתה יכול לומר לו מה שאתה רוצה =דמוקרטיה
אבל לא להכליל אדם בקבוצה של רוצחים כי זה מה שניתן להבין מדבריך
ערב נעים לך מחבקוק
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 103422
לק''י
לאיל האלמוני - רבין היה ראש ממשלה גרוע. נקודה. כל יתר דבריך אינם מעלים ויאנם מורידים איפילו אם הם נכונים. ובאשר לחלאות - אין פולטיקאי שאינו חלאה, מה לעשות זה חלק מכללי המשחק.
אליצור
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 103433
קלי- אתה רושם את זה עם כל האובייקטיביות הידועה של ימני דתי שערך מחקר אקדמי המבוסס על קריטריונים קשוחים וברורים למדידת הצלחתו של ראש ממשלה, לא?
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 103436
הוא בסה"כ תעה בדרך ונכנס לכאן בדרך לפא"צ ולא שם לב שנפל לו משהו משק הנתונים העובדתיים שהוא נושא עמו דרך קבע.

אשכרה השמצות 100981
אסתי - אינני יודע בת כמה את היית, כשנבחר רבין לכהונתו האחרונה. אני עצמי הייתי בן שבע-עשרה, וכשהוא נרצח הייתי בן עשרים. היטב אני זוכר את מסע הבחירות של 92' - כפעיל בנוער מר"צ דאז. אני זוכר את כל השקרים וההשמצות, על "רבין השיכור", יענו - שקרים שראשיתם עוד בהתמודדות הארסית והאכזרית בינו לבין פרס, לאחר כשלונו של זה האחרון להקים ממשלה בראשותו ב-‏90'.
רבין היה ראש-הממשלה האמיתי האחרון של מדינת ישראל. 18 שעות ביממה עבד, מדי יום ביומו ולילה בלילו, על-מנת לתקן את ההרס, שזרעו בארץ שמיר ואנשיו (אבטלה גבוהה - כמעט כמו היום, ראשית התעוררותה של אינפלציה מחודשת - מדד יולי 91', למשל, עמד על 3%!! - חוסר-מוכנות לעליה הגדולה, שגרם להתפרצות בעיה חמורה של המוני "דרי-אוהלים", חוסר פתרון למצב המדיני החמור ועוד, ועוד). להגיד *עליו* שהיה, כפי שאמרת, "שיכור ולא יודע להנהיג" זוהי נבלות ממדרגה ראשונה - ובעיקר כשמלים אלה באו מפיהם של אנשים, שתמכו - בתחילה במר "לא-לא - סטטוס-קוו - נו, טוב!" שמיר, ולאחר מכן בביבי המסית, הרוקד על הדם לאחר פיגועים שונים, שראינו מה *הוא* עולל לכלכלה... אבטלה גבוהה מדי היתה כל הזמן, אבל מיתון של ממש החל כאן ב-‏97'.

מורשת רבין הינה, בראש ובראשונה, מסירות ללא-גבול למילוי נאות והולם של תפקידו. ודרך השלום. והשקרים שצטטת כ"אמרו עליו" - אינם אלא דוגמא לדרך ההשמצות, ההסתה והשקרים של הימין.
רוב השנים מאז הרצח הנהיגו שתי ממשלות ימין את המדינה. ראינו מה *הם* עוללו לה, לכולנו, מה היתה מידת הצלחתם *שלהם*...
תזכורת 101169
דומני שכבר דשנו בנושא די והותר :
תגובה 73595
הנושא אינו אסתי, אלא ימי-רבין. 101174
תלמד להתייחס לגופו של עניין, לא של אדם.
אשכרה קשקושים 102245
מה אתה מנסה לומר? ש/אני/ אומרת שהוא היה שיכור, במסווה של ציטוט אחרים? תאמין לי, כשאני רוצה לומר משהו, אני אומרת את זה בשמי. אז נא לא לייחס לי דעות שאינן שלי.

ובאשר למורשת רבין: זהו? נאמנות למילוי תפקידו, ודרך השלום?
הראשון הוא בעיניי דרישה מינימלית מכל איש ציבור, וזה שאצל רובם התנאי הזה לא מתקיים לא אומר שצריך להעלות לדרגת קדוש את האחד שכן ממלא את תפקידו בנאמנות.
דרך השלום? על זה אפשר להתווכח. רבין עשה מה שלדעתו היה טוב לישראל. כשזה אמר חתימה על הסכם אוסלו, הוא חתם. במצב אחר- הוא היה הולך ב"דרך המלחמה". הכול לפי התנאים.

נא להפסיק לסגוד לאיש, ולחזור לראותו בעיניים פקוחות- לא נבל, לא קדוש.
אין שום עניין של קדושה 102317
בלי שום ספק, רבין היה טוב יותר בהרבה מארבעת ''ראשי-הממשלה'' שבאו אחריו, וגם יותר מרבים, לפחות, מאלה שהיו עוד לפניו. הוא קידם את השלום ומשום-כך נרצח. אין שום קשר לקדושה - אף-אחד, למיטב ידיעתי, לא הציע להפוך אותו לאל, או משהו כזה.
אין שום עניין של קדושה 108112
בוא לחטיבה שלנו, לא רק שרבין הוא אל, אנחנו גם סוגדים לו (ועדיין לא ברור למה).
מה זה בכלל "מורשת רבין"? 196470
רבין היה מנהיג מוצלח והוא ממש לא היה שיכור למה אם הוא היה שיכור הוא לא היה מצליח כראש ממשלה!

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים