הכנסת אישרה את הקיצוץ בתקציב; עתירות נגד העדפת יוצאי צבא 1022
ברוב של 74 תומכים לעומת 28 מתנגדים אישרה אמש (ה') הכנסת קיצוץ של כ- 13 מילארד שקלים בתקציב המדינה.

הגזירות העיקריות כוללות קיצוץ רוחבי של 4 אחוזים בתקציבי משרדי הממשלה; העלאת מס ערך מוסף ל- 18 אחוז; קיצוץ של 4 אחוזים בקצבאות הילדים של משפחות יוצאי צבא, וקיצוץ של 24 אחוז למי שלא שירתו בצה"ל; קיצוץ של ארבעה אחוזים בקצבאות הביטוח הלאומי; וביטול הנחות מס לתושבי אזורי עדיפות לאומית.

הבוקר הוגשו מספר עתירות לבג"ץ כנגד הקריטריונים לקיצוצים בקצבאות הילדים. עתירה אחת הוגשה על ידי חברי כנסת מהשמאל נגד אפליית הציבור הערבי. עתירה נוספת הוגשה על ידי חרדים המשרתים במילואים.

שר האוצר, סילבן שלום, אמר בתגובה לטענה כי סעיף קצבאות הילדים הוא גזעני, משום שהוא מפלה לרעה ילדים ערבים שהוריהם לא עשו צבא: "אני גאה להיות זה שמציג העדפה ברורה ליוצאי צבא" והוסיף: "השרות הצבאי צריך להיות לא רק נטל אלא גם נכס".
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
אפליית הציבור הערבי
חרדים המשרתים במילואים
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

מה יגיד בג"ץ? 71923
בג''ץ קבע בזמנו, שהפטור הגורף לבחורי הישיבות הוא בבחינת פגיעה בעקרון השוויון וזאת היתה העילה המרכזית להכרזה עליו כבלתי חוקי.
האם בג''ץ שוב ישתמש בעקרון השוויון על מנת לפסול את ההחלטה או אולי ישתמש בעקרון השוויון כדי לקבוע, שיש כאן פיצוי הולם למשרתים בצבא. (ולכן אין עילה לגיוס בחורי הישיבות)
שהמדינה לא צריכה להפלות בין אזרח 71952
ערביי ישראל אינם יכולים (עד כמה שאני יודע) לשרת בצבא, ולעומת זאת החרדים יכולים. לכן, אי קבלת ההטבות היא בחירה מודעת שלהם (לפחות מעכשיו והלאה). לעומתם (ולעומת הערבים) החילוניים לא יכולים *שלא* לשרת בצבא (אם כי אפשר כמובן לנסות להתחמק), ואין להם האופציה להחליט (כפי שיש לחרדים) אם לשרת ולקבל הטבות אם לאו. איך שלא תסתכל על זה, יש פה הפרה של עקרון השיויון לטובת החרדים.
שהמדינה לא צריכה להפלות בין אזרח 72407
ערביי ישראל יכולים להתנדב לשרות צבאי, ומקצתם (בעיקר נוצרים ובדואים) אף עושים זאת.
שהמדינה לא צריכה להפלות בין אזרח 72540
אז נכליל גם את הערבים בעניין.
72013
במקום לבטל את חוק הלפרט בנוגע לילד החמישי ואילך, העדיפו מקבלי ההחלטות להעביר את קיצוץ היתר לאלה שאינם יוצאי צבא.
ביטול חוק הלפרט הוא מוסרי יותר בעיני, והיה עדיף לו ראש הממשלה ושר האוצר היו נוקטים בצעד זה.
אפלייה 72130
במשך שנים משרת הרוב החילוני בישראל שלוש שנים בצבא, דבר שמביא לאובדן הכנסה והשכלה במשך 3 שנים
הוכח שרוב זה גם הוא מקור המיסים וההכנסות העיקרי של המדינה. לעומת זאת החרדים והערבים ו("בעלי המצפון")
שלא משרתים בצבא ולא משלמים בד"כ מיסים נהנים מהזרמת כספים מסיבית ע"י "השרצת ילדים" על חשבונו של הרוב המנוצל. התיקון שהעבירו בכנסת מוצדק ועדיפה שעה קודם
החוק אפילו צריך לבטל את קיצבאות הילדים לנ"ל.
הגיע הזמן שהרוב התורם והמנוצל יתוגמל ואלו שלא תורמים למדינה ואף יורקים עליה ומעדיפים שלא תתקיים לא יקבלו כסף ממנה.
אפלייה 72204
א. איך הגעת למסקנה בסרבני המצפון חיים אח"כ על חשבון המדינה? לא מסתדר לי.
ב. למה לדעתך מגיע לילדו של אדם, תהא בחירתו אשר תהא, להענש בגלל הבחירה שעשה אביו?
אפלייה 72207
חשבת אולי שיש גם אנשים שלא שירתו בצבא מסיבות לגטימיות? הם עובדים, משלמים מיסים, אך מסיבות שונות (למשל בעיות בריאות בגיל הגיוס) לא שרתו בצה"ל. צה"ל בעצמו עושה סינון ואינו מגייס את כולם. גם בהם אתה רוצה לפגוע יחד עם האחרים?
אפלייה 72249
אני חושב שההגיון מאחורי ההחלטה היא ש_כל_ האנשים שצה"ל לא גייס נכנסים (תיאורטית) למעגל העובדים מוקדם יותר, ללא התחשבות בסיבה, ולכן אפשר להעדיף יוצאי צבא על פניהם.
אפלייה 72267
אולי עדיף לתגמל את המשרתים בצה"ל בזמן שרותם, סדיר ומילואים, בערך הריאלי של שרותם, ולא לגרור הטבות ו"הטבות", קפוחים ואפליות לאורך שנים ודורות?
אפלייה 72269
לא מדובר על נכים וכאלה שלא יכולים פיזית לשרת , אלא על פרזיטים שבאופן מודע בוחרים לנצל את השאר.

ולאלה ודאי ופשוט שאסור לתת כל קיצבה שהיא וצריך לשקול להעניש.
קפיטליזם טוב לעניים? 72406
כלכלן מאוניברסיטת קולומביה מצא שמצבם של עניי העולם השתפר במידת מה בשנות הגלובליזציה. עם זאת, מליארד בני אדם חיים מתחת לקו העוני, המוגדר כהכנסה מתחחת ל-$2 ליום. המצב באפריקה הורע, אך באסיה, בעיקר בסין ובהודו, המשתתפות במגמות הגלובליזציה הקפיטליסטית, הוא הוטב במידה משמעותית.
אולם כל זאת, כשמסתכלים אכן במבט גלובלי, אם בוחנים מדינות ספציפיות מגלים פערי הכנסה גדולים. פרטים נוספים ב"ביזנסוויק":
בג''ץ - צו על תנאי 72669
מתוך אתר Ynet:
בג"ץ הוציא בצהריים (יום ה') צו על תנאי, המורה לממשלה לנמק בתוך 20 יום מדוע לא יבוטל הסעיף בתוכנית החירום הכלכלית, שמורה על קיצוץ משמעותי בקצבאות הילדים למי שלא שירת בצבא או בשירות לאומי. פירושו של הצו הוא שהממשלה מחוייבת לספק הסברים משכנעים להחלטתה, ולא - השופטים יבטלו אותה.
השופטים לא רצו להיענות לבקשתם של העותרים לתת צו ביניים, שיאסור על הקיצוץ בקצבאות. השופט חשין הסביר כי השופטים מעדיפים שלא לתת צו ביניים שייצא נגד חוק של הכנסת, משום ש"יש גבול מסוים בהתערבות בין הרשויות". עם זאת, השופטת דורית בייניש פנתה למנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, עו"ד אסנת מנדל, והמליצה שהרשויות לא יישמו את הקיצוץ עד למתן פסק דין בעתירות.

בג''ץ - צו על תנאי 73390
מה ימנע מהממשלה:

א. להכריז כי נכנעה, והקיצוץ יתבצע במידה שווה אצל כולם.
ב. להעביר מענק מיוחד לכל יוצאי הצבא, כתשלום חודשי. גובה התשלום יחושב לפי ממוצע הסכום שהיה משולם ע"פ החוק המוצע, אך מעבר לכך, לא יהיה כל קשר בין התשלום לבין קצבת ילדים.

כדי להגדיל את המתאם בין הסכום המשולם לבין מה שהיו משלמים כקצבת ילדים, ניתן לקבוע שהסכום ישולם רק עד 20 שנה לאחר השחרור, למשל.
בג''ץ - צו על תנאי 73392
אה... שום דבר. אבל:
א. נותק הקשר (חלקית) מהילדים, שלא היה שם מלכתחילה.
ב. גם עם זה יש לי בעיה. אני לא רוצה לחיות בחברה שהשרות הצבאי בה הוא ערך עליון שכזה. אם תשנה "יוצאי צבא" ל"ביצעו שרות למען הקהילה" אני ארגיש הרבה יותר טוב עם זה.
בג''ץ - צו על תנאי 73393
שום בעיה. החלף "שירות צבאי" ב"שירות צבאי או לאומי", ותן עדיפות למשרתים במילואים (או מתנדבים על בסיס קבוע במסגרות מוכרות). מקובל עליך?
בג''ץ - צו על תנאי 73411
גם עם זה יש לי בעיה, כי אחרי הכל, אתה לא אמור לקבל פרס על ביצוע הנורמה. בקשר לבעיית המילואים של צה"ל (שמובלעת בשאלה, אני חושב) צה"ל אולי צריך לבחון מחדש את מדיניות הפטורים שלו ובכלל צריך להסדיר את עניין החובות האזרחיות. הנה הסבר.

השרות הצבאי (שרות החובה והמילואים, אני לא מדבר על צבא הקבע שמבחינה זו הוא צבא מקצועי שכיר) או הלאומי, במתכונתו הנוכחית, הוא חובה אזרחית. וככזה, הוא צריך להיות אחיד לכולם וה"פיצוי" עליו מלכתחילה לא צריך להיות דיפרנציאלי שכן המצב שאמור להיות הוא ש"כל אחד בהתאם ליכולתו". אולם, בפועל המצב הוא שהשרות הצבאי אינו אחיד - רבים אכן משתמטים משרות צבאי ומעטים מתנדבים על בסיס קבוע במסגרות מוכרות. בוא ננסה להציע כאן אנלוגיה - מס הכנסה. באופן עקרוני, כל אחד אמור לשלם מס הכנסה לפי יכולתו (שכן המס הוא פרוגרסיבי). בפועל, רבים מעלימים הכנסות והם שקולים למשתמטים משרות צבאי (סדיר או מילואים) בדוגמה שלנו. מה שאתה מציע זה בעצם "פרס על תשלום מס הכנסה כחוק", אבל מה פתאום נותנים פרס למי שעושה את מה שאמור להחשב כנורמה? הדרך הנכונה, להבנתי, היא לפעול כנגד מי שאינו מקיים את הנורמה כדי שיתישר לפיה. כלומר, במקרה שלנו, המדינה צריכה לדאוג שכל אזרח ימלא את חובותיו האזרחיות, במקום לתת פרס למי שמקיים אותן ממילא.

ועכשיו כיוון אחר. מה יקרה אם נטען כי מי המצב הוא אכן איום ונורא ולא בר תיקון ומי שמשרת במילואים או מתנדב עושה מלאכת קודש של התנדבות? גם אז יש לי בעיה שכן אינך נותן גם תגמול קבוע על התנדבות, שכן אתה הופך זאת לשכר ואז אין כאן כבר אלמנט של התנדבות אלא שיקול קר - האם כדאי לי להתנדב ולקבל את התגמול הקבוע או שעדיף לי שלא להתנדב, שכן התגמול שאקבל במקום אחר על חשבון הזמן שלא התנדבתי בו גבוה יותר?

אני מבין את תחושת התיסכול (מבין? אני משרת במילואים בדרך כלל 4+ שבועות בשנה, וכבר לא אחד ניגש אלי ושאל מדוע אני לא מוריד פרופיל או משהו), אבל אני חושב שהפיתרון המוצע אינו ראוי ומטפל בסימפטום אבל לא בבעיה.
בג''ץ - צו על תנאי 73412
השירות בצבא (בניגוד לשירות לאומי ושאר ירקות) אינו התנדבותי, אלא שירות חובה, מסיבות שונות.

שינוי להצעה: שכר החיילים בסדיר מועלה, עם תשלום רטרואקטיבי לכל מי ששירת בסדיר בעשרים השנה האחרונות (יועבר בתשלומים חודשיים משיקולי תקציב). בדיוק אותו דבר, כמובן, רק (א) בניסוח שונה, ו-(ב) גם חיילים בסדיר נהנים ממנו. כדי לבטל את ב' ניתן לדבר על מענק שיחרור מוגדל (שמועבר, כמובן, בתשלומים).
בג''ץ - צו על תנאי 73415
אז זהו, שהוא לא באמת שרות חובה. הוא שרות חובה ללא-חרדים ולא-ערבים, כלומר יש לנו מן יצור מוזר שכזה, שהוא חובה לפלח אחד מהאוכלוסיה והתנדבות לפלח אחר. להגיד לך שאני אוהב את זה? ממש לא.

אשר להצעה שלך, איני רואה סיבה מדוע להחיל אותה רטרואקטיבית 20 שנה לאחור, פרט ל"כדי להכניס את קי"ץ בדלת האחורית", כלומר, מבחינתי, טובל ושרץ בידו. כאשר שינו את מענקי השחרור מצה"ל לחיילים בשרות חובה לא היה שינוי רטרואקטיבי אלא להיפך - שינוי הדרגתי קדימה, ואיני רואה סיבה שלא להחיל את אותו עיקרון גם כאן.
בג''ץ - צו על תנאי 73416
תזכורת - כל הדיון היה על ''כיצד ניתן לעקוף את בג''ץ במקרה זה, אם נורא רוצים''.
בג''ץ - צו על תנאי 73419
ואני אכן צופה שבג''ץ יסתמך על תקדים מענקי השחרור ולכן יתמה בקול רם וברור מדוע אין להחיל גזירה שווה על המקרה הנוכחי.
בג''ץ - צו על תנאי 73807
הוא אולי יתמה, אבל קשה לי לראות איך הם יוכלו לפסול את זה.
בג''ץ - צו על תנאי 74031
הוא שאמרתי - אין סיבה הגיונית להחיל את החוק רטרואקטיבית, ולכן יש כאן הרבה יותר ממראית עין של ניסיון לעקוף את עקרון השיוויון.
מילואים כנורמה 73460
בשנתיים האחרונות הולכים ומתרבים האנשים שמופתעים מהעובדה שבן זוגי משרת במילואים, ושואלים למה הוא עושה את זה. התשובה "כי אמרו שצריך" כבר לא מספקת את השואלים.

מוזר, כי זכור לי שפעם זה לא היה ככה. עד לפני 6-7 שנים, כמעט כל הגברים שהכרתי שרתו במילואים, ולכולם היה ברור שככה צריך. לא נעים, אבל עובר.

פתאום זה נראה כאילו מיעוט שבמיעוט משרת במילואים, וכולם מאד מופתעים להתקל במישהו מהמיעוט הזה.
מילואים כנורמה 73471
אני דווקא נתקל בהם בכל פעם שאני במילואים :-)
מגיע לי! 142644
והנה סיפור: חיילי מילואים קיבלו שי ממפקד היחידה שלהם - כרטיסים זוגיים לקולנוע, כאות הוקרה על שרותם. אחד מאנשי המילואים רב-סמל אלון כפתורי שיגר את השי חזרה למפקדו בצירוף מכתב נוקב בו כתב: "אני וחברי משרתים בשירות מילואים קרבי מתוך בחירה ורצון" והוסיף "אנו יודעים שלחברה הישראלית, ובעיקר לממסד שאתם חלק ממנו, אין הערכה אמיתית להקרבתנו, אלא במס שפתיים בלבד. אנו לא צריכים תזכורת והוכחה לכך בדמות השי הפתטי ששלחתם. אם באמת הייתם מעריכים את תרומתנו הייתם לפחות מעניקים לנו שובר לשתייה גדולה. לא צריך טובות!"

בראיון לאביב לביא מ"הארץ" הסביר כפתורי שלדעתו ולדעת חבריו המדינה צריכה לתגמל אותם דרך הקלות במס ומענקי ביטוי לאומי מוגדלים.

אם כפתורי משרת כדבריו "מתוך בחירה ורצון", מדוע יש לתגמל אותו באופן מיוחד בהקלות במס ומענקים? תגמול כמו שמבקש כפתורי הוא שכר בתחפושת. שי הוא הערכה. שי יכול להיות גם גדול ולא צנוע, כל זמן שהוא אינו צפוי מראש או מעוגן בחקיקה.

הארץ:
מגיע לי! 148797
הגישה של "משרתים מתוך בחירה ורצון" די מעצבנת אותי. גם אני עושה מילואים, אבל לא "מרצון" . המילואים שלי פוגעים במשפחתי ובמקום העבודה שלי, שלא לדבר על חוסר הנוחות האישית שלי. האם בגלל שלא חיפשתי רופא מושחת שיפטור אותי או תירוץ אחר, זה אומר שאני "מורעל" שמשרת "מבחירה ורצון"? אם אני אזרח שומר חוק, איזה אפשרות אחרת יש לי?
מגיע לי! 148928
מכיוון שלא צריך להתאמץ כדי למצוא רופא מושחת או תרוץ אחר, הרי אתה משרת ''מבחירה ורצון'' לשמור על החוק.
מגיע לי! 148944
האם אתה רומז לכך שכל פעולה של אדם היא בעצם "מרצונו"?
כמו שמכר פעם אמר לי " יש לי הסכם עם הצבא - אני אתגייס והם לא ישימו אותי בכלא". אם זאת הטענה שלך, אני מסכים מקרב לב, אבל התכוונתי לפירוש פחות "ריק" למילה רצון.

בעניין הרופא :אתה יכול להמליץ לי על מישהו ?
מגיע לי! 148945
האם המכר שלך בטוח בהסכם שיש לו עם הצבא? למיטב ידיעתי הצבא לא מהסס לכלוא גם את אלה שמתגייסים, ולמעשה חלקם של אלו שכן התגייסו מקרב הכלואים בבתי הכלא הצבאיים גדול (משמעותית) מחלקם בקרב כלל אזרחי ישראל.
הסכמים צריך לכבד. 148949
עובדה שלא ישב בכלא, כנראה לאחרים היה עורך דין דפוק.

צריך לדעת איך לשאת ולתת בהסכמים כאלה, בעיקר לקרוא את האותיות הקטנות (אלע''ד).
הסכמים צריך לכבד. 148959
בהסכם עם הצבא, הרבה יותר מהאותיות הקטנות, חשוב הראש הקטן.
ראש קטן 148963
בכל מערכת גדולה, ראש קטן הוא יתרון גדול.
מגיע לי! 149008
גם אני רוצה המלצה על רופא מושחת.

דובי פעם הציע לפתוח מועדון קפיטליסטים פריירים: כאלה שמאד רוצים לנצל את ההמונים אבל לא הולך להם.
יש קבוצה לא קטנה של אנשים שמאד רוצים להשתמט ולהתחמק. לא לעשות מילואים, לא לשלם מיסים וכו' ומסיבות ככאלה ואחרות לא הולך להם. אחרים, שיש להם יותר כישרון התחמקות, עוד חושבים שחסרי הכשרון עושים מילואים מרצון.
נא צרפוני למועדון. 149052
דמעות עולות בעיני למקרא התגובה.

------

למישהו יש מושג כמה תת משקל זה תת משקל לזכרים צבאיים? מתכונים לדיאטת רצח יתקבלו בברכה.
נא צרפוני למועדון. 149053
אתה מתכוון להרעיב את עצמך *לפני* המילואים?
הרי בשביל זה יש מילואים.
מילואים?! 149055
זה כמו אבט"שים? כי אבט"שים אני דווקא נורא אוהב. לקרוא, לשתות קפה ולעשן על חוף הים בנתניה היה יכול להיות שירות צבאי נחמד מאוד.
מילואים?! 149066
מה זה אבטש (אבטחה שוטפת?). מילואים זה פחות או יותר מה שאמרת רק על גיפ מדיף מייבך, במדבר, מתחיל קר מדי ונגמר חם מדי, וגם ישנים במיטות צבאיות.

רק מלכתוב על זה נהיה לי חשק, איפה מתנדבים כאן?
חשבת עושים חיים? 149111
אבט"ש הם ר"ת של אבטחת ישובים. ברמת העקרון זאת אמורה להיות תרומתם של הג'ובניקים להקלת הנטל מכתפיהם של החיילים הקרביים. יעני, למה שאיזה רס"ן/נגד שעושה עבודת פקידות בקריה, יהיה פטור ממילואים רק בגלל שבמקרה את עבודת ה9 עד 5 שלו הוא עושה במסגרת הצבא? שיעשה אבט"ש. בפועל אותו רס"ן/נגד כבר ימצא איך להתחמק מהאבט"ש שלו, או אם כלו כל הקיצין, איך להפיל אותו על איזה סדירניק אומלל‏1.

ואם עדיין לא נשברת, ואתה עוד מאמין, שהתקווה לא רק שיר, (או במילים אחרות אם היית רציני כששאלת איפה מתנדבים) אז: תגובה 130679 .

_____________
1 מה שמזכיר לי קצת את הסיפורים באתר הנחמד הזה (שכבר הרבה זמן לא קראתי) שאולי ידברו אל חלק מן העתודאים בקהל: http://www.geocities.com/rasabshimon/
גם הרס''ן והנגד הם סדירניקים 149128
והאתר שקישרת אליו מצחיק קצת פחות מאלי יצפאן.
"דבR אלי יפה" 149130
ואני חשבתי שהם בשירות קבע.
"דבR אלי יפה" 149151
חובה וקבע הם שני סוגי שרות סדיר.
נתנו לנו עוזי, אוכל ווזווזי 149147
לא הייתי רציני ולו מהסיבה שכדי להתנדב למילואים צריך להיות פטור ממילואים. עם כל הציונות והרצון הטוב, לא נראה לי שאתנדב למילואים מחוץ לשורת הדין.
בית פלדמן? 149107
כשאני התגייסתי, אז אחרי שבצו ראשון (או שני, לא זוכר) מדדו אותי ושקלו אותי, ואף אחד לא אמר כלום, פתאום בבקו"ם, החליט הרופא שהיה שם שיחס המשקל-גובה שלי הוא גבולי מבחינת התאמה ליח"ש. (למרבה התחכום היו לו שמה טבלאות כאלה של משקל מינ' ומקס' לגובה 1.75 מ', משקל מינ' ומקס' לגובה 1.80 מ' וכן הלאה. למרבה התדהמה אני לא בדיוק 1.75 ולא בדיוק 1.80 (אלא איפשהו באמצע), מה שהעמיד את אותו הרופא במבוכה גדולה). בכל מקרה, אני זוכר שהצצתי לו שמה בטבלאות וחשבתי לעצמי שאם רק הייתי עושה איזו דיאטה קטנה לפני הגיוס, הייתי יכול לחסוך לעצמי לא רק שרות ביח"ש‏1, אלא אולי שלוש שנים שלמות.

אה, רצית נתונים מספריים? מצטער, אני כבר לא זוכר. אני מתבייש אפילו לחשוב כמה מזמן זה היה. ילד מזדקן, אמרנו כבר?

_____
1 בסופו של דבר אחרי עיכוב של יום בבקו"ם, דווקא כן המשכתי משם לאיזו "יחידת שדה", אבל זה כבר סיפור אחר.
בו שכנים ושכנות דיברו דופי 149132
המערכת הצבאית מתחילה להתיחס לאינדיבידואלים,אפשר להתגייס בלי טירונות ובלי שבועת אמונים לצה"ל והמדינה:
בג''ץ - צו על תנאי 73395
האם יכול להיות קשר בין גובה התשלום (לפי סעיף ב), ובין מספר הילדים?
בג''ץ - צו על תנאי 73398
אולי, אלא שכאן יש חשש לפניה חוזרת לבג''ץ בטענת ''אותה הגברת בשינוי אדרת''. אני מעדיף גישה אחרת, של הקלה במס הכנסה על-פי מספר ילדים.
בג''ץ - צו על תנאי 73399
כן, ברור שזה הרעיון ה''נכון'' (כמו גם לתת משכורות אמתיות לחיילים...), אבל, ברור שזה לא יעבור פוליטית, בגלל זה כל התסבוכת.
בג''ץ - צו על תנאי 74107
משכורות ''אמיתיות'' לחיילים לא יכללו את כל האוכלוסיה הרחבה של ''אלה שאחיהם שרתו בצבא'' - כי הרי לא תצפה מהאח חסר הילדים ששירת בצבא להעביר את ה''משכורת'' לאחיו האברך על שמונת ילדיו.
יוצאי צבא הם המופלים? 74733
אוריאל לין מסביר הבוקר ב"הארץ" מדוע בעצם העדפת יוצאי צבא היא אפלייה מתקנת, ומסביר שכרגע יש אפלייה נגדם (בעצם העובדה שהם משרתים בצבא או בשירות לאומי ואחרים לא) שנובעת מאי-יכולתה של המדינה לאכוף שיוויון בחובות השירות האזרחי הקבועות בחוק. אני חושב שהטיעון שלו הוא כבד משקל, אך כמו שכבר טענתי במהלך הדיון כאן, זהו טיפול בסימפטום, ולא בבעיה.

יוצאי צבא הם המופלים? 74868
ובכל מקרה, מדובר באפליה לטובה של יוצאי צבא עם ילדים על חשבון יוצאי צבא חסרי ילדים.
יוצאי צבא הם המופלים? 74877
קראתי ולא שוכנעתי.
לין מנסה לתקן עוול אחד בעזרת עשיית עוול שני.
מה דעתך על החלטת מזכירות היישוב הקהילתי חרבונא ג', לבטל את חוג הכדורסל לילדי כיתה ב',לאחר שהתברר שדווקא ההורים של הילדים הללו, מבריזים קבוע מתורנות שמירה יישובית.
לילדי כיתות אחרות תמשך פעילות החוגים כרגיל.
יוצאי צבא הם המופלים? 74888
זה בסדר, גם אני לא שוכנעתי, כמו שציינתי בסיפא של דברי.
העלאת התגמול על יום מילואים 104844
Ynet מדווח כי הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק שעל פיה התגמול המינימלי לכל יום מילואים לא יפחת מגובה השכר הממוצע במשק, ולא משכר המינימום, כפי שמורה החוק כעת:

אני עדיין מצוי בדילמה בקשר לחוקים כאלו. מצד אחד, יש כאן ניסיון לתגמל את אלו שממלאים את חובתם האזרחית ומשרתים במילואים. מצד שני, יכולה להיווצר כאן תופעה (שקיימת גם היום בקרב מובטלים) של אנשים *שמבקשים* לצאת למילואים, מתוך שיקול כלכלי, וזה בעיני פגום מוסרית, כיוון שזה גורם לכך שאדם עלול להביא את השיקול הכלכלי בבואו לבחור אם לשרת במילואים או לא. כלומר, עלול להיווצר מצב שבו אנשים שהכנסתם נמוכה יהיו מוכנים לסכן את חייהם תמורת הרווח הכספי הכרוך בדבר. כמובן שעומד כאן עדיין השיקול שציינתי בתגובה 73411, של תגמול מיוחד על דבר שאמור להיות הנורמה.
העלאת התגמול על יום מילואים 104846
אני מבין שאתה מתנגד גם לקיומם של צבא הקבע והמשטרה.
העלאת התגמול על יום מילואים 104854
בכלל לא. אני מתנגד לכך *שהשכר* בהם יהיה גבוה מעל המקובל במשק למישרות מקבילות. כלומר, ששכר עדיף יהיה פקטור בשיקול של מישהו לעבוד בעבודה ממשלתית, שאמורה להיות "למען החברה", אם העבודה כוללת סיכון חיים. לא "משלמים אקסטרה" על התנדבות, אחרת זו לא התנדבות.
העלאת התגמול על יום מילואים 104872
איזו מישרה מקבילה יש למפקד פלוגה או לטייס קרב?
העלאת התגמול על יום מילואים 104881
מפקד פלוגה הוא מנהל זוטר. טייס קרב הוא כמו טייס אזרחי, לצורך העניין.
העלאת התגמול על יום מילואים 104884
נניח שמפקד פלוגה הוא מנהל זוטר. משהו כמו מנהל קו ייצור.
המנהל הזוטר משתכר X שקלים עבור משרה של 45 ש"ע שבועיות.
כמה אמור להשתכר אותו מ"פ בגולני, עבור שבוע עבודה של 144 שעות?
העלאת התגמול על יום מילואים 104888
לא יודע, זה כבר עניין להסכמי עבודה. אני עובד בחברת הייטק, ומשתכר שכר גלובלי שאינו קשור לכמות השעות שאני עובד בפועל. כך גם מנהלי, שעובדים ימים כלילות (תאמין לי, אני רואה באילו שעות הם שולחים דואר אלקטרוני). שכר הוא פונקציה של הרבה גורמים - רמת ההכשרה של העובד, מידת האחריות הגלומה בתפקיד, עלות מציאת עובד חדש וכו'. לכן, ההשוואה למנהל קו יצור כנראה אינה במקומה.

טענתי היא שעידוד בחירת קריירה מסכנת חיים בשירות המדינה, שנושאת אופי התנדבותי, לא צריכה להיות מעוגנת בשכר, כיוון שהיא תעודד הבחנה בין דם לדם - אנשים מהשכבות החלשות עלולים להגיע למצב שהם ישקלו את התגמול הכספי בבואם לבצע עבודה שמשקפת שליחות חברתית (במקרה זה, סיכון חיים בכוחות הביטחון) וכך יווצר מצב שבו העניים מגינים על העשירים.
העניים מגינים על העשירים 104898
אני חושב שזה המצב כבר היום. רק אתמול נהרג עני ששמר על אלו שעשו קניות בקניון ערים בכפר סבא. למעט מספר גופי אבטחה מקצוענים (ובד"כ ממשלתיים) העוסקים במקצוע האבטחה הם אנשים (צעירים ומבוגרים) שלא הצליחו למצוא עבודה טובה יותר. בצעירותי העשוקה, כאשר עבדתי בתחום, התרשמתי שחוץ מסטודנטים, שמנצלים את שעות הלילה ללמוד ולממן כך את שכר הלימוד, מדובר בעיקר באנשים מהמעמד הנמוך מאוד. אנשים שמוכנים לעבוד 12 שעות ביום 7 ימים בשבוע (גם אני עבדתי כך) כדי להביא משכורת של פחות מ5000 ש"ח בחודש.
העלאת התגמול על יום מילואים 104909
בעיקרון המצב כיום, מבחינת המילואים הוא שהתשלום שהמשרת מקבל אינו מכסה את הנזק הכלכלי שהמילואים גורמים.
דוגמאות:
- הוצאות הנסיעה המשולמות מכסות קו עירוני אחד וקו בין עירוני אחד בלבד. אין מימון של נסיעה הביתה לחופשות וגם לא על נסיעה חזרה הביתה מהמילואים.
- סטודנטים מפסידים ימי לימודים, נאלצים להשלים חומר וזה בא על חשבון עבודה אצל מי מהם שעובד. במקרה שהמילואים מתקימים בחופשת סמסטר, הסטודנט לא יכול לנצל את ימי החופש לעבודה אינטנסיבית אבל מקבל תשלום על פי השכר שלו בתקופה שלפני החופשה.
- השלמות ציוד (החל מפרטי לבוש שהצבא לא מספק או שמספק ברמה לא סבירה ועד ציוד מבצעי כמו אזיקונים, תופסנים למחסנית פלנליות ובמקרה שלי גם מברגים, סכיני חיתוך וסרטי דבק למיניהם).
- אוכל שלא תמיד יש ולפעמים כשיש זה לא מספיק.

אם חייל מילואים מוציא X שקלים על כל תקופת שירות ומקבל תשלום ששוה לשכר שלו נוצר מצב שעבור מי שמרויח שכר נמוך המילואים הופכים להיות נטל כלכלי משמותי. את המצב הזה מנסים לפתור בהעלאת התגמול עבור מילואים.

חוץ מזה מילואים זה לא עניין התנדבותי בדרך כלל.
העלאת התגמול על יום מילואים 104911
זה כנראה ההבדל בין המנהלים שלך למ''פאים בגולני.
האחרונים עושים לילות כימים...
עבודת השטן של הממשלה 105857
שיהיה ברור.
הקיצוץ המפלה הזה לא קשור בדירוג האשראי של ישראל ובמצב הכלכלי וגם הוא לא נועד להיות "אפלייה מתקנת".
הוא לא "לטובת יוצאי צבא" כמו שהוא "לדפוק את אלה שלא עשו צבא" — שזה כולל לא את החרדים ושאר המשתמטים השיטתיים–סדרתיים או איך שתקראו לזה, שיודעים איך להסתדר מהמדינה ולקבל ממנה בכל מצב את מה שהם צריכים, אלא את אלה שנמנע מהם לעשות צבא. גם הערבים, וגם אחרים, "החלשים" — אלה שלא התאימו בזמן כלשהוא למודל שלמוּת של המדינה הספרטנית, וקיבלו פרופיל נמוך גם אם לא היו חולים.
פקיד ג'ובניק בקריה, שמן הסתם בעצמו לא היה שווה פרופיל גבוה מדי, המציא בעבור המפקדים המטומטמים ממנו את השיטה המדרגת בני אדם לפי פרופיל צבאי, לא לפי איכויות אנושיות מורכבות. זה היה הדבר שהם רצו ממנו, אינני יודע מתי קרא הדבר, מן הסתם בשנות ה–50 אך אשמח אם בידי מישהו יש מידע יותר מפורט. הכל היה חלק מעבודת שטן שנעבדה אז, עבודת שטן מדאורייתא של המערכת הצבאית בימים שאריק שרון, גנדי וכל החבר'ה ה"טובים" היו צעירים וביחד עם הממסד ישבו שעות נוספות על המחשבה איך לדפוק את מי שמפריע להם, מי שעלול לחבל במדינה הספרטנית שהחונטה התחילה לבנות כבר בימים ההם. כמה סבלו מן השיטה המפלה אנשים שלא שירתו בצבא רק מפני שהם נמצאו מסיבה כלשהי בלתי מתאימים לשרת בצבא (שוב, אני לא מדבר על סרבנים עקרוניים שבדרך כלל הונם מאפשר להם לא לקבל שום דבר מן המדינה). כמה נרדפו מקצועית וחברתית, לכמה הושמה רגל ולמעשה מבחינה חברתית לפחות דינם היה כדין "קבורים מחוץ לגדר". הם שותקים עד היום, כי בזמנם זאת היתה בושה, חלק מהם לבטח כבר מצאו את עצמם מחוץ לגבולות המדינה. אבל כולם ידעו על זה ושתקו, ובכך לקחו חלק בפולחן השטן מדאורייתא של המדינה.
בשנות ה–90, כשהמדינה ניסתה להיות נורמאלית ביחוד בימי רבין הי"ד (שבחיבוקו את אביב גפן שלא עשה צבא כמה דקות לפני ההתנקשות, כמו חזר בתשובה על שערי שמים מן השותפות שגם לו היתה בפולחן השטן החביב על הבטחוניים, שאף פעם לא היה קשור באמת בצרכים הבטחוניים, כמו שעכשיו זה לא באמת קשור בצרכים הכלכליים) אנשים התחילו להבין שלא כל אחד צריך להיות חייל, חוקים מפלים שונו כמו אותו חוק קיצבאות ששונה בידי רבין והשינוי בוטל באצבעותיהם של ביתו ושל כל מפלגת העבודה וזאת סיבה מספקת להפקיע את רבין מידי מפלגת האבודה האומללה הזאת. נחקק גם החוק שאוסר לשאול על פרופיל צבאי במקומות עבודה, אין לי נתונים כמה הוא הועיל אבל שמישהו ינסה להציע חוק ברוח זו בימינו אלה... החברה הישראלית בנושא הזה היתה בדרך להיות אנושית יותר, מה שממש "אהבו" מייסדיה של עבודת השטן של המולך הבטחוני...
ואז באה האינתיפאדה...
אני עדיין לא משוכנע שכל הסיפור הזה של האינתיפאדה אין בו ולו קמצוץ של קונספירציה בין אלילי הבטחון של ישראל (כן גם ברק חשוד) לבין הסוכן הישראלי ערפאת ויתר חבריו ובהם מרוואן יאללה בית"ר ברגותי. אבל נעזוב זה כי אין לי הוכחות. אבל מה שאני יודע, שזו שעת הזהב שחזרה לכל אותם ותיקים שהמציאו את עבודת השטן והצבא בשבילם הוא מקום האכסנייה לרשע הישראלי הלבן. כל עיוור רואה עד כמה המלחמה מחזקת אותם ועד כמה הם היו מתוסכלים בלעדיה, שלא לדבר על הפחד שלהם ממהפכות חברתיות ועוד "שטויות" כאלה המאיימות על החונטה, שמצב בטחוני יכול להשאיר אותן עד נצח בצד.
השטן יורד, ופורש על כל אלה הוותיקים וגם האפי איתמים ושאר ה"חדשים" את חסותו. והם, לאות התחלת טקס הטראנס של כת השטן שלהם, מעלים קטורת ומקריבים קורבן מדאורייתא — אותו קורבן שהעלו אז.
היתר יבוא בהמשך.
בשעה טובה 149741
בשעה טובה 149829
לי, החוק האומלל הזה הזכיר את הבדיחה על הפרסי והגלידה רק בהפוך.
הפרסי מהבדיחה נותן מתנה לילדים שלו, ולוקח אותם לראות איך אחרים אוכלים גלידה.
המדינה בחוק הזה, נותנת "מתנה" ליוצאי הצבא:(שהרי בעצם, היא אינה נותנת להם שום תוספת, גם להם היא מורידה, פשוט לאחרים היא מורידה יותר) - לראות איך אחרים מתים לאכול את הגלידה. לראות בהשפלתם של אלה שאינם יוצאי צבא. כך היא "מצ'פרת" אותם. מין "הפרד ומשול" חינוכי כזה. חינוכי עאלק.
טוב שזה נקבר (וגם היה צפוי).
ושנזכה לימים טובים יותר.
בג"ץ: הטבות לחיילים משוחררים אינן אפליה 424303
"השופטים קבעו פה אחד כי מותר למשרד השיכון לתת הלוואות בתנאים מועדפים ליוצאי צבא או שירות לאומי". הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/800639.html

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים