איסור על יבוא עובדים זרים, הכשרת עובדים זרים בלתי חוקיים 1168
הממשלה החליטה אמש (ד') לאסור על כניסת עובדים זרים חדשים לישראל. במקום זאת יותר לעובדים זרים בלתי חוקיים להישאר בארץ, בכפוף לקבלת אישורי שהייה. במסגרת ההחלטה "יוכשרו" 110 אלף עובדים בלתי חוקיים.

מעסיקים שיש להם אישורים להעסיק עובדים זרים, אך עדיין לא קיבלו את העובדים מחו"ל, יוכלו לקבל אותם מקרב מאגר העובדים הנמצאים כיום בישראל, אך עובדים באופן בלתי חוקי.
קישורים
Ynet
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

השכל הישר ניצח? 95828
מחד גיסא- מדהים.
מאידך-כל יום קורים נסים, ותשועת השם כהרף עין. עובדה.
השכל הישר ניצח? 95964
מה בעצם ההבדל בין הכשרה בדיעבד של שב"חים והכשרה דה-פקטו של ערוץ 7? למה על הראשון את חושבת ש"השכל הישר ניצח", ועל השני לא (למיטב זכרוני)?
מה? 95967
אין לי מושג על מה אתה מדבר.
ננסה שוב 95969
מתגובתך הראשונה הבנתי שאת רואה בצעד של הממשלה דבר חיובי. אני גם חושב (נדמה לי שדיברת על זה פעם) שאת רואה בהכשרה בדיעבד של ערוץ 7 לדוגמא דבר שלילי. ולכן שאלתי היא מה ההבדל העקרוני בין הכשרה בדיעבד של שוהה בלתי חוקי (שב"ח) והפיכתו לחוקי, לבין הכשרה בדיעבד של ערוץ רדיו לא חוקי והפיכתו לחוקי.
ננסה שוב 95971
בחיים שלי לא אמרתי משהו על ערוץ 7. אני בקושי יודעת מה זה. אתה בטוח מתבלבל עם מישהו/הי אחר/ת.

אה, כן, ובעניין העובדים הזרים- הבנת נכון, אני בעד.
ננסה שוב 95975
א. יש את ההגיון המעשי. המשמעות של הבאת עובדים נוספים היא הגדלת מספר העובדים הזרים החוקיים והלא חוקיים בעוד שהכשרת עובדים לא חוקיים פירושה הקטנת מספר העובדים הלא חוקיים בלי הגדלת מספר העובדים הזרים בכלל. כל עוד האינטרס של הממשלה הוא להקטין את מספר העובדים הלא חוקיים ולהקטין את מספר העובדים הזרים בכלל, יש הגיון רב יותר בהכשרת עובדים קימים על הבאת עובדים זרים נוספים.

ב. החוק על פיו מגיעים עובדים זרים לארץ מכיל עיוות. מדובר בסעיף שקושר את העובד למעסיק אחד. רוב העובדים הזרים הלא חוקיים הם קורבנות של הסעיף הזה. תהליך ההכשרה של עובדים לא חוקיים הוא תיקון מסויים של העיוות הזה.
ננסה שוב 95980
א. זה מקטין את מספר העובדים הזרים? הייתי תחת הרושם שזה מקטין את קצב הגדילה במספרם (חוקיים ולא).

ב. האם עובד שתם חוזהו, ודרכונו אצל מעסיקו המקורי, והוא נחשב לשב"ח, יאלץ לחזור למעסיקו המקורי? אם כן, לא תיקנו דבר. אם לא, אז בעצם איפשרנו לעובד הזר תקופת עבדות שנייה. חביב מצידנו.
כדי לתקן את המצב יש לבטל את הקשירה לגמרי, ולהניח לעובדים הזרים להתאגד, זכות שנשללת מהם כיום.
ננסה שוב 95993
א. זה מקטין את מספר העובדים הלא חוקיים. ולא מגדיל את מספר העובדים בניגוד לפתרון השני שהוצע, של הבאת עובדים נוספים שיגדיל את מספר העובדים הזרים וקרוב לוודאי שגם את מספר העובדים הלא חוקיים.

ב. על פי הכתבה של הארץ מדובר במתן הכשר לעובדים שעזבו מעסיקים קודמים. ולא לכאלו שחוזה ההעסקה שלהם תם. לא נאמר שם כלום לגבי מי יהיה המעסיק החדש שלהם.
אני לא בטוח שהפתרון שאתה מציע (התרה לעובד הזר להחליף מקום עבודה ללא הגבלה) הוא נכון כיוון שהוא פוגע בזכויות המעסיקים. יש לזכור שהבאת עובד זר לארץ עולה למעסיק כסף רב ויש הגיון בדרישה למחויבות של העובד למעסיק.
הפתרון לדעתי דורש הגדלת האחריות של חברות כח האדם אבל הוא רחוק מלהיות מגובש...
דרכון 96062
אצל המעסיק?
זה בניגוד לחוק, לא?
דרכון 96095
אכן בניגוד לחוק
דרכון 96099
ולא לשכוח - נפוץ למדי.
דרכון 96161
נפוץ אולם היום רוב העובדים הזרים כבר מכירים את זכויותיהם, לא פעם ניתן לראות כי יש להם טלפונים סלולרים והם מדברים על חברים שלהם בארץ ומתייעצים איתם.
הבעיה העיקרית היא של הלא חוקיים, לחוקיים היום הרבה יותר קל מאשר בעבר.
זה לא מדוייק 96265
אם ראית עובד זר מדבר בטלפון ויודע את זכויותיו, ככל הנראה לא ראית עובד חוקי, אלא אחד שכבר נמצא פה מספיק זמן. המסלול שעובר עובד זר הוא אכזר. שמענו על מקרים שיבואנים של עובדים זרקו אותם עוד בנמל תעופה, אחרי שעשו מהם את הכסף. לגבי תנאי העסקתם - בהחלט מדובר בסוג חדש של עבדות. תוסיף לכך את העובדה שהמדינה לא מאפשרת לאנשי עמותת ''קו לעובד'' להיפגש עם העובדים החדשים שמגיעים ע''מ להסביר להם את זכויותם בארץ - כל אלה מובילים למסקנה הפשוטה - המדינה מתייחסת לעובד זר כמו לסחורה שמתקלקלת אחרי כשנה - כשהם מתחילים להבין עברית ולהבין מה קורה סביבם ומתחילים להיות מודעים לזכויות בסיסיות שנמנעות מהם. עדיף לזרוק אותם החוצה (ואף לגבות מהם קנס תוך כדי), ולהביא במקומם ''טריים''.
והקבלנים, היבואנים, העסקנים, המתווכים, כולם רוקדים על הדמים..
זה לא מדוייק 96315
ראיתי אצלנו בחווה עובדים שהיו בארץ פחות מחודש וכבר החזיקו סלולרי. הם כמובן חוקיים לחלוטין.

ישנם מקרים רבים לכל דבר ועניין, ואכן יש סוחרים יש רמאים יש פושעים גנבים ומה לא, אבל אני לא חושב שהרוב הגדול של העובדים הזרים סובל פה, או מושפל או ניזרק בשדה התעופה.

הגדר מה זאת אומרת עשו מהם את הכסף?
לא מדובר בסוג חדש של עבדות. תנאי העסקתם לפי החוק טובים כל מי שעובר על החוק הוא עבריין ומי שלא עובר על החוק אינו כזה , רוב המעסקים של העובדים הזרים עד כמה שתופתע אינם עבריינים.

המדינה לא קשורה לאפשרות של אפשור או אי אפשרות העובד לדבר אם אנשי קו לעובד. למעשה המדינה היא כלל לא צד פה, למעט אם יש חוק שקובע כי אסור להם להפגש איתם, אם יש חוק כזה אשמח אם תציין אותו. המדינה לא עוזרת להם ואין מתפקידה של המדינה לעזור להם למעט אם הם מתלוננים.באותה צורה שבה המדינה לא עוזרת לי למעט אם אני מתלונן.

מה זה כל אלא? העלת שני דברים שמתוכם השני לא נכון והראשון נכון חלקית.

בקשר לשאר התגובה למעט אם יש לך הוכחות אני מעדיף שלא לדבר באויר, אני יכול לציין שאני מכיר את הנושא אישית ואין הדבר כך, ומה לעשות עדיין אין דמים , איש לא הורג אותם.
עכבר העיר ועכבר הכפר 96593
שלום!
קודם כל, עד כמה שאני יודע, נתב"ג שייך למדינה, ואם נתב"ג מונע במתכוון כניסה של אנשי קו לעובד לנמל הקבלה של העובדים הזרים, הרי המדינה מונעת במתכוון (או מנסה למנוע במכוון) את מפגשם עם אנשי קו לעובד. בנוגע לעובדים שנזרקים בנמל תעופה - קרא תחקירים שנעשו בנושא. אני זוכר כתבת צבע גדולה במוסף לשבת של ידיעות או מעריב מלפני כמה חודשים.
כפי שהמדינה ידעה היטב לחלק עלונים בתאילנדית (ע"י רשות שמורות הטבע), כדי שהתאילנדים לא יצודו חיות בר וחיות רחוב, והצליחה לצמצם את התופעה באופן מדהים, אני הייתי מצפה שהמדינה גם תחלק באותו אופן עלונים שבהם העובדים מיודעים על הזכויות שלהם הם זכאים. אתה נולדת כאן ומכיר את הלכי המקום, הם אפילו לא דוברים את השפה כשהם מגיעים ולכן לא צריך לחכות עד שיתלוננו (במיוחד מכיוון שבד"כ הם מגיעים ממדינות שבהם אין ערך לתלונות שכאלו). המדינה מחוייבת לכך מוסרית.
בנוגע למסחרה שמסביבם - אתה מוזמן להתעמק בנוזא ולראות שהרבה מאוד גופים עושים הרבה מאוד כסף עוד הרבה לפני שהם מרימים טוריה אצלך בחווה.
איני מודע לגבי תנאי העסקתם של העובדים הזרים במגזר החקלאי, אך אני משער שמצבם טוב הרבה יותר ממצבם בעיר. מהיכרות אישית עם כמה, אני יכול להבטיח לך שהם לא זוכים לתנאים נאותים (לעיתים הם זוכים לתנאים מחפירים של ממש), שלא משלמים להם, שמאיימים עליהם בהסגרה למשטרה (וכעת משהקימו את משטרת ההגירה זה יהיה הרבה יותר קל).

לא אמרתי שמישהו הורג אותם, אלא שהרבה מאוד מנצלים אותם, עוד במולדתם. בהחלט מדובר בסוג חדש של עבדות מכיוון שאנשים אלא מובאים לכאן מרצונם החופשי, אך לאחר שסובבו אותם בכחש ואשליות. לאחר שהם מובאים לפה, הם צריכים להחזיר כסף רב למי שהביא אותם, מה שהופך אותם למעשה לצמיתים לזמן כמעט בלתי מוגבל.
לא אמרתי דברים לא נכונים או לא מדוייקים. הגיע הזמן שבתור חברה נתחיל להתמודד עם הסוגיה החמורה הזו. במשך שנים הקבלנים "מוכרים לנו תותים" - שעם עובדים זרים הם יצליחו להוזיל את עלויות הבניה ובכך לגרום להוזלת מחירי הדירות. כעשר שנים לאחר ההחלטה הגורלית להביא עובדים זרים, אנו רואים שמחירי הדירות לא ירדו, אלא הקבלנים גרפו יותר רווחים לכיסם הפרטי. וגם האבטלה עלתה, וגם המדינה מתמודדת עם בעיה שכבר אי אפשר לטאט מתחת לשטיח. כל נסיון לפתור אותה יעלה במיליונים רבים, ונזקים חברתיים חמורים ביותר.
עכבר העיר ועכבר הכפר 96607
וברכה.

נתב"ג עושה המון דברים אולם עד שלא תביא לי איזו הוכחה כי המדינה (הממשלה הכנסת או כל גורם רישמי אחר שאכן רשאי להחליט החלטות כאילו) אכן מונעת במכוון את הפגישה אני לא אקבל את הטיעון הזה.
אני אישית לא מכיר שום הגדרה של הממשלה למטרת מניעה של פגישת אנשי קו לעובד אם העובדים.

בנוגע לעובדים ולכתבות, אני לא טוען שלא קוראים מיקרים פה ושם חמורים מאין כמותם, אני כן טוען כי זה שהם קיימים לא אומר שמדובר על הכלל אלא על מיקרי קיצון (שיש לטפל בהם בחומרה) אני כן יודע שיש המון עובדים זרים שעובדים בארץ מבלי שיזרקו אותם בשדה התעופה.

גם אם תלך לעבוד באנגליה או ארצות הברית לא תקבל עלונים, לא מתפקידה של המדינה לחלק עלונים כאילו. כשם שהיא גם לא מחלקת עלוני זכויות לאזרחים שלה. (אני לא זוכר מתי קיבלתי עלון לתיבת הדואר שלי שמראה לי את זכויותי וחובותי).

אני לא טוען שאין גופים שעושים על העובדים הזרים כסף, ועד כמה שזה יפתיע אותך נעשים שינויים אשר יוצרים מצבים בהם המעסיק יכול לקבל את העובדים לרשותו ועז אילו שעושים הרבה כסף מרוויחים על זה פחות כסף. אולם אני יודע שזה קיים וחושב שראוי שהעובדים לא יפגעו, אולם מי שרוצה לבוא לעבוד בישראל ומוכן לשלם על זה כסף, אני האחרון שימנע ממנו לעשות זאת.

זה שיש כאילו שזוכים לתנאים מחפירים גם זה ברור לי אבל שוב הכלל הגדול שלהם לא מקבליל תנאים מחפירים להפך הוא מקבל תנאים לא רעים בכלל, בטח יחסית למקום שממנו הוא הגיע.
על חוסר תשלום יש חוק , ומי שמפר אותו צריך להענש, אני מכיר יותר ממקרה אחד שעובדים זרים פנו לבית המשפט וזכו.

אנשים אילו חותמים בארצם על חוזה שקובע מה הם יעשו , חלקם אכן עושה זאת , חלקם מסרב לעשות זאת, הם מקבלים זכר גבוהה בהרבה ממה שהרוויחו בארצם, ורוב העובדים הלו חוקיים נישארים בארץ מרצונם. האם זה שכל כך רע להם גורם להם להשאר?

ונכון הם משלמים לממשלה שלהם הרבה מאוד כסף בשביל להגיע לפה, אבל מה לעשות שאני לא הולך לתקן את המדינות האחרות, יש לי מספיק מה לתקן פה.

בוני הבתים לא ביקשו אותם בשביל להוזיל אלא בשביל שיהיו עובדים, האם אתה מוכן ללת לענף הבניין ולעבוד שם , ולא בשכר מינימום בשכר של 5000 ש"ח לחודש? כל עוד התשובה היא לא כנראה שיש בהם צורך.

מותר למי שבונה בניין להרוויח הרבה כסף, אני לא זוכר שזה הפך להיות כנגד החוק, אתה רוצה להרוויח גם כן בנה בניינים, פתח חברה השקע את כספך וכך סיכוניים.
כל עוד לא עשית זאת אתה מדבר באויר.
האבטלה עלתה ללא שום קשר לעובד הזר, האבטלה עלהתה כי הישראלים מסרבים לעבוד בכל עבודה, הם רוצים מזגן והם רוצים הפסקות ארוכות והם רוצים ביטוח מנהלים ועוד מליון ואחד דברים שבמקצועות מסוימים לא ניתן לספק.
החקלאות לא יכולה לתת יותר משכר מינימום ולהרוויח, כלכלית זה בלתי אפשרי ברוב הגדול של המקרים.
האם אתה מוכן ללכת לעבוד בחקלאות? האם אתה מוכן להיות חקלאי שהשקיע 10 שנים בקרקע ואז לגלות שאין לך עובדים כי הישראלים לא מוכנים לעבוד?

האמן לי שאת הנושא הזה אני מכיר מקרוב, העובדים הזרים ברובם חיים פה לא רע בכלל בטח יחסית לאיך שהם חיו בארצם, לא מתפקידה של המדינה לדאוג לכל מי שמחליט לפלוש בצורה לא חוקית אליה.
עכבר העיר ועכבר הכפר 96685
ושוב אני אומר, שאני משער שיש הבדל גדול בין העובדים בחקלאות לעובדים בעיר.
אני לא מכיר את תנאי העסקתם של העובדים בחקלאות, אבל אני משער שמצבם טוב יותר.
לגבי נכונות ישראלים לעבוד בעבדות אלו - אני שמעתי הרבה מאוד סיפורים על כך שישראלים באמת לא מוכנים לעבוד בחקלאות, אבל בנוגע לבנין - אני יכול להבטיח לך שזה לא המצב. חבר שלי רצה לעבוד בבנין לאחר שהשתחרר מהצבא. הוא היה מעוניין לעבוד בבנין מסיבות אידאולוגיות ולא ציפה לקבל תנאים טובים. אף קבלן לא הסכים לקבל אותו - למרות שהוא לא הציב שום דרישות ואמר במפורש שהוא מוכן לעבוד בכל תנאי שהוא. אני שמעתי על עוד מקרים כגון אלו.
לגבי השכר - אני לא חושב שעל עבודת בניה צריך לשלם 5000 ש"ח בחודש. מדובר בעבודה קשה ביותר, במשך שעות רבות כל יום. למה הישראלים מוכנים לעבוד בזבל? כי מרוויחים טוב.
לכבי תיקון עולם - גם אני לא חושב שאנחנו צריכים לתקן את כל העיוותים במדינות המוצא של העובדים הזרים, אבל מצד שני אנחנו לא צריכים לנצל את זה באופן ציני ממש.
סין שולחת (באופן יוזם) כ- 100 מיליון עובדים זרים (!!) כדי שיכניסו כסף לקופת המדינה. כדי לצאת מסין הם ממשכנים את כל מה שיש להם וגם את מה שאין להם, כדי לשלם לחברות הממשלתיות שעוסקות בכך. כשהם מגיעים לארץ, למשל, הם פשוט חייבים להחזיר את הכסף ולכן הם משועבדים לעבודה.
50% מההכנסות של המדינה הפיליפינית היא מעובדים זרים שהיא משווקת לעולם. בני המפשחה של עובדים אלו מוחזקים "כבני ערובה" ע"י סנקציות כלכליות שעלולות להיות מופעלות כלפיהם, אם העובד הזר לא ישלשל לקופת המדינה מס קבוע ומס משתנה לפי רווחיו. ושוב - העובד הזר משועבד לעבודה שלו.
אני לא רוצה להיות כמו אנגליה ובטח לא כמו ארה"ב. זה נכון שהיחס שמה הוא הרבה יותר גרוע, ומתווסף לו גם הרבה מאוד גזענות. אבל תראה את כל הבעיות שיש שמה בגלל העובדים הזרים. אנחנו, עם כל הבעיות שיש לנו, צריכים גם את זה על הראש??
אתה לא מבין שאינטיפדה של עובדים זרים זה ענין של זמן??
עדיף אם לא היינו נכנסים לזה מלכתחילה, ועכשיו צריך לעשות הכל כדי לפתור את הבעיה באמת.
ואגב - לגבי עבודה עיברית בחקלאות - בימיה הראשונים של הציונות ניסו לחשוב על פתרונות "יצירתיים" שחלקם הצליחו בקנה מידה בינלאומי וחלקם נכשלו, אבל שימשו להפקת לקחים לגבי נסיונות אחרים. לגבי דימונה, למשל, לדעתי המדינה צריכה לפתוח ביוזמה שתעניק לקבוצות של תושבים קרקע, הדרכה ואמצעים ולתת להם את האפשרות לפתח חקלאות עצמאית ולא שיעבדו בתור שכירים.
או שיפתחו פתרונות דומים בתחומים אחרים, לאו דווקא בחקלאות (תלוי בכישורי האוכולוסיה ובביקוש). אני מסרב לטענה שיש בארץ מובטלים שאין מה לעשות איתם כי הם עצלנים ולא טובים בשביל שום דבר. צריך למצוא את הדרך לתפעל את כח האדם הזה ולצמצם את כמות העובדים הזרים, שמה שלא יהיה הם תמיד יהיו פה על תקן עבדים.
עכבר העיר ועכבר הכפר 96714
טוב אז את נושא הבניין אני לא מכיר מספיק טוב, מה שאני מכיר זה סיפור שסיפר קבלן מפורסם (לא זכור לי שמו) שהיה בתוכנית פופוליטקיה ושם היה וויכוח דומה לפה שבו הוא טען שישראלים לא רוצים לעבוד גם בשכר של 5000 ש"ח (זה היה לפני כמה שנים) הוא הציע לכל מי שרוצה לעבוד אצלו בסכום כזה לבוא למחרת והוא ידאג שכל מי שיגיע יקבל עבודה.
כמה הגיעו? 1 איש אחד הגיע.

עכשיו יכול להיות שבדומה לעבודה בחקלאות עובד ישראלי נותן תפוקה שהיא בין חצי לשליש מעובד זר. זו גם סיבה שלא לרצות את העבד שישראלי. (אני לא מדבר על ניסיון בעבודה אלא על שני אנשים בעלי יכולת והכרת העבודה דומה).

לגבי העולם, כמו שאמרתי לפעמים עדיף להיות חכם ופחות צודק, אותו סיני שאצלנו "סובל" משכר נמוך ומתחייב לעבוד כייון שהשקיע את כל כספו שלו ושל משפחתו אצל הממשלה הסינית עדיין עד כמה שקשה לו מרוויח בארץ פי כמה ממה שהיה מרוויח בארץ המוצא שממנה הוא הגיע. יתכן ויקח לו שנה ואפילו יותר לשלם את החוב אולם הוא בסופו של דב עדיין ירוויח יותר.

הממשלה הסינית לא מחייבת אותם ללכת לעבוד בחו"ל אלא ממליצה כי היא בהחלט מרוויחה מכך כסף, יש מדינות שיש להם דרכים אחרות להרוויח כסף זר כמו ישראל שמוכרת היטק, ואילו לסין יש כוח עבודה שחור זול.
כל מדינה צריכה לנצל את המשאבים שיש לה, ומה לעשות שמדינה אם כזה גודל אוכלוסיה צריכה לנצל את המשאב הזה כשם שהיא מנצלת משאבים אחרים.

אני לא חושב שתהיה אינטיפדה של עובדים זרים, אני חושב שכן צריך לדאוג שהם יקבלו יחס אנושי, אבל צריך תמיד לזכור שלא משנה מאיפה הם באו ולאיפה הם ילכו התנאים המינימלית אצלנו הם עדיין יותר טובים מכל מקום אחר.
בירדן משלמים לעובד מיצרי 5$ ליום עבודה. לעובד תאילנדי קצת יותר. האם עדיף לו לעבוד בשכר כמו בירדן או בסין או לעבוד בשכר הרבה יותר גבוהה בארץ. (אגב גם מי שהולך לעבוד בירדן יודע כמה ישלמו לו ומוכן לעבוד גם בסכומים כאילו.)

אין בעיה אם זה שאזרחי המדינה יקבלו קרקע אבל השאלה היא מה הם יעשו איתה, האם אתה יודע מה עלשות אם שני דונם שתקבל במדבר? האם יש לך ניסיון בחקלאות? או בכל דבר אחר.
חלוקת אדמה היאלא פיתרון שיעזור להוציא את האנשים הללו מהבוץ שהם ניכנסו לתוכו.

זה שצריך למצוא דרך לתפעל אותם זה ברור, ברגע שדמי האבטלה יעלמו (וגם כמובן לא ידרשו מהשכר שלך) והשלמת הכנסה גם כן, יחוייבו אותם אנשים להתחיל לעבוד. נשאלת השאלה מה אם משפחותיהם, אז הם יקבלו במקום כסף מהמדינה כל מה שהם צריכים באופן שיוחלט במוצרים אמיתיים, זאת אומרת אוכל בגדים ואו כל מה שיוחלט, בל האבא לא יקבל סיגריות ואו בקבוק אלכוהול ולא יוכל לשבת כל היום בבית הקפה בדימונה.
עכבר העיר ועכבר הכפר 96711
אינני מכיר את תנאי הזרים בעיר, אך אני יכול להבטיח לך שברחבי השרון, משוכנים התאילנדים במגורונים ובמבנים חקלאיים נטושים, שחלקם אפילו לא שימש מעולם למגורים עד להבאת התאילנדים.
במקרים רבים הם משוכנים הרחק מהיישוב הסמוך, לעיתים המרחק מגיע ליותר מק''מ מהיישוב, בלב הפרדס.
אולי זה טוב יותר מהמצב בעיר מבחינת תנאי העבודה, אך מנגד יש בידוד חברתי גדול, והעדר אפשרות ממשית לנצל את שעות הפנאי המעטות בדומה לעובדים הזרים העירוניים.
עכבר העיר ועכבר הכפר 96870
גם הישראלים שעובדים בחוות הדגים באפריקה שוכנו רחוק מהעיר ללא חיי חברה. אף אחד לא הבטיח להם חיי חברה מכל סוג שהוא.
אולי כדי שגם פעם בשבוע ניקח אותם לדיסקוטק?
השכל הישר ניצח? 95974
זו בדיוק גרסת 2002 לפתרון הרדיו הפיראטי.
לעבור על החוק - זו עבירה.
אבל ההתמדה משתלמת - וכך גם הפשע.

איזה מסר בדיוק מעבירים מקבלי ההחלטות לנו, פשוטי העם?
(ואחר כך עוד מתפלאים על "תרבות הסמוך" ועל "הישראלי הממוצע")
השכל הישר ניצח? 95985
בג"ץ פסל את התיקון לחוק הבזק, הידוע בכינויו "חוק ערוץ 7", אף על פי שנחקק בידי הכנסת. היה זה המקרה השלישי שבו נפסל חוק.
לכאורה, כאן ההחלטה אינה מעוגנת בחוק, ולפיכך היא פגיעה יותר. שני נימוקים היו לפסילת התיקון לחוק הבזק: האחד, עיקרון השיוויון, הנגזר מחוק כבוד האדם וחרותו ומחוק חופש העיסוק. זה היה הנימוק המרכזי שהוביל לביטול התיקון. הנימוק השני, אותו הזכיר השופט אור בפסק דינו מבלי להרחיב לגביו, היה ערך השמירה על שלטון החוק. הראשון איננו תקף במקרה דנן, השני כן.

שכל? ישר? ניצח? 96177
זה שכל ישר? זה אולי חצי שכל ישר. חצי שכל ישר עובד פחות טוב משכל שלם ועקום.
שכל? ישר? ניצח? 96345
והנמשל הוא...?
שכל? ישר? ניצח? 96488
כמו כל דבר בישראל, עושים חצי עבודה, עושים את זה באופן שספק עם הוא חוקי במדינה מתוקנת ודואגים לדאוג רק לעצמנו (ובכך יוצרים לעצמנו בעיות עתידיות עם אנשים כועסים).

כמו עם הנסיגה מלבנון. רעיון חצי טוב וישום מספיק בקושי.
פתרון אחר: 96489
הקלה בנושאי קבלת אזרחות על ידי עובדים זרים _חוקיים_. סירוב מוחלט לספק אזרחות לעובדים זרים _בלתי חוקיים_.
כל המלבין הרהו בשלטון. 96491
כן. בהחלט. אבל אל תתחיל לזרוק לי פה *התחלה*‏1 של רעיונות ראויים :)

"הפתרון" שהתקבל נובע משיקולים פוליטיים שנובע משיקולי לחץ המעסיק הישראלי (רודף הבצע) על הממשלה. כאילו שהעובד הישראלי הרגיל לא מרויח גם ככה פחות מהנהוג בעולם המערבי. כאילו אנו לא נמצאים במצב של עודף כח עבודה מקומי ולא במחסור (ושלא יספרו לי את אגדות הישראלי שמסרב לעבוד בחקלאות ובנין).
כל זאת לאחר הבנה שאם אנו נוהגים כמו רפובליקת בננות בדבר אחד (הלבנת ערוצים פירטים ע"י המדינה) אז אפשר לשתול עוד כמה בננות בלי שאף אחד יתרגש. הרי מרוב בננות כבר אף אחד לא רואה את הפונצ'

עמישראל לא ימהר לאזרח לא יהודים ולכן במו ידיו הוא מיצר *עוד* אוכלוסיה התלויה בלימבו של "רוצים אותנו פה, אבל בעצם לא באמת".

יאללה, נמשיך בשוונג: יש להלבין כמה שיותר ויפה שעה אחת קודם. יש למישהו הצעות מה הדבר הבא שיש להלבינו?

--------------
1 *התחלה* משום שיש לאכוף גם את חוקי השהיה במנותק משאלת האזרחות.
כל המלבין הרהו בשלטון. 96492
מה זה ה"ולא במחסור" שם? יוכנס קומפילר לאייל ומיד. אפשר להלבין טעויות לוגיות במבנה משפט ושגיאות כתיב?
כל המלבין הרהו בשלטון. 96500
"אגדות הישראלי שמסרב לעבוד בחקלאות ובבניין"?
אם תרצה או לא תרצה, אין זו אגדה.
תשאל את רועי.
אגדות 96517
אתה מוכן להביא לי עובדים לחקלאות?

או שאתה כמו רבים שמעולם לא עסקת בחקלאות מומחה לעבודה ומוחמה לישראלים שבאים לעבודה.

ישראלים לא מוכנים ללא קשר לשכר לעבוד בחקלאות, לא מוכנים בשום אופן גם כאשר הלישכה שולחת אותם לעבוד בחקלאות.

האם מכתב של לשכת העבודה בדימונה שבה יש 5000 מובטלים וכתוב בו כי הלישכה לא מצליחה למצוא עובדים לחקלאות ישכנע אותך?

כאשר אתה לא מבין במשהו שאל ועל תאמר לי אגדות, לצערי אנחנו חיים את האגדה הזאת כבר יותר מידי שנים. מלבד עובדים זרים אין מי שמוכן לעבוד בחקלאות.
אגדות חיות 96606
אינני מומחה לשום דבר ומעולם לא הצגתי את עצמי ככזה ולו ברמז (להיפך - אני חוזר ואומר בפה מלא שאני בור ועם הארץ). אמנם יש לי יותר מדי דיעות שלא חופפות את דעת הרוב (חלקן מבוססות על עובדות, רובן מבוססות על פרספקטיבה סוביקטיבית לחלוטין), אבל זה אני.

ולענין עצמו...

"ללא קשר לשכר"? בטוח? <מתחיל לראות $$$ בעינים> תן הצעה, אולי השגת עובד ישראלי אחד.

אינני מפקפק בקשיים בלהשיג עובדים ישראלים לבניין וחקלאות, אפילו במילימטר. דיברתי על אגדה, אך כמו עם הרבה אגדות ומיתוסים אחרים, האגדה משפיעה על התנהגות בני האדם בעולם הממשי.
אחת הסיבות העיקריות לכך שישראלים אינם רוצים ללכת לעבוד בחקלאות הוא המיתוס המקומי שישראלים לא רוצים ללכת לעבוד בחקלאות ולא חשוב כמה כסף יציעו להם. בעיה ריקורסיבית שכזאת. המיתוס הנ"ל בתוספת המנטרה הישראלית האומרת : "מה אני פראייר? למה שרק אני יעשה את זה?", חוברים יחדיו והופכים את האגדה לאגדה חיה.
מקור שורשה של האגדה הוא בהיסטוריה שלנו ובכך שהתרגלנו שיש לנו אוכלוסיה צמודה, ללא אזרחות וזכויות, שמוכנה לעבוד בשכר עלוב.
לא קל לפורר מיתוס שמימש את עצמו, אבל אני לא חושב שזה בלתי אפשרי. זאת בתנאי שהמדינה תדע ליצר את התמריצים מן הצד האחד ותוריד את המוטיביציה של מובטלים לסרב, מן הצד השני.
העסקת העובדים הזרים (בהיקף המטורף הזה) היא תרופה המטפלת בסימפטומים ולא במחלה. בנוסף לטיפול הלקוי, יש גם תופעות לוואי מסוכנות לתרופה והיא עלולה לכסח לחולה את הצורה לאחר שימוש ממושך.
אגדות חיות 96612
אגדה או לא אגדה, אנחנו היום במצב שבו ישראלי מסרב לעבוד בחקלאות בלי קשר לסכום שישולם לו.

האם אתה מכיר ישראלי שיסכים לעבוד בחקלאות? אחד? מה הסכום שהוא רוצה לחודש? כמה עבודה הוא יתן ומה התשואה הכלכלית שהמעביד ירוויח מכך? צר לספר לך אבל חקלאי שלא מרוויח שקל לא יכול לתת אותו בתור שכר לעובד.

החקלאים בארץ כמו כל מקום עבודה אחר מחוייבים על פי חוק לתת לפחות שכר מינימום. את שכר המינימום קובעת הממשלה, לא החקלאי. יש שנותנים שכר כזה ויש כמונו שכאשר עוד ניסינו למשוך ישראלים לעבוד נתנו גם שכר כפול.(למרות שלפי החישוב הכלכלי זה שכר שבו אנחנו מפסידים)
הישראלי מסרב לעבוד בחקלאות.

את ה$$$ הלוואי שראיתי, אני כבר שנים רוצה לראות אבל כרגע היחידים שרואים משהו זה הבנקים ולא אנחנו.

ספר לי מה התמריץ שיגרום לך לעבוד 8 שעות בשמש בדרום (להזכירך עדיין ניכנס פה שיקול כלכלי)

אין פה קשר לדעת הרוב, יש פה עיתונות שמשתלחת בציבור מסויים כבר הרבה זמן מסיבותיה שלא, יש פה את ענשי קו לעובד שבחלק מהמקרים עושים עבודת קודש ובחלק סתם מספרים סיפורים.

ויש את החקלאי שבסופו של דבר נישאר אם היבול על השתילים כי אין מי שיקטוף.
אני שייך לצד החקלאי ולכן מכיר את הנושא מקרוב, אתה כנראה שלא שייך לצד כלשהוא בסיפור אבל כן קורא עיתונות שנהנת להכנס בחקלאים.
אגדות חיות 96620
אין לי שום דבר נגד חקלאות. אני לא מרבה לקרוא עיתונים ובטח שלא לשאוב את דעותי מהם.

"ספר לי מה התמריץ שיגרום לך לעבוד 8 שעות..."
כסף.

אם מדינת ישראל לא בנויה (תשתיתית ומבחינת רצון האוכלוסיה המקומית) לעסוק בחקלאות באופן שמכניס כסף אז יש לסגור את הבסטא. יבוא דם מחו"ל בשביל לפמפמו לורידי עסק חולה, נראה לי מיותר ומזיק.

גרימת סכנות חברתיות לישראל, לא שווה את קיומו של ענף כלכלי בלתי רוחי (בלתי רוחי עפ"י טענתך שלך).
אגדות חיות 96627
הענף רוויחי על עוד מדובר על שכר מסויים, היות והמדינה מגדירה מה הוא שכר מינימום הרי שבשכר זה אמור העסק מכל סוג שהוא להסיג עובדים.

בשכר מינימום בארץ עובדים במספר רב של עסקים חלק מהעבודות פיזיות וקשות, אולם משום מה כאשר מדובר בחקלאות הישראלי מסרב לעבוד בה כי היא בעיניו עבודה נחותה.

הבחירה של המדינה בהמשך החקלאות נובעת מספר גדול של נתוניים חלקם עלות נמוכה לתוצרת חקלאים שאתה קונה בארץ. האם תהיה מוכן לשלם 10 שקלים לקילו כל סוג ירק שאתה קונה? ו20 ש"ח? ביפן אין חקלאות ומחיר הפרות והירקות מטרף לחלוטין. מלבד זה יש את החזקת האדמות בארץ, הירקת הארץ עוד מספר גדול של סיבות למה החקלאות חשובה.

כמה כסף פה השאלה יגרום לך לעבוד בחקלאות? 5000 ש"ח 10000 ש"ח כמה כסף אתה רוצה בשביל לעבוד בחקלאות? או בבניין או בטיפול בזקנים? או כל עבודה אחרת שעושים היום העובדים הזרים.

כמובן באותה נשימה תענה לי כמה אתה מוכן לשלם בשביל עובד שיטפל בהוריך הזקנים? ידאג שהעגניה לא תעלה 20 ש"ח לקילו ושהדירה שלך תהיה ניתנת לתשלום ב20 שנה ולא 40 .

אגב מה היא הסכנה החברתית הגדולה שיוצרים העובדים הזרים?
נדבר מספרים? 96632
אמרת לי לשאול, אז הנה אני שואל.

מה הוא אותו "שכר מסוים"? כמה מרויח עובד זר בחודש? כמה מזה מגיע לכיסו?
נדבר מספרים? 96641
תלוי במקום העבודה.

אצלנו עובד מגיע לשכר של קרוב ל5000 ש"ח לחודש שיוצאים מאיתנו, אני חושב שנישאר לו בערך 4000 ומשהו מתוך זה. (כמובן כולל שעות נוספות)

אגב עובד זר לא חוקי לוקח סומים של כ30 ש"ח לשעה שחור שכולם מגיעים לכיסו.
עשה חישוב מהיר ותראה שזו משכורת לא רעה בכלל.

עובדת עם זקנים פיליפית כ800 $ לחודש (יש עוד איזה סכום שהיא מקבלת אני לא סגור כמה הוא בדיוק)

איזה עוד נתוניים אתה רוצה.
מתי אתה מגיע לעבוד?
נדבר מספרים. 96648
אתה יודע מה? זה דווקא נשמע די מעניין.
מה בדיוק העבודה? על כמה זמן מדובר?
פרטים, פרטים...
נדבר מספרים. 96715
העובדה מתחילה בסביבות אפריל מתחילה בטיפול בשתלי הצבר ולאחר מכן קטיף (יום ואו לילה) + עבודה בבית האריזה.
היו לנו עובדים שעבדו גם יותר משנה כך שניתן להחשיב את זה לעבודה קבוע.
העבודה היא בעיקר לפי כמות כאשר נימדד מנהל העבודה עצמו למשך יום עבודה שלם ולמה שהוא עושה מורידים אחוזים כדי שכל אחד יהיה מסוגל לעשות גם יותר מזה.
מי שעובד מרוויח אל רע בלל מי שלא עובד לא מרוויח בכלל.

בכל מקרה כרגע אין צורך בעובדים אלא אם יהיה זה יקרה בסביבות אפריל. מניסיון העבר ישראלים לא יהיו.
אפריל, הא? 96731
טוב, באפריל אני כבר אהיה שייכת לצבא.
ככה שזה כבר לא רלוונטי.

____
העלמה עפרונית, שדווקא חברים שלה עבדו לא מזמן בקטיף תפוחים והיא התעצבנה שלא הציעו לה גם.
אפריל, הא? 96871
זה מה יש
קטיף תפוחים? 260192
קראתי שכתבת על קטיף התפוחים אם תוכלי לתת מעט פרטים תאריכים, שכר, זמן ואולי דרך ליצור קשר, כמובן גם מיקום (אני שמעתי על איטליה) תודה!
קטיף תפוחים? 260249
קטיפי תפוחים הם בדרך כלל בין אוגוסט לתחילת אוקטובר, מה שעושה אותם עבודה מושלמת לסטודנטים.
יש מספר קיבוצים (אני מכיר בגולן ובגליל) המעסיקים קוטפים ישראלים בתקופות האלה (רובם מעסיקים עובדים זרים), יצירת הקשר צריכה להתבצע מספר חודשים מראש.
קטיף תפוחים? 268612
אנינ מעוניינת לשמוע פרטים על קטיף באיטליה,.
במידה ויש למישהו פרטים אשמח לשמוע: מתי איפה מה התנאים ואיך יוצרים קשר
נדבר מספרים? 96665
כמה שעות נוספות?

אני ואחרים נגיע לעבוד כאשר הדבר ישפר את מצבנו הכספי וישפר את איכות החיים שלנו (כך נוהג האדם הכלכלי)*. בכמה שעות נוספות מדובר ועד כמה אתה יכול להעלות את המשכורת (בערך) לפני שכל העסק מפסיק להשתלם לך?

אני (וכל ישראלי אחר) לא יכולים להיות עובדים זרים בלתי חוקיים. אני מעדיף (והחוק) שהם לא יהיו כאלה בעצמם. אז ה-‏30 ש"ח לשעה איננו רלונטי לכלום.

היכן מקום העבודה? מה המרחק מהעיר הקרובה? מהן התשתיות לניהול חיים נורמלים בשביל העובד בחקלאות? שכנע אותנו למה טוב *לנו* לעבוד בחקלאות ולא במשהו אחר. הסבר למה השכר המוצע איננו עושה עוול לעובד (בהשוואה לעבודות פיסיות אחרות בהן ישראלים מסכימים לעבוד בחפץ לב).

כמה נהוג לשלם לעובד בחקלאות במדינות מערביות אחרות?

--------------------------------
* הסכמנו שהישראלי מפעיל במקרה זה גם שיקולים לא כלכלים בשל האגדה המדוברת. כאמור אני חושב שניתן לנפץ את המיתוס בכך שנגרום לחסרי עבודה להיות במצב של "אין ברירה חיבים לעבוד" ובאותו זמן לשפר התמריצים (אפילו ע"י עזרה ממשלתית).
נדבר מספרים? 96716
השכר שהוצא לפלסטינים ישראלים או כל עובד אחר שרוצה לעבוד בשנה שעברה היה בין 210 ש"ח ליום עבודה ל250 ש"ח ליום עבודה.
אתה יכול לבצע את החישוב לבד.

את החישוב כמה ניתן להעלות את השכר זה בהחלט מינימום, עסק חקלאי לא חיי על רווחים גבוהים בארץ.
שעות נוספות תלויות בך, רוצה תעבוד גם 12 שעות נוספות. העבודה בקבלנות.

המקום בין דימונה לירוחם. חמש דקות מדימונה באופניים. יש אוטובוס למקום.
איזה תשתיות אתה רוצה? יש שרותיים ומקלחות. יש מקום לאכול ארוחת צהרים או ערב או לילה.
אני לא אומר שטוב לך לעבוד בחקלאות, או רע לך, אני אומר שלפי הגדרות המדינה השכר שאנו נותנים הוא מעל שכר מינימום, ועדיין אנשים לא באים.
השכר המוצא הוא יותר ממה שאנשים מקבלים בלישכה, לכן הוא לא עושה עוול לעובד.

במדינות מערביות אחרות הסכום נמוך הרבה יותר, באיטליה עובד מרוויח עד כמה מאות דולרים בחודש. (זה מה שאני מכיר מארופה) במדינות ערבת עוד הרבה פחות.
אני לא מכיר כמה משלמים בארצות הברית אבל גם שם זה מובנה על עובדים זרים.
בתאילנד מרוויחים דולר ליום עבודה. +-

המדינה מנסה לתת תמריצים אולם זה לא כל כך הולך.

לכל מקרה אם כל התנאים אתה עדיין נידרש להספר שנותן העובד הזר.
נדבר מספרים? 96821
הבעיה שלי עם התשובות שלך היא שאתה לא מציין אם ה-‏250ש"ח הם הסכום לאחר הוספת התשלום עבור שעות נוספות. אם כן, אז כמה שעות נוספות יביאו את העובד ל-‏250?
(שעות נוספות הן כל דבר מעבר ל-‏8 שעות עבודה נכון?)
מה לגבי פנסיה ותנאים סוציאלים נוספים?

מעבר לבעיה הישראלית המקומית (של "מה אני פראייר?"). מדוע אתה חושב שהעולם המערבי (על פי טענתך) נוהג באופן כללי להעסיק עובדים זרים בחקלאות ולא עובדים מקומיים?
נדבר מספרים? 96899
שכר המינמום הוא בסיבות ה18 ש"ח לשעה. שזה 144 ש"ח ליום עבודה.

הסכום שצויין הוא בהרבה אחוזים מעל שכר המינימום והם קיבלו אותו על יום עבודה של קבלנות שאמור לקחת 8 שעות מקסימום בלי לקרוע את התחת.
עובדים פלסטינים שעבדנו איתם הצליחו להגיעה לכמות שנידרשה אחרי 5 ו6 שעות .
חלקם הגדול הלך לישון ולא רצה לקבל שעות נוספות בהמשך קטיף.
צר לי אבל פניסיה נותנים למי שעובד הרבה זמן במקום כל שהוא , מלבד מנהל העבודה במקום ועוד עובדת אחת איש אצלנו דבר כזה.
לכל מקרה אנחנו משלמים מה שהחוק דורש מאיתנו + מגדילים את השכר באחוזים נוספים. הייתה תקופה שהשכרנו חדרים בדימונה עבור ישראלים שיסכימו לבוא לעבוד בחווה לפחות שנה. (גם זה באופן יחסי נגמר בכישלון.)

העולם נוהג להעסיק עובד זר בחקלאות כי כשם שישראלי בארצות הברית קורע את התחת בהובלות כך עובד זר אחר בארץ אחרת עובד הרבה יותר קשה מאשר בארצו.
העבודה בחקלאות ברוב העולם לא מספיק רווחית בשביל שכר גבוהה, אפשרויות הקידום לא מי יודע מה, אתה לא יכול לרשום ברזומה כי ניקית לפרות את החרה במשך שלוש שנים כאשר אתה מחפש עבודה אחרת, ומה לעשות שהחלק הכי חשוב העבודה קשה ואין מזגן.

מספיק סיבות למה אנשים לא עובדים בחקלאות?
אה ואחרונה כי יש להם כסף ממקומות אחרים גם כאשר הם לא עובדים.
נדבר מספרים? 96954
הממ... *אמור* לקחת 8 שעות... האם זה לוקח בד"כ יותר מ-‏8 שעות? כמה זמן זה לוקח *בד"כ* למעשה?

אני בא בטענות אל המדינה ואל חוקיה ואתה בתשובה אומר לי שאתה נוהג לפי החוק? הרי יכול להיות שיש לי פשוט בעיות עם החוק עצמו. לא האשמתי אותך בדבר.

האם רוב העובדים הזרים נמצאים פה לצרכי טיול, ביקור מכרים וסתם התרחקות זמנית או שהעניין נובע ממצוקה כלכלית בארצם?

אז אתה אומר שחוסר הרצון לעבוד בחקלאות היא בעיה מערבית ולא בעיה ספציפית ישראלית?

אז מה היה לנו שם בינתיים:
1) חקלאות זה עסק רווחי, אך לא רווחי מספיק בשביל שיהיה ניתן לשלם, לאנשי המערב, מספיק כסף על מנת שירצו לעבוד בו. אם היו משלמים יותר, כמו שהעובד המערבי המפונק דורש, לחקלאי לא היה שום אינטרס להחזיק בעסק. העסק היה פשוט מפסיק להתקים.
2) למרות ההיקף המצומצם של הרוחיות המידית, מעסק זה, הוא כדאי למדינה ותושביה מסיבות אחרות (מחיר הירקות למשל). לאוכלוסיה המקומית אינטרס אמיתי להמשכיות קיומו של ענף זה. לכן יש לפתור את מצוקתו של החקלאי בדרך כלשהי.
3) הפתרון הקיים בשטח הוא הבאת כח עבודה זר, שהוא זול יותר בהרבה מהדרישה המקומית. כח העבודה הנ"ל עובד בשעות סבירות לחלוטין ומקבל שכר העונה על דרישות החוק. כבודו של העובד הזר נשמר והוא מרויח כסף, שהיה לו בעיה גדולה להשיגו באופן אחר. האינטרסים של כולם מתמלאים והכל כשורה.
4) העובד הזר (בד"כ) נמצא בישראל באופן זמני. בשבילו ישראל היא אפיסודה חולפת. לאחר ששהותו המוגבלת בישראל מסתימת עליו לעזוב. לכן כל עניין "הבעיה החברתית" מבחינת כלכלתם ואיכות חיהם, של העובדים הזרים, היא פיקציה. כמו כן גם שאלת ההתאזרחות, או תושבות הקבע של אלה, היא שאלה מיותרת משום שהם פשוט, ברובם, לא נשארים פה (מתוקף החוק או מתוקף רצונם).

האם יש אי דיוקים ב-‏4 הנק' הנ"ל, עפ"י השקפתך? תקן ושפץ במקרה הצורך.
נדבר מספרים? 96976
קרוב אבל לא מדויק.

כמו שציינתי באחת התגובת, היו שעשו זאת בחמש ושש שעות.

עכשיו אם יש לך בעיה אם החוק זה דבר שמקובל עלי. אולם יש חוקים שעל ידי שינויים והפיחתם לטובים יותר לאוכלוסיה מסויימת בזמן הקצר הפגיעה לזמן הארוך לאוכלוסיה אחרת או לאותה אוכלוסיה תגדל.

למשל חוק שכר המינימום שקובע היום סכום מסויים, הרצון להפוך את השכר למינימום 1000$ הוא רעיון מעולה לכל מי שעובד בשכר מינימום, וברגע שחוק זה יעבור כל מי שעובד בשכר הזה יהיה מרוצה, אבל בטווח המעט יותר רחוק המעסיק לא יהיה מסוגל להחזיק מעמד ולהתחרות בשווקים אחרים, והופ המועסק שקיבל סכום יותר גדול יפסיד גם את זה.

בנוגע לנקודות שלך.

1. ברעיון הכללי. התשובה היא כן.

2. אכן

3.העובד הזר אינו זל יותר מהדרישה המקומית היות והוא עולה שכר מינימום לפחות, הוא פשוט לא מסרב לעבודה בחקלאות להבדיל המתושב המקומי. ועל כן הוא מחוייב המציאות על מנת לקיים את 2. ואת 1.

4. פיקציה זה סיפור שאין בו כלל אמת, אני טוען כי כן יש מעט אמת בסיפורים אולם מדובר במקרי קיצון באופן יחסי לכמות העובדים הזרים בארץ.
אכן מתוקף החוק אין להם זכות להשאר פה, דבר שהם מודעים לו היטב למרות שהם עוברים על החוק במודה.
בערך כמו שרוצח הוריו יבקש בבית המשפט רחמים למרות שהוא ידע שזה אסור כי הוא יתום.

החיים בעולם לא מושלמים, לא בארץ בה אישה לא יכולה לנסוע אם גופיה באוטובוס שבו יש חרדים, לא בארצות הברית שם יש סיכוי שבניין יתמוטט עליך יחד אם מטוס, ולא בארצות סין ופיליפינים שם יש המון אנשים שאין מה לעשות איתם ואין מספיק כסף בשביל להאכיל אתם.

לכן העולם נותן פיתרונות לא מושלמים שנותנים פיתרונות חלקיים לבעיות שיש בו.
העולם לא יכול כיום לפתור את כל הבעיות אז הוא מעדיף לפתור חלק מהן, יצירת מקומות עבודה לאילו שמרוויחים מעט מאוד בארצם על מנת שילדיהם יוכלו להרוויח מעט יותר בזכות לימודים (כי האבא הביא מספיק כסף הבייתה) נותנת את האופציה הזו.
מחר או בעוד 10 שנים המדינה של העובד הזר כבר תוכל לכלכל אותו בעצמה על ידי יצור כסף בדרכים אחרות ולא על ידי כ"א זול.
נדבר מספרים? 97364
"היו שעשו זאת בחמש ושש שעות"
את המידע הזה כבר קיבלתי קודם. תודה.
השאלה שלי היתה:"כמה זמן זה לוקח *בד"כ* למעשה?"

בהנחה שמדובר במקרי קצה, אפשר לחיות גם בלי התיקונים משום שאנו מדברים על העובדים הזרים באופן כללי. בכל זאת נשפר קצת, עפ"י תיקוניך.

1) חקלאות זה עסק רווחי, אך לא רווחי מספיק בשביל שיהיה ניתן לשלם, לאנשי המערב, מספיק כסף על מנת שירצו לעבוד בו. אם היו משלמים יותר, כמו שהעובד המערבי המפונק דורש, לחקלאי לא היה שום אינטרס להחזיק בעסק. העסק היה פשוט מפסיק להתקים.
2) למרות ההיקף המצומצם של הרוחיות המידית, מעסק זה, הוא כדאי למדינה ותושביה מסיבות אחרות (מחיר הירקות למשל). לאוכלוסיה המקומית אינטרס אמיתי להמשכיות קיומו של ענף זה. לכן יש לפתור את מצוקתו של החקלאי בדרך כלשהי.
3) הפתרון הקיים בשטח הוא הבאת כח עבודה זר, שמסכים לעבוד גם עפ"י השכר המוצע. כח העבודה הנ"ל עובד בשעות סבירות לחלוטין ומקבל שכר העונה על דרישות החוק. כבודו של העובד הזר נשמר והוא מרויח כסף, שהיה לו בעיה גדולה להשיגו באופן אחר. האינטרסים של כולם מתמלאים והכל כשורה.
4) העובד הזר (בד"כ) נמצא בישראל באופן זמני. בשבילו ישראל היא אפיסודה חולפת. לאחר ששהותו המוגבלת בישראל מסתימת עליו לעזוב. לכן כל עניין "הבעיה החברתית" מבחינת כלכלתם ואיכות חיהם, של העובדים הזרים, היא הגזמה פרועה. כמו כן גם שאלת ההתאזרחות, או תושבות הקבע של אלה, היא שאלה מיותרת משום שהם פשוט, ברובם, לא נשארים פה (מתוקף החוק או מתוקף רצונם).

יותר טוב?
נדבר מספרים? 97422
טוב על מנת שאני לא אחזור על עצמי.
לעשות זאת בחמש ועד שש שעות היה נעשה על ידי כ30% ובעד 8 שעות על ידי עוד 60%מהעובדים. זאת אומרת ש90% מהעובדים הגיעו למיכסה שלהם ב8 שעות או פחות מזה.

1. מקובל עלי.
2.מקובל עלי
3. מקובל עלי
4. מקובל עלי.

בעיקרון זה די מסכם את דעותי והכרותי אם הנושא
תודה 97425
תודה 97431
מקווה שהועלתי במשהו
עזרת לי להבין את נ.מ. של החקלאי 97460
דילגתי על משהו... 97757
למה התכוונת בזה: "כרגע היחידים שרואים משהו זה הבנקים ולא אנחנו" ?
אין ברירה חייבים לעבוד 96762
ביום שישי בחדשות הייתה כתבה בה הוצג (עוד ) ארגון צדקה שמחלק מזון למשפחות מעוטות יכולת. חברות קייטרינג ומלונות מהסביבה תורמים מזון, וכך, מדי שבוע מקבלות המשפחות שלוש שקיות עמוסות בכל טוב. ההנחה שלי הייתה שהאנשים הללו מחסלים הכל ועוד מצטערים שלא מביאים עוד. אבא שלי היה ספקן דווקא, וזה הכעיס אותי שהוא טוען שהם זורקים אוכל לזבל. זה נראה לי לא הגיוני.

והנה, בסוף הכתבה, שאלו את אחד ממקבלי התרומה איך האוכל. אז הוא ענה "לפעמים ככה ולפעמים ככה, אבל אני לא יכול להתלונן, כי זה בחינם" (שזה בסדר גמור). ואז הוא המשיך ואמר: "למשל, יש את הסלט המתוק, כל פעם מביאים סלט מתוק, ואני בכלל לא אוהב את זה. אז זה יושב יום-יומיים, ובסוף זורקים את זה".
כששמעתי את זה זעמתי. איך אפשר בכלל לדבר עם האנשים האלה? איך בן-אדם שאומר שאין לו אוכל לאכול ומקבל תרומות, מעיז לזרוק אוכל שהוא מקבל כי זה לא טעים לו? ועוד אומר את זה מול המצלמות!
אלו אותם אנשים שמסרבים לעבוד בעבודות קשות כי אין להם כוח להתאמץ. אנשים שחושבים שהכל מגיע להם.

אני לא יודע אם האיש הזה שדיבר מייצג או לא, אבל הוא העלה לי את כל הנרווים.
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 96845
אז איזה מתמחה מטומטם בבית מלון עדיין לא למד להשתמש במשורה והוא שופך לפי העין יותר מדי סוכר לסלט. אז איזה עני (אחד!) עדיין לא דיווח לארגון הצדקה שמצדו את סלט הסוכר אפשר לחלק לאיזה עני אחר. אז לאיזה תיכוניסט שעובד בחלוקת מזון בתור מחויבות אישית ממש מזיז את התחת שאף אחד לא נוגע בדלי הסלט המסוכר שהוא מוזג בנדיבות כל פעם למנות הראשונות בתורנות, כי לא נוח לו לגוון בין הדליים ועדיף לו קודם למזוג לא'-ד' ברשימה את כל הסלק, לה'-כהן את כל הסלט, ללוי-ס' את המרק ולע'-ת' את הסלט המסוכר.

מעל הכל, אז במקום להרים טלפון דקה לאהובה בר-מזל או מתאמת פעולות התנדבות אחרת בעיר מגוריך, או לארגון שהוזכר בכתבה, ולשאול אותם מדוע ולמה הם מחלקים מזון שממילא נזרק לאשפה, יש לך את החוצפה הדובית לבוא בטענות ולזעוק חי וקיים. למה מה זה האוכל של אמא שלך? הם חיים מהמסים ששילמת? אתה תרמת גרוש אחד לאחד הארגונים האלה? אתה בכלל התנדבת בחיים שלך וראית עוני מהו?

העיקר לבוא ולהפיץ שקרים מנוולים כאילו "אלו אותם אנשים שמסרבים לעבוד בעבודות קשות כי אין להם כוח להתאמץ." אתה בכלל בדקת על מה אתה מדבר? יש לך מושג על מה אתה מדבר בכלל? טרחת לפתוח את אתר הלמ"ס ולראות כמה עניים יש במדינה הזו?

בושה וחרפה.

(גם לי יש נרווים)
דבר ראשון, תנשום. 96848
ודבר שני, מישהו אולי יודע פרטים על "באר שובע"? זה מעין בית תמחוי בבאר שבע.
אני מעוניינת להגיע לשם (אם צריך כמובן) מדי פעם עד לגיוס, ואין לי מושג מה ואיך.

_______
העלמה עפרונית, תוהה אם באמת יש לה כל כך הרבה זמן פנוי כמו שהיא חשבה.
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 97032
אהובה בר מזל? אתה מאיזור הרצליה במקרה?
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 97088
בודאי. כל האייל זה פיקציה של כמה הרצליאנים עם חיזוק חיפאי, רענני וגן-תקואי. אני מגן רש"ל, שבע דקות ממאור, מאור במרחק סיגריה מדובי, 2-3 סיגריות משרעבי. ערן וגלעד ב. עברו מקרית אונו רבתי לטכניון, טל מנתניה, שמעון מת"א. הפצצת הרצועה שביני לבין הים תמחק את במה חדשה מעל פני הרשת, ואפשר לנהוג ולדבר בפלאפון כשסופרים על הידיים מי נשאר פה אם סדאם יקח את רצועת עכו-גדרה איתו.
:-) 97090
אז כולם גרים קרוב להורי (שגרים בלב העיר). המממ...

---
Xslf שעברה לגור בראשון עם החבר, ונטשה את הרצליה
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 97093
גם איזי היה קריתאונואי
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 97255
למה היה?
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 97094
אם סדאם יקח את רצועת עכו-גדרה איתו, אני נשאר.
מישהו מעונין להפקיד משהו?
גם אני נשארת. 97141
אבל החדר שלי עדיין לא חזר למצבו המסודר הטבעי, ככה שאני לא משוכנעת שבא לי לשמור גם דברים של אחרים...
דובי: העניים הם מטחנות אשפה 97104
גם אני גרתי תקופה קצרה בהרצליה, ברחוב הדר.
גם אני, גם אני 97108
היתה לי פעם חברה שגרה ברצליה (לא ממש, אבל על יד) זה נחשב? תקבלו גם אותי?
גם אני, גם אני 97109
רק אם תבטיח להתנהג יפה ולא לעשות בלאגנים.
גם אני, גם אני 97112
כמו החביב עלי מבין ראשי ממשלות ישראל, גם לי אין בעיה להבטיח. אבל לקיים אני לא מבטיח.
עשרים שנה אני בעיר 97127
עוד לא פגשתי בנאדם אחד מרח' הדר עם מערכות יחסים נורמליות בחייו:

ת' - החליטה בגיל 19 להיפטר מבתוליה באוהל סיירים בכנרת, ומאז הספיקה למלא ידיה במשגלים וסטוצים.

י' - בחורה חיננית ומוכשרת שאיכשהוא היתה נכנסת עם הראש למטה למערכות יחסים אבודות

ע' - בגיל 45 זרק את אשתו ושלושת ילדיו והביא ילדה לעולמה של חברתו הכוסית והקוטרית. מאז הוא פותח לילדי הרצליה את הנשמה כדי לממן מזונות.

וכמובן - דובי ופופק, שני גלמים מיניים.
שניים שהם פחות מאחד 97130
גולם אבא'שך! 97133
ההוגה שלי דוקא בסדר מהבחינה הזו, למרות שהוא עדיין לא הגיע לגיל 45 אז אי אפשר לדעת.
כן חשפתי פרט מפליל על ההוגה שלי, הוא מתחת לגיל 45 אז כנראה שהוא לא דב אנשלוביץ'. אפילו שהוא מהנדס והוא עובד בחברה המייצרת מוצרים עבור גורמים בטחוניים.

חוץ מזה הוא מכחיש בתוקף את העובדה שהוא אי פעם גר ברחוב הדר או בהרצליה או באיזשהו מקום אחר בעולם..
גולם אבא'שך! 97151
המממ... מתאים בהחלט לתיאוריה שיש לי בקשר לזהותו של הוגך.
עכשיו רק צריך לוודא את העניין :-)
גולם אבא'שך! 97152
את מוזמנת לשלוח לי את הניחוש בדואל. אני מתחייב לענות אמת בתנאי שתתחייבי לשמור על דיסקרטיות.

בהצלחה.
מה שמזכיר לי 97162
אחד מבאי האייל התגורר במרחק מסוכן מרח' הדר, ועם זאת החזיק במערכת יחסים יציבה ומאושרת עם בחירת לבו היפה והעמוקה באישיותה כשם שהיתה שטוחה בחזה. למרבה הצער נעזב האייל לאנחות זמן-מה לאחר שעבר להשקיף על הרח' מקצהו המנוגד.

האם הנ"ל הוא הוגו של מר פופק?
מה שמזכיר לי 97169
לא. מערכת היחסים היחידה שהייתה להוגה של פופק עם נערה שטוחת חזה (אך כבירת עכוז) הייתה בלתי יציבה בעליל, קצרה עד מאוד ונסיבות סיומה אינן כוללות שינוי נקודת השקפה אלא החלטה של הבחירה לחזור לחבר שממנו הוא גנב אותה.

אולי יש משהו בתיאוריה שלך לגבי רחוב הדר.
מה שמזכיר לי 97175
זה רק נדמה לי, או שבאמת הוגך ממעט לכתוב באייל בזמן האחרון תחת שמו הרגיל?
מה שמזכיר לי 97178
תלוי למה את מתכוונת כשאת אומרת התקופה האחרונה...
חוץ מזה לפעמים הוא נותן באייל האלמוני אז אי אפשר לדעת.
בכל אופן מאז תחלתי לנהל בלוג יש לו הרבה פחות זמן לשאר האתרים. הארץ כבר לא ראו אותו חודשים.
אין ברירה חייבים לעבוד 97004
למה, דרך אגב, לא נותנים להם לבחור איזה מאכלים לקחת ואיזה לא (אולי, תלושי אוכל)? אם הבן אדם באמת לא סובל את הסלט המתוק, למה צריך לתת לו אותו? ואם הוא אלרגי למשהו?
אין ברירה חייבים לעצום עיניים 97081
טוב שחתמת את דבריך בספק קל אם האיש הזה הוא מייצג או לא.
קל לנו מאוד לשבת על הספה מול הטלוויזיה ולצקצק בלשון למראה כל הבטלנים ואוכלי החינם, שאוכלים מהכיס שלנו, כמובן.
ומה באמת אתה יודע עליהם ועל הקשיים שאיתם הם נאלצים להתמודד? וחוץ מזה, גם לעניים מותר שיהיה להם חוש טעם. לא צריך להחזיק אדם בחרפת רעב כדי שיעבוד בשכר רעב כדי שאנחנו נקנה קילו עגבניות בשקל.
קל לנו מאוד להלבין את המצפון שלנו ולהאשים את העניים בעוניים. עוד מעט נהיה כמו החברה הויקטוריאנית באנגליה, שהמציאה את חוק העניים המופלא.
דקדוקי עניות 97117
לא הוויקטוריאנית. חוק העניים (החדש) נחקק ב-‏1834,
המלכה ויקטוריה עלתה על כס המלוכה
ב-‏1837. חוץ מזה היה חוק עניים ישן (ופטרנליסטי יותר) מימי המלכה אליזבת (הראשונה).
אפשר פירוט? 97135
אפשר פירוט? 97181
בשבילך - בעונג.
ובכן: חוק העניים הראשון נחקק
ב-‏1536. הוא קבע תמיכה מסוימת לעניים על חשבון המיסים המקומיים (rates) ובפיקוח שופטי השלום בנפות. מטרתו היתה להקל את בעיית העניים נוצרו עקב הפרטת (כן כן) אדמות המנזרים והקרקעות הכפריות הציבוריות.
ב-‏1834 כבר נוצרה מזה 50 שנה בעיית עניים חדשה כתוצאה מן המהפכה התעשייתית. החוק החדש קבע את חובת העבודה כתנאי לתמיכת סעד ויצר את מוסד ה-Workhouse.
הכוונה היתה טובה, אך התוצאה תוארה בסיפורי האימים
של דיקנס.
היסטוריה -אבל אקטואלית בהחלט.

ושוב: אני נרגש מדו שיח ראשון זה עם כבוד מעלת פיקטיביותך. באמת.
אפשר פירוט? 97182
קודם כל תודה על ההסבר.
חוץ מזה תודה על התואר שהצמדת לי. כבוד מעלת פיקטיביותך, אכפת לך אם אני אשתמש בזה ביומן שלי? "איש התעשיות הבטחוניות" יתפוגג בתוך כמה זמן (מין הסתם, ברגע שאני אבין מהי באמת העבודה שלי).
מוריד את הכובע בפני כבודו 97307
רק נדגיש שכפי שחוק העניים יושם, העניים נענשו על שום היותם עניים...וחוזר חלילה...
אין ברירה חייבים לעצום עיניים 97774
יש לי בעיה עם אדם שטוען שהוא על סף רעב, ואז מספר שהוא זורק אוכל. לא מדובר פה על אלרגיה, כמו שהוצע למעלה. הוא אומר - לא טעים לו. וואלה, בעסה. בוא אני אספר סוד - בשלוש השנים שלי בצבא, אפילו פעם אחת לא מצאתי בחדר האוכל משהו שהיה טעים לי. חלק נרחב מהאוכל סבל מחריפות, שהיא דבר שאני לא יכול לסבול כלל. אז מה, רעבתי? לא. אכלתי מה שיש. וזה לא בגלל שהייתי כזה מזה רעב, סתם בגלל שאני שמן.

אבל ת'אמת, לא אכפת לי אם הוא אוכל או זורק או מאכיל יונים בחוץ. לא אוכל שלי. אכפת לי שלגמרי לא מפריע לו לספר על זה למצלמות.
אין ברירה חייבים לעצום עיניים 98131
גם אני אכלתי אוכל צבאי שלוש שנים (וחצי), אבל פה מדובר באנשים שחיים בעוני כרוני כבר שנים רבות. ושוב - גם להם יש זכות לחוש טעם. כמו כן, אני לא חושב שלעניים בארץ צריכה להיות בטן נפוחה כמו לסומלים כדי שיחשבו "רעבים". רעב יכול להיות גם רעב לבשר, וכל מה שהם מקבלים זה סלטים ושאר ירקות.
אגב, מה עם המאמר ששלחנו לך?
הזכות לחוש טעם 98140
זאת באמת השאלה: מהן אותן זכויות היסוד שאנחנו, כחברה, מוכנים להעניק לכל אזרח. על הזכות לא לרעוב אני חושב שכולנו מסכימים, על זכויות אחרות אני לא בטוח ומכל מקום בתיאורי העוני שמתפרסמים מדי פעם מודגש המקרר הריק ולא כל-כך המקרר שמלא בדברי אוכל "לא טעימים".
אין ברירה חייבים לעצום עיניים 98138
באותו עניין, שמעתי לפני כמה ימים ברדיו איזושהי מובטלת מתלוננת רבות על קצבת ההכנסה הזעומה שלה שלא מאפשרת קיום הוגן, וגם מודיעה בפה מלא שהיא מנויה על טלביזיה בכבלים.

אני מניח שכל זמן שהעוני מוגדר באופן יחסי זאת לא אנומליה. אולי משמעותו של "קיום הוגן" בחברה שבעה יחסית כשלנו (?) כוללת בתוכה טלביזיה בכבלים וחמש ארוחות בשריות בשבוע. זה הכל סביר בעיני, מלבד המילה "עוני" שקשורה אצלי אסוציטיבית למצבי דחק אבסולוטיים, לא יחסיים.
יש גם את אלה 98161
שבוכים שאין להם לאוכל, אבל לסיגריות כנראה יש להם, כי הם מעשנים מול המצלמה, או שיש להם קופסת סיגריות ביד, או על הספה לידם.
גם הם מכורים, נפגעי פיליפ מוריס 98166
יש גם את אלה 98179
פנחס שדה ז"ל אהב לתאר את דלות המשורר בעליית הגג כגורם יצירתי.
זה היה נסבל, כל עוד היה לו קיום מינימלי של תה,לחם וגבינה,ו*טבק*.
סיפור ידוע 98326
על ילדה שנתבקשה לכתוב חבור על עוני:
"פעם היתה משפחה נורא עניה. האבא היה נורא עני, והאמא היתה נורא עניה. גם הילדה שלהם היתה נורא עניה, וגם המטפלת של הילדה היתה עניה. אפילו הגנן שלהם, והנהג שלהם, והעוזרת, כולם היו נורא עניים."
נדבר מספרים? 96710
אכן העובד הסוציאלי ממוצא פיליפיני שמטפל בסבא שלי מרוויח 800$ לחודש. שם לב שכמעט כל הסכום הוא רווח, מכיוון שהוא חי בבית סבי ואוכל שם את ארוחותיו.
פרט לכך אנו ממנים לו חופשה בתשלום של חודש בשנה וכן כרטיסי טיסה לפיליפינים כדי שיוכל לבקר את משפחתו.

אני מניחה שטיפול באנשים מבוגרים היא עבודה כמעט אידאלית לכל אדם שזמנו בידו ומעוניין להרוויח קצת כסף. העבודה לא קשה מידי (לבשל, לכבס, לנקות, להזכיר לקחת תרופות, לשלוח מכתבים), לא צריך לשלם שכר דירה. נשמע אידאלי לסטודנטים, או לחברה שרוצים לעשות קצת כסף לפני צבא.
נדבר מספרים? 96717
אכן עבודה לא רעה בכלל (לא הכי טובה אני מודה) אבל ישראלים לא מוכנים לעבוד בה.
בעיה נוספת שעל מנת להעלות אתה שכר צריך שמשהו יממן את זה , לא לכל הזקנים את את הכסף לנושא.
נדבר מספרים? 97187
אני לא בטוח שזו עבודה כל כך אידיאלית.
אני רואה את העובדת הפיליפינית שמטפלת בסבתא שלי.
אשה בשנות העשרים לחייה, שמתגוררת עשרים וארבע שעות עם אחת שהתקשורת היחידה שלה זה בחצי תימנית וחצי עברית וגם זה רק בצעקות (בעיית שמיעה).
לעיתים אני חושב שמתפתח אצל העובדת סוג של פיגור סביבתי. מן רגרסיה כזאת לשלב האבלותי שכזה. משמיעה קולות, תנועות קטטוניות, חיוך אינפנטילי, ובעיקר - 24 שעות עם זקנה שיכולה להוציא לאדם נורמלי וסביר את החשק לשרוד את היום הבא.

(אני באמת אוהב את סבתא שלי)
נדבר מספרים? 96779
עבור חמשת אלפים נטו אני בהחלט מוכן לשקול לעבוד בחקלאות.
כמובן שגם יכללו כל הזכויות השמורות לעבוד בארץ.
האם העובדים הזרים שאתם מעסיקים מקבלים את כל הזכויות?
נדבר מספרים? 96874
החיים בנטו.
אין דבר כזה חיים בנטו. החיים הם בברוטו. מיסים כולם משלמים, על מנת שתרוויח 5 נטו עתה צריך להרוויח יותר מ7 ברוטו, אין מקצוע חקלאי שיכול להחזיק אותך בסכום כזה. לכן העובדים מקבלים פחות מחמש כמו שציינתי.

על איזה זכויות אתה מדבר?
אנחנו עובדים לפי החוק, מה שהחוק דורש העובד מקבל.
הסכנה החברתית 96689
סליחה שאני מתערב, אבל הנה כמה מהסכנות שאני רואה, אני בטוח שיש עוד כמה (אני מכיר את התחום בצורה די שטחית, אני לא שייך לקו לעובד או לשום ארגון אחר שנחשף לתחום באופן אינטנסיבי).
לפני שבועיים פגשתי קולומביאנית לא חוקית שנמצאת פה כבר 12 שנה. בנה בן ה-‏11 נולד פה וחי פה כל חייו. מה קורה איתו? מה יהיה איתו? מה יקרה איתו כשיגיע לגיל 18? אל תגיד לי שזו בעיה שלו ולא בעיה של המדינה, כי בסיטואציה הזו (שנגרמה בגלל החלטות ממשלה בעבר ובהווה), יש הרבה מאוד ילדים ונערים כמוהו. כל חייו הוא חי על זמן שאול והוא נולד מנותק, לא שייך לשום מקום.
ומה לדבי הפער החברתי? בשנים האחרונות הפער החברתי בישראל הוחרף מאוד, וחלק מזה הוא בגלל העובדים הזרים, שדחקו עוד יותר את השכר של העשירונים הנמוכים, והעשיר את הקבלנים ושאר מלככי הפנכה. (להזכירך, עובדים זרים לא עובדים רק בבנין אלא אח"כ הם ממשיכים לעבוד באופן לא חוקי כשיפוצניקים, כסבלים, כמוכרים בשוק ובחנויות - רק שהם עושים את זה ביותר זול).
בניגוד למה שאולי מקובל לחשוב, הם לא מעלים את רמת הפשיעה ברחוב (הם יודעים שאם הם לא יתנהגו יפה, יעיפו אותם מפה, ואם הם מבצעים פשיעה - זה בינם לבין עצמם). אבל הם בהחלט מעלים את רמת הפשיעה "הלבנה" - אי תשלום שכר והתבססות על עבודה שחורה. כל זה עולה למדינה כסף, בנוסף לכסף שיוצא מהמדינה בשכרם.
ומעל לכל - אנחנו הולכים ומאבדים את הסולידריות החברתית שהייתה לנו פעם. אנחנו הולכים ונהפכים לחברה של אדונים שתמיד צריכה עבד נרצע (פלסטינאים או עובדים זרים). הרמה המוסרית שלנו עצמנו הולכת ומתפוררת. עד לאיפה נגיע?
אני מסכים איתך שגם למעסיקים יש בעיה, אבל המדינה הייתה צריכה למצוא פתרונות אמיתיים שיטיבו עם כולם, ולא תרופת פלא שיותר גרועה מהמחלה עצמה.
הסכנה החברתית 96718
אני לא ממש יודע מה יש לעשות במצב כזה.
אני יודע שאם המדינה הייתה מטפלת בלו חוקיים הרי שזה היה יותר תקין, אולם משלא טיפלה בהם אין לי ממש תשובות טובות לנושא.

הפער החברתי נובע מקח שהמדינה לא עושה מה שהיא צריכה בתחום החוק, אותו עובד זר שמקבל פחות משכר מינימום בגללל שהוא לא חוקי , צריך להתפס ולא להיות פה ואז יהיה עובד זר שאו מקבל שכר חוקי או ישראלי שמקבל שכר כזה.

מניסיון עם עובדים זרים התפוקה שלהם תמיד יותר גבוהה משל הישראלי.
כל הכאבים מלבינים בכותנה הנפתחת 97215
אני קצת איבדתי את הפתיל עם התגובה שלה אני רוצה להגיב, אבל מה זה משנה...
יש משהו שאני רוצה להדגיש. ליתר דיוק שני דברים.
קודם כל, אני חושב שצריך לעשות הפרדה בין העבודה החקלאית לבין העבודה העירונית, מהרבה סיבות. ראשית, נראה לי שעובדים שמגיעים לכאן כדי לעבוד בחקלאות בד''כ נשארים בתחום זה, גם בגלל התנאים הטובים יותר וגם בגלל הבידוד הפיזי. לעומתם, העובדים שמגיעים לעבוד בבניה מתנדפים מהר מאוד, בגלל התנאים הגרועים, הבוסים המאנייקים (הקבלנים זה עם עם אופי, וזו עובדה), ובגלל שיש להם הרבה נקודות מגע עם הזדמנויות לעבודות טובות יותר - מוסכים, חנויות, ניקיון, שיפוצים ועוד הרבה מאוד עבודות שלא לשמן הם הובאו לכך. לכן, הדבר הראשון שאני רוצה להדגיש זה שצריך לבצע את הפרדה בין שני סוגי העבודות, ושמהתרשמותי הסובייקטיבית עד מאוד, הקבלנים זה עם של חרא והחקלאים לא.
דבר שני שאני רוצה להדגיש, הוא שאני לא תולה את האשמה באנשים כמוך שרק צריכים להתפרנס. אני תולה את האשמה במדינה שלא השכילה לפרוץ ביוזמות חיוביות ובונות שיעזרו לכל המדינה ככלל.
כל הכאבים מלבינים בכותנה הנפתחת 97264
בו נאמר שאנחנו מסכימים עכשיו.
ישראלים מחפשים עבודה בחקלאות 283615
ניסיתם פעם להקיש באינטרנט הצעות עבודה בחקלאות?זה יוביל אתכם לשום מקום,כנסו לאתרי הקיבוצים ותמצאו שם בפורומים המוני אדם מתחננים לעבודה חקלאית,מתחננים לעבוד אדמה,
השתחררתי מהצבא לפנישלוש שנים,מאז ועד עצם היום לא מצאתי שום עבודה חקלאית,לא בארץ.אם חקלאי לא מוצא עובדים ישראלים הוא כנראה לא מחפש או לא באמת רוצה.אני מוכן עפ בקשה לארגן רשימת צעירים מכל הארץ המעונינים לעבוד בחקלאות ולא מוצאים,מבטיח לכם שהרשימה תתעצם תוך שניות.
כל המלבין הרהו בשלטון. 96532
עמישראל יצטרך להתחיל לאזרח לא-יהודים, לפני שעמישראל יגלה שכל התשתיות הבסיסיות שלו מאויישות על ידי לא-אזרחים ששונאים את המדינה שמתנכלת להם, ויחלו בהפיכה שתחסל את המדינה של עמישראל.
כל המלבין הרהו בשלטון. 97459
ראיתי גם אזרח או שניים, ששונאים את המדינה של עמישראל, כי היא מתנכלת להם.

מספר 6 ספרתי של כמה אנשים שכועסים על ישראל...
מדינת ישראל חיה לה עם כמה מליונים שכאלה. אתה - אל תנסה להפחיד כוורנים ע"י כמה יתושים, תה' שומע?
נאמין לזה שזה יקרה 96354
היום במכולת קניתי חמישה עובדים זרים, קוטג' ובריזר בשישה עשר שקלים. המוכר אמר שגם בשבוע הבא לא צפוי מחסור בעובדים זרים ואפילו יהיה מבצע משולב עם קרלו. ויפה שעה אחת קודם.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים