מחלוקת בעדה החרדית על השתתפות נשים בקורס עזרה ראשונה 1213
מחלוקת בעדה החרדית על השתתפות נשים בקורס עזרה ראשונה. ראשי העדה החרדית מנסים למנוע מנשים חרדיות להשתתף בקורס עזרה ראשונה שיוזם ארגון זק''א בשיתוף מד''א ומשרד הבריאות.

לדברי יהודה משי-זהב, יו''ר הארגון ויוזם הקורס, הכוונה היא להעביר קורס כזה לנשים שנמצאות כל היום בביתן, כדי שתוכלנה לטפל במקרי חירום אצל בני המשפחה. מדובר בקורס עזרה בסיסי, שנמשך ארבעה ימים ואמור לתת הכשרה בסיסית בלבד.

בימים האחרונים נתלו בשכונות החרדיות בירושלים מודעות שבהן נכתב שאסור לנשים להשתתף בקורסים האלה, מחשש שהן יגישו עזרה במקרי פיגועים. לדברי משי-זהב, המתנגדים הם אנשי העדה החרדית, שמנהלים גם מאבק נגד גיוס חרדים לנח''ל החרדי. לאחר פירסום הכרוזים נפגש משי-זהב עם הבד''ץ של העדה החרדית ושם נמסר לו שמדובר בגיוס בנות לשירות לאומי, ולכן הדבר אסור.

בימים הקרובים יוציא זק''א מודעה נגדית, עליה חתומים רבני הארגון, המתירים וממליצים לעבור את הקורס. מספר הנרשמות הגדול ביותר לקורס, מסתבר, היה משכונת מאה שערים בירושלים.
קישורים
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

נשים אפגניות יעזרו לנשים חרדיות 103119
להתמודד עם הטראומה שנובעת מחסך לימודי. על נשות הטאליבן נאסר ללמוד מקצועות רפואיים.

אישה הורדה מאוטובוס בשל מחאת נוסעים חרדים על לבוש לא-צנוע.

דיון 1164
דיון 535
נשים אפגניות יעזרו לנשים חרדיות 103136
שכחת את "פעוט נהרג מנפילת מקלט טלוויזיה" (לא שהנשמה היתה עוזרת, לצערנו).

דיון 1131
ואיך לגברים מותר? 103199
איך בעצם מותר הלכתית לגברים לטפל בנשים שנפגעו בפיגועים? הרי במקרים רבים צריך לקרוע מעליהן בגדים וכאלה. למה להם מותר ולנשים אסור?
ואיך לגברים מותר? 103200
קוראים לזה ''פיקוח נפש'' וכל המציל נפש אחת בישראל כאילו הציל עולם ומלואו.
סקס ודת לעומת החולה 103410
אולי זה יש משהו בהסבר הזה:

לדת יש אובססיה עם סקס, אולי גם בגלל שהדחף המיני הוא הכוח היחיד שיכול להתנגד לדומיננטיות הדתית. הדת מחזיקה מעצמה כדבר "רוחני" ואילו הסקס הוא הסמל בה' הידיעה לכוחות החומר, שעל פי תפיסת הדת הם נחותים מהרוח.

הפסיקה קובעת שאם אדם חולה ונמצא בסכנת נפשות, אפשר ואפילו צריך לעשות _כמעט_ הכל כיד לטפל בו, כולל עבירות על איסורי התורה. ז"א, אפשר להאכיל אותו טריפות או בשר וחלב וכיוב'.

"כמעט" משום שאסור לרפא אם יש חשש או מימוש של "גילוי עריות". אולי האחות הרחמניה נמצאת בנידתה והחולה הוא כהן? אולי זו בתו והוא חולה בנמק באבר מינו?
די די די 103415
לפני שהדיון יהיה מופרך לגמרי:
אחות רחמניה נידה
מטפלת בחולים כהנים

אחות רחמניה שמגדלת חתולים
לא מחרימה חולים קרחים

אחות רחמניה שאיננה סולנית במקהלה
מטפלת בלוויים

אחים רחמנים
מטפלים בחולות כחולות עיניים
וגם בחולות ממושקפות.
מה די? 103431
עם כל הכבוד (אמירה יופמיסטית כמובן, שמשמעותה מעט שונה...), מדובר על שתי קבוצות שונות. האחת, אחיות רחמניות שכבר עובדות או לא נתונות בסד הרבנים המתנגדים, לעומת המניעים של הרבנים המתנגדים האוסרים לימוד כזה על קבוצה אחרת שכן נתונה להשפעתם.

אגב, מופרכותו (או סהרירותו) של הדיון ניקבעה כבר בהתחלה על ידי הנושא שלו.
מה די? 103470
נדמה לי שטלי ניסתה לרמוז לך, בעדינות וישנית אופיינית, שאין שום קשר בין דיני ריחוק נידה לדיני כהונה.
וישנאית, לא ''וישנית'' 103831
מה די? 103833
שלש פעמים זעקות "די" זה "עדינות אופיינית" בשבילך?
אני חושבת שאני לא רוצה להיות בסביבה כשאתם נעשים באמת תוקפניים.
ספקולציה אלטרנטיבית 103765
הדתות היהודו-נוצריות משתמשות במין בתור אמצעי, מכשיר ללימוד משמעת וציות להוראות הבורא, כלי לריסון הרוח החופשית ולדיכוי השאיפה להנאות "חומריות" בעולם הזה. אם הצלחת לרסן את היצר הבסיסי ("חייתי") הזה, סביר שתעמוד גם בפני פיתויים קלים יותר כמו שתיית אלכוהול או אכילת חזיר; מי שמקפיד על הלכות נידה לא יתקשה גם להניח תפילין בבוקר (ולא רק בגלל שעת השינה שהרויח). קצת בדומה למה שהיה נהוג פעם בצה"ל: שבירת רוחו של הטירון כדי שאפשר יהיה לעצב ממנו לוחם ממושמע.
ספקולציה אלטרנטיבית 103772
היהדות, ששאבה את התפיסה הזו אולי מהיוונים, מחלקת את החושים לנעלים ונחותים. הראיה, השמיעה והריח הם הנעלים ואילו הטעם והמישוש הם הנחותים. בקרב קבוצת העליונים, הראיה היא הנעלה על כולם ובקרב הנחותים, המישוש הוא הנחות ביותר.

הסיבה היא שהחושים הנעלים אינם דורשם מגע פיזי בין האדם לאובייקט המגרה ולכן ישנו מימד מטאפיזי או מיסטי שנותן להם את התכונות הנעלות, שלא לדבר על אלוהיות בעליל - נשמה המסוגלת לחוש דברים באופן בלתי אמצעי.

מכיוון שהחומר הוא נחות על הרוח, ברור מדוע חוש שדורש מגע עם החומר הוא חוש נחות, למרות נחיצותו.

חוש המישוש בא לידי ביטוי בצורה האולטימטיבית באמצעות המין, משום שמין הוא [בעיקר] אקט החדירה והמגע הכולל של גוף בגוף, בנוסף כמובן לתחושות העמוקות והאנרגיה (נפשית וגופנית) הגדולה שמושקעת.

אגב, מבחינה אבולוציונית, אם מותר לי לעשות בתגובה אחת שעטנז אינטר-דיסציפלינרי, חוש הטעם והריח הם הפרימיטיביים (ראשוניים) ביותר.
ספקולציה אלטרנטיבית 103841
כאשר מעלים תיאוריות כמו זו (או אלו של רב"י), חשוב להבהיר מהי, בעצם, מסגרת התיאוריה. הרי אין איש אחד שעומד מאחורי הדתות היהודו-נוצריות, והוא שמחליט להתשתמש במין בתור אמצעי וגו'. ואני מניח שהסבר כזה הוא לא ההסבר הסטנדרטי והגלוי שמרבית המאמינים יתנו למצוות ולכתבי הדת. זהו הסבר ברובד סמוי כלשהו. ויש מספר דרכים שהסבר כזה יכול ללכת בהן, למשל -

1. זה היה הרציונל של אנשים שעיצבו את הדת בראשיתה, אך הם יצרו את הדת להמונים כך שהרציונל הזה יהיה מוסווה;

2. "קברניטי הדת" גם היום יודעים זאת, ושומרים את הידע הזה כקליקה סגורה;

3. הרציונל הזה קיים בתת-מודע קולקטיבי של מאמיני הדת (או של ראשיה, או של מייסדיה).

למה אני מציק לך? כי התיאוריה כפי שהצגת אותה נראית סבירה על פניה, אבל כל אחת מהאפשרויות 1, 2 ו-‏3 שהצגתי כאן נראית לי הרבה פחות סבירה, כל אחת מסיבות אחרות. איני טוען שאין אפשרויות אחרות; אולי לא חשבתי מספיק. אבל בתור מי שהציג את התיאוריה, עליך הנטל להסביר באיזה מישור בדיוק אתה מדבר.
ספקולציה אלטרנטיבית 103875
שים נא לב לכותרת שנתתי להודעה שלי. אל"ת(יאולוג), וביום שבו אעסוק ברצינות בתיאוריות על התפתחות הדת תוכל לקרוא לי שוטה.

מכל מקום, פטור בלא כלום הרי לא אצא מזה, כך שהמשך הספקולציה גורס שכנראה סעיף 3 שלך הוא הנכון, או אולי וריאציה קטנה על הסעיף הזה שאומרת שרק דתות שמסיבות כלשהן (מוטציות מקריות?) נקטו בגישה הזאת שרדו והן איתנו עד היום, גם מכיוון שזאת טקטיקה יעילה לשגת המטרה הדתית, וגם מכיוון שאכיפת מגבלות על חיי המין היתה בעלת ערך קיומי לחברות שהאמינו באותן דתות: פחות מחלות מין, יותר סדר חברתי, תא משפחתי יציב כבסיס לגידול ילדים בריאים וכד'.

אני חושש שההסבר הזה לא מחזיק הרבה מים, ובטח שהוא לא מסביר את הצלחתן של הדתות המזרחיות (אגב, מישהו יכול להאיר את עיני בקשר לעמדת הבאהים בשאלות אלה?). אני רק יכול לחזור ולהגיד שאל"ת.
ספקולציה אלטרנטיבית 103880
דווקא השאלה של ירדן (אם אני מבין נכון) לא עוסקת בתיאולוגיה. היא עוסקת בפרדיגמה שאתה בוחר לניתוח החברה.

(והסבר שתלוי במוטציות מקריות באמת לא מחזיק מים).
בדיוק. 103939
ספקולציה אלטרנטיבית 106944
בוא אני אזרוק לך עצם (או שימפנזה, בעצם): השליטה בסדר המיני היא אחת הפריבילגיות החשובות של זכר האלפא בקבוצה של שימפנזים. כעקרון, הוא זה שקובע מי רשאי ומי לא רשאי לקיים יחסי מין עם הנקבות (ואיזה נקבות) בקבוצה. בני ברית פוליטיים ירוויחו יחסי מין, בעוד יריבים עשויים למצוא את עצמם מגורשים מכל נקבה שהם מתקרבים אליה (גם אם הנקבה מעוניינת). דווקא החלשים ביותר, אלו שאינם מעורבים במאבק הפוליטי, זוכים לפעמים מההפקר.

מכאן כבר אפשר לצאת די בקלות להמשך - אם הדת התחילה בקרב קבוצה מצומצמת (שבט קטן) שבראשו עמד מנהיג יחיד, הרי שהגיוני שהוא יקבע כללים מיניים שיפעלו למען דיכוי יחסי המין בין הזכרים האחרים לבין נקבות. מכיוון שהיהדות היא דת שתומכת בריבוי נשים (בתחילת דרכה), זה אפילו די הגיוני.
אז, דומני, האפשרות הכי סבירה היא דווקא הראשונה מבין אלו שירדן ניסח, כאשר כל הקונספט מבוסס על הביולוגיה האנושית והאינסטינקטים של מי שיכול להחשב "זכר האלפא" של השבט.
ספקולציה אלטרנטיבית 107050
לפחות במחשבה ראשונה, מה שאתה מתאר נשמע לי אפשרי, אבל די מדהים: היה איזה קוף שהיה לא סתם מייסד דת, אלא מייסד *הדת*.
ספקולציה אלטרנטיבית 107055
היה גם קוף שהמציא את האש. עכשיו השאלה היא, מי בא קודם:

אם בא הקוף עם האש קודם, הרי שהדת צמחה מחבריו של אותו הקוף, ששמרו על סוד האש בשקט, והשתמשו בו על מנת לשלוט על האוכלוסיה. אז בא הקוף ממעמד שליטי האש ששנא את הממסד המושחת, והביא את סוד האש אל העם. אותו קוף שילם על כך בחייו, בדרך די אירונית: העלו אותו על המוקד.

אם בא הקוף עם הדת קודם, הרי שלתגליתו של הקוף עם האש הייתה התנגדות רבה מקרב הכהנים, שראו באש כלי של השטן, שהרי קור החורף הוא מבחן האל לאמונתם של הקופים. הקוף שגילה את האש נאלץ לחיות בהחבא, אך התגלה ונרצח. אנשי הדת, בינתיים, גילו שהאש מאד נוחה להם, ולבסוף, לאחר שנים רבות, כאשר קוף קטן ותמים גילה כי הם משתמשים באש המשוקצת, הציגו אותה כ"אש האלים" שבאה להם מן האל לאות הערכה לדבקותם בו. הסוף דומה למקרה הראשון.

מסקנה: no good deed goes unpunished.
ספקולציה אלטרנטיבית 107086
איך הגעת לזה? אני אמרתי בדיוק את ההפך - משום שמדובר בדבר שמבוסס על הביולוגיה שלנו, הרי שהוא יכול היה להתפתח במקביל במקומות רבים. התאור הזה מאוד מתאים לדת - קח קבוצת ילדים בני יומם, שים אותם באיזה מקום מרוחק בלי מגע עם בני אנוש, ורק תדאג שהם ישרדו. אני מבטיח לך שתוך 5-6 שנים כבר תהיה להם מערכת דתית בסיסית. זה לא סתם מם - זה מם שנובע מתוך הגנים שלנו.

אי לכך, כל מיני קופים יסדו כל מיני דתות, כשלרובן היו מאפיינים משותפים מסוימים. כששבטים מסוימים השתלטו אחד על השני, הייתה האחדה של הדתות (או העלמות של אחת מהן לטובת השניה). כשנוצרו קשרי מסחר בין שבטים, הם למדו להכיר אלו את דתותיהם של אלה. מכיוון שהיה דמיון בסיסי כלשהו, החל תהליך של הדמות ביניהן.
ואז יום אחד איזה קוף אחד החליט שהאלוהימים של כל השאר הם בולשיט, ורק שלו הוא האל האמיתי היחיד. אנחנו יודעים מה קרה אח"כ.
שימפנזה או גורילה? 107095
נדמה לי שאצל השימפנזות מין הוא פחות או יותר פריבילגיה של כל הזכרים (ולכן יש להם אשכים ענקיים).
שימפנזה או גורילה? 107096
כמעט כל השימפנזים יצליחו לקיים יחסי מין (בניגוד לגורילות, שם רק ''כסופי הגב'' יצליחו לגרום לנקבה לשכב איתם). השאלה היא עם מי, כמה, ובאיזו רמה של לגיטימציה. האשכים הגדולים אכן נועדו לאותם משכבים בלתי-לגיטימיים, בתקווה שבפעם הגנובות הללו הם יצליחו להתרבות.
תגובה ב' 107113
פעם אחת לא הבנתי אותך, עכשיו ננסה שוב (לא להבין אותך):
לפי התיאוריה הזו, היינו מצפים לתופעה לפיה לכוהני דת יש יותר היתר לפעילות מינית מלשאר הציבור. בפועל נדמה לי שאנו רואים את ההיפך, במידה שיש הבדל.
תגובה ב' 107125
אולי זה ההיפך בגלל שנמאס למאמינים מהמצב בעבר הרחוק, בו אכן לכוהני דת היה היתר מיני שכעין זה. ז''א, הרגולציות הקיימות היום באו לשמור בדיוק נגד מצב שכזה. אם נביט על כמרים, זה נראה לי כמו גישה של ''שחור ולבן'' - ''אם נרשה להם לקיים יחסי מין, הם ינצלו לרעה את הסמכות הדתית שלהם, אז בואו נאסור עליהם קיום יחסי מין באופן גורף, ונתרץ את זה בערכים פוריטניים שונים''.
זה רק ניחוש, כמובן.
תגובה ב' 107140
אכן, עיוות ממטי. זו צרה קטנה שהביולוגיה שלנו לא חזתה - אותו הדבר ממש שבהתחלה נועד לתת יתרון אבולוציוני לפרט, השתלט על העסק כל כך חזק, עד כי כיום הוא העיקר, וההתרבות היא משנית. דומה קצת לרעיון המרטיריות - הדת הופכת לסוכנת של התאבדות במקום של הנצחה עצמית.
ספקולציה אלטרנטיבית 103876
אנא קרא את המכתב של אחד ישעיהו שטיינברגר תחת הכותרת "אם הגלגל יתהפך".

אני לא מומחה להסטוריה של הדתות אבל סביר לחשוב שכמו שהנצרות, על פי טענת היהדות, איננה אלא בתה של היהדות, הרי גם היהדות לא נוצרה יש מאין. מעבר לקשר בין יהדות לדתות קדומות יותר, הרי "דת" היתה קיימת מן הסתם אלפי שנים אם לא עשרות אלפי שנים, שמאניזם, מכשף השבט, המרגיע הקהילתי, הפרשן הקבוצתי לעניני טבע וכדומה.

באותה מידה, לא נראה לי סביר שמאחורי ההסברים הללו, או כפי שהם ידועים כיום בציבור בשם "דת", עמד הוגה יחיד או אפילו קבוצת קונספירטורים מסוימת. זהו תהליך התפתחותי כזה או אחר, שצבר עם הזמן הסברים ופרשנות, אולי בתהליך של משוב חיובי - כל פרשנות הזינה את הפרשנות הבאה. את המשוב החיובי הזה מראה יפה המכתב אליו הפנתי.

נניח לרגע שאנחנו מקבלים את העובדה שהתורה מתארת דבר מה שמקורב לאיזו "אמת". כל הפרשנות שהכותב ההוא מציע איננה פרשנות תורנית (שאולי עמים אחרים יכולים היו לקבל אותה) אלא פרשנות פנים יהודית (שוב, אם נתעלם מהעובדה שהזוהר מרוחק אלף שנה מרש"י ועליו היו השפעות חזקות ממיסטיקה לא יהודית). הפרשנות הפנים יהודית הזו ניזונה בשלב ראשון מההנחה שהתורה "אמת היא" ולכן היא יכולה לבנות עליה נדבך מדרשי שמחזק את מה שהפרשנות הראשונה מניחה. על שלב הפרשנות השני מתווסף השלב השלישי שמחזק עוד יותר את הדעה בה מחזיק הפרשן, מלכתחילה.

בסופו של המכתב, מתקבל הרושם שכאילו כל נדבכי הפרשנות (המוטים, כאמור, מעצם בנייתם) מביאים אותנו קרוב יותר לאיזו "אמת" שככל שמעמיקים בה היא יותר ויותר יהודית, ואז, במין סלטה מורטלה, הפרשנות הזו אמורה להיכפות גם על לא-יהודים.

האנלוגיה למשוב חיובי - שבו כל סטיה או הזחה מאיזו נורמה או שיוויון בסיסי נוטה להעצים את ההזחה - נראית לי מתאימה לתאור המהלך הספירלי של הפרשנות הדתי שניזונה מתוך עצמה. רקורסיביות אמרנו?

נקודה נוספת שקשורה לפתיל הזה היא הקשר בין מלה למין, המלה כאמצעי ל"צניעות והגבלת המתירנות המינית" כדברי הכותב, והקשר המידי שהוא עושה בין הזכות על ארץ ישראל לבין סקס, בין מחויבות היהודי לאמונה באל לבין מין. משהו קרא בפרויד לאחרונה?
ספקולציה אלטרנטיבית 103877
זוהר מרוחק אולי אלף שנה מהמדרש ולא מרש''י כמו שכתבתי.
ספקולציה אלטרנטיבית 104024
צר לי, התקשיתי לעקוב אחרי תגובתך, ובעיקר לא ברור לי איך היא קשורה לזו שלי.

הרב שטיינברגר אכן מציע הסבר למצוות המילה; זהו הסבר פנים-דתי, שיכול לשכנע גם לא-דתיים; זה לא מסוג ההסברים החוץ-דתיים למצוות שהצעתם שכ"ג ואתה.
ספר חביב: 104713
ספר חביב: 104732
יש בו מידע מעניין על האיסלם כי ארמסטרונג השקיע שנים טובות בלימוד הנושא, וגם על הנצרות בתוקף היותה נזירה לשעבר. יש בו מידע טוב על היהדות - אולי לכמה איילים זה יראה מעט טריוויאלי, אבל הרבה אחרים יכולים ללמוד ממנה דבר או שניים. דבר אחד שהפריע לי הוא שקראתי איפהשהו שהיא לא קוראת ערבית או עברית והשתמשה בתרגומים לאנגלית. בתור ספר מבוא שמקיף את שלושת הדתות המונו, ומקשרת ביניהם, זה ספר לא רע בכלל.
ולכן "חביב" ולא "גאוני" :) 105451
אכן קריאה טובה ואכן אף אחד לא יפול מהכסא בגללו.
ספקולציה אלטרנטיבית 103842
אבל בדת היהודית יש כללים ותקנות לכל פעולה של יומיום ושל חג, ואפילו הקטנה ביותר. מנקודת ראות זו, חיי המין הם פשוט עוד סעיף ברשימת הפעולות שיש להקפיד על מילוי הכללים הקשורים בהן. אין סיבה שבנטילת ידיים ובגידול ירקות (למשל) יהיו גבולות קשוחים, ודווקא במין יהיה חופש יחסי.
ספקולציה אלטרנטיבית 103878
אליבא דרב"י המין זוכה ליותר תשומת לב מעניינים אחרים. מצד שני, גם אצל פרויד זה ככה. אם נאחד את שתי האבחנות האלה נוכל, אולי, לעשות ספקולציה נוספת שהעיסוק האובססיבי במין ביהדות נובע מהדחקה: החבר'ה האלה בילו את רוב זמנם בחברה חד-מינית, ולפיכך עסקו באוננות אינטלקטואלית. כמה פשוט.
ספקולציה אלטרנטיבית 103881
אי לך, שוטה שבעולם. אני סוגר את המחשב לשבת אחת, ואתה רץ ומצטרף בכזו חדווה לספקולציות מופרכות.

מתוך 63 המסכתות בששה סדרי משנה, יש רק שלוש שאפשר (בדוחק) לשייך את עיקר עיסוקן לעניינים הקשורים במין.
ספקולציה אלטרנטיבית 103918
אני קיבלתי את דבריו של רב''י כנכונים, ואם תטען שזאת שערוריה אני משסה בך את סמילי.
ספקולציה אלטרנטיבית 103978
אמור לי מי הרב''י שלך וגו'.
סקס ודת לעומת החולה 103980
עוד דבר לגבי ה''אובססיה עם סקס'' - היהדות, עם כל כמה שהיא קובעת גבולות, לפחות לא הופכת את העינוג המיני עצמו לדבר אסור שיש להתבייש בו. הנצרות הרבה יותר פוריטנית מבחינה זו.

ואם הזכירו כאן את הבהאים - למיטב ידיעתי, הכללים בתחום חיי המשפחה והמין הם מהשמרניים והנוקשים ביותר בדת הסובלנית הזו.
ואיך לגברים מותר? 103203
בדיוק איך שלנשים מותר. לצורך רפואה, מותר. רק מה - באמת שאין לי שום הבנה לגבי ההתנגדות של "העדה". הלכתית? שטויות. הייתי רוצה לראות את הנימוק ההלכתי לזה, כשבכל ספר הלכה שקראתי מימי כתוב ההיפך. הטענה שזה "שירות לאומי" אפילו לא משכנעת את מי שכתב אותה, אני חושב.
לא מדויק 103213
ככל הידוע לי, יש א-סימטריה בהלכות שמירת נגיעה למיניהן. לגבר מותר לגעת באשה בתולה, זו האשה שחוטפת. לכן גבר יכול לטפל בעשרים נשים פצועות בשטח בלי שום קשר לפיקוח נפש, ואילו בתולה יכולה לטפל בעשרים גברים פצועים בשטח רק משום פיקוח נפש.
בכלל לא מדויק 103241
דווקא לא. האיסור החמור של נגיעה, ראייה ושמיעת שירה הוא על הגבר: לו אסור לגעת באישה. האיסור של אישה הוא לא להכשיל את הגבר, קוראים לזה "לפני עיוור לא תשים מכשול". כך שלמעשה יש בעיה קשה יותר לגברים בסביבת נשים מאשר הפוך. כל זה כאשר לא מדובר בפיקוח נפש.
פיקוח נפש דוחה הכל חוץ משלוש מצוות ספציפיות. ואין שום א-סימטריה בזה.
סתם שתדעו.
ובעניין דעה אישית - זה עצוב בעיני שדברים שיכולים להמנע כל כך בקלות, קורים שוב ושוב. כמו ילד שטובע בדלי, וילד שלוקח כדורים של אמו או שותה אקונומיקה או אלף דוגמאות אחרות. לימוד עזרה ראשונה זה חשוב, אבל עוד יותר חשוב חינוך למניעה. ועד כמה שאני מכירה, החברה החרדית היא בין המקומות עם המודעות הנמוכה ביותר לכך (לדוגמא צעצועין עם תוי תקן, בטיחות בבית וכד').
אולי בנאלי, אבל נק' למחשבה.
בכלל לא מדויק 103266
אכן - בסרט ''טהורה'' שהוקרן השבוע, הסבירו שבזמן הנידה, אם הגבר חולה, אשתו יכולה לטפל בו (ולגעת בו) דרך חציצת בגד. אם האשה חולה, לגבר אסור לטפל בה, ולא לגעת בה גם דרך בגד, שמא יתקוף עליו יצרו.
בסרט ''טהורה'', שראיתי מזמן 103400
(בפסטיבל הסרטים בירושלים), כמעט כל מה שמופיע בתור ''הלכה'' לא מדוייק. כולל הטענה הזו (שהיא רק לדעה מסויימת אחת, שכבר לפני כמה מאות שנים ישב אחד מגדולי הרבנים דאז ודחה אותה). לא בעיה למצוא מה שרוצים, תלוי איזה ספר קוראים.
בסרט ''טהורה'', שראיתי מזמן 103440
לק"י
באמת אין פה אף אחד שמבין?
ההיתר אינו קשור עם פיקוח נפש. ממה הוא נובע? קצת ארוך. באשר ל"טהורה" לא ראיתי. אבל לפי מה שמצוטט משם זה סרט שרלטני.
אליצור
זה אכן סרט שרלטני ומניפולטיבי. 103486
ספק אם פה המקום לפתוח דיון בשו''ע ונו''כ, מרדכי ורמב''ם. אני לא מתכוון לעשות זאת, ולו מחוסר זמן וספרים תחת ידי. אבל אם אתה רוצה להסביר, בשמחה.
שתי נקודות - 103495
לראשון שמפרש את ראשי התיבות לק''י.
לא קונה ישראלי? (או יפני) 103523
או ירקוני
שתי נקודות - 103527
לישועתו קיויתי? יהההההההה! (עפ"י פא"צ, בהודעה שהלינק שלה נמסר כאן איפשהו).

או: לניסים קיויתי ייחלנו - אנחה משותפת לצופי בוני גינזבורג, וגם על זה התנהל כן דיון קצר לאחרונה.

בקיצור, מר ו., במקום לבטל את זמנך בהרצאות של המדען הראשי של דוד גוגל, מוטב שתשנס מותניים ותתרכז בדברים החשובים בחיים.
באמת, מר וייל 103535
תגיד לו במקום זה מה המבנה הטופולוגי של האייל?
בפרט עם מנגנון התגובות הנוכחי, זה הופך להיות מין עץ גדול עם לולאות שיוצרות בלונים כמו שלי כשהם מקשרים לתגובה 103527

ועתה אצא לי למסוק זיתים בכרם מהר"ל

___________
ומי שרוצה טרמפ שיבקש מערן באיציק את הסלולרי שלי
באמת, מר וייל 103539
אתה באמת צריך הרצאה על גרפים ציקליים? צא למסוק את זיתיך, ותיזהר ששום מתנחל מבולבל לא יירה עליך.
באמת, מר וייל 103558
יהיה באמת מעניין להריץ את אחת השיטות הללו:
ולראות מה יתקבל :-)
באמת, מר וייל 104771
לינק נפלא.
תודה.
... 103611
תגובה 93928
אכן כך. תודה. 103617
לישועתך קיוותי ה' 103532
כשהי' בסוף הר"ת הוא תחילתו של אחד הקיצורים המקובלים לכתיבת שם א-להים.
יש נקודות?
לישועתך קיוותי ה' 103634
שכ''ג היה קרוב, האלמוני נתן קישור, ואתה ענית נכון (אבל שלישי). חלקו את הנקודות ביניכם.
לישועתך קיוותי ה' 103636
הנקודות שלי הולכות לאהמ''ה, השתמשתי בלינק שלו בלי בושה.
לישועתך קיוותי ה' 103698
יופי. הרבה יותר קל לחלק שתי נקודות לשניים מאשר לשלושה.
תימנים משתמשים בלק''י במקום בס''ד 103832
תימנים משתמשים בלק''י במקום בס''ד 106354
תגיד לבשן, מה קרה פתאום שהפכת לאלמוני?
בסרט ''טהורה'', שראיתי מזמן 103531
''טהורה'' בא להעביר את חוויותיהן של נשים שונות ויחסן לטבילה במקווה ולשמירת שבעה נקיים. רוב המידע שמובא בו, מובא מפיהן (הפירוט של איסור נגיעה בזמן מחלת האשה הובא מפי חוזרת בשאלה). מה שלא הובן מפיהן הוא הסיפור על מרד הנשים במקוה במצרים, והרמב''ם שפסק בעקבות כך שאשה מורדת תגורש.
שמישהו יעדכן אותם שאין אלוהים, 103271
אז הם יכולים לרדת מכל התסבוכת המיותרת הזאת שהם נכנסו אליה. שישתו כמה בירות או משהו...
שמישהו יעדכן אותם שאין אלוהים, 103272
דיון 940
כן... 103275
אם רק הייתי נכנס לדיון הזה יותר מוקדם... זה נושא שחביב עלי מאוד באופן אישי. מתוך המעט מאוד ספרים שקראתי בשנתיים האחרונות, הרוב דנו בסוגייה הזו.
אני מבינה שאתה לא אוהד מכבי חיפה 103277
יש לי התכווצות! 103287
(האימייל הושאר בכוונה, נמאס לי ממלכודת האיילים האלמוניים, הורסת כל בדיחה)
? 103359
(?!)
אני אשלח את הבן שלי למכון שמשון 103364
סלים וארזה: יש אלוהים נשרק'ה?
נשרק'ה: יש לי התכווצות!

מהמערכון של הגשש החיוור על האב שמלמד את בנו הלא-כל-כך-גבוה-וספורטיבי לשחק כדורסל במקום ללכת לבית הספר.
חור בשכלה. 103368
אה... זה חור בהשכלה שלי. אבא שלי ניסה להכות בי גשש חיוור מאז שחר ילדותי. למדתי קצת. אבל את הרוב הזנחתי.

זה קשור לזה ?
"מעל המקרר נשר'קה !"
חור בלבנה. 103372
(+)
חוואות ואמונה 103579
קבוצה של יהודים אורתודוכסיים ייסדה ישבו חקלאי שיתופי במסצ'וסט, במטרה לגדל מוצרים כשרים ואורגניים. בכתבה מהעמוד הראשון של הניו יורק טיימס, נאמר שעם התלבושת המסורתית של חסידי לובביץ', הם נראים לא כל כך שייכים לעמק השלו שבניו אינגלנד.

חוואות ואמונה 103584
למה "לא שייכים" בעצם? לא מזכירים קצת את ה"אמיש"?
חוואות ואמונה 103774
רוב ההאמיש נמצאים בפנסילבניה, שזה די רחוק.
חוואות ואמונה 103790
כן, אבל זה אותו רעיון. לא?
חזרה לנשים חרדיות... 136489
לא כל-כך הבנתי מה הבעיה בכך שנשים חרדיות ילמדו עזרה ראשונה ויעזרו בפיגועים (יש לי בכלל בעיה עם התייחסות החרדים לנשים, אבל זה דבר אחר). אם כבר, שיאסרו על גברים לעזור. גם לגברים יש הלכות דומות לנידה של נשים - זב וכדו'. בכל מקרה, זה פיקוח נפש. כמה שיותר אנשים שעוזרים, יותר טוב.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים