צעירה שנאנסה תובעת פיצויים מהאנס 1385
צעירה שנאנסה תובעת בבית המשפט המחוזי בתל־אביב את האנס, ומבקשת מבית המשפט להכיר בנזקים הנפשיים והפיזיים שנגרמו לה בעקבות האונס שעברה. מדובר במקרה נדיר של תביעה אזרחית מצד קורבן אונס נגד אנס.

לפני כחודשיים הורשע האנס, רמיז מירזייב, בבית המשפט המחוזי, ונידון לחמש וחצי שנות מאסר. בכתב התביעה שהגישה הצעירה לבית המשפט היא כותבת כי מאז האירוע היא סובלת מכאבים בלב, כאבי ראש, כאבי בטן וקוצר נשימה; כמו כן היא סובלת מטראומה ואינה מסוגלת לקיים יחסי זוגיות. לדבריה, היא חוששת שלא תוכל להקים משפחה בעקבות האונס. הצעירה מספרת גם כי פוטרה כבר משני מקומות עבודה, לאחר שבזמן העבודה סבלה מהתקפי חרדה, שהתבטאו באובדן הכרה וקוצר נשימה.

בכתב התביעה לא מצוין הסכום שאותו תובעת הנאנסת. היא מציינת בתביעה כי אין סכום שיוכל להשיב אותה למצבה מלפני האונס והיא מבקשת מבית המשפט שיעריך את הנזקים שנגרמו לה כתוצאה מהאונס.
קישורים
Ynet
הארץ
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

טוב מאוד 133319
במקום התוצאות המחפירות אותן משיגה מערכת השיפוט באמצעות שיפוטה התמוה,
נקבל צדק אמיתי.

יישר כח.
טוב מאוד 133324
ומי יקבע את גובה הפיצוי אם לא מערכת השיפוט באמצעות שיפוטה התמוה?
טוב מאוד 133326
לפני שתקבע מערכת המשפט מה גובה הפיצוי, עליה להכריע בשאלה האם היא בכלל זכאית לפיצוי, כלומר, האם נגרם לה נזק כלכלי. יתכן ויטען פרקליטו של הנאשם כי בכך שנבצר מהתובעת להקים משפחה, הרי אפילו נגרם לה חסכון, שכן היא יכולה להסתפק בדירה צנועה יותר, ויחסכו לה הוצאות חנוך וגדול ילדים. (1)

______
(1) למי שחושב שטיעון זה מופרך, הרי היה פעם דיון בתביעה (אזרחית) שהגיש אדם (2) כנגד מדינת ישראל, כיוון שעקב פעולה של צה"ל, אשר הוא לא היה מעורב בה, נקטעו רגליו. פרקליטות המדינה טענה כי נגרם לו חסכון בסעיף ההנעלה.
(2) יש צורך לציין שהתובע היה פלסטינאי?
טוב מאוד 133327
(2) אא"ט, היה מקרה דומה שבו הפרקליטות ענתה, בתשובה לתביעת פיצויים של פלסטיני שבן משפחתו נהרג (אב/אם מבוגר או ילד, לא זוכר בדיוק), בתשובה דומה. פדאוריסטיים/תקדיניסטיים/עורכי-דין-באופן-כללי - מישהו יכול למצוא את המקור?
טוב מאוד 133338
אשתו.
ובשני המקרים היתה מעורבת פליאה אלבק בייצוג המדינה.
טוב מאוד 133353
מזכרון:
"בנוסף לכל ההגנות הרגילות, צריך לטעון כי התובע רק הרוויח ממות אשתו, כיוון שבחייה היה עליו לזון ולפרנס אותה; ולכן נזקו הוא, לכל היותר, אפס."
טוב מאוד 133354
הסבר לניסוח ("צריך לטעון"): פליאה אלבק לא היתה הסנגורית בתיק; היא היתה אחראית בפרקליטות על הסנגור בתיק זה, והציטוט הוא ממזכר שהיא שלחה לו. לפחות בעיני זה עושה את זה פחות מזעזע.
ללמד סנגוריה על פליאה אלבק 133355
התכוונת לכתוב שהיא לא הייתה הקטגורית בתיק, נכון?
ללמד סנגוריה על פליאה אלבק 133356
לא. התיק היה תביעה אזרחית של האלמן נגד מדינת ישראל. פרקליטות המדינה, ובמסגרתה פליאה אלבק, נדרשו להגן על מ''י.
צודק. סליחה על ההפרעה 133359
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 133378
שע''פ מ''י יכול היה להמשיך ולבצע את עבודתו בעזרת פרוטזות.
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 133380
זה לא שהוא סתם יכול היה להמשיך לבצע את העבודה, הטענה הייתה שעכשיו יותר קל לו, כי את הפרוטזות, בניגוד לידיים, אין שום בעיה להכניס לשמן הרותח.
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 134851
וגם אפשר לעצב אותן ככפות, כך שיוכל ליצור את הכדורים ביתר קלות! גדול!
השלב הבא, כמובן, הוא לשרוף למישהו את הפרצוף ולטעון שעשינו לו טובה כי הוא היה מכוער.
נדמה לי שהיה שם גם מוכר פלאפל אחד 134883
לפעמים אני ממש מרגיש בר מזל שאני יהודי.
בר מה? 134906
יש לזה טיפול, פופק. ולפעמים זה גם עובד.
בר מה? 134912
טיפול למה, לזה שאני יהודי או לזה שאני מרגיש בר מזל?
ברברה 134917
לבר מזל כמובן, בר מינן.
ברברה 134923
אה, את מתכוונת לטיפול תרופתי ואישפוז בכפיה, אני מעדיף שלא.
ברברה 134926
אז כשאתה מרגיש בר מזל, הכי טוב שתשמור את זה לעצמך ותחכה שזה יעבור...
טוב מאוד 133612
לפי אחת הגרסאות ששמעתי, היה גם ברור שהמדובר הוא בסעיף הנזק הממוני, ולא בסעיף הנזק הכללי (סבל, אובדן תוחלת חיים, לא יודע מה), שעליו המדינה לא חלקה.
תגובת אלבק 287372
ב"מקור ראשון" ראיון מעניין עם פליאה אלבק, דב הזכיר אותו בתגובה 287270 הנוגעת למאחזים.

אלבק מתייחסת לשני המקרים שהוזכרו במעלה הפתיל:
"אני חייבת להסביר. השתמשתי בביטויים מפסקי דין קודמים, כשהציטוט הזה למשל היה לקוח מפסק דינו של נשיא בית המשפט העליון, השופט שמעון אגרנט. לעצם העניין חשוב להבין: הערבי שתבע את המדינה הוא שבחר למדוד את סבלו בכסף. לכן השבתי לו באותו מטבע של מדידת סבל בכסף, כשאמרתי כי מותה של האשה למעשה רק חסך את המשך כלכלתה. לא התייחסתי כלל לצד המוסרי-ערכי של העניין. מעבר לכך, חשוב לי להדגיש כי הדברים לא נכללו בכתב הגנה. מדובר היה בתדריך שלי לעמית בפרקליטות, שבו הסברתי מה לדעתי הוא צריך לטעון להגנת המדינה, אבל משום מה זה הודלף".
היה גם המקרה של מוכר הפלאפל הפלשתיני, שכתוצאה מפעילות חיילי צה"ל נכרתו שתי ידיו. הוא נאלץ להפסיק לעבוד, ואת אמרת שהוא יכול להמשיך לעבוד עם פרוטזות.
"גם פה הדברים לא מדויקים. המוכר עצמו תבע פיצויים הגדולים פי עשרה מהסכום שקיבל, בטענה שזה מה שהוא הרוויח לפני כן. אני טענתי שבפיצויים שנפסקו לו, הוא יכול לשכור אדם שיעבוד במקומו בפלאפל ולא להפסיד. תמיד הסתמכתי על פסקי דין קודמים, ואת אותם הדברים הייתי אומרת חד-משמעית גם לגבי יהודים, אבל היה נוח לאנשים מסוימים להדליף וליצור בציבור את הרושם שאני מחזיקה בעמדות כאלה".

יש בראיון כמה התבטאויות מפתיעות של אלבק; בין השאר, היא מאשימה את מדינת ישראל בכשלון הסכמי אוסלו ("כי מי שהפר את הסכמי אוסלו היה אנחנו. יום אחרי החתימה הטלנו סגר שלא אפשר לפלשתינים לצאת לעבוד"), אומרת שהיתה מוכנה לעזוב את ביתה שבעיר העתיקה תמורת שלום, ומייחסת למנחם בגין שינוי עמוק במדיניות הפקעת הקרקעות, לטובת הערבים דווקא.
טוב מאוד 133458
לדוגמא http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2468153,00.h... , כאן נגזר על מנהל בית ספר, אשר התעלל מינית בתלמידיו, לפצותם בסכום האסטרונומי של 750 ש"ח.
מקרה נדיר? 133339
למה מדובר ב"מקרה נדיר של תביעה אזרחית מצד קורבן אונס נגד אנס"? לכאורה, צריך לצפות שכל קורבן אונס תתבע את התוקף.
מה המצב בעבירות אלימות אחרות?
מקרה נדיר? 133369
אונס (וכל עבירת אלימות אחרת) היא עבירה פלילית. מתוקף היותה כזו, המדינה היא שתובעת את העבריין ולא הקורבן. אזרחים פרטיים אינם יכולים להגיש תביעה פלילית. לפיכך, תביעה כזו היא ייחודית ונדירה.
מקרה נדיר? 133372
היא תובעת *תביעה אזרחית*. כל אחד יכול, ואני לא מבין למה זה לא הפך לסטנדרט.
מקרה נדיר? 133376
משום שהדבר כרוך בזמן, כסף ועדויות שעלולות לייגע ולהשפיל את הקורבן. התועלת לא רבה על הנזק, לא כל שכן כשמדובר במקרים תקדימיים במערכת משפט שלא מוכיחה את עצמה כיעילה בשיפוט אנסים.
מקרה נדיר? 133389
אני לא חושב שבחו''ל זה כל כך נדיר. אני זוכר שלאחר שאו ג'יי סימפסון זוכה במשפט הפלילי, הוא נדרש לשלם פיצויים במשפט האזרחי.
מקרה נדיר? 133402
שני סייגים:
1. התביעה האזרחית שהוגשה נגד סימפסון לא הוגשה ע"י קורבנותיו אלא ע"י משפחות הקורבנות. קרא שוב את מה שכתבתי בנוגע לעדויות.
2. משפחות הקורבנות הן משפחות מפורסמות (או שהתפרסמו בארה"ב בעקבות המשפט) ומבוססות כלכלית. לא לכל אזרח היכולת הכלכלית לממן משפט כזה, לא כל שכן כשמדובר בתקדים (בישראל - לא בארה"ב) שתוצאותיו אינן ברורות.
מקרה נדיר? 133426
נותר רק לקוות שבעקבות התקדים, התהליך יהפוך לשכיח. אין שום סיבה שפושע אלים לא ידרש לפצות את הקורבנות.
אם הוא מפצה את הקרבנות 133429
האם יש צורך גם בכליאתו?
מה הקשר? 133431
התביעה תצליח (והעבריין ישלם) במקרה שיוכח שנגרם נזק כלכלי לקורבן בעקבות מעשה הפשע שביצע הנתבע. מה הקשר בין תביעה זו (שהיא איננה עונש, אלא תביעת פיצויים) לבין העונש שמגיע לעבריין עפ"י המשפט הפלילי (שבו המדינה תובעת את המואשם בשל שהוא הפר את החוק)?

עברת על החוק הפלילי - תענש עפ"י חוק מדינה.
מישהו יצליח להוכיח בבית המשפט שפשיעתך גם פגעה בו מבחינה כלכלית - שלם לו פיצויים בשל הנזק שגרמת.

אם פגעת במישהו מבחינה כלכלית והוא יכול להוכיח זאת בתביעה אזרחית, יהיה עליך לשלם פיצויים לתובע (לפעמים - גם אם לא נמצאת אשם עפ"י החוק הפלילי). אינני מבין מדוע עליך להיות מוגן מפני תביעה שכזו, רק משום שבמקרה עברת גם על חוק מדינה ונמצאת אשם במשפט הפלילי.

אני לא רואה כאן בעייה ואינני מזהה כאן איזו כפילות או "הענשה כפולה" של העבריין/פושע. מי אמור לפצות את הקורבן על הפגיעה הכלכלית בו, המדינה?
תביעה פלילית - הערה קטנה 133884
ישנם מקרים בהם אזרח פרטי יכול להגיש קובלנה פלילית (מעין כתב אישום פרטי) כנגד כל אדם.
מדובר אמנם במספר מועט של עבירות מחוק העונשין (בדרך כלל עבירות של סכסוכים, כמו השגת גבול, קטטה ועלבון וכדומה שבהם האינטרס האישי עולה על זה הציבורי) וכן מספר חוקים (למשל: לשון הרע, הגנת הפרטיות זכות יוצרים).
חשוב לציין, כי הקובלנה מתנהלת כמו הליך פלילי רגיל (כולל אפשרות למעצר עד תום ההליכים) ובסמכות המדינה להודיע, עם הגשת הקובלנה, כי ברצונה לנהל אותה - ואז היא הופכת לכתב אישום רגיל.
אונס, כפי שציינת, איננה אחת מהעבירות שניתן להגיש כקובלנה פלילית.
הפרת זכויות יוצרים? 134110
עברה פלילית?

אתה בטוח?
הפרת זכויות יוצרים? 134128
אני בטוח
הפרת זכויות יוצרים? 134225
למיטב ידיעתי, הפרת זכויות יוצרים יכולה להחשב כעבירה פלילית במקרים בהם ההפרה נעשית למטרת רווח.
הפרת זכויות יוצרים? 134264
ההגדרה בחוק: למטרת מסחר ולא למטרת רווח.
ההבדל: אתה יכול להפסיד משכפול דיסקים ומכירתם ובכל זאת הינך עובר עבירה פלילית.
תודה 134268
זה אומר שלא למטרות מסחר 134407
אבל כן למטרות רווח זה בסדר?
הבהרה 134422
לא, זה לא בסדר.
מה שנאמר לעיל, (תגובה 134264) כוון לכך שההגדרה בחוק רחבה יותר ואיננה בוחנת האם יש רווח או לא, אלא האם זה למטרות מסחר או לא (שימוש עצמי אם נשאול את הביטוי משטח אחר) ללא קשר לרווח.
אני לכשעצמי אינני יכול להעלות דוגמא בה אדם יפיק רווחים כתוצאה מהפרת זכויות יוצרים שאיננה נגזרת ממסחר (בהגדרה רחבה).
הבהרה 134531
אני מתחרה באבי. אבי מפתח מוצר. אני מפר זכויות יוצרים, על ידי חלוקתו בחינם, ומחכה שאבי יפשוט את הרגל. ואז, העולם. לא הפרתי על ידי מסחר, ובכל זאת הפקתי רווחים.
הבהרה 134542
גם חלוקה בחינם בהיקף רחב עשויה בהחלט להיחשב למטרות מסחר שכןעל פי פקודת זכות יוצרים, הפצה בהיקף מסחרי הינה עבירה פלילית.
גם מבחן התוצאה - הפקת הרווחים, או חיסול המתחרה אם תרצה - מעיד כי המטרה האמיתית הינה למטרות מסחר.
כך לדוגמא חלוקה בחנם של דוגמיות, מכל מין וסוג - דומה כי תסכים כי הדבר הינו למטרות מסחר למרות שמחולק בחינם.
יתרה מכך, קיים סעיף נוסף הקובע, כי כל פעולה בה הינך מציג ברבים יצירה מוגנת לתועלתך הפרטית ללא רשות בעל זכות היוצרים הינה עבירה פלילית.
מקרה נדיר? 139224
משפחתו של דרק רוט תפוצה בכרבע מיליון שקלים ע"י משפחות רוצחיו והממשלה (30,000 ש"ח ללא הכרה ברשלנות).

(שימו לב לניסוח הקלוקל של המשפט הראשון).
סתם מתוך סקרנות 133560
נאמר שבתביעה אזרחית נפסק כי על הנאשם לשלם פיצויים הגבוהים בהרבה מכל ההון שיוכל לגרד עלי אדמות. מה קורה אז? מעקלים את כל מה שיש לו ומוותרים על השאר? זורקים אותו לכלא לפי תעריף של מאה ש"ח ליום מאסר? שולחים אותו למלא טוטולוטו לשארית חייו?

(השאלה רצינית למרות הניסוח האידיוטי)
סתם מתוך סקרנות 133565
אני משער שדינו כדין כל חייב שאינו יכול לעמוד בתשלומיו, והוא יכול להכריז על פשיטת רגל.
ואז מה? 133566
ואז מה? 133568
ואז יעוקל חלק נכבד מרכושו לטובת התובע/ת, וייקבע סכום חודשי שעליו להחזיר אחרי שישתחרר, בהתאם להכנסותיו.

לא?
ואז מה? 133611
זו גם בטח התשובה למה זה לא הפך להליך תדיר: כי סביר שיש אינטרס כספי ממשי רק בחלק מהמקרים. (לא שהאינטרס הכספי הוא היחיד המעורב)
סתם מתוך סקרנות 133889
אם מדובר בתביעה אזרחית הרי שדין החוב שנפסק כדין כל חוב אזרחי אחר, דהיינו האמצעים הרגילים שעומדים לרשות אדם כדי לגבות כסף מחברו: הוצל"פ, הכרזה כפושט רגל וכו' (האמת, לא משהו). באופציה הזאת האפשרות להכניס אדם לכלא כתוצאה מאי תשלום, למשל, לוקחת הרבה מאד זמן, אם בכלל.
לעומת זאת, ישנה אפשרות בגזר הדין במשפט הפלילי להטיל פיצוי לקורבן של עד כ- 114אלפי ש"ח לכל עבירה ‏1. פיצוי כזה דינו כקנס וניתן לקבוע כי אם לא ישולם הפיצוי אזי העבריין ישב בכלא ‏2.

____________
1 לצורך העניין במקרה אחד יכולים להיות סדרה של עבירות. אם לצורך הדוגמא ניקח אונס שנעשה בבית ואחר מכן האנס איים על הנאנסת שאם תלך למשטרה יאונה לה רע, אזי ניתן להאשימו ולהרשיעו בפריצה תוך כוונה לבצע פשע, אונס ואיומים. על כל אחת מהעבירות הנ"ל ניתן לקבוע פיצוי של 114 אלפי ש"ח, למרות שמדובר במקרה אחד.

2 ברירת המחדל הינה כי מאסר שהוטל עקב אי תשלום הקנס או הפיצוי הינו בנוסף לכל מאסר אחר, אא"כ קבע בית המשפט אחרת.
סתם מתוך סקרנות 133898
ולמה בתי המשפט לא נותנים את הפיצוי הזה?
סתם מתוך סקרנות 133939
נותנים. ראה תגובה 133458 והקישור המצורף בה.
סתם מתוך סקרנות 133947
פשוט אבסורד, זה מה שזה.
סתם מתוך סקרנות 134263
השימוש בסעיף 77 לחוק העונשין המאפשר פיצוי לקורבן העבירה קיים אם כי אינו מרובה. לא בכדי אמר בית המשפט העליון לאחרונה (פברואר 2002), כי:

"דבר אחרון. הוראת סעיף 77 לחוק העונשין ראוי שנעודד את השימוש בה ככל הניתן. עבירות האלימות בארץ תוכפות עלינו ומתרבות הן והולכות. כמותן הן עבירות לרכוש. בכל מעשה אלימות יש קורבן; בכל עבירת רכוש יש נפגע; ואולם אך לעיתים נדירות נמצא קורבן או נפגע מגישים תביעה נגד העבריין, לפיצוי או לשיפוי על נזקי הגוף שנשאו בהם, על הכאב והסבל שעברו עליהם, על נזקי הרכוש. וכי שמענו אי-פעם על אשה שהגישה תביעת פיצויים נגד מי שאנסה והורשע בדינו? ושמעון שהועמד לדין והורשע על-כי נעץ סכין בגופו של בנימין וחתך בבשרו עמוק עמוק. מי הוא ששמע על תביעת פיצויים שהגיש בנימין נגד שמעון? על רקע כל אלה ראוי להם לבתי-המשפט כי יעשו שימוש בסמכותם לפסוק פיצויים לנפגעים ולקורבנות העבירות, שימוש תדיר משהיה עד כה. מדוע, למשל, לא יחוייב אנס בידי בית-משפט שהרשיעו בדין לשלם לנאנסת פיצויי-סבל ופיצויי-נזק נכבדים, ואף בסכום המירבי הקבוע בחוק? אכן, ראויים הם הקורבנות והנפגעים כי בית-המשפט יהיה להם לעזר, שהרי בית -משפט אם ואב ואפוטרופוס היה להם. וברוח זו של עידוד נאמר אנו, שראוי אף לנו כי נפרש את הוראת סעיף 77 לחוק העונשין בליברליות. ראויים הם הנפגעים וקורבנות העבירות כי נעשה כן". ‏1

עוד יש להסביר, כי הפיצוי לפי סעיף מכוון לנזק ולסבל שסבל הקורבן. לפיכך כדי להטיל פיצוי שכזה יש צורך בהוכחתו ומכיוון שהתביעה היא אשר מנהלת את ההליך ומתרכזת בהוכחת אשמתו של הנאשם ברור כי היא מוגבלת בהוכחת הנזק. מה גם שהמתלונן, איננו צד להליך ‏2 ולפיכך גם בית המשפט מוגבל בקביעה מה הנזק שסבל הנפגע.

יחד עם זאת וכאמור בפסק הדין לעיל, נותר לקוות שבתי המשפט ישכילו לעשות שימוש בסעיף 77 הנ"ל ולפצות תדיר ובאופן משמעותי נפגעי עבירה, לאו דווקא בעבירות מין.

______
1דברי השופט חשין ברע"פ 2976/01 - בתיה אסף נ' מדינת ישראל . פ"ד נו(3), 418 . ניתן לראות את פסק הדין באתר בית המשפט העליון: http://62.90.71.124/files/01/760/029/c04/01029760.c0...

2 לאחרונה חוקק חוק זכויות נפגעי עבירה, התשס"א - 2001, שם נקבע כי לנפגע זכות, בין היתר, להביע עמדה בענין עסקת טיעון, שחורר מוקדם, חנינה. לא נקבע כי לנפגע זכות לעניין הפיצוי על פי סעיף 77.
פיצוי קרבנות עבירה 134292
גישה שונה לפיצוי קרבנות עבירה הינה גישור בין הקרבן לפוגע.
מאמר בנושא זה, מאתר "סולחה - פורטל הגישור הישראלי" :
לדעתי כל רכושו לא יכול לכסות את הנזק האמיתי 134694
צריך להתייחס אל אנסים כאל מחבלים
ולהרוס את רכושם וביתם.
אז במקום להרס אפשר לתת את זה לנאנסת
ואם אין לו רכוש אז שבית משפט יקבע סכום שהוא יחוייב בו בעתיד
מבחינתי אנס = לרוצח
מירי ?! 135097
אני בטוח שהנאנסת תשמח להשתמש ברכושו של האנס. אין כמו להיאנס, ולאחר כמה חודשים לשבת בכורסא הנוחה בה נהג האנס לשבת ולפצח גרעיני עפולה עת הוא צופה במשחק העונה בטלויזיה שבה צופה כעת הנאנסת. אולי אף לאפות עוגה לשבת בתנור שבו נהג האנס לחמם מיני מאפה שהוצאו מהמקרר שזה עתה קיבלה. על המקרר ישנם עדיין פתקים שהנאנסת אינה מעוניינת להוריד. אין כמו מזכרות.

------------------------
"מזל טוב על הדיוידי החדש שלך, מהיכן ?"
"גם אותו קיבלתי מהאנס. מה את אומרת ?"
"סחטיין, תתחדשי. הלוואי עלי כזה דיוידי."
------------------------

"מביחנתי אנס = רוצח"
"...אל אנסים כאל מחבלים" => "אנס = מחבל"

כלומר מחבל = רוצח. האם מדובר רק במחבל שרצח או שגם ילד המניח נפץ במגירה של מורתו

גב' מירי היקרה, הכעס והחימה שאת חשה לגבי הנושא מערבלים לך כמה מושגי יסוד
מירי ?! 135124
לא שירי ולא מירי, גולגר עודפעם משועמם. זה הכול.
רצחת וגם טרטרת - תשלם 135242
אלי פימשטיין שרצח את בתו הודיה, ישלם 500,000 ש"ח פיצויים לארגון זק"א שהשתתף בחיפושים אחריה.


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים