''אל ג'זירה'' שידרה תמונות הרוגים ושבויים אמריקאים 1406
יום קרב קשה אתמול (א') לכוחות האמריקאים והבריטים בעיראק.

עד כה נמסר על 12 חיילים אמריקאים ו-‏2 חיילים בריטים נעדרים, נוסף על 5 חיילים אמריקאים שנשבו בידי העיראקים בקרב בנאסרייה. על פי הדיווחים נהרגו באותו קרב לפחות 10 חיילים אמריקאים ונפצעו לפחות 50. קלטת המציגה את השבויים, ארבעה חיילים וחיילת, מיחידת אספקה, הוצגו ברשת "אל ג'זירה", ששידרה גם תמונות של חיילים הרוגים אמריקאים מאותו קרב, שצולמו כנראה על ידי הצבא העיראקי. נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש אמר כי הוא מצפה מעיראק להתייחס לכל השבויים האמריקאים בצורה הומאנית.

סגן מפקד הכוחות האמריקאים במפרץ הפרסי ג'ון אביזייד סיפר בתדרוך בקאטר על הקרב בעיר נאסרייה בו נהרגו ונשבו החיילים האמריקאים. הוא סיפר שעיראקים ביימו כניעה וכך הערימו על החיילים. "העיראקים השתמשו בתחבולות. באחת התקריות חיילים התלבשו כאזרחים ונראו כמי שמקדמים את פני הכוחות, ואז הסתערו במארב ירי".

הקצין גם מתח ביקורת על שידור תמונות השבויים וההרוגים ברשת "אל ג'זירה". לדבריו "מדובר בתמונות מזוויעות". שר ההגנה האמריקאי דונלד ראמספלד ביקש מרשתות השידור האמריקאיות שלא לשדר את תמונות השבויים. ראמספלד ציין כי צילום שבויים אסור על פי אמנת ז'נבה: "רשתות הטלוויזיה שישדרו את קלטות השבויים הן אומללות", אמר. רשתות השידור בארה"ב נענו לבקשתו והחליטו שלא לשדר את תמונות.

בנוסף, הופל אתמול מטוס טורנדו בריטי על ידי טיל פטריוט אמריקאי. שני אנשי הצוות נהרגו.
קישורים
Ynet
הארץ
CNN
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

137268
מעניין שרמספלד משתמש בטיעון שפירסום תמונות שבויים בטלויזיה הוא בניגוד לאמנת ז'נבה. גם אם זה נכון (וזה כנראה נכון), אנחנו יודעים כי הופעתם של שבויים בריאים ושלמים (פחות או יותר) בטלויזיה, מהווה מעין ביטוח חיים (בערבון מוגבל) עבור אותם שבויים.
שבוי שהוצג בטלויזיה אי אפשר לטעון שלא נשבה, שלא ידוע היכן הוא, או כי היה פצוע אנושות ומת מפצעיו וכו'.
את האמת הזאת ידעו כבר לפני 30 שנה חיילי מעוז המזח.
137272
טוב, רמספלד כנראה יודע על מה הוא מדבר, מי אם לא מערכת הבטחון האמריקנית יכיר את אמנת ז'נבה על בוריה. אני בטוח, למשל, שלא תראה את האמריקנים מפרסמים תמונות של השבויים.. סליחה, של העצורים שלהם מתקופת אפגניסטן במפרץ גואנטנמו.

ומי אלה חיילי מעוז המזח?
137275
כאשר פרצה מלחמת יום הכפורים, היו חיילי צה"ל ערוכים (?) מול האויב המצרי לאורך תעלת סואץ במוצבים אשר נקראו מעוזים (מוצבי הקו הראשון) ותעוזים (מוצבי הקו השני). כאשר חצו המצרים את התעלה, ביום הראשון למלחמה, נפלו רוב החיילים אשר איישו את המעוזים בשבי המצרי.
שני מעוזים התפרסמו במיוחד: מעוז "בודפשט", בצפון התעלה, אשר החזיק מעמד ולא נכנע, ומעוז "המזח" אשר חייליו הלכו לשבי רק לאחר שאנשי הצלב האדום הגיעו לשטח עצמו, וההליכה לשבי תועדה במצלמות הטלויזיה.
רוב החיילים אשר נשבו במעוזים נחשבו לנעדרים למשך מספר חדשים. לגבי חיילי מעוז המזח, היה ידוע החל מהיום הראשון מיהם השבויים, ומה מצבם.
137280
לא רע.
137289
אני משער שרמספלד מעריך שהטיעון שלו לא ימנע מהעירקים לצלם את התמונות ולהפיץ אותן. מבחינת הפנטגון, ולצרכי "ביטוח חיים", מספיק שהתמונות יגיעו לידיו. הצגתן בפני אזרחי הקואליצ^H^H^H^H ארה"ב לא הכרחית וכנראה לא רצויה לרמספלד, ועל זה הוא חושב אולי להשפיע בעזרת הטיעון הזה (איך? לא יודע. בינתיים זה עובד).
CNN לא בעדר של ראמספלד 137290
רשת CNN החליטה לשדר את הראיונות עם השבויים ואת תמונות ההרוגים האמריקאים. כנראה שמספר רשתות יצטרפו להחלטתה זו.

מעריב:
וחוץ מזה, הטיקר של מעריב מציין שאחד מצוותי מסוקי האפצ'י האמריקאים שהופלו היום חולץ בשלום.
ערוץ 10 137304
כבר מרשה לעצמו לצחוק על האמריקנים.
בכותרות הרצות אתמול נכתב שם: "האמריקנים יורים ובוכים (מחריבים את בגדד ומבקשים יחס הגון לשבויים).
גם היום ראיתי שם כותרת רצה שיש בה הערכה כלשהיא לסדאם: "סדאם חי, בריא ולוחם".
האם אלה רמזים לתופעה שמתחילה להתפשט גם בארצינו, של שמחה לאיד האמריקנים?
ערוץ 10 137305
אני אישית חווה את התופעה הזו - ואני אמריקאי!

סוציולוגים, פסיכולוגים - אנא, הסבירו לי, מדוע אני מרגיש טוב על כך ש"דפקו את האמריקאים" ו"הראו להם מה זה?" מדוע אני מתלהב יותר מהפסדים אמריקנים מאשר מנצחונות? מה פה קורה פה?
ערוץ 10 137310
אני משוכנע שאתה לא אמריקאי טיפוסי.
חוץ מהעובדה שאתה דובר שפה נוספת פרט לאנגלית ("למה ללמוד שפות זרות? אם האנגלית הספיקה לישו, היא בהחלט מספיקה גם לנו" כמאמר אותו סנטור), אני בטוח שאתה לא מנופף בדרכונך האמריקאי ואומר בפליאה "But I am an American citizen" בכל פעם שאתה נתקל בהתנכלות המופנה אליך. אני מניח שעם סיום לימודיך והצטרפותך לכוחות המזוינים, לא תניח שהמדים שתלבש, והדרגות שתענוד, יהיה די בהם כדי להביס את אויביך.
ערוץ 10 137311
קודם כל, חלק לא קטן מהאמריקנים מדברים שפה שאינה אנגלית (מהגרים, זוכר?). כשהייתי בעיר ניו-יורק ראיתי כי משודרים שם כמה וכמה ערוצים ב.. ספרדית.

מילא לא לנופף בדרכון האמריקני שלי, אבל אתה טוען שאוייבי חירות ארורים לא הופכים מיד לרפובליקנים נלהבים, מן הרגע בו הם רואים את סיכות הקצין?! אויה!
ערוץ 10 137401
ממתי ניו יורק היא ארה"ב?
ערוץ 10 137403
מילא בניו יורק, בLAX ההודעות המושמעות במערכת הכריזה הן באנגלית ובספרדית.
ערוץ 10 137378
כמו שמיץ כתב, קיימת נטיה לאהוד את האנדרדוג. בנוסף, הניחוש שלי - ארה"ב עשתה כמה טעויות שגורמות לה להיראות לא כ"משחררת העירקים" (כפי שמכנים האמריקאים את המלחמה), אלא כמו שוטר בינ"ל, או כמו המנהל שנטפל אליך בלי סיבה כי הוא עוד זוכר איך כשהיית בכתה ד' היית מציץ לבנות. יש משהו מאוד אדנותי בהתנהלות האמריקאית, ויחד עם ההתעלמות מהאו"ם, זוהי אדנות על גבול הבריונות.
הגיוני?
האם כך באמת מכנים האמריקאים את המלחמה ? 137519
ייתכן ואיני חשוף כמוך להתבטאויות האמריקאיות והבריטיות, אך ממה שאני בכל זאת שומע נראה לי ש''שחרור העיראקים מרודנות'' אינו הטיעון המרכזי שלהם, להצדקת מלחמתם. ברור שכל המהלך הזה הוא חלק ממלחמה שהכריזו על הטרור אחרי אירועי האחד עשר בספטמבר. מה שאני שומע מבוש הוא בעיקר ''פרוק סאדם מנשקו'', כשהכוונה היא לנשק השמדה המונית שעלול לשמש למטרות טרור, וגם כל המאבק באו''מ ופרוייקט הפקחים היה קשור בנימוק הזה. גם ממה ששמעתי מבלייר בפרלמנט שלו ערב המלחמה, התרשמתי שהוא מנסה לשכנע בעיקר בסכנה מסאדם שמצוייד בנשק כזה.
''שחרור העיראקים'', ייתכן שאף הוא נשמע אך מדובר, כמובן, לא בנימוק אמיתי, אלא בהיסחפות, וניסיון להישתלב במגמות בתוך דעת הקהל בחלקיה ''המתקדמים'', כדי להקטין את הביקורת מהכוונים האלה.
אני גם חושב שהשימוש בנימוק הזה, לא רק שאינו אמיתי, אלא גם מחליש את הנימוקים האמיתיים, פועל גם מבחינה הסברתית כבומרנג, ובעקיפין גם יגדיל את משך זמן המלחמה ובאופן פרדוקסלי יביא כך לגידול בסבלו של העם העיראקי.
ערוץ 10 137332
how come that Saddam, a ruthless dictator who implicts pain and sorrow upon the Iraqis, enjoys the sympathy of the liberals, human-rights movements and all?
why people aren't happy with his defeat?
ערוץ 10 137334
אני לא חושב שזו סימפטיה לסדאם אלא דווקא תחושת "מגיע להם" לאמריקאים שמתבררים כמפיצי דיסאינפורמציה לא קטנים. כלומר, אם הם משקרים, אז מגיע להם.
ראה כתבתו של דניאל סובלמן ב"הארץ":
ערוץ 10 137350
ניחוש או הסבר חלקי: כי מול האמריקאים, הוא האנדרדוג, וזה מושך סימפטיה.
ניו יורק טיימס 137357
לא הצלחתי למצוא את זה אבל בסוף השבוע היתה תמונה של חייל עירקי שבוי, מכוסה עיניים ואזיקונים, באתר של הניו יורק טיימס.
shoot the sheriff 137418
מאז מלחה"ע הII האמריקאים לא ממש כיכבו צבאית, כוחם הרומסני ביחס לשאר העולם ובתוכו מדינתינו הקטנה, הוא כח כלכלי ותדמיתי-צבאי הנובע:
1. מחלוקת שלל מלחה"ע בצורה זו או אחרת גם אם תחת הכותרת "שיקום" הארצות אותם כבשו.
2. ממאזן האימה הבין גושי והרגשת ביטול מסויים שהיה לחלק מן הארצות בהסתופפם תחת כנפי הנץ האמריקאי מפחד הנשר הרוסי.

בשנים האחרונות לאחר נפילת הגוש המזרחי והתהוות האיחוד האירופאי, מעמד ארה"ב מתערער כ"שריף" של העולם אך ניצחון חלק במלחמה ו"שיקום" של עירק (ומי יודע אלו עוד מדינות בהמשך) תחזיר לאמריקאים שוב את מעמד ה'שריף'.

טוב ליהודים? אין לי מושג, אבל ההוא-אמינא דיה לגרום מעט נחת מההסתבכות האמריקאית בצד כמובן, תפילה לשלומם של החיילים היהודיים בצבאות ארה"ב בריטניה ועירק.
בנפול ערוץ 10 השמאלני נעלוז 137407
ובאשר לעירק, הייתי אומר בהשאלה על "ההישגים" האחרונים של העירקים "שירת העירקי"

בקרוב הכל יסתיים והעירקים עוד ילמדו שלכל עירקי יש גם סוף.

בינתיים נתנחם בהפסידיו של ערוץ 10, עד שייפול...והוא ייפול.
אל ג'זירה out 137419
תחנת אל-ג'זירה קיבלה מכתב רשמי מהבורסה בניו-יורק המודיע לה כי הכתבים הכלכליים של הרשת אינם יכולים עוד להציג את דיווחיהם מהבורסה. נראה שזו התחנה היחידה שקיבלה הודעה כזו והעיתוי - לאחר שהתחנה שדרה את תמונות השבויים וההרוגים האמריקאים נראה לא מקרי.

הארץ:
אל ג'זירה out 137422
חוצפה. בתור מדינה שחרתה, בין השאר, את חופש הדיבור על דגלה, היא עושה מאמצים ניכרים להגביל אותו עד כמה שאפשר. חבל לגלות שגם ארגונים חוץ-ממשליים נוהגים כך.
לגבי ההרוגים שנראו בתמונות... 137634
חבריהם לשיירה של חמשת השבויים החיים, מתחיל להסתמן שהם לא ''נהרגו בקרב'' אלא נורו למוות כשהרימו את ידיהם להיכנע.
בריטים מכובדים מתעצבנים על ה-BBC 137669
אסתי,

אני זוכר היטב את כעסך על ההטיה בתקשורת הבריטית נגד ישראל. עכשיו גם בריטים מעוצבנים על ה-BBC, וכבר הדביקו לרשות השידור שלהם את הכינוי: BAGHDAD BROADCASTING CORPORATION.

ה"סאן" מפרסם מכתב של כתב BBC, המסקר את האירועים מעירק, שהופנה לראשי ה-BBC, ובו הוא אומר שכשהוא שומע את התחנה הוא לא מאמין למשמע אוזניו:
Who dreamed up the line that the coalition are achieving ‘small victories at a very high price?’
“The truth is exactly the opposite.
המכתב המלא (הכתבה השניה בעמוד):
וקצין עיתונות של רה"מ בריטניה לשעבר ואחד מחברי בית הלורדים מתרעמים במכתב ל"טיימס" על חוסר האיזון ב-BBC וההפרזות המתארות את בנות-הברית כמי שמצבן בכי רע:
There was never a better example than this morning, when it led the Radio 4 7am news with the statement that there had been “another gloomy development” for the British forces, a development which a few minutes later it described as “the worst possible news” — ie, that two British soldiers were missing in Iraq. It was not untypical of the Corporation’s reporting of the war so far.

Whatever attitude one takes towards the fighting, no journalist of any competence could describe those missing soldiers as “the worst possible news” except for the families concerned. We fear that what we are seeing and hearing from the BBC is the worst possible (subsidised) reporting.
http://www.timesonline.co.uk/article/0,,59-623832,00...

בריטים מכובדים מתעצבנים על ה-BBC 137672
כתבת של ה- BBC עוברת לערוך את האתר האנגלי של אל ג'זירה:
ופרשנות על כל הנושא, היישר מביצת הבלוגוספירה:
וגם בתוך ה- BBC מתלוננים על הטייה בדיווח (יש לגלול למטה):
http://www.thesun.co.uk/article/0,,2-2003140559,00.h...

THE BBC was last night sensationally condemned for “one-sided” war coverage — by its own front line defence correspondent.

Paul Adams attacks the Beeb for misreporting the Allied advance in a blistering memo leaked to The Sun.

And he warned the BBC’s credibility is at risk for suggesting British troops are paying a “high price for small victories”.
בריטים מכובדים מתעצבנים על ה-BBC 137673
ואילו האתר עצמו, אינו נגיש עקב התקפת DDOS:
עוד שני שבויים נרצחו כנראה 137676
שני הבריטים הנעדרים שמוזכרים במכתב שפורסם בטיימס, נרצחו כנראה אף הם. בדיווח באל ג'זירה נראו גופותיהם, מוטלות ברחוב מאובק, עם פצעי ירי מטווח קרוב, בעוד עיראקים מטפסים בשמחה על הלנד-רובר ההפוך שלהם.
עכשיו גם החיילים הבריטיים מתעצבנים על BBC 142865
למלחי ספינת המלחמה הבריטית "ארק רויאל" נשבר מהדיווח המוטה של BBC שהועבר להם ישירות 24 שעות ביממה. הם עברו ל"סקיי ניוז".
The BBC has been axed from the nation's flagship naval vessel following claims of pro-Iraqi bias.
הסיפור המלא:
טוב, אל ג'זירה 137668
טקסט מקרי מתוך דף תמונות העיתונות באתר האנגלי של הרשת:
http://www.aljazeerah.info/News%20Photos/2003%20News...

"An Israeli occupation terrorist- soldier terrorizing Palestinian children at a Ramallah elementary school"

התמונה המדוברת (תראו כמה שהילדים מפוחדים!)
כיתוב לתמונה אחרת באותו דף:
"Ibrahim Maqadma, Hamas military leader, who was assassinated yesterday by the Sharon government, in order to trigger more suicide bombing and more assassinations "

אתה הבנת את זה? המטרה המודעת של הסיכולים הממוקדים- עוד פיגועי התאבדות.
המממ...

ובחזרה לעירק: דף תמונות אזרחים פצועים:
טוב, אל ג'זירה 137670
ועצומה הקוראת לרשת לשדר באנגלית:
http://www.petitiononline.com/AljazNC/petition.html

"While we can rely on the Aljazeera news channel and the aljazeera.net internet website to provide us with facts and the truth from ground zero perspective from both sides of the story, we can not neglect the fact that the non-Arabs can only rely on other media organizations that mostly rely on the Zionistic biased points of views. We want to see the full truth, and not simply half of it. We want to see what other medias will never show because they’re pro-Israeli. The only person that would and should fear the truth to be heard is the one that initiated the propaganda. No democratic person should fear the truth. For that, we the people, demand of Aljazeera for an English media to communicate the facts to non-Arabic readers and viewers. Many of us don’t fully understand Arabic if at all and/or at least can’t read it well enough to rely on the aljazeera.net website as a source of information. We believe an English media can help us and help the other non-Arabic speaking people that lack the understanding of the Palestinian cause or have no other alternative than to rely on the Zionistic propaganda and their biased news. Other media channels are already relying on Aljazeera for access of information to many of the news that are out of their reach."
טוב, אל ג'זירה 137720
קודם שילמדו לכתוב באנגלית. מדיה זה כבר ברבים, לא צריך לכתוב medias...
טוב, אל ג'זירה 137741
זה לא אנגלית, זה יוונית.
טוב, אל ג'זירה 137743
לא, זה הושאל מיוונית לאנגלית. זה נחשב מילה אנגלית תקנית. זה שמקור המילה ביוונית לא אומר שהיא לא יכולה להיות תקנית גם באנגלית.
מדיאס 141586
אלה חצילים ממולאים לא?
(או בלשונו של גיל חובב - "מולטי מדיאס")

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים