דרוש: הרצל שמח 1812
עם ישראל ומדינת ישראל עברו תהפוכות רבות במהלך השנים, עד שהגענו לאן שהגענו. אבל את פקודות המבצע שמנחות אותנו, אולי שלא בידיעתנו, גם כיום, כתבו אנשים שחיו לפני אלפי שנים, בספר הפופולארי ביותר בהיסטוריה האנושית.

בערוץ 3 מראים בימים אלה סידרה אמריקאית נהדרת משנות התשעים, "פרקר לואיס". הגיבורים הם נערי תיכון אמריקאים, ואחד מהם - ג'רי סטיינר - הוא היהודי הארכטיפי: רזה, חנון, ממושקף, מבריק וחמוד. על פניו ארשת מבוהלת תמידית, וכשהוא פונה אל כל אחת מהדמויות האחרות, הוא מוסיף לשמה את התואר 'סר'.

הגישה היהודית הבסיסית לעמים אחרים - מאז חורבן המקדש, לפחות - היא גישה ג'רי סטיינרית כזו, גישה מבוהלת שמבליעה בתוכה תמיד 'סר' בלתי מודע. בעשורים הראשונים של מדינת ישראל נדמה היה שהתנערנו מהגישה היהודית הזאת: דוד "אום שמום" בן־גוריון היה אימפריאליסט לא קטן בקנה מידה מקומי, הכוחניות שהפעלנו כלפי הערבים לא נראתה כביטוי לתסביך נחיתות אלא להיפך, ומבצעים בינלאומיים נועזים כמו לכידת אייכמן ומבצע אנטבה הראו, לכאורה, שג'רי סטיינר נולד מחדש בדמותו של יוני נתניהו.

אבל זה לא עובד ככה. גם אם ג'רי סטיינר היה מחליט יום אחד להפסיק להיות 'יהודון', לזרוק את ספרי הלימוד שלו לפח, לקנות לעצמו ז'קט עור, גיטרה וג'יפ ולהתחיל לעשות כושר, השינוי לא היה מתרחש בין לילה. טרנספורמציות פתאומיות שכאלה, האופייניות לתקופת התבגרות, כמעט אף פעם אינן פרק התפתחותי שלם בפני עצמן. כמעט תמיד הן רק הקדמה המבשרת את השינוי האמיתי והמעמיק שעוד עתיד לבוא. כמעט תמיד הן לוקות בקיצוניות ובהתמקדות מוגזמת בסמלים חיצוניים. הן מהוות שלב חיוני והכרחי בעשיית המהפך, אך מסמנות רק את חלקו הראשון והמודע, ולא את כולו.

במאמרי הראשון מעל במה זו קוננתי על נסיגת החברה שלנו מהמיליטריזם הגברי הבריא של עשורי המדינה הראשונים אל גישה פמיניסטית־פציפיסטית 'יהודית' ומסוכנת. לדעתי זהו אמנם תיאור נכון, אבל זו לא בהכרח התמונה כולה. ככלות הכל, ניתן גם לראות את הרגרסיה הזו אל אופיינו המטריארכלי הגלותי - אופיו של הנעבעך, הילד של אמא ששום פרובוקציה בעולם לא תגרום לו להילחם - כתגובה התפתחותית־לאומית זמנית, טבעית, למיליטריזם המוגזם והמלאכותי של ימי תחילת הדרך. אפשר לראות אותה כפרק־ביניים הכרחי בהתבגרותנו כעם והשתלבותנו במרחב המזרח תיכוני. מעין אמירת 'פוס' נפשי לצורך מחשבה והתארגנות־מחדש. בהנחה שהתקופה ה'נשית' הזאת הסתיימה - ואני מאמין שהיא הסתיימה - ניתן לראות בה גם הרבה מן החיוב.

קרו הרבה דברים טובים לנפשנו הלאומית ולמיליוני הנפשות האינדיבידואליות המרכיבות את הלאום בעשרים השנים האחרונות. אני זוכר תקופה שבה חיילים שדיברו למיקרופון צבאי כמעט תמיד השתמשו בחיתוך דיבור מגוחך למדי, שאופיין בעיקר בתוספת באסים מלאכותית ולחץ מוגזם על הסרעפת. היום נדמה לי שחיילים מדברים רגיל, או כמעט רגיל. זה טוב. גם המנהיגים של פעם דיברו מצחיק: יצחק רבין, אריאל שרון, דוד לוי, ורבים אחרים. היום אתה כבר לא שומע כמעט את סגנון הדיבור המעושה והמנופח הזה, אפילו מהגנרלים. זה דבר טוב, ואפשר לזקוף את זה בין היתר לשיעור בצניעות שלימדה אותנו תקופת הפמיניזם (ז"ל).

גם בפרק הסכם אוסלו אני רואה חלק מתהליך חיובי וחיוני - ויסלחו לי הימניים שנחנקים כרגע על המסטיקים שלהם. אנשים נוטים לראות התפתחות היסטורית רק במושגים של אירועי אקטואליה ותהליכים גלויים כמו מלחמות ושלום, מיתון כלכלי ושגשוג, ולא במושגים של התפתחות נפשית של עמים. אבל הסכם אוסלו לא הביא רק טרור ושפל כלכלי. התועלת שצמחה מהסכם אוסלו היא שההסכם שבר את האפקט הפסיכולוגי המשתק של החרם הערבי והבינלאומי על ישראל - חרם שליווה אותנו, בעצם, מאז שזכרנו את עצמנו. פתאום קיבלו אותנו בכל בירות העולם, כמעט. פתאום אפשר היה להציג דרכון ישראלי בלי חשש, בכל קצוות תבל. פתאום התברר שאיננו מצורעים נצחיים, ושבעצם איננו כל כך שונים מכל שאר העמים. פתאום, קטעי המעבר ב-CNN הראו גם את זמן תל־אביב, ו-MTV קיבלה מגישה ישראלית... דברים קטנים, תאמרו? בכלל לא קטנים. אני עדיין מבסוט בכל פעם שאני לוחץ על תפריט פופ־דאון באינטרנט ורואה את השם 'ישראל' אחרי איסלנד ואירלנד. זה נראה מובן מאליו, אבל פעם זה לא היה ככה.

הקטע עם חרמות זה שברגע שמבטלים את החרם, אי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור. נכון שעכשיו שוב מחרימים אותנו ומגדפים אותנו יותר מאי־פעם, אבל עכשיו זה אחרת. כי עכשיו אנחנו יודעים שזה הכל משחק, שאנחנו לא באמת מגעילים ומצורעים. השפעת החרם הזה על התנהגותנו אינה כפי שהיתה פעם, לפני תקופת אוסלו. אחרי שהילדים המקובלים ביותר בכיתה כבר הזמינו את ג'רי סטיינר למסיבות שלהם ומלכת הכיתה כבר יצאה איתו - החרם המחודש כבר לא משכנע. יש בו צער מסוים, אבל אין בו רעל. ועל כך - על חיזוק ההכרה של עצמנו בזכות קיומנו כאן, בטבעיות והנכונות של הקיום הזה - אנו חייבים תודה ליצחק רבין, ואפילו לשמעון פרס, על מהלך אוסלו.המצב שבו אנו מוצאים את עצמנו היום נראה רע רק מפרספקטיבה צרה של כאן ועכשיו. במבט היסטורי וגלובאלי רחב, זהו המצב הטוב ביותר שהיינו בו מאז ימי אברהם אבינו, כולל תקופת דוד ושלמה. תחשבו על זה:

  • במאה ומשהו השנים האחרונות קיבצנו את כל גלויות ישראל לארץ הקודש, חוץ מגלויות ארה"ב והמערב - אבל אם תהיה מספיק אנטישמיות שם, גם הקהילות האלה יבואו לכאן. השליטה על מידת האנטישמיות במערב מצוייה, במידה רבה, בידינו. ככל שנהיה יותר אגרסיביים ואסרטיביים במזרח־התיכון, יגבר הלחץ על יהודי ארה"ב, אוסטרליה, קנדה וצרפת. למען האמת - מספיק שנמשיך להתעקש על זכותנו לחיות, והלחץ על הקהילות האלה יגבר מאליו. אם שליש מיהודי ארצות המערב יגיעו לכאן בסופו של התהליך הזה, והשאר יטמעו סופית באוכלוסיות ארצותיהם - הצלחנו. מדובר באוכלוסייה משכילה, איתנה, עתירת ממון וקשרים.

  • אין עוד אימפריות מרושעות ועוינות כמו אשור ומצרים, יוון ורומי, ספרד, האימפריה העותומנית, גרמניה הנאצית ובריה"מ. יש אימפריה אחת, חיובית, שדוגלת בזרם פתוח של הנצרות שמסתדר היטב עם היהדות, ואינה מתביישת להצהיר אמונים למסורת ה"יהודית־נוצרית". האימפריה הזאת רואה בישראל בעלת ברית מהמדרגה הראשונה ואומרת זאת בגלוי. היא גם רואה באויבינו את אויביה, ונלחמת בהם.

  • יש לנו צבא חזק מספיק בשביל לרשת את הארץ הזאת באופן סופי והחלטי - ובעצם, גם את מרבית המזרח התיכון, אם נחטוף יום אחד את הג'ננה הסופית. יש לנו גם אמצעי הגנה שיכולים, לכאורה, למנוע את השמדתנו על־ידי אויבינו, אך לאויבינו אין דרך למנוע השמדה על־ידינו. זה לא אומר שאנחנו צריכים לצאת מחר למלחמת שמד וכיבוש בסגנון תנ"כי (או ערבי), לשחרר את שדות הנפט של ארם וליישב את אור־כשדים. כיבוש כזה יהיה כרוך בהרג של עשרות מיליונים, ואין ספק שהעולם - אחרי שיתאושש מההלם - יחרים אותנו באופן מוחלט ויאיים עלינו במלחמה. אבל בעצם הדיבור הגלוי על אופציות מרחיקות לכת כאלה יש אלמנט שמרגיע את האויב, והרגעת האויב היא צו השעה.
מצבו של עם ישראל דומה היום למצבה של יחידת קומנדו לפני צניחה בעורף האוייב. אנחנו בתוך מטוס ההרקולס, הדלת פתוחה, ואין לנו הרבה מאוד ברירה. לכאורה אנחנו שולטים בגורלנו, אבל זו שליטה בערבון מוגבל מאוד. תחושתי היא שיותר משאנחנו קובעים את הכיוון שבו נלך, הכיוון הזה נקבע עבורנו מראש על־ידי אבותינו והשראתם השמימית. מי שכתבו את התנ"ך ועיצבו את הדת היהודית בתקופה הקדמונית עשו זאת מתוך היכרות עם אופיו המיוחד והפוטנציאל המנהיגותי האדיר של העם הזה. הידיעה שהעם הזה מסוגל להגיע לעמדה בכירה ומכובדת ברמה הכלל־עולמית הדריכה את האבות המייסדים כאשר עיבדו את תבניות החשיבה הלאומיות שלנו, והתבניות הללו קובעות את המציאות שלנו היום, ממש כפי שהאבות כיוונו.

לדוגמה: הדגש העצום ששמים מקורותינו ומצוותינו על הקשר אל ארץ־ישראל נועד להבטיח שכאשר יקום לישראל מנהיג מקבץ־גלויות (כפי שקרה כבר בגלויות שקדמו לגלות רומי, וכפי שאבותינו ידעו שיקרה שוב) לא תהיה לו ברירה אלא לכוון את העם לארץ־ישראל, ולא לשום מקום אחר. ואכן, כאשר קם לישראל מלך חילוני בשם בנימין זאב הרצל וביקש לכנס את העם באוגנדה, הניסיון הזה נכשל. למה? כי את השכבות הפנימיות ביותר של התודעה היהודית - כולל זו של היהודים המשכילים והמשוחררים־כביכול שאיכלסו את הקונגרסים הציוניים הראשונים - לא עיצב "אלטנוילנד", אלא התנ"ך.

כאשר ממשיכי דרכו של הרצל, מנהיגיה החילוניים של מדינת היהודים הצעירה, כבשו ב-‏1967 את יהודה, שומרון ועזה, ולא כל־כך ידעו מה לעשות איתם, ניכנסו לוואקום הזה חסידיו של הרב קוק. למה? כי ה"כן" של אבותינו היה חזק ונחוש הרבה יותר מה"כן ולא" של אשכול, גולדה, אלון, דיין ורבין. מאותה סיבה ממש, כל ניסיון לפנות את ההתיישבויות האלה בימינו נידון לכישלון. מצד אחד ניצבים אנשים שמוכנים למסור את נפשם ולא להתפנות, במצוות אבותיהם. מהצד השני ניצבים אנשים שלא מוכנים אפילו להיפצע בכדי לפנות את היישובים, מנהיגיהם משדרים בילבול וברור כי אינם יודעים בעצמם מה טוב ומה לא. הקרב הזה הוכרע מראש, כבר לפני אלפי שנים, והוא הוכרע לטובת המתנחלים. אריק שרון יכול לתמרן את האמריקאים, את השמאל, את הימין - אבל מול המניפולציות ארוכות הטווח של משה רבנו הוא חסר אונים.

מי ששיגר את ההרקולס שנושא את כולנו בביטנו, את הסיירת ההיסטורית ששמה מדינת ישראל, הם יהודים שחיו לפני שבעים דורות, מאה דורות, מאה וארבעים דורות. הם שהכניסו לראשו של העם הזה את הידיעה הבטוחה בכך שיש לו יעוד, ושהייעוד הזה הוא להיות אימפריה מזרח־תיכונית שמשפיעה ומקרינה מאורה - אור של חוכמה וצדק, ידע ומוסר, השראה ויצירה - על העולם כולו. פקודת הייעוד הזו נכתבה על גבי רבבות מגילות קלף ומיליוני ספרי קודש מודפסים, נתחבה למזוזות ולתפילין, לתפילות ולברכות, שוננה על־ידי אבות ובנים במאות מיליוני סדרי פסח שנערכו לאורך הדורות וקובעה בתודעתנו הלאומית בצורה כזו שאין שום דרך להוציאה משם. היא שוכנת עמוק בנפשותינו, דתיים וחילוניים כאחד, גם אם נדמה לנו שהיא לא שם. אין טעם להתווכח עם האבות עכשיו, 2,000, 3,000 או 4,000 שנים אחרי מתן פקודות המבצע הראשונות, כמו שאין טעם להתווכח עם הרמטכ"ל רגע לפני הצניחה, כשאתה עם רגל אחת על הסף.

מי שחושב שיהיה לו יותר טוב בחוץ־לארץ - מי שרואה את בניו גדלים כג'רי סטיינרים, או אולי אפילו כפרקר לואיסים - זה הזמן לעזוב. מי ששלם עם הייעוד היהודי שלו ומוכן להישאר ולקחת את הסיכון - שיתכונן לאפשרות שייקרא להשתתף בבנייתו של מזרח־תיכון חדש על חורבות הישן.

ההרקולס כבר באוויר, כאמור. החיילים בפנים, הם אומנו היטב ויש להם את כל הציוד הנדרש - אבל פרטי המשימה עוד לא ידועים להם. צריך מישהו שיציג בפניהם את התוכנית המבצעית ויוסיף 'אחרי!' בטון משכנע. איזה הרצל כזה, אבל קצת פחות מחוייט וגלותי - וקצת יותר מאושר, אם אפשר (שלא ימות לנו משברון לב בגיל 44). גם הוא בוא יבוא.
קישורים
מאמרי הראשון - "בנות המשעא"ז נגד 2,000,000 גברים" - מאמרו של גיל רונן
הדיבור הגלוי
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "טור אישי"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

נהפוך הוא 198261
אני לא זוכר מי המשורר שכתב ''אני לא מקיים הבטחות שנתן אדוני לאברם''. קשה להתווכח עם מי שיש בכיסו תכנית אלוהית, אבל התכנית שלך מובילה להשמדה בטוחה של ישראל. אבות הציונות, ובן-גוריון במיוחד, הימרו נכון כששמו את הז'יטונים שלהם על המערב. הסוס שלהם ניצח, והפכנו לנושאת מטוסים אמריקאית. הבעיה היא שלא לעולם חוסן. דברים משתנים, לפעמים במהירות ובאופן בלתי צפוי. יום אחד ארה''ב לא תהיה עוד הכוח המכריע שהיא היום. לחילופין, היא יכולה להעריך מחדש את האינטרסים שלה. תיראה מה קרה לסוריה עם התמוטטות ברית המועצות. יש לישראל חלון הזדמנויות מוגבל להשתלב במרחב לפני היום הבלתי נמנע שבו תוכיח את עצמה ארה''ב כמשענת קנה רצוץ. בהצלחה.
נהפוך הוא 198262
פעם באיזו תוכנית עתידנות דיברו על העתיד ההיספאני של ארה"ב. יש לך או למישהו אחר קצת נתוני דמוגרפיה וצפי הרכב האוכלוסיה האמריקאית בחמישים השנים הבאות?
נהפוך הוא 198265
מה קשור עתיד היספני כזה או אחר לשינוי סדרי עדיפויות בארה"ב? דבר כזה קורה כבר היום, בהתאם לאינטרסים המשתנים של נשיאים שונים, ללא רוב היספני,
נהפוך הוא 198266
גם אם קורה או לא קורה, אני מדבר על עשרות שנים מהיום. אני חושב שההיספנים לא חולקים את אותה השקפת עולם יהודית-נוצרית אלא מחוברים להשקפת עולם שונה, שאותה מעניינת ישראל כקליפת השום.
חנוך לוין, כמובן. 198263
אם אלוהים רוצה, שאלוהים יקיים.
ועל זה נאמר: 198390
מי הוא אלוהים?

הקיצוניים יכולים לפרש כל דבר, כדבר אלוהים חיים
נהפוך הוא 198308
חנוך לוין. ויש אפילו מי שהלחין:
עצוב 198273
עצוב לקרא ששכמותך מיחלים להתגברות האנטישמיות בכדי להגדיל את מימדי העליה. אינכם יכולים לעודד עליה המבוססת על בחירה אז אתם מבקשים עליה של חוסר ברירה.
גם אוסטרליה (Glebe) 198415
מסכים לגמרי.
לא ברור איך מצד אחד אנו אמורים לעודד שנאה כלפינו על-מנת שיגרשו את יהודי התפוצות לגטו הישראלי, אבל מצד שני אנו נהיה אורה לגויים.
הדרך היחידה שאני רואה לצאת מהסתירה הזו (מעבר להכנסת אלמנטי זמן רחבים לתיאוריה) היא שכוונת המשורר היא לזהות שטנה (או עבדות, בחלופה אחרת של התיאוריה) עם אור.
(או שבעצם מדובר על אור רדיואקטיבי...)
פניה למערכת 198276
אולי די?

אני מתנצל מראש על החריגה מכללי הטקס אבל יש משהו די בוער שחשוב לי להעביר דווקא על רקע הפנטזיות האירוטיות של גיל רונן.

לא אחזור לדוש בוויכוח האם יש לתת במה לדעות שאינן מקובלות, לא זה המקרה.
אני מקווה למצוא באייל מאמרים המציגים מציאות שונה מזו המוכרת לי וכאלה המעלים דעות המנוגדות לשלי.

אני רק לא מבין למה אתם מוצאים לנכון לפרסם סיפורים (בניגוד למאמרים) שהמקסימום שהם עושים זה להזכיר פעילות ערב בתנועת הנוער.

את הסיפור האחרון של מר רונן נטשתי באמצע, ההתיחסות ליכולתו של צה"ל לכבוש את המז"ת היתה הקש ששבר את גב הגמל.
זה מאמר או פנטזיות של ילד מתבגר?
אולי יהיה זה 'גילוי נאות' לומר שגם עם פרסום הסיפור הראשון של מר רונן הבעתי את התנגדותי והצבעתי על הבעיתיות בערכו של דיון המתבסס על "אשה לא עובדת בעבודות מסוכנות, מגיע לה בוקס, הכל מזימה"
העמדה שלי התחזקה כאשר במהלך אותו וויכוח (ולא דיון) הגיעו גם כל מיני נהגי משאיות בשם יחזקאל וסיפרו שכל הנשים זונות.

ומה עכשיו?
נתווכח אם זה נכון או לא להקים קבוצות של נוער יהודי גאה וגלוח ראש שיסתובבו ברחובות וידאגו שהמואזין האשורי לא יצעק חזק מידי והנשים לא תלבשנה מכנסיים?
יבוא שלמה (תופעה חדשה ולא מבורכת) ויאמר שהחייל מת בגלל שאבא שלו לא הניח תפילין ומיד יצוץ איזה תומר (תופעה עתידית, מתבקשת ולא מבורכת) ויאמר שכל המתנחלים פנאטים וצריך לזרוק אותם עם הערבים.

אני מבקש את סליחת אותם כותבים/קוראים אשר אשתמש בשמם אבל בפירוש אני מעדיף למצוא באתר מאמרים שמפוצצים לי את הווריד במח פעם אחר פעם מפרי עטם של ניצה או דב שנושאים מאחוריהם מסה של דעות מבוססות אף כי מקוממות.
אני מוכן לבקש מאבא שלי שהוא אחד האנשים הכי חכמים שאני מכיר לכתוב מאמר אף כי הוא עדיין היה משלשל לקלפי פתק של גאולה כהן אם היה יכול.
אין לי בעיה עם מאמרים הנוגדים את תפישתי,להיפך. יש לי בעיה עם סיפורי אלף לילה ולילה המובאים בסגנון פסאדו עיתונאי והמכילים הרבה אוויר חם.

אולי זו רק ההרגשה שלי ויכול מאוד להיות שאני מיותר אבל כבר קרוב לחודש שאני פותח את האתר ומתגעגע לזמנים אחרים שלו (לא שאני עד כדי כך וותיק כאן).

זהו.
מצטער על הגישה התוקפנית.
ההתיחסות אד הומינום לגיל רונן אולי תקומם אחדים אך אני מודה שכבוד גדול אין לי אליו.
בפראפראזה על התייחסות שלו לאשה כלשהי בעבר - מגיע לו בוקס.
פניה למערכת 198416
מדהים וקולע!!!, כמוך גם אני ניסיתי להבין מאיפה הסיטואציה מוכרת לי, מניפסט מיליטנטי של ילד פנטזיונר, והכן- פעולה בתנועת נוער היא הסיטואציה המתאימה.
ישר כוח לאנשים עם ראיה ביקורתית ומעמיקה כשלך!
פניה למערכת 198426
אני רואה שיש עדיין חיים במדבר צין.
לא ידעתי שאני תופעה 198449
ועוד חדשה.
גיל המוזר והיקר, 198286
א. גם אצלך (בשני המאמרים ובעוד מקומות) יש תוספת באסים מלאכותית מאוד מאוד מוגזמת ומנופחת, כמו אצל החיילים ההם. היזהר לבל תתפוצץ הסרעפת. אולי תשקול דיאטה דלת-מיקרופונים לתקופה מסויימת. אני חרדה מעט לבריאותך.

ב. שאלה: מה בדיוק אתה רוצה? יכול להיות שהיפאני הבין ואולי גם העוד כמה שהגיבו הבינו. אני לא. אנא, אם לא קשה, במשפט אחד מתומצת, מקסימום שניים, מק-סי-מום שלושה - מה אתה רוצה?
גלאדיה 198301
אני די צנוע בשאיפותי. הייתי רוצה שיפסיקו להתפוצץ פה אוטובוסים, למשל.
נו יופי, אז זה כמו עם המים הקדושים של הבאבא - 198314
אז אם עכשיו, אינשאללה, אינשאללה, לא יתפוצצו אוטובוסים כמה זמן (גם אני צנועה בשאיפותי, וגם ריאליסטית, לכן ה"כמה זמן"), אז תמיד תוכל לומר: "כל האוטובוסים שלא התפוצצו בין ה17.2.04 לבין ה17.4.04 - זה קרה בגלל ההשפעה הטראנסצנדנטאלית של המאמר שלי!!"
מאמר משעשע. 198312
מזכיר לי מותחן שקראתי מאת יהודי צרפתי שבו (זהירות,ספוילר) מדינת ישראל מתגברת על מזימה של מדינות ערב לעשות איתה שלום, משמידה אותן בפצצת אטום ובונה את בית המקדש.

למי שמחפש אסמכתא כיצד ניתן לתמוך באוסלו מבלי להיות שמאלני, מאמר זה הוא הוכחה טובה.

ולמי שתוהה מדוע כ''כ שונאים אותנו בעולם, שיגלוש לקישור השני.
מאמר משעשע. 198321
"המזימה הסופית" / אנדרי סוסאן. "גלי אלפא" תקשורות בע"מ. מצרפתית: סמי גרינשפן

על השער יש תצלום של הר הבית ומעליו מתנוססת פטריה אטומית.
מאמר משעשע. 198328
דווקא את הסרטון ההוא ראו יחסית מעט אנשים בעולם.

זה קישור יותר רלוונטי לתזה שלך: http://www.solidarite-palestine.org/rdp-isr-031028-1...
מצטער. 198337
אני לא מבין צרפתית.
מצטער. 198339
גם אני לא קורא צרפתית, אבל על פי הכותרת מדובר באותו מאמר של גיל רונן שהורד מאתר ערוץ 7 בעקבות פנייתה של ח"כ זהבה גלאון ליועמ"ש לשעבר אליקים רובינשטיין ... <דמיין קישור להסבר המלא כאן>
מצטער. 198342
מצויין. ומי שכן מבין צרפתית מתבקש לקרוא קודם את ההקדמה של המתרגם / בעלי האתר ובכל מקרה, לא לנסות זאת בבית.
מצטער. 198344
קישור לא-דמיוני להסבר לא-מלא: http://www.nfc.co.il/archive/001-D-35615-00.html
מצטער. 198391
בקישור שגיל הביא יש עדכון לקראת תחתית הדף על כך שהיוע"ש רובינשטיין יפתח בחקירה

הנה קישור יותר מתאים:
מצטער. 198370
תרגום של ההקדמה:

"בחרנו לפרסם מאמר קיצוני, לצרכים לימודיים. בעשרים ושמיני לאוקטובר, האתר הישראלי של 'ערוץ שבע' פרסם, במדור 'דעות,' מאמר של אחד גיל רונן. ח"כית של מפלגת מרצ הגישה תלונה כנגד ערוץ שבע לגבי מאמר זה, בכוונה להורידו מן האתר. בעשרים ושביעי לנובמבר, ערוץ שבע פרסם הודעה בזו הלשון: 'לאחר שרדפו את תחנת הרדיו שלנו, מתחילים לפגוע באתר האינטרנט. היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הורה לחקור את מנהלי אתר ערוץ שבע באשמת הסטה לאלימות. חברת הכנסת זהבה גלאון ממרץ היא שהסיתה את רובינשטיין לאחר שהאתר פרסם את המאמר, "גירוש לא טרנספר," שפורסם באתר בעברית. להבנתה, המאמר הזה מסיט לאלימות כלפי פלסטינים.'

אגב, ערוץ שבע הוא ערוץ פירטי לפי החוק הישראלי.

להלן קישור (מת) למאמר בעברית"

כל השגיאות עלי.
מאמר מוזר 198389
הישראלים הם עם חדש ושונה מהיהודים הגלותיים בהמון תחומים- למשל החילוניות
אם אתעלם מהשובניזם האינפנטילי של הכותב;
רק אוסיף שאם השמאל וגם גוש אריק שרון- הימני הקשוח הזה, החליטו על פינוי וזה לדעתם האיתנה לטובת העם היושב בציון, כדי ליצור גוש ציוני, נראה לי שזה רק לטובתינו
מאמר ראוי 198422
מאמר שמתאר את המציאות בעיניים יותר פקוחות לדעתי..

(אבוי- המאמר נכתב ע"י אישה)
מאמר מוזר 198695
אריק שרון היה, מאז ילדותו, בן-החקלאים בריא-הגוף שנחלץ להגן על בני-הגטו השדופים, "היהודים". אבל אריק שרון אף פעם לא היה שייך. הוא תמיד הסתפק בתפקיד הזה, של הבלעגולע שקוראים לו להציל את העיירה. נפגשתי איתו פעם אחת, בכנסת, לכמה דקות בדצמבר 2000, והצגתי בפניו את תוכנית "בית מגידו" - http://www.katzir.com/megiddo . התגובה שלו היתה לומר לי שאם אני מצפה למצוא בקציר אנשים שיילחמו לצידי, אני אתאכזב. "תמיד זה היה מיעוט שנלחם", הוא אמר (פחות או יותר במילים אלה). "גם ב-‏1948 רק מיעוט נלחם. מי שחושב אחרת טועה. היום המיעוט שנלחם זה המתנחלים". הוא הציע לי לפנות אליהם (ואני אכן עשיתי זאת).

גם בדבריו הציבוריים של שרון לאורך השנים בולט מאוד אלמנט החמלה וההזדהות הזו עם "היהודים". היהודים המסכנים שצריך להגן עליהם, היהודים החלשים שצריכים להילחם בעיקשות נגד הצוררים האכזריים המקיפים אותם. אפילו בחיזור שלו אחרי הדתיים במשך תקופה מסויימת ורכישת הבית ברובע היהודי של ירושלים אני רואה אלמנט כזה, של הצבר המבקש להזדהות עם "היהודים". אנחנו לא צריכים בלעגולע שיגן על "היהודים". אנחנו צריכים שהיהודים ישנו את אופיים ואת השקפת עולמם.

וזו הטעות של שרון, לדעתי, והסיבה שהוא לא יכול להנהיג את העם הזה באמת. אני יכול לומר לך שכאן, ב"אייל הקורא", אני מרגיש יותר חופש לומר דברים קיצוניים מאשר ב"ערוץ 7". ונדמה לי שזה לא רק אני: הנה, "הארץ" פירסם ראיון עם בני מוריס שדיבר בשבחי הטרנספר, ואף אחד לא צייץ. אם זה היה מתפרסם ב"נקודה", אני מניח שהיועמ"ש לממשלה היה שומע מזה.

השכבה היחידה בעם הזה שיכולה להחליט על מעשים קיצוניים - ולבצע אותם בהצלחה - זו בדיוק השכבה שקוראת (ויותר חשוב - עורכת) את "האייל הקורא", ולא זו שעורכת וקוראת את "נקודה". לכן אני גם מאמין שאני יכול לומר פה דברים שניצה כהנא לא יכולה לומר. לכן אני גם יכול לומר ולעשות בוואדי ערה דברים שהחותן שלה (חמה? חותנה?) לא היה יכול לומר ולעשות.
''חמיה'', ''חותנה'' 199032
והיא שלחה אל חמיה לאמור
אל יתרו חותנו
מגאלומניה, פירומניה, פראנויה או סתם מקרה של אינפנטיליות? 198414
תגובה 197596
איזה הרצל ואיזה נעלים 198452
הבן אדם רוצה את דוד המלך מינימום. בזה הוא לא שונה מהלל וייס, גרשון סלומון ושאר רפופי הברגים שרוצים לחדש את מלכות ישראל כקדם, רצוי עם הרבה העלאת קורבנות בירושלים.
קם לנו מוסוליני חדש ? 198480
על מה ולמה המניפסט הפשיסטי הזה מופיע כאן ?
קם לנו מוסוליני חדש ? 198713
ואת הסתירות במניפסט שלו אפשר לסכם בצורה סאטירית כך:
קם לנו מוסוליני חדש ? 198743
ראוי לציין שהפשיסטים הישראלים דווקא תומכים בהמשך פולחן השואה, כדי להראות שרק היהודים הם הצודקים והמסכנים, והעולם צריך לשלם לנו לנצח על העוול שנגרם לנו וכל ביקורת על מדיניות ממשלת ישראל איננה אלא אנטישמיות, וכל זאת בהתעלמות ממצוקתם של אחרים כמו שואת הארמנים המוכחשת וכמובן מצב הפלסטינים.
קם לנו מוסוליני חדש ? 198749
מה הקשר לארמנים? יש לי דווקא סימפתיה ואמפתיה לארמנים וכעס על התורכים בגלל מה שהם עשו, אם כי אני מודה שזה לא מעסיק אותי בד"כ. יש לי גם סימפתיה לאינדיאנים בארה"ב, ואני גם זוכר ליפאנים את האכזריות שלהם כלפי שבויים אמריקאים במלחמת העולם השנייה. אז מה, אני פשיסט פחות טוב בגלל זה?

אדם צריך לדאוג לעצמו, למשפחתו ולעם שלו, קודם כל.
קם לנו מוסוליני חדש ? 198800
איך לימוד שואת הארמנים במערכת החינוך (לצד נושאים אחרים שנוגעים לעם שלנו-כלומר לנו, אנו, אנחנו), אמור לפגוע בעיקרון שאדם דואג קודם לעצמו?
קם לנו מוסוליני חדש ? 198801
אלו פשיסטים בלאי, הם נשענים על עשו לי שתו לי ולא על זכותי. גם היטלר התחיל מהשפילו אותנו, ביזו אותנו, אבל מהר מאוד עשה סוויץ לאנחנו עם נשגב ונעלה ומטבע הטבע מגיע לנו שכן אנו החזקים ביותר (דבר שהוא ציפה להוכיח מראש).
כן, רגשי נחיתות הרבה פעמים מודחקים בעזרת רגשי עליונות.
למערכת 198559
קונטרוברסלים יענו.
טוב, טוב, הבנו הקטע.
אני הייתי רוצה לראות מעל דפי האייל משהו כמו:
מאמר של איש יש גבול.
מאמר תמיכה בואנונו.
מאמר בעד הסרבנים.
כל אחד מהם קונטרוברסלי, וכל אחד, כך נראה לי, יש בו פוטנציאל להרבה יותר עומק ויותר רצינות ממה שהילד (מנטאלית) הזה, גיל רונן, מציע.
אבל מעניין שדברים כאלה לא נראו באייל, לפחות מאז שאני קורא אותו.
ואל תגידו היה פעם גורביץ, כי אכן *הוא* *היה* *פעם*. (ואני מרגיש חוטא שאני בכלל משוה בינו לבין "אברהם אבינו" הזה, שמאוהב עוד בימיו בגלי צה"ל, ואנחנו חשבנו תמיד ש"האשם תמיד" זו פארודיה. כנראה שבעיניו לא)
ואל תגידו אנשים לא כותבים, כי קצת קשה להאמין.
ובאמת מוזר איך שהשמאלנים התאיידו כאן למדי מאז הבחירות, להוציא כמה בודדים, והקונצנזוס כאן משקף בצורה מבחילה את הקואליציה ליכוד-ביבי-שינוי.
למערכת 198561
לא למדת חז''ל.
פני הדור כפני האייל.
למערכת 198564
אני לא המערכת ולא חבר מערכת, אבל בתור קורא בערך חצי שנה, טענותיך מוזרות בעיני. אתה רואה באייל קונצנזוס ליכוד-ביבי-שינוי, ויותר מזה, אתה סבור שיש פה איזה קו-בהחלטה של המערכת ("ואל תגידו אנשים לא כותבים, כי קצת קשה להאמין"). בעיני אין שום קונצנזוס כזה, ואם חברי המערכת הפכו לימניים וסותמי-פיות הם מסתירים את זה ממש, אבל ממש, טוב. גם לא הרגשתי שהשמאלנים פה התאיידו, אבל אם אתה רוצה לראות מאמר תמיכה בסרבנים או משהו, אולי פשוט תשלח אחד למערכת?
למערכת 198567
רק תדאג שלא יהיה דומה מדי ל דיון 913
למערכת 198618
גם אני חשבתי על עניין המאמרים האלה. אף שקלתי האם להגיב כאן (רייטינג, רייטינג...) אם לאו. הצצתי, קראתי את תגובה 198276 של האייל היפאני, גם את תגובה 198564 של אלון עמית אליך, והחלטתי שכן, להגיב, ולהעלות מה שנראה לי די קרוב למצב העניינים.
אז ככה, מה שאני מבינה, לפי סדר שרירותי למדיי:
1. כולם כאן בהתנדבות. ז"א:
- זה אתר פרטי, ממומן ע"י אנשים שמעוניינים לקיים אותו;
- הכניסה חופשית; ז"א: בלי תשלום;
- הכותבים כותבים בהתנדבות; ז"א: ללא שכר;
- ... בכל זאת: עולים נושאים רבים במהלך כל חודש.
2. האתר נוח וידידותי למשתמש. נדמה לי שאין דוגמתו בארץ.
3. אין אתר דומה לו בארץ, ובעברית, המכסה ועוסק במגוון רחב כזה של תחומים -
3.1. ... אין לו מתחרים; ergo: זה-מה-יש.
4. יש "מכל טוב הארץ": חדשות, סקרים, שעשועונים, כתבות, רשימות, סקירות, שמשיגים אחוזי רייטינג משתנים;
5. מבדיקה שטחית ולפי הפרטים המתפרסמים על כל חבר מערכת וכותב קבוע (פרטים שמגישה מע' האייל לקוראים), עולה ש-
- יש ביניהם השייכים למדעים המדויקים (מתמטיקה, מחשבים), מדעי הטבע, ומדעי החברה;
- רובם צעירים; ביניהם יש לא מעט שהם עדיין סטודנטים.
(סליחה אם טעיתי בגדול מאוד: א) זה מה שמצאתי; ב) אין כאן רצון להקניט - ההיפך הגמור מזה.)
------
המסקנות שלי הן לטובת האתר:
- למרות היעדר התחרות, האתר מושקע מאוד;
- מותר להיכנס לנושאים לפי בחירת המשתמש;
- מותר להתבטא בחופשיות;
- יש אינפורמציה זמינה - מותר לבקש, ויש מי שדואג להגיש אותה ע"י קישורים (אם היא זמינה לאנשי המערכת);
- יש גישה ואפשרות לקיים דיון בכל נושא שעולה, מן המאמרים ועד החדשות, ומה שביניהם, או בצדם.
במילים אחרות:
* כמעט כל אחד יכול למצוא משהו באתר שיהיה גם לפי טעמו האישי.
* לט רע בכלל בשביל אתר שמתקיים מכוח רצונם ונאמנותם של מתנדבים.
* ... אם רוצים להעלות נושא, אז כמו שהעיר אלון עמית לעיל: נא לכתוב מאמר ולשלוח למערכת.
לא מקבלים תשלום, אבל: מקבלים במה.
------
אם כל כך "טוב", אז למה כל כך "רע"?
... כי זה בהתנדבות, כי יש הרבה תוקפנות‏1 באוויר, לפעמים גם הרבה עקיצות וזלזול‏1; כי צריך קיבה חזקה ועור עבה‏1; כי חייבים לעמוד על המשמר‏1, להיות זריזים, שנונים וסרכאסטיים רוב הזמן (חשוב אפילו יותר מלהיות משקיען בתגובה עניינית)‏1; כי המתנדב פעם אחת ונכווה, לא בטוח שיתנדב שוב, גם אם השיג רייטינג אדיר; כי יש הרבה מאוד "אוף-טופיקס" באמצע-הדיונים, ו-
- כי ההתנדבות כוללת חשיפה-בהתנדבות לכל מה שהצלחתי לגייס בזיכרוני ולרשום בפסקה לעיל.
------
1 מתוך היכרות וחוויות אישיות בתחום.
רק עניין קטן: 198625
אין שום צורך להיות זריזים. בזכות המינשק הנוח גם מי שמגיב אחרי שנה נקרא ולא פעם מעורר תגובות.
הממ, נחמד, מינשק= 198633
מנוע המשמש לנשיקות?
הממ, נחמד, מינשק= 198638
השם העברי לInterface, מכונה בטעות "ממשק".
רק עניין קטן: 198814
יש, ועוד איך. חילופי דברים בסדר רץ (רץ מהר, יותר מפינג-פונג או טניס) הם עניין שגור ומרשם בדוק לחימום ולהמשך לקראת חימום בכוחות חשמל בוולטז' של כיסא חשמלי.‏1
אפילו בנושא "בחר לך כוון" (דיון 1777) היו כמה פטריות רעילות, שהתנהל בד"כ כמו הדיונים דיון 1754 ו-דיון 1720, אם מצאתי את מספרם הנכון‏2.

---
1 לרוב צפיתי בלבד. נכוויתי רק פעם אחת. ולדאבוני, השבתי באותה המטבע (גם כשניסו לחשמל אותי בפעמים אחרות). וזה - לא מתאים לי.
2 קראתי בהם יותר שיתוף-פעולה למתן וקבלת מידע מאשר חשמול, אם כי הכיסא החשמלי היה בשימוש מדי פעם.
למערכת 198641
תגובות אינן רייטינג, ויכול להיות מאמר שהרבה מאוד אנשים קוראים מתחילתו ועד סופו, ואז עוד פעם, ושבים להתרפק עליו גם אחרי שבועיים - אבל לא מגיבים עליו. כי הוא מעורר מחשבה.

המאמר של ד"ר ניצה כהנא קיבל המון תגובות אבל אם התרשמתי נכון (ואני מודה שלא קראתי לעומק) - התגובות היו יותר בגדר זובור לכותבת ולמשנת אביה מאשר דיון של בעד ונגד. גם בתגובות המרובות למאמר שלי נגד המשעא"ז היה אלמנט זובורי, מה שאילץ אותי להפעיל את תוכנת האנטי-זובור שלי. ובל נשכח שהמגיבים כאן - כפי שאת עצמך תיארת את הפרופיל שלהם - הם אנשים שמבינים את כללי המשחק ומניפולטורים לא קטנים בעצמם. גם את מעידה כי שקלת אם להגיב או לא להגיב בגלל שיקולים של חרם מול מחאה ישירה.

יש אמירה שמיוחסת למהטמה גנדי ולאנשים אחרים: "קודם מתעלמים ממך. אחר כך צוחקים עליך. אחר כך נלחמים בך. ואז אתה מנצח". לשמחתי אני כבר בשלב שנלחמים בי, ואולי אפילו רגע אחד אחרי. בכל מקרה, קצת מאוחר מדי להתעלם באפקטיביות.

אני מציע לך לחשוב על האפשרות שאולי, למרות כל מה שלימדו אותך מוריך הרוחניים עד היום, האמת היא בכל זאת לא איזה פודל קטן ולא מזיק. שהאמת היא מצרך חיוני, סם החיים, ואנשים זקוקים לו ומוכנים לעשות הכל בשביל לקבל את המנה שלהם, ברגע שהם מוצאים ספק של חומר טוב.
אבי אבי הגידה נא לי, מדוע הלילה שחור ואפל ורוח מסיע קרעי ערפל 198648
משנת אביה?
זו לא יעל דיין.ניצה היא כלתו של כהנא המנוח.
למערכת 198649
אל תיתן לגנדי לעבוד עליך: על כל מנצח יש גם מפסיד.
אימרה אחרת 198650
''קודם מתעלמים ממך. אחר כך צוחקים עליך. אחר כך נלחמים בך. ואז אתה מפסיד''
אימרה אחרת 198653
יש לי עוד אחת בשבילך: "קודם אתה צוחק על כולם. אחר כך אתה חושב שאתה יותר חכם מכולם. אחר כך אתה אומר שהם משוגעים. ואז לוקחים אותך לאושוויץ".

לא ידוע מי אמר את זה, כי לא נשאר ממנו כלום.
למערכת 198666
מעניין שדחוף לך לצטט דווקא את מהטמה גנדי, שדרכו היתה התנגדות לא-אלימה לשלטון אימפריאליסטי. לולא זה היה עצוב, זה היה מצחיק.
למערכת 198690
אני לא ב-‏100% בטוח שתנועתו של גנדי היתה חפה מאלימות. נדמה לי שיש הטוענים שגם אם גנדי עצמו דגל באי-אלימות, התנועה הלאומית שהוא הנהיג ביצעה בפועל פעולות אלימות.

חוץ מזה הציטוט עצמו מיוחס גם לדמות אחרת. ארתור שופנאוור, נדמה לי.
למערכת 198671
הנצחון שלך הוא ההפסד של כווולם.
למערכת 198700
"רוצה" לראות תוקפנות, עקיצות, זלזול ואף גרוע מכך?

כנסי ל- http://www.sf-f.org.il

לפעמים אין כמו סיפור העז כדי לדעת כמה למעשה טוב לך....
למערכת 198815
:-) לא חסר, הא?
אבל אתה יודע מה, כדאי להתייחס עניינית. בסופו של חשבון, הבחירה האישית של המשתמשים והמשתתפים הפעילים היא שמספרת את הסיפור: איפה עז, איפה מי, מה, מו. ואיפה ומי ממשיכים להשתמש, איך, רמת התחלופה, ובכלל.
דברים בשם אומרם 198658
בספרו האחרון, בתום לב, חיבר אדם ברוך אודות הגברתנות הארצישראלית, בהקשר של תפילת האזכרה 'במעלות קדושים וטהורים', מספר פסקאות. ואני אצטט את הליבה שלהן.

ציטוט:

"...עיקר תשובתי יודגם על פי מה שקרה לתפילה (אזכרה) 'במעלות קדושים וטהורים'. ... מה שקרה לתפילה זו הוא המקרה הישראלי המובהק, שמהותו המובהקת הינה קואליציה סרת טעם בין הפוליטיקה הישראלית החילונית לבין הרבנות הישראלית הממלכתית: הלכו הישראלים האלה והוסיפו 'וגיבורים', ומעכשיו נוסח התפילה הוא: במעלות קדושים, טהורים וגיבורים'.
...במקורו היהודי, 'בן חיל' אינו בהכרח איש צבא או מלחמה, אלא גם מי שבכוחו לשלם מסים כראוי.
... כאמור, עד אתמול אמרנו ב'מעלות קדושים וטהורים, והנה המערכת הישראלית הוסיפה לכך 'וגיבורים' - ועכשיו הנוסח הוא 'במעלות קדושים, טהורים וגיבורים'.
... התוספת 'וגיבורים', תוספת ישראלית מובהקת, נועדה לפתור את 'כצאן לטבח' (שואה, ששת המליונים הטבוחים והשרופים) ולארגן את מקומו של הישראלי-החדש בתפילת האזכרה.
ה'כצאן לטבח' העיק על הישראלי החדש, חסם את ההזדהות שלו עם יהודי הגולה (השואה), עיכב את התערות שארית הפליטה בישראל החדשה, העצמאית, הלוחמת, הגיבורה. ולא ייצג את הישראלי הזה בעיני עצמו.
הישראלי-החדש לא הסכים להסתפק בטקסט האזכרה הכולל רק 'קדושים וטהורים'. איפה הגיבורים, כלומר, איפה אני? שאל הישראלי הגיבור. והוסיפו לא את 'וגיבורים'.

הדיון בעצם גבורתם של יהודי השואה (גבורת החלש, גבורת הנופל על קידוש השם מעצם נפילתו על שום עצם יהדותו) נעקף, או ממש נחסם, מקום המדינה ועד לפני כעשור, על ידי 'הישראליות החדשה'. וכאמור, האזכרה, שדיברה רק על 'קדושים וטהורים', נראתה חלושה מדי בעיני הישראלים הגיבורים, וכך ולכן 'והגיבורים' הוסף במיוחד לכבוד הישראלים שנפלו במלחמות ישראל.

...מי אנחנו הישראלים? אנחנו הגיבורים. ומי הם הקדושים והטהורים? מי שהלך כצאן לטבח."
דברים בשם אומרם 198664
ויש גם את הצירוף "השואה והגבורה". התלונה הזאת של אדם ברוך מוכרת ואינה חדשה מאוד.

מה את/ה מנסה לומר בהבאת הציטוט? האם תוכל/י לומר מפורשות מה הפואנטה?
גיל רונן 198685
אני מתקשה להבין את אופן התנהלותו של כותב המאמר.

כמו במאמרו הקודם, גם עכשיו, שזורות בתוך הגיבוב הדמגוגי והאינפנטילי המגיע למסקנות מופרכות ומגוחכות, שהוא ה''מאמר'' שלעיל, טענות ורעיונות שניתן לפתח סביבן דיון פורה. כהרגלו עושה כותב המאמר שירות דוב למטרותיו ולמזדהים איתן בכך שהוא מטביע טענות ורעיונות אלו ברפש הרעיוני שסביבן, עד שהן נעלמות מדעת הקורא מאחורי מסך האנטגוניזם שהוא מפליא בידיו להרים סביב עצמו וסביב מאמרו.

לצערי אפילו עצה בעניין אין לי לעוץ לו לכותב המאמר, שכן נראה ש''הגיון בריא'' ו''שכל ישר'' מובילים אותו להוציא תחת מקלדתו את השטויות להן נחשפנו כאן ובעבר.

אולי מאמר פרי עטו של כותב שקול, שייקח את טענותיו ורעיונותיו של הכותב הראויות להתייחסות, ויציגן בנפרד מן האבסורד שלעיל, יהיה מטרה ראויה למאמץ כלשהו.
דרוש הרצל עליז 198687
דרוש הרצל עליז 198696
יש לפחות אחד כזה. הוא עובד בתפאורה באולפני הרצליה.
דרוש הרצל עליז 198707
יש לו כלי קטן.
והוא גם לא משכבה החברתית המתאימה,שרק היא יכולה להנהיג.
צריך להמשיך לחפש.
איפכה מסתבר(ע) 198712
אני מוצא את המאמר הזה מאוד מעניין לאוו דווקא בגלל הדיעות שמובאות בו, אלא יותר משום היותו נייר לקמוס לכל מיני מגמות סמי מודעות בימין של ימינו הנתון כידוע למצוקה קשה.
בדרך כלל אני לא חובב את הטון המתנשא והפסיכולוגיסטי שמדבר מעל לטיעוני הכותב ומתיימר לחשוף את חיבוטי נפשו, אבל נראה שזה מאוד מתבקש בכתבה הזאת.
הנטייה למליטריזם עם ניחוחות חילוניות כשהדת מהווה קישוט, או סמל, בתוספת כמה הגיגים סקסיסטיים, יכולה כנראה לסמן את הפנייה האחרונה לישראל החילונית, שהיא-בינינו-הרוב. פנייה מתלהמת ולא כל כך קוהרנטית, אבל מלאת עוצמה ופאתוס. עמדה שכבר טורחת פחות להתנצל, להסתייג או להחביא את הרדיקליות והחתרנות שבה.
איפכה מסתבר(ע) 198715
הימין במצוקה - והשמאל לא במצוקה, כאילו?
איפכה מסתבר(ע) 198735
אני מניח שכן, אבל זה כבר סיפור אחר. למען האמת הקצוות (על אף שאפשר לומר כי אני נמנע על אחת מהן), נמצאות במצוקה והמרכז הדורסני פורח.
הסרבנים הבוגדניים הולך טוב כמו המתנחלים ששותים לנו את התקציבים.
איפכה מסתבר(ע) 198745
לי נראה שכולם סובלים.

מצב כזה טוב רק למהפכנים. יש במצב הזה קווי דימיון לרוסיה לפני המהפכה הבולשביקית ולגרמניה לפני עליית הנאציזם, ואני מניח שלעוד הרבה סיטואציות טרום-הפיכתיות בתולדות העולם. לא רק המשבר הכלכלי ותחושת המצור - גם הדקאדנס הכללי מזכיר לי סיטואציות מהפכניות שונות, שלוו הרבה פעמים גם ב'חזרה בתשובה' ערכית - ממרד החשמונאים ועד מרד האלג'יראים נגד כיבוש הצרפתי.
איפכה מסתבר(ע) 198750
חביבי, אנחנו יושבים למהפכנים האלה על הזנב.
איפכה מסתבר(ע) 198754
אפשר לגחך קמעא?
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198741
נראה לי שהוא יכול להציג לפניך היסטוריה חלופית גם לגביך. מכותב מאמרים פטישיסטיים ופשיסטים באתרים שמאלנים לאיש מעשה.

גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198752
היטלר היה תולעת.

אם עם ישראל היה בעל נטיות היסטריות כמו הגרמנים, כהנא היה עולה פה לשלטון מזמן. ואם לא הוא, אז אריק שרון, אבל לפני 20 שנה.
נו ומה רע? 198755
נו ומה רע? 198756
בכהנא ושרון הישן?
כן 198757
הרי כהנא היה ההיטלר (סליחה הרצל) השמח שלך לא?
כן 198763
בכהנא ובתנועתו אכן היו דברים שהזכירו לי את הנאצים - בעיקר הדיבור ההיסטרי והמעוות, ומה שנראה לי כצורך להשפיל את הערבי באשר הוא ערבי. ככתב גל"צ ב-‏1983-1986, וגם ככתב "כותרת ראשית" ו"העיר", סיקרתי את התנועה הזו לא מעט ואף ריאיינתי את כהנא במסגרת ה"יום נגד גזענות" שגל"צ ערכה באחת השנים ההן.
ועדיין לא ענית לי מה רע בהם? 198766
הרי הם יחזירו לנו את הגאווה וכו'.
ועדיין לא ענית לי מה רע בהם? 198768
הרעיון הוא לא (רק) להחזיר את הגאווה וכו'. הרעיון הוא לנצח, ושהניצחון יחזיק מעמד. היטלר לא ניצח, הוא הפסיד.

אנחנו צריכים להראות נכונות ויכולת להפעיל כוח עצום, אבל לשכנע את העולם - או לפחות חלקים מסויימים ממנו - שאנחנו לא נאצים. שאין לנו כוונות להיות עם אדונים, אלא עם מנהיג. בשביל לתפוס מנהיגות בעולם הזה, אתה צריך להקרין עוצמה מאוד גדולה, כולל עוצמה חסרת רחמים במקרים מסויימים, אבל גם מוסריות. אכזריות לשמה וגזענות אינן תכונות טובות לעם שרוצה להיות אור לגויים ומנהיג לאומות, והן אינן תכונות טובות למי שרוצה להנהיג את העם הזה.

אריק שרון הישן וכהנא הפחידו פה חלקים מאוד נרחבים מהעם, ולא רק את השמאל. גם בתוך הליכוד פחדו מאריק ולא רצו אותו כמנהיג בתקופה ההיא.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198758
זו טעות לטעון שבחירת מנהיג או מישטר נובעות מתכונותיו של עם. דברים אלה הם תוצאות של מצב כלכלי ומדיני, שבמקרי אי-יציבות גורם לאנשים לתמוך בדיקטטורות ובאידיאולוגיות קיצוניות כקומוניזם ופאשיזם.
הראייה לכך, היא שכבר יותר מ50 שנה מקיימת גרמניה דמוקרטיה למופת שבה אחוז התמיכה בימין הקיצוני קטן מזה שבישראל.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198761
"זו טעות לטעון שבחירת מנהיג או מישטר נובעות מתכונותיו של עם. דברים אלה הם תוצאות של מצב כלכלי ומדיני, שבמקרי אי-יציבות גורם לאנשים לתמוך בדיקטטורות ובאידיאולוגיות קיצוניות כקומוניזם ופאשיזם."

ומה דעתך על האפשרות של שילוב בין האלמנטים האלה? כמו אצל בני אדם פרטיים: יש אנשים שינהגו בתוקפנות רק במצבים של מצוקה קיצונית, ויש כאלה שדרוש הרבה פחות בכדי להעבירם מעבר לסף. עמים זה בסך הכל קבוצות גדולות של בני אדם עם קשרי דם. כמו משפחה מורחבת מאוד.

"הראייה לכך, היא שכבר יותר מ50 שנה מקיימת גרמניה דמוקרטיה למופת שבה אחוז התמיכה בימין הקיצוני קטן מזה שבישראל."

כן, אחרי שהם טבחו בברבריות עשרות מיליוני אנשים, פעמיים בתוך 30 שנה, הם קצת נרגעו. ובשביל זה היה צריך לפנק אותם בכסף ולחבק אותם חיבוק דוב בעזרת האיחוד האירופי.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198765
מספר זעום של אנשים קיצוניים לא יכול לגרום לתזוזה של עם שלם, וקשרי הדמים בעם אינם גורם לתכונות אופי משותפות. נהפוך הוא, דווקא בגלל מיספרם הגדול של האנשים, יש מיגוון של סוגים ומינים ותערובות של תכונות אופי. בקיצור, יחוס אופי מסוים לעם שלם הוא גזענות.

באשר למקרה הספציפי של גרמניה, ראוי לזכור שמאות שנים היא הייתה ערש של תרבות וברבריות קיימת אצל עמים רבים (גם אצלנו).
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198767
אני לא מסכים עם המסקנה שלך. גם לא עם זו של ארז למען האמת. ניתן להצביע על ''אופי'' של עם, גם אם תלוי בגורמים משתנים.

הגרמנים עברו מספר שינויי אופי כאלו לאורך המאה האחרונה, והאחרון שבהם לא נבע מהטבח שהם גרמו לאחרים, או מהכסף שהוזרם לכיסם, לדעתי הוא נבע מהסבל שהיה מנת חלקם בעיקר בסוף מלחמת העולם השנייה.

התאוריה האישית שלי היא שמשהו דומה צריך לקרות גם כאן לפני שלסכסוך שלפנינו יהיה פוטנציאל לסיום - שני הצדדים צריכים לסבול מספיק כדי לא לרצות להמשיך.

צד אחד כבר סבל מספיק לדעתי.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198769
אני לא חושב שהם סבלו מי יודע מה. גם הגרמנים וגם היפאנים - שתי מעצמות שהכריזו מלחמה על העולם שסבב אותן במטרה לשעבדו - הפכו, תוך זמן קצר יחסית אחרי התבוסה, למדינות הכי עשירות בעולם.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198851
גם הגרמנים וגם היפנים השתלבו בחברה המערבית ואיבדו את כבודם כלוחמים תמורת בצע כסף (שנמנע מרוסיה הקומוניסטית) תמורת הפיכת יפן ממזרח וגרמניה המערבית ממערב למלחציים על הגוש הקומוניסטי
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198855
נוכח האיום הצפון קוריאני, יש עכשיו דיבורים ביפן ובארה"ב על אפשרות שיפן תתחמש מחדש, כולל נשק גרעיני.

זה ראיון אחד שנוגע בנושא הזה: http://www.digitalnpq.org/archive/2004_winter/ishiha...

באשר לגרמניה, אני לא רואה אותם מתחמשים בנשק גרעיני בעתיד הנראה לעין אבל אם ישראל תתנהג בצורה תוקפנית, אני חושב שזה יכניס אותם ללחץ מאוד גדול.

אנשים פה צריכים להבין שיש להמון עמים בעולם תסביכים קשים מולנו ושאנחנו לוחצים להם - לעיתים בלי להתכוון - על הרבה מאוד כפתורים, מעצם קיומנו והיותנו מי שאנחנו. לגרמנים יש סיבה מיוחדת לחשוש מאיתנו: תחשבו איך תורכיה היתה מתייחסת למדינה ארמנית עצמאית חמושה בנשק גרעיני. אבל זה שיש להרבה עמים בעיה איתנו ועם הכוח שלנו זה לא אומר שאנחנו צריכים להתקפל מולם, להישכב על הגב ולמות.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198771
הגרמנים סבלו גם לאחר מלחמת העולם הראשונה, ודווקא בגלל תחושתם שנגרם להם עוול הם הרסו את הדמוקרטיה השברירה של רפובליקת ווימאר ופנו לנאציזם.

דווקא מכיוון שלא הענישו אותם בחומרה לאחר מלחמת העולם השנייה (למרות שפשעיהם בה היו גדולים ומחרידים יותר מאלה של מלחמת העולם הראשונה) הם פנו לאט-לאט לדרך של דמוקרטיה.
גיל - ממש מומלץ לך לקרוא את הספר הזה 198773
הגרמנים הם עם בעייתי מאוד, עם יסודות מאוד עמוקים של קור, אכזריות ומופרעות. הם השתוללו פעם אחת, במלחה"ע ה-‏1, בעיקר כי הם קינאו באנגליה וצרפת שלהן היו אימפריות ולגרמניה לא היה כמעט כלום.

אמנם הענישו אותם בסוף מלחה"ע ה-‏1, אבל רוסיה כבר היתה קומוניסטית, אירופה היתה מפולגת וחלשה, אז לא ביתרו אותם, לא פירקו אותם, ודאי שלא השמידו אותם. כירסמו בהם, בעיקר הציקו להם והשפילו אותם, ניסו להחזיק אותם קצר, החדירו להם כל מיני רעינות שמאליים ופציפיסטיים, וליהודים היה חלק לא קטן בתהליך הזה. בקיצור - לקחו את המופרעים האלה והביאו אותם למצב שהם הפכו לפסיכים לגמרי. ואז הם חטפו את הג'ננה.

אבל גם אחרי מלחה"ע ה-‏2, שוב, לא קירקסו אותם. צ'רצ'יל רצה לבתר את גרמניה ולמחוק את פרוסיה לחלוטין. אבל רוסיה כבר היתה בריה"מ, ומהר מאוד התפרקה הברית בינה לבין המערב, ושוב אויבי גרמניה היו מפולגים. אז הם שוב יצאו מזה בזול יחסית.
הגרמנים השתוללו במלח"ע 1? 198798
לא ממש. לא יותר מהצרפתים, או כל אחד אחר. הם התחילו במלחמה, ואיתרע מזלם להפסיד. לכן כל מי שהיה יכול להיפרע מהם - דאג לעשות את זה.

סבתי רבא ז"ל סיפרה שבמלח"ע 1 הגרמנים היו כובש נאור. החיילים הגרמנים כונו "חיילים טובים ומיטיבים". חייל גרמני לא בוזז. לא אונס. לא רוצח ילדים ונשים וזקנים (בניגוד לרוסים, למשל). אפשר לדבר איתו (יידיש וגרמנית - שפות קרובות). היא אמרה כשהגרמנים נכנסו לכפר שלהם (בליטא/אוקראינה/החלקים הרוסיים של פולין - אף פעם לא הבנתי איפה זה היה בדיוק) התושבים נשמו לרווחה. כי החיילים חילקו מזון לתושבים ודאגו לסדר.

(וזה למה יהודי פולין לא ברחו בהמוניהם כשהנאצים נכנסו לפולין. כי זקני פולין זכרו את החייל הגרמני של מלח"ע 1, בעל התסמינים הנ"ל. 'נו, שוין. אז עכשיו הם יותר אנטישמים ממקודם. איזה גוי לא אנטישמי?')
הגרמנים השתוללו במלח"ע 1? 198817
לפי מה שאני יודע, היהודים בפולין דווקא ברחו לצד הרוסי עם תחילת כיבוש פולין כי ידעו מי הם הנאצים, והפולנים העדיפו את הגרמנים מהרוסים.
לנתונים שברשותי אין תקפות סטטיסטית, 198823
אבל הם ממקור ראשון: מפי ניצולים‏1. הטענה הכללית שבפיהם מספרת על שתי סיבות: "לא ברחנו כי היינו טיפשים, וכי הסבא אמר שהכול בידי הקב"ה, והוא שידאג לנו ויציל אותנו." כמה מהם מפולין, וסיפרו על ההתגשויות מצמררות בין הוריהם והסבים האולטרה-אורתודוקסים: ההורים ניסו להבריח את ילדיהם, הסבים התנגדו, הזמן נקף, ההזדמנויות אזלו.
כאמור, לא לבניית מערך סטטיסטי. אבל זה מעיק.

---
1 אנשים שהשתתפו אצלי בסדנה לשלוש שנים, כדי לכתוב את זיכרונותיהם. רובם כבר הוציאו לאור את ספרם, על חשבונם. (אף על פי שיש ביניהם "מיעוטי יכולת": אלה שסירבו להימנות בין מקבלי הרנטה מגרמניה ולקבל הטבות בגין היותם ניצולי שואה).
לנתונים שברשותי אין תקפות סטטיסטית, 198827
איזו סדנה, אם אפשר לשאול?
הגרמנים השתוללו במלח"ע 1? 198822
הם התחילו את המלחמה, הם השתמשו בגז, והם ביצעו זוועות באופן שיטתי - בעיקר, כך אני מתרשם, בחזית המערבית, שם היו להם כנראה חשבונות יותר טריים ואמוציונליים לסגור עם האוייב (רב-סבתא היתה בחזית המזרחית).

הנה תקציר של ספר שיצא לא מזמן בנושא הזה.

הנושא הזה כנראה שנוי במחלוקת ואני לא היסטוריון. אני אישית זוכר תמיד בהקשר הזה את המשפט מהפרק הראשון של "גטסבי הגדול", שבו המספר אומר:

I graduated from New Haven in 1915, just a quarter of a century after my father, and a little later I participated in that delayed Teutonic migration known as the Great War. I enjoyed the counter-raid so thoroughly that I came back restless.

( http://xroads.virginia.edu/~Hyper/Fitzgerald/gatsby/... )

לא מוכיח כלום, אני יודע. ובכל זאת, זה אומר הכל.
אוסף של שטויות. 198816
''אם עם ישראל היה בעל נטיות היסטריות כמו הגרמנים, כהנא היה עולה'' 198860
תגובה 198695
שורות הסיום: "לכן אני יכול לומר פה דברים שניצה כהנא לא יכולה לומר. לכן אני יכול לומר ולעשות דברים בוואדי ערה דברים שהחותן שלה לא היה יכול לומר או לעשות".
אז היטלר הוא כן כמו כהנא או לא? כהנא הוא תולעת או לא? האם הדברים שהוא אמר ועשה או רצה לעשות היו נכונים או לא? ואם כן היא התשובה הנכונה לכל השאלות, האם אתה תולעת או לא?
''אם עם ישראל היה בעל נטיות היסטריות כמו הגרמנים, כהנא היה עולה'' 198864
אני לא רוצה לעשות את מה שכהנא רצה לעשות.
''אם עם ישראל היה בעל נטיות היסטריות כמו הגרמנים, כהנא היה עולה' 198868
אה, הבנתי.
''אם עם ישראל היה בעל נטיות היסטריות כמו הגרמנים, כהנא היה עולה'' 198874
אז מה, בדיוק, אתה רוצה לעשות?
''אם עם ישראל היה בעל נטיות היסטריות כמו הגרמנים, כהנא היה עולה'' 198876
לגבי הפלשתינאים? ערביי ישראל?
כן 198877
כן 198882
לגבי הפלשתינאים, אני חושב שיגיע יום שבו נצטרך לגרום לרובם המכריע לברוח לירדן.

לגבי ערביי ישראל, אני חושב שאפשר יהיה להסתפק בתזכורת סמלית בעיקרה לגבי מי הריבון. משהו כמו ''בית מגידו'' שנדמה לי שלינקקתי אליו.
אולי 198890
אתה יכול בבקשה לנסות לתאר תרחיש (הגיוני‏1) שבו זה קורה, ולנסות לנתח התפתחויות עתידיות אפשריות של התרחיש הזה והתוצאה המיידית הרצויה שלו (גירוש הפלשתינאים) ?

1 על תנסה לשכנע אותם שהם חלוצים אמיצים בדרכם לעולם חדש, כבר ניסו את זה ותראה מה קרה‏2 !
2 (התפתחות החיים על כדוה"א לפי ד. אדאמס)‏3
3 מה שכבר גורם לי לחשוב שעפ"י משנתו של אדאמס, התפתחות עתידית אפשרית אחת של כל תרחיש שכזה תהיה התפתחות של מדינה פלשתינאית בירדן.
הצרה היא שאני לא מספיק בקיא במשנתו של אדאמס כדי לנסות ליצור אנאלוגיה בין התרבות על פני כדוה"א שהתפתחה מסניטרי טלפון, לבין המדינה הפלשתינאית שתתפתח בירדן מתוך הפלשתינאים המגורשים ישראל.
למה? 198875
למה? 198879
יש פה יותר מאייל אלמוני אחד?
למה? 198880
כן.
למה? 198883
תוכל לגרש גם אותנו לירדן. רק שצריך למצוא אותנו קודם.
למה? 198886
אני לא חושב שבית ניר-בוכבינדר הוא כ''כ גדול.
למה? 198887
כהנא אמר - עד כמה שאני הבנתי את מה שהוא אמר - שהוא רוצה לגרש את כל הערבים מישראל, והוא לא הבדיל בין ערביי ישראל לפלשתינים. הוא גם דיבר על הערבים בצורה שאני לא אהבתי: למשל, היתה אסיפה שלו באיזשהו מקום שהתלוויתי אליה (במסגרת ה"יום נגד גזענות" של גל"צ) שבה הוא אמר "אני מכיר רק סוג אחד של דו-קיום: החמור והרוכב. אני לא רוצה להיות החמור".

אני לא מתחבר לגישה הזאת בכלל. מבחינתי, אם הערבים הם מיעוט שומר חוק שמכבד את חוקי המדינה ומקבל את ריבונותה, מגיעות להם כל הזכויות בעולם, וגם תקציבים זהים לחינוך ופיתוח כמו ליהודים. אותו כנ"ל לגבי הערבים שיישארו ביש"ע אחרי שנגמור לתשחָ אותם, אם יישארו.
למה? 198889
אם ניצה הציגה את הגותו באופן הוגן, זה לא מה שהוא אמר.
למה? 198892
אז אולי אני צריך לקרוא את מה שהיא כתבה.

יש את העניין הזה של 'גר תושב' אבל זה לא רציני איכשהו. כהנא רצה מדינת הלכה, אבל רוב הכהניסטים לא רצו לדעתי מדינת הלכה, ולא ידעו אפילו שזה מה שהוא רוצה. אני חושב שהיה פער בין מה שכהנא הטיף לו לבין מה שאנשים הבינו ממה שהוא אומר, ואני לא בטוח שהוא לא היה מודע לפער הזה. מה שאני עשיתי בכתבה שלי באותו יום נגד גזענות היה ניסיון לחשוף את הצד הזה של משנת כהנא, מתוך תקווה לפגוע בפופולריות שלו.

כהנא הוא אולי דיבר על פתרונות הלכתיים שונים, אבל בפועל מה שאנשים שמעו זה ''לגרש את הערבים'', ו''מוות לערבים'', שאלה אמירות בעלות אופי די גזעני. ההתייחסות היא התחייחסות מבזה לערבי כערבי, ולא התייחסות פוליטית-צבאית לציבור כזה או אחר, לאופיו כציבור ולרקורד שלו.
"אמירות בעלות אופי די גזעני"? 198898
מותר להגיד במקום "אמירות גזעניות בהחלט"?
"אמירות בעלות אופי די גזעני"? 198903
אני חושב שיש שימוש יתר במושג 'גזענות'. יש מחנה שלם של אנשים שזועקים 'גזענות' ו'אלימות' על כל דבר. רק לפני שבוע ראיתי חוברת של ויצ"ו המיועדת כביכול לנשים מוכות, שבה דובר על 'אלימות משפטית' למשל (כאשר בעל פונה לבית משפט נגד אשתו). מבחינת ויצ"ו, המאמר שלי על בנות המשעא"ז מהווה 'אלימות פורומית', והמאמר הזה מהווה 'גזענות מקוונת', ואם אני אתעטש ליד זהבה גלאון זו תהיה 'אלימות סמארקית'. אז אני לא רוצה לקפוץ על העגלה הזו ולכן הניסוח המסוייג.

יש נגדי חקירה בחשד ל'הסתה לגזענות' בגלל מאמר שכתבתי בערוץ 7. אמרתי לשוטר שחקר אותי שאם אני מדבר על גירוש של פלשתינאים, שהם אוכלוסיית אוייב, במסגרת פעולה צבאית, זו לא גזענות. אבל אני חושב שזה היה צריך להיות ברור מלכתחילה לרמי נוידרפר וזהבה גלאון שהגישו את התלונה. זה שמדברים על פעולה אלימה נגד הפלשתינאים - אפילו אלימה מאוד - זה לא אומר אוטומטית שמדובר בגזענות. גזענות כרוכה תמיד בצורך להשפיל ולבזות קבוצה אחרת בגלל זהותה האתנית.

אמריקאי שקורא ליפני 'gook' זו גזענות. פצצת אטום על הירושימה - לא גזענות. למרות שהפצצה היא עניין הרבה יותר אלים.
"אמירות בעלות אופי די גזעני"? 198914
זה עדיין לא נוגע לאמירות ''מוות לערבים'' ו''לגרש את הערבים'' שעל האמירות האלה אמרת שהן ''אמירות בעלות אופי די גזעני'' ואני טוען שיש להגיד בפה מלא שאלה אמירות גזעניות בהחלט- אין לי שום בעיה עם ''מוות לרוצחינו'' ו''לגרש כל תומך בטרור'' אבל המציאות היא שערבים יש לכאן ולכאן
קדימה 198901
דיון 1541
דיון 1542
קדימה 198916
אוקיי, קראתי פחות או יותר.

קודם כל, ד"ר כהנא לא מתייחסת בכלל לנושא מדינת ההלכה. וזה גם מה שהרב כהנא עשה: הוא הסתיר את העניין הזה, ומכר לציבור הרחב רק את מה שקשור לערבים. אבל לא רק לנושא הערבי היו לו פתרונות הלכתיים: במדינה שלו היה אמור להיות סנהדרין, ובתי דין רבניים בלבד, וכמובן שמירת שבת מוחלטת וכשרות וכו'. היא יודעת שיש לה קהל חילוני, אז היא מציגה את משנתו של כהנא כאילו נגעה רק להגנה עצמית, גאווה יהודית ופתרונות דמוגרפיים, ולא היא.

שנית, כהנא אומר שהערבים לא יהיו אזרחים והוא מפרט שורה של צעדים שברור מהם שהוא מאוד לא רוצה שיישארו ערבים במדינה בכלל. זה בהחלט קטע גזעני שמזכיר את הנאצים והטליבאנים: הרי ברגע שאתה יוצר מנגנון גירוש הדרגתי מהסוג הזה - מציע לערבים פיצויים על מנת שיעזבו (אבל מגדיר מראש את הרכב הוועדות ומתנה תנאים שהופכים את הרעיון לבלתי ריאלי והצהרתי בלבד), שולל את אזרחותם של הנותרים (בלי להתחייב למספר מינימום או אחוז כלשהו מהאוכלוסייה הכוללת) ושולל מהם גם זכויות סוציאליות - אתה סימנת אותם. ברור שהם יהפכו מטרה להתעללות ולהשפלה, ולמעמד נחות ובזוי. ברור גם שלא יישארו כמעט ערבים.
קדימה 198920
ומכאן נובע שמבחינתך הפתרון יהיה גרוש/הרג של האוכלוסיה הדחויה.
זה גם הפתרון ההומני יותר.תהיה הטענה הבאה.
קדימה 198922
האוכלוסיה הדחויה עליה דיברתי קודם היו ערביי ישראל.

הגירוש שאני מדבר עליו הוא מה שהמדינה צריכה לעשות לפלשתינאים, שהם אוכלוסיית אוייב.
קדימה 198925
יש הבדל בין האויב הסורי לפלסטנאי.
או שגם את אוכלוסית האויב הסורי צריך לגרש?
קדימה 198926
יש סיבה מיוחדת שבגללה אתה לא עונה לתגובה 198890 שלי, או שאתה לא מסוגל לראות תרחיש שבו ישראל מגרשת את הפלשתינאים לירדן, שלא כולל אחד או יותר מהדברים הבאים:
1. ספינות חלל.
2. סניטרי טלפון.
3. מסע פרסום נוסח "פלשתינאי אמיץ יקר, רוצה לקבל שטח אדמה משלך ? הצטרף למשלחת החלוץ לירדן עוד היום !"
4. עכברים בכוסות יין מעופפות.

?
קדימה 198928
חסיד,

לא ראיתי את השאלה שלך עד עכשיו. פיספסתיה.

האמת שתיארתי את התרחיש הזה - כולל מה שיקרה לדעתי אחר כך - במאמר שבגינו נחקרתי במשטרה. אתה קורא צרפתית?
קדימה 198930
עוד אפשרות:

בצע את ההוראות בתגובה מספר 6 כאן: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2825139,00.h...
למה? 198893
לגבי ''החמור והרוכב'', אני הקלטתי את זה וגם השמעתי את זה. מה שכן, במניפולציה שמאלנית טיפוסית, השמטתי את המשפט השני (''אני לא רוצה להיות החמור'').
למה? 198894
אתה רואה את עצמך כשמאלני שחזר בשאלה/תשובה/ימינה ?
למה? 198900
לא ממש. אין חומה ברורה בין שמאל וימין, וזה גם במידה רבה עניין של שייכות חברתית, לא רק אידאולגיה.

הסתובבתי עם מדבקה של 'שלום עכשיו' על המכונית ונסעתי איתה לראיין מתנחלים בחברון. הרגשתי הכי נוח ובבית בחדר של ר"צ בכנסת ושרצתי שם די הרבה. מצד שני, אף פעם לא הייתי שלם עם הגישה השמאלית לחיים ותמיד הייתי ציוני מאוד (זה אפשרי, במיוחד אם לא גדלים בארץ).

הייתי צעיר, הייתי מושפע מהסביבה וידעתי שאני מושפע, לא הייתי מגובש לגמרי, ואני חושב שזה לגיטימי.

אני אתן לך דוגמה להבדל שהיה אז ביני לבין אנשי שמאל יותר טיפוסיים. הקמתי את 'אור אדום' נגד אלימות שוטרים ביחד עם גבי ניצן ועוד אנשים. ניצן התראיין לעיתון והציג את 'אור אדום' כעמותה שבאה לעזור לערבים. אז נכון שחצי מהקליינטים שלנו היו עובדים פלשתינים, אבל חצי היו יהודים משכונות קשות, והיו לנו מתנדבים תומכי ליכוד ו'התחיה'. אני ראיתי את הפרוייקט כעניין מוסרי, מקומי (בתוך הקו הירוק יעני), שלא קשור לשאלות כמו 'הכיבוש - כן או לא?' וככה. בטח שלא קשור ישירות.

אצל אנשי שמאל, הכל בסופו של דבר מגיע לאמירה "אנחנו כובשים, אנחנו גזענים, אנחנו רעים". אני חושב שהמציאות קצת יותר מורכבת.
למה? 198891
קניבל שאוכל עם סכין ומזלג הוא עדיין קניבל.
כהנא דיבר אולי בצורה פחות יפה ממה שאתה אוהב. אבל בסופו של דבר "יאללה יא בני כלבים תעלו למשאיות או שאני דוחף לכם לתחת את הרובה" ו"אזרחי קלקיליה מתבקשים להלך על השביל הירוק שבו מתנגנת מוסיקה של מוצרט, דיילות יחלקו להם סוכריות עד הגיעם לטיולית הנחמדת, אזרחי טול קרם מתבקשים להלך על השביל הכתום שבו מתנגנת מוסיקה של ברמס... וכו'... אזרחי מוסמוס רשאים בינתיים להישאר, ומוזמנים ליום ששי הקרוב למסיבת שירי ‏1יהורם גאון בבית מגידו הסמוך למקום מגוריהם" אלה דברים שלא שונים *מהותית*.

1 טוב, טוב, אני מסכים ירדן, רק לא זה.
למה? 198895
כהנא לא רצה רצה לראות את אום אל-פחם על המפה, לדעתי. לי אין בעיה עם אום אל-פחם.

זה שקשה לך להבין את זה זה בגלל שאתה גזען. כי מבחינתך, אום אל-פחם היא מקום מגעיל ומפחיד. רק שאתה בוחר לסתום את האף ולתת לה להישאר.

מבחינתי היא לא מקום מגעיל ומפחיד.
למה? 198904
עוד אחד שמכיר אותי.
מאיפה אתה יודע מה אני חושב על אום אל פחם? לפי מה קבעת שאני גזען?

מבחינתי קציר ושכמותה, אלה מקומות מגעילים ומפחידים.
למה? 198905
תגיד, כל מי שקורא לסנקציות נגד ישראל הוא אנטישמי?
מה עניין שמיטה להר גריזים? 198910
למה? 198912
הקשר ברור ואתה מיתמם.
למה? 198913
גיל רונן יודע את זה. אתה לא צריך להגיד לו.
קציר או חריש ? 198906
קציר או חריש ? 198908
גרתי בקציר ועברתי לחריש. אותה המועצה.
למה? 198896
רוצים גם אתם עוד איילים אלמוניים ?
תגובה 198132
מסכימה אך מסתייגת 198794
ישנן הרבה נקודות נכונות במאמר הזה,
אבל צריך לזכור:
אסור לנו תמיד להיות גאים יותר מדי ובטוחים בעצמנו.
לדוגמא- אתה מדבר על זה שהצבא שלנו חזק,ויוכל לגבור על כל אויב... -מוכר מאד מלפני מלחמת יום-כיפור... ולמה זה הוביל אותנו? לנאיביות של ראשי השלטון, גולדה, דייןוכו'.
כמובן,לא צריך לחיות כל הזמן בביקורת עצמית, זה דבר מסוכן מאוד, במיוחד לאור העובדה שברגע שנפגין מעטחולשה וחוסר החלטיותממד יקומו עלינו כל אלה שמחפםשים את נודות החולשה שלנו... אבל אנחנו גם לא ריכים ללכתעםתסמונת היהודי הגאה שבטוח שכל מה שהוא עושה- זהב.
מסכימה אך מסתייגת 198825
לא צריך להילחם את המלחמה הקודמת. יום כיפור היתה יום כיפור. המצב היום שונה לגמרי.

יש משהו אבסורדי בזה שאנחנו יכולים למחוק את מרבית האומה הערבית מעל פני האדמה מחר, ובכל זאת הם מפוצצים לנו נשים וילדים באוטובוסים והופכים אותנו בהדרגה לגירסה מוגדלת של גטו ורשה, כולל אנשים שאין להם מה לאכול. יש איזה משהו לא הגיוני בקלות שבה אנחנו חוזרים לדפוס העתיק הזה של קהילה מגודרת, מנודה ומושפלת, מיואשת ונסוגה.

יש לך נשק? תאיים. תשתולל. תשחק אותה משוגע. תפחיד את האוייב. תלחיץ אותו. שהוא ייסוג. שהוא יפחד.
מסכימה אך מסתייגת 198932
על פאתולוגיית הרפיסות אתה משיב בפאתולוגיית הכוחניות? יפה. אלא שזה חסר משמעות בהתחשב בחוקי הלחימה הללו. גם עוד עשרים אלף פצצות אטום, טנקים ומטוסים לא היו מאיימים על הפלסטינאים יותר.
אם הפלסטינאים ברצועה היו היספאנים והמתנחלים וואספים-כולל כל ההבדלים הסוציואקונומיים הנלווים- האלימות שם לא הייתה פחותה בהרבה, גם אם הייתה נושאת אופי אישי\כנופייתי יותר מאשר לאומי מאורגן.
מסכימה אך מסתייגת 198941
מעניין, דווקא במחנה הפליטים ג'נין, כשבאנו עם הבולדוזרים, היתה בריחה נאה של ההיספנים.
מסכימה אך מסתייגת 198987
מה שמעיד על כך שאינינו היהודונים הפחדנים?
בכלל מאוד מצחיק אותי שאנשים פה שוברים ת'ראש איך לפצח את התודעה הפלסטינאית ולגרום לה לחשוב שאנחנו גברים, אף על פי שאי אפשר לבטל כמה נימוקים פרגמטיים ותועלתנים לכך, זאת עדיין אנרגיה מוגזמת. כשיבוא היום-אם חלילה הוא יבוא (הוא עדיין לא ממש בא), כבר יידע מי שצריך לדעת, מה שהוא צריך לדעת.
מסכימה אך מסתייגת 198988
כדי להיות יותר ברור-אחרי שניסוג מהשטחים ותקום מדינה פלסטינאית, אם הם עדיין ינסו לתקוף אותנו נוכל גם אז לבצע עליהם כל מיני ''צריבות תודעתיות'' ולעשות רה-נסיגה מלבנון בתודעתם ותודה להרתעה הצה''לית.
מסכימה אך מסתייגת 199042
לא צריך להוכיח לפלשתינאים כלום.

צריך להוכיח לציבור הישראלי שיש מי שמגן עליו.
מסכימה אך מסתייגת 199136
נו טוב. מה שכן באנימציית פלאש אתה בן זונה מוכשר.
מסכימה אך מסתייגת 199145
תודה!
מסכימה אך מסתייגת 199079
אני גם חשבתי על זה, וכשנגמר המבצע והייתי חסר עבודה, ניסיתי להציע את הנסיון שלי לאמריקאים עם ההיספאנים שלהם.
אבל הם לא נתנו לי להיכנס בכלל כי אני נראה מזרחי.
מסכימה אך מסתייגת 199085
יכולת להציע להם לעבוד בתור מסתעריספני.
אגב 199165
תקן אותי אם אני טועה, אבל אני קיבלתי רושם איתן ש"ממלכת" ישראל מימי התנ"ך הייתה לדידה של ההיסטוריה העובדתית ממלכה שעצמתה מעולם לא השתוותה או התקרבה להשתוות לזאת של אחת מהמעצמות שעלו לכוח באותן ימים כל אחת בתורה, כאשר כל פעם מחדש מצאו עצמם מלכי ישראל כפופים למלך איזורי חזק מהם.
אפילו בימי שלמה שנחשבו לשיאה של הממלכה לא התפשט תחום שלטונה מאוד לרחוק יחסית למעצמות של זמנה.

אז מאיפה באים בכלל כל הדיבורים האלו על ה"פוטנציאל" של עם ישראל?
בסה"כ עוד עם שולי עם שגעון גדלות.
אגב 199216
נגיד שאתה נולדת בכפר שמוצקין. מגיל אפס התבלטת בהשוואה לבני גילך. למדת לקרוא בגיל שלוש, דיברת וציירת וניגנת יותר יפה מכולם, היית שחקן כדורגל ענק, כל הבנות רצו אותך וגם הבנים הלכו אחריך. היית מלך הכיתה, אבל מלך חכם, טוב והגון. השפעתך נודעה גם מחוץ לכיתה שלך, והיתה תחושה שבית הספר כולו מושפע מרוחך.

עכשיו אתה בן 20, משרת ביחידת עילית כלשהי, כריזמטי ואהוב. כולם מנבאים לך גדולות. בחופשות אתה מבלה עם חברתך המהממת במועדון האהוב עליך בחיפה, כשיש לך השראה אתה עולה על הבמה מדי פעם ומנגן סולואים מעוררי-בכי בגיטרה החשמלית, ובבית, כשיש לך זמן, אתה שואל שאלות לפעמים ב"האייל הקורא".

מישהו שמע עליך, מחוץ למעגל המצומצם של כפר שמוצקין, מועדוני הלילה של חיפה, הסיירת שלך ו"האייל"?

לא.

יש לך כוח והשפעה, בהשוואה לרוני בר-און, נגיד, או אפילו בילי מוסקונה-לרמן?

לא.

ובכל זאת, אתה אגדה.
אגב 199224
אבל האנאלוגיה שלך היא בדיוק הפוכה.
אתה מתאר מישהו מאוד מוצלח שאף אחד כמעט לא שמע עליו, בעוד הטענה היתה שכולם שמעו על ישראל הקדומה, אבל מה ששמעו הוא שלא היתה כל-כך מוצלחת.
אגב 199232
אני לא הבנתי ככה את הטענה. הבנתי שאנחנו לא היינו מי יודע מה גדולים וחשובים, בהשוואה לאימפריות כמו אשור, בבל, מצרים, יוון ורומי.

אבל הדיון מעניין (אותי לפחות) וגרם לי להתחיל לחשוב על המאמר הבא.
אבל - 199239
העניין הוא שגם אם באמת אפשר להגיד על עם ישראל שבלט והצטיין בין העמים אז הרי שהוא התבלט לא בגלל עצמתו או כוחניותו אלא להיפך, הוא התבלט הודות לנכס צאן וברזל התרבותי-רוחני שהוא הותיר. גם בהמשך, בתקופת הגלות הממושכת נודעו היהודים בעיקר בתחומי הרוח והחשיבה, דברים שהם אם יורשה לי לציין מטריאכלים וגלותיים בעליל. אז אולי לפי שיטתך האסון הכי גדול של עם ישראל היום הוא דווקא הינתקותו מסגולותיו הרוחניות למען ההתחפשות למשהו שהוא לא.

עוד חומר למחשבה למאמר הבא.
אבל - 199248
אתה יודע, זה שבן אדם יודע ללכת מכות זה לא בהכרח עושה אותו לפחות טוב בחשבון.

דוד המלך ושלמה לא היו לפלפים, והם גם לא היו טפשים. לא צריך להיות ג'רי סטיינר בשביל להיות חריף שכל.

גם האנגלים והאמריקניים נודעים בזכות הישגים רוחניים - אבל כשמפוצצים להם בניינים עם 3,000 בני אדם, הם הולכים עד עירק מרוב הקריזה. ועירק יותר רחוקה מארה"ב מאשר מאיתנו.

כמה פיגועים היו בשטח ארה"ב מאז 11.9.2001?
אבל - 199250
כמה היו לפני? על איזו סטאטיסטיקה אתה מסתמך?
אבל - 199255
אני מסתמך על מאמרים שמופיעים באחרונה בבלוגוספרה ובעיתונות האמריקאית, מהם עולה תמיהה גדולה: איך זה שלא היו עד עכשיו עוד פיגועים בשטח ארה"ב - בניגוד מוחלט לכל הציפיות?
אבל - 199346
אחזור על שאלתי:
כמה היו לפני? ציפיות של מי?

אני יכול לשאול אותך איך זה שלא נוצרו דינוזאורים על כדור הארץ יותר מפעם אחת בניגוד לציפיותיי ולתהות על-כך מכאן ועד סוף הדורות, אבל אם תופעה היא חד-פעמית, איזו משמעות סטאטיסטית יש לה בכלל?
אבל - 199353
אחזור על תשובתי:

ציפיות של אמריקאים רבים מאוד. ראה למשל מאמרו של צ'רלס קראוטהאמר, "הנעל השנייה": http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A38178...

ההתקפה על מגדלי התאומים לא היתה תופעה חד-פעמית: היתה התקפה קודמת על המגדלים ב-‏1993 והיו תקיפות אחרות על מטרות אמריקאיות.

סטטיסטית, כמה התקפות יפניות היו על פרל הרבור לפני דצמבר 1941? כמה היו אחר כך? האם זה אומר שהאמריקאים לא היו צריכים לצאת למלחמה ביפאנים?

יש למלחמות סטטיסטיקות, אבל מלחמות אינן סטטיסטיקה.
אבל - 199409
קראתי את הכתבה בלינק, והמחבר (בניגוד אליך) אמביוולנטי במסקנותיו. הוא מעלה שתי תיאוריות, הראשונה, זו המייחסת את ההסבר לתופעה ביכולת ההרתעה והמניעה, תיאוריה שהיה רוצה להאמין בנכונותה, אך נראה כי הוא מעט חושש לתמוך בה ואף סקפטי לגבי נכונותה. והתיאוריה השניה, בה הוא נוטה יותר להאמין, המייחסת את היעדר הפיגועים לכך שאל-קעידה לא מעוניינים להתעסק בבוטנים, שכן זה יפגע במוניטין האגדתי שיצרו להם, המבטא לעולם המוסלמי הקיצוני את אותו גורל בלתי-נמנע שיראה אותם כמנצחים/שליטים על המערב.
לגבי פרל-הרבור ואנאלוגיות אחרות. הטענה העיקרית שלך היתה:
X התרחש. אם נבצע עכשיו Y, לא רק ש-X לא יישנה, הרי שגם העובדות ההיסטוריות וסטאטיסטיות תומכות בכך.
לא רק שהמדגם בו השתמשת אינו מייצג סטאטיסטית דבר, גם לא הבאת קבוצות ביקורת, או דוגמאות ל-counterfactuals בהם אי ביצוע Y תרם להישנות X.
אבל - 199414
בעודי חושב על תשובה נאותה לטיעוניך, נרדמתי מול המחשב וחלמתי חלום. בחלום ראיתי אותך, לודביג, פוסע ברחובות ניו יורק עם אהובתך, בשעת לילה מאוחרת. לפתע חוסם את דרככם איש בגובה שני מטר וברוחב דומה, מכוון אליך אקדח ודורש את הכסף.

חברתך דוחקת בך לתת לו את כל מה שיש לך, אבל אתה ממאן.

"מהר, לודביג", היא קוראת בהיסטריה. "תסתכל על העיניים שלו! הוא יהרוג אותנו! לאחותי קרה אותו דבר!"

אבל אתה מרגיע אותה:

"אהובתי, את טוענת כך: 'X התרחש. אם נבצע עכשיו Y, לא רק ש-X לא יישנה, הרי שגם העובדות ההיסטוריות וסטאטיסטיות תומכות בכך'. אבל לא רק שהמדגם בו השתמשת אינו מייצג סטאטיסטית דבר, גם לא הבאת קבוצות ביקורת, או דוגמאות ל-counterfactuals בהם אי ביצוע Y תרם להישנות X."

לא נעים לי לומר לך איך נגמר החלום.
היינו ונותרנו חלומים 199491
אפילו החלום שלך מהווה אנאלוגיה גרועה (או אולי כחלום זו אנאלוגיה לאנאלוגיה), שכן אותו Y שמומלץ לכאורה לביצוע בחלום שקול ל"לתת לשודד את הכסף", בעוד המתכון אותו אתה מציע בטרם התחלת לחלום עליי ועל אהבותיי קרוב ברוחו ל"אנחנו לא דנים עם טרוריסטים" האמריקאי. אז אם יש טענה מסויימת שאתה מעוניין לשטוח, אולי כדאי בפעם הבאה כשאתה חש עייף ללגום טורקי חזק ואז לענות. אבל אני (בשעה 2:46 בלילה) אנסה לשטוח את טיעוניך במקומך:
גיל: ישנם דברים שלגביהם חייבים לפעול מיידית, ואפילו על-פי תחושות בטן או סתם קומונסנס, שאחרת לא תישאר בטן לחשוב איתה ולא סנס מלבד זה שבמילה סיאנס.
לודביג: כמו מה לדוגמא?
גיל: כמו נקיטת כל האמצעים האפשריים כדי למנוע טרור.
לודביג: וזה גם כולל להטיל סנקציות על אנשים רק בגלל צבע עורם?
גיל: שמע, אין עשן בלי אש, וכבר חלמתי על זה פעם חלום שמוכיח את זה.
לודביג: נו ניחא, אז שכמה חפים מפשע יסבלו. העיקר שהטרור יימנע. אני מניח שיש הוכחות סטאטיסטיות או אחרות שפעולות גורפות כאלה אכן מונעות טרור?!
גיל: בטח! יש הוכחות באתר http://www.geekandproud.net/terror. רק תסתכל ליצורים האלה בעיניים.
לודביג: נו, טוב, עם זה אי-אפשר להתווכח...
היינו ונותרנו חלומים 199497
לודביג,

הייתי מנסה לענות לך אבל אין הוכחות סטטיסטיות שזה יעזור.
היינו ונותרנו חלומים 199593
דווקא יש עד עכשיו כמה וכמה תשובות שלך לשאלותיי שלא עזרו (כולל ה''לא-תשובה'' האחרונה) - אם תמשיך ככה ניתן יהיה לצפות בקלות סטאטיסטית יתירה את רלוונטיות התשובה הבאה שלך.
אבל - 199418
אתה יודע שאין שום ממצא ארכיאולוגי המוכיח כי שלמה המלך היה או שלט בתקופה הנזכרת בתנ''ך
אבל - 199424
לא ידעתי, אבל למיטב הבנתי לגבי דוד - או לפחות 'בית דוד' - יש ממצא כזה, שהתגלה לפני שנים לא רבות. מכיוון שהתנ"ך מפתיע לטובה שוב ושוב כמקור התואם את הממצאים הארכיאולוגיים, ומכיוון שלשלמה חלק כל כך נכבד בתנ"ך, אני לא רואה סיבה מיוחדת לפקפק דווקא בקיומו של שלמה. האם ישנם הרבה ארכיאולוגים ישראליים שמפקפקים בקיומו של שלמה כדמות היסטורית בשר ודם, שמלך בתקופה שבה התנ"ך ממקם אותו?
אבל - 199426
יש ארכאולוגיות שטוענות שהוא היה אגדה בלבד.
אבל - 199434
מי?
אלף נשים אינן טועות 199706
אבל - 199433
אבל - 199453
אוי. והנה עוד מאמר בכיוון דומה: http://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_...

אני מנחש שיש אסכולת נגד לאסכולה הזו, ומודה שאין לי מושג איזו אסכולה גדולה יותר. ודאי שאין לי כלים לשפוט מי צודק. אני רק יכול לומר שמשפט כמו "מתברר כי החברה הישראלית בשלה בחלקה להכיר בעוול שנעשה לתושבי הארץ הערבים, מוכנה לקבל את שוויון הזכויות של הנשים בחברה, אך אינה חסונה דיה לאמץ את העובדות הארכיאולוגיות המנתצות את המיתוס המקראי" גורם לי לחשוד כי לבעל המאמר (השני) יש גם מוטיבציות פוליטיות מאוד מסויימות.

יש בארצנו זן מסויים של חוקרים - אורי מילשטיין, לדוגמה - שמוצאים חדווה מיוחדת בניתוץ מיתוסים, ולעיתים נדמה ששאיפת הניתוץ מהווה עבורם דחף חזק יותר מהרצון לגלות את האמת.
אבל - 199455
לא התכוונתי להצביע על מאמר אחד, אלא על פולמוס מעניין, רחב יריעה ועם מגוון דעות רחב, ובהשתתפות אנשים ש(לשם שינוי) יודעים על מה הם מדברים. לי אין מושג מי צודק.
אבל - 199472
קישור מתוקן: http://www.hayadan.org.il/biblenoevidence.html
אבל - 199463
יש ממצא אחד המדבר על אחד המלכים שהוא משושלת בית דוד,
ישנם הרבה ארכיאולוגים המפקפקים בקיום שלמה- היה על כך סרט בערוץ 8 לא מזמן, בו נאמר כי לבנייה נרחבת, להרחבת הגבולות ולשגשוג בתקופה ההיסטורית של דוד ושלמה אין ממצאים אמיתיים בשטח (הניחוש שלי הוא שבאותו אופן ש"גילו" בתקופה מאוחרת יותר את ספר "דברים" כך נכתבו בדיעבד סיפורי דוד ושלמה)
אבל - 199469
הקישורים הישירים לאתר הידענים בעייתיים, ולכן אני חושש להמשיך וללנקק. יש סיכום די מעניין של הפולמוס במאמר "התנ"ך כהיסטוריה?" שאמור להופיע ברשימת מאמרים כאן:

ויש עוד מאמרים רבים על הנושא באותה רשימה. אכן מעניין.
הנה תגובה הפוכה במסקנה שלה מהמאמר 206263
הנה תגובה הפוכה במסקנה שלה מהמאמר 206409
למה הפוכה? דווקא קטע נחמד וחביב שמסתדר עם כל מה שאני מרגיש.
המיתולוגיה ואני 220444
ברגע שמישהו מנסה לשכנע אותי בכך שיש לי יעוד, או הכוון היסטורי, או כורח אפריורי, מטאפיסי, מיסטי, אלוהי וכו... אני עונה: תן לחיות, עזוב אותך מבילבולי שכל - אלו הבחירות שלך ושל דומך להיתפס לדרמות אלוהיות כסיפור חייכם. עבורי המיתולוגיה הדתית היהודית היא לא הרבה יותר מתופעה פסיכו-היסטורית פתולוגית ראויה למחקר, כנ"ל לגבי איסלם ונצרות, אשר גם בהם קמים השכם וערב דוברים רהוטים המשתמשים במטפורות ופנטזיות שונות לתיאור גדולתם שאין לה שיעור, ולגבי ההכרח שבסופו של דבר יוכרו כ'מנצחים' וכנבחרי האל האמיתיים ושאר קישקושי ביצים.
איך אומרים אצלנו ברחוב? די, די, חלס. חלס!
להבדיל מרוב המגיבים אני דווקא מסמפט את המאמר שלך. 237728
אני לא מסכים עם כל מה שכתבת. לא עם כל ההנחות וגם לא עם כל המסקנות. אבל אני מאוד מזדהה עם רוח הדברים באופן בסיסי. מצד שני צריך מאוד מאוד להזהר כשאומרים ש-"מעולם מצבינו לא היה טוב יותר", לא כי זה לא נכון (וזה כן נכון) אלא כי זה לא מספיק. אני רוצה להגיד לך שני דברים, ותקבל את זה באמת, לא כביקורת על מה שכתבת אלא כהשלמה. אז שני דברים: אחד על העבר ואחד על העתיד.

נתחיל מהעתיד דווקא. בספר מאוד חכם שקראתי לאחרונה, מסביר המחבר שכל פעם שאתה משיג השג כלשהו, אתה בין היתר מייצר מצב שבו כל הכלים והמשאבים שהביאו אותך אל ההשג אינם מספקים יותר. זה ההסבר ללמה למשל רוב הדיאטות נכשלות. אנשים לא מבינים שלהשיג משהו זה יותר קל מאשר לשמור עליו. הם משקיעים מאמץ עלאי, בדרך כלל מוגזם, בהשגת השג כלשהוא בהנחה שהמאמץ הוא לטווח קצר וכשהם מגלים שהסיפור רק מתחיל כשהם חשבו שהוא נגמר, כבר אין להם כח. אני חושב שמה שקורה לנו עכשיו זה דבר דומה. אנחנו נמצאים במלחמה על עתידנו שדורשת מאיתנו מאמץ עצום. הבעיה תתחיל כשנשיג את ההכרעה המבוקשת. האם יהיה לנו אז כח לחיות עם מה שנהינו? כדאי להתחיל לחשוב על זה.

הדבר השני, שקשור לעבר, הוא זה: אני מאמין שאנחנו היהודים באמת צאצאים של עבדים שנמלטו. אני לא בטוח שזה קרה בדיוק כמו שמסופר בתנ"ך אבל אין לי ספק שאף עם לא היה בוחר לעצמו מיתוס מכונן כמו יציאת מצריים אם לא היה בו לפחות גרעין של אמת. למעשה מה שאני מאמין שקרה זה שארץ ישראל הפכה בתקופה מסויימת למעין מחוז מקלט לעבדים שנמלטו מכל האזור. חושב להבין את זה משתי סיבות. הראשונה היא שזה מסביר הרבה מאוד דברים במנטליות שלנו והשניה היא שעל הרקע הזה, התנ"ך נראה אפילו עוד יותר גאוני. דרך אגב, אמריקה מאוהבת בתנ"ך כי היא רואה בסיפור שלו הרבה מאוד מהסיפור שלה. האירוניה היא שקודם האמריקאים הלבנים ראו את עצמם כמשתחחרים מעול השלטון הבריטי ואחר כך האמריקאים השחורים ראו את עצמם משתחררים מעול השעבוד של האמריקאים השחורים, ובין לבין הפכה ארה"ב לארץ מקלט למדוכאי כל העולם והכל ביחד יצר את הנצרות האמריקאית ואת ההערצה לישראל. להיסטוריה יש דרכים מוזרות...

השאלה היא מה אנחנו לומדים מההיסטוריה שלנו ומהתנ"ך שבו היא משתקפת? אם אנחנו לומדים שכאילו אנחנו יותר טובים מארחים אז לא למדנו כלום. להפך. להיות עם סגולה זה להראות שאפילו עבדים נמלטים יכולים להקים תרבות מפוארת אם נותנים להם. אנחנו, בן השאר, לא יכולים להעביר את המסר הזה כשאנחנו משעבדים אחרים. אז בלי קשר לאם אנחנו צודקים או לא (ואני מאמין שכן), ההצלחה שלנו פגומה כל זמן שלא יישבנו את הסכסוך עם הפלסטינים. לכן היעד הכי חשוב שלנו צריך להיות למצוא פתרון לבעיה הזאת. אחר כך אני בטוח שנוכל להיות עם סגולה אם נרצה.
להבדיל מרוב המגיבים אני דווקא מסמפט את המאמר שלך. 257844
אתה יכול להאמין שהיהודים הם צאצאים של עבדים, אני גם לא מכיר תהליך בו עם בוחר מיתוסים, זה לא נושא דמוקרטי שעם בוחר מיתוס. סיפור העבדות במצרים ושחרור העבדים היה מודל להשוואות מענינות כפי שאתה מתאר. היום ידוע לחוקרים שהסיפור הוא בדייה.
לשאלה מה אנו לומדים מההיסטוריה? כנראה מעט, אם בכלל. נראה שאתה מאמין בסגולה מיוחדת אם אתה חושב שביכולתנו ליישב את הסכסוך עם הפלשתינים. אולי יש לך הצעה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים