הכנסת דחתה התקציב בקריאה ראשונה; שרון פיטר את שרי שינוי שהתנגדו 2170
הכנסת דחתה הערב (ד') את הצעת תקציב המדינה שהועלתה להצבעה בקריאה ראשונה. ראש הממשלה פיטר את שרי סיעת שינוי, שהצביעו נגד הצעת התקציב.

לפני ההצבעה החליפו היום ראשי שתי המפלגות מהלומות מילוליות. רה"מ שרון אמר בשיחה עם כתבים: "שינוי יוצאים נגד כל דבר שהוא יהודי ... בכל פעם שעולה לדיון בממשלה נושא יהודי, הם ישר תוקפים אותו". השר לפיד ענה "ראש הממשלה יכול היה לחכות כמה ימים, לפני שהוא מתחיל לגדף אותנו, כדי להתחנף לחרדים ... אני לא מוכן לרדת לרמה כזו אחרי שותפות של קרוב לשנתיים, רק כדי לספק את היצר הרע. הייתי מצפה מראש הממשלה לנהוג כך גם כן."

שרי שינוי הצביעו נגד התקציב לאחר שבמשא ומתן בין הליכוד ליהדות התורה בתחילת השבוע הוחלט להעביר 290 מיליון ש"ח לתקצוב מערכת החינוך החרדית.

ח"כ ישראל אייכלר מסיעת יהדות התורה, שהצביעה יחד עם הליכוד בעד התקציב, אמר בתגובה להצבעה: "מדובר בפעם ראשונה מאז קום המדינה שהממשלה נפלה בגלל שנתנו כסף לילדים חרדים, זה מראה ששינוי מפלגה גזענית ... יכול להיות שטומי לפיד בחוץ יותר מסוכן מטומי לפיד בפנים, כך שאין מה לשמוח. זה מאוד מסוכן, לדעתי צריך לאסור בחוק את מפלגת שינוי, כמו את כהנא."

לאחר ההצבעה זימן שרון את שרי שינוי ללשכתו ומסר להם מכתבי פיטורין. ההערכה במערכת הפוליטית היא ששרון צפוי לפתוח במו"מ קואליציוני עם מפלגת העבודה.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

265692
"מדובר בפעם ראשונה מאז קום המדינה שהממשלה נפלה בגל שנתנו כסף לילדים חרדים, זה מראה ששינוי *עושה את מה שהיא התחייבה לעשות*..."
שאלת תם 265698
אחת ולתמיד - מה ההגדרה של "גזען"?
תשובת חכם 265704
מי שמייחס אישיות לקבוצה; או במילה אחת - מכליל.
חכמים, גנבים, קמצנים, שונאים, רוצים (לא זו לא טעות), מאמינים ב-.

ברגע שמוסיפים את התאור הסטטיסטי 'רוב' או משהו דומה, כבר לא בטוח שמדובר בגזענות - בתנאי שמדובר בתכונה מדידה (אדם יכול להצהיר על שינאה, אבל מי נחשב לקמצן?)

רוב האנשים לא משתמשים במילה 'רוב' כאשר הם מתארים קבוצה השונה מהם.
תשובת חכם 265707
"רה"מ שרון אמר בשיחה עם כתבים: "שינוי יוצאים נגד כל דבר שהוא יהודי ..."
"זה מראה ששינוי מפלגה גזענית ..."

שני ציטוטים המייחסים אישיות לקבוצה (מפלגת שינוי). האם הדוברים גזענים?

"כל ההומואים רוצים לשכב עם בני מינם" - גזענות?
"כל הילדים הקטנים תמימים ולכן זקוקים להגנה מפני חשיפה לתכנים פורנוגרפיים" - גזענות?
"כל המתמטיקאים חנונים" - גזענות?
"רוב העניים מהווים נטל כלכלי על החברה" - גזענות?

אבקש לחדד את ההגדרה.
תשובת חכם 265717
ויקיפדיה אומרת "נקבע "ערכו" של אדם לפי...", ו"התייחסות שלילית (שנאה, אפלייה) לבני אדם בגלל...", אבל "אפלייה מתקנת" בד"כ לא נחשבת גזענות.

והגדרה מצוטטת מהמאמר:

"כל הבחנה, הוצאה מן הכלל, הגבלה או העדפה, המיוסדת על נימוקי גזע, צבע, ייחוס משפחתי, מוצא לאומי או אתני, שמגמתן או תוצאתן יש בהן כדי לסכל את ההכרה, ההנאה והשימוש או לפגום בהכרה, בהנאה או בשימוש על בסיס שווה של זכויות האדם וחירויות היסוד בחיים המדיניים, הכלכליים, החברתיים, התרבותיים או בכל תחום אחר בחיי הציבור".

לפי כל מה שקראתי בינתיים, הטענה ששינוי גזענית נכונה. אבל מצד שני ההטבות הכלכליות שמקבל המגזר החרדי גם הן גזעניות...

במילים אחרות איפה שיש האשמה בגזענות, צריכה להיות למעשה אפלייה, ולכן דרישה לשיויון זכויות. אז מהי האפלייה שעליה מצביע כבוד הח"כ, ומה שיויון הזכויות שאותו הוא דורש ?
תשובת חכם 265721
ההכרזה של שינוי שהם לא ישבו בממשלה עם חרדים (ללא קשר לפעולות הממשלה) לא מספיקה?
תשובת חכם 265728
השאלה היא האם הם מדברים על ''חרדים'' באופן כללי, או על המפלגות החרדיות המשתתפות במשחק הפוליטי הנוכחי. אני מתקשה להאמין שמישהו באמת חושב שההסבר הראשון הוא הנכון.
תשובת חכם 265730
אני.

תראה, זה הרי (כמעט) תמיד המשחק הגזעני, לפחות מאז שגזענות הפכה ללא לגיטימית. אנחנו לא פוסלים ''את הקבוצה'' כשלעצמה, אלא רק את המייצגים הקיימים שלה, או תכונות ספציפיות או לא יודע מה. עד שמגיעים להתבטאויות, כמו של טומי לפיד השבוע ש''בגלל שהכסף הולך לקרעפלך של הרבנים, אין כסף להגנת שופטים'' (בערך מהזיכרון) וכאלה.
תשובת חכם 265736
כלומר, אתה מאמין שאם הייתה כרגע מפלגה שהחברים בה היו חרדים, ושהייתה קוראת להנהגת חופש דת, חופש נישואים, גיוס תלמידי ישיבות לצה''ל והפעלת תחבורה ציבורית בשבת לכל דורש, שינוי הייתה מסרבת לשבת איתם בשל חרדיותם.

כאמור, אני לא חושב שיש מישהו שמאמין לכך.
תשובת חכם 265739
אתה מתכוון שאני מאמין שאם הייתה כרגע מפלגה של חרדים לא חרדים שינוי הייתה מסכימה לשבת איתם? אולי, אם הם היו מצליחים להתגבר על הפרדוקס. אבל מה הקשר? שינוי מסרבת לשבת עם המפלגות החרדיות מראש, ללא קשר להסכמות אפשריות או מחלוקות ביניהם.
תשובת חכם 265757
כלומר, אתה מאמין ששינוי פוסלת את המפלגות החרדיות בצורה קיצונית יותר מזו שבה חד''ש פוסלת ישיבה משותפת עם האיחוד הלאומי, למשל, ולא על בסיס המצע של אותן מפלגות.

אגב, שים לב שאתה מגדיר את חרדיותן של המפלגות על פי המצע שלהן, לא על פי סוג האנשים שבתוכן.
תשובת חכם 265771
בודאי. זאת ההצהרה של ראשי שינוי עצמם.

אני לא חושב שיש משמעות רבה לניסיון להפריד בין מפלגות חרדיות לבין אורח-החיים החרדי.
תשובת חכם 265777
נו, אז אם ההתנגדות היא למפלגות החרדיות, ואי אפשר להפריד בין המפלגות החרדיות לבין אורח החיים החרדי, מה אתה רוצה משינוי?

נניח שמפלגה א' הייתה אומרת שהיא לא מוכנה לשבת עם המפלגות הערביות בממשלה, ונניח שהם היו טוענים שהבעיה עם המפלגות הערביות היא שהן רוצות בחורבן מדינת ישראל. האם נראה היה לך הגיוני לטעון, באותה נשימה, ש-א. מפלגה א' היא גזענית, ו-ב. אורח החיים הערבי אכן מחייב אותם, ומכאן את נציגיהם, לרצות בחורבן מדינת ישראל?
אם אורח החיים החרדי מכתיב להם אידיאולוגיה ששינוי מתנגדת לה, מדוע אין זה לגיטימי מצד שינוי להתנגד לכל מפלגה חרדית?
תשובת חכם 265799
נו, זאת בדיוק גזענות. להתנגד לזולת ולתרבותו בגלל מאפיינים אינהרטיים. אי אפשר להפריד בין החרד לחרדיותו כמו שאי אפשר להפריד בין השחור לבין צבע עורו.
לכן: שינוי (בהצהרה) לא מתנגדת רק לאופי חלוקת התקציבים אלא לאידיאולוגיה החרדית. האידיאולוגיה החרדית היא אינהרטית למי שמחזיק בה. להתנגד לתכונות אינהרטיות של בני-אדם זאת גזענות. מכאן, ששינוי גזענית.
תשובת חכם 265805
"אי אפשר להפריד בין החרד לחרדיותו כמו שאי אפשר להפריד בין השחור לבין צבע עורו"

השחור נולד שחור, ואלא אם הוא מייקל ג'קסון, אינו יכול לשנות זאת. כמו כן אין להסיק דבר על אורח חייו או התנהגותו. לעומת זאת, החרדיות היא דבר שאותו אנשים יכולים לשנות בהתאם להשקפת עולמם, וניתן להסיק ממנה על אורח חייהם או התנהגותם של חלק מהמחזיקים בה (בפרט, של מפלגות שמתיימרות לייצג את אורח החיים החרדי, הרבה יותר משניתן להסיק על חרדים כפרטים). ההקבלה שלך גרועה.

כעת, מה זו "תכונה אינהרנטית"? האם למי שנולד פדופיל לא צריך להתנגד כי זו "תכונה אינהרנטית" שלו? והאם לכהנא אי אפשר להתנגד כי הגזענות שלו היא "תכונה אינהרנטית" שלו, שנובעת מאורח חייו? מה עם מתנחלים? גם האידאולוגיה של המתנחלים אינהרנטית למי שמחזיקים בה, לא?
תשובת חכם 265819
אני מתייחס לחרדיות כתכונה אינהרטית,
1. כי לדעתי אדם לא יכול לבחור במה להאמין. במובן מסויים, אמונה (או חוסר-אמונה) "נכפית" על האדם.
2. כי זאת תרבות מובחנת, שמעצבת אנשים באופן שונה מהתרבות הכללית. חרדיות אינה רק אידיאולוגיה במובן של "דעה", אלא אורח-חיים שלם.
תשובת חכם 266059
לא השבת לי. האם גם "התנחליות" היא תכונה אינהרנטית:
1) כי מי שנולד בהתנחלות לא באמת בוחר איפה לגור.
2) כי תרבות המתנחלים היא תרבות מובחנת, שמעצבת אנשים באופן שונה מהתרבות הכללית, ואינה רק אידאולוגיה במובן של "דעה" אלא אורח חיים שלם.

ובשל כך, אסור להתנגד למתנחלים?
תשובת חכם 266100
קודם כל, זה יהיה יום עצוב מאוד כשתקום כאן תנועה שתתנגד למתנחלים (להבדיל מההתנחלויות). חוץ מזה, לא דומה. תנועת ההתנחלות היא אג'נדה פוליטית, לא קבוצת מיעוט תרבותית. ולא, אין לי הגדרות פורמליות.
תשובת חכם 265853
אחוז החרדים ששינו את האידיאולוגיה שלהם ו''התלבנו'' (התחלנו) מוצלב לאחוז הכושים ששינו את עורם ו''התלבנו''. ע''ע מייקל ג'קסון מול ישראל סגל.
מוצלב? 265875
אתה מתכוון שהאחוז שווה בקירוב?
נו, נו 265880
היהפכו חברבורות נמר 265884
כל החילונים של היום זה לא חרדים של פעם שמאסו באדיאולוגיה מיושנת?
היהפוך כושי עורו? 265909
למה, מלחמת החורמה של מפלגת "שינוי" הגזענית היא כלפי החרדים של פעם?

ואם כבר שאלת שלא לעניין הנידון, החילונים של היום הם לא כאלה שנולדו חרדים והתחלנו. הם בבחינת "תינוקות שנשבו" (מושג פלורליסטי ביהדות, שהחילונים לא מודעים לערכו הסגולי ביחסי החרדים כלפיהם). לרבים מהחילונים, אם בכלל יש חיה כזאת ולמעשה אין – אין שמץ של מושג מיהו חרדי באמת. רבים וטובים מהם התחרדו לאחר שנחשפו לאמת ההיסטורית שהחרדים מבטאים ודוגלים בה כאבותיהם. ע"ע אורי זוהר, פרופ' ירמיהו ברנובר ומפורסמים אחרים. אגב, רובם אינם מפורסמים בכלי התקשורת בארץ, מטעמים המובנים מאליהם. וחלק ניכר מקולות המצביעים שמקבלת מפלגת ש"ס משקפים ציבור זה.
לא המלחמה היא כלפי האידיאולוגיה החרדית 265914
שלפי המיתוס שלך לא השתנתה לעולם.

רבים ועוד יותר טובים התחלנו במהלך המאתיים שנה האחרונות.
בשל החולשה של האידיאולוגיה החרדית וחוסר יכולתה לענות על אתגרי החיים המודרנים.
לא המלחמה היא כלפי האידיאולוגיה החרדית 265920
מעניין לשמוע מה הם בדיוק אותם אתגרי החיים המודרניים שהאידיאולוגיה החרדית אינה יכולה להיענות לאתגרם.

בשינוי מזמן איבדו כל רסן והפכו את ה*מלחמה באידיאולוגיה* ל*מלחמה בציבור* בהיותו מיעוט, שונה, אחר ושנוא בשל אלה ובשל האיום שלו על המשך חיותה של האידיאולוגיה החילונית הפוסט-מודרנית.
לא המלחמה היא כלפי האידיאולוגיה החרדית 265925
שמעת פעם על תקופת ההשכלה?
המלחמה כלפי החרדים 265932
מימי לא שמעתי, רק קראתי את הספר הבא ואני נמצא בהתכתבות פורה עם מחברו מבר-אילן:

מה זה קשור לנושא הדיון? ולמה אני האידיוט בכלל מגיב לטרול הזה?
למדת מילה :) 265988
למדת מילה :) 266417
לזכותך יאמר. רב תודות על המייל.
לא המלחמה היא כלפי האידיאולוגיה החרדית 265931
הקשר ההדוק בין הצלחה כלכלית ואידיאולוגיה שמאפשרת חופש ודמוקרטיה.
בגולה החרדים נסמכו על הגויים שידאגו לכלכלתם הפיזית.
בארץ הם נסמכים על שולחנם של החילונים.
ללא כותרת 265937
בגולה החרדים לא נסמכו על הגויים שידאגו לכלכלתם, אלא היו דואגים לעצמם במגבלות המסחר שהגויים הגבילו אותם. כך גם בארץ, לא מעט מהחרדים השתתפו ועדיין משתתפים בבנייה הלאומית של מדינת ישראל. על פי הנתונים המהימנים שבידי, למעלה מ-‏40% מקרב החרדים עובדים ומתפרנסים בכבוד. ובכספי המעשרות שלהם, הם מתחזקים ומשמנים את גלגלי עולם התורה להמשיך לנוע בדרך הישרה.

לעולם התורה מגיעים על פי דין תקציבים מהמדינה, בדיוק כשם שאלה מגיעים על פי דין לתיאטראות ולממלכת החינוך הממלכתית החילונית והדתית.

ומה שנוגע למשפט הראשון שלך, שאמור היה להשיב על שאלתי היכן האידיאולוגיה החרדית פשטה את הרגל.

לידיעתך, החרדים חיים כמיעוט לגיטימי לכל עניין ודבר במדינות דמוקרטיות בכל רחבי העולם. והם מרגישים חופשיים בהחלטותיהם האישיות לא פחות מהאדם החילוני המצוי.
40% זה אחוז שערוריתי בכל קנה מידה 265994
זה אומר שכל אדם שני אינו עובד בחברה החרדית.
ואחר כך אתה עוד מעז לטעון שהם אינם נסמכים על שולחנם של החילונים.
למעלה מ-‏46% 266421
מסכים עם המשפט הראשון. ובהתייחס למשפט השני אני רק תמהה באיזה ספר קפיטליסטי כתוב שחור על גבי לבן ששני בני הזוג צריכים לעבוד? ולמה האחד או האחת לא ילמדו מקצוע או אמנות או היסטוריה או ספרות והשני/יה יפרנסו?

ובכלל, החרדים אינם נסמכים על שולחנו של איש מבין החילונים בארץ. הם נסמכים על אותם משלמי מיסים חרדים שעובדים ומשלמים כמוך למדינה את חובתם האזרחית. מה גם שהם נסמכים על הפילנטרופיה שמעבר לים, שגם מדינת ישראל נסמכת על שולחנם, אוהו נסמכת, זה לא מילה.
למעלה מ-‏46% 266788
התרומות שישראל מקבלת מחו"ל מהוות כאחוז‏1 מתקציב המדינה. אם זה נקרא להסמך "אוהו להסמך", אז אני חושש שיש לנו בעיה בהגדרת המושג המדעי "אוהו".

1 אני לא זוכר את המספרים, אז אני אהיה לארג' איתך: חמישה אחוזים.
למעלה מ-‏46% 266840
סליחה, כמה מיליארדי דולרים מעביר הבית הלבן בארה"ב לישראל מידי שנה? כמה מתוכם על ישראל להעביר לידי הנהגת הרשות הפלשתינאית? כמה מיליוני דולרים מידי שנה בשנה נתרמים לקופת האוצר של מדינת ישראל מעזבונות ומתרומות של פילנטרופים יהודים מכל רחבי העולם שהרעיון הציוני קוסם להם? ולכמה אחוזים מתוכם, העניין היהודי בפרהסיה של מדינת היהודים חשוב עד מאוד?
למעלה מ-‏46% 266849
לא הרבה. ארה"ב בעיקר נותנת ערבויות. המענקים מותנים בד"כ בשימוש בכסף לשם רכישת ציוד מארה"ב עצמה, כך שהכסף מוזרם חזרה לכלכלה האמריקאית. אין לי מושג כמה מהכסף אמור לעבור לרשות הפלסטינית. אני חשבתי שהאמריקאים מסוגלים להעביר כסף לפלסטינים בעצמם. אולי אתה מבלבל את הכספים האמריקאיים עם המיסים שישראל גובה מהפלסטינים ואמורה להחזיר להם.
כמה מיליונים אכן נתרמים. כאמור, הסכום מגיע, במקרה הגרוע, לכמה אחוזים בודדים מהתקציב.
כמה אחוזים מתוך אותם פילנטרופים הם יהודים רפורמים שהיו רוצים לראות את מדינת ישראל מקבלת אותם כשווים ליהודים האורתודוכסים?
למעלה מ-‏46% 266899
ידעתי שתשאל. נכון להיום, מעט הפילנטרופים הרפורמים והקונסרבטיבים מעדיפים לתרום את כספם ישירות למוסדות שלהם בארץ, מאז שכאלה קיימים כאן. ובמקומך הייתי שואל: מה מקומה של מדינת ישראל באידאולוגיה התיאולוגית של הרפורמה, למשל?

ארה"ב מעניקה ערבויות, אבל לא רק. היא גם מזרימה מיליארדי דולרים לקופת אוצר המדינה הישראלית, גם בשל האינטרס שלה לתמוך במדינת ברית דמוקרטית שבתוך גוב האריות הערבי-הטוטליטרי, וגם בשביל שנעביר כספים לשיפור מצבה של הרשות הפלשתינאית שנמצאת בחלקה תחת שליטתנו, כחלק מהסדרי תהליכי השלום למיניהם.

לא לחינם דעתה של ארה"ב חשובה לממשלות ישראל ומכרעת בעניינים מדיניים. ואם תבדוק טוב, תגלה שישראל אמורה לקבל המון כסף תמורת ההתנתקות מעזה. לאן הולך הכסף הזה? לחינוך, לביטחון ולשאר צרכיה של מדינת ישראל.

ונניח שהינך צודק ואחוזי התרומות למדינת ישראל מיהודים ציונים-מסורתיים נמוכים יחסית. כמה אחוזים ממנת העוגה המחולקת בתקציב השנתי מגיעים בסופו של דבר לידי מוסדות החינוך-העצמאי ושירותי הדת בישראל? הערכתי הגסה, מדובר פחות או יותר באותם אחוזים.
למעלה מ-‏46% 266922
אותם אחוזים, אולי, אבל רוב רובו של תקציב המדינה מופנה לבטחון, שבפירותיו אנו חולקים שווה בשווה, ולרווחה, שם, במקרה הטוב אנו שוב חולקים שווה בשווה, ובמקרה הרע - החרדים מיוצגים יתר על המידה בקרב הנהנים ממנה.
למעלה מ-‏46% 266957
אם כה מהר שכחת, אני סבור שנשק "לימוד התורה" מגן על ביטחון תושבי המדינה. איפה כאן השווי בינינו בא לידי ביטוי?

והנשק שלי הוכיח את עצמו לאורך ההיסטוריה לא פחות מהנשק הפיזי שלך, אם לא ידעת. (לדידי, מעמדם שווה ויש לשלב השימוש בשניהם לקראת הניצחון המיוחל על צבאות האויב.)

החרדים לעולם לא יכולים להיות נהנים יותר משירותי הרווחה לעומת החילונים, משום שיחסם באוכלוסייה הכללית בארץ נמוך מאוד לעומת האוכלוסייה שאיננה חרדית מוצהרת.
למעלה מ-‏46% 266996
האם היית מוכן שצה"ל יניח את נשקו והחיילים יעזבו כאיש אחד את הארץ, או ילכו ללמוד תורה, איש איש כאוות נפשו? כי אם לא, סימן שאתה רואה חשיבות גדולה לקיומו של צה"ל. אני אינני רואה שום חשיבות לתלמידי הישיבות, ולא היה אכפת לי אם כולם עד אחד היו נוטשים את ספסלי הישיבה ומצטרפים לצבא.

אמרתי שהם מיוצגים יתר על המידה, איש-שלא-קורא-את-התגובות-להן-הוא-משיב שכמותך, ומשמעות הדבר, אם טרם הבנת, היא כי הכספים שהם מקבלים כלל אינם בפרופורציה לחלקם באוכלוסיה, גם אם בשורה התחתונה הם מקבלים (הרבה) פחות ממחצית הכספים הללו.
למעלה מ-‏46% 267018
עד שאתה מטיח בי האשמות שווא של "איש-שלא-קורא-את-התגובות-להן-הוא-משיב שכמותך", טול קורה מבין שתי עיניך בעודך מגיב כסומא באפילה בקטע הראשון של תגובתך בהתעלם מהסוגריים שבתגובתי עליה הגבת.

וזה שאינך רואה כל חשיבות מינימלית לדעותיו של השונה מדעותיך מזמן ידענו. אין חדש לקוראי האייל שכבוד מעלתו דובי קננגיסר, הצ'יף לשעבר, רחוק מלהיות ליברל ומתחשב בעמדת הזולת כלגיטימית, לפחות כשלו, אם לא יותר. אז מה עכשיו? שכל העולם יתחיל לרקוד לפי החליל החלול של דעותיך הנפסדות? העולם לא יהיה ורוד יותר, תהיה בטוח. רק עצוב למדי.

לא הבינותי מה כוונתך ב"מיוצגים יתר על המידה"? כיצד ציבור מוגדר מאוד יכול להיות מיוצג יתר על המידה בנבחרי ציבור בכנסת ישראל או בדירקטוריונים או שד יודע איפה? כל ציבור מיוצג בהתאם לגודלו הדמוגרפי או האידיאולוגי הנתון, פחות או יותר.

אגב, עיקר ההכנסות לאוצר המדינה ממס ההכנסה בא מן העשירון העליון (75%) ומהתשיעי (15%). כלומר, 90% ממס ההכנסה הכולל נגבים מן השכבות העשירות. ובשתי קבוצות-על אלו חלקם של החרדים תואם את חלקם היחסי באוכלוסייה.
למעלה מ-‏46% 267020
מתגובתך הם התקפה אישית.
למעלה מ-‏46% 267023
אין לי כל עניין בהתקפה אישית. בדיוק להפך, ידוע לי שבימים אלה דובי עורך את מאמרי.

רק חורה לי שהאיש לכל אורך הדרך מבטל את עמדת הלא סוברים כמותו, כבלתי קיימים באופק. אני לא מצפה מאף אחד שיסכים, אבל שלא יבטל את האחר רק בשל דעותיו שאינן נוחות לאוזניים האמונות על ברכי הערכים עליהם חונך. בדיוק כמוהו, גם אחרים חונכו על ברכי הערכים השונים בתכלית השינוי מערכיו וזכותם להתקיים לצידו, כשווה בין שווים.

הרי תחת איזה היגיון יש לדגול בערכי השיוויון לאור חוסר השיוויון המשווה שקיים בחברה האנושית באשר היא אנושית? אלא דווקא בשל השוני וחוסר השיוויון – עלינו לנהוג בשיוויון מעמדות וזכויות יסוד.
למעלה מ-‏46% 267160
אני עדיין נאלץ לתהות איזה חליל אתה מעדיף על פני חליל חלול. למיטב ידיעתי, כולם כאלו. אחרת זה מקל תיפוף.

לא שזה משנה משהו. העירו לי שהגיע הזמן להפסיק את הדיון הזה, כי הוא באמת לא מועיל לאיש. לכן, אני רק אבהיר סוגיה אובייקטיבית אחת, ומשם אתה יכול להמשיך לשוחח עם עצמך:

אם קבוצה א' מהווה 15 אחוזים מהאוכלוסיה, ומקבלת 30% מתקציב כלשהו שמיועד לכלל האוכלוסיה, הרי שיש לה ייצוג יתר בקרב הנהנים מאותו תקציב.
אם עדה מסויימת מהווה 40% מהאוכלוסיה, אבל 80% משרי הממשלה, הרי שיש לה ייצוג יתר בקרב הממשלה.
אם מגדר כלשהו מהווה 51% מהאוכלוסיה, אבל רק 10% מחברי הכנסת, הרי שאותו מוגדר סובל מתת-ייצוג בפרלמנט.

מה לא ברור פה?

והייתי מציין שמעולם לא הבאת ביסוס לטענה שבשורה האחרונה שלך, למרות שאתה שב ומציין אותה בכל רחבי האתר, אבל אני לא אגיד את זה, כי סיימנו את הדיון.
למעלה מ-‏46% 267180
כן ! תברח ! תברח עם הזנב בין הרגליים ! למה לא...
למעלה מ-‏46% 267253
ההסבר שלך לכוונתך במשפט הקביעה "לחרדים ייצוג יתר" היה ברור כבר מקודם, ובכל זאת, כעת שהבהרת לעצמך למה התכוונת, תרשה לי לשאול שוב לעניין: על סמך מה אתה קובע שלחרדים ישנו ייצוג יתר ממנת העוגה המחולקת של תקציב המדינה ביחס לאחוזם באוכלוסייה? כמה מנדטים מהווים סך כל המפלגות החרדיות, לא כולל אלפי מצביעים חרדים למפלגת ליכוד ולמפלגות הימין? ומה אחוז נטל העוגה שקיבלו הפעם בהסדר התקציבי הנידון?

כמו שכבר הבהרתי מקודם, השימוש ב"חליל חלול" אינו אומר דבר, פרט לכך שמטבעו של החליל להיות חלול על מנת שיהיה ניתן לנגן בו את המנגינה וממילא גם לרקוד על פיה.

ברגע שאתה תביא את המקור והביסוס שלך לטענה המרושעת, לטעמי, בדבר יתר הייצוג של החרדים לעומת יחסם באוכלוסייה הכללית בארץ, אני אשמח מאוד להמציא לפניך את הביסוס שלי לנתון שהצגתי על גביית מס ההכנסה מאחוזי החרדים הגבוה שבאלפיון העליון.
למעלה מ-‏46% 267002
לפי שיטתך אנו גם נצטרך לשאול ב ''אורים ותומים'' לפני יציאה למלחמה
למעלה מ-‏46% 267012
אכן. לעתיד לבוא, לכשיבנה בית המקדש במהרה בימינו.
למעלה מ-‏46% 267058
האורים‏1 ותומים הם הנשק של הטפשים והתמימים‏2

1- אורים פזים
2- כשלו פעמיים בייעוץ למלחמה בשבט בנימין
שאינו יודע לשאל 267251
2- כבר הסבירו מבארי המקרא, תוך שדייקו בפסוקים, שלא שאלו כראוי ולא דייקו כראוי בתשובה שקיבלו.
לא המלחמה היא כלפי האידיאולוגיה החרדית 266244
And by the help of "HASHEM", many more in the future will be seculated.
seculated? 266826
יעני, להתחלן?
seculated? 266914
בעזרת השם, כן.
תשובת חכם 265861
גם אם תגיד ששינוי מתנגדת לחרדים בגלל חרדיותם,
וגם אם תגיד שאי אפשר לחרדים שלא להיות חרדים,
שינוי לא קראו לביטול זכויות החרדים. הם לא קראו לאפליה של הציבור החרדי, ולא קראו תיגר על זכותם של החרדים להיבחר לכנסת.
מדובר פה בפוליטיקה.
בקואליציה יושבות מספר מפלגות שכל אחת מהן מייצגת סקטור אחר - תחת קווים משותפים כלשהם, ומי שלא נאה לו - ייכבד ויישב באופוזיציה.
לא סוף העולם.
תשובת חכם 265863
אז שינוי קרובה בצעד ''דמוקרטי'' אחד לפני צעדיה של המפלגה הנאצית בגרמניה של הרייך השלישי בבחירתה לשלטון. שככה יהיה לנו טוב כפי שכבר היה לנו רע מאוד. רק שמעולם לא למדנו לקח.
תשובת חכם 265900
שוב: שינוי לא מעוניינת בקווים משותפים. יש קבוצה באוכלוסייה שמוקצה לישיבה בממשלה איתם.
נכון, לא סוף העולם.
תשובת חכם 266061
שוב, יש אחת משתי אפשרויות:
1) יש גם חרדים שמאמינים בקוים משותפים עם שינוי (דהיינו, פשרות בנושא של נישואים אזרחיים, גיוס לצה"ל וכדומה). לפי גישתך לא קיימים כאלו חרדים שכן החרדיות הקיצונית שמפגינות המפלגות החרדיות הקיימות היא "תכונה אינהרנטית" של החרדי.

2) אין חרדים שמאמינים בקווים משותפים עם שינוי, וממילא שינוי יכולה לומר בביטחון שלא תשב עם אף חרדי, שכן ברור שאף חרדי לא ילך עם שינוי בקווים משותפים. מכאן ששינוי, מתוך עניים בקווים משותפים, יכולה לפסול על הסף את החרדים.
תשובת חכם 266099
בחלק גדול מהנושאים אפשר להגיע לפשרות עם החרדים. זה לא ''נוגד את החרדיות''. אבל פשרות כאלה נוצרות במהלך אינטראקציה שנובעת מרצון בהסכמות משותפות. מפלגה שהדגל שהיא נושאת הוא התנגדות לקבוצת אוכלוסייה, לעולם לא תוכל לעשות זאת.
תשובת חכם 266109
בשום מקום לא שמעתי ששינוי מתנגדת לקבוצת אוכלוסייה, אלא למפלגות הקיימות. אם המפלגות היו כאלו שניתן להגיע לפשרות סבירות איתן, קרוב לודאי ששינוי היו עושים זאת. כבר עכשיו, עם המפלגות הקיצוניות שישנן בכנסת, הם הביעו נכונות לויתורים וספגו לעג מכל עבר על כך.

אתה הוא זה שטוען שלא ניתן להפריד בין האוכלוסייה לחברי הכנסת, טיעון משונה למדי. אל תייחס זאת לשינוי.
תשובת חכם 265888
נו, באמת. אז זה אומר שאסור גם לכלוא רוצחים פסיכופטים, משום שהם רוצחים באופן אינהרנטי. אי אפשר להפריד בין הרוצח הפסיכופטי לפסיכופטיותו.

החרדים מסוגלים בהחלט לתמוך בחירות. יש אפילו כמה כאלו. אף אחד לא מבקש מהם לשנות את אמונותיהם, אלא להפסיק לדרוש מאחרים לבטל את עצמם בפניהם. אני מבטיח לך שאילולא הכפייה הדתית הנרחבת בישראל, היה נמצא כבר מזמן פתרון לעניין הגיוס, שהיה מקובל על כל הצדדים.
תשובת חכם 265903
נכון. זה בדיוק העניין: מה החברה תופסת כדרך חיים לגיטימית ומה לא לגיטימי. רוצחים פסיכופטים אינם לגיטימיים בעיניי החברה, ולכן מקומם בכלא. דרך החיים החרדית אמורה להיות לגיטימית, לכן צריך להתחשב בתכונה אינהרטית כזאת.

בנוגע לכפייה דתית ועניין הגיוס. כמו שכתבתי כאן באחת התגובות, אלו דברים שאפשר לפתור. אף אחד לא צריך לבטל עצמו בפני החרדים בשביל זה. כן צריך להבין את הצרכים והמגבלות, ולפתוח אלטרנטיבות (שכמעט לא קיימות היום) בפני האדם החרדי: החל מהכשרה מקצועית וכלה בשירות צבאי ברוח חרדית. מה לעשות, דמוקרטיה אמורה להתחשב בצרכי המיעוטים ולשמור עליהם מכפייה של עריצות הרוב, גם אם היא נעשית בשם ליברליזם מזויף.
תשובת חכם 265923
דרך החיים החרדית היא לגיטימית, כפי שציינתי, גם בעיני שינוי. מה שלא לגיטימי הוא הדרישה של המפלגות החרדיות לביטול חירותם של החילונים בפני דרך החיים החרדית הזאת. אתה טוען שהדרישה הזו (נישואין ברבנות, צביון יהודי ליום השבת וכד') היא אינהרנטית לחרדיות. אני, ושינוי, טוענים שלא כך הוא, והחרדים יכולים וצריכים לשנות את דרכיהם ולהכיר ב"לגיטימיות" (אם להשתמש במילותיך שלך) של הקיום החילוני בישראל. כל עוד אינם משנים מדרכיהם, למה ששינוי תסכים לשבת איתם בממשלה?

באשר לפיסקה השני שלך, אני מסכים עם כולה, פרק למילה האחרונה.
נישואין ברבנות 265927
חשבתי שבבית התלוי אסור לדבר על החבל, אבל אולי לתלוי עצמו מותר.
תשובת חכם 265928
המפלגות החרדיות אינן מתיימרות לבטל חירותו של איש מבין החילונים במדינה הזאת. מדובר בשתדלנות הח"כים החרדים מתקציב לתקציב, משנה לשנה – בשל חוסר שקיים באמצעי החקיקה המאשרת לציבור המיעוט החרדי בישראל לחיות ולהתקיים במדינתו הריבונית כהשקפת עולמו.

לאן הולך הכסף הזה? לחינוך, להשכלה תורנית ולבנייה לאומית של ישראל במישור הדמוגרפי ועוד היד נטויה.
תשובת חכם 265936
אני אנקוט בנוסח החביב עליך: צא ולמד מה דרשו המפלגות החרדיות ב-‏84', ב-‏88' וב-‏90' (בעקבות התפרקות ממשלת האחדות בשל "התרגיל המסריח"), ובמידה לא מועטה, גם קיבלו.

מה שאתה מסכים לראות בו כחירותו של החילוני הוא רק חלק מזערי ממה שמגיע לי כאזרח במדינה דמוקרטית.
תשובת חכם 265938
מה שאתה מסכים לראות בו כחירותו של החרדי, הוא רק חלק מזערי ממה שמגיע לו כאזרח במדינה דמוקרטית.
תשובת חכם 265945
אני מסכים לראות כחירותו של החרדי את הזכות לעשות מה שבא לו. מה מגיע לו כאזרח במדינה דמוקרטית, לדעתך?
תשובת חכם 265995
בא לו לכפות עליך לא לעשות מה שבא לך.
תשובת חכם 266422
גם אני מסכים לראות כחירותו של החילוני את הזכות לעשות מה שערכיו האישיים סבורים לנכון לעשות בחיי היומיום שלו. האחריות על חייו מוטלת על כתפיו ועל כתפיו בלבד, למרות משל החור שהוא קודח בספינה של כולנו ללא ידיעתו, בהיותו תינוק שנשבה בין השקפות הגויים.

מה לדעתי מגיע לחילוני כאזרח במדינה דמוקרטית? בדיוק מה שמגיע לחרדי:

1) חופש תרבות!
2) חופש חינוך!
3) החופש לחיות כהשקפת עולמו במדינתו הריבונית! (שאינו מתכחש לקיומה, אלא משתתף בה כפי הבנתו ההיסטורית, לעומת הבנתו קצרת-הרואי של אחיו החילוני).
תשובת חכם 266789
במקומותינו, גויים משוקצים שכמותנו, נהוג להוסיף גם "חופש דיבור", "חופש מצפון" ו"חופש דת". איזה מגבלות מטילים על התרבות שלך, אורי?
תשובת חכם 266843
עצם זה שיש גזענים מבית שמונעים ממני תמיכה ממלכתית בתרבות הדתית-ההיסטורית שלי, בעוד שהתמיכה לגבי התרבות החילונית שלהם היא הלגיטימית -- מדובר באפליה שמקורה בדמוניזציה של האחר והשונה באשר הוא.
תשובת חכם 266850
כל עוד החרדים מדברים על התרבות החילונית כשיקוץ, ועל החילונים כ"תינוקות שנשבו", אל יתפלאו אם אנחנו לא ששים לקדם את התרבות שמתייחסת אלינו ככה. בינתיים, אתם מקבלים לא מעט תמיכה ממלכתית. שינוי היא בסך הכל תגובת נגד לסחטנות הגואה של החרדים בשנות ה-‏80 וה-‏90.
התקציב והחרדים 266891
אימתי שמעת במו-אוזניך רב או אושיות חרדית המכנה את אחינו-בשרנו החילונים "משוקצים"? על תופעת קיומם של הסטריאוטיפים התשקורתיים, בטוחני ששמעת יותר מכך?

אין בכוונתי להיכנס מולך לנעליו הגדולות של המונח ההלכתי "תינוק שנשבה". אומר רק זאת: המושג "תינוק שנשבה" היה העיקרון שעליו נשענו אנשי הלכה כדי להורות לשומעי לקחם להימנע ממלחמות דת. זה היה שם-צופן ל*סובלנות דתית*. רק בורות חילונית בנבכי ההלכה היהודית יכולה להסיק שמושג זה מהווה כינוי גנאי לחילוני המצוי.

אמת: החרדים מקבלים תמיכה ממלכתית, רק שמתקציב שנתי לתקציב שנתי, באי-כוחם בכנסת ישראל נאלצים להיאבק מול גלי הברבריות החילונית משמאל ומימין ורק לעתים זוכים הם לקבל את שמגיע על-פי דין לציבור מצביעיהם, תוך שתדלנות הח"כים החרדים.
התקציב והחרדים 266924
"אוכלי שפנים ובועלי נידות", אני מניח, זה כינוי חיבה חרדי שכזה?
ובאמת שאין לי כוח לנבור בארכיונים אחר כל התבטאויותיו המטונפות של הרב עובדיה אודות החילונים.
התקציב והחרדים 266949
באיזה ספר חילוני כתוב שאסור לחילוני ההומניסט לזלול שפנים או לבעול נידות?
התקציב והחרדים 266958
זה בטח עדיף על לזלול נידות ולבעול שפנים.
התקציב והחרדים 266959
don't knock it until you've tried it
התקציב והחרדים 266960
להפך: כל המרבה הרי זה משובח...

אבל איך בכלל יכולתי לצפות ממך לתגובה עניינית, אני באמת לא יודע.
תשובת חכם 267034
רגע, וראשי האידיאולוגים של החילוניות הישראלית נקיי כפיים? רק להם מותר להשמיץ ולעסוק בדהומניזציה של ציבור שלם, נכון. שכחתי שרק לשנוא ולהיות נאורים זה בסדר, וכל המרבה הרי זה משובח.

ראה פתיל: תגובה 232776
תשובת הזמר קובי אוז: 272956
"הדמוקרטיה שלנו הצליחה לגמד את החרדים לרמת הקריקטורה האנטישמית. הם אף פעם לא באמת משתתפים (גם באשמתנו) כשווים בין שווים בדיונים הפוליטיים שלנו, הם לא מתנהגים כאילו הם בבית, הם מתנהגים כמו מיעוט בגלות. התנהגות זו, בעידוד המנהיגים שלהם, הציבה אותם בעמדת נרקומנים של הכסף הציבורי. כל מה שמגיע להם תמיד שנוי בעינינו במחלוקת, תמיד אנחנו נותנים להם כאילו בחסד ולא בזכות. כופפנו להם את הגב, הפוליטיקאים שלהם טובים בשבילנו רק כדי לבצע עבודה פוליטית שחורה בתמורה לקצת מעות סקטוריאליות. אף אחד לא מתייחס אליהם ברצינות, אנחנו והם אחראים לתדמיתם כמין יהודי קבצן/סחטן שסמוך על שולחננו כדי להעביר כספים לציבור שלו בלבד. *אף אחד לא אירגן להם מעמד קבוע וחוקי ולכן הם תלויים בחסדי השלטון המזדמן.* [כפי שטענתי בתגובה 266891] החרדים הם מיעוט מועדף ונרדף, הם דחויים ומפונקים לסירוגין, על-פי החלטת הפריץ והפריץ הוא השלטון שלנו (ליכוד-שינוי-עבודה). אפילו מפלגה כמו ש"ס, שהיא מפלגת מרכז עם דגש חרדי, מקבלת יחס השמור למיעוטים. לא משנה שהמון מבוחרי ש"ס הם חילוניים ואנשי פריפריה, ברגע שהכיפה והמגבעת יצאו מהוולוו, מדובר בחרדים, ואלה, אלה לא במחנה, אלה מיעוט".

תשובת הזמר קובי אוז: 272961
קובי אוז מושפע מדי מדיויד יום, ודומני שרולס כבר הפריך את התיזה המרכזית עליה מושתת מאמרו.
תשובת הזמר קובי אוז: 273415
בניגוד לטיעון הלא-ענייני שלך כאן, שבא להתבדח על הסגנון שלי בתגובה 267403 – שם דווקא דיברתי לעניין, ומצידי טרם סיימתי את הדיון עם ליאור.
תשובת הזמר קובי אוז: 273582
לא התבדחתי על הסגנון שלך.
תשובת חכם 266063
שאלה: האם "הכסף הזה" הולך גם לתשלום לבחורי ישיבות בגיל צבא, ומה כמות הכסף לאדם שמגיעה לבחורי ישיבה בגיל זה לעומת כמות הכסף שמגיעה לסטודנטים במדעי הטבע/הרוח וכו' בגיל זה?
זרימת הכסף 266425
1. "הכסף הזה" בפירוש הולך בחלקו למימון קיומם של חלק מזערי מבני הישיבות השוקדים בלימוד התורה יומם ולילה (וזר לא יבין זאת, עד שיחזה במו-עיניו) בהיותם בגיל שירות צבאי. זהו תקציב מוצדק מכל בחינה ליברלית ודמוקרטית, הרואה לנכון להשקיע גם על פיתוחים צבאיים שהשימוש בהם רחוק מלהיות ממומש בפועל. על פי השקפת העולם היהודית-ההיסטורית – לימוד התורה מגן על החייל הלוחם מבחינה רוחנית, שהעולם מנוהל על פיה.

השאלה היא: האם בני הישיבות תורמים להגנת תושבי הארץ הזאת? והתשובה היא: כן רבתי. הם, לשיטתם, על פי השקפת עולמם, תורמים להגנת הציבור הישראלי במלחמה עם הפלשתינאים ושאר אויבי ישראל מבית ומחוץ. זכותם הלגיטימית, וחובתם המוסרית-ההיסטורית, להמשיך לשמור על מדינתם היהודית-הריבונית כהשקפת עולמם: בכוח לימוד התורה, כפי שזכותם הלגיטימית של החיילים לשמור ולהגן על מדינתם היהודית-הריבונית כהשקפת עולמם הם: בכוח הזרוע. איש על מחנהו ואיש על דגלו.

2. אם תבדוק טוב בספרי התקציב ותעבור גם על האותיות הקטנות, תופתע לגלות שבחורי הישיבה מופלים לרעה ביחס למימון המדינה במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל.
זרימת הכסף 266433
1. לשיטתי, על פי השקפת עולמי, הם לא. בכך, דומני, הגענו למבוי סתום.

2. בשמחה. אתה מוכן להפנות אותי לאותיות הקטנות? שים לב שאני מדבר בפירוש על כסף שהולך ישירות לסטודנט, לא למוסד ההשכלה.
זרימת הכסף 266458
1. נו, זה ברור שלא תואיל בטובך להסכים. שמא ינשרו שערות ראשך... רק שאתה יודע מהו ההבדל הגדול בינך לבין החרדי? שבמבוי הסתום הזה, החרדי יוצא ליברל ודמוקרט יותר מהחילוני העקשן לשווא. איך? מה? מו? בעודך לא מסכים עמו ועל כן נוקט בכל אמצעי להצר את צעדיו במישור החברתי הלגיטימי ביחס לצרכיך וערכיך (כסף לתיאטרון הצפוני, לאוניברסיטה ולעוד), החרדי מוכן להסכים עם השקפתך בדבר התרומה שלך לשמירת בטחונם של תושבי ישראל, באמצעי השירות הצבאי. והוא רק מבקש ממך הליברל במסווה לנהוג בהגינות ולכבד את אמונתו ואת זכותו הבסיסית לחיות על פיה. גם אם אמונתו זו אינה עולה בקנה אחד עם אמונותיך, הוא לפחות מכבד את אמונתך, בכך שאינו כופה עליך הר כגיגית להתגייס לישיבות ולשקוד על לימוד התורה יומם ולילה בגילאי השירות, לשם חיזוק שמירת בטחונה של ישראל על-פי אמונתו הלגיטימית. כך שיצאת פראייר, ועם קידומת.

2. גם אני מדבר על כסף שהולך ישירות לקופת המוסדות (להשכלה ולתורניים). הסבסוד של המדינה את שכר הלימוד באוניברסיטאות בלמעלה מ-‏50% (לעומת המכללות הפרטיות, למשל) עולה בעשרת מונים לעומת הסבסוד של המדינה את מוסדות התורה והחסד בישראל.
זרימת הכסף 266460
סלח לי אם אקבל את עצתו של אלמוני מזדמן מדיון אחר ולא אמשיך לענות לך. אני צריך להיגמל מדיונים חסרי טעם.
זרימת הכסף 266790
אני מאמין באמת ובתמים, שאני מסוגל לתרום הרבה יותר לבטחון המדינה כאיש מחקר‏1. חרף זאת, ולמרות מחאותי הנמרצות, גוייסתי להגן על ישראל בכוח הכרטיסיה‏2. על שום מה ולמה לא זכיתי לזכויותיו המפליגות של החרדי, שרשאי לבחור באיזה אופן יגן על מדינת ישראל?

1 לצורך העניין אני מוכן להמיר את הקריירה הנוכחית שלי במחקר בתחום ממדעי החיים, שם התרומה לבטחוננו תהיה ברורה יותר.

2 גם אם היה מוצע לי להגן על ישראל בכוח ה-M-16 המקוצרר, הייתי עדיין מעדיף להגן על המדינה כשאני ספון במעבדה. אני מאמין ששם הייתי מועיל יותר.
זרימת הכסף 266844
בנקודה זו, אני מסכים איתך במאת האחוזים. תשאל את עצמך האם החרדים אשמים בכך? אל לך להלין אלא על ממשלות ישראל החילוניות בהצהרתן.
זרימת הכסף 266847
בוודאי שהלחץ הפוליטי שהחרדים מפעילים כל השנים, יש לו חלק גדול בכך, ולשאול האם החרדים אשמים - זו עצימת עיניים והיתממות.
זרימת הכסף 266854
להבהרת דבריי, שאולי לא היו לגמרי מובנים: אילו החרדים היו משתתפים בנשיאה בנטל - לא היו שרירות הלב והכפיה מופעלות על דובי ועל מקרים דומים לו, באותה עוצמה. במצב הקיים, החילונים צריכים לשאת בנטל הכלכלי-בטחוני גם בשביל החרדים, והדיבורים שלך על "זכותם של החרדים לחיות על פי השקפת עולמם" - משמשים להכשרת כל שרץ, מכוער ומתועב ככל שיהיה. סליחה על ההשוואה, אבל הדבר דומה למקרים היסטוריים של מפלגות אנטי דמוקרטיות שהשתמשו בציניות גלויה בדמוקרטיה להגשמת מטרותיהן (טוב, שמעתי אתכם - "גודווין!", נכון, אז מה?).
זרימת הכסף 266853
אילו החרדים היו משתתפים בנטל, היה ניתן לקצר משמעותית את משך השירות הצבאי, וכך כולנו היינו מרוויחים. בשם רווחתכם שלכם אתם מרשים לעצמכם לסמוך על כך שרווחתי שלי תפגע כדי להגן עליכם.
זרימת הכסף 266855
אה, אז נדמה לי שעכשיו אני צריכה להגיד - ''חרמפפפ''...
זרימת הכסף 266892
ואילו החרדים היו מצטרפים למעגל העבודה, היו נוצרים יותר מקומות עבודה...

שמעתי את הבולשיט הזה, שכל סטודנט לכלכלה צוחק עליו בפה מלא.

עוד מעט תבוא ותגיד גם שלא היו נדרשים לגייס בנות לצבא, אילו רק החרדים היו מתגייסים.

אתה יודע, אם לסבתא שלי היו גלגלים...
זרימת הכסף 266927
מה הקשר, תגיד לי? מה הקשר?

אני תוהה אם הסטודנטים שלך לכלכלה גם צוחקים על הגידול במספר מקומות העבודה כתוצאה מהעלייה מברה"מ.

למה שאני אגיד דבר כזה? למה לוותר על חצי מהאוכלוסיה? עד שסוף סוף הצלחנו להגדיל את מעגל הנושאים בעול, אתה רוצה להרוס כל מה שהשגנו ולהוציא החוצה את הנשים? המטרה היא חלוקה שווה, לא יצירת מגזרים חדשים שפטורים מהנטל.
זרימת הכסף 267040
את הקשר אני אשאיר לך לחפש.

אני חושב שיש הבדל גדול בין ציבור המונה מיליון נפש שהיגר לישראל והפך את המוני הסטודנטים בעיקר לרפואה לממורמרים וחסרי פרנסה, לבין ציבור מקומי המונה לכל היותר כרבע (!) מיליון נפש, ושלא הייתי ממליץ להגדיל את מספר המובטלים במדינה לחצי מיליון. כבר יש לנו רבע מיליון מובטלים חסרי מקומות עבודה ששר האוצר שלך (אידיאולוגית) לא יודע איך לאכול אותם.

למה שתציע לפטור את הבנות משירות צבאי?

א'. משום שאין בהן צורך של ממש במערך ההגנה של מדינת ישראל.

ב'. מפני שהן כפיתיון מיני בידי קצינים מדוכאי נפש.

ג'. מפני שהדבר רק יקל להיתווספות כוח אדם דתי וחרדי (!) למערך השירות הצבאי המלא. ואתה הרי אדם מתחשב בזולת, הלא?

ד'. מפני שבאף צבא במדינה נאורה ודמוקרטית למופת ולחיקוי לא קיים מערך לגיוס בנות כשירות חובה.

ה'. בטח יש עוד ששכחתי.
תשובת חכם 265952
אני לא מדבר על הדרישות לגבי אופי המדינה. הן לא חלק מדרך החיים החרדית (אף שבעיניי הן דרישות לגיטימיות, גם אם אני לא תומך בהן). אני מתכוון רק ליכולת של הקהילה ושל האדם החרדי לחיות בדרכם.
תשובת חכם 265954
אבל לזאת שינוי אינה מתנגדת. שינוי מתנגדת, במוצהר ובבירור, אך ורק לדרישות של החרדים לגבי אופי המדינה. מישהו בשינוי ביקש לאסור על החרדים להתפלל? לצום? ללמוד תורה? ללמוד שחורים? משהו? כלום. מותר להם לעשות מה שבא להם.
תשובת חכם 265958
גיוס שוויוני לצבא (ללא מסגרות מתאימות), הפסקת קצבאות באחת (ללא בניית אלטרנטיבות של עבודה או הכשרה מקצועית) וכולי. אם תהיה לי סבלנות בערב אני אחפש התבטאויות מתאימות.
תשובת חכם 265962
אבל זה ברמת הסיסמאות. הרי אם החרדים היו מראים איזושהי נכונות כלשהי להתפשר (ושינוי הראתה נכונות כזו מפה ועד הודעה חדשה), הכל היה נפרש על פני שנים. ככה באים למשא ומתן, לא?
תשובת חכם 265966
לא שמעתי על ניסיון להתפשר מצד שינוי; אחרי שנבחרים על מצע גזעני כלפי החרדים הם לא יכולים לשתף פעולה; אם שינוי הייתה באמת מעוניינת בפתרון הבעיות היא הייתה יכולה לפעול בצורה רצינית יותר (למתן התבטאויות ולמצוא גשרים. בחייך. בגלל הקרעפלך של הרבנים אין כסף לשמירה על שופטים).
תשובת חכם 265971
כשמפלגה פעמיים יוצאת ראש בראש מול הבוחרים שלי כדי להסכים לקבל את יהדות התורה אל תוך הקואליציה, כשלפיד ופורז צריכים להתחנן מול המרכז שלהם כדי שירשו להם לנהל מו"מ מול יהדות התורה, אתה לא קורא לזה נכונות להתפשר?

ודי כבר עם ה"מצע הגזעני" הזה. אתה יכול לכתוב גם בלי דמגוגיה, למיטב זכרוני.

אני חושב שהאמירה לגבי הקרעפלך באה אחרי שכל הגשרים נשרפו בכל מקרה. אז אתה מאשים את לפיד על כך שהוא פונה חזרה אל הבוחרים שלו?

וחוץ מזה, למה ששינוי תנקוט בצעדים כלשהם, אם החרדים שבים ומצהירים ששינוי היא מפלגה גזענית ומלוכלכת? כשש"ס, על הגיוון העדתי המופלא שלה, מתלוננת על מחסור בגיוון העדתי של שינוי‏1? שינוי הביעה נכונות פעם, פעמיים, ובתמורה קיבלה עלבונות וסטירות. לא רוצים? לא צריך.

1 לשינוי יש מזרחי אחד יותר משלש"ס יש אשכנזים, שלא לדבר על יהדות התורה, כמובן.
תשובת חכם 265978
נו, ברצינות. שינוי נפגעו מהחרדים? להזכירך, שינוי קמה (בגלגולה החדש) על אג'נדה אנטי-חרדית.
אגב, אני לא מעוניין ששינוי תנקוט בצעדים או תלך לקראת החרדים. זה שונה מהכרזות בראש חוצות שהם לא ישבו איתם בממשלה.

אני לא מייצג כאן את ש"ס.

האמירה על הקרעפלך היא אמירה גזענית, מה לעשות. מקומה לא בספירה הציבורית (כמו עוד התבטאויות של ראשי שינוי). זה לא קשור למצב הגשרים.
תשובת חכם 265996
למה זאת אמירה גזענית? אם יהדות התורה הייתה מתלוננת על "סושי לחילונים", זה גם היה גזעני? אה, נכון. החילונים הם לא מיעוט. בעסה לנו. זאת אמירה לא מוצלחת מבחינה פוליטית. גזענית? ממש לא.

כשאתה הופך עולמות כדי לאפשר ליהדות התורה להכנס למו"מ על הצטרפות לממשלה, והם יורקים לך בפנים, אז אתה לא מקבל עודף מוטיבציה לחזור על התהליך.
תשובת חכם 266107
בנוגע ליהדות התורה - אל תהיה מצחיק. בקונסטלציה שנוצרה, שינוי היו זקוקים ליהדות התורה, ולשם כך היו מוכנים לכופף קצת את ההצהרות שלהם. הם לא חיפשו שום גשר, והמוטיבציה שלהם הייתה הישארותם בממשלה. מי שירק היו שינוי על החרדים במשך כל מערכת הבחירות ותחילת המו"מ. לצפות מיהדות התורה להיכנס לממשלה איתם זאת ציפייה לא ריאלית. וההתבכיינות של שינוי כאן פשוט פאתטית.

אם ההאשמה בגזענות כל כך מפריעה לך, עזוב אותה. אני אציע התבוננות אחרת:
אני לא מודרניסט. אני לא מאמין שהעולם מתקדם מדתיות לחילוניות, שחילוניות "יותר טובה" מדת או שהמדע הוא אמת עליונה. אבל אני בהחלט מסוגל להעריך ולכבד אנשים שחושבים אחרת ממני. הבעיה שלי עם "שינוי" אינה שהם מודרניסטים, אלא שהם מייצגים ערכים של חנווני קטן במסווה של מודרניזם וליברליות. הם לא באמת מעוניינים ב"קידום" החרדים/המדינה לכיוון שהם מאמינים בו (שאז הם היו נוקטים דרכי פעולה אחרות), אלא הם מרוכזים בתחושת העליונות של האדם המודרני, ודוחים את השונה והאחר בשם "התרבות של היינה וגתה" (זאת הייתה התבטאות של לפיד פעם?).
לא, אין לי הוכחות.
תשובת חכם 266131
טוב, אז אם אין לך הוכחות, אינני יכול לקוות לשנות את דעתך. היה נעים לשוחח עמך.
תשובת חכם 266162
כל פעם שתרצה.
תשובת חכם 309924
בני ציפר, עורך המוסף "תרבות וספרות" של "הארץ", מבקר בטורו השבועי על הטלוויזיה את התנהלותו הגזענית הצבועה של טומי לפיד, שתמיד ידענו אותו כזה. ולא, ציפר אינו חשוד באהדת הדתיים, בדיוק להיפך:

תשובת חכם 265769
לפיד דווקא הצהיר מספר פעמים במהלך הקדנציה הנוכחית ששינוי תסכים לשבת עם יהדות התורה בתנאי שאלו יקבלו את קווי היסוד של הממשלה שהייתה עד כה. גם לפיד וגם אייכלר גיחכו קצת בעקבות הדברים, ושתי המפלגות המשיכו לשבת משני צידי המתרס.

מה ההבדל בין אי הסכמה של שינוי לשבת עם החרדים לבין אי הסכמה של מרצ לשבת עם האיחוד הלאומי?
תשובת חכם 265775
לפיד הצהיר שההסכמה מותנית בכך שהם לא יהיו שרים.

מה זאת אומרת מה ההבדל? שינוי לא פוסלת את האידיאולוגיה של החרדים, אלא את החרדים עצמם. המפלגות החרדיות הן המייצגות האותנטיות של החרדים, ושינוי פסלה אותן **בהצהרה** ללא קשר לאידיאולוגיה שלהן.
חוץ מזה, אני לא רוצה להתמקד על הפסילה. ראה תשובתי ללא-חרדי לא-עורך-דין.
תשובת חכם 265806
אבל הרי אמרת שלא ניתן להפריד בין החרדים לאידאולוגיה שלהם, אז איך אפשר לפסול את החרדים מבלי לפסול את האידאולוגיה שלהם, או לפסול את האידאולוגיה החרדית בלי לפסול את החרדים?

אגב, המפלגות החרדיות לא מייצגות אף אחד פרט לעצמן, בדיוק כמו כל מפלגה בכנסת. הן *מתיימרות* לייצג אנשים מסויימים, וייתכן אפילו שיש אנשים שהם חושבים שהן מייצגות אותן. אפשר אפילו להגדיל ולומר שהן מייצגות בדיוק את האנשים שהצביעו עבורם (אבל ברור שזה לא נכון). לכן נשמע לי משונה לנכס את ה"אותנטיות" של ייצוג החרדים למפלגות הללו. להפך - לטעון שפני כל החרדים כפני המפלגות הללו נשמע לי כגזענות לא קטנה. אולי בגלל זה חושבים ששינוי גזענים - כי מטילים מהיחס שלהם למפלגות החרדיות ליחס הכללי שלהם לחרדים (מצד שני, הם דיברו מספיק על "פרזיטים" גם בלי קשר).
תשובת חכם 265818
אי-אפשר. בדיוק בגלל זה מי שלא מסוגל להכיר בלגיטימיות קיומו של האחר והשונה הוא גזען.

המפלגות החרדיות מייצגות את החרדים כי החרדים הצביעו להן. זה משמעות הייצוג בדמוקרטיה.
סליחה שניה 265823
איך אתה עושה את הקישור בין סרוב לשבת בקואליציה משותפת לבין אי הכרה ב"לגיטימיות קיומו"? אני מכיר בלגיטימיות של הרבה אנשים שלא הייתי מוכן לשתף איתם פעולה בעניינים פוליטיים. חי נפשי, אני אפילו מכיר בלגיטימיות הקיום שלך!
סליחה שניה 265831
עניתי על התהייה של גדי "אז איך אפשר לפסול את החרדים מבלי לפסול את האידאולוגיה שלהם, או לפסול את האידאולוגיה החרדית בלי לפסול את החרדים?". לא התייחסתי כרגע למפלגת שינוי.
תשובת חכם 266067
משעשע. אם אני לא מוכן לשבת עם מישהו בממשלה, אני לא מכיר בלגיטימיות קיומו? זו כבר דמגוגיה, ואני בטוח שתסכים איתי שנסחפת.

אם אני לא מוכן לשבת עם מישהו בממשלה, זה אומר שאני לא מאמין בדרך שבה הוא הולך, ולכן לא מוכן לשתף איתו פעולה. מאחר שעל פי גישתך לא ניתן להפריד בין הדרך שבה האדם הולך והאדם עצמו (אני לא מאמין בכך) הרי שאין מנוס מסירוב לשבת עם האדם בממשלה, גם אם אני מוכן לכהן באותה ממשלה איתו אם הוא ישנה את דרכיו.

על פי גישתך, הקואליציה צריכה להיות מורכבת מ-‏120 חברי כנסת, ואם אינה כזו פירוש הדבר שהקואליציה היא גזענית.

באשר להערה השנייה, שאל חלק ממצביעי שרון האם שרון מייצג אותם. התשובה שתקבל מחלקם תבהיר את מה שניסיתי לומר.
תשובת חכם 266104
אני שמח שאתה משועשע. כמו שכבר כתבתי, אני לא יכול להוכיח, אלא להציע להסתכל על התמונה הכללית. אתה לא רואה את מה שאני רואה? אז לא. אני לא מסיונר של אף דעה.
תשובת חכם 266110
אז נסכים שלא להסכים, כי לא נגיע יותר לשום מקום כאן.
הפוסל במומו 265862
בשונה מכמה מפלגות שנציגיהן מכהנים בכנסת ישראל, נציגי המפלגה החרדית ''יהדות התורה'' שסימנה ג', והחלק הארי של מפלגת ש''ס האזרחית-סוציאליסטית -- נבחרים בידי ציבור שסר למשמע דברי רבותיו. לא לחינם כל ראשי ממשלות ישראל מתאמצים להיפגש עם מנהיגי היהדות החרדית, ביודעם שכל אחד מהם מונה עשרות אלפי קולות בוחרים פוטנציאליים ומאפיין אותם בהבל פיו להורות למי להצביע ולמי לא. כך שלעומת הרבה מפלגות, המפלגות החרדיות מייצגות נאמנה את ציבור בוחריהם, החרדים. וכל הפוסל אותם בשל חרדיותם -- במומו הגזעני הוא פוסל.
תשובת חכם 265890
שינוי בהחלט פוסלת אך ורק את האידיאולוגיה של החרדים, ולא את החרדים עצמם. בדיוק כשם שמרצ אינה פוסלת את המתנחלים עצמם, אלא רק את האידיאולוגיה שלהם. אם כל המתנחלים יעזבו את ההתנחלויות, יעברו לגור בכפר מל"ל ויגדלו פיטוניות אורגניות, מרצ תשמח לשבת איתם בממשלה. כל עוד הם מהווים גורם שמנציח את הכיבוש, מרצ לא תשב איתם. מה ההבדל?
תשובת חכם 265899
**שינוי הצהירה שהיא לא תשב עם חרדים בממשלה**. לא שהיא לא תסכים להעברות כספים, לא שהם יצטרכו להתפשר ולא נעליים. מרצ מעולם לא הצהירה שהיא לא תשב עם מתנחלים או שיש קבוצה באוכלוסייה שהיא מוקצה (ולמעשה, היא אף ישבה עם ש"ס והמפד"ל). מה כל כך לא ברור?
תשובת חכם 265926
אני חושב שאתה מתמם. האם אתה מטיל ספק בכך שלשינוי לא תהיה בעיה לשבת בממשלה עם החרדים אם הם יקבלו את דרישותיה של שינוי?

מרצ, להזכירך, ביססה את הקמפיין שלהם בבחירות האחרונות על הסיסמא "אנחנו לא בעדר של שרון", והתגאו בכך שהם המפלגה היחידה ש*לעולם* לא תשב בממשלה של שרון. גזענים!
תשובת חכם 265950
אנחנו מתחילים לחזור על עצמנו.
תשובת חכם 265955
נכון, אבל אשמח אם תסביר לי מדוע הפסילה הגורפת של מרצ את ממשלת שרון היא לא גזענית, ואילו הפסילה של שינוי את המפלגות החרדיות היא כן.
תשובת חכם 265960
החרדים הם מיעוט, ממשלת שרון לא.
כתבתי כבר קודם: גזענות היא פונקציה של תנאים היסטוריים וסוציולוגיים, לא של אלגוריתם לשוני.
תשובת חכם 265964
הבנתי. לשנוא את מי שמר אורן מרשה לי לשנוא, זה מותר. לשנוא מישהו שלמר אורן נוח לאסור עלי לשנוא‏1, זה גזענות.

אני מסכים עם מה שכתבת בתגובה הקודמת. הדיון ביננו בהחלט הגיע לסופו.

1 נניח שאני שונא חרדים, לצורך הדיון.
שרון הוא ציבור? 265959
שרון הוא ציבור? 265963
שרון הוא ציבור כמו שהמפלגות החרדיות הן ציבור.
שרון הוא ציבור? 265965
המפלגות החרדיות לפחות מתימרות לייצג את הציבור החרדי.
שרון לא מתיימר לייצג אף אחד מלבד את עצמו (פעם חשבתנו שהוא מתייצר ליצג את מתפקדי הליכוד אבל אז הוא שאל אותם לגבי ההתנתקות והחליט לעשות בדיוק ההפך)
שרון הוא ציבור? 265972
שרון מייצג את מצביעי הליכוד. העובדה שהליכוד רק מתחזק בסקרים מוכיחה זאת.
תשובת חכם 268991
בן-גוריון הכריז שלא ישב עם חירות ומק"י. האם הוא גזען?
אף ממשלה ציונית לא הייתה מוכנה לשבת בממשלה עם חד"ש והמפלגות הערביות. איש לא פנה אליהן. גזענות?
תשובת חכם 269055
חירות ומק"י לא מייצגות קבוצות אוכלוסייה מובחנות.
בנוגע לחד"ש ולמפלגות הערביות - מה, לא?
תשובת חכם 269056
התגובה למעלה שלי. שכחתי להיכנס לחשבון.
תשובת חכם 269403
זאת אומרת שברגע שח"כ מודיע "לא אשב עם מפלגה X בקואליציה", אז זה שמפלגה X מייצגת קבוצת אוכלוסייה מובחנת הופך אותו לגזען? אני לא מצליח לנסח לעצמי למה אני חושב ככה, אבל איכשהו נראה לי שה"אשמה" מונחת כאן לפתח המפלגה שבחרה לייצג את הקבוצה המובחנת.

(או אם לנסח קצת אחרת, אני חושב שהמפלגה המייצגת אשמה בגזענות במידה דומה למתנגדיה)
תשובת חכם 269406
נראה לי שהניסיון לנסח כללים הוא גישה שלא מתאימה למקרה שלפנינו. קל מאוד להתחמק מהאשמות בגזענות - הימין הקיצוני החדש בכל העולם עושה זאת - כי הגזענות היום עטופה במלל מודרני שמשתמש באותם טיעונים שעלו במקור נגד גזענות (למשל, הזכות של קבוצות מיעוט לשמור על תרבות נפרדת הופכת לזכות של הרוב במדינה לשמור על תרבות נפרדת וכולי).
בכל זאת, אני חושב שאם נצרף את ההכרזה הזאת על פסילת החרדים, יחד עם התבטאויות השונות של מר לפיד ומר פורז, יחד עם יישום מדיניות פוגענית במיוחד כלפי הקבוצה החרדית, נקבל תמונה די ברורה של גזענות.
תשובת חכם 269471
אשמח לשמוע שתיים שלוש התבטאויות של פורז (לפיד הוא דמגוג ידוע) שאליהן אתה מכוון, ולקבל שתיים שלוש דוגמאות של הצורה שבה מדיניות שינוי פגעה במיוחד ב"קבוצה החרדית". על ההכרזה של פסילת החרדים כבר דנו, דומני, ולא הגענו לשום מקום, אבל אני מצדד במה שגלעד אומר כאן - אם מפלגה X מסרבת מראש לשבת עם מפלגה Y, פירוש הדבר לפעמים הוא שמפלגה Y היא בעלת מצע מנוגד לזה של מפלגה X, ולכן אין טעם בנסיון להגיע איתם להסכמה, ומוטב לבדוק האם Y אינה גזענית בכך שהיא מתיימרת להחליט עבור ציבור שלם (לא בהכרח מצביעים שלה) מה הוא חושב ומה הוא רוצה.
פורז ~ כל השחורים אותו הדבר 269655
תגובה 266056.
תשובת חכם 265912
אפילו המיינסטרים של מרצ לא היו מסכימים איתך עם ההיקש בינם לבין שינוי.
תשובת חכם 265858
לפיד הצהיר זאת בעקבות הזובור שחברי הכנסת החרדים עשו לו. וכמפורסם לכל, הצהרתו זאת היתה בבחינת חזרה בו מהמצע של מפלגתו והבון-טון שלה בתקופת הבחירות. שינוי איבדה בעקבות כך כמה מנדטים טובים בסקרי דעת הקהל שערך מכון דחף, ד''ר מינה צמח. לימים, לפיד יפרסם מאמר מצטדק בגיליון יום הכיפורים של ''הארץ''. אני צריך לחפש את המאמר ששמרתי במחשב בבית ותחתיו הקישור לאתר. עוד משימה יומית שלי בבית.
תשובת חכם 265892
אתה אולי לא זוכר, אבל כבר בראשית הקדנציה הנוכחית, כששרון ניסה להרכיב ממשלה (בפעם הראשונה), שינוי הצהירה כי תסכים לשבת יחד עם יהדות התורה בממשלה. שום זובור לא נראה באופק, רק סירוב של העבודה להצטרף לממשלה.

אבל מה שיותר חשוב, הוא שאתה מתלונן גם ששינוי לא הסכימה לשבת עם החרדים בקואליציה, וגם שהם כן הסכימו לשבת בקואליציה. מה הם היו יכולים לעשות, לדידך, כדי לצאת בסדר?
אה, כן. לשבת באופוזיציה.
תשובת חכם 265731
ההצהרה ''לא נשב בממשלה עם חרדים'' היא גזענית.
ההצהרה ''לא נשב בממשלה עם המפלגות החרדיות'', שקולה לוגית להצהרה ''לא נשב בממשלה עם המפלגות ש''ס, יהדות התורה... וכו' '', וזו איננה הצהרה גזענית.

ההבדל הוא הסיבה, והסיבה ששינוי ''לא רצה לשבת בממשלה עם חרדים'' איננה היות הסיעות הרלוונטיות חרדיות.
תשובת חכם 265738
כן, אני לא מדבר על שקילות לוגית. כאן אני מסכים שאין לי דרך ''להוכיח'' שום דבר.
תשובת חכם 265750
שקילות לוגית זה לא הנקודה. הנקודה היא מה כוונת המשורר במילים "לא נשב עם חרדים בממשלה" ? האמת היא שלדעתי אפילו אם הכוונה היא "לא נשב עם ש"ס ויהדות התורה, גם אם כל חבריהן היו קיבוציניקים אוכלי חזיר", אופן הניסוח של המשפט מראה על מחשבה גזענית. מצד שני, מחשבה גזענית מצד הדובר (פיכס, חרדים) לא אומרת בהכרח שהמעשים שהוא קורא להם גזעניים (צמצום התקציבים למגזר החרדי).
תשובת חכם 265770
זה נכון. אבל,

א. יש מעט מאוד מעשים במדינה דמוקרטית מודרנית שיכולים באמת להקרא גזעניים. אפשר לאתר את המעשים של שינוי כגזעניים רק כשמסתכלים על התמונה הכוללת: התקפה על מיעוט, על אורח-חייו ותרבותו. זה אולי נשמע מוזר, השימוש שלי במושג "התקפה" ("מה קרה? בסה"כ לא נותנים להם את הכסף שלי"), אבל אני חושב שהוא יובן אם ניזכר שיש אלטרנטיבות. אפשר להגיע להסכמות על שינוי פני-החברה בצורה מדורגת (כמו שניסתה לעשות ועדת טל), ומי שבאמת מעוניין בהשתלבות המיעוט יכול לפתוח בפניו אופציות (כמו הכשרה מקצועית). הפסקה של תקציבים ללא פתיחת אלטרנטיבות היא מעשה עוול, שלדעתי מקורו בדה-הומניזציה ובגזענות שנעשתה לחרדים.

ב. "שינוי" הרי לא באמת עשתה הרבה. מה שהיא באמת עשתה זה שינוי השיח. היא לקחה התבטאויות שהיו מקובלות עד אז בקרב חוגים מסויימים בשיחות סלון, והפכה אותן להתבטאויות רגילות בספירה הציבורית. פתאום, הבעת עוינות כלפי קבוצת-המיעוט החרדית נעשתה בון-טון.

ג. מה שבאמת דוחה אותי בצמד לפיד-פורז הוא המכלול הערכי שהם משדרים. אני אנסה להדגים. לנתניהו, למשל, יש תפקיד הרבה יותר משמעותי בהורדת הקצבאות מאשר לשינוי. עדיין, כשנתניהו מדבר, הוא מסביר שזה נעשה לתועלת המשק *והעניים עצמם* שירוויחו מכך בסופו של דבר (במידה רבה בדומה לחלק מתומכי השוק החופשי כאן). הוא לא מתנער מאחריות חברתית או מדאגה לזולת (לפחות לא בשיח, ואני נוטה גם להאמין בכנותו). לעומת זאת, כשלפיד מדבר הוא שואל את האישה במצוקה "מאיפה יש לך כסף לצבוע את השיער?", ופורז "אין רעבים בארץ" אינו יותר מוצלח. הטענה היא "למה אתם לוקחים את *הכסף שלי*". זה גם היחס לעובדי רשויות מקומיות שלא קיבלו שכר (פורז: אז אני אשלם?) או למיעוטים כמו ערבים. הכל נמדד מנקודת המבט הצרה. המפלגה הזאת מייצגת את עליונות דרך-החיים של הבורגני הקטן על-פני כל אלטרנטיבה אחרת. סליחה. אני לא מצליח להישאר אדיש.
תשובת חכם 265778
בקיצור, אתה פוסל את שינוי בגלל מה שכתבת ב-ג', ולאחר שירית את החץ, אתה מסמן מגוון מטרות מסביבו.
תשובת חכם 265798
איך הגעת לזה? אני פוסל את שינוי בגלל ג'. שינוי היא מפלגה גזענית בגלל א' ו-ב'. אני לא יורה חיצים ולא מסמן מטרות.
תשובת חכם 265791
אני מבין את הטענה שלך ויש הרבה בדבריך.

מצד שני אני סקפטי לגבי האפשרות של מאבק כוחות חברתי שכזה להתקיים ללא חיכוך מכוער בין שני הצדדים. הרי יש כאן מרמור של קבוצה אחת על מה שנתפס בעיניה כפגיעה של קבוצה אחרת בזכויותיה. הטחת האשמות בגזענות אני שומר למצב שבו יש פוטנציאל לא זניח למעשים לא מוסריים‏1. אני לא רואה פוטנציאל כזה כאן.

החיכוך הזה התחיל מהקצאה של תקציבים שנראית למישהו לא הוגנת, ויסתיים כשהתקצוב ישביע את רצון הצדדים. בין לבין הדבר הכי גרוע שיכול לקרות הוא הטחה של הערות סרקסטיות בין הצדדים, ואולי תופעות של אלימות רחוב זניחות. לפני שאני מוכן לקבל האשמות בגזענות, אני רוצה לראות אפלייה אמיתית. כלומר כזאת שמעוגנת בחוק או מתרחשת דה-פקטו, כנגד ציבור שלם ללא אבחנה.

1 נגיד "כך"‏2 לצורך ההשוואה...
2 למרות שלא מדובר במאבק חברתי פנימי.
תשובת חכם 265800
לא אני העליתי את טענת הגזענות, אבל לא ברור לי מדוע צריך לבחון את הגזענות רק לפי מידת האפלייה שמופעלת בפועל. אני שותף להערכתך שלא נראה כאן התפרצות גזענית מיוחדת, ושינוי לא מפחידה אותי בפן הזה של ההתנהלות או בכלל. עדיין, אני מוצא בעצמי מעט מאוד אהדה לדרך התנהלות שמבוססת על הדרה של הזולת והשונה, על אטימות רגשית וחברתית ועל דמגוגיה זולה.
תשובת חכם 265991
בגלל הקורלציה בין ''גזעני'' ל''לא-לגיטימי''. לא צריך להתאמץ לחפש אותה - אייכלר בעצמו אמר ''גזענות'', ''כך'' ו''הוצאה מחוץ לחוק'' באותה נשימה.

אפשר להגיד שחברי שינוי גזענים, ואפשר להגיד שההתנהלות של ''שינוי'' לקויה, ואני לא אתווכח. אבל להגיד ש''שינוי'' גזענית זה להגיד שהמצע שלה גזעני, שהמטרות שהיא הציבה לעצמה גזעניות, ולמעשה שהמפלגה הזאת פסולה. אני לא חושב שצריך להיות מקום למפלגה גזענית בתוך מערכת דמוקרטית, ולכן אני מתנגד להצהרות ש''שינוי'' גזענית.

מה שאותי מרגיז זה שפעולה לגיטימית לחלוטין, התנגדות לתקציב, מוגדרת כגזענית ופסולה. אחת המטרות של שינוי היא צמצום התקציבים הנתפסים כלא הוגנים למגזר החרדי, וזה בדיוק מה שהנחה את חבריה כשהם התנגדו לתקציב. אם המטרה של צמצום התקציב למגזר החרדי פסולה מחמת גזענות אני רוצה להבין למה. אחרת אני לא מוכן לקבל את הביקורת הזאת.

אם כל הטענה היא ביקורת על אופן ההתנהלות של שינוי, לכיון מטרה שהיא בעיקרה לגיטימית, אני מקבל את הדברים.
תשובת חכם 266105
עד כמה שאני מבין, אין לנו מחלוקת.
חידוד 265872
נכון להבחין בין הכללה לבין פירוש הגדרה לבין גזענות.
הכללה - הוצאת האישיות מרשות הפרט; הכלה של תכונה אנושית (בלתי מדידות מטבען) לגבי קבוצה שהגדרתה אינה קשורה למאפיין זה.

פרוש הגדרה - אמירת דבר מה על המציאות. מההגדרה של הקבוצה X נובע Y. "רוב הילדים לא רוצים להיפרד מהוריהם", "רוב הערבים הם מוסלמים", "כל התינוקות זקוקים להשגחה צמודה".
אין הבדל בעצם בין לומר דבר מה נכון על אנשים לבין לומר דבר מה נכון על עצמים.

גזענות - הכללה לגבי קבוצה שמאפייניה הם דת/לאום/מוצא והייתי מוסיף גם נטיה מינית. לרוב היא שלילית אך לא תמיד (גם לחשוב שהיהודים חכמים יותר זה גזענות).

"כל ההומואים רוצים לשכב עם בני מינם" - משפט טאוטולוגי. לעומת זאת "כל ההומואים אוהבים ל*משהו גס*" יהווה משפט גזעני.
"כל הילדים הקטנים תמימים" - פרוש הגדרה.
"כל המתמטיקאים חנונים" - לכל אחד יש הגדרה אחרת ל'חנוניות' ולכן מדובר בהכללה. לא ניתן לומר שלא מדובר בהכללה מכיוון שאם אין ערך מוסף לתואר 'חנון' - חוץ מאשר היותם של המתמ' כאלה, אזי המשפט שווה ל "כל המתמטיקאים זמבטים".
"רוב העניים מהווים נטל כלכלי על החברה" - משפט 'עובדתי' לא ברור. בכל מקרה, אין בו מאפיין אישי וההכללה קשורה להגדרת הקבוצה.

אוסיף משלי:
"כל הדתיים טועים" - פרוש הגדרה.
"רוב הדתיים טיפשים" - טיפשות זו תכונה אנושית בלתי מדידה, ולכן מדובר בגזענות.
"כל בחורי הישיבות טפילים" - פרוש הגדרה, אם כי בחירת המילים יכולה לרמז על דעות גזעניות.
"רוב המובטלים עצלנים" - הכללה, שכן העצלנות בלתי מדידה.

אגב, לשם החידוד השתמשנו בתוספת 'כל', אך לרוב מילה זו אינה בשימוש בקרב הגזענים, ואף יתכן שחלקם יסתייגו ממנה. כשמבליעים את ה'כל' יותר קשה להבחין בהכללה הגורפת.
חידוד 265894
והמשפט "רוב החילונים הם בעלי מנת משכל נמוכה", זו לא גזענות? הנה תכונה מדידה להפליא, וניתן להפריך את הנאמר בה, אבל זה לא הופך אותה לפחות גזענית. בדיוק כשם ש"לכל היהודים אף ארוך" היא טענה גזענית, למרות שאפשר להפריך אותה בקלות יתרה.
שאלת תם 265719
אני חושב שאין טעם לחפש הגדרה פורמלית לגזענות. גזענות היא פעולה או חשיבה בדפוסים מסויימים, שמוגדרים סוציולוגית או היסטורית. למשל, אפשר לטעון שלהשליך בעיות לאומיות על קבוצת מיעוט זוהי גזענות ‏1, שלעורר שנאה ציבורית כלפי קבוצות מיעוט זוהי גזענות, שלהשליך על תכונות של אישיות של האדם על-סמך השתייכותו לקבוצה זוהי גזענות. אבל כל דבר הוא תלוי-הקשר סוציולוגי, וחלק מהקביעות הללו עשויות להיות אמיתיות ‏2.

1 ואפשר לטעון שזאת פשוט האמת וקבוצת-המיעוט היא הסיבה לבעיות המדינה, או לפחות שהחלק שלה ביצירתם הוא באופן מובהק לא פרופורציונלי לגודל שלה.
2 ולפיכך -לא גזעניות, אם כי ישנם מצבים שביטוי ציבורי לקביעות אמיתיות עשוי לבטא גזענות או לעורר גזענות.
תשובת רבנו 265722
מי שמתנגד להעברת כסף לחרדים, מי שדורש את גיוסם של בני ישיבות ומי שמתנגד למונופול על ענייני נישואין.

(מילון ''שיחדש'' התשכ''ג)
ואז על הבזלת השחורה, איך אז יוריק הדשא ויפרח 265792
ומה ההגדרה של "דמוקרטיה"? ושל "טרור"? ושל "לאומנות"? ושל "לוחמי חופש"? ושל "פורנוגרפיה"?

אני חושב שאפשר להסכים‏1 שאין *הגדרה אחת* למושגים האלה (ולרבים אחרים). וגם: שאם הייתה הגדרה כזאת, זה היה חוסך די הרבה מקום על השרת של האייל.

(אגב, דווקא ל"קואליציה" יש, נדמה לי, הגדרה די טובה, ולכן נראה לי שהכותרת הראשית של ynet (נכון לשעת כתיבת הודעה זאת) - "רק הליכוד נשאר בקואליציה" היא לא כל-כך מוצלחת‏2).

_____
1 אחת ולתמיד!
2 אלא אם כן זאת מין כותרת "מודעת לעצמה". או שהכוונה היא לקואליציה בין שרון ונאמניו לבין "המורדים".
ואז על הבזלת השחורה, איך אז יוריק הדשא ויפרח 265807
הרעיון הוא לעורר דיון ולבחון את הצורות השונות שבהן אנשים תופסים את המושג "גזענות" ולראות מה מהן מתאימה לכינוי של שינוי "מפלגה גזענית" - והאם אותן צורות לא חלות על אנשים אחרים, אולי גם אלו שמאשימים את שינוי בגזענות.

הרעיון *אינו* לקבל את *ה*הגדרה לגזענות.
שווה דיון? 265893
אה, לעורר דיון. טוב, זכותך. אם עוד לא יצא לך אתה יכול למצוא ויכוחים על ההגדרה של "גזענות" בדיון 1542 , ובאופן יותר ספציפי אולי בפתיל שמתחיל (בערך) כאן: תגובה 166844
נדמה לי שאפילו "להוכיח" שכהנא היה גזען היה די מסובך שם, ולו מהסיבה הפשוטה (שגם היא בטח צוינה שם) שמהרגע שהשתרשה המוסכמה ש"גזענות" זה "רע", הגזענים המודרנים כבר יודעים איך להתבטא כך שלא יפלו באופן מובהק אל תוך ההגדרות המילוניות. או במילים אחרות, עדיף (לדעתי) לעורר דיון בשאלה מה היה פסול בדרכו וברעיונותיו של כהנא (או להבדיל, של לפיד), מאשר בשאלה לתוך אלו הגדרות מילוניות הוא נופל או לא נופל.
265706
אופייני לשרון, העובד בשיטת "השתמש וזרוק".
אני מודה שהמהלכים הללו של שרון, הם של טקטיקן גאוני ממש. רק עכשיו אני מתחילה לקלוט את הגאונות הצבאית שלו. רק הוא יכול להשתמש כך בכולם ולהגיע למטרה שהוא הגדיר לעצמו. אני כמובן מאוד מקווה שהחשבונות שלו לגבי המפלגה שלו יהיו בסופו של דבר מוטעים, כמו שקרה בפעמים קודמות, והוא יפול כמה שיותר מהר.
מה שמעניין כאן הוא זיהוי המטרה האסטרטגית שלו. לפי מה שנראה עכשיו ההנתקות היא המטרה העליונה שלו, מעבר למעמדו כמנהיג המחנה הלאומי, אפילו מעבר להשרדות הפוליטית שלו ממש, גם מעבר להצלחת המדיניות הכלכלית, מעבר לקיום המפלגה שלו, מעבר למעמד הבינלאומי ומעבר להגינות ונאמנות מינימלית לאנשים ומפלגות.
מישהו יכול להסביר את זה?
אם מישהו אחר היה מוכן להקריב כל כך הרבה בשביל העקרונות שלו- כבר מזמן היו חושבים שהוא "משיחיסט" וקנאי. אם נקח בחשבון שכאן מדובר באידיאל שנוצר בכלל בערוגה של ביילין, ובשבילו מוכן שרון למכור את כל שיש, היה, ויהיה לו, זה מוזר שבעתיים.
אני יכול להסביר 265708
שרון חושב שההתנתקות טובה למדינת ישראל.
זאת ועוד, 265754
שרון מבין גם שהוא היחיד שמסוגל לבצע את ההתנתקות הזו.

מעניין היה לשמוע היום את ח''כ עמיר פרץ נואם לפני ההצבעה על התקציב, ואומר שהוא מוכן להקריב את העניים, החולים, הנזקקים והנדכאים על מזבח ההתנתקות. ההתנתקות כל כך חשובה, הוא אמר, עד שאני מוכן לדחות את הטיפול בכלכלת ישראל.
כמובן שהוא גינה את המדיניות הכלכלית של הממשלה, אבל הוא השכיל ואזר אומץ לומר שאכן שרון הוא היחיד שמסוגל לבצע את המהלך החשוב הזה, ולכן על מפלגת העבודה לתמוך בו.

לא הבנתי בדיוק אם הוא קרא למפלגתו להצביע בעד התקציב אבל בסוף נכנע למשמעת סיעתית, או שמא אותת בדבריו לשרון ''אל תדאג, אנחנו לא ניתן לך ליפול בסופו של דבר''.
הסבר לא מסביר 265767
זה היה יכול להיות הסבר אם שרון היה חושב כך מתמיד, ואם היה איש עקרונות מובהק ועקבי.
אבל עד לפני שנה הוא חשב שזה רעיון עיוועים, או לפחות כך אמר. מה הסבירות שאדם בן שבעים פלוס, ללא שום שינוי חיצוני נראה לעין, שמאלץ אותו להשתנות, ישנה את דעתו במאה שמונים מעלות, ויותר מזה, יהפוך את הרעיון החדש לרעיון שהוא מוכן להקריב את הכל עבורו?
אם הוא היה נער בן שש עשרה, שחוזר פתאום בתשובה ומוכן לשבור את הכלים בשביל זה, זה היה יותר מובן לי (אם כי הייתי חושבת שהסיבה להתנהגות הזאת של שבירת הכלים נובעת מסכסוכים עם ההורים יותר מאשר מהאמונה היוקדת שפתאום התעוררה בליבו).

זה מלבד הטיעון הענייני, שגם אם יש אדם שחושב שההתנתקות טובה למדינה- האם היא טובה עד כדי כך שכדאי בשבילה לשבור את העם והצבא, את הממשלה, את התקציב, את האימון הפוליטי, ואת הליכוד?
מי ששונא מתנחלים לתאבון, ולא אכפת לו מהממשלה, הליכוד, התקציב, ואפילו הצבא לא ממש מזיז לו, ובנוסף גם הקריירה הפוליטית שלו יכולה להבנות מזה (נניח חיים רמון), יכול להרשות לעצמו לדחוף לביצוע ההתנתקות בכל מחיר (שלא הוא ישלם), אבל שרון? למה?
הסבר מסביר מאוד 265789
ר"מ ישראל בסוף שנות ה-‏70 ותחילת שנות ה-‏80 בהיותו כמעט בן 70 שינה לגמרי את עמדתו בנוגע לנסיגה מסיני . למה?

כנראה שכשאדם אחראי נמצא בתפקיד ר"מ ורואה את התמונה הכללית, וההשלכות של שימוש לא מבוקר בכוח, העמדות שלו מתמנות. על אף שגם בעבר היה לו ניסיון וידע ושימש בתפקידים צבאיים בכירים וגם בתפקידים מדיניים בכירים ( והדבר נכון גם לגבי בגין וגם לגבי שרון).
בתור אופוזיציונר אפשר לצרוח "נצחון לטרור", ולהצדיק כל מהלך צבאי, אך ר"מ מתוקף תפקידו גם אחראי להשלכות.

גם בגין, גם שרון וגם ביבי ושמיר במידה מסוימת עם הסכמי וואי וועידת מדריד שינו עמדות שהאמינו בהם כל חייהם במהלך תפקידם כראשי ממשלה. העניין צריך לעורר יותר מנורה אדומה לגבי הריאליות של עמדות הימין.

כתבת גם שהתתנתקות שוברת את ה"העם והצבא, את הממשלה, את התקציב, את האימון הפוליטי, ואת הליכוד" . ובכן, ההתנתקות לא שוברת את העם, האימון הפוליטי, הצבא והתקציב יותר מהשארות בעזה, לראיה רוב הציבור תומך בה. כמובן שהמהלך גורר אחריו תגובות קשות מצד המתנחלים, אבל מה האלטרנטיבה של שרון?. לבטל מהלך שהוא רואה כמהלך הסטורי בגלל התנגדות המתנחלים ושל הימין הקיצוני?
הסבר מסביר מאוד 266122
אם הרוב שבעד ההתנתקות היה אמיתי, ולא רק "רוב של סקרים", ראש הממשלה לא היה מהסס ללכת למשאל עם. אבל הוא יודע שההתנתקות הזאת לא היה עוברת, אם האנשים היו נעצרים וחושבים על זה חמש דקות. הרעיון שעם "רוב של סקרים" ומניפולציות פוליטיות (מפוארות כשלעצמן, כאלה שתוכלנה להלמד כקלסיקה במכללות לפוליטיקאים, כאשר יוקמו כאלה...), הולכים לבצע כאן מעשים, שלפי כל קנה מידה מקובל, הם פגיעה בזכויות האדם היסודיות לאלפי אזרחים, ופגיעה אנושה בצדק של מדינת ישראל, צריך לעורר חלחלה אצל כל מי שהדמוקרטיה והצדק יקרים לו.

זה נכון שראשי ממשלה מהימין תמיד זייפו שמאלה. ראיתי לזה הסבר מנקודת מבט קצת יותר עמוקה במאמר שכתב משה פייגלין
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266126
כמה ציטוטים מפייגלין:

"השמאל פנה ליישום הנוסחה הזו ("העם ככל העמים".) באמצעות טשטוש גבולות העמים, "השתלבות במרחב", כלשונו של פרס. ואילו התורה הז'בוטינסקאית מיישמת את הנוסחה הזו מתוך גישה הפוכה: השתלבות במשפחת האומות מתוך ההגדרה העצמית הלאומית. כך או אחרת, לעם בישראל יש רק רעיון אחד לבחור בו והוא רעיון ה"עם ככול העמים".

"מנהיגות יהודית פועלת כיום בתוך המסגרת הלאומית שיצר ז'בוטינסקי. ברור שהמסגרת הזו מיוסדת על רעיון אמיתי של הגדרה עצמית לאומית. אולם עם ישראל אינו עוד אומה בין האומות. יש לו היסטוריה יוצאת דופן, שורש אחר, וייעוד שונה."

"הרוח היהודית שיוצקת מנהיגות יהודית בכלים הלאומיים, מייצרת סוף סוף רעיון חדש." (בעיני זו מוטציה ולא רעיון חדש)

מבחינתי פייגלין מבהיר כאן שמנהיגות יהודית היא לא הליכוד האמיתי הז'בוטיסקאי שמזכיר למי ששכח את עבר הירדן... אלא פשוט טרמפיסט,בלשון עדינה,שמשכנע את הנהג לתת לו לנהוג,לא בשביל לקחת את הנהג העלוב והשיכור הביתה אלא בשביל לגנוב את האוטו ולנסוע למקום אחר לגמרי.
(בדרך הוא גם יזרוק את הנהג בהזדמנות הראשונה,למרות שחייבים להודות שזה יהיה צדק פואטי אם הוא יזרוק את ביבי כי הוא שכח מה זה להיות יהודי)

ואם כטענתו יש תרמית ועובדים עלינו בעיניים עם החלפת אישים בשלטון תוך השארתנו בעצם עם אותה אידיאולוגיה של עם ככל העמים,ואם יש לו את הסבלנות שהוא מתגאה בה,אז שלא יצטרף לנוכלים ומכזבים ושיקים מפלגה על בסיס האידיאולוגיה שלו או שיחבור למפד"ל ששמה לפחות מעיד על השילוב בין דת ללאום ויחזק את אפי איתם ונראה כמה מנדטים הוא יקבל.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266151
אני מבינה שאתה חושב ששרון, ביבי, שלום, שיטרית, לבנת, הנגבי, ועוד ועוד הם באמת הז'בוטיסקאים האמיתיים. הם עדיין נשבעים על שמאל הירדן, וימינם הבוגדת לא מורמת בעד זה שגם ימין הירדן יעבור לערבים.....
אלו קם ז'בוטיסקי מקברו, והיה מכיר באמת את פייגלין ודעותיו ואת שרון ודעותיו, אין לי ספק את מי הוא היה מעדיף. זה לא רק סברת הכרס שלי, קבוצת הוותיקים בליכוד, אלה שמכירים את מילות השירים ולמדו את ז'בוטינסקי באמת, והם גם מכיריםאת שני האישים הנ''ל, הם הקבוצה עמה יש למנהיגות יהודית את הקשרים האמיצים ביותר.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266157
הרבה הרבה דברים השתנו מאז 1940. אני לא חושב שהייתי רוצה להקשיב לדעותיו של אדם שלא חי בכל השנים שחלפו מאז.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266168
זה הוא התחיל עם ז'בוטינסקי
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266181
קודם את שולחת אותנו לקרוא את דברי החוכמה של פייגלין ומתוכם אצטט:
"מנהיגות יהודית פועלת כיום בתוך המסגרת הלאומית שיצר ז'בוטינסקי."
וכשאני מתייחס אליהם ברצינות אז אני התחלתי?
דובי,אני דורש ממנה התנצלות.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266485
זה שאמרתי שאף אחד ממנהיגי הליכוד אינו הולך בדרך ז'בוטינסקי, לא אומר שאני חושבת שאם ז'בוטינסקי הקים מפלגה, הרי אנו צריכים לשאול במתים לגבי דרכה.
זה אתה שטוען שפייגלין מנסה לרמות כאן מישהו בזה שהוא נכנס למפלגת הליכוד, כאשר הוא במודע אינו מסכים לכל התורה של מייסדה. אני עונה שהטענה הזאת לא נכונה. עובדה היא שגם המנהיגים, הלגיטימיים מבחינתך, של הליכוד היום אינם מסכימים עם כל תורת ז'בוטינסקי. הם אפילו יותר רחוקים ממנו מאשר משה פייגלין. אם אתה לא חושב שהם גנבו את המפלגה בגלל זה, אין שום סיבה שתחשוב שמנהיגות יהודית רוצה לגנוב את האוטו מפני שיש לה מחלוקת עם ז'בוטינסקי.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266180
דווקא יש לי סימפטיה לעוזי לנדאו אבל אומרים שהרטרו עם כל קסמו כבר מאחורינו.
והמורדים אגב חברו לפייגלין מאותן סיבות ציניות המאפיינות את מהלכי שרון שניתחת מצוין,

ז'בוטינסקי לטעמי היה הרבה יותר מורכב מאיך שמציירים אותו,וגם הרבה יותר פרגמטי מהפנטזיונר הפנאט אותו מציגים.
מבחינתו לא היה צריך לשכוח את נצרים כדי להחליט שנחוץ כיום לעזוב אותה.
ז'בוטינסקי הרי היה היחיד בישיבה ההיא בת"א שטען שצריך לנטוש את תל-חי במצב המסובך אליו נקלעה,מוקפת ים ערבים,ודווקא בן גוריון התעקש לא לנטוש בשם העקרון,כי אם היום ננטוש את תל-חי מחר ננטוש...

הנה עוד דוגמא למרחק העצום של ז'בוטינסקי מכהנא ויורשו פייגלין:

"את מחברם של השורות האלה חושבים לאויבם של הערבים, למצדד גירושם מן הארץ וכו'. אין זה אמת. מבחינה רגשית – יחסי לערבים הוא כיחסי אל כל שאר העמים: שוויון נפש אדיב. מבחינה פוליטית נקבע יחסי על סמך שני עקרונות. האחד, *גירושם של הערבים מארץ-ישראל באיזו צורה שהיא נחשב בעיני לבלתי-אפשרי בהחלט; בארץ ישראל יהיו תמיד שני עמים*. והשני, אני גאה על השתייכותי לאותה קבוצה, שניסחה את "תכנית הלסינגפורם" נסחנוה לא בשביל לא בשביל היהודים בלבד, אלא בשביל כל העמים; ויסודה הוא שיווי- זכויות לעמים. ככל היהודים מוכן אני להישבע בשמנו ובשם צאצאינו, שלעולם לא נפר שיווי- זכויות זה ולא נעשה נסיון לגירוש או לדיכוי."

וגם,
ז'בוטינסקי ראה בשאלה מי הוא הרוב בא"י את השאלה העיקרית.
כאחד ממנסחי "תכנית הלסינגפורם" לא היתה לו בעיה עקרונית עם התפישה העקרונית של מדינה דו-לאומית אלא רק עם החשש מרוב ערבי במדינה כזו שתקום פה.
מתכון הסיפוח/אי הנטישה בכל מחיר כיום הוא בטווח הנראה לעין מתכון למדינה דו לאומית עם רוב ערבי.

ובקשר לשרון כממשיכו של ז'בוטינסקי,לינק אנקדוטלי:

הארסי,שוקל ברצינות התפקדות לליכוד במסגרת "מנהיגות ז'בוטינסקאית חילונית ליברלית".
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266248
כתבת (פעמיים, כך שכנראה לא מדובר בטעות סופר) "תכנית הלסינגפורם". אתה בטוח שלא צריך להיות "תכנית הלסינגפורס"?
''אוסלוגפינף'' 266249
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266308
טעיתי,הלסינגפורס כדבריך.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266489
קשה לי להתווכח עם ז'בוטיסקי דרכך, אבל האמירות הללו כאילו יהיה כאן שיוויון מוחלט וכו' רק שהיהודים צריכים לשמור על רוב, הן תרתי דסתרי. אין שיויון בין שתי קבוצות, אם הפיכתה של אחת מהן לרוב, היא איום קיומי למסגרת המשותפת הזאת, בעיני האחרת. זו צביעות, והראשונים שחשים בה הם הערבים עצמם. אני מתארת לי שזה מקביל לתחושה שלהם לגבי המושג ''ייהוד הגליל''.
אך תשכח ימיני הבוגדת אם אשכח את שמאל הירדן 266791
אכן. מצבם של הערבים בישראל הוא מעין היפוך מעניין של הקריאה היהודית: ככל שנרבה ונפרוץ, כן יענונו.
הסבר מסביר מאוד 266159
הסיבה ששרון לא הולך למשאל עם היא פשוט מפני שאין לו מה להרוויח ממשאל כזה . שרון יכול לבצע את ההתנתקות בין כה וכה. בנוסף התרוצים להפסד במשאל העם כבר ידועים מראש (רוב יהודי וכו..) ומשאל העם במילא לא ישכנע את מתנגדי ההתנתקות.

מה בדיוק צריך לעורר חלחלה אצל כל מי שהדמוקרטיה והצדק יקרים לו. פינויים של מתנחלים שהמדינה שלחה אותם תמורת פיצויים שמנים {1} או המצב כיום בעזה שבו 7000 מתנחלים גרים בשליש מהשטח של רצועת עזה, שמאכלסת מיליון וחצי פלסטינאים בלי זכויות אזרח שחיים בעוני מזוויע תחת כיבוש.

בנוגע למאמר העמוק של פייגלין. קודם כל מגוחך שאותו פייגלין שלועג בצורה גלויה לשלטון החוק, אותו פייגלין שמנסה להשתלט על מפלגה שקוי היסוד שלה זרים לו עד כדי שאפילו שרים כמו לימור לבנת טוענים שהם משתמשים בכלים דמוקרטיים נגד הדמוקרטיה", אותו פייגלין שקורא לבסס את הנהגת המדינה על תורת ישראל {2} מטיף לאורך כל המאמר לדמוקרטיה.

שנית, בכל המאמר פייגלין לא ציין *מדוע* הוא חושב שכל ר"מ מהימין חתכו שמאלה ( או "זייפו שמאלה" לשיטתך). אם זה משום שהליכוד היא לא תנועה אמונית (והיא אכן לא תנועה אמונית לפי המצע שלה) אז שלא יהיה חלק ממנה. בכל מקרה, הוא לא מסביר למה כל ראשי הממשלה שינו את עמדתם הנחושה בעת כהונתם כר"מ{3}. אולי כדאי שאת תסבירי במילים שלך מה את חושבת הסיבה לכך.

------------------
1. זכותה המלאה של ממשלה ששלחה מתנחלים למקום מסוים לפנות אותם
2.אגב, העקרון שקורא לבסס את השלטון על עקרונות הדת דומה להפליא לעקרון שהוביל את המהפכה של חומייני. .
3. אני לא רואה אפילו איפה הוא מנסה להסביר
הסבר מסביר מאוד 266512
אם לא היה לשרון חשש להפסיד במשאל עם, הרי הוא היה יכול להרויח הרבה מאוד. אני לא רוצה להכנס לעומק, אבל כמי שמכיר את המתנחלים לעומק, הוא יודע היטב שהיותם "שליחי עם ישראל" הוא חלק מהותי מתפישתם את עצמם. אמירה ברורה של העם שהוא אינו רוצה בשליחותם, היתה משנה מאוד את יכולת ההתמודדות שלהם עם העקירה הזאת.

אם אתה חושב שזכותה המלאה של הממשלה לפנות מתנחלים ממקום שהיא שלחה אותם לשם, אני מניחה שאתה מסכים עם זה שהממשלה תפנה את כרמיאל, המושבים באיזור לכיש, עיירות הפיתוח, וכל מה שנבנה אחרי הקמת מדינת ישראל. כי הרי "הממשלה שלחה אותם לשם"...

בענייני פייגלין שלטון החוק והדמוקרטיה, אענה אם תביא טיעונים רלבנטיים, ולא סתם השתלחות.

ראשי הממשלה מהימין יישמו את מדיניות השמאל בסופו של דבר, כי על אף הגישה הימנית, האידיאולוגיה הבסיסית שלהם, כלומר: איך הם היו רוצים לראות את המדינה בסופו של דבר, אינה שונה מזו של השמאל, קרי אידיאולוגית "עם ככל העמים". לכן מספיקים מעט לחצים יחסית, כדי להשמאיל את דרך התנהלותם. מבחינתם, באופן עמוק, זה רק שינוי טקטי ולא אסטרטגי.

בגישה הזאת שלהם, המנהיגים של הליכוד מאוד רחוקים מקהל הבוחרים שלהם. לקהל הבוחרים, היהודיות של המדינה מאוד חשובה. כאשר בגין הפך להיות אלילם של עולי המזרח, הוא לא עשה זאת בגלל תורת ז'בוטינסקי, אלא בגלל משהו מאוד יהודי שאפיין אותו (עובדה שהפולניות המודגשת שלו, לא הפריעה לאיש. הוא היה נחשב ל"משלנו", משום שמה שאפיין את ה"לא משלנו" היה הניכור שלהם ליהדות, ולא מוצאם העדתי). היהודיות הזאת, כיון שלא היתה מעוגנת בתוך אידיאולגיה סדורה, אלא נבעה מ"תת מודע" יהודי אותו היה לבגין בשפע, לא עמדה במבחן, כאשר היה ראש הממשלה, והיה צריך להביא לידי ביטוי את האידיאולוגיה העמוקה ביותר שלו.
באופן מסורתי, הליכוד היה כלי ביטויים של אלו שהיהדות היתה שורש ומניע חשוב ביותר בזהותם. לא במקרה ההתחברות בינו ובין המפלגות הדתיות והחרדיות, כל כך טבעי. הבעיה העמוקה של הליכוד היא שהדור השני ל"משפחה הלוחמת" האשכנזית בעיקרה, שהיוותה באופן טבעי את ההנהגה שלו, ובודאי לשרון המפ"איניק, אין אפילו את הלחלוחית היהודית הזאת. הם גדלו כאן בארץ, בבורות האופיינית לצברים החילוניים, ולכן המרחק בין הנבחרים של הליכוד ובין בוחריו הולך וגדל. מי מקהל הבוחרים שגדל עם גישה יסודית כמו מנהיגי הליכוד החדשים, מוצא עצמו מצביע באופן טבעי לאחת ממפלגות השמאל. כך לפחות רובם.
משאל המתפקדים הוא רק דוגמא אחת בה נראה שכמעט כל הנהגת הליכוד, לא ידעה לחוש את אנשי השטח שלהם, לכן ביבי למשל החליט להצטרף לשרון בחצי פה ואיבד בכך את עולמו המנהיגותי. לכן זה שמנהיגות יהודית מצויה בליכוד, זה מאוד טבעי מבחינת הנטיה הפנימית של רבים מהבוחרים, וזה באמת מאוד לא מתאים לחלק ממנהיגי הליכוד...
הסבר מסביר מאוד 266585
1.האם משאל עם היה גורם למתנחלים לראות את פינויים כלגיטימי? האם את היית רואה את פינוי ההתנחלויות כלגיטימי בהנחה ומשאל עם כזה מתקיים? קשה לי להאמין.

התועלת הפוטנציאלית ( אם ישנה בכלל) של משאל כזה היא קטנה מאוד ולא מצדיקה משאל . אני גם לא מוצא הגיון בלקיחת סיכון, אפילו אם קטן במשאל עם לגבי התנתקות שתתבצע בין כה וכה.

2.לגבי פינוי ההתנחלויות, כבר הספקתי לקרוא פה עשרות הודעות אם לא יותר, לגבי ההבדל בין השטחים שנכבשו ב-‏48 במלחמה שמדינות ערב הכריזו עלינו לשטחים שנכבשו ב-‏67 שבה אנחנו נתנו את המכה הראשונה ואני לא חושב שיש צורך לחזור על הדברים. על כל פנים, הנקודה היא שאף אחד לא מדבר על לחזור לגבולות 48 אלא לגבולות 67. כמו כן,יש הכרה בינ"ל בישראל בתוך גבולות 67 והכרה בכך שישראלים חיים בעיירות הפיתוח ובכרמיאל. בניגוד לאלא שגרים בנצרים, כפר דרום, קרית ארבע וכו...

3. בנוגע לפייגלין, הבאתי כבר בתגובה 266159
טיעונים קונקרטים לכך שפייגלין הוא איש של מוסר כפול:

א. הוא מטיף לדמוקרטיה מצד אחד, ומצד שני לועג לשלטון החוק וטוען שיש להעדיף את המצפון כשזה מתנגש עם החוק.

ב. פייגלין מנסה להשתלט על מפלגה שקוי היסוד שלה זרים לו לחלוטין, כמו שלבנת אמרה " משתמש בכלים דמוקרטים נגד הדמוקרטיה".

4. את טוענת ש"בגישה הזאת שלהם, המנהיגים של הליכוד מאוד רחוקים מקהל הבוחרים שלהם". אם זה היה נכון, אז מתפקדי הליכוד לא היו בוחרים את אותם מנהיגים או שלא היו בוחרים ליכוד. להגיד ששרון, בגין, וביבי לא מייצגים את בוחרי הליכוד ב*התנהלות שלהם* זו אמירה שלא ממש ברור על מה היא מסתמכת. יכול להיות שמהלך מסוים של ר"מ מטעם הליכוד לא מקובל על רוב חברי המרכז אבל לומר שבאופן שיטתי ראשי הליכוד לא מייצגים את בוחריו? אם הגישה שלך דומה לזו של פייגלין, ז"א גורסת שיש לבסס את הנהגת המדינה על תורת ישראל. את בודאי יודעת שאת נמצאת במיעוט בעם{1}. זה לא אומר כמובן שהגישה הזו לא לגיטימית{2} , אבל את צריכה להכיר בכך שרוב העם לא חושב כמוך ובמדינה דמוקרטית צריך לקבל את דין הרוב.

------------
1. אני מתאר לעצמי שגם את לא חושבת שפייגלין מייצג את רוב העם.
2. אני מתכוון שהעובדה שהדעה שלו היא דעת מיעוט לא הופכת אותה ללא לגיטימית. אך כמובן שיש מרכיבים אחרים בהתנהלות שלו שהם לא לגיטימיים.
הסבר מסביר מאוד 266750
1. גם אם המתנחלים לא היו רואים פינוי כלגיטימי גם אחרי משאל עם, היכולת שלהם להשלים אתו היתה הרבה יותר גדולה. גם אלו שהיו באים לעקור היו יכולים לומר לעצמם אנחנו שליחי רצון העם ולא שליחים של מניפולציות פוליטיות מכוערות. חוץ מזה יש גם את העניין העקרוני- האם לא הגיוני שצעד חריף כל כך שגורם עול לכל כך הרבה אנשים ובעל השלכות מרחיקות לכת על החיים של המתנחלים ועלינו בכלל יזכה לאישור אמיתי, ולא ניתן לערעור, של העם?

האם ההתנתקות תתבצע בין כה וכה?- נחיה ונראה.

2.ההבדל בזכויות האדם של אנשים שיושבו על ידי הממשלה בתוך הקו הירוק, ומבחוץ לו, נראה לי לא לגיטימי. כשם שחובותיהם שוות, כך זכויותיהם צריכים להיות שוות.

ההבדל בין צדקת מלחמת השחרור, ובין צדקת מלחמת ששת הימים לא ברורה לי כלל. אנחנו נתנו את המכה הראשונה, לא לפני שראש ממשלה שלנו גמגם, ולא לפני לפני שרמטכ"ל איבד את העשתונות.
הייתי אמנם ילדה קטנה אז, אבל אני זוכרת את השבועיים הללו, מלאי האימה, אחרי הוצאת המשקיפים של האו"ם וסגירת מצרי טירן, כאשר קולו של נאצר נואם בהתלהמות נגד היישות הציונית, והאמריקאים "לא מוצאים" את החוזה שנחתם עם הנסיגה מסיני אחרי מלחמת קדש, בו נאמר שאם המצרים סוגרים את מצרי טירן, זו עילה למלחמה. אני יודעת מכלי ראשון שזו היתה מלחמת מגן פרופר.

הסכמה בינלאומית לא נראית לי צידוק מוסרי להתייחס לאזרחי המדינה שחיים מעבר לקו הירוק כאל אזרחים סוג ב'. אתה לא מצפה שאזרח ישראלי ישאל את אמריקה אם להתיישב במקום זה או אחר כאשר הוא חי תחת שלטון ממשלת ישראל הריבונית, נכון?.

3. איפה פייגלין לועג לשלטון החוק? העדפת המצפון על פני חוק לא מוסרי, הוא כיבוד האנושיות, ולא לעג לשלטון החוק. אני חושבת שזה חלק מאושיות הדמוקרטיה, שאדם לא ישמע לפקודה בלתי חוקית בעליל.

קוי היסוד של מפלגת הליכוד, כפי שבאים לידי ביטוי בחוקת המפלגה, הרבה יותר קרובים לפייגלין מאשר ללימור לבנת. כך שאם יש מי שהשתלט על מפלגה "שקווי היסוד שלה זרים לו" זה דווקא לימור ושרון. אתה מוזמן לבדוק!

4. הדרך בה נבחרים מנהיגים מפותלת ורבת גורמים. אני חושבת שלא ניתן להכחיש שרבים משכבת ההנהגה הנוכחית של הליכוד הם "נסיכים" של המשפחה הלוחמת, או עסקנים שסבבו אותם ולא ביטוי ישיר של רצון הבוחרים. יש הרבה מאפיינים של אנשי הליכוד שאינם תואמים את שכבת ההנהגה שלו. אבל כדי לקצר, קח את משאל המתפקדים ותראה את ההבדל בין התנהגותה של שכבת ההנהגה ובין החברים מהשורה.

אני אקבל עלי את הדין שרוב העם לא חושב כמוני (כפי שאני עושה עכשיו), אבל זה יהיה הרבה יותר דמוקרטי אם יתנו לעם סיכוי לבחור בדעה שלי. היום לא ממש נותנים לו. המפלגות הימניות הקיימות הן סקטוריאליות בהגדרה, ואינן רואות עצמן כאלטרנטיבה לשלטון. אני פועלת לכך שאנשים שחושבים כמוני יוכלו להציג את האלטרנטיבה שלהם לעם ואז "ירצו יאכלו..." אני מקווה שגם אתה מקבל על עצמך להשמע להכרעת הרוב.
הסבר מסביר מאוד 266761
1. לא - המתנחלים היו פשוט אומרים שהעם התייוון, נפל קורבן למניפולציות פוליטיות, איבד את הדרך, התמכר לסיר הבשר, מפחד מהאמריקאים ו/או נדבק בתבוסתנות סמולנית. יתר על כן - הם היו מצליחים לשכנע את עצמם שבשעה כזאת של משבר ואובדן-דרך *מחובתם* לשמור על הגחלת למען הדורות הבאים, ולמען ביאת המשיח במהרה בימינו אמן.
הסבר מסביר מאוד 266794
1. את מודעת היטב לבעיתיות של משאל העם כפי שאת הייתה מעוניינת בו. את רוצה משאל עם בלי ערבים, אולי גם בלי עולים-לא-יהודים, ואם וכאשר תפסידו אפילו במשאל כזה, תעלה סוגיית העם היהודי כולו, שאלת הרוב הדרוש‏1 ושאר תרוצים למה התוצאות אינן קבילות.

4. לא ניהלנו כבר את הדיון הזה? שכבת החברים במפלגה, באופן מסורתי, הרבה יותר קיצוניים מאשר כלל ציבור המצביעים. למה? כי לציבור המתון אין שום אינטרס להכנס לפוליטיקה הפנימית של המפלגות. הברית היא, בדרך-כלל, בין השכבה העליונה לשכבה התחתונה, כאשר בתווך נמצאים הקיצוניים יותר שמנסים למשוך את המפלגה לכיוונה.
אבל כדי לקצר, תעשי משאל בקרב *מצביעי* הליכוד, ותראי את ההבדל ביניהם (שמכירים רק את שכבת ההנהגה העליונה, ולא את חברי המרכז) לבין מתפקדי הליכוד.

1 לא יעלה על הדעת שעל חודו של קולו של שמאלני חובב פלסטינים תמסר אדמת ישראל לאויב!
הסבר מסביר מאוד 267059
1, הבעיתיות היחידה של המשאל שאני רואה, הוא הסיכוי הסביר בהחלט, ששרון יפסיד בו. השמאל האידיאולוגי מוכן להשתטח אפיים ארצה לפני שרון (שרון!), משום שהם יודעים שרק הוא מסוגל להגשים להם את אג'נדה הפוליטית שלהם. בלי העריקה שלו, הם בחיים לא היו מקבלים רוב ישירות מהעם שהיה מאפשר להם לעשות זאת. אם הרוב בעם בעד העקירה הוא כל כך ברור, הם היו רוצים לקשור את הכתר הזה לעצמם והולכים לבחירות עכשיו.
4. אם אתה אומר כך, אתה לא מכיר את חברי הליכוד ואת הסיבות להתפקדות שלהם. מלבד אנשי "מנהיגות יהודית" שעדיין רחוקים מלהוות רוב במפלגה, רוב האנשים התפקדו בשביל הבן דוד, בשביל הבוס בעבודה וכו' כך ש"הקיצוניות" שלהם ביחס לכלל המצביעים היא משאלת לב שלך המאפשרת לך להתמודד עם התנהלותו הבעייתית של שרון.
הסבר מסביר מאוד 267582
4. רוב האנשים הללו, שהתפקדו "בשביל הבן-דוד", לא טרחו להצביע במשאל המתפקדים. בכל מקרה, אני תמה עליך שמוכנה להצהיר בריש גלי שחבורה של אנשים ש"התפקדו בשביל הבן-דוד" ראויה להחליט עבור מפלגת הליכוד מה לעשות. מי הם שיקבעו, ובאיזה אופן הם מייצגים את המפלגה הזאת יותר מאשר המנהיגים? איך שלא תסתכלי על זה, משאל המתפקדים הופך ללא רלוונטי.
הסבר מסביר מאוד 267920
4. לאו דווקא. אם הבן אדם הוא ימני הוא הצביע נגד, ואם הוא שמאלני הוא הצביע בעד. ואם לא אכפת לו הוא לא הצביע.
מכל מקום הטיעון שלי הוא שמתפקדי הליכוד אינם יותר קיצוניים מהמצביעים ליכוד, ואולי להפך. (היו הרבה מתפקדים ביישובים ערבים ודרוזים ששיעור ההצבעה שלהם לליכוד היה יותר נמוך מאשר בהתנחלויות). כלומר המסקנה מההצבעה במשאל היא שהוא מייצג לא רע את הלך הרוח בעם- כיון שיש חלק משמעותי בתוכו, שהוא די אקראי (ולכן הוא המדגם האמין ביותר של רצון העם, ומכאן הרלבנטיות הגדולה שלו). שלא כמו המצביעים לליכוד. בקרב המצביעים, מי שהצביע ליכוד, חושב ימין. אחרת, יש לו הרבה אופציות אחרות ואין לו מה להרויח מזה, שבמקום שאף אחד לא רואה אותו, הוא מצביע בניגוד למצפונו.
בגלל המחשבה הזאת ראש הממשלה הלך למשאל הליכוד (הוא ידע את מי עומרי שלו פקד), ובגללה הוא גם לא מוכן ללכת למשאל עם. הוא יודע שמשאל המתפקדים משקף במידת נאמנות לא מבוטלת את העם. לאור התוצאות שם, הוא יודע שהסיכויים שלו לנצח קטנים.
הסבר מסביר מאוד 267950
חלק לא קטן מהמתפקדים כלל לא ידעו שהם רשאים להצביע, אני מניח. הם בסך הכל חתמו על איזה טופס שהביאו להם, ושכחו מזה. אלו הם אותם "מתפקדים בשביל הבן-דוד".
המשאל לא מייצג את הלך הרוח בעם, ולו משום שהוא אפילו לא ייצג את מתפקדי הליכוד עצמם. אין לי מושג מה זה אנשים ש"לא אכפת להם". לי נראה שאם לא אכפת לך שתהיה התנתקות, אז אין לך שום בעיה עם פינוי ישובים, ואז אתה לא נמנה עם האוכלוסיה שאת מייצגת בדיון הזה. כלומר - הייתם אמורים להפסיד במשאל.

לא שזה משנה. הנה, היום המרכז העניק לשרון נצחון מוחץ (עם 75 אחוזי הצבעה, לשם שינוי). אז מה, זה ישנה משהו למישהו? את תחזרי בך מטענותיך נגד שרון? גניכט.
הסבר מסביר מאוד 267988
המשאל הנ''ל אכן לא מייצג אף אחד פרט אולי ל''קבוצת המצביעים במשאל ההתנתקות בקרב מתפקדי הליכוד'', אולם הטענה המרכזית בנושא היא ששרון התחייב לקבל את תוצאותיו.
הסבר מסביר מאוד 266809
1. כפי שאמרתי, התירוצים להפסד במשאל העם כבר ידועים מראש (רוב מוחלט, רוב יהודי וכו..) ולא מצדיקים סיכון אפילו אם קטן לצעד שיתבצע בין כה וכה.
אגב, האם *את* היית מקבלת את זה שערבים ישראלים יצביעו במשאל עם לגבי ההתנתקות?
בקשר לעניין השני שהעלת, אין צורך שר"מ נבחר יבקש אישור מהעם לגבי צעד שהוא עושה, גם אם הצעד הוא הסטורי ובעל השלכות. ראש הממשלה קיבל מנדט מהעם, וההחלטה אושרה ברוב בכנסת. לכן ביצועה יהיה לגיטימי ואתי.

2. הטקטיטקה של המתנחלים לגבי השוואת השטחים שנכבשו ב-‏67 לאלו מ-‏48 היא עתיקת יומין. המניע מאחורי השוואה זו הוא ברור: יש קונצנזוס לגבי השטחים ב-‏48 , לכן אם נציג גם את הכיבוש מ-‏48 כלא לגיטימי, ונטען שלמעשה אין הבדל בין המלחמות אולי גם השטחים מחוץ לקו הירוק
ייחשב כלגיטימי.

העניין הוא שאף אחד לא מעלה בכלל את השטחים מ-‏48.

העלתי את העובדה שאף מדינה בעולם לא מכירה בשטחים שנכבשו ב-‏67, לעומת ההכרה הבינ"ל בישראל בגבולות הקו הירוק כי הסיבה שכל המדינות בעולם מאוחדות בעניין הזה היא לא משום שכולם אנטישמים והיא לא אקראית. מקובל שכשמדינה עושה את הצעד הראשון במלחמה היא לא זוכה "להנות" מהשטחים הנכבשים גם אם הייתה סכנה לאותה מדינה. בעוד שכשמדינות מכריזות מלחמה על מדינה אחרת (כפי שמדינות ערב הכריזו מלחמה על ישראל במלחמת העצמאות) הם עושות זאת על אחריותן. בנוסף,לא חכם להתעלם ממדינות ידודותיות לישראל כמו ארה"ב.

3. כתבת ש" העדפת המצפון על פני חוק לא מוסרי, הוא כיבוד האנושיות, ולא לעג לשלטון החוק".

אם כך, לדעתך טלי פחימה ווענונו הם אנשים מוסריים ומכבדי אנושיות, נכון? וענונו למשל, רואה את הכור האטומי כלא חוקי בעליל.

פייגלין הוא כמובן לא מייצג של הליכוד. פייגלין מטיף לתנועה אמונית שתתבסס על תורת ישראל, והליכוד היא כמובן לא תנועה כזו.
ראשי הליכוד, כפי שהסכמנו כבר, לאורך כל הדורות מבצעים מהלכים שמקדמים פשרה עם מדינות ערב . מהסכם השלום עם מצריים, דרך מדריד, הסכמי וואי עד תכנית ההתנתקות. ראש המפלגה, שרון, הצהיר בגלוי *לפני הבחירות* שהוא בעד ויתורים כואבים ובעד מדינה פלסטינאית לכן אנשים שחושבים כמו פייגלין פשוט לא הצביעו ליכוד. להגיד ששרון ולבנת השתלטו על הליכוד בניגוד לעמדת בוחריהם נשמע לי מנותק מהמציאות. לבנת היא גם לא בדיוק סמן שמאלי בליכוד. חוץ מזה, אם פייגלין היה פופולרי כ"כ במרכז הליכוד הוא היה מקבל מקום גבוה קצת יותר ממקום 39.

4. אני לא מבין למה את מתכוונת שאת אומרת שלא נותנים לעם לבחור בדעה שלך. באיזה אופן מפלגה כמו האיחוד הלאומי היא סקטוריאלית בהגדרה? אולי הסיבה שהם לא רואים עצמם אלטרנטיבה לשלטון היא משום שרוב האנשים בארץ ואפילו רוב הימניים לא חושבים כמוהם?

אגב, סתם מתוך סקרנות , (את לא חייבת לענות). אבל איזה מפלגה או איש את מחשיבה כמייצג נאמן של הדעות שלך?

בנוגע להערה האחרונה, תודה על הדאגה. אני גם מקבל על עצמי את הכרעת הרוב, למרות שלפעמים זה מתסכל. אני עושה למשל מילואים בעזה על אף שאני חושב שהשהיה שם היה שטות, ושאני מסתכן בלי שום סיבה. אני מקווה שגם המתנחלים ידעו להפריד את הדעות הפוליטיות שלהם מעניין פינוי הישובים אם וכאשר הוא יגיע.
הסבר מסביר מאוד 267061
אני מתנצלת שלא אענה על כל הסעיפים, פשוט לא כל כך מזמן הייתי בדיונים ארוכים בנושא וקצת מעייף אותי לחזור על הדברים.
אתייחס רק לנושא אחד. לגבי וענונו לטלי פחימה. אני חושבת שהאנשים הללו טועים מאוד. המצפון שלהם מראה להם כיוון לא נכון כלל, ובמקום לעשות טוב הם עושים רע. אבל הבעיה שלי אתם מבחינה אנושית אינה מזה שהם עברו על החוק (בזה בית המשפט מטפל). אני אפילו מעריכה את הצד הזה באישיות שלהם- המוכנות לשלם מחיר אישי עבור האידיאלים שלהם. הם בעיתיים לי בזה שהם חושבים כל כך עקום וכל כך לא מוסרי בעיני. כלומר האידיאלים שלהם נראים לי מוטעים ומרושעים ולא המסירות שלהם להגשמתם.
הסבר מסביר מאוד 268993
בזמנו, בשנת 1999, פרש בני בגין מהליכוד, בדיוק עם הטענות של ניצה: ראשי הליכוד אינם מייצגים את השקפת העולם של קהלם. בבחירות 1999 הסתבר שבגין לא זכה בכמות המנדטים שציפה לי. הוא התפטר, תוך שאמר שהוא "שליח ציבור בלי ציבור".
האם אין השתלשלות עניינים זו מספיקה בכדי להראות שמצביעי הליכוד אינם שותפים לתחושתו של בגין (ולתחושתך) שראשי הליכוד "חותכים שמאלה"?
הסבר מסביר מאוד 269032
צריך לזכור שבני בגין לא רץ לבד - היו איתו גם גנדי (שהביא שני מנדטים מהבית) ו"תקומה", שהיא פלג ימני של המפד"ל. בחירה באיחוד הלאומי בבחירות ההן הייתה יכולה להתפרש כהרבה יותר ימנית ממה שבגין, אולי, התכוון, ואפשר לתלות את מספר המצביעים הנמוך בכך.
כדאי גם לציין שבכך שבגין פרש אחרי מערכת בחירות אחת הוא מנע אפשרות שהמפלגה שלו תגדל ותתפתח. שינוי קיבלה, בבחירות 99', רק שישה מנדטים, וגדלה ל-‏15 תוך מערכת בחירות אחת. ש"ס התחילה מארבעה מנדטים וגדלה עד לשיא של 17. גם חרות (המקורית) לא בדיוק התחילה מ-‏40 מנדטים, והגיעה בשיאה ל-‏48 (אם אני לא טועה). בקיצור, מערכת אחת היא לא מספיקה, והנטישה של בגין, והפקרת המפלגה שלו בידי גנדי (ואח"כ ליברמן) הופכת אותה לדוגמא בעייתית. אנשים לא משנים הרגלי הצבעה כל-כך מהר, ומצביעי ליכוד ועבודה מסורתיים, על אחת כמה וכמה.
הסבר מסביר מאוד 266792
בגין הסביר (או שהוסבר בשמו, אינני זוכר) את החזרת סיני בכך שסיני אינה חלק מארץ ישראל. האם מדבר סיני הוא חלק מגבולות ההבטחה? על שום מה נדדו ישראל שם 40 שנה רק כדי להגיע לארץ המובטחת? היו יכולים להתיישב בכל מקום בחבל ארץ רחב זה, לקרוא לו "ימית" ולגמור עניין, הלא כן?
לדידו של בגין, לפחות, היהודיות שלו התבטאה היטב במהלך השלום עם מצרים. לא שאני מסכים עם עמדותיו, אבל לתקוף את האדם המת על לא עוול בכפיו נראה לי לא הגון.
הסבר מסביר מאוד 267066
לעקור עיר וחבל ארץ שלם פורח המיושב ביהודים, זה מעשה לא יהודי. גם המוכנות לשלם מחיר כבד מאוד (שדות הנפט ושדות התעופה מעבר לעומק האסטרטגי ועוד), עבור ההכרה של המצרים בלגיטימיות של הקיום שלנו פה, נבע מהרצון הנואש להתקבל למשפחת העמים כמדינה לגיטימית - ''ככל העמים''. הוא פחד מאוד מה''גורל היהודי'' שילווה אותנו גם כמדינה. העצוב הוא שזה בדיוק מה שקורה כתוצאה מהמעשים הללו. הצורך הנואש בלגיטימציה עולמית, לא רק שלא מביא את הלגיטימציה, אלא הוא הוא הגורם למצב של ''הגורל היהודי''.
אבל מעבר לכך, ''המסמר של השוטה'' של בגין היה ההכרה שלו בזכויות הלגיטימיות של העם הפלשתינאי. על המסמר הזה תלו אדריכלי אוסלו את נבלת החמור של הרשות הפלשתינית שיש בכוחה לגרום לנו לבעיות קיומיות ממש.
מסמרו של שוטה 267101
שוב אני אשם? נשבע לך, כשבגין ביקש ממני את המסמר הוא לא הזכיר שום נבלות של חמורים.
השתמש וזרוק 265711
המפלגות הדתיות מוכנות להקריב כל כך הרבה בשביל העקרונות שלהן, הלא כן? יש להן מטרה אסטרטגית, טקטיקה גאונית, ומטרה עליונה, מעבר להצלחת המדיניות הכלכלית והלאום, ומדובר באידיאל שנוצר בכלל בערוגות הרבנות שמעבר להגינות ונאמנות מינימלית, לא?
265773
איך בדיוק זריקת המפלגה היחידה בקואליציה שהייתה מצביעה פה אחד בעד ההתנתקות, היא פעולה שמעידה על ההתנתקות כמטרה עליונה? רציתי להאמין שהטענות על כך ששרון פשוט מתחמן את כולם והיעוד שהועיד להתנתקות הוא למות מוות ביסורים, וכך לדחות לאי-אילו שנים כל נסיגה מהשטחים, הן לא נכונות. היום, הרבה יותר קשה לי להאמין בכך.

נו, שוין. לפחות עכשיו יש לנו מטרה משותפת.
למה עכשיו קשה לך? 265803
דווקא עכשיו נראה ששרון מתקרב יותר מאי פעם לחיסול תוכנית ההתנתקות ע"י ביצוע "ספוקו" פוליטי שהגיע כמעט לשלב הסופי שלו. זה התחיל עם האיחוד, המשיך עם המפד"ל, ועכשיו שינוי. בעוד מס' ימים הוא יחזור לסיעת הליכוד בבקשה לצרף את העבודה כדי להמשיך בהתנתקות (ואיני רואה מדוע עכשיו יגידו לו "כן", אחרי 3 פעמים שאמרו "לא" ברור), וכך יושלם החרקירי, וכולנו שוב בדרך לקלפי.
מובן שגם ניצה ותומכיה ידאגו שלא ייבחר שוב לראשות הליכוד, וכך טובע הקברניט עם הספינה המזוייפת, ומשאיר את הבמה לשחקנים חדשים והבטחות חדשות.

הוא יישובים כבר לא יפנה.
למה עכשיו קשה לך? 265896
המצחיק הוא שבסקרים, הליכוד מקבל עוד יותר מנדטים מאשר בעבר (42, לעומת 38 מנדטים להם זכה בבחירות הקודמות). אני מרשה לעצמי להניח שרוב המשיבים הניחו כי שרון נשאר בראשות המפלגה גם בבחירות הללו. עד לא מזמן הייתי מסמן את זה כהבעת אמון של הציבור בשרון ובתוכנית ההתנתקות, אבל היום אני כבר לא יודע. אולי אנשים פשוט מניחים ששרון לא באמת מעוניין בתוכנית הזאת.
266143
תגיד, מה לומדים אצלכם שם באוניברסיטה בחוג למדעי המדינה? אין קורס בו לומדים לנתח את הפוליטיקה שני צעדים קדימה?
ראש הממשלה יודע שהממשלה הנוכחית לא תשרוד בגלל שאין מספיק חברים שיצביעו בעד התקציב, והוא צריך להרחיב את הקואליציה שלו. הוא לא רוצה להרחיב את הקואליציה לצורך התקציב במפלגות שהן נגד ההתנתקות, זה הרי הצעד הבא. לכן הוא מאוד רוצה את התמיכת מפלגת העבודה. הוא יכול לקבל את בתמיכה הזאת רק במחיר הכנסתם לקואליצה. ראש הממשלה לא יכול להכניס את העבודה לממשלה מפני שהמרכז אמר בצורה המפורשת ביותר לא! ויש גבול ליכולת של ראש הממשלה ללכת חזיתית מול המרכז. אז מה עושים? איך מכריחים את חברי המרכז לשנות את דעתם? שרון עושה כאן תרגיל מבריק: הוא יודע שאם יש משהו שחברי המרכז ממש לא רוצים, זה בחירות חדשות (את זה לא רוצים בעיקר חברי הכנסת שמשפיעים על המרכז- כל אחד וחבורת נאמניו). לכן הוא יודע שהדרך להכריח את חברי המרכז לשנות את דעתם, זה להעמיד להם את הברירה החדה: או צירוף העבודה או בחירות חדשות. אבל הוא גם יודע שחברי המרכז יתקשו מאוד לבלוע גלולת קואליציה של ליכוד-עבודה-שינוי משום שאנשי שינוי והעבודה הם ההפך המנטלי מאנשי הליכוד וציבור הבוחרים שלו. הליכודניקים, שמנהיגם גרר אותם לדרך השמאל, ובכך הם כבר מרגישים לא במקומם הטבעי, לא יהיו מסוגלים לספוג גם את צירופם של יריביהם המיתולוגיים לממשלה, תוך הפיכתם לסרח עודף בממשלתם שלהם. כך שהדרך לרכך את האנשי המרכז הוא להכניס לקואליציה גם את החרדים, אבל הם מצידם לא רוצים את שינוי ביחד אתם, לכן שרון רוצה להפטר משינוי שהפכה כאן לנטל. אבל אנשי שינוי היו כל כך לויאלים כלפיו, שזה יראה ממש חזירי לזרוק אותם כך סתם. אז הנה ההצבעה על התקציב מזמנת לו את הזדמנות הפז לצוד את כל הציפורים בבת אחת, בלי נזק נראה לעין: הסכם שערוריתי עם יהדות התורה מקפיץ את שינוי. כתוצאה מכך הם מתנגדים לתקציב (הייתי מהמרת על כך שגם זה מבושל- לפיד הבין שהוא יזרק ממילא החוצה בלי סנטימנטים, וביקש הזדמנות להזרק בדרך שתוציא אותו "גבר" בעיני בוחריו), ומפוטרים מהממשלה. כעת, לאחר שהליכוד נשאר לבדו בקואליציה, יכול שרון לומר לחברי המרכז: חבר'ה, אין ברירה, חייבים לצרף את העבודה, אחרת יהיו בחירות. הוא מחליק את הגלולה המרה של צירוף העבודה בשמועות על כך שחברי העבודה לא דורשים לעצמם תיקים (כיון שלהערכתי הוא יודע שזה לא נכון, הוא רוצה לקבל את אישור המרכז כמה שיותר מהר, לפני שהתוצאות של המו"מ הקואליציוני ידלפו החוצה), וגם בזקנם וכיפותיהם של אנשי יהדות התורה, כדי שאנשי הליכוד לא ירגישו כל כך לבד. גם המורדים יתקשו להתמיד בהתנגדותם לצירוף העבודה, כשמשמעות הדבר בחירות חדשות עכשיו.
מה שגדול בטקטיקה הזאת שלו הוא, שכמו הולך על הסף בלי פחד גבהים, הוא הצליח לגרום לכולם להבין, שההתנתקות יותר חשובה לו מהשרדותו הפוליטית. כך הוא הוריד מעל הפרק את האפשרות שבמקום ללכת לבחירות, הוא יוריד את ההתנתקות מסדר היום, ויוכל להקים קואליציה רחבה ויציבה של שבעים חברי כנסת שיהיו נאמנים לו עד כדי עיוורון בכל נושא אחר.
גאון, אמרתי? רק כל כך חבל שכל זה נגדי!!!
266148
נחיה ונראה. אני מהמר על בחירות תוך חצי שנה, בלי התנתקות.

את קצת מזכירה לי את הפלסטינים שחושבים שהמוסד והשב''כ הם כל יכולים, ולכן מסוגלים להרעיל את ערפאת ברעל שאף אחד בעולם לא יכול לזהות. מעין דרך להתמודד עם כשלון באמצעות האלהת האויב.
266167
זה לא רק אני. תקשיב לחנן קריסטל, ולפרשנים האחרים, ותראה שזו פרשנות מקובלת. מצב רוחו הטוב של ראש הממשלה היום היה עם הרבה סיבות...
שמעתי גם את ח''הכ גלעד ארדן היום בראיון, בו הוא אמר שלצערו, מבחינה פוליטית, כעת אין שום דבר שיעצור את ההתנתקות, אחרי ניתוח דומה לנ''ל.
אני מקוה ומאמינה שההתנתקות לא תהיה, אבל זה יקרה רק בגלל שאנשי גוש קטיף יהיו חזקים ואמיצים דיים שלא להכנע לכל הלוחמה הפסיכולוגית הזאת, ולא יחליטו להתפנות משם מרצונם. אם הם יתעקשו להשאר, ותהיה להם תמיכה משמעותית מחבריהם במקומות אחרים, הממשלה לא תוכל להוציא לפועל את ההתנתקות, פשוט מבחינה טכנית. אני לא רואה את החיילים והשוטרים שגוררים את הילדים הנשים והאנשים מביתם, כאשר אין להם את החוסן המוסרי הפנימי לעשות כן. אלא אם אנשי השמאל הקשה, יתנדבו בהמוניהם למשטרה ולצבא, ויעשו את העבודה המלוכלכת בידיים שלהם, אין לממשלה אפשרות להכריח את כוחות הביטחון שלה, לעשות את הנבלה הזאת.
266234
אם הפרשנים היו מקור אמין לניבויים, להזכירך, שרון היה מנצח במשאל המתפקדים.

כמו שאמרתי - נחיה ונראה.
למה חצי שנה? 266183
אם יוצאים מנקודת הנחה שהליכוד אומר לשרון "לא!" פעם נוספת בשבוע הבא - אז יש לנו חודשיים לכל היותר, לא?
למה חצי שנה? 266233
אני סומך על העבודה שיצליחו לבלוע איכשהו אפילו צפרדע כזאת ולתמוך מבחוץ, או ששרון ישיג איזשהו תחמון כדי להכניס אותם בדלת האחורית. בקיצור, אני לוקח מרווח בטיחות.
שרון השלים את המהלך שלו 265812
לפי מעריב היום, יועציו הפוליטיים של שרון מרוצים מכך שהתקציב נפל. זה מאלץ את הליכוד לקבל את מפלגת העבודה כשותפה לממשלת אחדות, וזו מטרתה האמיתית של תכנית ההתנקנקות. שרון מראש העדיף ממשלת אחדות (בגלל סיבות פוליטיות ואישיות שלו), אך נאלץ להקים ממשלת ימין למרות רצונו עקב דרישתו של מצנע לפינוי גוש קטיף. עכשיו הוא השלים את המעגל, ויקים ממשלת אחדות עם העבודה וש"ס.
עכשיו לפני שקופצים עם כל מיני טענות "בלבניזם", אני אזכיר שהמהלך של שרון היה שקוף כבר לפני 7 חודשים (תגובה 214586), למי שלא סונוור משנאת מתנחלים.
אין שום קשר לאידיאל כזה או אחר.
שרון השלים את המהלך שלו 265814
נסה את מערכת ההנחות הבאה:

שרון רוצה -
1. להתחמק מביצוע ההתנתקות.
2. לגלגל את האחריות על מישהו אחר (עם עדיפות ליריבים פוליטיים ותיקים).

תחת הנחות אלו, כיצד אתה היית נוהג במקומו?
שרון השלים את המהלך שלו 265830
בוא נניח לרגע שאריאל שרון נבהל מתכניתו שלו (או שמלכתחילה היא היתה רק פסאדה).
היו לו מספר הזדמנויות פז "לרדת מהעץ" בצורה אלגנטית
לאחר תבוסתו במרכז הליכוד הוא היה יכול להכריז שהוא מקבל את דין התנועה ונוטש את התכנית (תוך האשמת השרים ה"מורדים" - יריבים פוליטיים ותיקים).
לאחר האולטימטום של נתניהו, הוא היה יכול להכריז שהכלכלה חשובה מההתנקנקות, והוא מוכן לקיים משאל עם (והוא יודע שאין לו רוב בעם לתכנית). כך הוא גם היה יכול לגלגל את האחריות על נתניהו - יריב פוליטי ותיק.
אחרי תבוסתו בכנסת אתמול, הוא היה יכול להכריז שהוא מבטל את התכנית תמורת חזרת המפד"ל והאיחוד הלאומי, והכנסת ש"ס במקום שינוי לקואליציה.
אם הוא אכן רצה להתחמק מביצוע ההתנקנקות, מדוע הוא דוחף אותה בכזו להיטות, תוך זלזול בכללי הדמוקרטיה וההתנהלות התקינה?!
שרון השלים את המהלך שלו 265838
אם הוא היה רוצה לבצע את ההתנתקות הוא היה מקים ממשלה עם שינוי והמערך.
שרון יותר חכם מכולכם,ככה הוא משיג אפקט התנתקות,דופק ומביא לערבים בלי חשבון תוך שהוא שומר על ארץ ישראל.
טקטיקה גאונית.
שרון השלים את המהלך שלו 265922
או יפה, הבנת.
שרון לא רוצה את ההתנקנקות. הוא רוצה ממשלת אחדות עם העבודה. לצורך כך הוא מקדם את תכנית ההתנקנקות.
אולי הוא היה מעדיף את שינוי במקום ש''ס (לא בטוח), אבל כדי לשכנע את מפלגתו לקבל את מפלגת העבודה הוא צריך את ש''ס במקום שינוי. מרכז הליכוד לא מוכן לראות את הליכוד כסרח עודף לאומי בתוך ממשלת שמאל של שינוי והעבודה, אבל אולי יסכים להתגמש ולקבל ממשלת אחדות ''קלאסית'' עם העבודה כמשקל נגד מוקטן והחרדים כלשון מאזניים.
שרון השלים את המהלך שלו 265865
המשחק מול האמריקאים הוא מרכיב מרכזי בכל המהלך. ה''הזדמנויות'' שמנית אולי היו מספיקות לצרכי פנים אבל לא נראה שדי בהן כדי להניח את דעתה של ד''ר רייס.
שרון השלים את המהלך שלו 265895
"הוא יודע שאין לו רוב בעם לתכנית"?

סליחה?
מאיפה הוא יודע דבר שאיש לא יודע (ושהסקרים, לפחות, טוענים שאינו נכון)?
מאיפה הוא יודע 265904
יש דברים שרואים משם ולא רואים מכאן.
מאיפה הוא יודע 265916
כי מי שתומך בתוכנית הוא בוגד-מאניאק-*ונה-של-ערבים ולכן לא נחשב כחלק מהעם. יוצא: רוב העם מתנגד.
נַחַת 266086
פורז מראה לחרדים מי בעל הבית (בשעתיים הקרובות).
נַחַת 266132
אוף. אני מקווה שהמחליף שלו לא ישנה את זה דווקא כדי להראות לשינוי מי הבוס. זה מתאים לנו יופי לתאריך של החתונה.
נַחַת 267949
אני הראשונה שאומרת "מזל טוב" על זה שיש תאריך לחתונה, אחרי שבוע שהידיעה באוויר? או שזה חדשות ישנות?

מכל מקום, הרבה נחת, אושר, שמחה, אהבה, אחווה, שלום, ורעות.
נַחַת 267953
לא דווח על תאריך, אבל התוכניות היו ידועות ברבים זה מספר ימים/שבועות קודם לפרסום התגובה הנ"ל.

אבל תודה בכל מקרה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים