המשטרה חשפה פרשת הלבנת הון בסניף של בנק הפועלים 2279
היחידה הארצית לחשיפת פשיעה חמורה ובינלאומית של המשטרה חשפה היום (א'), בשיתוף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל והרשות לאיסור הלבנת הון, פרשה של הלבנת הון בסניף של בנק הפועלים ברחוב הירקון בתל־אביב.

על פי החשד הולבנו יותר ממליארד ש"ח בסניף ובחברה לנאמנות של בנק הפועלים. 22 מעובדי ומבכירי הבנק עוכבו ונעצרו לחקירה. הסניף נסגר היום, בתיאום עם הנהלת הבנק, כדי לאפשר למשטרה לאסוף ראיות נוספות.

מפקד היאחב"ל תת ניצב עמיחי שי אמר: "משעות הבוקר אנחנו מבצעים פעולות של חיפושים, עיכוב ומעצר של עובדים מהסניף וכן בדיקות בתוך הסניף. מדובר בחקירה אינטנסיבית לפי חוק איסור הלבנת הון של תושבי חו"ל, אשר בוצעה בארץ". לדבריו, יש בידי המשטרה ראיות לכאורה כנגד 45 מלקוחות הבנק בחשד לביצוע עבירות של הלבנת הון. בין השאר, פשטה הערב המשטרה על משרדיו של איש העסקים ולדימיר גוסינסקי.

החוקרים פירטו שלוש שיטות לפחות בהן השתמשו כדי להלבין כספים. בשיטה הראשונה הופקד הכסף בבנק, נפדה תוך זמן קצר והועבר לחברות קש ומהן בחזרה, בסופו של דבר, למפקיד, מה שמקשה על המעקב אחריו. השיטה השנייה היתה פיצול הפקדה גדולה לעשרות הפקדות קטנות יותר, בסכומים הנמוכים מאלו המחייבים דיווח (מיליון ש"ח שמקורם בחו"ל או 50 אלף ש"ח שמקורם בארץ). השיטה השלישית היתה הפקדה שלוותה בהלוואה על חשבון אותו הסכום - כספי ההלוואה נשלחו לחו"ל והכספים שהופקדו שמשו לכיסוי ההלוואה.

העונש המקסימלי על עבירות הלבנת הון הוא 10 שנות מאסר.
קישורים
Ynet
הארץ
מעריב NRG
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

חלק מהכסף הולך להתנחלויות ולמתנחלים 285438
חלק מהכסף הולך להתנחלויות ולמתנחלים, בושה וחרפה!
אביגדור/איבט/ ולדימיר ליברמן הוא הדג השמן בפרשה !
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285465
ולמה עושים את זה?
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285467
הון שחור הוא הון שהושג באמצעים פליליים - שוחד, מעילות וכיו"ב. הבעיה איתו היא שאפשר, באמצעים מסויימים, לאתר את המקור שלו, ולכן השימוש בו הוא בעייתי. לכן, מי שהשיג הון שחור צריך למצוא דרך לתרץ לרשויות כיצד הוא הגיע לידיו. התירוצים הללו הם הלבנת ההון. למשל, דרך אחת שהתפרסמה לאחרונה כוללת פניה לזוכים בלוטו: בעל ההון השחור מציע לזוכה לתת לו את סכום הזכייה פלוס עמלה, בתמורה לכרטיס הזוכה. ברגע שבידיו הכרטיס הזוכה, בעל ההון השחור יכול להציג את ה"זכייה" שלו כמקור הלגיטימי של הכסף, וההון הולבן. דרך אחרת, שנעשה בה שימוש במקרה שלנו, היא קבלת הלוואות מהבנק, בתמורה להפקדת הון שחור. ההון בבנק הוא שחור, אבל הכסף שנתקבל מההלוואה הוא מולבן (אם הבנק לא מדווח על ההפקדות החשודות), ואפשר להשתמש בו.
הלבנת הון כמעט תמיד תעלה למלבין באחוז מסויים מהסכום, אבל מובן שהיא כדאית בכל זאת.

(דיסקליימר: תגובה זו מבוססת על הידע המועט שלי בנושא. אפשר למצוא מידע נרחב יותר כאן: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9C%D7%91%D7%A... , אבל לא קראתי את הטקסט הזה אלא ברפרוף, ואחרי כתיבת התגובה)
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285508
כן, אבל כידוע יש דרך למנוע את התהליך הזה: כל בעל חשבון בנק חותם על הצהרה כי הכסף שבחשבון הוא ממקורות חוקיים למהדרין, וכמובן שאיש לא יעיז לחתום על הצהרה כזאת אם היא שיקרית.
And lying she knew was a sin 285519
The Glorious Loyalty Oath Crusade 285521
ויקום המלפפון וישקה את הגנן 285537
תגובה 210378 תגובה 206206
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285788
האם הזוכה המקורי בלוטו לא עשוי להידרש להסביר מהיכן הכסף? או שהרעיון הוא שאותו אף אחד לא ישאל, כי הוא לא יעד של המשטרה?
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285791
כן, זה הרעיון. במיוחד כשהזוכה מקבל את העודף במזומן.
החברה הטובים 285876
אה, זה יפה, לקבל מיליון במזומן מהמאפיה. אחר כך הם בטח מזהירים אותו שיש הרבה גנבים בשכונתו, ושבמקרה הם מכירים שרות שמירה טוב, אם גם לא זול.
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285864
ניחא יעד, מישהו יודע אם זו עבירה פלילית בכלל ?
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285875
אולי אפשר לדחוף את זה תחת "עשיית עושר שלא כדין"? (תגובה 258237; נשמע לי מין חוק כזה שבו, אם קיבלת כסף, חובת ההוכחה היא עליך. אבל גם אני לא עורך-דין.)
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285919
אני מניח שזו עבירת מס, בעיקר.
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 286099
וכמובן שהדברים יכולים להיות מסובכים יותר. לפני כמה שנים תכננתי לפתוח עסק מסוג כזה או אחר ומנהלת הבנק שלי המליצה לי להציג את התכנית בכנס ''נשים בנות מיעוטים יזמות'' כזה או אחר (בתור מהגרת, יש לי מעמד אוטומטי של ''מיעוטים'' לצרכים מסויימים, מוזר אבל שימושי). אחרי ההצגה פנו אלי שלושה בחורים חביבים ממוצא אירופאי כזה או אחר, הושיטו לי כרטיסי ביקור מכובדים במיוחד והציגו את עצמם בתור נציגים של קרן הון סיכון מסויימת שיתכן שיהיה לה עניין בהשקעה צנועה בעסק.

בסופו של דבר העסק לא הוקם (לא ברור אם בגלל היותי סוציאליסטית עצלנית ודכאונית או בגלל שמצאתי דברים קלים ורווחיים יותר לעסוק בהם), אבל לפני כמה חודשים קראתי שנחקרים חשדות לכך שמרבית הכספים בקרן מקורם בעסקי אחת ממשפחות המאפיה. הרבה פחות מובהק ממישהו שבא לתת לך מיליון שקל תמורת זכייה של תשע מאות אלף...
פססס..... 285895
פססס.....
-------------------------------------------------------
הצהרה: מפרסם תגובה זאת אינו נושא באחריות לכל מה שנגזר, עלול להגזר או יגזר בעתיד בעבר ובהווה מתגובה זאת על כל המשתמע ממנה במפורש או בנרמז.
אין בתגובה זאת כדי לרמוז לכאורה על עניינו של מוסר תגובה זאת בהלבנת כספים או בכל עברה פלילית או מינית, לרבות מין עם חיות באמצע הלילה, הצצה לשכנות בדירות קרקע במרכז תל-אביב, גניבת סרט לויקופלסט מהסופר-פארם ברחוב שנקין בתל-אביב שבוע שעבר או כל עבירה אחרת.
העתקת תגובה זאת בכל אמצעי, לרבות אלקטרוני, מכני, דיגטלי, או כל אמצעי אחר ופירסומה בכל מדיה, לרבות דפוס, כרזות בעל-פה, דואר רגיל או אלקטרוני, הקלטה קולית או חזותית אסורה בהחלט.
השימוש בתגובה זאת לפירסום אסורה לכל, אלא אם ניתן אישור מפורש ובכתב ממוסר התגובה.
אההמ 285899
דיברתי היום עם עובד בכיר בבנק הפועלים שטוען שמי שפנה (לפני שנה) למשטרה עם החשדות כלפי הסניף המדובר זה *הנהלת הבנק*.

עברתי קצת בYnet אבל לא שמתי לב לאזכור כזה. מישהו נתקל במשהו ?
אההמ 285920
כן, ראיתי משהו כזה בחדשות אתמול או שלשום - ביקורת פנימית של הבנק עלתה על כמה תנועות חשודות באחד הסניפים ובעקבות זאת באה פניה למשטרה לחקור את הנושא. לבנק אין שום אינטרס להיות מעורב בעניינים מסוג זה, מה גם שהפעולות החשודות הללו עלולות באותה מידה להיות מעילה בכספי הבנק, ואז האינטרס של הבנק לגלות את הפושע גבוה עוד יותר.
בקיצור, אין כאן איזו הפגנת אזרחות טובה כלשהי מצד הבנק, אלא אינטרס ברור שלהם.
אההמ 285935
אזרחות טובה או לא, אם זה המצב זה אז הכתישה התדמיתית שהעיתונות מעבירה את הבנק לא הוגנת בעליל.
אההמ 285954
אני לא ראיתי כתישה תדמיתית של הבנק בעיתונות. על מה אתה מדבר? בעיתונות הודגש כל הזמן שמדובר בסניף בעייתי אחד, ככל הנראה, שהנהלת הבנק משתפת פעולה עם המשטרה, שהחקירה התנהלה בידיעת ההנהלה העליונה שלו...

המממ... בדקתי את מעריב של שלשום. מסתבר שהחקירה התנהלה במשטרה עוד לפני שנודע להנהלת הבנק על החשד לפעילות הבלתי חוקית. לפי הנאמר בכתבה, הבנק פנה למשטרה מיד עם קבלת המידע, והמשטרה אישרה שמתבצעת חקירה בנושא וביקשה לא לחשוף את העניין לציבור. אז הדברים לא התרחשו כפי שתיארתי אותם לעיל.
אההמ 285972
אני כתבתי את הדברים כמו שהם הועברו לי ולא התיימרתי לדעת אם זו האמת או לא.

כותרת הכתבה בYnet: "נחשפה פרשת ענק של הלבנת הון במיליארדים בבנק הפועלים"
ציטטות נבחרות מגוף המאמר:
"זוהי הפרשה הקשה ביותר של פלילים ובנקאות מאז הבנק למסחר"
"חשד לפרשיית ענק של הלבנת הון, מהגדולות בתולדות המדינה"
"חקירה חובקת עולם של חשדות לעבירות הלבנת הון בבנק הפועלים"

טוב אולי "כתישה תדמיתית" היה ביטוי חזק מדי, אבל המציאות בשטח היא שהנהלה בכירה של סניף אחד סרחה, והכתבה מציגה את הפרשה כאשמת הבנק כולו.
אההמ 285977
מה רצית שיכתבו? אני מצטער, אבל "חקירה חובקת עולם של חשדות לעבירות הלבנת הון בסניף אחד-העם 47, זה שליד הפיסטוקים של חיים, שני רחובות מהמינימרקט של זליבנסקי, של בנק הפועלים" די הורס את הדרמה.
אההמ 285989
"חקירה של חשדות לעבירות הלבנת הון באחד מסניפי בנק הפועלים" ?
אההמ 286001
רואים שאתה לא עיתונאי.
לחלעלע 286002
אבוי. כאילו אין לנו מספיק צרות עם הניק שלו, עכשיו הוא ''לא חרדי, לא עורך-דין ולא עיתונאי''.
- - - - - - 286072
תשמע, יש לזה פוטנציאל הרסני. אני עלול לסיים בסוף בתור:

"לא חרדי, לא עורך-דין, לא עיתונאי, לא שומרוני, לא אגרונום, לא מורה בתיכון, לא שוטר מקוף, לא חנווני, לא חקלאי, לא רופא, לא נהג מונית, לא סופר, לא פרמדיק, לא ראש-ממשלה, לא ביולוג, לא סוציולוג, לא קתולי, לא קבלן, לא פועל-זבל, לא מכונאי רכב, לא סנדלר, לא דרוזי, לא מתורגמן, לא מזכירה, לא גרפיקאי, לא נהג אמבולנס, לא רס"ר בקבע, לא קופאי, לא עובד ברשות מקומית, לא רוצח שכיר, לא עובד בניין, לא מוסלמי, לא פסל, לא פקח חנייה, לא שליח פיצה, לא במאי, לא אנגליקני, לא רואה חשבון, לא רב-חובל, לא ברמן, לא מרצה, לא עובד במע"צ, לא מוסלמי, לא מנהל כוח-אדם, לא מאמן ג'ודו, לא אח סיעודי, לא פאגאני, לא פסיכיאטר, לא זגג, לא פיזיקאי, לא סוחר סמים, לא מורה ביסודי, לא מפכ"ל המשטרה, לא דוגמן, לא ספורטאי אולימפי, לא פרוטסטנטי, לא שופט, לא עובד-בניין, לא גנן, לא עובד בחברת חשמל, לא דתי-לאומי, לא שחקן, לא חובש, לא טייס באל-על, לא נהג משאית, לא מנחה תכנית שעשועים, לא מדען-גרעין, לא תופרת, לא אסטרולוג, לא מתמטיקאי, לא איש-פעלולים, לא סאטיריקן, לא רמטכ"ל, לא חבר-כנסת, לא מפצח צפנים, לא כבאי, לא תסריטאי, לא בדואי, לא מלח, לא קריין, לא מטאטא-רחובות, לא צייר, לא מנחה פינה ברדיו, לא בודהיסט, לא זמר, לא גננת, לא מלצר, לא צלם טבע, לא מבקר מסעדות ולא לא-עובד-בשביל-אף-אחד"

אפשר כמובן לקצר את כל זה ל"מתכנת חילוני", אבל מה הכיף בזה ?

אני חושב שהכי טוב זה להשאיר את הניק שלי כמו שהוא.
- - - - - - 286096
כתבת לא מוסלמי פעמיים.
מה זה אומר לגבי הזמן הפנוי שלי...
- - - - - - 286106
מה העובדה ששמת לב לזה אומרת לגבי הזמן הפנוי *שלך*.. ?
- - - - - - 286125
ומה העובדה ששמתי לב לזה שמרטין עצמו תהה לגבי הזמן הפנוי *שלו*, אומרת לגבי הזמן הפנוי שלי?
- - - - - - 286129
הממ.

נו זאת אות קטנה. ודומה לאות השנייה. וגם הכלב אכל לי את הפונטים..

לגבי הזמן הפנוי שלך, הייתי תחת הרושם שאין כזה דבר. אבל אולי זה אומר שאתה לא מגדל כלב ?. או שיש לך זמן להאכיל אותו ? אבל מה אתה שואל אותי ? אני בקושי יודע עברית.
ובכן, סיפורינו מתחיל בבית גדול בפינת רחוב מזא''ה ורחוב למה 286141
האמת שלאחרונה סדר היום שלי מזכיר יותר ויותר את אנשי הארון מהסיפור של כוורת שהעבירו את הזמן בכדי לפנות מקום לעוד זמן.

או כמו שחכם סיני זקן אמר פעם‏1: "זמן פנוי זה מין דבר כזה שאף פעם אין לך ממנו כמה שאתה צריך. תמיד זה או יותר מדי או פחות מדי".

1 טוב, האמת שהמצאתי את זה עכשיו (נראה לי).
- - - - - - 286117
אני דווקא יותר מתעניין בשוביניזים.

שים לב למקצועות הגבריים:
עורך דין, חרדי, אסטרולוג, שליח פיצה.

לעומת המקצועות הנשיים:
תופרת, מזכירה, גננת, מורה ביסודי.
- - - - - - 286132
אותי דווקא מעניין שאתה רואה "חרדי" בתור מקצוע. ועוד "מקצוע גברי" כהגדרתך.

ל"גננת" ו"מזכירה" יש משמעויות שונות מ"גנן" ו"מזכיר". ל"מורה ביסודי" אין מאפיין מגדרי בכתיב ללא ניקוד, ככה שאתה עוסק בספקולציות. לגבי "תופרת", "תופר" נשמע לי צורם, ורשמתי "חייט" במקום. אתה יכול להכניס את זה בתור עוד כפילות. בשוביניזם אתה יכול להאשים בעיקר את השפה העברית. אני מקווה שלא ציפית ממני בכל התגובה הזאת גם לסיים כל מקצוע בסיומת בצורת "זכר/נקבה". יש גבול אפילו לזמן הפנוי שלי.

עכשיו תתהה לגבי הזמן הפנוי שלך. או שתנצל אותו כדי לקרוא קצת ברי חמיש. מזמן לא דילגתי על פתיל מלא בתגובות שלך.
- - - - - - 286195
פליטה פרוידאנית יעקב? מורה נכתב באופן זהה לזכר ונקבה.
שוביניסט!
- - - - - - 286668
תיקון/ית: שוביניסט/ית!
זכו, שכינה ביניהם. 286709
ב זָכָר וּנְקֵבָה, בְּרָאָם; וַיְבָרֶךְ אֹתָם, וַיִּקְרָא אֶת-שְׁמָם אָדָם, בְּיוֹם, הִבָּרְאָם.
אההמ 286059
אולי, אבל אני קורא עיתונים מקצועי (אני עוסק בזה כבר למעלה מעשור).
אההמ 285929
אהמ indeed. אני ראיתי איפשהו (או בויינט או בהארץ), שהמשטרה מכחישה שהנהלת הבנק פנתה אליה. מה שכן, /לאחר/ שהמשטרה החלה לחקור, אחד מעובדי הבנק שיתף איתם פעולה בחקירה, אך לא בתמורה למעמד של עד מדינה (שזו עוד שמועה שהסתובבה בשטח).
אפילו בבנק הפועלים צומחים עשבים שוטים. 285967
מה שכן, /לאחר/ שהמשטרה החלה לחקור, *אחד* מעובדי הבנק שיתף איתם פעולה בחקירה.
אפילו בבנק הפועלים צומחים עשבים שוטים. 285987
שוב העשבים האלה שמוציאים את הטעם מחיי. בין אצבעות רגלי תמצאו ודאי את הפתק ''לא צמחתי'' (פתק די משונה כשהוא מונח שם, בין כל הפטריות).
אפילו בבנק הפועלים צומחים עשבים שוטים. 286044
זה הרבה יותר ממה שרצינו לדעת...
some data for contemplation 287306
National fraud squad to question four bank customers in connection with laundering scandal; Zvi Hefetz, currently serving as ambassador to Britain also to be questioned
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3056061,00...
This is the same Adv. Zvi Hefetz, Vladimir Gusinsky's Israel representative, who personally acquired 1% of Maariv Holdings for NIS 6.4 million back in 2000. The acquisition followed acquisitions by Gusinsky totaling NIS 20 million in June-July 2000.

Since Mr Hefetz managed to get a job as Israeli embassdor to Britain without knowing English and without any significant previous diplomatic experience and despite lying in his interviews and CV about his background it seems the Gusinsky group is heavily connected to the Israeli foreign affairs and government.

pass it on and tell your friends.

heavily connected 287416
Apparently, not connected *enough*.
כתבי אישום 335992
מישהו עוד זוכר את הפרשה הזו, שהתפוצצה ברעש גדול ומאז נדמה? בכל מקרה, בפרקליטות מעריכים שעד אמצע חודש דצמבר יוגשו כתבי אישום נגד כמה מעובדי הסניף ונגד כמה מהלקוחות. הארץ: http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים