אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285465
ולמה עושים את זה?
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285467
הון שחור הוא הון שהושג באמצעים פליליים - שוחד, מעילות וכיו"ב. הבעיה איתו היא שאפשר, באמצעים מסויימים, לאתר את המקור שלו, ולכן השימוש בו הוא בעייתי. לכן, מי שהשיג הון שחור צריך למצוא דרך לתרץ לרשויות כיצד הוא הגיע לידיו. התירוצים הללו הם הלבנת ההון. למשל, דרך אחת שהתפרסמה לאחרונה כוללת פניה לזוכים בלוטו: בעל ההון השחור מציע לזוכה לתת לו את סכום הזכייה פלוס עמלה, בתמורה לכרטיס הזוכה. ברגע שבידיו הכרטיס הזוכה, בעל ההון השחור יכול להציג את ה"זכייה" שלו כמקור הלגיטימי של הכסף, וההון הולבן. דרך אחרת, שנעשה בה שימוש במקרה שלנו, היא קבלת הלוואות מהבנק, בתמורה להפקדת הון שחור. ההון בבנק הוא שחור, אבל הכסף שנתקבל מההלוואה הוא מולבן (אם הבנק לא מדווח על ההפקדות החשודות), ואפשר להשתמש בו.
הלבנת הון כמעט תמיד תעלה למלבין באחוז מסויים מהסכום, אבל מובן שהיא כדאית בכל זאת.

(דיסקליימר: תגובה זו מבוססת על הידע המועט שלי בנושא. אפשר למצוא מידע נרחב יותר כאן: http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9C%D7%91%D7%A... , אבל לא קראתי את הטקסט הזה אלא ברפרוף, ואחרי כתיבת התגובה)
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285508
כן, אבל כידוע יש דרך למנוע את התהליך הזה: כל בעל חשבון בנק חותם על הצהרה כי הכסף שבחשבון הוא ממקורות חוקיים למהדרין, וכמובן שאיש לא יעיז לחתום על הצהרה כזאת אם היא שיקרית.
And lying she knew was a sin 285519
The Glorious Loyalty Oath Crusade 285521
ויקום המלפפון וישקה את הגנן 285537
תגובה 210378 תגובה 206206
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285788
האם הזוכה המקורי בלוטו לא עשוי להידרש להסביר מהיכן הכסף? או שהרעיון הוא שאותו אף אחד לא ישאל, כי הוא לא יעד של המשטרה?
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285791
כן, זה הרעיון. במיוחד כשהזוכה מקבל את העודף במזומן.
החברה הטובים 285876
אה, זה יפה, לקבל מיליון במזומן מהמאפיה. אחר כך הם בטח מזהירים אותו שיש הרבה גנבים בשכונתו, ושבמקרה הם מכירים שרות שמירה טוב, אם גם לא זול.
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285864
ניחא יעד, מישהו יודע אם זו עבירה פלילית בכלל ?
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285875
אולי אפשר לדחוף את זה תחת "עשיית עושר שלא כדין"? (תגובה 258237; נשמע לי מין חוק כזה שבו, אם קיבלת כסף, חובת ההוכחה היא עליך. אבל גם אני לא עורך-דין.)
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 285919
אני מניח שזו עבירת מס, בעיקר.
אפשר לבקש הסבר על מה זה הלבנת הון? איך זה עובד? 286099
וכמובן שהדברים יכולים להיות מסובכים יותר. לפני כמה שנים תכננתי לפתוח עסק מסוג כזה או אחר ומנהלת הבנק שלי המליצה לי להציג את התכנית בכנס ''נשים בנות מיעוטים יזמות'' כזה או אחר (בתור מהגרת, יש לי מעמד אוטומטי של ''מיעוטים'' לצרכים מסויימים, מוזר אבל שימושי). אחרי ההצגה פנו אלי שלושה בחורים חביבים ממוצא אירופאי כזה או אחר, הושיטו לי כרטיסי ביקור מכובדים במיוחד והציגו את עצמם בתור נציגים של קרן הון סיכון מסויימת שיתכן שיהיה לה עניין בהשקעה צנועה בעסק.

בסופו של דבר העסק לא הוקם (לא ברור אם בגלל היותי סוציאליסטית עצלנית ודכאונית או בגלל שמצאתי דברים קלים ורווחיים יותר לעסוק בהם), אבל לפני כמה חודשים קראתי שנחקרים חשדות לכך שמרבית הכספים בקרן מקורם בעסקי אחת ממשפחות המאפיה. הרבה פחות מובהק ממישהו שבא לתת לך מיליון שקל תמורת זכייה של תשע מאות אלף...

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים