הלך לעולמו סטיב ג'ובס 3389
סטיב ג'ובס, ממייסדיה של חברת אפל והמנכ"ל שלה ב-‏14 השנים האחרונות נפטר אתמול ממחלה. ג'ובס נולד ב-‏1955 לאם אמריקאית ולאב ממוצא סורי ואומץ על־ידי פול וקלרה ג'ובס. בגיל 17, למרות אמצעיהם הכלכליים המוגבלים של הוריו, הוא נשלח ללמוד בקולג' יוקרתי אך פרש לאחר סמסטר אחד, כדי להקל את העול הכלכלי על המשפחה, על־פי דבריו.

בשנת 1976, ביחד עם סטיב ווזניאק ורונלד וויין הקים ג'ובס את חברת אפל. באותה שנה הושק המחשב הראשון של החברה – Apple I. בשנת 1984 השיקה החברה את המקינטוש, המחשב הראשון עם ממשק גרפי שהצליח מסחרית. בשנה שלאחר מכן, לאחר שאולץ לעזוב את החברה, רכש ג'ובס את חברת פיקסאר והפך אותה לחברת האנימציה המובילה בעולם.

ב-‏1997 חזר ג'ובס לנהל את אפל ושנה לאחר מכן הציג את המחשב האישי iMac, שבישר את תחילתה של מהפכת העיצוב והשימושיות במוצריה הבאים של החברה, מהפכה שחילחלה במהירות גם למתחריה. ב-‏2001 הוצג ה-iPod שנחשב לפריצת דרך בתחום נגני ה-mp3 ומיליוני יחידות ממנו נמכרו מאז. ב-‏2003 נפתחה חנות המוסיקה הדיגיטלית iTunes שאיפשרה לרכוש באופן חוקי ובפשטות מוסיקה. ב-‏2007 הוצג הטלפון החכם iPhone, שקבע גם הוא סטנדרטים חדשים בתחומו וב-‏2010 הוכרז מחשב הלוח iPad, שיצר קטגוריה חדשה בעולם המיחשוב הנייד.

באוגוסט 2011 פרש ג'ובס מתפקידו תוך שהוא מסביר כי הוא "אינו יכול עוד לעמוד בחובות ובציפיות כמנכ"ל אפל". עם מותו, חמישה שבועות לאחר מכן, ספדו לו רבים בינהם הבימאי סטיבן ספילברג, שרואה בו את הממציא הגדול ביותר מאז תומס אדיסון, מייסד מיקרוסופט ביל גייטס, שעוד דורות רבים, לדבריו, יושפעו מיצירתו של ג'ובס, וכן נשיא ארצות הברית ברק אובמה שכתב שג'ובס הפך את מהפכת המידע לא רק לנגישה, אלא גם לאינטואיטיבית ומהנה ושהוא שינה את הדרך בה כל אחד מאיתנו רואה את העולם.
קישורים
דיווח ב-TheMarker
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

אפילו לא תגובה אחת? 583856
בזעת אפיך תאכל לחם עד שובך אל האדמה, כי ממנה לקחת, כי עפר אתה ואל iFar תשוב.
אפילו לא תגובה אחת? 583860
נראה לי שהנושא כבר נטחן מכל כיוון בכל מדיה אפשרית.
אפילו לא תגובה אחת? 583874
זה הדבר שהכי הפתיע אותי בידיעה הזאת. הייתי סקרן לראות תוך כמה זמן יתחיל כאן דיון בעניין. להפתעתי לקח המון זמן (כבר שלושה ימים) ועוד לא התפתח כאן דיון כלל.

בהתחשב בפועלו של האדם ובסיפור חייו יוצא הדופן חשבתי שהליכתו בדרך כל בשר תעורר קצת יותר גלים בשלולית שלנו.
אפילו לא תגובה אחת? 583940
מה יש לומר, ובעיקר להתווכח?
התגובות על מותו מתאימות יותר לטוקבק מאשר לדיון.
ככל שאני לומד יותר על האיש ומעלליו אני רק מעריך אותו יותר. ג'ובס הצליח לדחוס שתי עלילות לתוך חייו, שכל אחת מהם לבדה היתה מקנה לו מקום מכובד בספרי ההסטוריה. העלילה הראשונה היא סביב הולדת המחשב האישי. את הסרט "הפיראטים מעמק הסיליקון" ראיתי מזמן ואהבתי. הכרתי את הסיפור מקודם (מכרתי מחשבים אישיים בשנות השמונים) אבל הסרט חידד לי אותו. ג'ובס היה אחד הכוחות המניעים הראשיים בתהליך ששם פיסי על כל מכתבה בעולם תוך שני עשורים.
העלילה השניה היא הסיבוב השני שלו באפל והפיכתה מיצרנית נישה מקרטעת למעצמה שהיא היום. בין לבין הוא עשה "אתנחתא" בפיקסאר ששווה גם כן חיים שלמים של מישהו.

הויכוח אפל נגד וינטל שייך להיסטוריה. בסך הכל גייטס וג'ובס לא היו כל כך שונים זה מזה. ומסלוליהם הצטלבו יותר מפעם אחת. אולי אפל נגד גוגל היה ויכוח יותר מעניין אלמלא פטירתו של ג'ובס. מעניין היה לשמוע את אריק שמידט מדבר על ג'ובס בתכנית של צ'רלי רוז (ערוץ בלומברג) לזכרו.
אפילו לא תגובה אחת? 583943
במקום טוקבק, משהו שקיבלתי בדואר:

Ten years ago we had Steve Jobs, Bob Hope and Johnny Cash. Now we have no Jobs, no Hope and no Cash.

אפילו לא תגובה אחת? 584007
זה היה מאוד מצחיק אם זה לא היה מתמצת במדויק את הכתבה מהפינגטון פוסט שמצוטטת בדה מרקר
אפילו לא תגובה אחת? 584008
דווקא מדברים שם על יותר jobs.

מצד שני, יש גבול לכמות בשורות ה-Job שצריכים לשמוע.
אפילו לא תגובה אחת? 584186
באמת בכלכלה העולמית כבר שלוש שנים עוד זה מדבר וזה בא.
הדרך המקובלת 583875
ללא מחלוקות, יש לציין.

ומתוך ההספד/סיכום של יובל דרור:
לג'ובס היו הרבה סודות - אבל את הסוד האמיתי חשף הוא עצמו בסרט דוקומנטרי על עמק הסיליקון, ששודר באמצע שנות ה-‏90. בסרט התייחס לארכי-אויבת שלו, חברת "מיקרוסופט", ואמר: "הבעיה היחידה שלהם היא, שאין להם טעם. פשוט אין להם אפילו שמץ של טעם". [...] בעולם שבו כל מכשיר אלקטרוני מגיע עם מדריך הפעלה שעוביו אינו מבייש רומן ממוצע של דוסטוייבסקי [...], המוצרים של "אפל" נצצו בפשטותם .[...] לא היה לו שום כבוד ל"דרך המקובלת" לעשות דברים. הסיבה לכך פשוטה: "הדרך המקובלת" מובילה ל"מוצרים המניחים את הדעת"; ואם היה משהו שהדיד שינה מעיניו, הרי זו המחשבה שהוציא מתחת ידיו מוצר מניח את הדעת.
הדרך המקובלת 583948
זה בעיקר משום שלא נעים לדבר סרה במתים מייד אחרי מותם. י. גורביץ, למשל, שובר את השורה:
"סטיב ג'ובס מת מיליארדר, מהסוג שלא נתן שנקל – עד כמה שידוע – לצדקה. הוא היה מנכ"ל דורסני של חברה חסרת מעצורים, שעשה את הונו בין היתר מעבודת ילדים ומניצולם של עובדים בעולם השלישי. יותר מתריסר עובדים של פוקסקון קפצו אל מותם בסדנאות היזע שלו, וקצת פחות אנשים הזילו דמעה על חייהם שנקטעו בגיל צעיר. לעזאזל, לרוב האנשים אין מושג איך קוראים להם. והם לא הורישו מיליארדים לילדיהם. הם היו שמן על גלגלי המהפכה של אפל, עיכוב קצר בהעברת המזומנים לחשבון הבנק של ג'ובס....
לא מדובר בתומס אדיסון, שהפך את החשמל למוצר להמונים. לעזאזל, לא מדובר אפילו בביל גייטס, האיש שהפנאפלים אוהבים לשנוא. גייטס מכר מחשבים להמונים והכניס מחשב לכל בית. המוצרים של ג'ובס תמיד היו מיועדים לאליטה, או לפחות לבני המעמד הבינוני-גבוה. גייטס, בניגוד לג'ובס התחייב לתת מחצית הונו ויותר לצדקה. בפרפרזה על ג'ון סטיוארט, בזמן שהמשטרה פרצה דלתות בסן פרנסיסקו בחיפוש אחרי האייפון 4 האבוד של ג'ובס, גייטס התעסק במשהו שולי כמו חיסול היתושים והקדחת."
הדרך המקובלת 583950
נראה לי שדווקא די אופנתי לשנוא את תומס אדיסון בשנים האחרונות. מי שהפך את החשמל למוצר להמונים לא היה בדיוק הוא אלא טסלה ווסטינגהאוס. אדיסון היה ממציא שהתפרנס גם מניצול המצאות ממציאים במעבדותיו.
הדרך המקובלת 583951
אף אחד לא היה מתחבר לרשת החשמל של וסטינגהאוס אלמלא אדיסון.
הדרך המקובלת 583958
הוא גם קידם את הכיסא חשמלי [ויקיפדיה].
הדרך המקובלת 583959
אבל הוא לא היה מקדם אותו אלמלא טסלה (וחוץ מזה, זו סתם דוגמה של חיבור אנשים לרשת החשמל).
הדרך המקובלת 583960
מתחרה לא מצדיק את מה שהוא עשה והסוגריים זה האנדרסטייטמנט של השנה.
הדרך המקובלת 583952
כולם מזכירים את הכריזמה הבימתית הפנומנלית של ג'ובס. מה אני אגיד לכם, יצא לי (כמעט במקרה) לראות אותו מדבר ומדגים טכנולוגיה על במה, ממרחק של פחות מעשרה מטרים, ולא נפלתי מהכיסא. נתקלתי כבר במרצים ''רגילים'' שהרשימו אותי יותר.
הדרך המקובלת 583977
אין לי מושג איך התגובה שלך הובילה אותי לקטע שסימנתי פעם בספר של אלן בלום ''בחברה האמריקאית יש תופעה של ריצה מטורפת לייחודיות אישית, וכשמשהו מתקבל כסממן מייחד, הוא נארז כך שכולם יכולים להרגיש חלק ממנו''.
הדרך המקובלת 583997
כמו בסרט הישן ''ישו כוכב עליון'', שבו ישו מטיף להמונים ''אתם אינדיווידואליסטים'' והם עונים פה אחד ''אנחנו אינדיווידואליסטים''...
הדרך המקובלת 583999
ניטפוק: הבעיה שם אינה האטומיות אלא השונות: תגובה 118979
הדרך המקובלת 584002
התכוונת לבריאן כוכב עליון שהיה פרודיה על המחזמר ישו כוכב עליון.
הדרך המקובלת 583965
אדיסון? התכוונת לטסלה אני מניח?
הדרך המקובלת 583970
התכוונתי לגורביץ, כתבתי גורביץ, וציטטי את גורביץ. אם אתה לא יודע, הסימן המוזר הזה שמופיע התחילת הציטוט - '' - קוראים לו מרכאות והוא אומר שמה שמופיע אחריו הוא ציטוט (ניקוד, כדאי להכיר לפני שממהרים להגיב).
הדרך המקובלת 583973
מי זה גורביץ? מאין לי שאינכם אחד?
הדרך המקובלת 583974
יוסי גורביץ: מי שכתב את הכתבה המקושרת. איך אתה יודע שאינו האלמוני? שאלה טובה. אבל מה זה משנה לך? (אתה יכול להוכיח שאני לא יוסי גורביץ?)

כאמור, כבר הביעו כאן תמיהה לגבי טסלה לעומת אדיסון בהערות לאותה כתבה. יש לך הערות אחרות? אתה יכול גם לשלוח שאלות ישירות ליוסי גורביץ בכתובת הדואר שמופיעה בכתבה.
הדרך המקובלת 583980
לא בטוח שאוכל להוכיח, אבל יש לי מספיק ראיות תומכות.
הדרך המקובלת 583987
גורביץ הוא היסטוריון. הוא כותב טור יומי בנושא טכנולוגיה.

זו הערה די עצובה על מצב העיתונות בארץ בכלל, ובתחום הטכנולוגיה בפרט.
הדרך המקובלת 583975
כשיש טקסט כחול (או סגול) עם קו מתחתיו וכשאתה עובר עליו עם הסמן הסמן משנה צורה (בדר"כ לסימן של יד) זה סימן שהטקסט הזה הוא "קישור", ועל מנת להבין למה הוא מתייחס כדאי ללחוץ עליו. למשל, אם תלחץ על זה תוכל ללמוד עוד פרטים ואם תלחץ על זה תוכל אולי להבין איך אתה נשמע. אינטרנט, הדבר הבא אחרי ניקוד שכדאי לך ללמוד.
הדרך המקובלת 583981
איך הקישור להודעה שלך עוזר לי להבין איך אני נשמע? אולי השליטה שלך בטכנולוגיית הקישורים לא כה מזהירה כפי שניסית להציג?
הדרך המקובלת 584004
וצ'רצ'יל היה שיכור רע מזג. אז מה?
ג'ובס, בסופו של דבר, השפיע על החיים היומיומיים של כולנו יותר מכל דמות בודדת אחרת בענף. מה שמפליא היה שהוא עשה את זה יותר מפעם אחת.
הדרך המקובלת 584005
יותר מכל דמות אחרת בענף? כאן אתה כבר מתחיל להכנס לתחרות.

לדוגמה, אתה מגזים מאוד בחלקו בהכנסת המחשבים האישיים לבתיהם של אנשים. אתה לא נותן קרדיט לאנשים מזירוקס. אז אם לא להם, למה לאפל כן? צריך לזכור שבסיבוב הראשון ג'ובס הקים את אפל (ביחד עם עוד איזה סטיב אחר), זז קצת הצידה, חזר שוב קדימה עם פרויקט ליסה ועם מקינטוש (הוא ניהל, היו עוד כמה שותפים להצלחה), ואז (לאחר כמה שנים) עף משם.

המקינטוש מעולם לא הצליח לתפוס נתח שוק רציני ונשאר מחשב אליטיסטי. המהפכה התחוללה בין השאר בגלל שיבמ פתחה בטעות את השוק לאחרים. הוא לא היה מי שהכניס מחשב לכל בית.
הדרך המקובלת 584010
נו, אז תן דמות אחרת. טורינג? פון ניומן? ווס קלארק?
לא ולא. ג'ובס עומד על מדרגה גבוהה יותר בפודיום.

בסיבוב הראשון התכוונתי יותר לאפל II מאשר למק ולליסה.
גם סוני חידשה המון חידושים משנות השבעים - מהווקמן, ה CD והדיסקט 3.5" וקלטות בטאמקס :) ועד הפלייסטיישן. אבל לסוני אין מזמן את הדמות שכל כך מזוהה עם החברה.
הדרך המקובלת 584016
ביל גייטס?
הדרך המקובלת 584188
ביום יום שלנו מי שלטעמי הכי השפיע במסגרת מערכת ההפעלה הוא דווקא בריאן אינו
הדרך המקובלת 584019
יותר מאלן טיורינג [ויקיפדיה] וג'ון פון ניומן [ויקיפדיה]? לפי מה אתה מדרג בפודיום הזה?
הדרך המקובלת 584189
לפי תגובה 584004
הדרך המקובלת 584038
העניין הוא שאם אפל לא היו מצליחים לפרוץ את גבולות הנישה הטכנופילית עם האפל][ ולמכור אותו גם לאנשים רגילים אז יבמ אולי בכלל לא היו מנסים להכנס לשוק המחשבים הביתיים

ביל גייטס חייב את קיומו לרצון של יבמ להכנס לשוק שלא היה קיים לפני שג'ובס יצר אותו

אותו דבר עם האייפון

לפני שהוא הופיע הסמארטפונים היו חלק קטן משוק הפלפונים ואילו עכשיו אף אחד לא קונה יותר פלפונים שאינם דמויי אייפון
הדרך המקובלת 584051
אפל היו מי שפרצו את הנישה? או שאולי מי שפרץ את הנישה היה ויזיקאלק (וגליונות אלקטרוניים שבאו בעקבותיו), שאילץ אנשי עסקים להשתמש במחשבים?
הדרך המקובלת 584054
לפי Wikipedia:
The first successfully mass marketed personal computer was the Commodore PET introduced in January 1977. It was soon followed by the TRS-80 from Radio Shack and the popular Apple II

כך ש- Apple היו, לכל המוקדם, השלישים (שלישיים?) בתור, וודאי שלא פרצו שום נישה שהיא.
אם כבר, הכבוד הזה צריך להישמר עבור ה- Commodore 64 האלמותי, שהיה המחשב הנמכר ביותר לזמנו, ואולי בכלל.
הדרך המקובלת 584067
אף אחד? ברצינות?
הדרך המקובלת 584183
הוא התכוון אפחד. יצא לו טעות.
הדרך המקובלת 584257
על מה אתה מדבר? גם בשנה הכי טובה של אפל הם לא היו יותר מ20% משוק הסמארטפונים העולמי (להבדיל מהאמריקאי, שם הם הגיעו לקרוב ל30%, או הישראלי).

ובמאי 2011, סמארטפונים היו עדיין רק 55% מהשוק האמריקאי (קרי בשאר העולם הטלפונים הרגילים עדיין שולטים).

הדרך המקובלת 584289
המגמה חזקה וברורה. החדירה מטורפת. הסמארטפונים- מוצר בן 4 בסך הכל- יהפכו לרוב בעתיד הבכלל לא רחוק.
הדרך המקובלת 584290
סמארטפון הוא לא מוצר בן 4 שנים‏1, iPhone הוא מותג בן 4 שנים שנכנס לתחום קיים וצומח בטירוף וכשום שלב לא הצליח לעבור את ה-‏30% (שזה מרשים, אבל בכל זאת גוגל הצליחו לעבור את זה בשנתיים).

1 הראשון יצא ב-‏92, השם בשימוש מאז 97...
הדרך המקובלת 584328
ארבע שנים, ארבע עשרה שנים. אני מדבר על טלפונים עם מסך מגע, קישוריות לאינטרנט ואפליקציות יעודיות להורדה.
תכלס הם הולכים להיות רוב ממש בקרוב או לא?
הדרך המקובלת 584333
הטלפון החכם עם מסך מגע, גישה לרשת ואפליקציות להורדה הראשון יצא בשנת 2000 (R380). החידושים של האיפון היו במסך מגע הקבלי (שמאפשר כמה נקודות מגע במקביל, ולא מחייב שימוש בכח מצד אחד, ומחייב שימוש באצבעות בלבד מצד שני), בחנות האפליקציות המרכזית וביחס הפריימים לשניה חסר התקדים. אמנם חידושים, אבל מזה ועד "מוצר בן 4 שנים" עובד עולם ומלואו.
הדרך המקובלת 584383
אז אם לסכם את מה שהבנתי, המגמה של העצמת הטלפון הסלולארי היתה קיימת עשר שנים לפני האייפון אבל המוצרים המתוחכמים יותר לא תפסו חזק.
באה אפל ויצרה מכשיר שאמנם היו בו חידושים אך לא מהפכה טכנולוגית ולעומת זאת כן יצר מהפכה בחווית המשתמש, והטיס את השוק הזה לשמים.
אם לקשר את זה לנושא "גדולתו של סטיב ג'ובס" אני חושב שלו הייתי יושב בדירקטוריון של אפל וצריך להצביע בעד הפיתוח של מכשיר כזה, הייתי יותר מאשר מרים גבה. אחרי ההצלחה של האייפוד אולי זאת היתה צפרדע שהייתי מצליח לבלוע, אבל זו בהחלט היתה (עוד) קפיצה נחשונית.

גם האפל II בזמנו לא המציא שום דבר מהותי. הגאוניות ההנדסית של ווזניאק הצליחה לדחוס את כל המרכיבים יחד בעלות סבירה, ככה שאפל הרוויחה על המכשירים שמכרה. השימוש בחריצי הרחבה, חיבור לטלויזיה וכמובן מקלדת היה קיים במכשירים קודמים, אבל האפל נתן חבילה מרשימה מאד במחיר סביר, ועד שהקומודור 64 עשה את זה יותר טוב הוא היה המלך.
הדרך המקובלת 584397
לא, אני לא חושב שאפל ''הטיסה את השוק לשמים'' הגדילה היתה באותה עוצמה לפני ואחרי. מה שאפל הטיסה לשמים זה את כמות ההתייחסות בתקשורת.
למה היית מרים גבה, יש כאן שוק שגדל באופן מפחיד, אתה חברת הגאדג'טים הגדולה בארה''ב, לא סביר שתנסה להכנס אליו. מה גם שבארה''ב השוק נשלט על ידי חברה קנדית שלא יודעת מה לעשות עם ההצלחה. באירופה השוק נשלט על ידי חברות נורדיות שמנסות לדחוף מחשבים לכיס של האנשים. נראה לי כמו החלטה כמעט מתבקשת.

אפל, כזכור, תמיד היתה במקום השלישי בשוק הסמארטפונים. ממש לא מלך.
הדרך המקובלת 584401
אה, ושכחתי להזכיר, לא רק בתקשורת גם ברווחים ובערך המניה הוא היה מלך, ואילו הייתי יושב בדירקטוריון של אפל זה מה שהיה מעניין אותי. העובדה שגוגל הצליחו להגיע לשליטה בשוק בתקופה כל כך קצרה, אבל דווקא אפל היא המרוויחה הגדולה היא ללא ספק הגאונות של ג'ובס, וכמי שיושב בחבר המנהלים (הלוואי) אין לי מה להגיד חוץ מתודה.
הדרך המקובלת 584514
>>נראה לי כמו החלטה כמעט מתבקשת

היום. אבל זה מה שהיית מציע לאפל לפתח בשנת 2005 אחרי הכשלון המוקדם שלהם בתחום עם הטלפון איפוד?
לקח להם שנתיים ו 150 מיליון דולר. זה לא טריויאלי. ראה כתבה מויירד

>>מה גם שבארה"ב השוק נשלט על ידי חברה קנדית שלא יודעת מה לעשות עם ההצלחה

פה אני מסכים איתך. האיכות העסקית של המתחרים - גם רימ וגם מוטורולה- לא היתה מהמשובחות. נוקיה אז עוד הייתה בסדר.

>>ממש לא מלך

התיחסתי לאפל II שהיה המלך בזמנו (לפחות עד הופעת הקומודור 64).
הדרך המקובלת 584528
כן. אולי סיפור קצר: ב-‏2006 החברה שעבדתי בה עמדה בפני סגירה. זאת היתה הפעם הרביעית ברציפות שזה קרה. אמנם קיבלתי את כל המשכורות והתנאים ולא התקשתי למצוא עבודה אף פעם, אבל בכל זאת, זאת מכה לא קטנה לאגו שלך כמפתח לגלות שהמוצר עליו עבדת נסגר בלי שאף משתמש נגע בו. ואז, קיבלתי הצעה לעבור לתחום הסמארטפונים. אני לא ידעתי כלום על התחום, הנייד שהיה לי היה זה שהיה הכי זול בחנות, אני אפילו לא יודע מי הייצרן שלו. הרעיון של להכניס מחשב לכיס נראה היה לי מגוחך, מי יקנה מחשב נייד שיכול לעשות פחות ממחשב נייד ופחות שמיש ממחשב נייד? כמו שאמרתי, המצב שלי אז היה רגיש, ולהבדיל מבדרך כלל רציתי כן להיות מעורב בפיתוח מוצר שמישהו ממש ישתמש בו.ההימור נראה לי מפחיד אבל אז הראו לי את הגרפים (שהבאתי קודם) ואת התחזית שעד 2009 ימכרו יותר סמארטפונים ממחשבים רגילים, תחזית שנשמע לי מגוחכת אבל הסתמכה על נתונים אמיתיים (והרבה אופטימיות). אז, הנה, אני הימרתי אז על ההצלחה של הסמארטפונים, כמו ההנהלה של אפל. וכמוהם, גם אני לא טעיתי, אני חושב שזאת היתה החלטה מתבקשת. ההצלחה לא היתה הכרחית (HP הפסידו הרבה כסף) אבל חברה כזאת לא יכולה לא להרשות לעצמה לא להכנס לתחום כזה כמו שגוגל לא יכולה להרשות לעצמה לא להתחרות בפייסבוק.
הדרך המקובלת 584784
אוקי.
ויצא שסטיב ג'ובס ניהל את אפל בשתי תקופות מאוד מוצלחות, שביניהן החברה הגיעה לעברי פי פחת.
מזל?
הדרך המקובלת 584794
כמו כל ההצלחות, שילוב של מזל וכשרון (שגם הוא, בסופו של דבר, מזל). אף אחד לא אומר שג'ובס לא היה מוכשר, רק שבין מנהל מוכשר לבין בן האלוהים יש פער קטנצ'יק, ולפעמים נראה שחלק גדול מצרכניו/מאמיניו מתייחסים אליו כמי שנמצא הרחק בצד הלא נכון של הפער.
הדרך המקובלת 584806
כבר עברו שלשה ימים והוא (עוד) לא קם לתחיה. אז במועד א' לבחינות בן האלהים הוא נכשל.
ואני רק אמרתי שהוא השפיע על חיי היום יום שלנו יותר מכל דמות אחרת בענף שלו.

גילוי נאות:
מעולם לא רכשתי מוצר של חברת אפל. פעם קיבלתי במתנה איפוד שאפל זעיר מהדור הראשון והעברתי אותו לאחיין שלי, שהשתמש בו שנים בהנאה מרובה.
הדרך המקובלת 584808
כמי שדווקא מחזיקה ברשותה מוצר של אפל‏1, השפעתו על חיי שולית ומינורית.

1 נישא מק‏2. במקביל לנייח פיסי.
2 זה ממש קשה לתכנן את המוצר כך שקיצורי הדרך יעבדו גם בעברית, לא רק באנגלית? די מייגע לעבור כל פעם שפה רק בשביל קיצורי דרך!
הדרך המקובלת 584810
השימוש בעכבר, למשל.
את לא משתמשת בעכבר מחשב ביום יום?
הדרך המקובלת 584812
למעשה, לא.
אני משתמשת בלוח גרפי.

וואקום בלע"ז.
הדרך המקובלת 584818
אני לא משתמש בעכבר עם כפתור אחד. אפל העתיקו את העכבר מזירוקס, והעתיקו גרוע.

זירוקס אמנם לא הצליחו למכור, אבל הם הצליחו להדגים לאחרים איך צריכה להראות תחנת עבודה. לדוגמה, כבר בשנת 1982 היתה לחברת סאן תחנת עבודה עם ממשק גרפי (עוד לפני NeWS ו-X11). ולא, לא היה להם עכבר עם כפתור אחד (נדמה לי שכבר אז היו שלושה).

גם לא בכל סביבות העבודה הגרפיות למחשבי PC שהחלו להווצר באמצע וסוף שנות השמונים היה תמיד עכבר של שני כפתורים.

לכן לא נראה לי סביר להגיד שהעתיקו את העכבר מאפל.
הדרך המקובלת 584826
>>אפל העתיקו את העכבר מזירוקס, והעתיקו גרוע.

ומיקרוסופט העתיקו את החלונות מאפל, והעתיקו גרוע. אז?

הנקודה שלי היתה ונשארה השפעתו הסינגולרית של ג'ובס על דמותם של מוצרי טכנולוגיה. אפל לא המציאה קטגוריות, אבל המוצרים שלה הגדירו את הקטגוריה.

האפל II היה החבילה שהגדירה לקהל הרחב מהו מחשב אישי.
המק היה האחראי הראשי לתפוצת העכברים בעולם בעשרים השנה האחרונות. לפי הדודה- "רק עם יציאתו לשוק של מחשב "מקינטוש" בשנת 1984 זכה העכבר לראשונה להצלחה מסחרית ולאחר מכן הוא הפך לחלק בלתי נפרד מממשק המשתמש הגרפי (יותר מעשרים שנה חלפו, אם כן, מהמצאת העכבר ועד להפיכתו למכשיר נפוץ)"
והאייפון, בלי שהמציא את הגלגל, נשאר קנה המידה מולו נמדד כל סמארטפון.
הדרך המקובלת 584839
אז עכבר לא קיבלנו מאפל. עובדה שאף אחד אחר לא משתמש בכפתור הבודד שלהם.

אפל 2 לא היה המחשב שהגדיר לקהל הרחב מהו מחשב אישי. היו באותו זמן עוד כמה מחשבים אישיים. קשה לדבר באותו זמן על הקהל הרחב. קשה לדבר על השפעה סינגולרית: גם ללא אותו מחשב היתה התקדמות לכיוון של מחשבים אישיים. המאורע הסינגולרי והמוזר באמת הוא כל מה שקרה מאוחר יותר עם IBM שכיוון את השוק לכיוון לא צפוי.

ואפל 2, עם כל הכבוד, אינו יציר כפיו של ג'ובס. הוא תוכנן ע"י סטיב ווזניאק. ג'ובס לא היה המנהל של אפל באותו הזמן. הוא היה מעורב בתכנון ובשיווק. אבל לא צריך להגזים בתפקידו.
הדרך המקובלת 584908
לא מדויק.
האפל הראשון היה יצירה של ווז (ומכר 200 יחידות). האפל II היה ביצוע גאוני של ווז לתכנון משותף שלו ושל ג'ובס.
בשנת 77 היו כל מיני מחשבים ביתיים תרתי משמע. האפל II מכר כ 600 יחידות מתוך שוק עולמי של 40000 יחידות. ב 78 ו 79 טנדי היתה מלכת המכירות בזכות רשת רדיו שאק.
בשנת 1980 זינקו סך מכירות המחשבים הביתיים על פי הערכות לבין 500-724 אלף מכשירים, מהם אפל מכרה כ 150 אלף אפל II, טנדי מכרה כ 200 אלף TRS-80, וקומודור מכרה כ 80 אלף PET. האפל היה יקר כפליים מה PET ופי שלשה מהטנדי. אבל לאפל היה את ויזיקאלק שהפך אותו לשימושי ממש, ולא צעצוע, וחריצי הרחבה ששמרו אותו רלבנטי שנים אחרי שהמתחרים שלו נגרסו.
רק בשלהי 82' תפס ה PC-XT את מקומו של האפל ][ בתור המחשב הביתי ה"רציני", בזמן שהקומודור 64 השתלט על השוק הנמוך.
כך שבמשך שלוש שנים מסוף 1979 ועד סוף 1982 האפל שלט בפלח היקר של השוק ומכר כחצי מיליון יחידות.
הדרך המקובלת 584813
אילו קיצורי דרך לא עובדים בעברית? ובאיזו תכנה?
הדרך המקובלת 584815
פוטושופ.
וכולם:
קומנד S, קומנד C, קומנד V, קומנד D, קומנד Z ורעהו הטוב ממנו - קומנד אלט Z, קומנד T, קומנד W, קומנד ף סופית...
הדרך המקובלת 584817
באמת מעיק. עכשיו אני נזכר שגם אפטר אפקטס העניק לי חוויה דומה על המק.

ניסית להפוך את האנגלית לשפה המובילה במערכת?
הדרך המקובלת 584842
אנגלית זו השפה המובילה במערכת. המחשב נקנה בחו''ל.
הדרך המקובלת 584844
זה מתסכל מאוד. אין לי כרגע מק מתפקד בשביל לבדוק אם אני יכול למצוא פתרון לבעיה, אבל שאלתי כמה מידידי אוהבי המקים. אולי לאחד מהם יהיה פתרון.

אפשר לשאול איזו גרסא של פוטושופ את מריצה?
הדרך המקובלת 584864
CS4.
בדקתי - באילוסטרייטור ובפלאש אין את הבעיה הזו, פשוט משום שהן לא מכירות בקיומה של עברית כלל. שזו בעיה אחרת, כמובן.
מי צריך פלאש? 584866
אל דאגה, הישועה קרובה.
מי צריך פלאש? 584870
בדפדפן המצב הרבה יותר גרוע. נסה קיצורי דרך בג'ימייל כשאתה בעברית... אי אפשר אפילו תיאורטית לגרום לזה לעבוד...
מי צריך פלאש? 584871
שכחת להגיד לה שבגימפ גם אין את הבעיה הזו (כן, נועה, אני זוכר את התשובה שלך לזה).
מי צריך פלאש? 584873
בואו נעשה עסק.
אתם לא תגידו לי שהגימפ תוכנה נוחה, ואני לא אמליץ לכם לכתוב קוד עם הכתבן.
מי צריך פלאש? 584876
כתבן?! באיזה מערכת הפעלה את חושבת שאני עובד?!

(לעצם העניין: אני מכיר גרפיקאים שדעתם שונה, אבל כאמור, אני לא עוסק בתחום וזכרתי את תשובתך הקודמת)
מי צריך פלאש? 584872
ישועה?
הכלים המפורטים בכתבה מועילים לאנשי עסקים, כמובן, ולמתכנתים.
למעצבים אין כאן בשורה גדולה.
הדוגמא שהוא צירף לשימוש בקנווס - הדגים - מרשים זה לא, ובעליל זו לא גרפיקה ברמה משתווה למה שאפשר לייצר בפלאש.
בכל מקרה, את הגרפיקה, עדיין יצטרכו ליצר בתוכנה גרפית כלשהי. נכון, אפשר לעשות בקוד הכל, אבל יצא לי לשבת ליד מתכנת שניסה לעצב בקוד וביקש את חוות דעתי הגרפית. זה כמו לצוד פרפרים עם עיניים מכוסות וידיים קשורות מאחורי הגב.
הפלאש משמשת גם כתוכנת אנימציה. לא כל מה שאפשר לעשות איתה - אפשר לעשות בקוד. כלומר - עדיין יצטרכו להבליע קובץ, אם לא של פלאש אז של תוכנת אנימציה אחרת.

גם אם היתה כאן בשורה למעצבים (ואין, למזלי) - ללמוד תוכנה חדשה על כל שטיקיה רק כדי שאני לא אצטרך להחליף שפות כשאני עובדת על הנישא‏1? לא רעיון טוב. אגב, בפיסי כל הבעיות הללו לא קיימות. רק במק המהולל, שמסיבה לא ברורה מעצבים מהווים חלק ניכר מהמשתמשים בו.

1 דבר שהתחלתי לעשות רק לאחרונה, כשהפוטושופ שלי על הפיסי התחיל לדרוש משאבים מוגזמים משל היה פועל נמל או מנכ"ל חברה, והתקנה מחדש הקלה אמנם, אבל לא פתרה את הבעיה סופית.
מי צריך פלאש? 584874
הסיבה די ברורה, הוא הרבה יותר יפה.
מי צריך פלאש? 584881
מעצבים צריכים להיות ערים גם לנושא השימושיות...

___________________
בהיותי סטודנטית, כו-לם‏1 בשכבה שלי קנו מק נייח. אז אלה היו ה-G3. הם באו יחד עם עכבר עגול, שמעצבי המוצר של אפל החליטו שהוא אמור להיות יותר נוח. ובכן, הוא לא.
בנוסף, אי אפשר היה לגלוש באתרים בעברית. לו היית מעיר למישהו מחובבי המק על העניין, הוא היה מתנפח ואומר "מי גולש בעברית?".
הספקים שלהם בארץ היו ידע, וכספקים יחידים-שהם-גם-חברה-פרטית-ולא-חייבים-שום-דבר-לאף-אחד, הם נתנו שירות נוראי.
שנה אחרי, כבר נכנסו האיימקים, שהם יותר זולים אבל גם יותר חלשים.
ועדיין מרבית האנשים העדיפו לשלם יותר על איימק חלש, מאשר על פיסי חזק שאתה יכול להרכיב כרצונך, ולקבל שירות מאינספור חברות שמתחרות אחת בשניה.

1 טוב, כמעט כולם.
מי צריך פלאש? 584943
תמיד היה אפשר לגלוש בעברית, פשוט היה צריך להתשמש בדפדפן מסויים (וכן, זו בכל זאת הייתה חוויה מעט מעיקה יותר מאשר על פיסי).

בנוגע לעברית באילוסטריטור ופלאש - הגרסאות המזרח תיכוניות לא אמורות לפתור בדיוק את זה?
מי צריך פלאש? 584966
אין לי אותן. אבל הבעיה היא לא עם ההתנהגות של העברית בתוכנות הללו (עד כה זה לא הפריע לי - כאמור, עד לאחרונה זה לא היה מחשב עבודה) אלא עם העובדה שברגע שנכנסים אליהן, אייקון העברית נהיה לא-פעיל, והשפה מתחלפת לאנגלית באופן אוטומטי, ללא אפשרות לשנות אותה.
מי צריך פלאש? 584967
באמת? בגרסאות הישנות שהיו לי היה אפשר לכתוב בעברית (אבל הפוך, מה שהפך את כל העניין לסיוט). עד כמה שאני יודע הגרסאות המזרח תיכוניות מאפשרות כתיבה בעברית.

בכל מקרה, שאלתי, ומסתבר שאכן אין פתרון לבעיית קיצורי הדרך בפוטושופ עם פרישת מקשים עברית. באמת בזיון.
מי צריך פלאש? 584971
כלומר, זה לא עניין של התוכנה, זה דפיקות של המערכת?
אני מתחילה לחשוב שאפל יורים לעצמם ברגל. סתם מחשבה - אם יש כאלה בעיות עם עברית, מן הסתם הן קורות גם בשפות אחרות...

לעברית ההפוכה יש פתרון סביר:
אפשרות נוספת, לפחות בפוטושופ, היא ליבא טקסט שנכתב בגרסת ME, ולכתוב או להעתיק לתוכו את הטקסט שלך.
האפשרות הראשונה נוסתה רק בפיסי, השניה נוסתה גם במק.
מי צריך פלאש? 584975
עד כמה שאני יודע, לא. עברית עובדת יפה מאוד בתכנות שמשתמשות במנוע המלל של המערכת (כמו טקסט אדיט) או בתוכנות שטרחו ויצרו מנוע מלל משלהם שעובד כמו שצריך גם בעברית (כמו ניסוס או מלל) . קיצורי הדרך עובדים בכל התכנות שיצא לי לעבוד עליהן (פרט לאותן תכנות של אדובי שכבר הוזכרו). .

אני חושב שהבעיה בכתיבה בעברית מתרחשת כאשר תוכנה משתמשת במנוע מלל משל עצמה והוא לא בנוי כמו שצריך. די ברור שאדובי יכולה לדאוג שהעברית תעבוד (הגרסאות המזרח תיכוניות עובדות בעברית כמו שצריך) כך שלא ברור לי למה הם לא משלבים בין הגרסאות. הבעיה בקיצורי הדרך היא באג (שאולי נפתר בגרסת ה-ME ואולי לא). ממה שיצא לי לקרוא יש למשתמשים בשפות אחרות בעיות עם קיצורי הדרך בתוכנות של אדובי אבל קל יחסית לפתור אותן.

מצד שני, גם פיילמייקר שהיא תכנה שמפותחת ע"י אפל עצמה זכתה לגרסת ME, כך שאולי הבעיה בכל זאת אצל אפל.

בנוגע לפתרונות בפוטושופ - תודה, אני מכיר פתרונות דומים. למרבה הצער מה שמונע ממני להשתמש במק הוא לא העברית (אני בכל מקרה גר בחו"ל, ואנגלית עובדת נהדר אפילו באופיס למק), הבעיה שלי היא ששתי התוכנות העיקריות שאני עובד איתן פשוט לא קיימות למק.
מי צריך פלאש? 584976
גרסאות נפרדות לעברית? לא עברנו כבר את השלב הזה מתישהו? אבל אולי זה פשוט משהו של אדובי.
מי צריך פלאש? 584977
עברית, ערבית ושאר ירקות. כן, זה באמת קצת מוזר.
מי צריך פלאש? 584995
למה לא משלבים?
* כי זה לא מספיק חשוב.
* כי זה מאפשר למכור גרסאות ME יותר ביוקר.
אגב, צא וראה ש(עד כמה שאני ראיתי) לא ניתן לרכוש את גרסאות ה-ME באתר אדובי.

מה שנראה לי מוזר - אין שום סיבה, על פניו, שמשתמש בגרסה רגילה לא יוכל להפעיל את קיצורי הדרך שלא באנגלית. הבעיה לא קיימת בפיסי, כך שנראה לי שהפגם הוא באפל.

________________
באופן אופיס במק, כמה שהיא תוכנה מחורבנת, גם העברית עובדת.
מי צריך פלאש? 585020
כן, אלו סיבות אפשריות, אבל מעצבנות. כי יצרני תכנה אחרים דווקא מאפשרים תמיכה בעברית בלי לשגע את המשתמש.
אני חושב (אבל לא בטוח) שאת גרסאות ה-ME מעולם לא היה אפשר להשיג דרך האתר של אדובי. יש איזה אתר נידח אחר שדרכו אפשר להזמין את הגרסא הזאת.

אכן אין שום סיבה שבעולם שקיצורי דרך יעבדו בכל שפה שהיא. מכיוון לא זכור לי שנתקלתי בבעיה במוצר שאינו של אדובי, אני נוטה לחשוב שהבעיה היא בצורה שבה הם מפתחים על מק, ולא אצל אפל. אבל מי יודע.

נכון באופן אופיס העברית עובדת, גם בניסוס (שבעיני היא אלטנרטיבה עדיפה בהרבה).
מי צריך פלאש? 585034
nisus?
תודה. אחפש.
מי צריך פלאש? 585036
מצד שני, אם את רוצה לתמוך באייל לשעבר, נסי את מלל.
מי צריך פלאש? 585069
כן - nisus. בעיני זה יופי של מעבד תמלילים. אבל... הוא לא במאה אחוז תואם לוורד. הוא פשוט נוח וקל לשימוש.
מי צריך פלאש? 585070
זה בסדר. גם אופן אופיס לא.
הדרך המקובלת 584811
אני לא חושב שזה נכון, לא על החיים שלי בכל אופן. אם מדברים על ענף ההיי טק, אז ביל גייטס, לינוס טורבאלדס, טים ברנרס-לי, מרטין קופר, דאגלס אנגלברט, דניס ריצ'י, שון פנינג, טריפ הוקינס, יאמאוצ'י‏1 וכמובן ברין ופייג' השפיעו, כל אחד בנפרד, הרבה הרבה יותר על חיי, ואני מניח שגם על חייך.

1 ההוא שהקים את נינטנדו ואין לי שמץ של מושג איך כותבים את שמו.
הדרך המקובלת 584823
אם עץ נופל ביער הוא משמיע קול של דאגלס אנגלברט.
טים ברנרס לי ודניס ריצ'י - כן, אבל איך שאני רואה את זה -מארק אנדרסן, למשל, יותר.
ומול הרשימה שלך אני מביא את דן בריקלין שלוקח מבחינתי כל אחד מהם באחד על אחד, ובשביל לינוס טורבאלדס אני מביא לך במיוחד את גארי קילדל.
אבל ג'ובס היה המארק אנדרסן גם של דאגלס אנגלברט, גם של דן בריקלין, ואולי גם של גארי קילדל - וזה רק בסיבוב הראשון שלו.

ביל גייטס אכן יצר משהו מדהים שהעולם טרם ראה- אבל בתחום הכלכלה. הוא (האמת האלטר אגו שלו סטיב באלמר) יצר את המונופול הכלל עולמי הראשון.
מהרשימה שלך מרטין קופר מתבלט. אני יכול להציב מולו את אמיר באן כדי להדגים את הנקודה שלי, אבל בעצם דאגלס אנגלברט מדגים את הנקודה שלי טוב יותר.

וחוץ מזה ווזניאק בעצמו אמר
הדרך המקובלת 584856
נכון, גם אנדרסן, קילדל ובריקלין נמצאים הרבה לפני ג'ובס.

ולא, ג'ובס לא היה הבריקלין של אף אחד. נטסקייפ היתה השחקן הראשון (והיחיד לאורך תקופה ארוכה) בשוק. ג'ובס היה שחקן נוסף בשוק צומח, גם במחשבים האישיים וגם בסמארטפונים.

גייטס יצר עוד כמה דברים חוץ ממונופול עולמי (לא אתה זה ששאל אם ההצלחה נובעת רק ממזל?), הוא יצר את מערכת ההפעלה הראשונה (והשניה) שהצליחה להתאים לציבור הרחב גם מבחינת היכולות, גם מבחינת השימושיות וגם מבחינת המחיר. רק היום אנחנו רואים מתחרים ראשונים. ולא פחות חשוב, לחיים שלי לפחות, גייטס הציג סטנדרט חדש (לא במובן שהוא לא היה קודם, אלא במובן בהוא לא היה סטנדרט קודם) לתנאי עבודה למהנדסי תוכנה. עד היום מייקרוסופט נמצאת ברשימת 100 המעסיקים הטובים ביותר (ולא, אפל לא שם, וזה לא במקרה).

לא יודע מה הנקודה שלך עם דאגלס אנגלברט, אבל צפריר נתן לך תשובה טובה, לגמרי לא ברור לי למה אתה מנסה לתת לג'ובס קרדיט על דברים שאין לו ממש קשר להם.
הדרך המקובלת 585203
סטיב ג'ובס לא יצר את ה-iPhone. הוא היה בסה"כ מנכ"ל. המהנדסים של אפל יצרו את ה-FW המוצלח (ה-Cocoa Touch) שהוא סוד ההצלחה של ה-iPhone/iPod Touch/iPad.

זה צורך אנושי (או יש לאמר שריטה עמוקה בפסיכולוגיה האנושית) להדביק פנים להצלחה או כשלון של ארגונים גדולים. הטענה שג'ובס הוא האבא והאמא של ההצלחה של אפל היא חסרת בסיס ומבוססת אך ורק על קישור אסוציאטיבי בין התקופה בה ג'ובס היה באפל לבין ההצלחה של אפל.
הדרך המקובלת 585207
אתה יודע מה עוד אנושי? להביע דעה שסותרת את עצמה, בגלל שיש למביע את הדעה איזו הטיה אישית.

"הטענה שג'ובס הוא האבא והאמא של ההצלחה של אפל היא חסרת בסיס"

"הוא היה בסה"כ מנכ"ל"
הדרך המקובלת 585252
אז כל אחד היה יכול להיות ג'ק ולש ולג'ק ולש בעצמו פשוט היה מזל להיות המנכ"ל בזמן הנכון?
אומר לך בפשטות - פחחחחח.
ודוקא במקרה של ג'ובס ידועה הנטיה שלו להכנס לפרטי פרטים של אפיון המוצר כך שהוא לא היה בסה"כ המנכ"ל.
הדרך המקובלת 584329
אני חייב לומר שאני לא התרשמתי ששוק הסמארטפונים היה קיים וצמח בטירוף לפני הופעת האייפון. הדבר הכי קרוב שיצא לי לראות היה נוקיה כבד ומגושם, ומולו הבלקברי, שאני אישית מעדיף לחזור לעבוד בדוס מאשר להשתמש בו. כן, אנשי עסקים קנו בלקברי אבל המשתמש הביתי העדיף פלאפונים פשוטים (ולדעתי בצדק).

אפל היו הראשונים (עד כמה שידוע לי) שהציעו סמארטפון שהיה קודם כל מחשב ורק אחר כך טלפון. כתוצאה מכך (ומשיווק עצבני) נפתח גם השוק הביתי ואכן, צמח בטירוף.
הדרך המקובלת 584341
המשתמש הביתי העדיף פלאפון פשוט משום שהוא היה יותר זול בהרבה. מאז מחירי החומרה ירדו והביצועים שלה עלו באופן מטורף. בשנת 2000 לא היתה טכנולוגיה שתאפשר לך גישה ל-‏2 ג'יגה במהירות שטלפון חכם זקוק על מנת להראות את הציפורים הכועסות, בטח שלא בגודל שיכנס לך בכיס ובבטריה שתשאר למשך יותר משעה. אבל הגדילה של השוק היא עקבית ומטורפת מאז 2,000. לפי זה ב-‏2002 נמכרו 10 מליון מכשירי סמארטפון וב-‏2007 130 מליון. אם זה לא צמיחה מטורפת צמיחה מטורפת מהיא?

היו, ויש טלפונים שהזכירו מחשבים הרבה יותר מהאי-פון. למעשה, האי-פון בכלל לא מזכיר מחשב, תסתכל על ה-N-900 למשל ותראה מחשב.
הדרך המקובלת 584350
ה-N-900 הוא בדיוק אותו טלפון כבד ומגושם שעליו דיברתי. אם אתה מדבר על מכשיר ששוקל כמו מחשב, ונראה כמו מחשב אז אתה צודק. האייפון הוא לא מחשב. אם אתה מדבר על מכשיר שמסוגל לעשות חלק גדול ממה שעושה המחשב הביתי שלך, אז האייפון הוא מחשב. ו(שוב למיטב ידיעתי) הראשון בתחום.

מסתבר הגדילה של השוק הזה אכן גדולה יותר ממה שחשבתי. האם יש שם איזושהי חלוקה למשתמש משרדי מול משתמש ביתי?

אני חושב שמבחינה טכנולוגית רים, פאלם ונוקיה יכלו בקלות לייצר מכשיר דמוי אייפון הרבה לפני אפל. אבל הן לא עשו זאת, והרושם שלי הוא שהגישה הכללית היתה לייצר פלאפון שמאפשר פעולות מסויימות של מחשב, לעומת הגישה של אפל - לייצר מחשב זעיר שהוא גם טלפון.
הדרך המקובלת 584355
המשקל והגודל הם פונקציה של החומרה והמקלדת. מבחינת העיצוב החידוש הגדול של אפל היה הכפתור הבודד, וכמו בעכברים אף חברה אחרת לא אימצה אותו (ולדעתי הוא מעיד על האופי של המוצרים של אפל, בהם השימושיות מוקרבת על מזבח העיצוב). מה האיפון יכל לעשות שמכשירים אחרים שיצאו לפניו (N95, i600, Pearl, Q...) לא יכלו לעשות? אני לא מכיר חידושים נוספים מהותיים שהאיפון הביא לשוק (מבחינה טכנולוגית) מלבד אלה שפירטתי (וכמובן היה החידוש של ההסכם המבריק שלהם עם AT&T, אבל זה לא הטלפון עצמו).

לפי מיטב זכרוני (גילוי נאות, עבדתי בתחום) בארה"ב רוב מוחלט של השוק היה משרדי (בגלל זה בלאקברי שלטו שם, מס הכנסה לא הכיר בטלפון עם מצלמה כהוצאה מוכרת בלאקברי בכוונה לא שמו מצלמה בטלפונים שלהם) ובאירופה וכמובן ביפאן השימוש האישי היה הרבה יותר נפוץ. כמובן שככל שהחומרה נהפכה לזולה יותר (==>מספר פריימים לשניה גבוה יותר, רזולוציה גבוה יותר, קישור מהיר יותר לרשת) השימוש האישי הפך להיות יותר ויותר פופולרי.

אני לא מבין מאיפה הבאת את ה"מחשב זעיר שהוא גם טלפון", למיטב ידיעתי הגישה של אפל היתה בדיוק הפוכה, לייצר מכשיר מולטימדיה שהוא גם טלפון וממש לא מחשב. הגישה של מחשב שהוא גם טלפון היתה הגישה שנוסתה בחברות אחרות (סוני אריקסון ונוקיה) ולא כל כך בהצלחה.
הדרך המקובלת 584372
מה הוא יכול לעשות שמכשירים קודמים לא יכלו לעשות? לא יודע. מה יכולה חלונות לעשות שאי אפשר לעשות בדוס? ממשק גרפי נורמלי, מסך בגודל נורמלי, יותר תוכנות, יותר עוצמת חישוב, דפדפן שממש עובד (למעט מגבלת הפלאש הארורה, יקח השד את סטיב ג'ובס. אה, כבר לקח), ספר כתובות וטלפונים שעובד בצורה נורמלית (לפחות יחסית לנוקיות שאני זוכר), וכיוצא בזה...

אני חולק עליך (קשות) בנוגע לשמישות של מוצרי אפל. אני חושב שהם אכן מגבילים לעיתים קרובות את היכולת של המשתמש להתאים את המכשיר, את מערכת ההפעלה וכיוצא בזה, אבל בעיני זה יתרון עצום ולא חסרון. הממשקים של אפל אחידים והחומרה מותאמת ספציפית לתוכנה. בעיני זה נוח בהרבה למרות המגבלות האלו. אני בהחלט יכול להבין אנשים שקריטי לדעתם שלמשתמש תהיה היכולת לשנות כל דבר ודבר במערכת. בדרך כלל (מהנסיון הדל והמר שלי עם לינוקס) זה נגמר במסכים אין סופיים, שבהן מופיעות האופציה לפרמט את המחשב, ולשנות את גודל הפונט זו לצד זו כאילו הן שוות ערך בחשיבותן.

זה גם הרושם שאני קיבלתי (אני גר בארה"ב כרגע). אני חושב שהעובדה שהאייפון נוח מאוד לשימוש (וכן, גם אופנתי) היא חלק חשוב מאוד בשינוי המגמה במעבר מהשוק העסקי לזה הפרטי. אבל אני מודה שאין לי סימוכין לזה, זו בעיקר תחושה.

בנוגע למחשב שהוא גם טלפון - זה נראה לי מובן מאליו. האייפון (המקורי) היה טלפון בינוני ביותר, ומחשב יד לא רע בכלל. הוא עשה הרבה יותר דברים (מייל, אינטרנט, עיבוד תמלילים, עיבוד תמונה, משחקים, מוסיקה, וידאו וכו') מאשר כל מכשיר של בלקברי או פאלם שיצא לי לראות. במילים אחרות - אם תיקח לי מחר את הלפטופ ותשאיר לי רק את האייפון, סביר שאוכל להסתדר (לפחות לכמה ימים :)). אם תיקח לי אותם ותשאיר אותי עם בלקברי, אני אוכל לשלוח מיילים נהדרים שבהן אשאל את רים למה לעזאזל שום דבר אחר לא עובד.

אבל, במחשבה שניה, אני מודה שהאייפון אכן מוכוון מולטימדיה הרבה יותר ממחשב רגיל.
הדרך המקובלת 584373
ממשק וגודל מסך זה לא "דברים שהוא יכול לעשות". הממשק הוא עניין של טעם. המסך של האיפון הראשון היה 3.5 אינצ', ברזולוציה של 320 על 480, אותו גודל כמו ה-N900 (למשל) עם רזולוציה נמוכה בהרבה. יותר תוכנות זה בטח לא מה שהטלפון עושה, זה מה שמפתחים עצמאיים עושים אחרי שהטלפון יוצא לשוק‏1. לא היתה לי בעיה עם ספר הכתובות בנוקיות הישנות. (ואם מדברים על דברים שחסרים, סקייפ, הדבר שמאפשר לך לדבר מארה"ב עם חברים בישראל בחינם היה בשאר הסמארטפונים עוד לפני שהאיפון הראשון ולא היה באיפון הרבה זמן). אבל הנקודה היא שאני לא רואה איך הדברים האלה יוצרים "מוצר חדש", היו ויש לאיפון יתרונות על המתחרים שלוף היו ויש למתחרים שלו יתרונות עליו, זה חלק ממהות התחרות, זה לא מוצר חדש, זה מוצר שנכנס לשוק קיים ומצליח לכבוש נישה קטנה ומכובדת בתוכו.

בין המגבלות של אפל לפרעות של לינוקס יש קו ביניים, ווינדוז ואנדרויד, והם באמת מצליחים לכבוש בשווקים הרלוונטים הרבה יותר מאפל. אבל הנקודה שלי היתה אחרת, בעכברים של אפל יש רק כפתור אחד, שאר העולם משתמש בעכברים עם שלוש כפתורים, מנסיוני זה הרבה יותר שימושי ומאפשר לעשות בעזרת העכבר שלוש פעולות שונות בלי להסתמך על זמן הלחיצה או שטויות כאלה. למיטב הבנתי הסיבה היחידה שאפל מתעקשים על העבכר עם הכפתור היחיד היא היופי של המוצר. למיטב הבנתי זה לא המקרה היחיד בו אפל הקריבו את השמישות לטובת האסטטיקה, וזה מאד לגיטימי, יש אנשים שמאד רגישים למכשירים מכוערים ובהחלט מגיע להם מוצרים שהם יהנו מהם, אני לא אחד מהם.

אנחנו פשוט קוראים מחשב לדברים שונים. היה לי N-900 מהעבודה לכמה שנים, זה מחשב. לא רק שאפשר לקרוא מיילים אפשר גם לכתוב (מצטער, אני לא מסוגל להקליד באצבע אחת), אפשר גם לכתוב לקמפל ולהריץ קוד, אפשר אפילו להתחבר למחשר מרוחק בעזרת remote desktop ולעבוד מאמצע שום מקום, אפשר אפילו להחליף את מערכת ההפעלה... אני לא חושב שאייפון יכול לעשות אחד מהדברים האלה היום (אבל אנשים לא רוצים עוד מחשב נייד קטן, יש להם את זה הגדול, בנראה שבגלל זה זה לא הצליח).

1 והסיבה, לדעתי, שאנדרויד מנצח היא שהרבה יותר קל וזול לפתח לאנדרויד מאשר לאפל.
הדרך המקובלת 584379
באיזה מובן ממשק וגודל מסך הם לא דברים שהוא יכול לעשות? ממשק יכול להיות נוח יותר או פחות (אתה יכול לנחש איזה ממשק אני מעדיף) וגודל מסך משפיע ישירות על השימושיות של המוצר. בנוגע לN900 - אולי אנחנו מדברים על מכשירים שונים אחרי הכל. זה שאני מדבר עליו היה עם מסך שחור לבן (כמו כל הנוקיות שלפניו) ועם איכות טקסט ותמונה זהות. היתרון העיקרי בהקשר הזה היה גודל המסך.

תוכנות שרצות עליו זה בפירוש מה שהטלפון עושה (או ליתר דיוק מה שהמחשב עושה). האייפון היה הראשון שאיפשר (או אתה יודע מה, הראשון שהצליח) לפתח כמות עצומה של תכנות. כמעט לכל תכנה שיש לי על המחשב הביתי אפשר למצוא מקבילה לאייפון. יכול להיות שזה סתם צירוף מקרים ובמקביל להופעת מכשיר נוח לשימוש (שמאפשר להריץ את רוב סוגי התכנות), נוצר פרץ של פיתוח סלולרי. סביר יותר שהשניים קשורים זה בזה.

בנוגע ליצירת מכשיר חדש - אתה כמובן צודק. האייפון הוא לא מכשיר חדש. הטכנולוגיות ליצירתו היו קיימות כבר לפניו. ה"חדשנות" שלו היא בשילוב כל הטכנולוגיות האלו על מנת ליצור משהו שהציבור הרחב רוצה להשתמש בו. באופן דומה, גם חלונות לא היתה יצירה חדשה, היו ממשקים גרפים כבר לפניה (זה של המק טוב יותר לטעמי) ובכל זאת חלונות איפשרה "משהו חדש".

על וינדוז אני עובד ביום יום (לצערי). הוא אכן רחוק מאוד מפרעות הלינוקס, אבל (בעיני) רחוק באותה המידה מהמק או האייפון. על האנדרואיד לא יצא לי לעבוד, אבל מהתרשמות חולפת זה נראה לי חלונות שרץ על פלאפון. כלומר, סבך של ממשקים שונים, ואפשרויות התאמות מיותרות. אבל אני באמת מוזר בקטע הזה.

בנוגע לעכבר - אתה צודק שזה מגוחך שעד היום העכברים של המק מגיעים עם עכבר בודד. ניסיתי את העכבר החדש שלהם לא מזמן, והוא בלתי נסבל. אני לא משוכנע שהסיבה היחידה היא אסתטית. יש יתרונות מסויימים לסילוק העכבר ועבודה עם המקלדת במקומו. סתם דוגמאות שהציקו לי תמיד בחלונות - העתק הדבק באמצעות תפריט ימני איטי ומסורבל בצורה קיצונית לעומת שימוש במקלדת. הנטיה של אנשים לפתוח חלון, להעתיק את הקובץ, לסגור את החלון, לחפש את התיקיית היעד, לפתוח אותה, ולהדביק. רק מלכתוב את זה אני מתעייף. וכל זה במקום לגרור את הקובץ ישירות לתיקיית היעד.

אני לא בטוח שאנחנו קוראים מחשב לשני דברים שונים אלא מחפשים חווית שימוש אחרת. אני לא רואה בעיה להקליד בשתי אצבעות באייפון (אני מניח שלא הקלדת על המקלדת הזעירה של נוקיה עם כל האצבעות, או שאני טועה?). אין בעיה להתחבר למכשיר מרוחק למעשה אני מכיר כמה אנשים שעובדים כך באופן קבוע. אכן אי אפשר לקמפל ולהריץ קוד (לפחות עד כמה שאני יודע) ולהחליף מערכת הפעלה... זה עניין ישן עם אפל, ואני נוטה לקבל אותו. הם מתאימים את החומרה שלהם למערכת ההפעלה ולהפך. אני מסכים שזה לא נוח לפעמים.
הדרך המקובלת 584396
ממשק הוא הדרך שבה אתה אומר למכשיר מה לעשות, לא מה שהוא יכול לעשות. גודל מסך הוא לא משהו שמכשיר יכול לעשות, הוא מה שיש למכשיר. ל-N900 (כמו לכל הנוקיות שקדמו לו החל מה9210 שיצא ב-‏2000) היה מסך צבעוני.

כן, הזכרתי את קיומה של חנות קפליקציות מרכזית כרשימת הפיצ'רים שאפל חידשו. פיתוח סלולרי הוא תחום שעולה בעקביות יחד עם גדילת השוק (באופן טבעי) לפני, תוך כדי, ואחרי ההצטרפות של אפל.

לא ברור לי מה זה "שילוב כל הטכנולוגיות האלו על מנת ליצור משהו שהציבור הרחב רוצה להשתמש בו" הציבור הרחב רצה להשתמש בהם גם קודם, ואכן עשה את זה. כזכור, מדובר בשוק שהלך וגדל שנים לפני שאפל הצטרפה, ואפל בשום שלב לא הגיעה ליותר מ-‏30% בו.

איך אפשר לעבוד כחצי מהמסך מכוסה על ידי מקלדת וירטואלית ואתה כל הזמן צריך להסתכל על איזה מקש אתה לוחץ? טוב, זה לא באמת משנה את העיקרון.
הדרך המקובלת 584458
בנוגע לממשק - אני חושב שאתה טועה. הדרך שבה מכשיר מאפשר לך אינטרקציה איתו הוא חלק ממה שהוא יכול לעשות. נכון להיום (וכנראה לנצח) רק לאייפון יש ממשק של אייפון מהסיבה הפשוטה שאפל היא קודם כל יצרנית חומרה, ואין לה עניין לפתח לפלטפורמות אחרות. במידה והייתי יכול להריץ את המערכת של אפל על מכשיר של מוטורולה הייתה לך נקודה.

גודל מסך - בסדר. הניסוח "מה שהוא יכול לעשות" אולי לא קולע כאן. אבל לאייפון היה מסך גדול יותר מלרוב הפלאפונים לפני (אם לא לכולם. אני כאמור לא זוכר מה היה הגודל הפיסי של ה-N900). העובדה שהמסך גדול ואיכותי משפיעה ישירות על איכות הממשק, הגרפיקה של התוכנות, וכמובן על היכולת לנגן סרטים. כך שמבחינתי האייפון "יכול לעשות" או "אפשר לעשות איתו" דברים שלא היה אפשר לעשות עם מכשירים נחותים יותר.

ושאלה כללית - אם האייפון אכן לא במיוחד חדשני, מדוע הוא הפך פחות או יותר לסטנדרט שאליו שואפות יצרניות הפלאפונים? מדוע כל מכשיר חדש נמדד מולו, אם לא בגלל שהוא מציע יכולות שרוב המכשירים לפניו (וגם כיום) לא מציעים? רק בגלל שהוא יפה יותר?

בעיני חנות האפליקציות היא לא החלק העיקרי של העניין (אם כי היא חלק חשוב). העניין הוא שאנשים ממש מפתחים לאייפון. היה לי פעם מכשיר של ARCHOS שהיה עדיף בהרבה על האייפודים של זמנו. הוא יכל לנגן וידאו, ומוסיקה, ולהריץ תוכנות. ממש מחשב קטן. היה לו שוק של בערך עשרים תוכנות. רק בגלל שלא הייתה חנות תוכנות? או בגלל שהיה לא נוח לפתח עבורו תוכנות, היה לו שוק זעיר, והתכנה הסופית נראתה (במקרה הטוב) כמו תכנה לחלונות 3.1?

שוב, מהרושם שלי - הציבור הרחב שאתה מדבר עליו הוא המשתמשים העיסקיים. שוק חשוב וגדול, אבל לא עליו אני מדבר. הבלקברי יכול בעיקר לשלוח אימייל. המשתמש הביתי רוצה "קצת" יוצר מזה.

אפשר לעבוד גם עם חצי מסך מכוסה, זה אפילו קל ונוח יחסית. אבל כן, זה עניין של טעם אישי.
הדרך המקובלת 584465
זאת סמנטיקה. מבחינתי מה שמכשיר יכול לעשות זה האאוטפוט שהוא מייצר, וממשק בהגדרה הוא לא חלק מזה. אין ספק שרק לאיפון יש את הממשק של איפון, זה עוד לא הופך אותו למוצר חדש‏1, גם למכונת הכביסה החדשה שלי יש ממשק שונה ממכונת הכביסה הישנה..

זהו, שלא, לאיפון לא היה מסך בגודל חריג לעומת שאר המוצרים בשוק (העולמי, האמריקאים באמת פיגרו אחרי אירופה שבתורה פיגרה אחרי יפן). המסך הגדול משפיע על הממשק, אבל מה שיותר משפיע, והרבה יותר רלוונטי מבחינת הדיון הוא כמות הפריימים לשניה, וזה בהחלט היה חידוש.

האייפון היה חדשני, היו לו כמה חידושים (פירטתי אותם למעלה) שהפכו אותו למוצר חזק שהצליח להגיע ל20% משוק מאד תחרותי (והביא כמה מתחרים על סף פשיטת רגל). מוצר חדשני הוא לא מוצר חדש‏1. מודל T של פורד היה מוצר חדש, פורד פוקוס היה מוצר חדשני, ואייפון הצליח הרבה יותר מהפוקוס, אבל הוא לא מודל T.

אנשים גם מפתחים לאנדרויד, לחלונות ולסימביאן. אני לא חושב ש-Objective C היא שפת פיתוח קלה, בטח לא בהשוואה ל-java, C# או QT. התחרות היא לא רק בין בלאקברי לאיפון, היא בעיקר בין אנדרויד לאיפון, ובתחרות הזאת, מה לעשות, האיפון מפסיד (אם כי, לדעתי, יש לו מה שאין לאף מתחרה אחר, נתח שוק נכבד שישאר שלו בכל מקרה).

1 תגובה 584289
הדרך המקובלת 584466
בסדר. אני חושב שההבדל בין הממשק של האייפון לבין ממשקים של פלאפונים קודמים דומה יותר להבדל שבין דוס לבין חלונות מאשר להבדל בממשקים בין מכונות כביסה. אבל אולי זה רק עניין של טעם.

אני באמת לא יודע. מהמעט שראיתי בארץ ובארה"ב מעולם לא ראיתי פלאפון עם מסך גדול יותר מהאייפון. מצד שני כבר שנים שלא הייתי באירופה (ומעולם לא ביפן).

מעולם לא טענתי שהאייפון הוא מוצר חדש. אני חושב שהוא מוצר חדשני שיצר מהפכה בתחום. כיום אף אחד לא רוצה סתם פלאפון‏1. עד להופעת האייפון לרוב האנשים שאני מכיר היה פלאפון פשוט. אולי הוא פשוט היה המוצר הנכון בזמן הנכון, ואולי הוא זה שיצר את הסחף. אין לי נתונים לכאן או לכאן.

התכנות שאני ראיתי רצות על חלונות מובייל וסימביאן היו, לרוב, מביכות למדי. האנדרואיד הופיע *אחרי* האייפון. אולי גוגל הייתה מייצרת את האנדרואיד גם בלי החידוש (הממשקי) שהציג האייפון, ואולי לא.

בנוגע לקלות הפיתוח - אתה צודק (כלומר אני מניח שאתה צודק, אני לא מתכנת). התכוונתי בעיקר למבחן התוצאה. אני לא יודע אם זה בגלל שהממשק שלו טוב יותר, בגלל שהמסך שלו נוח יותר, או סתם בגלל שהוא טירוף אופנתי, אבל התכנות שרצו על האייפון מיומו הראשון היו מרשימות יותר מכל תכנה שראיתי על ממשק אחר (לא, לא כולל האנדרואיד, רק שכאמור הוא הגיע אחריו).

1עם העפרונית הסליחה.
הדרך המקובלת 584467
היה לו (ויש לו) ממשק יותר יפה, יותר זורם, יותר שלם (במובן של איך הוא גורם למשתמש להרגיש) ויותר פשוט מהמתחרים שלו, בהחלט. לא דוס מול חלונות, אולי חלונות 3.11 מול חלונות 7.

למיטב ידיעתי, הייתה מגמה קבועה, אייפון ניצל אותה בצורה מוצלחת (ובארה"ב שינה אותה לגמרי). אבל אני לא חושב שהוא ייצר את המגמה יש מאין.

לא יודע כמה זה נכון, הרושם שלי הוא קצת שונה.
הדרך המקובלת 584518
תיקון קטן: רכשתי לא מזמן מכשיר עם מסך גדול משל האייפון.
הדרך המקובלת 584526
וכבר יש מי שטוען שזה דווקא בעוכריו.
הדרך המקובלת 584527
ניחוש: אם אפל הייתה מוציאה טלפון עם מסך בגודל 4.25 אינץ' הוא היה מוצא הסבר חליפי למה זה דווקא טוב.
הדרך המקובלת 584529
זה בגלל שהבוהן שלו קצרה...
הדרך המקובלת 584542
כן, כבר יש מכשירים עם מסך גדול יותר. נדמה לי שגם ה-EVO כזה. אבל הכוונה הייתה למכשירים שיצאו לפני שהאייפון הראשון הופיע.
הדרך המקובלת 584543
אכן הוא היה בעל המסך הגדול ביותר, ככל שאני זוכר.
הדרך המקובלת 584548
והנה משהו שהוא עדיין לא עושה.
הדרך המקובלת 584615
זה בסדר. במקרה שלי סירי סרבה להצעת נישואין והציעה שנשאר חברים. נחמד לדעת שבאפל מודעים לקיומם של אדיוטים כמוני.
הדרך המקובלת 584677
והאנטיג'ובים היו אומרים - לא רק מודעים אלא גם מתבססים עליכם (:
הדרך המקובלת 584777
הייתי מתווכח, אבל למרבה הצער קיומם של אתרים כאלה מראה שהאנטיגו'בים צודקים.
הדרך המקובלת 584779
כמו שקיומם של אתרים כאלה מראה שאנטישמים צדקו.
הדרך המקובלת 584789
אני אישית מעדיף לחזור בתשובה מאשר לצאת עם מישהי שהמחשב שבו משתמש בן הזוג שלה הוא חלק מהותי מהרצון שלה בקשר איתו.

מצד שני בג'יידייט (לפחות זה האמריקאי) כולן גם מעדיפות לבלות כל ערב שישי בריקודים סוערים וגם מעדיפות לבלות את אותו ערב שישי בדיוק בנמנום עצל על הספה. אולי באמת עדיף לצאת עם פאנגירל של אפל. לפחות היא מוכנה לנקוט עמדה בנושא כלשהו.
הדרך המקובלת 584211
ובלי קשר לתחרות, דניס ריצ'י (Dennis Ritchie [Wikipedia]), ה-R מ-K&R של שפת C ואחד המחברים המקוריים של מערכת יוניקס נפטר לפני כמה ימים.
(נפטר ג'ון מקרתי) 585528
(נפטר (ג'ון מקרתי (ממציא שפת LISP [ויקיפדיה])))
הדרך המקובלת 584006
על חיי היומיום שלי הוא לא השפיע אפילו פעם אחת. בטח שלא יותר מדמויות אחרות בענף.
מופתע שלא מדברים על זה בשום מקום: 584687
איך זה שאף אחד כמעט לא מדבר על כך שסטיב ג'ובס מת בגלל שהחליט לנסות לרפא את הסרטן שלו ע"י רפואה אלטרנטיבית ודיאטות, ודחה ב9 חודשים את הניתוח שהיה כנראה מציל אותו?!
וזה כבר היה ידוע אפילו ב2008, כשהוא רק לקח את ההחלטה וגם אז אני לא זוכר שזה פורסם ברוב כלי התקשורת:
מופתע שלא מדברים על זה בשום מקום: 584696
כשקראתי על כך התלבטתי אם לכתוב את זה כאן והחלטתי שלא. המשפט שלך נראה לי פסקני מדי. בשנת 2003 הוא החליט לא לטפל בניתוח בצורה סבירה (ובמקום זה לנסות שיטות טיפול לא מבוססות - "טיפולים אלטרנטיביים"). הוא נפטר השנה.
מופתע שלא מדברים על זה בשום מקום: 584761
אכן. נשאלת השאלה האם ניתוח בשלב מוקדם יותר היה נותן לג'ובס יותר שנים? סביר להניח שכן. אבל זה כבר לא ממש סיפור עיתונאי.

אם הוא היה מת בלי לבצע ניתוח כלל, זה היה סיפור משמעותי.

סיפור על מנכ"ל עקשן שהחליט לבצע טיפול אלטרנטיבי לסרטן, בשלב ראשון, גילה שזה לא עוזר ועבר לטיפול רפואי - על פי מקורות אנונימים...?
זה קצת פחות סיפור. לצערי. אני הייתי שמח אם היו יותר הדים לסיפור הזה. אולי עוד יהיו. (הביאוגרפיה הרשמית תצא בקרוב, וסביר שתהיה התייחסות לעניין הזה אז).

הכתבה המקורית אינה בדיוק סיפור עיתוני במובן הקלאסי, היא מריחה יותר כמו טור דעה. הכותרת שלה צריכה לתת סימן לזה.. "the trouble with steve" הדגש של הכתבה הוא האישיות של ג'ובס ולא הסיפור על הרפואה האלטרנטיבית - שמהווה רק סימוך לטענה "סטיב בעייתי ומסוכן לבעלי המניות של אפל"... (שזה... איך נאמר בעדינות... לא מוכיח חוכמה והבנת מציאות מצד מי שכתב/ערך את הנ"ל).
ואכן, הביאוגרפיה הרשמית תייחס לזה. 585148
זה הולך להיות סיפור משמעותי.
מופתע שלא מדברים על זה בשום מקום: 584832
לא חושב שהייתי פסקני מדי. סטיב ג'ובס עצמו אמר בנאום המפורסם שלו (stay foolish וכו') שכשגילו לו את הסרטן חשבו שזה סרטן קטלני מאוד, ואז הרופא הסתכל במקרוסקופ (סליחה אם אני לא זוכר איך זה בדיוק) והתחיל שם בכי כי ראו שזה סרטן שניתן לריפוי. 9 חודשים זה המון המון זמן שמאפשר יצירה של גרורות בקלות. אם מה שהרופא בכתבה אומר נכון ויש כמעט 100% ריפוי למי שמוציאים לו את הגידול לפני שהוא שולח גרורות, אז סטיב ג'ובס פחות או יותר לא מנע את מותו שלו למרות שיכל בקלות, וכל זאת כדי לנסות טיפולים שאינם עובדים ומבוססים על שטויות.

לא ברור לי למה זה נראה לך כזה non-issue. לי זה נראה משהו שהתקשורת צריכה לצעוק כדי להתריע בפני אנשים על הסכנה שברפואה אלטרנטיבית בדיוק במובן הזה שהיא לא אלטרנטיבה לכלום, וכל מי שמשתמש בה במקום רפואה אמיתית, אפילו למשהו שהוא לא עניין של חיים ומוות, הרי שהוא עושה טעות ענקית
במותו ציווה לנו את המלחמה 585281
הספר של אייזקסון מגולל את סיפורה של פגישה בין ג'ובס לשמידט, ובה הבהיר מייסד אפל כי הוא לא מוכן להתפשר מחוץ לכתלי בית המשפט על אנדרואיד - המערכת עליה דיבר בליווי קללות: "אני אשמיד את אנדרואיד כי היא מוצר גנוב. אני מוכן ללכת למלחמה גרעינית על הדבר הזה...אשקיע את נשימתי האחרונה ואבזבז כל פני מ-‏40 מיליארד הדולרים של אפל בבנק כדי לתקן את העוול הזה...אני לא רוצה את הכסף שלכם. אם תציע לי 5 מיליארד, אני לא ארצה אותם. יש לי מספיק כסף. אני רוצה שתפסיקו להשתמש ברעיונות שלנו באנדרואיד" - הארץ
במותו ציווה לנו את המלחמה 585282
זה המקום להזכיר שוב את "תגובת החברה" מתגובה 537372.
במותו ציווה לנו את המלחמה 585287
כמה אירוני שההיפי ששנא את IBM בגלל שהיא האח הגדול וחשב שהוא קול היצירותיות והחופש בסופו של דבר היה הגרוע מכולם בכל מה שקשור ל"החלפה חופשית של רעיונות". אני מופתע שהוא לא למד שום דבר מהניסיון שלו עם מיקרוסופט.

Imitation is the sincerest form of flattery
במותו ציווה לנו את המלחמה 585721
אחת התגובות מעוררות המחלוקת לפטירתו של ג'ובס היתה זו של ריצ'ארד סטולמן (RMS). סטולמן, הגורו והאב המייסד של תנועת הקוד הפתוח (והאיש שהקים את פרויקט GNU וכתב, בין היתר, את gcc, gdb ו-emacs) פרסם את הדברים הבאים:

"סטיב ג'ובס, החלוץ של המחשב ככלא מגניב המתוכנן כדי לנתק שוטים מחירותם, מת.

כפי שאמר ראש עיריית שיקאגו הארולד וואשינגטון על ראש העיר הקודם המושחת דיילי, "איני שמח שהוא מת אבל אני שמח שהוא איננו". לאף אחד לא מגיע למות, לא לג'ובס, לא למר ביל, אפילו לא לאנשים האשמים במעשים רעים משלהם. אולם כולנו ראויים לקץ השפעתו הממאירה של ג'ובס על אופן המחשוב של בני האדם.

למרבה הצער, השפעה זו נמשכת למרות העדרו. אנו יכולים רק לקוות שממשיכיו, בנסותם להמשיך את מורשתו, יהיו פחות אפקטיביים."
במותו ציווה לנו את המלחמה 585730
טוב סטולמן יישאר סטולמן.

למרות שאני שותף לסנטימנט, אני לא מסכים עם נקודת המבט לפיה האשמה נעוצה בג'ובס. אותם שוטים שסטולמן מדבר עליהם מעדיפים את הכלא המגניב על פני החירות שמציעות מערכות פתוחות שדורשות יותר ידע ומיומנות על מנת להשתמש בהן. במילים אחרות זה לא ג'ובס שניתק את השוטים מחירותם, הם ניתקו את עצמם ממנה. וחוץ מהם ישנו עוד גורם במשוואה שהוא כנראה יותר משמעותי גם מג'ובס וגם מהשוטים שלו - כוחות השוק.

לפי נקודת מבט זו הוא רק ענה על דרישה שהייתה קיימת ללא קשר אליו. מכאן גם שמותו לא ישפיע על הצורך הזה, מי שהעדיפו מערכות סגורות אך "מגניבות" או פשוטות יותר לתפעול ומוכנים לשלם על כך ימשיכו להעדיף אותן בין אם ג'ובס חי או מת.

למזלנו המיינסטרים של משתמשי המחשב האישי מעדיף מודל עם יותר חירות מזה שמציעה אפל. אבל אותו מיינסטרים גם מעדיף מודל עם פחות חירות ויותר פשטות ממה שמציעות מערכות הקוד הפתוח‏1. רק שמוחו של סטולמן כמו עוד הרבה חנוני מחשבים וקיצונים אחרים‏2 לא מסוגל לאכלס את המחשבה שרוב האנשים לא חושבים כמוהו ומה שמתאים לו לא מתאים להם. ולכן הוא תולה את האשם בג'ובס.

כבר היה סקר באייל "באיזה מערכ(ו)ת הפעלה אתה משתמש?" ?

_____
1 כן כן אני יודע שהמשתמש הממומצע משתמש במערכות מבוססות קוד פתוח בין אם הוא מודע לכך ובין אם לא, ושיש הרבה כלים מבוססי קוד פתוח שכל אידיוט יכול להשתמש בהן. אבל הכוונה שלי פה היא למחשב האישי בגדול, כלומר מערכת הפעלה + החלקים העיקריים שמהם בנוי המחשב.
2 אני לא טוען שיש קשר בין שתי הקבוצות האלו אלא רק שסטולמן משתייך לשתיהן.
במותו ציווה לנו את המלחמה 585735
(אתה טוען כאן שסטולמן משתמש בקוד פתוח? או ב"תוכנה חופשית וקוד פתוח?"‏2)

סטולמן הוא "חרותניק" קיצוני גם לטעמי. אבל יש לו נטיה די מרגיזה להיות צודק. הוא מודע לכך שהוא קיצוני בהרבה מהמשתמש הממוצע. אבל הוא מעדיף להיות הסמן הימני שמוביל מגמות. הוא עשה את זה בהצלחה עם התוכנה החופשית: בראשית ימי פרוייקט גנו שימוש בתוכנה חופשית בלבד במחשב לא היה אפשרי. לעקשנות של סטולמן יש תפקיד בכך שזה אפשרי.

מבחינתו של סטולמן ג'ובס הוא מישהו שכבר זמן רב מנהל מערכה נגד רשיון ה-GPL. בשנת 1988 הוא ייסד את חברת NeXT. החברה כתבה מערכת הפעלה חדשה בשפת תכנות בשם Objective C. הם השתמשו ב-GCC (שהיה אז בראשית דרכו) כבסיס למהדר של השפה, אבל (בניגוד לדרישות הרשיון) לא שחררו את קוד המקור. זה היה המקרה הראשון של הפרת רשיון ה-GPL. זה היה גם המקרה שהשאיר את סטיב ג'ובס עם רצון לפעול נגד מאגר הקוד שזמין ברשיון GPL‏1. אפל נאלצה לבלוע את השימוש ב-Webkit כבסיס לדפדפנה. היא עובדת (ביחד עם גוגל) על תחליף ל-GCC. היא לא מתקרבת ללינוקס.

המיינסטרים של המחשב האישי זה דבר אחד. המיינסטרים של הטלפונים (ולפניהם: של הנגנים הניידים) זה דבר אחר. מעט מאוד מהם מתקרבים לרמת הפתיחות של המחשב האישי. ויש גם בעיה אחרת: תלות בשרותים קנייניים של ספק שירות שנמצא "בענן" אי שם מעבר לאינטרנט.

אם יש שוטים שמתעקשים לעשות את הרע בעיני St IGNUcius, אפשר לנסות לחנך אותם, ואפשר לנסות ליצור סביבה שבה יהיה להם נוח לפעול בתבונה רבה יותר.

2 למי שלא מכיר, לסטולמן יש הקפדה כפייתית על מספר דברים. בין השאר הוא נמנע מהשימוש במונח "קוד פתוח" מכיוון שמבחינתו זהו מונח שיווקי מטעה שגורם נזק. עד כאן אני פחות או יותר מסכים איתו. הוא גם נמנע משימוש בשם "לינוקס" ומקפיד על השם "גנו/לינוקס". אם תשתמשו במונחים הללו בתקשורת איתו הוא ימחה קשות. לדוגמה: לא רצוי להזמין אותו להרצות ב"מועדון לינוקס".

1 המקור לסיפור הזה הוא דיווח של בראדלי קון מה-FSF, לכן אני לא לגמרי בטוח במה שנאמר כאן על רגשותיו של ג'ובס. יש לציין גם שקון לא היה אז עדיין ב-FSF.
במותו ציווה לנו את המלחמה 585755
לגבי הסיפור עם ה-GPL לא הייתי מודע לו וזו פיסת מידע מעניינת, תודה. קשה להגיד שזה מפתיע בהתחשב בשאר מעלליו של ג'ובס וזה שופך מעט אור על חוסר החיבה של סטולמן לג'ובס.

בתגובה הראשונה שלי אכן צריך להחליף את המופעים של "קוד פתוח" ב"תוכנה חופשית".

ההבדל בתפיסה של המחשב האישי מול הטלפון הנייד קשור ללב הטיעון שלי - זה לא ג'ובס שגורם לאנשים לרצות יותר או פחות חירות בתחום נתון. ההבדל הוא שלאנשים יש ציפיות שונות מטלפון נייד מאשר ממחשב אישי. בעיני זו הסיבה העיקרית שאפל נכשלו בסבוב הראשון עם הפיסי והצליחו בגדול עם הסמארטפונים. אפל שרדה ודשדשה לאורך השנים כי היו תמיד גרעין של משתמשים נאמנים שהעדיפו את המודל של אפל עבור המחשב האישי. הבעייה היא שאפל אף פעם לא השכילה להבין את המיינסטרים והעדיפה להיצמד למודל שלה במקום להתאים את עצמה לציפיות של השוק והמיינסטרים של המשתמשים (או שהיא פשוט העדיפה להתעלם מהשוק והמיינסטרים ולהיצמד למודל שלה עבור המשתמשים הנאמנים שלה או מתוך ציפייה שיום אחד המיינסטרים יראה את האור וינהר אחריה).

בתחום הנגנים הניידים והסמארטפונים אפל החילה את אותו המודל על המוצרים שלה. אבל בתחומים האלו זה עבד בגדול כי לאנשים היו ציפיות שונות. אחרי הכל מי רוצה לשדרג חלק בודד מתוך מכשיר בגודל כף היד שעולה כמה מאות דולרים בלבד? או להרכיב מכשיר כזה מחלקים של ספקים שונים? אף מפיץ של מכשירי פלאפון לא מעוניין ואין לו סיבה מיוחדת לנסות להרכיב מכשירי פלאפון נייד מספקים ויצרנים שונים. והמודל של אפל הצליח באיחור של 30 שנה. לא בגלל שאפל שינו את המשתמשים, אלא בגלל ששוק חדש נולד שהמודל של אפל התאים לו.

אני לא מאמין שלא ג'ובס ולא סטולמן "חינכו" את מיליוני משתמשי המחשב האישי ברחבי העולם והשוק שהתפתח סביבם.
כן ולא. 585761
"ההבדל הוא שלאנשים יש ציפיות שונות מטלפון נייד מאשר ממחשב אישי. בעיני זו הסיבה העיקרית שאפל נכשלו בסבוב הראשון עם הפיסי והצליחו בגדול עם הסמארטפונים"

אני נוטה להסכים עם ההערה על הפיסי ולא עם ההערה על הסלולארים.

"הבעייה היא שאפל אף פעם לא השכילה להבין את המיינסטרים והעדיפה להיצמד למודל שלה במקום להתאים את עצמה לציפיות של השוק והמיינסטרים של המשתמשים"

וזה כבר זה לא נכון עובדתית.

כאמור, אני מסכים לגבי המקינטוש. אפל, בשנות השמונים, התמקדה בשווקים ספציפים שלמאק היה בהם יתרונות מהותים (גרפיקה בעיקר) מה שאפשר לה למכור מכשירים עם שולי רווח גבוהים מאוד, אבל קיבע את אפל לשוק הזה ויצר פחד מקניבליזציה של הרווחים כתוצאה ממכירת מכשירים רבים/זולים יותר - הפחד הזה מנע פיתוח מוצרים זולים יותר. זה נבע מקוצר ראיה ואינקומפיטנטיות בהנהלה של אפל מאמצע שנות השמונים ועד לסוף שנות התשעים. הסיבה הזו לא רלוונטיות לאפל של העשור האחרון.

הסיבה שאפל מצליחה בשוק הטלפונים הסלולארים לא נובעת מ"אי הבנה של המיין סטרים" (אני לא מבין את הטענה הזאת כלל). הסיבה להצלחה היא (בין היתר) שהם מבינים נהדר את המיינסטרים ומשווקים מוצרים שבסופו של דבר פונים אליו. ז
לדעתי, היתרון המהותי של אנדרואיד עבור הלקוח אינו מחיר, איכות או, אפילו, פתיחות. היתרון של האנדרויד במחירות נובע מיכולת יצור וכמות ערוצי הפצה שנובעת, באופן עקיף, מהפתיחות של הפלטפורמה.

ממה שאני רואה רב האנשים קונים אנדרואיד מכיוון שהם לא מסוגלים לקנות את האייפון (או אייפון מסויים כמו הG3S) בחברה הסלולארית שלהם. (אנשים טכנים: לא להעלב, בבקשה, לכם יש סיבות מוצדקות להעדיף אנדרואיד. אני מדבר על המייןסטרים פה, לא עליכם)

ולגבי תחום הפיסי: המחשב האישי הנמכר ביותר היום בשוק הוא מאקבוק. ובראיה יותר רחבה: האייפד מוכר יותר יחידות מאשר כל שוק הנטבוקים בארה"ב. אמרת משהו על מייןסטרים?
כן ולא. 585763
מה זאת אומרת "לא מסוגלים לקנות את האייפון (או אייפון מסויים כמו הG3S) בחברה הסלולארית שלהם"? אין בסלקום/פלאפון/אוראנג' מספיק מכשירים?
כן ולא. 585764
אני נתקלתי בכיוון ההפוך. חבר רצה גלקסי בפלאפון, לא היה להם, אמרו לו לחכות, אז הוא אמר ''יאללה, שיהיה אייפון''. אני מניח שלזה הוא התכוון.
טלפון חלונות 585799
ביקורת חיובית מאד על חלונות 7.5 "מנגו" לטלפונים חכמים. "אם הטלפון הזה היה מגיע לפני האייפון, אנשים היו מקריבים לכבודו חיות קטנות. אבל מייקרוסופט מאחרת בשלוש שנים..."
טלפון חלונות 585808
בעבר Windows CE היתה אחת הפלטפורמות הכי פתוחות על מכשירים מאותו סדר גודל. החל מ-Windows Mobile 7 היא עוד יותר סגורה מזו של אפל.
כן ולא. 585769
"מה זאת אומרת "לא מסוגלים לקנות את האייפון (או אייפון מסויים כמו הG3S) בחברה הסלולארית שלהם"? אין בסלקום/פלאפון/אוראנג' מספיק מכשירים? "

שאלה טובה. הייתי צריך להיות יותר ברור, הכוונה שלי באיזכור הספציפי ל3gs היא לתמחור החדש שלו, שהוכרז כשהאייפון החדש הושק לפני כחודש - 0$ פלוס תוכנית במפעיל סלולארי. קרי - אפל מנסה למכור את המכשירים שלה במחירים זולים יותר על מנת להתחרות גם במחיר. לגבי המצב בארץ - נכון להיום, עד שהתמחור החדש יחלחל לארץ, לא נראה לי שזה רלוונטי. בארה"ב, בat&t, נכון לעכשיו ה3gs אזל. http://www.rethink-wireless.com/2011/10/24/att-sees-...
כן ולא. 585770
אני לא בטוח שהבנתי, אם היום לאפל יש 25% מהשוק ולגוגל יש 33%, אתה טוען שהפער הזה נובע בגלל המחסור (הזמני) ב-at&t בארה"ב? ואיך אתה מסביר את הפער באירופה ואסיה?
כן ולא. 585766
כמה זמן ייקח עד שיקרה לאייפד מה שקרה לאייפון? חוסר הפתיחות היא בדיוק הבעיה המובנית של אפל. אמזון (לדוגמה) לא היתה צריכה לפתח פלטפורמה שלמה כדי למכור את הספרים שלה. יש לה כבר לא מעט רכיבים מוכנים. אפל חייבת להשקיע הרבה יותר במכשיר כדי להתחרות באמזון. וזו רק נישה אחת. יש המון נישות שעליהן אפל בכלל לא מתמודדת. המוצרים שלה לא מתאימים לכל אחד (כולל חלק מהמיינסטרים).
כן ולא. 585793
"כמה זמן ייקח עד שיקרה לאייפד מה שקרה לאייפון?"

אחוז מהשוק הוא פרמטר חשוב, אבל השוק של הסמארטפונים איננו רווי, וכרגע גם הוא לא מריח כמו שוק שעלול להפוך למונופול . אני מציע שנחכה קצת לפני שנספיד את האייפון.

"חוסר הפתיחות היא בדיוק הבעיה המובנית של אפל"

לחוסר הפתיחות נלוות בעיות. וגם יתרונות.

"אמזון (לדוגמה) לא היתה צריכה לפתח פלטפורמה שלמה כדי למכור את הספרים שלה. יש לה כבר לא מעט רכיבים מוכנים. אפל חייבת להשקיע הרבה יותר במכשיר כדי להתחרות באמזון"

נכון. ומעניין שאתה מזכיר את החסרונות שנובעים מחוסר הפתיחות. ותוך כדי מתייחס למקרה שהוא דוגמה מובהקת לחסרון של הגישה הפתוחה.

מה שאמזון עושה עם הפייר הוא לא רק סכנה לאפל - היא גם סכנה פוטנציאלית לגוגל ולאנדרואיד כפלטפורמה פתוחה. ממה שאני מבין הפייר מריץ פיצול של גירסה ישנה של אנדרואיד (2.3). מה תהיה המשמעות עבור אנדרואיד, כפלטפורמה, אם הוא ימכר בסדרי גודל יותר ממכשירים שיריצו גרסאות עדכניות של אנדרויד?

אחד היתרונות הגדולים של אפל מול אנדרואיד הוא שלאפל יש פלטפורמה מאוד אחידה מבחינת פרופיל החומרה-תוכנה שמריצה אותה. רב המכשירים שאפל יצרה מ2007 יוכלו ל הריץ את הגירסה העדכנית של iOS - לגבי אנדרואיד לא רק שלא ברור איזה אחוז מהמכשירים יוכלו להריץ את הגרסאות החדשות, לא ברור עם המכשירים שתקנה היום ומחר יריצו אותם.
כן ולא. 585820
אל תשכח שגוגל "שכחו" לפרסם את קוד המקור של גרסה 3 ובכך בעצם בלמו פיתוח חופשי של טאבלטים שמבוססים על אנדרואיד. רק עכשיו הם הולכים לפרסם את קוד המקור של אנדרואיד 4. אמאזון (כמו אחרים) נאלצה לפתח ממשק טאבלט בעצמה. הפיצול הזה הוא תוצאה של חוסר פתיחות מספקת של גוגל.

בכלל מבנה הפיתוח של אנדרואיד לא מעודד פיתוח חדשני במרכז ומעודד פיצולים. גוגל בונה על כך שיש לה כוח פיתוח גדול הרבה יותר מלכל השאר. אבל אם תתפתח קהילת מפתחים מספיק גדולה, זה לא בהכרח יהיה נכון. אבל מה בדיוק הסיכון בכך לגוגל?

עוד נקודה מעניינת: הזמינות של כל מיני גרסאות חופשיות, כגון CyanogenMod [Wikipedia] גרמה למכשירי אנדרואיד להיות עם פחות מגבלות מבעבר על טעינת קושחה חלופית. חלק מהיצרנים הבינו שזו דרך זולה להאריך את החיים של המוצרים ולתת ערך טוב יותר למי שקונה מהם את המכשירים (הם לא מתחרים רק נגד עצמם, ולכן שווה להאריך את אורך החיים של המוצר).
כן ולא. 585821
אין צורך להספיד את האייפון, אבל הוא, כמו האייפד, בדרך ליהפך למה שהמק היה שנים רבות (וגם נשאר): מכשיר-נישה בעל ממשק מצוין ותדמית טובה, המאפשרים לו לגבות מחיר גבוה עבור יכולות טכניות בינוניות למדי. אפל תוכל לחיות מזה (כמו מהמק), אבל אם היא תרצה להשאר בגודלה הנוכחי ואולי אפילו להמשיך לצמוח היא תצטרך למצוא קטגוריות חדשות להוביל בהן. ראיתי שהם מדברים עכשיו על טלביזיות חכמות - לא ברור שזה תחום שאפשר להרוויח בו כסף גדול, אבל מי יודע. אולי יש להם בכל זאת איזו הפתעה בשרוול בתחום הזה.
כן ולא. 585768
המקבוק הוא המחשב הנמכר ביותר כשמשווים אותו לכל דגם בודד של מחשב אישי אחר. הוא לא המחשב הנמכר ביותר כשמשווים את כלל מכירות המקבוקים לכלל מכירות הלא-מקבוקים. זה תמיד יהיה המצב כי הוא אינהרנטי ל vendor lock in. אי אפשר להשוות באופן ישיר את המקבוק למחשבים אחרים.

לגבי נטבוקים עד שאפל הוציאה את האפל הנישה הזאת הייתה זניחה והיא כרגע מובילה בו. בכל מקרה האייפד הוא לא מחשב אישי והתפיסה של המיינסטרים אותו (ובהתאמה הציפיות שלו ממנו) שונות ממחשב אישי ולכן גם ההשוואה הזו לא רלוונטית.

אני לא אמרתי שההצלחה של אפל בשוק הטלפונים הסלולרים נובעת מאי הבנה של המיינסטרים, אני טענתי שאו שהם לא מבינים את המיינסטרים או שלא אכפת להם, אבל הם בכל מקרה מכילים את אותו מודל סגור שלהם על הכל המוצרים שלהם. במקרה של הפיסי זו הייתה טעות, ובמקרה של הסלולארים זה מתאים ומצליח. אבל אני מקבל את התיקון זה היה ניסוח לא מוצלח. הכוונה שלי היא שאפל נצמדת למודל שלה ולא נראה שהיא מסוגלת או רוצה לעבוד במודל אחר והיא מצליחה בשווקים שבהם המודל הזה תואם את הציפיות של המיינסטרים.
כן ולא. 585773
"הוא לא המחשב הנמכר ביותר כשמשווים את כלל מכירות המקבוקים לכלל מכירות הלא-מקבוקים"

נכון.

"אי אפשר להשוות באופן ישיר את המקבוק למחשבים אחרים."

נכון.

"לגבי נטבוקים עד שאפל הוציאה את <האייפד> הנישה הזאת הייתה זניחה והיא כרגע מובילה בו."

זניחה? היא היתה הקטגוריה בעלת הצמיחה הגדולה ביותר בתחום הפיסי בשנים האחרונות.

"בכל מקרה האייפד הוא לא מחשב אישי "

יש לי שני שאלות:

1. האם הוא מחשב?

2. האם הוא אישי?

"התפיסה של המיינסטרים אותו (ובהתאמה הציפיות שלו ממנו) שונות ממחשב אישי"

התפיסה של המיין סטרים לגבי מחשב אישי השתנתה במהלך השנים. פעם זה היה קופסא על השולחן מחוברת למוניטור שמזינים פקודות הפעלה דרך מקלדת וממשק טקסטואלי שהפך לממשק גראפי חלונותי בשילוב עכבר ומקלדת, שהפך להיות נייד, לאן אתה חושב שהתפיסה של המיין סטרים הולכת עכשיו?

ההשוואה הזו <מאוד> רלוונטית.

"אני טענתי שאו שהם לא מבינים את המיינסטרים או שלא אכפת להם, אבל הם בכל מקרה מכילים את אותו מודל סגור שלהם על הכל המוצרים שלהם"

אוקי, אז יכול להיות שהבנתי אותך לא נכון. האם הטענה שלך היא שאפל לא מבינים את המיינסטרים כי המיינסטרים רוצה פלטפורמות פתוחות?

אז אני לא מסכים. המיינסטרים לא ממש מזהה את הפלטפורמה הפתוחה כגורם משמעותי, אבל אני הוא כן יזהה יתרונות שנובעים מקיום פלטפורמות פתוחות, אם הם מספיק ברורות עבורו.

לדוגמה בשוק נגני הMP3, בגלל כל מיני סיבות נוצר מצב שבו אין אפשרות לקיום מתחרה מהותי. למרות שיש יתרונות לפלטפורמה פתוחה גם בתחום הזה עבר הצרכנים - מסתבר שלמיינסטרים לא ממש איכפת מהייתרונות הללו. אפל שולטים על 70% מהשוק הזה באופן קונסיסטנטי כמעט עשור.

במקרה של המחשבים האישים ה"רגילים" אפל אולי נכנסה לשוק מוקדם, אבל ביצעה טעויות אסטרטגיות (שאת הגדולה מהם פירטתי בתגובה הקודמת) שהמשמעות שלהם היא שהיא איבדה הרבה מהיכולת שלה להיות דומיננטית בשוק הזה (אם כי, לא הייתי מזיל דמעה על מצבם גם בשוק הספציפי הזה, היום).
כן ולא. 585782
אני לא שם את האייפד באותה הקטגוריה עם המחשב האישי מבחינת שימוש ותפישה. אבל לא זה היה לב הדיון. גם סוגיית ההבנה של המיינסטרים לא הייתה מבחינתי לב הטיעון אלא ניסוח גרוע שכבר חזרתי בי ממנו.

אני טוען שבקטגוריות שונות של מוצרים למשתמשים יש ציפיות שונות מהמוצרים מבחינת רמת הפתיחות שלהם. עוד טענתי שאפל נצמדת למודל יחסית סגור שמתאים יותר או פחות בקטגוריות השונות האלו. ובעיקר טענתי שאני לא מאמין שג'ובס או סטולמן מעצבים את הציפיות האלו אלא שהן שילוב של עניין טבעי שלנו המשתמשים וכוחות שוק מסויימים.

בשורה התחתונה אפל לא מעוניינים למכור הארד דיסק או מסך או מערכת הפעלה או תוכנה. אפל רוצים למכור חבילה אחת שכוללת הכל - חומרה ותוכנה ועיצוב חיצוני. בתחומים מסויימים של מוצרים זה עובד נהדר (סמארטפונים) בתחומים אחרים זה עובד פחות טוב (פיסי).

פתיחות של פלטפורמה דרך אגב היא בעיני לא משהו בינארי אלא ספקטרום. מקבוק פחות "פתוח" ממחשב Dell עם ווינדוס שבתורו מהווה חבילה או בחירה פחות פתוחה מהזמנה של חלקי חומרה שונים אונליין מיצרנים ומפיצים שונים הרכבתם והתקנה של לינוקס עליהם תוך קומפילציה של הקרנל עם שילוב ספציפי של אופציות ובחירה פרטנית של חבילות התקנה.

הטענה שלי היא שבתחום הפיסי המיינסטרים עדיין מעדיף את האופציה של Dell עם ווינדוס. ייתכן שזה ישתנה וייתכן שלא.
כן ולא. 585909
מעניין הדיון שלכם, במיוחד לאור העובדה שאם תשאלו את רוכש המחשב המיינסטרימי, הוא בכלל לא ידע להגיד לכם *מה זה* מערכת סגורה או פתוחה.
כן ולא. 585912
מיינסטרים =/= רוכש מחשב "מיינסטרימי".

המיינסרטים מורכב לא רק מהרוכש הסופי אלא מהמערך הלוגיסטי שסביבו של חנויות מקומיות קטנות ומפיצים גדולים וכל מה שביניהם שמרכיבים עבורו את המערכת גם מבחינת חומרה וגם מבחינת תוכנה, ממליצים לו על תוספות, ונותנים לו תמיכה טכנית. אותו רוכש סופי גם מצביע ברגליים ללא קשר להבנה שלו את ההבדלים בין מערכת סגורה לפתוחה - הוא בסופו של דבר קונה או מהאפל סטור או מדל או מהחנות ליד הבית. יכול להיות שהוא עשה מחקר שוק בעצמו לפני ההחלטה, יכול להיות שהוא התייעץ עם החבר שמבין במחשבים, ויכול להיות שהוא סתם אהב את הסמל של התפוח. זה לא כ"כ משנה - קחי את כל זה בקנה מידה גלובלי, תערבבי טוב טוב ומה שקיבלת זה המיינסטרים. מידת ההבנה של הרוכש הסופי את כל זה או את ההבדלים בין האופציות השונות היא רק גורם קטן במשוואה.
כן ולא. 585942
הוא אולי לא יודע מה זה מערכת סגורה או פתוחה, אבל הוא בהחלט יודע להבחין בין מערכת שמתיימרת לתת לו חווית אינטרנט איכותית אבל לא מרשה לו לראות סרטים ביוטיוב כי מישהו החליט שפלאש זה רע לבין מערכת שלא חוסמת אותו. הוא יודע להבחין בין מערכת שהוא יכול לקנות כל אביזר שמתחשק לו ולחבר אליה וזה יעבוד, לבין אחת שלא. לעתים הוא מגלה את זה רק אחרי שהוא קנה, אבל את ההבדל אפשר בהחלט לחוש גם אם אתה ''משתמש מיינסטרים''.
כן ולא. 586230
למילה "פתוח" יש משמעויות שונות בהקשרים שונים. אחת המשמעויות היא היכולת של היצרן המקורי לחסום שימוש של אחרים בפלטפורמה שלו. בהקשר הזה מעניין לעקוב אחרי משפט שמתנהל כרגע בגרמניה: חברת AVM GmbH [Wikipedia] היא, בין השאר, היצרנית של הנתב הפופולרי (בגרמניה) Fritz!Box. כמו רוב הנתבים הפשוטים, גם הנתב הזה הוא משרכת משובצת קטנה שמריצה לינוקס. חברה גרמנית קטנה בשם Cybits החליטה שלנתב הזה חסרה תוכנת סינון אתרים, וזה מה שהיא מוכרת: תוכנת סינון אתרים בשם Surf Sitter. ליתר דיוק: מה שהיא מספקת זה גרסה משלה לקושחה של הנתב.

חברת AVM הגישה תביעה נגד Cybits ועלו שם טענות שונות (בין השאר: שהנתב אינו מחשב).

עוד על הסיפור:
וגם:
כמו במקרה של ה-WRT54G (אחד המקרים המפורסמים האחרים שבהם היה הראלד ולטה מעורב), רישיון ה-GPL יצר פלטפורמה פתוחה ויצר שוק.
כן ולא. 586236
חשבתי שהכוונה ב''מערכת פתוחה'' למערכת קוד פתוח.
"משרכת"? 586364
(גוגל לא עוזר)
"משרכת"? 586368
אולי הוא התכוון "מערכת"?
כן ולא. 586375
בתשובה לשאלתו של ניר: אכן "מערכת". המשפט השלם:

הנתב הזה הוא מערכת משובצת קטנה שמריצה לינוקס.
כן ולא. 586387
חבל, ''משרכת'' נראה כמו תחדיש יפה שמחפש משמעות...
כן ולא. 586390
משרכת- רשת פנימית המשמשת לתאום בין מאהבים נשואים.
כן ולא. 586394
משרכתיות = הנטייה ללכת אחר טרנדים חדשים.
כן ולא. 586882
עדכון: התביעה נדחתה. בית המשפט קבע שמדובר בפלטפורמה פתוחה ומותר לשנות אותה, כל עוד לא גורמים נזק:
סיקור קודם מעט לפני הפסיקה:
במותו ציווה לנו את המלחמה 585798
רגע נזכרתי במשהו... אתה לא פגשת אותו אישית במקרה?

במותו ציווה לנו את המלחמה 585807
אכן.
Saint IGNUcius 590098
(בלי קשר ישיר) מסתבר שיש מי שלוקחים ברצינות את בשורתו של הנביא מבוסטון, אם כי (כצפוי) מעוותים אותה במקצת. אבל הם הוכרו כדת רשמית בשוודיה.
במותו ציווה לנו את המלחמה 586016
The Stallman Dialogues
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589815
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589835
עכשיו נשאר רק לדמיין את המאמר הבא, ''אם בועז גאון היה ישראלי''.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589838
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי, בריאותם של אי-אילו סינים היתה משתפרת פלאים.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589839
אתה חושב שהתעשייה הסינית הייתה מובטלת בלעדיו?
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589886
עם כל הביקורת שיש על ישראל, צריך לזכור שבארה"ב:
1. רשויות ההגירה מגרשות בקלות רבה מהגרים לא חוקיים.
2. מערכת החינוך כוללת בתי ספר שתלמידיהם יכולים רק לחלום על בתי הספר שבישראל.
3. האלימות (כולל בקמפוסים) גדולה יותר מאשר כל מדינה מערבית אחרת (כולל ישראל).
4. ה-NSA עושה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת לצמצום חרות הפרט (שלא לדבר על Patriot Act [Wikipedia]).
5. המציאו את הרעיון של "הכל בדולר", חלוקת "מגה-דיווידנדים" ומינוף חסר גבולות (נדמה לי שאיזשהו משבר כלכלי כלל עולמי התחיל בדיוק בגלל זה).
מצד שני בישראל היו כבר כמה יזמים יצירתיים שהצליחו לפתח טכנולוגיות שנבעו מ"חשיבה אחרת", שהפכו לנחלת העולם כולו ושנמכרו במיליארדי דולרים.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589889
2. אתה יכול לפרט קצת? (הידע המעודכן האחרון שלי על בתיה"ס בארה"ב הוא מזמן. אין לי מושג מה הולך היום, להוציא את דיון 2557, שדווקא הציג את ארה"ב היפה)
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589890
חיפוש מהיר לא מצא את המאמר שקראתי, בכל אופן הוא תיאר פערים גדולים בין בתי ספר (ציבוריים) שונים באותה המדינה ואפילו באותה עיר, כאשר החלשים שבהם מתקשים אפילו ללמד את הילדים קרוא וכתוב.
כמו כן, הוזכרו שם פערים גדולים בתוצאות של מבחנים משווים בין בתי ספר שבהם יש רוב של שחורים ו/או היספנים ובין בתי ספר "מאוזנים" יותר.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589924
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי, אז בטח כבר היו מחשבי על ניידים במאה שקל, תרופה לסרטן, שלום ושגשוג עולמי (פרט לפלסטינאים), וגם לא היו מפסיקים ליצר את הארטיק בננה שוקולד של ויטמן, זה שמצופה רק בשליש העליון.

איך זה שיקומים אלטרנטיבים מצליחים להתאים את עצמם במדויק לשאיפות הנסתרות של הכותב? לפרויד פתרונים. אם הוא לא היה טריפוליטאי, כמובן.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589959
היקום האלטרנטיבי שלך הוא מישאלת לב וטפיחה עצמית על השכם. היקום האלטרנטיבי של בועז גאון מצביע על ההבדל בין הקונפורמיות הישראלית לפתיחות האמריקאית.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589966
היקום האלטרנטיבי שלי זה בסך הכל בדיחה‏1. היקום האלטרניבי של בועז גאון זה קשקוש בכיני וגלגולי עיניים. כמי שמחלק את זמנו בין ארה"ב לישראל, מה שיש לי לומר על ההבדל בין הקונפורמיות הישראלית לפתיחות האמריקאית חורג מתחום תגובה באייל. אבל אגלה לך בסוד שאמריקה זה מקום גדול, רבגוני, והרבה יותר מורכב ממה שנהוג לחשוב.

---
1. למקרה שלא הבנת - גם אם נניח שיש יקום אלטרנטיבי, אני לא רואה שום סיבה שהוא יציית לתסריטים שלנו.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589969
No kiding, man? ברור שארה"ב היא מקום גדול, רבגוני, ומורכב. העניין הוא (בלי להתעלם משלל הבעיות הקיימות שם) ששם אין את מדורת השבט המחניקה הזאת ושם גם אנדר-דוג כמו אובאמה יכול להגיע לנשיאות.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589974
בניגוד לאנדרדוג כמו משה קצב שגדל במעברה?
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589975
אם היו בחירות לנשיאות בקרב הציבור, לא מן הנמנע שקצב היה זוכה. ליכודניק הוא לא אנדרדוג במישראל. ליברל אפרו-אמריקאי עם קרובי משפחה בכל העולם הוא כן בארה''ב.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589977
אדם שנולד באיראן, גדל במעברה וצמח פוליטית בעיירת פיתוח הוא לא אנדרדוג לדעתך, אבל בוגר הארוורד (עורך כתב העת!) וסנאטור - הוא לא. אני לא מנסה, חלילה, להפחית מההישג המרשים של אובמה (או ג'ובס), רק לא ברור לי למה להפחית מהישגים של אנשים שהגיעו להישגים "כנגד כל הסיכויים" כאן אצלנו.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589979
כי האוכלוסיה המזרחית היא כבר מזמן לא בשולי החברה ולעומת זאת, אפרו-אמריקאי שמצליח במירוץ לנשיאות הוא לא דבר טריביאלי גם אם הוא בעל הישגים אקדמאים ופוליטים ניכרים.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589987
משה קצב [ויקיפדיה] היה הסטודנט הראשון מקריית מלאכי.

אובמה היה אמנם השחור הראשון שהצליח להיות נשיא, אבל כבר לפניכן הוזכר שמו של הרמטכל (ולאחר מכן: השר) פוול כמועמד לנשיאות. בנוסף הייתה גם גם קונדוליסה רייס כשרה בכירה שחורה נוספת.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589989
שר בממשלת ארה''ב הוא מינוי אישי של הנשיא. תיאודור רוזבלט היה הנשיא הראשון שמינה שר יהודי. אני מתקשה לראות מועמד יהודי מנצח בהתמודדות לנשיאות ארה''ב.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589997
בהתחשב בזה שהמועמד הרפובליקאי המוביל כיום הוא מורמוני, ליהודי לא תהיה נחיתות גדולה (ועם מצב הכלכלה, אולי אפילו יתרון בקרב קולות האנטישמיים).
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589995
ג'סי ג'קסון היה האפרו-אמריקאי הראשון שהתמודד על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ב1984 וב1988.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589982
לאורך כל תקופת מסע הבחירות של אובאמה (במפלגה, ולנשיאות) חייתי במצ'אסוצ'ס ויצא לי לבקר גם במדינות רבות נוספות. בהערכה זהירה, נחשפתי במידה כזאת או אחרת לדעות פוליטיות של כמה אלפי זכות הצבעה. על פי המדגם הצנוע שלי‏1, צבע עורו של אובאמה היווה יתרון גדול עבורו במירוץ‏2. כמו שאמרתי - אמריקה היא מקום גדול, רבגוני, ומורכב.

---
1. אמנם המדגם שלי לא אקראי, אבל הוא כולל גם סמוקי צוואר מדאלאס, שמרנים מפלורידה, וכמה חוואים מתבודדים ממיין. לא בדיוק כוס התה של הדמוקרטים.
2. אני לא זוכר את שמות העיתונאים הישראלים שטענו באדנותיות ש"למרות הסקרים, אין סיכוי שאמריקה הגזענית תבחר נשיא שחור", אבל סגנון הדברים נשמע דומה מאוד למה שהבאת.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589983
זה בדיוק מה שאמרתי. בארה''ב ישנם מצבים שהאווירה הכללית לא נוטה דוקא לגישה השמרנית ביותר. נסה לדמיין מועמד לראשות הממשלה בישראל שאינו גנרל או מהמחנה הלאומני.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589985
הבעיה היא שמה שימינה מחד''ש הוא אצלך המחנה הלאומני, ומה לעשות, מפלגות לאומניות ערביות לא מגיעות לשלטון...
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589986
מה שימינה מהמחצית השמאלית של קדימה הוא עבורי המחנה הלאומני. ומה לעשות, פרס בעבר, לבני ויחימוביץ בהווה, הם לא בעלי סיכוי גבוה להגיע לראשות הממשלה.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589988
פרס בעבר? אתה מדבר על מי שהפסיד את הבחירות לנתניהו בהפרש זעום?
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589990
אני מדבר על מי שהישגו הגדול ביותר היה התיקו ב1984.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589991
אז למה כשהעבודה\מפא"י היו בשלטון, זה לא נחשב ממשלה לא לאומנית?

(שמתם לב רבותי, שביקום של ארז אין ימין, יש שמאל שפוי והשאר - לאומנים)
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589992
מתי אמרתי דבר כזה? הימין הוא מטיבו לאומני.

(שמתם לב רבותי, שהימנים נוטים לעוות את דבריי כתוצאה מחוסר הבנה טוטאלי?)
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589993
טוב, אתה צודק. השאלה אם עבודה היא ימינה מהחצי השמאלי של קדימה תלויה בנשאל.

(שמתם לב רבותי, זה לא במקרה, כל מי שהוא ימני, הוא בהגדרה לאומני. אם אתה חושב שלא כדאי להחזיר שטחים - אתה לאומני. התנגדת להתנתקות - לאומני).
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590001
אולמרט?
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590040
אולמרט נבחר כממשיך דרכו של שרון ואמנם היתה ידועה אז פנייתו שמאלה אבל עדיין לא היה לו רקורד שמאלני.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591553
ראיון מעניין עם לבני ב"הארץ" מיום שישי.
לטעמי, היא ענתה לשאלות המראיין באומץ לא מצוי. אני לא בטוח שתאהב את עמדותיה בעניין מפעל ההתנחלות (מבחינה מוסרית, לא מבחינה מעשית). נראה מתאים למה שהגדרת "מרכז" בתגובה 537273 לא?
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591561
יש בראיון הרבה התחמקויות - על שיתוף הפעולה עם פוליטיקאים מושחתים, על אי יציאתה כנגד התמיכה במפלגתה של גל החקיקה האנטי-דמוקרטי ועל הטעות המעשית (גם אם נתעלם מהפן המוסרי של הענין) של מדיניות ההתנחלויות לצד ביקורת נכונה על מדיניות נתניהו ואבחנה יפה שזוהי ממשלה המחלישה את ישראל.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591588
לפחות לגבי שני הנושאים הראשונים, נראה לי שהיא ענתה ישר ולעניין, ולא התחמקה בכלל: היא לא חושבת שהעבירות של שותפיה הן חמורות דיין כדי לפסול אותם מפעילות ציבורית, והיא טעתה כשאיחרה לעמוד בתקיפות נגד יוזמות החקיקה של חבריה לסיעה.
ושאלה אליך, האם אתה מאמין שיש אפשרות להגיע להסדר קבע לפי מתווה לבני - שאינה מוכנה לקבל אפילו פליט אחד?
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591589
לגבי הסעיף הראשון: עכשיו צריך להיזכר אם הייתה לה התבטאות דומה נגד ניקיון כפיו של דרעי.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591592
בענין הזה כבר טיפל הסכם ז'נבה - קליטת פליטים במדינות שונות כולל המדינה הפלסטינית.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591606
ארז, יש כאן התחמקות מסדר ששלישי: אתה מתחמק מלהזכיר את ההתחמקות של מתווה ג'נבה בנושא הפליטים, לאחר שביקרת את לבני על התחמקויותיה.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591737
זה עדיין רק סדר שני (ועוד התחמקות בצד)...
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591619
ידוע, אבל שאלתי על היתכנות שלום מתוך עמדתה של לבני (שמנודת לעמדת הסכם ז'נבה).
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591621
העמדה של לבני היא עמדת פתיחה הגיונית של מו''מ. הפשרה שתושג תהיה מן הסתם דומה להסכם ז'נבה, אלא אם כן ימצאו פתרון יצירתי אחר.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 591593
לא התחמקה?

אם אברהם הירשזון ייצא מהכלא וירצה לחזור לפעילות בקדימה, זה יהיה בסדר מבחינתך?

"אני לא - נו, באמת. אני לא מתכוונת לענות לשאלה התיאורטית הזאת".
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589984
"צבע עורו של אובאמה היווה יתרון גדול עבורו במירוץ" גם במירוץ לנשיאות (מול מקיין)? למה? (ז"א, הייתי מצפה שרוב האנשים שהצביעו לאובאמה בגלל צבע עורו לא היו מצביעים למקיין-פיילין גם אם בראשות המפלגה הדמוקרטית היתה עומדת קלינטון או אפילו אל גור, אני טועה?)
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589999
''רוב האנשים שהצביעו לאובאמה בגלל צבע עורו לא היו מצביעים למקיין-פיילין גם אם בראשות המפלגה הדמוקרטית היתה עומדת קלינטון או אפילו אל גור''
הם פשוט לא היו טורחים ללכת ולהצביע. אחוזי ההצבעה בארה''ב נמוכים מאד, כך שלמועמד שיכול לגרום לאנשים שבד''כ לא טורחים בכך ללכת ולהצביע יש סיכוי יפה.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590024
מעל שישים אחוז זה לא מאוד נמוך.

אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590027
שישים אחוז מהמצביעים הרשומים, שזה מונח בעל משמעות שונה מבישראל, כי בארה״ב צריך בעל זכות בחירה להרשם להצביע מיוזמתו. כך שמספר המצביעים הרשומים קטן משמעותית ממספר בעלי זכות בחירה.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590028
שישים אחוז מאילו שמותר להם להצביע (כלומר בניכוי לא-אזרחים, שוהים בחו''ל ופושעים מסויימים, הכל מפורט בקישור).
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590046
אזרחים אמריקאים תושבי ישראל מצביעים (או לפחות הצביעו) בשגרירות האמריקאית.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590059
צודק, אם כי הטעות היא שלי ולא שלהם.
". This includes persons ineligible to vote, mainly non-citizens and ineligible felons, and excludes overseas eligible voters. When turnout rates are calculated for those eligible to vote, a new picture of turnout emerges, which exhibits ..."
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 590060
בדואר.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589994
ופה אנדרדוג כמו קצב יכול להגיע לנשיאות.
אם סטיב ג'ובס היה ישראלי. 589968
ביקום שלנו, סבא של בועז גאון עלה לארץ ואבא של בועז גאון הצליח להפוך לאדם די עשיר. גם אחיו היורם הצליח לא רע.
זצוקל''ל 590062
השבוע נכנס לביתנו אייפד 2. זהו המוצר הראשון של אפל שאני ממש מניח עליו את ידי מאז שמכרתי בחנות מחשבים את האפל IIc.
אני חייב לציין שההתלהבות רבה. המוצר הפריך את הספק שג'ובס לא היה הגאון שחסידיו אומרים. הוא המציא לאנשים מוצר שהם לא ידעו שהם צריכים, אבל הם כן.
רק מה, יקר אינעלרבו.
you already know how to use it my ass 591749
לפני שבוע קיבלתי מהעבודה אייפון ומק על מנת לבצע משימה פשוטה למדי (על דל וגלקסי זה לקח לי שעתיים). אחרי שבוע של מאיטת שערות עצבנית אני חייב להגיד שמדובר בשתי מערכות הפעלה אנטי איטואיטיביות בצורה מופרכת. לגמרי לא ברור לי מה חשב מי שתכנן את הממשקים שם, אבל אין ספק שהוא לא חשב לרגע על המשתמשים. עצוב שכל כך הרבה מתכנני ממשקים בוחרים להתשמש במערכת עם ממשק כל כך מחורבן.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים