בחירות 2013: התוצאות 3548
לאחר ספירת למעלה מ-‏99% מקולות המצביעים במעטפות הרגילות, מסתמן שוויון בין גוש הימין לבין גוש המרכז־שמאל.

על פי הקולות שנספרו עד כה, מפלגת "הליכוד ביתנו" זכתה ב-‏31 מנדטים, מפלגת "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד ב-‏19, מפלגת העבודה ב-‏15, ש"ס ו"הבית היהודי" ב-‏11 מנדטים כל אחת, יהדות התורה ב-‏7, מרץ ו"התנועה" ב-‏6 מנדטים כל אחת, רע"מ תע"ל ב-‏5, חד"ש ב-‏4, בל"ד ב-‏3, ומפלגת קדימה בשני מנדטים.

התוצאות הסופיות ייקבעו רק בתום ספירת קולות החיילים ביום חמישי.
קישורים
ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

כשאני חושב על זה 611661
כשאני חושב על הגרעון העמוק שנצבר בשנה האחרונה בקופת המדינה, ועל האתגרים העצומים שמחכים למי שהולך להוביל את המדינה הזאת, אני לא בטוח שזה כזה כיף גדול.
כבר נתתי כאן 611665
את הלינק הזה אבל ראוי להביא אותו מחדש לאור ריבוי המנדטים שקיבל כוכב הפופ של הבחירות:

כבר נתתי כאן 611670
זה חומר ישן. אנשים יודעים את כל זה, ארז. או שלא נראה להם שזה כל כך חשוב, או שהם לא מסכימים לנכתב. בכל אופן, הוכח שאנשים יכולים לקרוא את כ-ל הטקסט של מיברג ועדיין להצביע ליאיר לפיד. האין זה דבר מופלא, האנושות.
כבר נתתי כאן 611675
מה שמופלא זה עם ישראל שתמיד מתפתה להצביע למפלגות מרכז כמו ד''ש, צומת, שינוי, הדרך השלישית, מפלגת המרכז, הגימלאים, קדימה ויש עתיד שבתוך קדנציה או שתיים מתגלות כלא יותר מבועות סבון חלולות ואף על פי כן לא לומד לקח.
אם בפרמיונים נפלה שלהבת, מה יגידו בוזוני הקיר 611679
אולי זה בגלל שגם כשהוא (עם ישראל) מצביע לגדולים, וותיקים ובעלי התכונה החביבה עליך של אנטי-סימטריה סביב ציר z, לא תמיד הוא מקבל תוצאות כל כך מופלאות. אני בטוח שאפילו אתה תסכים שיש דברים גרועים מבועות סבון. למשל בועות נדל"ן.
כובע זה לא טעים 611671
אני מניח שכשהבאת אותו קודם הוא היה ראוי על מנת לנסות ולחנך את ציבור המצביעים (לא בציניות, פעולה לגיטימית בטרם בחירות).
מאחר ואתה מביא אותו שוב היום, זה כנראה רק כדי שזה יעזור לך להתמודד עם התוצאות. אולי אם נזרה לך קצת מלח על הכובע‏1 זה ישפר את טעמו?

1 ונשתדל לא על הפצעים, אנחנו רחומים כאן, לסרטנים ובני אדם כאחד.
__________
ומיברג שנון ומשעשע כדרכו הייחודית. הוא הכי טוב כשהוא פגוע וכועס. וכשהוא כותב על רוק'נרול. לא שזה סותר.
כובע זה לא טעים 611676
נכון, וגם כשהוא כותב על אוכל, קולנוע, ארה''ב, ההוויה הישראלית וכמעט כל דבר.
כובע זה לא טעים 611678
אני מוכן להרים כוס ג'ק דניאלס בשביל זה‏1.

1 קצת עיבריש בסוף, זה מה שיצא לי ולא מצאתי ניסוח אחר.
כובע זה לא טעים 611689
לכבוד זה?
כובע זה לא טעים 611691
טוב, אז אין ברירה, נרים עוד כוסית לכבוד זה. לבריאות.
איך מרכיבים קואליציה? 611674
ניקח כהנחה את המספרים הללו, למרות שקולות החיילים עדיין לא הגיעו ויכולים לשנות את התמונה, במיוחד בגלל השיוויון בין הגושים.

דבר אחד די ברור - נתניהו ירכיב את הממשלה.
ליכוד + בית יהודי + ש"ס + יהדות התורה - 60 מנדטים. קרוב, אבל לא מספיק. אפשר להוסיף את קדימה ואז :
1)ליכוד + בית יהודי + ש"ס + יהדות התורה + קדימה - 62 מנדטים. פה קדימה משמשת ככרטיס למופז לממשלה, אז מה אם היא ממשלת ימין חרדים צרה.
לא ממשלה יציבה - כל מפלגה שעוזבת ממוטטת את הממשלה.

מה יקרה אםנתניהו ולפיד ביחד יהיו ביחד?

ליכוד + יש עתיד - 50 מנדטים. לא מספיק.
העבודה או התנועה - לא מאמין, במיוחד נוכח ההתחייבויות של יחימוביץ ולבני.
אז מה נשאר?
2) ליכוד + יש עתיד + בית יהודי - 61 מנדטים. מספיק בקושי.
מצד שני אין קלאש אידאולוגי משמעותי - אם לפיד יסכים להקריב את תהליך השלום שלא קיים כרגע.
אפשר להוסיף את קדימה, אבל אין הרבה טעם - גם ככה כל מפלגה תוכל למוטט את הקואליציה.
בממשלה זו אפשר לבצע צעדים "נגד חרדים" - בעד שיוויון בנטל וכו'.

מה נתניהו רוצה:

3) ליכוד + יש עתיד + בית יהודי + ש"ס - 72 מנדטים. כבר לא ממשלה כל כך צרה. רק לפיד יכול להפיל את הממשלה, אבל אולי אפשר להפחיד אותו בכך שיחליפו אותו באגודת התורה וקדימה - בעצם בחלופה מספר אחת.

אז בעצם -
4) ליכוד + יש עתיד + בית יהודי+ ש"ס + קדימה : 74 מנדטים. ליהדות התורה נתניהו נותן משהו קטן, ומפחיד את לפיד בכך שאם ייצא, יהדות התורה תכנס.

השאלה היא אם לפיד יסכים לשבת עם ש"ס בממשלה.
ההימור שלי שכן, וזו הממשלה שנקבל - חלופה מספר 4.
זה אומר שיש הרבה גורמים בממשלה שמושכים לכיוונים שונים, ואני מניח שלא נראה הרבה שינוי.
איך מרכיבים קואליציה? 611688
יש סיבה בכלל לספור את קדימה?
כאילו, מפלגה של 2 מנדטים ועוד צריך לתת להם תיק (את הבטחון, אלא מה?).
איך מרכיבים קואליציה? 611723
הסיבה לספור את קדימה היא ששני המנדטים שלה:
1. מצד אחד לא מאפשרים לה *יותר מדי* דרישות,
2. ומצד שני, אם היא מצטרפת לממשלת נתניהו ו-‏50% מחברי הכנסת שלה שרים - אזי עמדתו של נתניהו חזקה יותר, כי הוא בא למיקוח מול כל אחד מהגורמים האחרים כשהוא יכול להרכיב ממשלה בלעדיו (בתנאי שכל השאר ישתפו פעולה).
איך מרכיבים קואליציה? 611728
מעניין כמה מופז ישמח לקבל שוב את תיק התחבורה.
איך מרכיבים קואליציה? 611780
לא יודע לגביו, אבל אני אהיה עצוב.
שאול מופז היה שר תחבורה כושל ולעומתו ישראל כץ (שהוא ממש לא כוס התה שלי כשמדובר על פוליטיקאים) הצליח לקדם פרוייקטים תחבורתיים על אפם ועל חמתם של פקידי האוצר, בדרך כלל (אבל לא תמיד) על פי המלצותיהם של אנשי המקצוע במשרד.
איך מרכיבים קואליציה? 611690
אופציה 2 + התנועה של ליבני מבססת קואליציה יציבה למדי, עם הזדמנות נדירה לביצוע מהלכים כלכליים-חברתיים חשובים ומשמעותיים. ובמישור המדיני, הייתי מהמר שבנט יבלע את הצפרדע של תהליך מדיני כלשהוא, כל עוד הוא לא מתכנס לפינוי בעין (שלשיטתו ממילא לא יקרה בגלל סרבנות הצד השני).

באשר להפחדות של לפיד עליהן דיברת בסעיפים 3-4: אם יש קצת שכל בקודקודו הוא צריך לדעת שמה שצריך להפחיד אותו, גם לאור נסיונות העבר, זה שהסיכוי היחידי שלו לא להתאדות עם מפלגתו בבחירות הבאות הוא לעמוד בכל כובד משקלו על הטיקט של שיוויון בנטל, גיוס, לימודי ליבה ושילוב בשוק העבודה.
איך מרכיבים קואליציה? 611696
אבל נתניהו יודע את מה שכתבת במשפט האחרון, ולכן יוכל לעשות עם לפיד כמעט כל מה שעולה בדעתו. אילו חלוקת המנדטים בין לבני ולפיד היתה הפוכה היה נוצר סיכוי כלשהו, גם מפני שלבני הוכיחה שהיא מוכנה ללכת לאופוזיציה עבור העקרונות שלה, וגם מפני שהציבור היה מראה שהליכה לאופוזיציה יכולה להיות צעד נבון לפוליטיקאי.
איך מרכיבים קואליציה? 611697
מה, נתניהו קורא האייל?
וחוץ מזה, בוא נזכור שכמעט חצי מהליכוד הוא 'ביתנו', שרוצים די בדיוק את אותו הדבר. ונתניהו לא יכול באמת לעשות ממשלת ימין, אפילו עם מופז (בתור סיכת ביטחון, לא שר ולא נעליים).
ואני רוצה לקוות שנתניהו עם כל הציניות שלו מבין לאן נושבת הרוח, ואפילו הוא שרגיל להשתין לבריכה מהמקפצה, לא יעשה את אותו הדבר נגד הרוח. זה לא טוב לתסרוקת.
איך מרכיבים קואליציה? 611828
אבל נתניהו סובל כנראה מאי יכולת להמנע מהסתבכות עם אלו שהוא עובד איתם. הוא גם מכור לפתרונות רטוריים. לפיד צריך להזהר שהפתרונות הללו לא ידבקו אליו. הוא גם צריך להזהר שידביקו לו אחריות לבלופים של נתניהו. אני הייתי מציע לו לקחת תיק בו יש לו עצמאות והקשר לראש הממשלה הוא מינימלי. נתניהו יכול לפרגן לכחלון; לפרגן למי שיתחרה בו על תפקיד ראש הממשלה?
איך מרכיבים קואליציה? 613288
נו, היה צריך עוד חודש וחצי כדי להגיע למסקנה הזאת? לא חבל על הזמן‏1?

1 במובנו הישן
איך מרכיבים קואליציה? 611720
לדעתי אופציה 3 שלך קולעת מאוד, ונתניהו רוצה אותה בשל החלוקה הבאה (מהניתוח המאוד ראשוני של החדשים בשלב זה, שמבוסס בעיקר על איך נתניהו וגדעון סער התנהגו ומתנהגים כלפיהם, ופחות על מה שהם אמרו או עשו כפוליטיקאים, כי זה מסתכם בערך לכלום):

ראשי מפלגות משתלבים בקמפיין הנוכחי: נתניהו-ליברמן, דרעי-אטיאס (כשצלע המיעוט בש"ס - אלי ישי - היא הבדלנית), לפיד, לבני, בנט
ראשי מפלגות בדלנים: מופז, יחימוביץ', גלאון.
לא ניתחתי / פחות מכיר: אייכלר (יהדות התורה)

מניח שלבני לא תיכנס לקואליציה בשל מס' סיבות: שמירת "עתודה משתלבת" באופוזיציה לתמיכה מבחוץ (ללבני כבר יש התמחות בנושא מהקדנציה החולפת), וה"נדוניה" הבעייתית שהיא סוחבת איתה בסיעת האסופים - פרץ (בדלן), מצנע (בדלן). כמו כן לביבי עדיין מחכה "בעיית אובמה" (הבדלן), שהוא יצטרך להמשיך מולו את משחק ה"אני רוצה להענות לך אבל לא יכול", וכדי לשחק את המשחק הזה הוא צריך להישען על קואליציה שאינה "יונית" מדי.

יהדות התורה - סימן שאלה מבחינתי. נראה לי שביבי-לפיד יעדיפו שלא תיכנס בכל מקרה.

עדיין מתקבלת קואליציה יציבה למדי, עם סחטנות מינימלית (קצת מצד ישי) של 72, עם תמיכה מבחוץ של לבני ו(אולי) של יהדות התורה.
איך מרכיבים קואליציה? 611942
ההנחה לגבי לפיד ובנט = משתלבים מתבססת בעיקר על תוצאות ההצבעה, לפיה נראה ברור שליברמן וביבי שווים לחוד הרבה יותר מנדטים משהם שווים ביחד (מהטעם הברור שליברמן כממוצב קיצוני יותר היה שואב מבנט, וביבי כמתון ללא ליברמן היה מחליש את לפיד) ולכן העובדה שבחרו להתאחד היתה כדי לחזק את הצדדים מ"המרכז" ו"הימין" לקראת הליכה לקואליציה משותפת.
איך מרכיבים קואליציה? 612701
והראשונה שנכנסה... ליבני.
איך מרכיבים קואליציה? 612865
נו, מרכיב קואליציות אני כבר לא אהיה.
סיכון ידוע בתחזית התממש: לא כל ההנחות נכונות, או לא ממושקלות כמו שצריך: הבסיס לתחזית לאי כניסת לבני היתה מבוססת על התנהלות הרכבת הקואליציה הקודמת על רקע היכולת לעמוד מול הלחץ של אובמה.
כנראה שכשליבני כבר לא מובילה מפלגה גדולה, ובנט הוא שותף גדול יותר בקואליציה, ו"מחותן" עם לפיד, לבני לבד לא יכולה לצייר את הקואליציה כ"יונית".
כמובן שכמשתלבת היא תסתדר היטב עם נתניהו, אבל להבדיל מההתנהלות של השותפים ה"טבעיים" יותר (בנט ולפיד), היא אולי תפרוש מתישהו על רקע "אי התקדמות בתהליך המדיני" לקראת הבחירות הבאות.
איך מרכיבים קואליציה? 613997
נכון, הניחוש שלי לא הצליח, אולם באופן יפה הסתדר שהקואליציה מורכבת אך ורק ממפלגות שראשיהן משתלבים, ובחוץ רק מפלגות שראשיהן בדלנים.
לא בכדי כינתה אותם מרב מיכאלי ארבעה גברים קפיטליסטים לבנים (עם עוד קפיטליסטית לבנה אחת שהצטרפה ראשונה).
נתניהו מינף את ציר בנט-לפיד כדי להיפטר משותפים "טבעיים" לא נוחים הן מבחוץ והן מבית.
אני צופה לממשלה זו שתהיה מהיעילות ומהאוחדות ביותר, ותמצה ביעילות ובשיתוף פעולה חסר תקדים את כל הקדנציה.
ניצנים לכך נראים עם ההצהרות המשותפות של לפיד וביבי בנושא התקציב.

חג שמח!
איך מרכיבים קואליציה? 613998
טוב שחזרת. יש לי שאלה ישנה בעניין התחביב שלך. אשמח לתשובה בדמות לינק לתגובה עתיקה - אין לי ספק שכל זה כבר נדון מעל דפים אלה.

כידוע, פוליטיקאים אינם טועים - במה שנראה ככישלון, הם למעשה משרתים אינטרס אחר. אבל איך אתה מסביר את הכישלון של הבדלנים בהקמת הקואליציה? נראה שהתיאוריה הבלבניסטית לא נפתרת מהג'וקר של הפרשנים הפוליטים, אלא רק מחביאה אותו מעבר לעוד שכבה של הסברים.
איך מרכיבים קואליציה? 614003
אתה מערב בין שני דברים: שיטת הניתוח והפוליטיקה עצמה.
שיטת הניתוח חייבת להניח שאין טעויות (לפחות לא משמעותיות).
אבל עדיין קיימת כמובן המערכת הפוליטית, שהינה מגרש המשחקים והתחרות בין שני הצדדים. גם אם יש שתי נבחרות שחפות מטעות, עדיין תהיה אחת עם יותר כישרון, ואולי גם כזו שנהנית מתנאים מועדפים (משחקת במגרש הביתי, למשל), ולכן תנצח את האחרת.
במקרה של המערכת הזו, הצד המשתלב השכיל לייצר יותר מוקדי כוח המובלים על ידו (בנט השתלט על הבית היהודי, לבני נישלה את מופז מהזכיה שלו בקדימה ע"י הקמת התנועה, וכך גם פגעה קצת בכומ של יחמוביץ', ולפיד כ"ג'וקר" שבנה עצמו היטב בחוץ, והסתייע באיחוד של הליכוד וישראל ביתנו שהפכו אותו ואת בנט לאטרקטיביים עוד יותר.
איך מרכיבים קואליציה? 614005
במה ההסבר שלך עדיף על פני החלוקה המקובלת ליונים/נצים או רווחה/שוק? זו חכמה קטנה להסביר את ההצלחות של הקבוצה המנצחת; כל העוקץ הוא הצורך להסביר את מה שנחזה ככישלון של הקבוצה המפסידה. איך תסביר את גורלו העגום של מופז, או של כל בדלן אחר שנחלש?
איך מרכיבים קואליציה? 614010
ההסבר שלי בכלל לא נועד למטרה אליה אתה מכוון. ההסבר מניח שבכל תחרות יש מנצח ומפסיד. גם פוליטיקאי כישרוני כמופז יכול להפסיד מול פוליטיקאי כשרוני יותר או מול שילוב של תנאים וכישרון שאינם מאפשרים לו להגיע לעמדת הכוח או לביצוע הפוליטיקה אליה הוא כיוון. האם בכך הוא טועה? לא. הוא עדיין מבצע בכישרון רב את כל שביכולתו כדי לקדם את שניהם (את עצמו לעמדת השפעה ומשם את הפוליטיקה שלו).
אני טוען שההסבר שלי עדיף על ה"קונבנציונלי" בשל יכולת הניבוי העדפה שהוא מאפשר (וכמו שמודגמת בפתיל זה - עדיין רחוקה מלהיות מושלמת בשל העדר מידע וצורך בהנחות לא מעטות), וזו בתורה היא כזו (כנראה) מאחר וההסבר שהיא מספקת על המניעים את הפוליטיקאים נכון יותר.
איך מרכיבים קואליציה? 611732
השאלה היא לא רק אם לפיד יסכים לשבת עם ש"ס בממשלה, אלא גם ובעיקר אם לפיד חושב שנתניהו יעדיף את חלופה 2 על חלופה 1.
איך מרכיבים קואליציה? 611755
אני מסכים. אבל אני חושב שהאיום עדיין אפקטיבי.
לפיד יודע שלנתניהו יש אסטרטגיית יציאה שבסופה הוא עדיין ראש הממשלה, והוא יצטרך לשבת באופוזיציה במשך כמה שנים.
ללפיד החלופה היא הרבה יותר קריטית - להיות שר אוצר, או לשבת באופוזיציה.
לכ נראה לי שלפיד יתקפל וישב עם ש''ס. הוא יקבל הבטחות, שיסתכמו בחוקים חסרי שיניים שיעברו או לא.
איך מרכיבים קואליציה? 611756
להיות שר אוצר בשנת גזירות? נראה לי מלכודת רצינית.
איך מרכיבים קואליציה? 611796
המילכוד הוא לאזרחים ולמדינה. שימחה על ''שכל אחד יכול'' להיות שמתתף פעיל בפוליטיקה, מהולה בחשש שאותו אחד, עם אפס נסיון בתהליכי קבלת החלטות (שלא לדבר על הבנה כלכלית), יהיה אחראי על אחד הנושאים היותר חשובים.
איך מרכיבים קואליציה? 611807
למה שטייניץ מסין יותר בכלכלה?
איך מרכיבים קואליציה? 611809
דיברתי על חוסר נסיון ומגע עם תהליכים של קבלת החלטות. האם נראה לך שתאגיד כלשהו ימנה לחשב אדם נעים ונחמד עם CV שהוא למעשה ריק?
איך מרכיבים קואליציה? 611813
זה ייתכן - אם האדם הוא בן דוד של יו''ר הדירקטוריון...
איך מרכיבים קואליציה? 611815
אנחנו מדברים אל הדרג הפוליטי ולא המקצועי. חשב הוא דרג מקצועי. פוליטיקאי שאין לו תואר בכלכלה והתמחות במאקרו כלכלה, יכול להיות שר אוצר. הכלכלה קשורה קשר מבני בפוליטיקה ולכן פוליטיקאי חייב להבין בכלכלה גם בלי שלמד באופן מסודר כלכלה. זה לא כל כך מסובך . הברנז'ה הכלכלית מנסה להראות שזה לא רק מסובך אלא בלתי ניתן להיעשות על ידי מי שאינו שייך לברנז'ה.
איך מרכיבים קואליציה? 611817
בפעם השלישית - דיברתי על אדם שלא נחשף ולא התנסה בתהליכים של קבלת החלטות. ניהול איננו תחביב או משהו שאתה לומד כך פתאום תוך כדי כמה שבועות של התחככות בעשייה.
איך מרכיבים קואליציה? 611818
הבנתי בפעם השלישית על מה דיברת. תהליכים של קבלת החלטות אינם רק ששוכרים אותך לארגון ואתה מנהל ישיבה ובסופה קבלת החלטות. חברי כנסת מקבלים החלטות, כשהם מכהנים כיו''רים של ועדה הם עוסקים בקבלת החלטות, צא קצת מהקופסה של ''התנסות בתהליכים של קבלת החלטות'' כשדבריך מרמזים אולי בלי כוונה בהכרח לקבלת החלטות בתוך תאגיד.
איך מרכיבים קואליציה? 611819
יש הבדל בין החלטות חברי כנסת לבין החלטות של שר. הראשונים עוסקים בחקיקה בלי הרבה אחריות ביצועית ותפעולית והשניים מתפקידים במערכת שכולה כרובה היא תהליך מתמשך של קבלת החלטות ברמה ביצועית-ניהולית. ח''כים ''מחליטים'' כקבוצה, שר מחליט כבודד המופקד על הפעילות בתחומו. אדם שבחייו לא נחשף כמעט למאטריה של תהליכים ניהוליים, עיבוד נתונים, יעדים, שיקלול עדיפויות, בקרה וניטור ועוד כהנה וכנה אספקטים, הוא בעל כורחו ''חומר גולמי'', שמציב סימן שאלה גדול על יכולתו לתפקד בתור, כמו שבארה''ב נהוג לכנות את הנשיא, מנכ''ל.
איך מרכיבים קואליציה? 611820
שלא לדבר, כמובן, על ייצוג ישראל בשירות החוץ:
איך מרכיבים קואליציה? 611825
ברור שזו הסיבה לקושי להסביר את מדינת ישראל. הטענות של אנשי הסגל הדיפלומטי שמדינת ישראל מנהלת מדיניות שקשה עד בלתי אפשרי להסבירה, הן טענות של ועד עובדים שחושב רק על שימור כוחו ולא על טובת המדינה. כולם בוגדים ולא ציונים.אני הייתי מלביש על משרד החוץ את האינטלקטואלים מ''אם תרצו''.
איך מרכיבים קואליציה? 611827
ואחרי שגמרת את שטף המילים האוטומטי הזה, ילמדנו כבודו למה שר לא צריך להיות גורם שמבין מקצועית בתחומו, למעט במשרד החוץ, שם חובה שהדרג המקצועי יכתיב את המדיניות, שלא כמו במשרד האוצר למשל?
שמשון דער נבעכדיקר 611680
מסכן נתניהו

עכשיו כשהמשבר הכלכלי העולמי הגיע ארצה האופציה הכי טובה מבחינתו הייתה ללכת לאופוזיציה לאיזה שנתיים ולהשאיר לקומוניסטית את כל הבלגן

במקום זה הוא והיהיר צריכים להחליט איזה צפרדעים לאכול
שמשון דער נבעכדיקר 611733
קצת מוזר לי להסכים איתך, אבל אתה צודק, אחד לאחד. קואליציה "ליברלית" כזאת (ביברבנט-לפיד, עם או בלי קדימה ו/או לבני) תהיה יציבה, מגובשת מבחינה אידיאולוגית, אבל תחטוף מטחים קשים הן מהמציאות הכלכלית והמדינית, והן מאופוזיצית שמאל-חרדים יציבה ומגובשת כמעט כמוה, בהנהגת יחימוביץ' (אם לא יעיפו אותה). החכם בתנאים כאלה נמנע מהנהגה, ומחכה להזדמנות טובה יותר. יחימוביץ' חכמה. לפיד חכם יותר, כנראה, משרובנו נתנו לו קרדיט. נתניהו חכם עד חודשיים קדימה, ויותר מזה הוא לא רואה, אז עכשיו אין לו ברירה. בנט לא נמצא בעמדה שהוא יכול להפסיד משהו. אני נותן לקואליציה כזאת שמונה-עשר חודש עד שלפיד פורש ממנה, תחת איום מרומז בפיצול הסיעה.
שמשון דער נבעכדיקר 611734
מה כל כך יציב ומגובש באופוזיצית שמאל-חרדים, כשברור שהעבודה תתמוך בכל חקיקה שמשלבת את החרדים בשוק העבודה ומקטינה את התמיכה המנוונת בישיבות ובקצבאות?
שמשון דער נבעכדיקר 611735
אם נתניהו/לפיד רוצים במהלכים בהסכמה, הם יכולים כבר באותה מידה להכניס את החרדים לקואליציה וזהו. ואילו יחימוביץ' התבטאה מהעבר נגד, וודאי שתתנגד כראש האופוזיציה, למהלכים חד-צדדיים שפוגעים או מצטיירים כפוגעים בחרדים. יכול להיות שלחלק מהח"כים האחרים של העבודה יש דעות אחרות, אבל גם אלה יכפיפו את עצמם למשמעת האופוזיציונית אם הם רוצים להגיע לשלטון בקדנציה הזו או בבאה. תחשוב על בניית אופוזיציה לא סתם כאוסף של מתנגדים עם דעות מיעוט, אלא ממש כקואליצית מיעוט אלטרנטיבית, עם קווי יסוד, ישיבות סדירות, ממשלת צללים, והכול. זה נשמע לי מתבקש בקונסטלציה הזו (האתגר הגדול פה הוא דווקא החרדים, שעשויים לפזול לסיכוי עתידי לחזור לקואליציה).

כמובן שאם יחימוביץ' עפה, דברים עשויים לעבוד אחרת.
שמשון דער נבעכדיקר 611737
אז המתכון שלך להחזרת העבודה לשלטון היא תמיכה בטפילות החרדית? שיהיה בהצלחה. גם לשלי זה ממש עבד לאחרונה.
בבחירות ניצחה תנועת המחאה 611698
ביבי היה אולי "הראשון שזיהה את הבעיה" אבל לצערי לא נתן לה פתרון משכנע. אני חושב עדיין שביבי הוא המנהיג הטוב ביותר בישראל, אבל כמו כל בן אנוש אינו חף משגיאות.

אשר ליאיר לפיד. הוא היה האיש הלא נכון במקום הנכון ולכן זכה. יש אכזבה אצל רבים מכך שביבי לא נתן פתרון מספק למצב הכלכלי הגרוע של ישראלים רבים, רק שלא היה מנהיג ראוי שינקז אליו את המחאה:
ציפי ליבני שרפה את עצמה בהתנהלות מטופשת בקדנציה הנוכחית , שאול מופז ושרידי קדימה נראים כאוסף טרמפיסטים פוליטיים שטובת העם לא מעניינת אותם, בנט נראה בחור טוב אבל ימני מדי לדעת רבים, שלי יחימוביץ' מרקסיסטית למרות שניסתה להסתיר זאת. אז מי נשאר במקום הטוב ? היחיד שנשאר "נקי" הוא יאיר לפיד שטרם הספיק לחשוף את טיפשותו.

מקווה שלא ניפול עכשיו לתסבוכת כלכלית. אני חושש שמאחורי יאיר לפיד עומדים הטייקונים שעושקים אותנו (עזרו לתת לו תדמית יפה בכל כלי התישקורת ומקווים להעזר בו כדי להמשיך לחלוב את אזרחי ישראל). קודם הטייקונים עמדו מאחורי "קדימה". מטרת הטייקונים בשני המקרים היא להחדיר ללב השלטון פוליטיקאי טיפש כדי שיתפעלו אותו כמו שמתפעלים מריונטה. הם חוששים מביבי מכיוון שביבי אינו מריונטה, לכן הפיצו את הסיסמא "רק לא ביבי". אולי אני טועה אבל זו הרגשת הבטן שלי.

הממשלה המועדפת עלי היא ממשלת הטרויקה, ממשלה שבמרכזה: הליכוד ביתנו + בנט + לפיד. זו ממשלה צרה שאינה כפופה לסחטנות החרדים ואינה מחוייבת לתהליך שלום הזוי. כדאי להקים ממשלה זו כממשלת צללים מייד, לפני שהנשיא שמעון פרס מתחיל בבחישות שלו להקמת "ממשלה לתהליך השלום". ברגע שממשלה זו תהיה אופציה ברורה יצטרפו אליה שותפים נוספים. בשום פנים לא כדאי להקים ממשלה שנשענת על חרדים (ש"ס או האגודה) לצורך קיומה, במקרה כזה הממשלה תהיה כפופה לסחטנות החרדים (מה שיגרום למפלה נוספת וסופית של ביבי). אם קדימה-מופז תעבור את אחוז החסימה היא מועמדת להצטרפות מיידית לממשלת הטרויקה המוזכרת לעיל (מקווה שמופז לא יחזור על התרגיל הטיפשי שעשה בסוף הקיץ האחרון (פרישה מהממשלה בגלל אי גיוס חרדים).
בבחירות ניצחה תנועת המחאה 611727
בהמשך לדבריך...

אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611777
כל עוד לא הורכבה ממשלה, מותר לחלום:
אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611779
חשבתי על טוויסט, אבל חששתי לכתוב אותו קודם, שמא ימצא חן בעיני לפיד.
ניתן לשער שלפיד חושש לקפוץ הישר לתפקיד ראש הממשלה, גם אם יתאפשר הדבר מבחינה פוליטית. פתרון אפשרי, מבחינתו: למשוח לראשות הממשלה את יעקב פרי, להשתפשף בתפקיד שר, ולהחליף אותו אחרי שנתיים של חפיפה.
אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611782
לאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא

שם(חובה) מתעורר שטוף זעה מסיוט בו בכלי התקשורת מדברים על יעקב פרי, ראש הממשלה.
אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611785
הוא יכול למנות לבינתיים את אהוד ברק‏1, לנ"ל יש נסיון והוא מובטל :)

1 במסגרת פינתנו זהה את הז'אנר - קומדיה או אימה.
אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611787
מעדיפה אפילו את אמנון ליפקין-שחק.
אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611788
מד"ב/פנטזיה על טבעית. זיהיתי?
אולי בכל זאת לפיד כראש ממשלת "ביניים"? 611806
בתור חילוני שמאלני אני מעדיף את ביבי בממשלה מאשר את ש''ס.
בתור מציאותי אני יודע שבסוף שניהם יהיו בממשלה.
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 611826
מישהו חושב שבעקבות הצטרפותו הצפויה של לפיד לקואליציה בראשות נתניהו צפוי שינוי ביחסי ידיעות אחרונות ונתניהו? או בהרחבה, האם אלה נשואים פוליטיים שקשורים להפשרת יחסים עתידית בין ממלכת מוזס וממלכת אדלסון?
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 611833
לא ברור לי מה אמור לגרום לכך. ידיעות אחרונות הם בראש ובראשונה נגד ישראל היום ורק כתוצאה מכך נגד נתניהו.
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 611846
התאוריה שהעלית מוכרת לי, אבל אני לא לגמרי בטוח שהיא נכונה. אם היא נכונה, ואם מוזס קורא נכון את המוטיבציות של אדלסון, אז היה אדלסון היה יכול לקנות את תמיכת ידיעות אחרונות בפחות כסף וכאב ראש ממה שעולה לו ישראל היום. יתכן, סליחה על הנאיביות, שעיקר המחלוקת היא אידאולוגית. הקמת ישראל היום שופכת שמן על המדורה, אבל לא יותר מכך. מוזס והעיתונאים המובילים שלו נוטים שמאלה, ואדלסון נוטה ימינה. אם אכן ברית הזוגיות בין נתניהו ולפיד תצליח - טבעי שהקו הפוליטי של ידיעות אחרונות יהיה חלק מהעיסקה, וחלק מהשיקול של נתניהו להכנס לעיסקה עם לפיד.
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 611865
אם המחלות היא אידאולוגית, למה היחס של ידיעות אחרונות לליברמן השתנה מיד לאחר איחוד ישראל ביתינו והליכוד? שמאלני אוהב ליברמן?

יש עוד עיתון שנתמך על ידי ימני - מקור ראשון (ועכשיו גם מעריב).
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 612068
היחס של ידיעות אחרונות לליברמן השתנה? בכל אופן עיינתי עכשיו בבלוג של ולווט והתרשמתי שהיחס לנתניהו לא השתנה. אי שינוי היחס הוא אינדיקציה לכך שתהיה לנו ממשלה צרה.
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 611894
במידה מסוימת, אולי להפך - ישראל היום נולד מכך שידיעות אחרונות היה נגד נתניהו.
נוני מוזס, אדלסון, לפיד ונתניהו 611904
איזה עיתון היה בעד נתניהו?
אולי בבחירות הבאות אצביע לאסי דיין 612004
גוש חוסם 612143
ע"פי מעריב לפיד ובנט החליטו על הקמת גוש חוסם מזל טוב לכולנו ובפרט לרב סתיו.
גוש חוסם 612154
אין לי מושג אם זה נכון, אבל באשר למזלטוב שלך - אני בספק, טיפה. הגוף הבוחר את הרב הראשי מורכב מ-‏150 איש, 80 מהם רבנים והשאר נציגי ציבור (מתוכם 2 שרים וחמישה ח"כים), ומצביע בבחירות חשאיות. ייתכן בהחלט שהחיבור לפיד-בנט ישפר את סיכוייו של הרב סתיו, אבל בהתחשב באמור לעיל, אי אפשר (בניגוד לדרישת 'יש עתיד' במו"מ הקואליציוני) להבטיח שמישהו מסויים ייבחר.
גוש חוסם 612156
אתה צודק.

מצד שני הפרוצדורה שתיארת מבוססת על חוק וכדומה, וקואליציה יכולה לשנות חוקים.
גוש חוסם 615443
טוב, בהתחלה כשהזכרתי את הבחירות לרבנות הראשית זה היה חצי בדיחה, אבל מסתבר שזה מגיע למקומות יותר עמוקים ממה שחשבתי. הנה ניתוח של מצביע בנט פוטנציאלי.
גוש חוסם 612186
מעניין מאוד. אם זה נכון, כעת למעשה אין לנתניהו כל ברירה, אלא הקמת ממשלה ללא חרדים. זה בעצם איגוף משני הצדדים של נתניהו.
לנתניהו עכשיו עומדות הברירות הבאות:

1) הקמת ממשלה צרה של ליכוד ביתנו, בית יהודי + יש עתיד, ואולי קדימה.
2) לנסות "לשבור" את ההסכם - להבטיח הבטחות מפליגות לבנט/ לאיים עליו כך שיפרק את ההסכם עם לפיד, והקמת ממשלת ימין-חרדים צרה.
3) לנסות "לשבור" את ההסכם - להבטיח הבטחות מפליגות ללפיד/ לאיים עליו כך שיפרק את ההסכם עם בנט, והקמת ממשלה עם יש עתיד וש"ס.
4) לאיים על לפיד ובנט בבחירות חדשות, ולהתעקש על צירוף ש"ס לממשלה. אני מהמר על הכיוון הזה.
3) להכריז שהוא לא יכול להקים ממשלה, כנראה אף אחד לא יוכל להקים ממשלה חוץ ממנו, וללכת לבחירות חדשות.
גוש חוסם 612190
על מה בדיוק הוא ילך לבחירות? נגד המתווה של עצמו לגיוס חרדים?! כי הבית היהודי לא מקבל עמדה מדינית שהיא יותר שמאלנית ממה שהוא בעצמו אמר?!

באופן אישי נתניהו במשא ומתן הזה מפתיע אותי לרעה, בנט מפתיע לטובה ולפיד הוא תדהמה ברוכה ומוחלטת.

בינתיים נתניהו מצטייר כמניפולטור שחוץ מכוח לא מעניין אותו שום דבר. אם הוא ילך עכשיו לבחירות הוא יפסיד בגדול.

חוץ מזה לא רק נתניהו יכול להקים ממשלה. החוק לא מחייב שראש הממשלה יהיה ראש סיעה.
גוש חוסם 612226
1) הוא חייב ללכת לבחירות אם הוא לא יצליח להקים ממשלה. אני לא חושב שנתניהו רוצה בכך, אבל - פוליטיקה. גם קשה לחזות מראש מה יקרה בבחירות. אולי מצביעים ערבים יגיעו בהמוניהם (הם ראו שלא חסר הרבה לגוש שמאל - שיהיה חייב לכלול אותם?), ואולי מצביעי יש עתיד לא יגיעו פעם שנייה, כי לפיד איכזב? ואולי יותר אנשים יצביעו ליכוד כדי שתהיה מפלגת מרכז חזקה?

2) איך בדיוק מישהו חוץ מנתניהו יקים ממשלה?

יש עתיד + עבודה + תנועה : 40 מנטים.
יש עתיד + עבודה + תנועה + בית יהודי : 52 מנדטים. + קדימה, 64 מנדטים.

אז תהיה חייב להוסיף את ש"ס, ותקבל ממשלה לא יציבה להחריד, שמי שאמור להוביל אותה, לפיד - לא רוצה להיות ראש ממשלה (כעת).

מצטער, אני לא חושב שזה יקרה.
גוש חוסם 612242
1) אם הוא הולך לבחירות זה בגלל שהוא לא יצליח להגיע לעמק השווה עם אף קואליציה. אם זה יקרה הוא יצטרך להסביר איזו דרישה הייתה כ"כ נוראית שבגללה הוא לא היה מסוגל להקים ממשלה.
2) הליכוד יכול להתפצל. לא סביר שזה יקרה ממש בקרוב אבל במקרה הקיצוני שנתניהו יודיע שהוא לא מסוגל להקים ממשלה לא בטוח שהמפלגה תהיה מאחוריו.
גוש חוסם 612281
יש הנחה נפוצה, בדיון כאן ובניתוחים בעיתונות, שנתניהו בעיקרון היה רוצה קואליציה עם החרדים, שהם שותפים שמועדפים עליו יותר מ"יש עתיד" ו"התנועה". מישהו יכול להסביר לי על מה מבוססת ההנחה? אידיאולוגית הייתי מנחש (מה מנחש, זה ברור לחלוטין, לא?) שנתניהו (והליכוד ככלל) קרוב יותר לשתי האחרונות. על החרדים אפשר לסמוך שהם לא יפריעו לו לקדם כל מדיניות שירצה בתחום החוץ והביטחון, אבל נדמה לי שגם "יש עתיד" אותו דבר, ו"התנועה" לא חזקה מספיק ולא מנוגדת לו מספיק להפריע.
גוש חוסם 612307
על החרדים אפשר גם לסמוך שיהיו כאן בבחירות הבאות.
גוש חוסם 612309
בין השאר, בד"כ הוא יכול יותר לסמוך עליהם שיתמכו בו בכל תחום כמעט, כי מלבד ענייני הכספים של צאן מרעיתם והכח הפוליטי שלהם, אין להם בעצם שום אידיאולוגיה עקרונית.
אם נותנים להם את האתנן הכספי שלהם, הם יתמכו במלחמה, בהתנתקות, באוסלו, יו ניים איט. למפלגות אחרות יש גם אג'נדה שעשויה להתנגד לנתניהו - ואולי אף להפיל/להחליף אותו אי מתי.
היש מערכת יחסים יציבה מזו? צד אחד משלם, ובתמורה הצד השני יעשה כל מה שיבקשו ממנו. ביום, בליל‏1, בערפל.

1ולא צריך לקנות לו פרחים ולהוריד את הזבל.
גוש חוסם 612346
ל''יש עתיד'', ספציפית, נראה שאין אידיאולוגיה עקרונית בתחומי חוץ וביטחון. כן יש להם טיקט בענייני הכלכלה והחברה בישראל (שתמורת הישגים בו הם יזרמו עם נתניהו בחוץובטחון). אפשר להתווכח מי יתעקש יותר על הישגים בתחום שחשוב לו, לפיד או החרדים, אבל נראה לי שמה שלפיד רוצה אמור די לחפוף את מה שנתניהו רוצה, ולעומת זאת מה שהחרדים רוצים אמור להיות מנוגד למה שנתניהו רוצה (גם הוא צריך להיות לפחות לא קטסטרופלי בענייני חברה וכלכלה, ויותר כסף לחרדים יקשה עליו).
גוש חוסם 612365
נתניהו רוצה:
יציבות שלטונית - צ'ק.
שינויים מינימליים בסטטוס קוו שלא יכעיסו אף אחד - צ'ק.
דחיקת בעיות כלכליות וחברתיות עתידיות אל מתחת לשטיח - צ'ק.
דחיקת בעיות מדיניות מתחת לשטיח ואי התקדמות מדינית - צ'ק.
אי-איום על מנהיגותו כראש ממשלה - צ'ק.
(סיכום) מינימום שינויים ועשייה, מקסימום יציבות - צ'ק.

כל מה שהחרדים תומכים בו, ויאיר לפיד לא (ברובו).
גוש חוסם 612366
האם אתה רומז שהחרדים רוצים צ'ק?
גוש חוסם 612367
לא חשבתי על זה, אבל עכשיו כשאתה אומר :)
גוש חוסם 612374
אם אני צריך לנחש מה מניע את נתניהו, הוא דווקא רוצה לשפר ככל האפשר את מצבה של ישראל (לפי מה שנראה לו טוב). אין לי ראיות חזקות לכך, רק קצת הנחות על טבע האדם. יש לך ראיות יותר חזקות לניחוש שלך - שהוא רק רוצה לשרוד כמה שאפשר בשלטון בלי לעשות שם שום דבר מועיל, לשיטתו?
גוש חוסם 612377
אני מסכים איתך שזה מה שהוא רוצה לשיטתו. אבל למשל, ברמה המדינית, יכולה להיות האפשרות (ההיפותטית) שהוא חושב שכרגע סטטוס קוו הוא הדבר הנכון, למרות לחצים עצומים, מחוץ ומפנים, להתקדם לתהליך מדיני (ואני לא בטוח שהוא טועה). במקרה כזה, גם לפיד וגם בנט - לא בטוח לגבי השני - עשויים לקרוא תיגר על הסטטוס קוו, ולדרוש תזוזה לכיוון מסוים או ש...
מפלגות שיתמכו בו גם אם יספח את יו"ש וגם אם יחליט על תהליך מדיני הן משענת קואליציונית מכובדת מאד.
ועוד משהו קטן באשר למה שמניע אותו - הייתי מניח שלצד 70-80 האחוזים של רצון לעשות את עבודתו בצורה הטובה ביותר לשיטתו, יש גם איזה 20-30 אחוזים שמטרתם להישאר בעמדות כח כאלה ואחרות. ובזה הוא לא יהיה יוצא דופן, שלא תחשוב שיש פה איזה הנחת בסיס שמשהו פגום בנתניהו אישית דווקא.
גוש חוסם 612393
שמעת מלפיד איזו הצהרה מדינית מחייבת שמאוד חורגת ממה-שלא-יהיה הקו של נתניהו? (זו שאלה חצי רטורית וחצי אמיתית, כי אני לא עוקב היטב, וניזון מסטריאוטיפ שנבנה עם הזמן.) או שהחשש המשוער של נתניהו הוא שעכשיו כשהבחירות מאחוריו לפיד פתאום יחשוף שיני יונה שהוא החביא עד כה?

אני מסכים איתך על ה-‏70-80-20-30, רק הייתי אומר שאלו לא שני שיקולים מנוגדים. אפילו אם הוא צריך להתפשר על טובת ישראל (לשיטתו, להלן טי"ל) למען הבטחת שלטונו, הוא בוודאי אומר לעצמו שהוא צריך להבטיח את שלטונו כדי להמשיך לדאוג לטי"ל לטווח רחוק (ואני לא בטוח שהוא, או כל ראש מדינה אחר שעושה שיקול כזה, טועה). מה שלא מתקבל על דעתי, וממה שכתבת עכשיו אני מניח שאנחנו לא חלוקים, זה שהוא יוותר כליל על טי"ל למען הבטחת שלטונו.
גוש חוסם 612395
בלי להתייחס כרגע לשאלה של נתניהו וכן או לא מה שהוא חושב היא כן או לא טובת ישראל, זה לא נדיר שבשלב מסוים הכלי להשגת מטרה כלשהי הופך למטרה עצמה.
ושכולם יעלו על טי''ל 612704
לאור מצב הרכבת הקואליצה הנוכחי, אני נוטה לומר בצער שהמספרים שהסכמנו עליהם היו אופטימיים מדי ולא מציאותיים. כנראה שאצל נתניהו הרווח האישי פוליטי עולה משמעותית על הרצון לעשות מה שטוב למדינה ולציבור בוחריו.
לאחר הצטרפותה האחרונה של ליבני לקואליציה, לו איכפת היה לנתניהו מהכלכלה, החברה והביטחון, הוא יכול בקלות רבה להרכיב כעת ממשלה עם ליבני, לפיד, בנט וקדימה, סה"כ 31+6+12+19+2 = 70 חברי כנסת אם לא התבלבלתי.
ברור (עד כמה שמשהו יכול להיות ברור בלי מידע פנים אמיתי), ש-
א. לפיד ובנט יסכימו בקלות לממשלה כזו.
ב. מבחינה כלכלית הממשלה הזו היא הכי קרובה שאפשר היום לדיעותיו של ביבי, פלוס היכולת לבצע את הפעולה הכלכלית האולי קריטית ביותר לעתיד הבינוני-רחוק - שילוב החרדים בשוק העבודה.
ג. גם מבחינה מדינית, זה הכי קרוב למה שביבי - ובוחריו - מצביעים עליו (כשדווקא האגוז הקשה בתחום הזה היתה אמורה להיות ליבני, והיא כבר פוצחה).

מה שאומר שלו נתניהו היה מעונין בממשלה חזקה שתומכת בו כלכלית ומדינית, ובדיעות ציבור בוחריו - מחר בבוקר הוא יכול היה להקים ממשלה כזאת, ולחסוך לכולם זמן ומאמצים.

הסיבה היחידה אם כך שהוא לא עושה את זה, היא אי היכולת - שנראית כבר כמו אובססיה - להתנתק מהמפלגות החרדיות. לפחות בתחום הכלכלי נתניהו מבין לפחות כמו כל אחד אחר עד כמה אי פתרון הבעיה הזאת הוא אסון כלכלי לדורותיו, ומבחינה מדינית אין להן שום יתרון (או הבדל ככלל) על פני ההרכב שתיארונו קודם.
מכאן אני מסיק, שהסיבה היחידה שהוא לא עושה את המהלך הנ"ל, הוא הרצון להימנע מקואליציה של עשייה, קידום ופיתוח לטובת המדינה, עקב כך שייתכן ובעתיד קואליציה כזו תעמיד מולו גם מתחרים שעשויים להדיחו מהשלטון. ומצדו המדינה יכולה ללכת לעזאזל אחריו. או תוך כדי. או בניסוח שלך:
"הוא יוותר כליל על טי"ל למען הבטחת שלטונו."

כמה מתסכל.
ושכולם יעלו על טי''ל 612705
ספקולציה מבדרת - אם נתניהו רוצה לקדם מהלכים "שמאלניים", אבל לא מוכן לוותר על החרדים (או שלפיד לא מוכן לוותר על בנט), הוא יכול לצרף את מרצ ולהקים קואליציה של 63 חברים, שתזכה גם לתמיכת העבודה והמפלגות הערביות. בעיה אפשרית: לא כל חברי הכנסת של הליכוד בכיסו של נתניהו.
ושכולם יעלו על טי''ל 612708
מה שלא מבדר כל כך - ולכן הופך כמעט כל ספקולציה לאפשרית - היא שנתניהו לא רוצה כנראה לקדם שום דבר, חוץ מאשר את נתניהו (ואת אלי ישי כנראה. זאת עדיין לא נראית לי כמו אידיאולוגיה, יותר כמו פסיכוזה).
ושכולם יעלו על טי''ל 612707
למה נראה לך שהבית היהודי (שבעיקרי משנתה עניין שהובלט מאד במערכת הבחירות, והוא התנגדות לפיתרון שתי מדינות) תוכל לשבת באותה ממשלה עם התנועה (מפלגה שכולה סובבת סביב הקריאה למימוש דחוף של פיתרון שתי המדינות)? איך יכולה הבית היהודי לחיות בשלום עם ההסכם הקואליציוני שכבר נחתם בין התנועה לליכוד?

טוב, אני מבין קטן מאד בפוליטיקה. למיטב הבנתי, הבית היהודי ויש עתיד ישבו יחדיו (בקואליציה או באופויזציה), הבית היהודי לא תוכל לשבת בממשלה עם התנועה, ויש עתיד תתקשה מאד לשבת בממשלה עם ש"ס. בתנאים האלה, ביבי לא יכול להקים ממשלה, ומזה ברור ש-"מיטב הבנתי" לא שווה הרבה.
ושכולם יעלו על טי''ל 612711
הבית היהודי גם לא יכולה לשבת בקואליה עם יש עתיד‏1, אלא אם אחת מהן (או שתיהן) תשכח ממצאה ומהבטחות הבחירות שלה. אבל יש מי שמעדיפים להתעלם מהפיל הקטן באמצע החדר ולהעמיד פנים שכל הבעיות שעומדות בפני מי שמקים קואליציה בישראל הן הפיקציה של "גיוס חרדים".
ושכולם יעלו על טי''ל 612713
נפל לך.
ושכולם יעלו על טי''ל 612715
אני לא חושב שזה נכון (אני מתעלם כמובן מהמצעים, ומתייחס לאופן בו אני מבין את הסיבות בגללן בוחריהן בחרו בהן בבחירות האחרונות, ואולי יבחרו בהן שוב בבחירות הבאות).
ושכולם יעלו על טי''ל 612717
איך אתה חושב ירגישו הבוחרים של הבית היהודי אם הממשלה "שלהם" תפנה האחזויות בלתי חוקיות, תעשה "צעדים בוני אמון" ותכנס למשא ומתן עם אבו מאזן על הקמת מדינה עצמאית?
איך אתה חושב ירגישו הבוחרים של יש עתיד אם הממשלה "שלהם" תכנס למסלול התנגשות עם ארה"ב ואירופה, תספח שטחים או תלבין האחזויות בלתי חוקיות?
ושכולם יעלו על טי''ל 612720
אני מנחש שאם הממשלה ''של'' יש עתיד תעשה מתווה גיוס שיכלול את רוב החרדים, פלוס שילובם בשוק העבודה, פלוס שליטה בוועדת הכספים שתתמוך כלכלית במעמד הביניים, פלוס אולי משהו עם מחירי הדירות, ממוצע הבוחרים שלהם יהיה מרוצה מאד, גם בתוספת הסעיפים שהזכרת. וכמובן, לאחר שיושמו הראשונים, היא תוכל לפרוש בשלב מאוחר יותר אם משהו לא ימצא חן בעיניה. הסעיף האחרון נכון גם לגבי בנט, והוא אפילו רמז לכך די מפורשות בהזדמנויות שונות (חגבי פינוי התנחלויות וכו')..
ושכולם יעלו על טי''ל 612722
אתה חושב שממשלה שנכנסת למסלול התנגשות עם ארה"ב ואירופה תוכל "לתמוך כלכלית במעמד הביניים"?!
ושכולם יעלו על טי''ל 612724
מסלולי ההתנגשות האלה בדרך כלל כל כך מעורפלים, ארוכי טווח, ומוגדרים בעיקר על ידי כותרות העיתונים, שקשה לי למצוא אפילו דרך למדוד את ההשפעה בין השניים בטווח הקצר (שנים בודדות).
בהתבוננות אחרת - ברור לכולנו שממשלה כזאת יכולה לתמוך כלכלית במגזר החרדי למשל (ראה ממשלת נתניהו האחרונה), אז למה לא במגזר אחר? תמהני.
ושכולם יעלו על טי''ל 612729
לא מדובר על נושא ארוך טווח, לא מעורפל ולהבדיל מ"גיוס חרדים" קיים במציאות ולא רק בכותרות העיתונים.

ממשלת נתניהו האחרונה לא העלתה את התמיכה במגזר החרדי.

החרדים הם אוכלוסיה קטנה ועניה (יחסית למעמד הביניים) לכן התמיכה בהם זולה בהרבה. מה גם ששום ממשלה לא תוכל להפסיק לתמוך בהם (עניים אמרנו?) לכן מדובר על תוספת, ותוספת רצינית, שמישהו יצטרך לממן, וקצת מוזר אם זה יקרה במקביל לירידה ביצוא ויבוא.
ושכולם יעלו על טי''ל 612762
לא העלתה, אבל גם לא הורידה.
ואותה אוכלוסיה ענייה מרצון, כשתצא לעבוד תרוויח גם היא וגם המדינה.
ושכולם יעלו על טי''ל 612773
נראה לי שלא הבנת את הטיעון שלי. אני אנסח אותו מחדש מההתחלה:
1. למעט מקרים חריגים, כנסת בישראל נבחרת לארבע שנים. רוב הכנסות (ויש לנו נסיון עם 18 כאלה) התפזרו בפחות מארבע שנים, אף אחת לא עברה את החמש ואין שום סיבה להניח שהכנסת הנוכחית תהיה חריגה. לפוליטיקאים יש שלוש אינטרסים: (1)לכהן בכנסת הבאה, (2)להגדיל את כוחם בכנסת-ממשלה הבאה ו(3)לא להקטין את כוחם בכנסת-ממשלה הבאה. מה שיקרה בעוד ארבעים או חמישים שנה מאד מעניין אותם, אבל לא משרת את האינטרס שלהם (עד אז יהיו עשר או 20 מערכות בחירות), המטרה העיקרית, הכמעט בלעדית, שלהם היא הכנסת הבאה‏1. לפוליטיקאים יש גם את הכשרון לשכנע את עצמם שהאינטרס שלהם הוא האינטרס של המדינה. לכן, פרק הזמן היחיד שמעניין אותנו לצורך הדיון הזה הוא הטווח של עד ארבע שנים, והשאלה היחידה שמעניינת אותנו היא האם מעשה מסויים מועיל לפוליטיקאי להבחר בבחירות הבאות.

2. הבית היהודי היא מפלגת "ימין" ישראלי (=>ארץ ישראל השלמה, התנגדות מוחלטת למדינה פלשתינאית, פושעי אוסלו וההתנתקות לדין, העמקת ההתנחלויות, הכשרת המאחזים, אימוץ דו"ח לוי...) היחידה שנשארה בכנסת. אם בעוד ארבע שנים הם יבואו לבוחרים שלהם אחרי חברות בממשלה שניהלה משא ומתן עם אבו מאזן בניהול פושעת ההתנתקות על מדינה עצמאית, על ירושלים ואריאל, אחרי פירוק האחזויות בלתי חוקיות, אחרי תקופת הקפאה נוספת בלתי מסתיימת, אף אחד לא ידבר איתם ובטח שלא יצביע להם.

3. "יש עתיד" היא מפלגת "מרכז" ישראלי (=>שיפור מצבו הכלכלי של ה"שבט הלבן", שיפור יחסי החוץ של מדינת ישראל..) אם בעוד ארבע שנים הם יבואו לבוחרים שלהם אחרי חברות בממשלה שנכנסה למסלול התנגשות ישיר עם ארה"ב (עם אובאמה בקדנציה שניה‏2) עם אירופה עצבנית‏3, עם ההשלכות הכלכליות של התגשות כזו, אף אחד לא ידבא אים, ובטח לא יצביע להם. למעשה, יש לנו נסיון די ארוך של מפלגות מרכז שהצטרפו לממשלות ימין על מנת "להשפיע מבפנים" מד"ש ועד עצמאות וקדימה של מופז. אנחנו יודעים כמה הן הצליחו.

4. לפיד, בנט, נתניהו, ליבני, מופז, יחימוביץ, שלום, פרץ, פואד, שטייניץ, ליברמן... כולם יודעים את כל זה ויודעים שכל השאר יודעים את כל זה.

5. "מתווה הגיוס" של לפיד מדבר על חמש שנים, ולכן כלל לא רלוונטי לפרק הזמן עליו אנחנו מדברים, אבל גם אם לפיד יקצר אותו איכשהו, רק העלות הכלכלית של "מתווה גיוס" כזה, במקביל להקלות במיסים והוספת סבסודים ל"שבט הלבן" יחמירו את המצב הכלכלי (אותו מממן השבט הלבן), ועל ידי כך רק יפגעו באינטרס של לפיד‏5. כשאנחנו מוסיפים לזה גרעון הולך וגדל, ויצוא הולך ויורד (ע"ע 3)... ברור שאין למי שהלך על הטיקט של "איפה הכסף" מה לחפש בממשלה כזאת.

6. החרדים הם אולי אוכלוסיה עניה מרצון, אבל גם אם מחר יעלם הרצון, הם לא יהפכו להיות אוכלוסיה עשירה. אחוז האבטלה בישראל עומד על יותר מ-‏6.5% ממחפשי העבודה. תוסיף לשוק הזה עוד עשרות אלפי מחפשי עבודה בעלי הכשרה בארמית ותלמוד, בעלי משפחות גדולות וחוסר הכנה מינימלי לעבודה... לא נראה לי שתשפר את מצבם הכלכלי. בשביל למזג את החרדים בשוק העבודה אתה צריך להכשיר אותם (את הצעירים שבהם, מי שעבר את גיל 45 לא יהפוך להיות רואה חשבון ולא פועל בניין), ההכשרה עולה כסף, הרבה כסף, בזמן ההכשרה אתה צריך‏6 להמשיך לתמוך בהם וגם זה עולה הרבה כסף, גם בסיום ההכשרה יקח לשוק זמן לייצר מספיק ביקוש לכל העובדים החדשים, וזה לא רק עולה כסף אלא גם מוריד את המחיר של העובדים הקיימים --> הבחורים הפוטנציאלים של לפיד. רק אחרי שהם יעבדו מספיק זמן, ושהם יתחילו לייצר ביקוש למוצרי צריכה, יכול להיות שיפור במצבו של השבט הלבן. אנחנו מדברים על בערך עשרים שנים, הרבה מעבר לפרק הזמן הרלוונטי. ממשלה תבצע מעשים כאלה רק אם היא תחשוב שציבור הבוחרים שלה מוכן יהיה לממן את המעשים האלה, לא לפיד ו"איפה הכסף" שלו ולא בנט ו"תוכנית הבנטוסטנים" שלו.

7. מסקנה שלי: לא סביר שתקום ממשלה עם לפיד ובנט. אם תקום ממשלה כזאת זה יהיה כשלון של שלושת השחקנים (לפיד, בנט ונתניהו) והיא בטח לא תגייס חרדים או תמזג אותם בשוק העבודה (היא כן תדפוק אותם על ידי בחירת רב ראשי לא חרדי). אחד מהם יכנס לממשלה, השני ילך ואופוזיציה, שניהם רק ירוויחו ואנחנו נפסיד.

1 למעט מי שהבינו שכבר אין להם מה לחפש בכנסת הבאה ואז הם מתחילים למקסם את הרווחים שלהם בכנסת הנוכחית.
2 החריג התמוה של 1 למעלה הוא נשיא ארה"ב בקדנציה שניה. התיקון ה-‏22 הוא מהבלתי ברורים בתיקונים של החוקה האמריקאית.
3 כשישקע האבק ממהומת הסוסים האחרונה, רק יגבר הקולות להגברת הטרייסאביליטי‏4 של מוצרי יבוא. מאד יפתיע אם זה לא יגרור להתנגשות ישירה עם חוסר הנכונות המובנת של ממשלות ימין לסמן מוצרי התחלויות ככאלה.
4 עקיבות?
5 לכן, אגב, כל הדיון על גיוס חרדים הוא לא יותר מהעמדת פנים.
6 טוב, לא צריך, אבל שום ממשלה בישראל לא תתן לאלפי חרדים למות ברעב‏7.
7 וטוב שכך.
ושכולם יעלו על טי''ל 612784
6. הוא הסעיף הבעייתי ביותר - היעדר יכולת, או רצון, או כלים מחשבתיים ומעשיים בתוך הממשלה (= כל ממשלה ישראלית מזה המון זמן), להתחיל ביישומו של חזון לטווח ארוך. זה אולי קשור לאופי העידן שלנו ואולי לתדירות הגבוהה של הקדמת בחירות שנותנת תחושת ארעיות, ואולי לגורם אחר.
ושכולם יעלו על טי''ל 612839
6. הבעיה היא שכמה שזה יהיה קשה ויקר היום - זה יהיה הרבה יותר קשה ויקר בעוד 10 שנים.
זה כמו שאדם בן ארבעים עם כולסטרול גבוה, השמנה ויתר לחץ דם, יתלונן לרופא שלו כמה קשה לאכול בריא ולעשות כושר. הוא כמובן צודק, רק שבגיל חמישים זה יהיה הרבה יותר קשה, שלא לדבר על גיל שישים, אם הוא בכלל יגיע אליו.
ושכולם יעלו על טי''ל 612879
זה נכון להרבה בעיות, ובדיון אחר כבר דיברנו על זה שמדינת ישראל מפתחת באופן עקבי מודע ומכוון בעיה הרבה יותר קשה מהעוני של החרדים. הנקודה היא שגם לפיד וגם בנט (כמו נתניהו, יחימוביץ או כל פוליטיקאי מכהן אחר) לא מסוגלים לפתור את הבעיה הזאת (או האחרת) מבלי להקריב עתידם הפוליטי, וחמור מזה, גם אם הם יקריבו את עתידם הפוליטי לפתרון הבעיות הבעיות לא תפתרנה‏1. בשביל לפתור בעיות הציבור צריך להקיר בקיומן ובמחיר של פתרונם העכשווי והעתידי. כל זמן שהציבור מצביע ליאיר - איפה הכסף - לפיד או לנפתלי - בואו נספח אדמה בלי אנשים - בנט‏2, אף פוליטיקאי לא יהיה טיפש מספיק ולא יוציא בשבלינו את הערמונים מהאש.

1 משום ש(1)זה לוקח יותר מארבע שנים ו(2)מי מבטיח להם שהם ימצאו מספיק שחקנים שמוכנים להקריב את הקריירה הפוליטית שלהם.
2 ע"ע הסקר האחרון של ערוץ הכנסת.
ושכולם יעלו על טי''ל 613357
כל מה שכתבת היה הגיוני להפליא אבל נראה שהשחקנים מתעקשים להקים קואליציה משותפת.
אני אוכל את הכובע 613454
נראה לי שהטעות שלי הייתה בסעיף 4 ( - "כולם יודעים את כל זה ויודעים שכל השאר יודעים את כל זה"). המסקנה ( - "אם תקום ממשלה כזאת זה יהיה כשלון של שלושת השחקנים") עדיין נשמעת לי נכונה, ונראה לי שבאמת שלושתם נכשלו (אם כי, אם אני מבין נכון, נתניהו הצליח למקסם את מה שאפשר מהסיטואציה אליה הוא נקלע). אני חושש שהשתן עלה לשחקן או שניים לראש, ובהתחשב בזה שהם הולכים להשפיע על החיים של הרבה אנשים, אני מקווה שהוא ירד משם מהר.
אני אוכל את הכובע 613458
למען היושרה, היה ראוי שתגדיר כבר כעת מה ייחשב ככשלון ומה כהצלחה שלהם בתפקידם להבא, ותשפוט אותם בעוד שנתיים-שלוש על פי הקריטריונים האלה. אחרת תוכל לומר בערך בכל סיטואציה ''המסקנה עדיין נשמעת לי נכונה, ונראה לי שבאמת שלושתם נכשלו'', אבל זה קצת נשמע כמו שכנוע עצמי וסלידה מובנת מטעמם של כובעים.
אני אוכל את הכובע 613460
הגדרתי מראש ("לפוליטיקאים יש שלוש אינטרסים: (1)לכהן בכנסת הבאה, (2)להגדיל את כוחם בכנסת-ממשלה הבאה ו(3)לא להקטין את כוחם בכנסת-ממשלה הבאה." תגובה 612773)
אני אוכל את הכובע 613462
בקריטריונים האלה נראה לי שבנט ולפיד הצליחו לפחות בשניים משלושה סעיפים, אז למה הצהרת על כשלונם?
אני אוכל את הכובע 613465
לא הצהרתי על כשלונם, אמרתי שנראה לי שהם נכשלו. המבחן הוא, אם זה באמת לא היה מובן, בכנסת שתברח בבחירות הבאות ובממשלה שתקום אחריהן.
אני אוכל את הכובע 613685
כלומר הציפיות שלך הן שסכום המנדטים של שלוש המפלגות הראשיות בקואליציה הנוכחית (לפחות הסכום של יש עתיד והבית היהודי) בבחירות הבאות יהיה נמוך מהמנדטים שקיבלו הפעם?
זו לא אמירה נועזת במיוחד.
ליש עתיד יש רק שתי דרכים ללכת בהן- האחת הדרך הסטנדרטית של מפלגות המרכז כמו ד"ש ושינוי שהתפוררו כמו ארמון חול, והשניה להפוך למפלגת שלטון כמו קדימה. מכיוון שכמו ד"ש, הדרך השלישית צומת והגמלאים, ולהבדיל מקדימה, זו מפלגה שמורכבת בעיקר מפוליטיקאים לא מקצועיים, גם לי קל להמר שלא תשמור על כוחה בבחירות הבאות, וזאת תחזית שיכולתי להציג מייד עם הוודע תוצאות הבחירות, בכלל בלי לדון בנפתולי הקואליציה.
הצלחתה של הבית היהודי נראית יותר עמידה בהשוואה, כי היא משחזרת השגי עבר של המפד"ל בטרם ש"ס, אבל היכולת שלה לחרוג מהסקטור שלה מוגבלת ונראה שמיצתה את עצמה הפעם בזכות הכריזמה של בנט.
כך שהתחזית ששתי מפלגות אלו לא תשמורנה על כוחן בבחירות הבאות היא די דטרמיניסטית ואינה תלויה במו"מ קואליציוני.
מאידך, כיוון שחלוקת המנדטים היא משחק סכום אפס מפלגות אחרות יהנו מהירידה בכוחן של יש עתיד והבית היהודי. הליכוד, כמי שממנה נוקזו עיקר המנדטים שזלגו לשתיהן היא המועמדת הראשונה לקבל את הסחף חזרה בבחירות הבאות.
אני אוכל את הכובע 613704
אני לא דטרמיניסט, ואני לא מנסה להציג תחליף למרקסיזם. אין לי שום דרך לדעת מה יהיה. להבדיל מאחרים, גם אין לי יומרה כזאת. אם לא הסתייגתי מספיק בזמן אמת, ונראה לי שכן, אז הרשה לי להתנצל.

ולעניין, הכניסה לממשלה היא החלטה אחת בקדנציה של שלוש או ארבע שנים, אני חושב שתהיה לכל השחקנים הזדמנות לתקן את עצמם, אני בספק גדול אם הם ישכילו לעשות את זה בזמן. שינוי היא דוגמא נהדרת, בכנסת ה-‏15 היא ידעה לא לתת לשתן לעלות לה לראש, לא להכנס לממשלה של ברק ולא לממשלה של שרון בגלל החברות של ש"ס, אבל בכנסת ה-‏16 השתן עלה לה לראש, היא שכחה את כל הבטחות הבחירות שלה, נכנסה לממשלת ימין צרה עם ש"ס ושילמה את המחיר. אני מנחש שיש עתיד תאבד הרבה מנדטים (על סף העלמות או פיצול) בבחירות הקרובות ושהבית היהודי תתפצל בחזרה למפלגות האם שלה או תמצא מחליף לבנט.
אני אוכל את הכובע 613841
אני מסכים שיש עוד הרבה החלטות לקבל. אבל האסטרטגיה ברורה- בהנחה שמה שהכי חשוב לביבי היא השרידות של ביבי, הוא צריך לחבל בלפיד ולחתור תחתיו וסביבו ומעליו, עד שתקוץ נפשו של לפיד מפוליטיקה ויחזור הביתה.
לפיד לעומתו, בהנחה שישרוד את הזובור‏1 יהיה בעמדה מעולה לבחירות הבאות- הוא יוכל לצרף אליו את אולמרט כמספר שתיים ולבני כמספר שלוש ואולי להפוך למפלגה הגדולה ביותר.

1 וזו הנחה לא פשוטה, בהנתן ההסטוריה של מפלגות מרכז עם גיבורי ישראל כמו יגאל ידין ואביגדור קהלני שבאו להציל את המדינה ונטחנו על ידי המערכת הפוליטית. אלמלא היו משפחות לפיד ואולמרט מיודדות הייתי מהמר שגם לפיד יזכה למפח נפש, אבל כשאולמרט לוחש על אזנו הוא יוכל לשאת את המתקפות הצפויות ולבנות אסטרטגיה משלו. עושה רושם שלפיד מעוניין ברצינות להתמודד על ראשות הממשלה בהמשך וההוכחה שהוא נלחם לשם כך על תיק החוץ ולא האוצר כפוי הטובה.
אני אוכל את הכובע 613857
ראוי אולי להזכיר שביבי נקט באסטרטגיה מנצחת זו מול שר האוצר הראשון שלו, דן מרידור.
אני מפסיק לאכול את הכובע 652140
בינתיים נראה שצדקתי.
אני מפסיק לאכול את הכובע 652142
אני מקווה שאתה מדבר על הכובע החדש שקנית ולא על זה שעיכלת לפני שנתיים.
אין לא יכול, יש כן רוצה. 612718
נראה עד עכשיו שהיא עושה ככל יכולתה כדי לשבת בקואליציה עם לפיד, אז למה אתה חושב אחרת?
אין לא יכול, יש כן רוצה. 612721
למה אני חושב אחרת, בגלל שבשורה התחתונה ממשלה שבה יושבים ביחד הבית היהודי ויש עתיד היא ממשלה שלא מקיימת את האינטרס של הבית היהודי, לא של יש עתיד, לא של נתניהו, לא של ליבני, ולא של ישי. השחקן היחיד שירוויח ממשלה כזאת היא שלי יחימוביץ (ואולי מופז). עם כל חוסר ההערכה שלי לאינטליגנציה של לפיד, נראה לי שאת זה גם הוא מבין, ואין לי ספק ששאר השחקנים (כולל כמה מחבריו של לפיד) מבינים את זה ופוליטיקאים ממעטים לפעול בניגוד לאינטרס שלהם. אני חושב שה''ברית'' בין לפיד לבנט היא ברית שכל מטרתה להגדיל את מחירו של כל אחד מהם מול נתניהו, ולהוריד את מחירם של שאר השחקנים (ישי מול בנט וליבני מול לפיד).
אין לא יכול, יש כן רוצה. 612726
ממשלה כזו ללא אלי ישי, תתמוך באינטרסים של כל מי שציינת. אולי אפילו של הבוחרים שלהם, או של מדינת ישראל‏1, רחמנא ליצלן. (בסוד אני אולי אלחש שיש מצב אפילו שהיא תיטיב עם חלק ניכר מהמגזר החרדי לטווח הארוך - בניגוד לעסקנים שמייצגים אותו, אבל אל תגלה).
אין לא יכול, יש כן רוצה. 612727
תגובה 612713, אבל חוץ מזה: מסכים, באופן כללי (אם כי קצת ספקן).
אין לא יכול, יש כן רוצה. 612730
אנשים שונים רואים את ה"אינטרס של מדינת ישראל" באופן שונה, ופוליטיקאים ישראלים‏1 נוטים לזהות את ה"אינטרס של מדינת ישראל" עם "האינטרס שלי".

1 ופוליטיקאים זרים נוטים לזהות את ה"אינטרס של המדינה" עם "האינטרס שלי".
ושכולם יעלו על טי''ל 612714
אפשר לומר שהבית היהודי תסמוך על נתניהו שיהיה בסדר, ותאיים לעשות משהו רק אם באמת תהיה סיכוי לפינוי.
לפרוש מהממשלה תמיד אפשר.
גוש חוסם 612323
הם לא תחרות.

לפיד, בנט ונתניהו מתחרים (בערך) על אותו מאגר מצביעים. כן, יש מצביעים שמתלבטים בין נתניהו לבנט ולא היו מצביעים ללפיד, וכאלו שלא היו מצביעים לבנט אלה רק לפיד או לבני, אבל בכללי זה אותו מאגר מצביעים, יש כמות יחסית גדולה של מצביעים שיכולים להתלבט בין שלושתם.

כל מי שיושב בקואליציה ''משיג'' משהו, ולכן יכול להטות יותר מצביעים לכיוונו בבחירות הבאות.
לעומת זאת, לחרדים יש את מאגר המצביעים הנפרד פחות או יותר שלהם.
בעוד בנט, ובעיקר לפיד (כך נראה כיום) יכולים להתחרות בעתיד עם נתניהו על עמדת ראש הממשלה, לא סביר בעתיד הקרוב לראות תחרות חרדית שכזאת.

לכן, נתניהו יעדיף לתת הישגים לחרדים ולא למתחריו.
גוש חוסם 612347
יש בזה היגיון.
גוש חוסם 612604
לא בדיוק טיעון בפתיל הזה - או שאם זה טיעון בפתיל הזה, אני לא בטוח מהו - אבל קצת רלוונטי, ומעניין: מחקר של עידו אלמקייס, וטור קצר שלו ב"מרקר", טוענים, לפי מדד כמותי, שבניגוד לסטריאוטיפ המפלגות הסקטוריאליות בישראל בכלל לא מצליחות "לסחוט" הרבה ביחס לגודלן.
גוש חוסם 612607
יש לך מושג מהו המחקר המקורי? לפי הכתבה המחר בדק חלוקת משרות (שרים, סגני שרים, ראשי ועדות). אולם יש לזכור שחלק מהתשלום לחברי הקואליציה הוא תקציבים (סיעה מסוימת תתמוך בתקציב בתנאי שיתווסף סכום X לסעיף Y).
גוש חוסם 615704
הבחירות לרבנות הראשית הופכות להיות אפילו מעניינות יותר. גם אם נראה שבנט תומך ברב סתיו, לא כך רוב מפלגתו. אולם מכיוון שנראה‏1 שהוא המועמד המועדף על על הדתיים המתונים, הוא מועדף על ידי רוב חברי הכנסת הדתיים בסיעות החילוניות. ביניהם: אלעזר שטרן ב"תנועה", שי פירון ב"יש עתיד" ודוד רותם ב"ישראל ביתנו".

מנגד מקודם הזוג שלמה עמאר (ספרדי) ויעקב אריאל (אשכנזי) לרבנות הראשית. בחירתו של כל אחד מהשניים מצריכה שינוי החוק הקיים (משך תקופת הכהונה במקרה של עמאר, הגיל המקסימלי במקרה של אריאל). סתיו התחייב לפרוש אם אריאל יציג את מועמדותו. ש"ס התייצבה בגלוי מאחורי המועמדות הכפולה (והשאירה בצד את יהדות התורה). אריאל הציג אמנם את מועמדותו, אבל מועמדותו חייבת לקבל את את "אישור" הכנסת (שינוי החוק).

1 כלומר: לעניות דעתי. אפשר לפזר עוד ‏1־ים כאלה בהמשך לפי הטעם.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים