הוא היה גיבור? 3754
סיפור ''כוח צביקה'' במלחמת יום הכיפורים נתקל בפקפוקים
כתבה ב"אולפן שישי" של ערוץ 2, ששודרה ביום ו' האחרון, העלתה ספקות בנוגע לפועלו וגבורתו של צביקה גרינגולד, הלוא הוא מפקד "כוח צביקה" במלחמת יום הכיפורים.

גרינגולד היה קצין בחטיבת השריון 188. בלילה הראשון של המלחמה הוא עמד בראש כוח מאולתר של שני טנקים, שעקב תקלות באחד מהם, הפך עד מהרה לכוח של טנק אחד אשר לחם נגד כוחות שריון סוריים שפלשו לרמת הגולן. בהמשך הלילה ולמחרת נלחם גרינגולד לצד כוחות צה"ל נוספים, נפצע, המשיך להילחם, ופונה לבית החולים רק לאחר שעזר להכריע את הקרב על מחנה נפאח.

כחודש לאחר סיום המלחמה התפרסמה בעיתון "במחנה" כתבה שכותרתה "60:0 לצביקה", שהיללה את פועלו של גרינגולד במלחמה, ונטען בה שכמפקד כוח של טנק בודד, הוא השמיד כ-‏60 טנקי אויב. בהמשך זכה גרינגולד בעיטור הגבורה, שהוא העיטור הגבוה ביותר המוענק בצה"ל.

בכתבה ב"אולפן שישי" טענו אמנון שרון ויאיר נפשי, שני קציני שריון שלחמו לצד גרינגולד, כי הסיפור המקובל על "כוח צביקה" אינו אמת. שרון אמר: "ביום כיפור האחרון צפיתי בטלוויזיה וראיתי כל מיני כתבות וחזרו על כל הסיפורים של צביקה. זה קומם אותי – הציבור חייב לדעת את האמת. אסור שיתחנכו על הסיפור הזה". לדברי נפשי, "זה [סיפור הגבורה של גרינגולד] לא אמיתי; את הסיפור של כוח צביקה תפרנו בגלל שרצינו לבנות את החטיבה מחדש אחרי המלחמה". לדברי השניים, אין זה אפשרי ש"כוח צביקה" השמיד 60 טנקים.

גרינגולד סירב להתראיין לכתבה המקורית, אך לאחר שהתפרסמה, הוא אמר ל"ידיעות אחרונות" כי מדובר ב"עלילת דם שאין בה אפילו שמץ של אמת". בראיונות לאורך השנים גרינגולד מעולם לא נקב במספר 60, אלא סיפק הערכות נמוכות בהרבה, תוך שהוא מציין שהוא אינו יודע את המספר המדויק.

בתגובה לכתבה, ניתח ב"מעריב" אבירם ברקאי (מחבר הספר "על בלימה", שעסק בקורותיה של חטיבה 188 במלחמה) את פעולותיו של גרינגולד, וכתב: "אני מגיע למסקנה אחת חדה וברורה: צביקה עשה מעל ומעבר. ולמעלה מזה. גיבור." עם זאת, הוא מציין: "במהלך הראיונות לספרי ראיינתי את כולם. גם אותם [שרון ונפשי]. גם את צביקה. בגרינגולד לא מצאתי אדם כלבבי. הוא בוטה. יהיר. לא סופר אחרים ממטר. 'מענטש' הוא לא … בדרכו לקבלת אות הגבורה, ובשנים שחלפו מאז, צביקה סיפר (כמעט) אך ורק על עצמו." ברקאי הוסיף: "מה היה אמור צביקה לעשות אחרי שיצאה הכתבה? לומר – 'היי חברים, טעות גדולה במספרים. לא השמדנו 60 טנקים. השמדנו פחות, הרבה פחות'. גם את זה הוא לא עשה."
קישורים
"כוח צביקה": גבורה או בדיה? - הכתבה ב"אולפן שישי"
ובכל זאת, גיבור: רק מעטים היו פועלים כמו צביקה גרינגולד - מאת אבירם ברקאי
כוח צביקה - ויקיפדיה
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "תרבות והיסטוריה"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

ערוץ 2 האנטישמי ממשיך במלחמתו בציונים.. 685672
עוד פגז בלוחמה הפסיכולוגית שמנהל ערוץ 2 נגד היהודים בארץ ישראל. כמו שהסבתא הפולנית של מישהו הייתה אומרת:"אז אמרו ונשארו בחיים".
ערוץ 2 האנטישמי ממשיך במלחמתו בציונים.. 685698
זה לא רק ערוץ 2 אלא מחנה שהשתלט על התקשורת ונלחם בנו. אין תיאור אחר לאוסף ההאשמות, הורדת הערך, השחרת היהדות, סילוף המציאות, הפקפוק בצדקת הציונות ובמוסר היהודי, וההצפה האובססיבית של רפש. העם מתנתק. הצעירים במיוחד. למבוגרים יש את ערוץ 20 שמספק שפיות אקטואלית במתכונת עדיפה (לא מושלמת) ובלי קדימונים ופרסומות ב- 40% מהזמן.
ערוץ 2 האנטישמי ממשיך במלחמתו בציונים.. 685709
מעניין שכל האבירים הגדולים לחופש המידע והביטוי(כמובן שהחוק העתיק תקף גם פה-מדובר בעיקר באדיוטים בורים או רשעים מושחתים או כל שילוב של שניהם) סותמים את הפה כשערוץ 10 פועל לסגירת ערוץ 20,כשסגרו את ערוץ 7,כשרצו בחוק לסגור את ישראל היום.
אבל באמת שהילדים המטורללים והמפונקים בתקשרות זאת בעיה קטנה לעומת ה-בעיה:מערכת המשפט.השלטון האמיתי בארץ.אין טעם ללכת לבחירות.מי ששולט הם יועצים משפטים וכנופית השבט הלבן בבית המשפט העליון,עד שאוליגרכיה הרקובה הזאת לא תמוגר,ימשיכו להרצח יהודים סתם והרבה יותר ערבים יהרגו.*

*התגובה הועברה לאישור ראש הממשלה דינה זילבר שר"י.
ערוץ 2 האנטישמי ממשיך במלחמתו בציונים.. 685710
מעניין לעניין...
מדקה 8 מעניין..
ערוץ 2 האנטישמי ממשיך במלחמתו בציונים.. 685745
צפיתי, בסדר. איילה חסון התייחסה באותה הערה נפיצה לבכירים בטחוניסטים ולא הזכירה תקשורתאים בכירים.
החסרים אנחנו תקשורתאים שנרכשו (משרות, כבוד, כסף) כדי לדקלם את האג'נדה הפלסטינית-אובמהית-קלינטונית של סורוס והחברים הטובים?

יש כתבלב שמשדר את התבוסה של טראמפ עוד לפני שהקמפיין התחיל. אחר מדברר את החמאס והרשעות כככתב בטחוני, השלישי מקבל טיפים מבכירים בצבא שמשרתים מדינות אחרות.
לכל הסירחונות התמוהים יש מקור משותף.
עדות התותחן 685690
התותחן של הטנק של צביקה מעיד שהסיפור אמת ולא בדיה "נשארנו רק שני טנקים. טנק שחילץ פצועים ואנחנו. הטנק שהוביל את הפצועים חזר חזרה ואנחנו נותרנו בגזרה". עם זאת אין הוא יכול לאשר בכמה טנקים פגעו- "רדפו אחרינו כל הלילה. אתה יורה ולא סופר".

סיפור הגבורה באתר יד לשריון בכלל לא מדבר על 50 או 60 טנקים:
" "תראה" מצטט את צביקה מנחם תלמי בכתבה שהתפרסמה ביום 9 במאי 75' בעיתון מעריב, "הדלקנו כמה וכמה טנקים סוריים, לא ספרתי כמה. וכשניסיתי לאחר מעשה לשחזר משהו בתחום זה, נוכחתי כי לא אצליח. המהומה הייתה גדולה. היה מתח רב. הכל התרחש במהירות. קרו המון דברים. היו מצבי לחץ. דברים התערבבו לי בראש. אני זוכר היטב את הטנק הראשון שהדלקתי. אני זוכר עוד חמישה נוספים, לא לפי סדר כרונולוגי. השאר די מבולבל. שמעתי כי במקום כלשהו כתבו שהורדנו שם משהו כמו חמישים טנקים סוריים. אני חושב שזה די מוגזם. במקום אחר קבעו שהשמדנו שם עשרים וחמישה טנקים. אני מתאר לעצמי שזה קרוב יותר למציאות, אבל אני לא מוכן להישבע על אף מספר"

סיפור הגבורה הזה כולל מעבר שוב ושוב מטנק שנפגע לטנק שמיש. הסיפור על אותו לילה (מוצאי שבת) בו נלחם הטנק לבדו, זה הסיפור שאותו מאתגרים בכתבה, הוא רק חלק מסיפור הגבורה כולו, עליו עוטר צביקה גרינגולד.
הכתבה לא מערערת על הקרב ביום ראשון עם אור ראשון "עם אור ראשון התקדמנו בתנועה לפנים. לאחר כקילומטר אחד התחלנו לראות מולנו את הטנקים הסורים עולים ותופסים עמדות. התפתח קרב שריון בשריון בטווחים של 2000-1500 מ'. בקרב זה גילו הטנקים הישראלים עליונות והצליחו לפגוע במטרות סוריות רבות מבלי שספגו אפילו פגיעה אחת מצדם. סביב 8 בבוקר הצטרף הטנק של אל"ם בן-שהם המח"ט אל הכוח ונטל את הפיקוד".
וגם לא על הקרב ביום ראשון בצהריים על מחנה נאפח: בקרב זה הסתער הטנק של צביקה לצידו של טנק המח"ט אל"ם יצחק בן-שהם ז"ל, בהסתערות זו נהרג המח"ט (ועוטר בעיטור העוז) והטנק שלו התהפך, הטנק של צביקה המשיך לבד בהסתערות, ובמהלכה הצטרף אליו טנק נוסף בפיקוד מ"מ מילואים. שני הטנקים נכנסו אל המחנה וזיהו טנקים סורים על הגבעות והגדרות שמסביב. הם פתחו באש והשמידו את הטנקים הסוריים שעוד נותרו פעילים בקרבת המחנה.

אין גם עוררין על כך שאת כל הלחימה בלילה, בבוקר שלמחרת ובצהרים ביצע צביקה כשהוא פצוע, בעיקר מכוויות בפניו וידיו.
עדות התותחן 685697
נשברתי לאחר הפרסומת השלישית (הראיון עם אמנון משהו).
עדות התותחן 685708
הנקודה היא שצביקה בעצמו מעולם לא טען שהוריד 60 טנקים סורים. כבר בראיון בשנת 1975 אמר שלהגיד שהוריד חמישים זה מוגזם ו 25 נשמע לו קרוב יותר לאמת, אבל הוא לא מוכן להתחייב לאף מספר.
כלומר הניפוח המקורי לא היה מצידו של גרינגולד, ואין שום סיבה להטיל ספק בגרסה שלו. מה גם שמנסים לערער רק על אפיזודה אחת בלחימה, אפיזודה שכעת התותחן מאשר.
עדות התותחן 685725
אני לא הצלחתי להבין מה שרון ונפשי טוענים שצביקה כן עשה בשעות לפני שהוא חבר לטנקים האחרים. נלחם אבל השמיד מעט טנקים? לא נלחם בכלל? שתה קפה בראש פינה? עיתונאות גרועה מצד ערוץ 2 לא ללחוץ על הנקודה הזו.
עדות התותחן 685735
גרוע מזה- הם מנטפקים. תא"ל נפשי, על מנת להפריך את המספר 60 טנקים אומר שבטנק יש 71 פגזים (מספר שהתותחן מאשר). אבל צביקה הרי עבר כמה טנקים באותו לילה, ועל פי עדותו מילא 3 בטנים (אני מנחש שזה 3 טעינות של תחמושת), אז דווקא מצד התחמושת היתה לו מספיק כדי להדליק את המספר המיתולוגי.
עדות התותחן 685733
לא התייחסתי לנכונות סיפור הגבורה אלא לכך שאי אפשר לצפות בסרט בגלל הפרסומות שמתעללות בצופה.

רציתי לצפות בסרט ולהתרשם באופן ישיר מהדמויות, פרשנים נוטים להכתיב את הפרשנות שלהם בעוד שצפיה ישירה מנטרלת אותם חלקית ("חלקית" כי העריכה גם היא סוג של פרשנות). לאחר הפרסומת השלישית ויתרתי על הצפיה ועל הקריאה.

אפריורי אני מאמין ב- 80 אחוז לפחות של נכונות סיפור הגבורה. אם הייתה הגזמה פראית היא הייתה נחשפת ב- 33 השנים מאז המלחמה.

אשר לסיפורים תיעודיים וכולי. אני משתדל להקדיש את רוב הזמן הפנוי שלי לסיפור הבחירות בארצות הברית. זה חומר מרתק שלוקח זמן רב. אגב: הערכת המצב שלי כרגע היא שטראמפ ינצח אלא אם כן יהיו זיוף ברמות שלא יאמנו, פירוט בהמשך.

ההערכת המצב שלי היא שהילארי קלינטון מועדת להשלח לכלא (ובמקרה קיצון להישפט למוות) זה יקרה בין אם היא תיבחר לנשיאות או לא. הסיבה לעונשים שיוטלו על הילארי קלינטון היא כי גילוי הקבצים במחשבים של אבדין-ווינר (האשה העוזרת והבעל שלה הפוליטיקאי) מפלילים אותה באשמות קשות מאוד (כולל אשמת בגידה). לפיכך - אם הילארי קלינטון תיבחר יהיה כאוס פוליטי שיסתיים בהדחה שלה, ברגע שקלינטון תודח מהנשיאות המפלגה הדמוקרטית תקבל מכה אנושה למשך שנים רבות. אני בטוח שחלק גדול מהפוליטיקאים מעריכים כך את ההתפתחויות לכן ינסו להקים תרופה למכה. ביתר פירוט: מהסיבה הזו (התפתחויות צפויות אם הילארי קלינטון תיבחר) - רוב הפוליטיקאים שתומכים כרגע בהילרי קלינטון וכן חברות כלכליות שתומכות בה יערקו מהמחנה שתומך בה (הם לא ירצו שהיא תיבחר כדי לשמור על עורם). זה יהיה תהליך עוצמתי יותר מהדחת ריצ'רד ניקסון שהעבירות שלו היו הרבה יותר קטנות.

יש שמועות שאובמה לא יופיע עוד בשום עצרת בחירות שלה. הוא כבר אמר שראש ה- FBI עשה מעשה נכון כאשר הודיע לקונגרס על קיום החקירה, זה יכול להיות סימן ראשון לעריקה שלו ממחנה תומכי הילארי, בימים הקרובים נראה אם אובמה אכן יעדר מאסיפות הבחירות שלה (זה יהיה אות לשאר הפוליטיקאים והחברות הכלכליות שתומכות בה). בלי קשר ישיר לבחירות - השמועות אומרות שאובמה לא סובל אישית את הילארי קלינטון כי היא טיפוס שמתנשא ושונא את כל סוגי המיעוטים (כולל כושים). לא חשוב מה אומרים על אובמה - נראה שאהדה למיעוטים וחלשים בחברה מושרשת בו עמוק, לכן אישיות כמו הילארי קלינטון היא מבחינתו דבר בלתי ניסבל.
נבואה 685734
בזמני החופשי אני נוהג לנבא עתידות.
תרשום לעצמך נבואה-אם טרמפ מנצח תוך חצי שנה עד שנה מתנקשים בחייו.
נבואה 685736
יותר פשוט- אם טראמפ עומד לנצח, מתנקשים בחייו עוד לפני שיחמם את הכסא.
נבואה 685751
לוקח זמן לתכנן התנקשות ללא חוטים שמובילים למתכננים (אנשי הממסד הישן+הקלינטונים),שתצליח ,שהמחסל יהיה אמין מספיק ושיהיה לו הזדמנות טובה לעשות זאת-אישקש מתזמן חצי שנה עד שנה מבחירתו.
(ההנחה היא שהם לא תכננו עד עכשיו כלום,כי היו בטוחים שינצחו)
נבואה 685755
הם התחילו להתכונן כשהיה ברור שהוא מנצח בפריימריס. חצי שנה ממאי זה נובמבר.
לא יספיק לחמם את הכסא, יקבל דום לב מפתיע או משהו.
נבואה 685760
לא קשה לי לקבל את הנבואה שלך,אם הוא ימות אחרי 5 חודשים? למי הבכורה? מי יוכתר כנביא הראשי של האייל?
נבואה 685762
א. הוא לא מנצח. יותר נוח לחבל בבחירות מאשר לרצוח נשיא נבחר, אני חושב.
ב. עד יום ההשבעה- שלי, מבוקר יום ההשבעה- שלך.
נבואה 685763
איטס א דיל.
נבואה 691461
ניצחת בגדול.
נבואה 691466
אה,הסבירות הייתה לטובתי,בוא נחכה ונראה מתי* ירצחו אותו.

*הוא האיום הכי גדול על הרוע בעולם כרגע,הם לא יוותרו לו.זאת שאלה של מתי לא של אם לדעתי.
נבואה 691497
בינתים כמעט 3 חודשים שטראמפ מכהן ואף אחד לא ניסה להתנקש בו.

אני מעריך אמנם שינסו להתנקש בו (נניח בתדריות של פעם בשנה) אבל עד הבחירות הקרובות הוא יוכל לההתמגן באופן שלא יצליחו לפגוע בו (אין לטראמפ כרגע צורך להחשף באופן _פיסי_ לציבור, הוא יכול להחשף באמצעות טלוויזיה ואינטרנט שבהם החשיפה אינה פיסית). טראמפ לא ירבה להתראיין בטלוויזיה, אולי יתראיין ברשת פוקס, הוא לא מאמין במדיה הטלוויזיונית בתור כלי אוטבייקטיבי. כמו כן יעזר בטוויטר לצורך הודעות קצרות.
נבואה 691498
אבל CNN הצליח כבר "להדיח" את טראמפ.

CNN נעשים פתטיים יותר ויותר בנסיונות שלהם להבאיש את ריחו של טראמפ.

מעניין לאן נעלמו כל עשרות המתלוננות שהאשימו את טראמפ בהטרדה מינית, כנראה כולן מומנו על ידי מי שניסו ללכלך על טראמפ בתקופת הבחירות.
נבואה 691501
ניסו.
באמת מצחיק איך הפרוגרסיבים דירדרו את התקשורת האמריקאית והפכו אותה לפח זבל שהיא היום,כמו הישראלית.
נבואה 691512
אמר הצופה בפוקס ושות'.
נבואה 691515
אני לא,אבל המינימום שאתה מצפה מכלי תקשורת הוא לחשוף במה אתה תומך (כי כולם תומכים במשהו) ופוקס עושה זאת.
בניגוד (כן,שוב הפתעה) לתקשורת הפרוגרסיבית שאפילו את הכנות המינימלית הזאת היא לא מסוגלת לייצר.
נבואה 691516
ושוב, כמו בהקשרים אחרים, לא תזהה תקשורת‏1 אמינה‏2 גם אם תתאמץ עד שיכחילו פניך.

1 השימוש שלך בשפה שקוף עד גבה גלי. "פרוגרסיבי" בז'ארגון שלך היא מילת גנאי שמטרתה לעג זול ולא אמת מידה ואידאל
2 כתבתי "אמינה" בדרך הקיצור. למעשה, בניגוד לפוקס ודרומה, הכוונה הברורה היא לתיקשורת שמשתדלת להימנע מתעמולה בוטה והפרחת מלים מלים מלים ללא היסוס וביסוס כפי שנהוג באתרי ידיעות מהגאוגרפיה הנ"ל
נבואה 691518
בניגוד לפוקס ודרומה

הצפון,המצפון והמצפן משוייכים לשיטתך לצד השמאלי ?
נבואה 691519
אם כבר שאלת: צפון: שמאל. דרום: ימין. מזרח: קדם ומערב: אחור.
נבואה 691520
לִבִּי בְמִזְרָח וְאָנֹכִי בְּסוֹף מַעֲרָב ליהודה הלוי בעוד שאצל משה רבנו בעומדו על נבו זה היה הפוך , כמו תשוקתם של האוסטיודן למערב ומסיבות אחרות.

אצל חנוך לוין - 'ידי הימנית במזרח והשמאלית בסוף מערב , עיני נישאו אל ההרים , לבי נהפך עליו . עוף השמים מוליך עכשיו את מיתרי קולי , אוזני אינן שומעות מה ששותק פי' מכוון למקום המעשי יותר.

אם כן - הצפון הוא מהצד הימני כשפניך מול המערב ומהצד השמאלי כשפניך מול המזרח. צריך לבדוק את נטיות הלב כשבן האדם לא יודע מהו מצפונו.
נבואה 691521
צפריר התכוון לזה: "...רוחות השמים נקבעו על פי הפניית הפנים אל המקום ממנו זורחת השמש, הנקרא על כן מזרח, וגם קדם, דהיינו, לפנים. במצב הזה שמאל הוא צפון, וזאת ניתן לראות במילה הערבית שִׁמָאל שפירושה צפון, וכן מן המקרא. בבראשית יד כתוב "וירדפם עד חובה אשר משמאל לדמשק", ותרגום אונקלוס אינו מותיר מקום לספק: "ורדפנון עד חובה דמצפונא לדמשק". ימין פירושו גם דרום, ובספר תהילים נכתב: "צפון וימין אתה בראתם". בנימין, אומר לנו רש"י, הוא בן הדרום. תימן פירושה במקרא דרום, ושורשה ככל הנראה במילה ימין. אבן עזרא קובע: "תימנה מגזרת ימין", ובדעה זו אוחזים גם האטימולוגים המודרניים. בשם הערבי והלטיני yemen או יַמַן כבר נחשף במפורש הקשר בין הדרום והימין, אם כי דעת מיעוט טוענת שהמקור הוא יֻמְן, דהיינו פוריות...."
נבואה 691522
הא,,אז בגלל זה כל השמאלנים הם צפונבונים. טוב.

אבל שאלה ברשותך - השמש לא באמת זורחת מהמזרח כמדומני. זה אנחנו שמסתובבים. אז השמאלנים הם עדין צפוניים ?
נבואה 691523
במערכת הייחוס של השמש אנחנו מסתובבים, במערכת הייחוס של כדור הארץ, השמש מסתובבת.
נבואה 691524
טוב. אז אני חוזר בי.
פוקס בדרום,סי אין אין בצפון.
נבואה 691532
לא,זה לא אני המצאתי,זה הכינוי המקובל לשמאל בארה"ב. וכן,זה בהחלט גנאי ולעג זול.

ואתה כמובן,כיאה לפרוגרסיבי יודע טוב יותר מהאמריקאים. כמו שאתה יודע מה טוב לערבים,לבריטים ולעניים בעירות הפיתוח,אתה גם יודע מה טוב לאמריקאים.
נבואה 691530
אתה צודק בנוגע לצביעות של ''הפרוגרסיבים'' בארצות הברית.

למי שמפקפק בצביעות הפרוגרסיבית שם אני ממליץ בחום (שוב) לקרוא את ספרו של טוביה טננבאום ''שקרים שכולם אומרים'' (או שם דומה). בספר זה טננבאום בדק בשיטתיות את עניין הצביעות הזו בכל רחבי ארצות הברית (הוא בדק גם צביעות מסוגים אחרים).
נבואה 685764
מי יוכתר כנביא הראשי של האייל? הנביא הראשי? וואלה.

הנבואות האלה הן לא חוכמה גדולה, אתה יודע. התנקשויות פוליטיות ידועות כבר מימי קדם ולפחות עשר רציחות של מלכי ישראל ויהודה מופיעות בתנ"ך, החל באלה בן בעשא מלך ישראל ועד לאמון בן מנשה מלך יהודה. חמישה נשיאים של ארה"ב נרצחו, מלינקולן ועד קנדי, ונוסף אליהם גם רוברט-בובי קנדי, האח של, מתמודד לנשיאות שגם כן נרצח על רקע התנגדות פוליטית. ונסיונות התנקשות שלא נגמרו במוות של הנשיא/פוליטיקאי למינהו, אלא למשל בפציעה קשה, כמו במקרה של רייגן - היו עוד הרבה יותר.

אם תצליח לנבא במדוייק התנקשות שתעבוד, כלומר שתסתיים במוות, למשל בכלב של הרופא של הנשיא/נשיאה הבא/הבאה - זאת תהיה נבואה מדהימה באמת.
נבואה 685765
כמו כל מי שמקצועו בחיזוי העתיד, אני משתדל להתנבא רק איפה שזה לא חכמה גדולה. גם ככה זה לא קל.
נבואה 685779
התנקשויות פוליטיות ידועות כבר מימי קדם, אבל בעולם הדמוקרטי המודרני התנקשויות בכלל והתנקשויות על ידי מנהיגי האופוזיציה הראשית בפרט הן דבר נדיר מאד‏1. אני לא חושב שזה קרה באף מדינה מתוקנת עד היום. הנבואה של אישקש היא מאד מפורשת. לא רק שיהיה נסיון התנקשות, אלא שתהיה התנקשות מוצלחת (״תוך חצי שנה עד שנה מתנקשים בחייו״), ולא רק זה, אלא שהוא נתן תאריכים מאד מדוייקים, בין סוף יולי לסוף ינואר, והוא הוסיף ונתן את השמות של שניים מהמארגנים (״הקלינטונים״‏2) . אם יתברר לי שאישקש ניבא נכון אני אשקול מחדש את היחס שלי אליו (בפרט) ולנביאים (בכלל).

אם מותר לי להוסיף נבואה משלי, אם טראמפ נבחר וישאר בחייו גם שנתיים אחרי בחירתו אישקש לא ישקול מחדש את יכולת הנבואה שלו.

1 אם מדברים על נסיונות התנקשות, מעניין לציין שב-‏8 שנים היו 5 נסיונות להתנקש בחייו של אובאמה בזמן שבשמונה שנים היה נסיון (1) אחד להתנקש בחייו של בוש. ב-‏8 שנים היו 4 נסיונות להתנקש בחייו של ביל בעוד שב-‏12 שנים היו 2 נסיונות להתנקש בחייהם של בוש (האב) ורייגן. זה רק נדמה לי או שמסתמנת כאן תבנית?
2 הקלינטונים זה, למיטב הבנתי, שלוש אנשים. אחת, לפי טראמפ, הולכת לבלות את השנים הקרובות באישפוז בבית כלא פדרלי, ככה שנשארו שניים, ביל ורוג׳ר, מלשון הרבים של הנביא ברור שמדובר ברבים, לכן זה חייב להיות הם.
נבואה 685780
אותי זה באמת יפתיע. מעורבות ישירה של המטה של טראמפ או של קלינטון בעניין פלילי מובהק תראה לי מפתיעה. לא בגלל שזה פסול, אלא בגלל שזה במוקדם או במאוחר (וסיכוי לא רע: די מוקדם) יחשף. אני חושב שהם עדיין זוכרים את ווטרגייט.
נבואה 685781
חלילה. לא קלינטון או המטה שלה ייזמו דבר כזה. תסריט ההתנקשות הוא בסך הכל תסריט משנה בתוך תאוריית קונספירציה נפוצה בה קלינטון היא עושה דברם של האנשים עם הסיגר. לאותם שליטים מסתוריים ודאי יש אמצעים לחבל בבחירות או לנקוט באמצעים אלימים.
נבואה 685783
גם אם זה לא יחשף, זה לא יעזור להם (לא מאז התיקון ה-‏12 לחוקה).
היסטוריה 685787
כדאי להזכיר עובדה קריטית שהועלמה/נעלמה. ניקסון עשה פעולות קרימינליות שגובלות אם לא חוצות בגידה עוד לפני שנהיה נשיא.
נבואה 685784
תלוי מה אתה מגדיר כ"נדיר" וכ"נדיר מאד". אם מדובר בהתנקשויות פוליטיות בזמננו המודרני (קשה לי כרגע לעקוב במפורט ולהעריך לגבי זהות מבצעים שנתפסו, דרגת קרבתם למנהיגות האופוזיציונית וכו'), יש רשימות, חלקן ארוכות, מחולקות לכמה נושאים - המאה ה-‏20, המאה ה-‏21 וכו' - בויקי, תחת התנקשויות פוליטיות [ויקיפדיה].

התקופה שלקראת רצח רבין - תגובה 445837.
נבואה 685786
רוב הרשימה היא של התנקשויות במדינות לא דמוקרטיות או מדינות ללא מסורת דמוקרטית. ברפרוף מהיר לא מצאתי אחד שבוצע/אורגן/נתמך על ידי ראשי האופוזיציה הראשית. זה פשוט מנוגד לאינטרס שלהם באופן כל כך מובהק, שהם צריכים להיות ממש טיפשים לעשות דבר כזה.
נבואה 685785
1 לא נראה לי שיש טעם מלכתחילה בהשוואה בין מספר נסיונות ההתנקשות בבוש, ברייגן או בביל לבין מספר נסיונות ההתנקשות באובאמה, וזאת בהתחשב בפיל אחד ענק שרובץ כאן באמצע החדר: אובאמה הוא הנשיא הראשון ממוצא אפריקני-אמריקני, וגם בארה"ב של היום לא חסרים גזענים, וקרוב לוודאי שגם רוצחים-בפוטנציה גזענים לא חסרים.
נבואה 685788
נשים את זה בטבלה:
נשיא | כל כמה חודשים היה נסיון לרצח
אובאמה | 19.2
בוש הבן | 96
קלינטון | 24
בוש האב | 48
רייגן | 96
נבואה 685791
אגב 'נבואה' - מפרופ' ליבוביץ אשר גורס בספרו 'תורת הנבואה' להרמב''ם , החכמתי כי נביא לא מתנבא על העתיד אלא רק על ההווה.
נבואה 685806
כמות השטויות שהפרופ' הזה מייצר היא אין סופית.
_הוכנס כאן לינק לציטוט של איינשטיין על טיפשות,יקום ואין-סופיות._
נבואה 685811
אבל יש היגיון בשגעונו של לייבוביץ-

" ברצוני להקדים לכם תחילה דברים שבשלב זה מוקדם עדיין להרחיב עליהם את הדיבור. יש כאן הינתקות מלאה וגמורה מן התפיסה הוולגארית הרווחת אצל הרבה בני אדם, הרואים את מהות הנבואה בכך שהנביא הוא חוזה עתידות. יש להבין כי צפיית עתיד אין בה שום תוכן דתי, וזהו למעשה תרגומה של המילה היוונית 'פּרוֹפֶטֶס', וכידוע היו ליוונים בדלפוי 'פּרוֹפֶטַיי', חוזי עתידות. כל מי שמכיר תנ"ך יודע, שהנביאים אינם צופי עתידות או חוזי עתידות, אלא הם דווקא מדברים על ההווה האנושי.

"אתה מכנה זאת 'תפיסה וולגארית', אולם מקובל בישראל שהנביאים יודעים את העתיד.

נכון הדבר שמדי פעם בפעם הנביא אומר גם משהו על העתיד, אולם אמירה זו היא רק מתוך התייחסות מקרית. על כך שהנביאים אינם חוזי עתידות ניתן ללמוד מן העובדה, שהרבה נבואות עתיד שלהם לא נתקיימו כלל וכלל, ואעפ"כ דבר זה לא ערער את האמונה בקרב המאמינים, וזאת משום שהנבואה לא נתפרשה אצלם מעולם כ'אוראקל' או 'מאגיה', הצופים את העתיד, כמנהגם של היוונים ללכת אל ה'פּיתְיָה' בדֶלְפוי, ולשאול אותה האם לצאת למלחמה או לא לצאת, והאם ינצחו במלחמה או שמא לא ינצחו.
המאמינים בישראל ידעו תמיד, שאם הנביא מדבר על העתיד, אין הוא מתכוון לומר לנו על מה שעתיד להיות, אלא הוא אומר לנו על מה שראוי וצריך להיות. בסוף מסכת יבמות דף נ עמוד א, מובא ניסוח נפלא של התוספות, שהם רחוקים מפילוסופיה וגם לא הכירו פילוסופים, וכל עולמם לא היה כי אם עולם התלמוד, וזה מה שהם אומרים: 'אין הנביא מתנבא אלא מה שראוי להיות' ולא 'מה שעתיד להיות'."

מתוך- שיחות על תורת הנבואה.
נבואה 685820
אוקי ובציטוטים שהבאת,זה נכון שנביאים היו מוכיחים בשער,אבל איפה ישנה חיזוק לטענה ש-"נביא לא מתנבא על העתיד אלא רק על ההווה."?

*בלי קשר* כרגיל עם הלייבוביץ' הזה,הוא בעיקר כותב דברים לא נכונים תוך פרשנות אקזוטית של הטקסט בכתיבה מנופחת ופומפוזית,תוך חוסר הבנה מינימלי של מה שהוא קורא,שדואג לשלב תפיסות שירגשו את החילוני/שמאלני/כל מי שיכול לתת לו קצת חשיפה תקשורתית-
1.תתנשא על "הדתיים" המאמנים הפשוטים-מה גורם לשמאלן החילוני יותר אושר מלהרגיש שהוא יותר טוב מהפרימיטיבים מהעיירה?!
2.תשלב אנקדוטות מהעולם הגדול-מה גורם להתפעלות גדולה יותר אצל השמאלן החילוני הפרובינציאלי שבורות ורדידות הן אמונונתו מידע מהעולם הרחב(!)
3.תמיד תנקוט בגישה והפרשנות הכי "רציונאלית" (רציונאלית =משהו שחילוני יכול להתחבר אליו בקלות ,שהם כזכור קהל היעד שלו),גם אם זה אומר להתעלם ולסלפף ציטוטים ברורים.
נבואה 685821
נניח רגע לליבוביץ- איך נביא ידע את העתיד? הרי מכח 'זכות הבחירה' ידיעת העתיד מתייתרת.
נבואה 685824
כל מי שמכיר תנ"ך יודע, שהנביאים חופשי צופי עתידות וחוזי עתידות, ובשביל זה גם באים אליהם. אממה מה, זה לא סוג הנבואות שנכנסות לספרים ומתועדות לדורות הבאים.
ע"ע שאול שבא עם נערו אל שמואל לשאול איפה האתונות, ושאול שרוצה לדעת את תוצאות הקרב בגלבוע עם הפלישתים, ושמואל מת - אז אין לו את מי, ואלוהים לא עונה, "-גַּם בַּחֲלֹמוֹת גַּם בָּאוּרִים, גַּם בַּנְּבִיאִם", אז הוא מבקש את הדבר-הקרוב-הבא - בעלת אוב שתקסום לו את הדבר-האמיתי: שמואל. ושמואל גם חוזה לו עתיד (או חוסר-עתיד) במדוייק.
ע"ע הצירוף "וישאל דוד בה"' שחוזר 6 פעמים לפחות - האכה בפלישתים, הארדוף אחרי הגדוד, האעלה באחת מערי יהודה? באיזו אעלה? כולל קבלת תשובות טקטיות.
ע"ע יהורם ויהושפט, מלך ישראל ומלך יהודה (בהתאמה), שיוצאים להם לדכא את מרד מישע מלך מואב, נתקעים בלי מים במדבר, ומחפשים להם נביא, ומוצאים - את אלישע, שנוזף ביהורם ועל הדרך אפשר להבין שלנבא עתידות - זה בדיוק היה התפקיד לא רק של נביאי ה' אלא גם של נביאי הבעל וכיו"ב, שנכנס לטרנס ממוזיקה, ומנבא להם עתידות.

הרי זה עצם המונח "לשאול בה"' - גילוי עתידות. אבל זה גילוי מותר, בחסות הדת.
ולמה אמרו בעלי התוספות מה שאמרו? כי ממרום מושבם בימי הביניים, הם ידעו היטב שכמה וכמה מהנבואות המתועדות בנביאים אחרונים לא התגשמו כלל.
נבואה 685828
בעלי התוספות העריכו שנביאי אמת עברו מזמן לעולם האמת והחליטו לגדוע למנוע ולבאר את המתחזים והשפעתם.
''אין מנחשין כגויים''.
נבואה 685831
לעניות הבנתי - הנביאים היו סוג של רועי צאן ובני אדם אשר חזו את העתיד על סמך העבר והווה.
הרצל גם היה סוג של נביא שנבואתו התגשמה ועדיין לפי מקורות כלשהן הוא מטוגן כעת בתור שניצל וינאי בגיהנום.
נבואה 685861
כמו שמופיע ברמב"ם1

________

1 הלכה ז'.
נבואה 685870
לפני שאבין איך בשר ודם יודע את העתיד,אני צריך להשתכנע שאלוהים יודע את העתיד וזאת במנותק מהשאלה האם אני בכלל מאמין שישנו אלוהים.

ניסיתי להבין את מהות ידיעת העתיד וזאת כאשר יכול אדם לשנות את עתידו- ונכשלתי.

אני מתחבר להגיונו של ל.ישעיהו בעניין כי אחרת זה יסתור את כל בניין ההיגיון האנושי.

אם הנביא אומר שמחר א' יתאבד ו-ב' החליט לרצוח את א' היום. אז על מי השפיע הנביא ? על ב? על א? על אשתו של א' שלא נתנה לו לצאת מהאוהל או על כריש הדם בעורקי דמו של ג' שהינו בנו של ב' שמתעכב בבית החולים.

איך העתיד מתיישר לפי חזונו של הנביא בהווה.

נדמה לי שגדול נביאי ישראל - משה רבנו ,לא נתן שום נבואה על העתיד.
נבואה 685871
תהנה *

*כן,כן,אני יודע שזה ארוך ולא תראה
נבואה 685988
ראיתי. וצריך לראות שוב.
נבואה 686030
מפתיע.אחלה.
נבואה 685877
אחמד על הר גבוה נרעש מכך שהשיירה בואדי למטה מתקרבת למארב של כנופיית שודדים.
מוחמד האסטרונאוט שנוהג את הגמל האחרון בשיירה מבחין בסימנים הנואשים של אחמד והגברים בשיירה שולפים את נשקם מבעוד מועד ומביסים את השודדים.
יכול להיות שמוחמד יהפוך לנביא ואולי אחמד אבל היכן אין סכנה לבניין ההיגיון האנושי.
נבואה 685902
< מודגש א.> כי נקודת ההשקפה שלך על ידיעת העתיד מתקשרת באופן אוטומטי לפעולות לשינוי העתיד.
אנו כבני אדם רגילים לחשוב בצורה כזו מפני שאנו כבולים למימד הזמן ומפני שאנחנו צוברים ידע באמצעות חוויה וסיפור.

היות והאדם כבול למימד הזמן, אין ביכולתו לחוות את העתיד עד שיהפוך לעבר. היות ואף אדם אחר לא חווה את אותו עתיד, אין מי שיוכל לספר לו מה יתרחש באותו זמן. יוצא שלאדם אין יכולת לצבור ידע על העתיד.

תאר לעצמך ישות הקיימת מחוץ לכל מימד שאתה מכיר, ולזמן אין השפעה או מגבלות עליה. תאר לעצמך ישות המכילה את כל הידע ללא כל צורך לעבור תהליך של למידה דרך חוויה או סיפור.
מנקודת מבט שכזו, הידע על העתיד דומה לידע על העבר. כשם שידיעת העבר איננה משנה אותו ואיננה משפיעה על בחירות ופעולות שהתבצעו, כך גם ידיעת העתיד.

ב. אם הנביא אומר שמחר א' יתאבד ו-ב' החליט לרצוח את א' היום, מסתבר למפרע שמדובר בנביא שקר. שאם היה נביא אמת, היה צופה מראש ואומר ש-ב' ירצח היום את א'.
הכל כתוב ברמב"ם וכל מי שאינו פישר יכול לקרוא בעצמו.

ג. משה רבינו נתן הרבה נבואות על העתיד. הוא צפה את חורבן הבית ואת הגלות ואת שיבת ציון. הוא צפה גם את ישו.
מי שקורא בתשומת לב את חמשת חומשי תורה מוצא שם הרבה נבואות על העתיד.
נבואה 685908
>> מי שקורא בתשומת לב את חמשת חומשי תורה מוצא שם הרבה נבואות על העתיד.

לא מכיר נבואות של משה על העתיד הרחוק. אתה יכול להפנות אותי לדוגמאות?
נבואה 685911
בבקשה.
ספר דברים פרק כ"ח. גם שני הפרקים הבאים ממשיכים את הקו.
ספר ויקרא פרק כ"ו.
ספר במדבר פרק ל"ג. בסוף, למטה. כל כך אקטואלי.
מי שיחפש ימצא עוד.
נבואה 685912
רציתי לומר שאני מכיר התניות ''אם בחוקותי תלכו'' ולא נבואות, אבל חשבתי שזה מיותר, אחרי שקראתי את ההסברים של הרמב''ם שהבאת מי נביא אמת ומי נביא שקר.
התכוונתי לנבואות של מה יקרה בעתיד, לא מה יקרה בעתיד אם יתקיים תנאי מסוים.
נבואה 685978
גם התניה היא נבואה. העולם מלא אפשרויות הרבה יותר מלוח שחמט. לצפות מה יהיה בעוד מאות ואלפי שנים זה בלתי אפשרי.
קח את הנבואה על כך שבני ישראל ינדדו בין העמים ולא ימצאו מנוח, ולבסוף ישובו לארצם.
הרי מה שהיה קורה תמיד זה שמי שנודד או גולה בסוף נטמע באוכלוסיה המקומית. על עם שישוב לארצו לאחר חוסר מנוח ארוך בין האומות, מי חלם?
נבואה 686007
התניה: "אם לא תלמד, בסוף תכשל במבחן", "אם תשחק בגפרורים, תשרוף את הבית", "והיה אם שמוע תשמע בקול ה' אלוהיך — יקרה ככה וככה. ואם לא - אוי ואבוי לך".
נבואה: "בקרוב תקבל ירושה", "מחר תמעד על שפת המדרכה ותשבור את הרגל", "עוד 40 יום ונינוה נהפכת".

צר לי, ה"נבואות" שהבאת הן לא יותר נבואות מ'יפתח המלוכלך' ושאר התוכחות החינוכיות בו.
נבואה 686009
ליתר דיוק: הבריתות בתורה נוסחו בדומה לניסוח של ברית בין מלך לאחד הווסאלים שלו (מבחינת הניסוח המשפטי: העמדת תנאים וכדומה). באותה מידה חזקיהו היה צריך לדעת שאם הוא מפסיק לשלם מיסים למלך אשור, מלך אשור יבוא לגבות אותם בצורה אלימה.
נבואה 686013
נבואה מותנת.
קווין קוסטנר הרס שדה תירס בגלל אחת.
נבואה 686150
אני חוזר:
הפירוט של ההתניה, שלל הגורמים המסובכים המרכיבים את התגשמות הגורל והטווח הרחוק של אלפי שנים, כל אלה מפריכים את הטענה שלך.

סתם דוגמה:
אם מישהו היה חוזה בנבואה שהצוענים ירשו את מצרים ויפריחו את שממותיה בעוד מאות שנים, מה תגידי על זה?
נבואה 686560
אבל הלא זו דוגמה קלאסית לנבואה שהגשימה את עצמה. היא יצרה אתוס של געגועים, ובין היתר על סמך הגעגועים הללו, כשנוצרו הנסיבות המתאימות פעלו למימוש האתוס.

בזמן אמת יכול מאוד להיות שהיא ניתנה כנבואת נחמה. זה בלתי נסבל לשומעים לשמוע ''אה, יעבור זמן ותיטמע בין העמים ותשכח מזה'' (מה שגם מבטל לגמרי את ההבטחה האלוהית לארץ). אז השאירו להם שביב תקווה. במקרה גם יצא שהוא התממש.
נבואה 686578
לא הנבואה יצרה אתוס של געגועים, אלא שימור המורשת שאין לו אח ורע, הוא זה שיצר את האתוס של הגעגועים.
וגם שימור המורשת נחזה בנבואה.
וגם טענתם של הנוצרים מוזכרת באותו מקום - על הברית שנעזבה.

וקצת קשה לומר שזו נבואת נחמה. הרי מי שמצליח להתאקלם במקומו החדש חווה הרבה פחות קשיים ממי שלא מוצא לו מנוח בין הגויים וגם שם מוצא מגילה של תיאורי יסורים ותלאות.

"ובמקרה גם יצא שהוא התממש"...
אכן, ממש במקרה. איכשהו התממשה לה סבירות לא גבוהה של 5%.
...מה, מדובר בפחות? הרבה פחות??? כמה פחות?
נבואה 686610
אי אפשר להפריד את תוכן האתוס משימורו או מהצורך בשימורו. למעשה אפשר לטעון (זה לא בהכרח נכון) שטרחו לשמר אותו כדי לא לשכוח את רעיון השיבה.

''ובמקרה'' - נכון, הסבירות ממש נמוכה. זה מקרה מאוד מאוד יוצא דופן וכנראה אף חסר תקדים. אבל גם סבירות נמוכה קיימת. אם אתה רוצה להאמין שזה קרה כהתגשמות נבואה, לך על זה.
נבואה 686671
משתמע מדבריך כאילו נבואה חייבת להיות הסתברות בלתי אפשרית שמתקיימת כנגד כל הסיכויים.

אבל אין זו ההגדרה של נבואה. ההגדרה של נבואה היא היכולת לדעת מראש איזה תרחיש יתגשם מבין כמה תרחישים אפשריים.
כמובן, ככל שהסבירות נמוכה יותר והטווח ארוך יותר, גדל בהתאם כוחה של הנבואה.
נבואה 686736
אתה שוכח שיש גם כמה נבואות אפשריות. יש עוד המון נבואות בתנ"ך, כולל זו שצופה שכל עמי העולם יעלו לירושלים ויבקשו להתגייר. זה לא קרה - אתה יכול לטעון שזה *עדיין* לא קרה. אבל העובדה היא שזה לא קרה. מתוך לא-יודעת-כמה נבואות שהיו לגבי עם ישראל (= לגבי קורותיו בעתיד שאינו ימי התנ"ך), כמה עתידים גנריים יש? וכמה מהם התגשמו כמו בנבואה? ואם התגשמה רק אחת, ואותה אנחנו חיים, מה הסבירות הסטטיסטית שזה יקרה? אם אתה קורא עיתון עם עשרים תחזיות שונות של מזג אוויר, ומוצא שבאמת באחת מהן נכתב שהיום יהיה 20 מעלות וגשם קל, וכך אכן קרא, האם זה אומר שהתחזיות בעיתון הזה באופן כללי מתגשמות?
נבואה 686738
רוב הנבואות בתנ״ך הן ללא תאריך. זה יותר דומה לעיתון שבו כתוב שמתישהו בעתיד יהיה 20 מעלות בצל וגשם קל...
נבואה 686741
היה לי פעם מדריך לפיזיקה שנהג ללגלג על המדריך למטאורולוגיה. מטאורולוגיה צריכה לנבא 3 דברים: מה, מתי ואיפה. בניגוד לשאר שיטות הניבוי כמו קריאה בקפה או אסטרולוגיה, למטאורולוגיה יש את אחוזי ההצלחה הגדולים ביותר, 66%.
נבואה 686908
א. הנבואה לא צופה שהם יבקשו להתגייר אלא יבואו להכיר באלהותו של הבורא ובעם ישראל כבניו ובחיריו.
ב. כמו שאמרת בעצמך, אם זה עדיין לא קרה זה לא אומר שהנבואה כוזבת. בעיקר כשלא ניתנו תאריכים ותנאים מיוחדים בהם הנבואה צריכה להתגשם.

כלומר, יש לנו נבואות שהתגשמו. לא אחת ולא שתים. אין לנו נבואות שהוכח שאין להן הגשמה.
ואותן נבואות לא נתנו עשרים תרחישים אפשריים על מנת שלפחות אחד מהם יקלע למטרה, אלא תרחיש אחד אפשרי על פי סדר כרונולוגי. בינתיים זה עובד על פי הספר.
נבואה 686005
אלה לא נבואות - אלה איומים.
נבואה 685860
תגובה 677323.
ואחרי זה אריק מתלונן שלפי דעתי ליבוביץ' פישר.
נבואה 685987
נכון הוא הדבר שי.ל שוחט פרות קדושות בלי ברכה ,אבל האיש חכם היה ולא הייתי מציע לזלזל במעיינות חוכמתו גם כשהדבר נגע לקודשי ישראל .

בדיון הפתיחה לשיחות על תורת הנבואה של הרמב"ם הוא מסביר - וביתר אריכות כאן.

" הרמב"ם אומר למעשה דבר שהוא מזעזע, שהאדם הוא היצור האחד והיחיד בטבע כולו, המסוגל להכיר את אלוהים, כלומר המסוגל שתהיה לו תכונת הנבואה, הוי אומר שיהיה נביא. הסבר זה למשמעותם של שמונה פרקים הוא ברור וחד משמעי לגמרי, אע"פ שיש רבים המתעלמים מן העובדה, שבארבעה פרקים הראשונים כאילו לא מדובר כלל על הנבואה; אולם בסיומו של פרק א אותו נתחיל לקרוא מיד תמצאו רמז ברור לכך, והרמב"ם מזכיר כאן את 'ספר הנבואה', אם כי רק בפרק ה שהוא עיקרו של שמונה פרקים, מסביר לנו הרמב"ם את הדרך המביאה לנבואה, מבלי לפרט בו את תורת הנבואה עצמה.

ברצוני להקדים לכם תחילה דברים שבשלב זה מוקדם עדיין להרחיב עליהם את הדיבור. יש כאן הינתקות מלאה וגמורה מן התפיסה הוולגארית הרווחת אצל הרבה בני אדם, הרואים את מהות הנבואה בכך שהנביא הוא חוזה עתידות. יש להבין כי צפיית עתיד אין בה שום תוכן דתי, וזהו למעשה תרגומה של המילה היוונית 'פּרוֹפֶטֶס', וכידוע היו ליוונים בדלפוי 'פּרוֹפֶטַיי', חוזי עתידות. כל מי שמכיר תנ"ך יודע, שהנביאים אינם צופי עתידות או חוזי עתידות, אלא הם דווקא מדברים על ההווה האנושי.

אתה מכנה זאת 'תפיסה וולגארית', אולם מקובל בישראל שהנביאים יודעים את העתיד.

נכון הדבר שמדי פעם בפעם הנביא אומר גם משהו על העתיד, אולם אמירה זו היא רק מתוך התייחסות מקרית. על כך שהנביאים אינם חוזי עתידות ניתן ללמוד מן העובדה, שהרבה נבואות עתיד שלהם לא נתקיימו כלל וכלל, ואעפ"כ דבר זה לא ערער את האמונה בקרב המאמינים, וזאת משום שהנבואה לא נתפרשה אצלם מעולם כ'אוראקל' או 'מאגיה', הצופים את העתיד, כמנהגם של היוונים ללכת אל ה'פּיתְיָה' בדֶלְפוי, ולשאול אותה האם לצאת למלחמה או לא לצאת, והאם ינצחו במלחמה או שמא לא ינצחו.

המאמינים בישראל ידעו תמיד, שאם הנביא מדבר על העתיד, אין הוא מתכוון לומר לנו על מה שעתיד להיות, אלא הוא אומר לנו על מה שראוי וצריך להיות. בסוף מסכת יבמות דף נ עמוד א, מובא ניסוח נפלא של התוספות, שהם רחוקים מפילוסופיה וגם לא הכירו פילוסופים, וכל עולמם לא היה כי אם עולם התלמוד, וזה מה שהם אומרים: 'אין הנביא מתנבא אלא מה שראוי להיות' ולא 'מה שעתיד להיות'. ואנו כאן לא נכנס לדיון בשאלה: האם מה ש'ראוי להיות' אמנם יהיה בפועל, שזוהי שאלה בפני עצמה

מהו אם כן נושאה המרכזי של תורת הנבואה של הרמב"ם?

תורת הנבואה של הרמב"ם איננה עוסקת בנושא זה כלל. לפי הרמב"ם, הנביא הוא האדם שהגיע אל השלמות האנושית שהיא קִרבת אלוהים, ואת דברי התוספות הבאתי בפניכם, כנגד התפיסה הוולגארית שלא תמצאו לה שום קשר ברמב"ם, שמהותו של הנביא היא בכך שהוא צופה את העתיד. אולי אתם יודעים כי בתורת הדתות הכללית קוראים לזה 'שָׁמָאניזם', וכידוע שבטים בצפון סיביר וגם במרכז אפריקה, יש להם 'שָׁמָאנים' האומרים להם את העתיד.

למעשה, זוהי ההשקפה המקובלת והרווחת בקרב רוב בני האדם על מהות הנבואה.

אל תאמר 'השקפה מקובלת', משום שזוהי כפי שכבר אמרתי וולגריזציה של ההשקפה.

בסך הכל אני מנסה להבין את הביקורת שלך על ההשקפה הוולגארית הזאת, משום שכבר בבית-הספר העממי לִמדונו מורינו מחנכינו, שהנביא רואה בחזונו את אלוהים, המשמיע באוזניו דברים על מה שעתיד להיות, ועל מה שצפוי להתארע.

אני חוזר ומדגיש את לשון התוספות 'מה שראוי להיות', והם לא אמרו 'מה שיהיה', ואין כל ערובה לכך שהדברים אמנם יהיו בפועל, ולכן גם הדגשתי כי דברי נבואה רבים לא נתקיימו אף על פי שהיו ראויים להתקיים.

האם תוכל להצביע על נבואה קונקרטית שלא נתקיימה?

המלך יאשיהו לא זו בלבד שהיה מלך צדיק, אלא היה המלך הצדיק אשר בגללו קיימת התורה בישראל, והובטח לו שהוא ימות בשלום, ועיניו לא תראינה את הרעה הצפויה [מלכים ב כב,כ], אולם כפי שאתם יודעים, יאשיהו לא מת בשלום, אלא נהרג בקרב בדמי ימיו בהיותו בן 39, ויחד איתו אבדה גם עצמאותה של ממלכת יהודה.

אין זה רק ענין של אנשים בודדים, ותוכלו לקחת לדוגמה נוספת את הענין הגדול והמקיף ביותר של עשרת השבטים בישראל, שהם 5/6 מכלל העם; והרי כמה וכמה הבטחות של גאולה ניתנו להם, וכולם מכירים ויודעים את הדברים הנפלאים ביותר שאומר הנביא ירמיהו על רחל ה"מְבַכָּה עַל בָּנֶיהָ" [ירמיהו לא, יד-טז], ומי הם אותם 'בניה של רחל'? אלה הם כידוע, בני עשרת השבטים של ממלכת אפרים הגדולה, המקבלת את הבטחתו של הנביא: "מִנְעִי קוֹלֵךְ מִבֶּכִי וְעֵינַיִךְ מִדִּמְעָה כִּי יֵשׁ שָׂכָר לִפְעֻלָּתֵךְ נְאֻם ה' וְשָׁבוּ מֵאֶרֶץ אוֹיֵב", ובהמשך אף מובטח לה: "וְשָׁבוּ בָנִים לִגְבוּלָם", והדברים האלה אף נקלטו בתפילת 'מוסף של ראש-השנה' על אודות "הֲבֵן יַקִּיר לִי אֶפְרַיִם אִם יֶלֶד שַׁעֲשֻׁעִים כִּי מִדֵּי דַבְּרִי בּוֹ זָכֹר אֶזְכְּרֶנּוּ עוֹד עַל כֵּן הָמוּ מֵעַי לוֹ רַחֵם אֲרַחֲמֶנּוּ נְאֻם ה' " [שם לא, יט]. אולם כפי שאתם יודעים, אותם 'בניה של רחל' נעלמו מעל פני האדמה, ולא נשאר מהם שריד ופליט ושום זכר.

עד כאן דבריו של י.ל בעניין.

-----------------

אתה טוען שהרי הרמב"ם עצמו כותב בהלכות יסודי התורה פרק י הלכה ז' -
" הא למדת שאין הנביא עומד לנו, אלא להודיענו דברים העתידים להיות בעולם, משובע ורעב מלחמה ושלום וכיוצא בהן; ואפילו צורכי יחיד מודיע לו, כשאול שאבדה לו אבידה והלך לנביא להודיעו מקומה. וכיוצא באלו הדברים, הוא שיאמר הנביא--לא שיעשה דת אחרת, או יוסיף מצוה או יגרע."

מוסיפה נועה בתגובתה תגובה 685824 טענה לא ברורה ש- למה אמרו בעלי התוספות מה שאמרו? כי ממרום מושבם בימי הביניים, הם ידעו היטב שכמה וכמה מהנבואות המתועדות בנביאים אחרונים לא התגשמו כלל.

י.ל שוחט את הפרה הקדושה ( נביא לא מתנבא על העתיד) לא על נפתולי דעתו (למרות שלעניות דעתי רק האלוהים יודע את העתיד) אלא רק על סמך התוספות -

------------
היכן בדיוק מופיע אותו מאמר חז"ל בענין נבואת הנביאים?

כדי שלא יהיה מקום לספק, נֵיתֵי ספר ונֶחְזֵי [="ניקח" ספר ונראה].

בגמרא במסכת יבמות דף מט עמוד ב, מתחיל הדיון שנמשך, ובעמוד שלאחריו התוספות עומדים על הקשיים הקיימים בנושא זה, ולכן על כורחך ש'אין הנביא מתנבא אלא מה שראוי להיות', וזהו רעיון עמוק מאוד, ואם קוראים אנו בישעיהו "וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם" [ישעיהו ב, ב], הרי שזה ראוי להיות כך.

אולם כל זה איננו נוגע לענייננו משום שהרמב"ם איננו עוסק בהגדת העתיד על ידי הנביא, אלא במהותו של הנביא, שהוא כאמור האדם שהגיע אל השלמות האנושית במובן של קִרבת אלוהים.
------------

עיינתי בכל זאת בתוספות הנ"ל ואכן, נאמר שם : תדע שהרי נביא עומד - ואם תאמר והלא אם לא התפלל חזקיהו על עצמו היה מת והיתה נבואה בטלה - אלא על כורחך אין הנביא מתנבא אלא מה שראוי להיות אם לא חטא"‏1 בעיונים בתלמוד של ע. שטיינזלץ מביא שם את תשובת רב האי גאון בנושא זה שהוא מוכיח מכאן כי - נבואות כאלה הן תמיד נבואות על תנאי שיש בהן ניבוי מה יהיו פני הדברים אם האדם לא יפעל ולא ישנה בדרך הטבע או בדרך התפילה את גורלו.

1האם הרמב"ם לא הכיר את התוספות? הרמב"ם נפטר ב1204 , כמדומני בעלי התוספות פעלו באותה תקופה בערך.
נבואה 686008
1 אין אינטרנט בעולם. או אפילו דפוס. ידיעות זזות לאט, וגם ספרים.
יתכן שהכיר. מצד שני, לאור נדודי הרמב"ם - אני ממש לא בטוחה שכתביהם של בעלי התוספות הגיעו כל כך מהר למצרים, לא"י ולמרוקו.
בא לשכונה נביא חדש 686037
בא לשכונה נביא חדש 686038
בפודקאסט The Skeptic's Guide to the Universe הם חוזים כל שנה חמש תחזיות בתחילת השנה. העיקרון הוא אותו עיקרון של חוזי עתיד: שמירה על איזון כלשהו בין תחזיות מתבקשות לתחזיות עם סיכוי נמוך שיראו מדהימות אם יתקבלו. בסוף כל שנה הם משווים את תחזיותיהם לתחזיות של כל מיני ידעונים.

אחת התחזיות השנה הייתה President Trump (ונעזוב את העניין הטכני שברור שהשנה הוא לא יהיה נשיא).
בא לשכונה נביא חדש 686040
לפני 10 שנים הלכתי לערבייה ביפו העונה לשם העיסקי "עיישה" שמכהנת בתפקיד 'קוראת בקפה'. המחיר 300 ש"ח. עמדו בתור אולי 50 בני אדם ,רובם ככולם יהודים.חלק לא מבוטל מהם עם חזות אירופאית.גם דתיים יכולתי לראות. הקלטתי את 'נבואתה' שהתגשמה ' ככה וככה ' .מסקנה - כל החיים הם תוצאה של ככה וככה.
בא לשכונה נביא חדש 687921
לא הבנתי את תגובתך
ומעניינת אותי במיוחד עיישה

האם מה שאמרה התגשם או לא?
בא לשכונה נביא חדש 687945
כאמור לעיל-ככה וככה.
כלומר-כן ולא.
נבואה 686014
הרמב''ם אומר למעשה דבר שהוא מזעזע, שהאדם הוא היצור האחד והיחיד בטבע כולו, המסוגל להכיר את אלוהים, כלומר המסוגל שתהיה לו תכונת הנבואה, הוי אומר שיהיה נביא.
א. לא הזדעזעתי. אין יצור בעל תודעה מלבד האדם וללא תודעה אין יכולת לחשוב, להגות, להרהר ולהכיר את אלוהים.
ב. למיטב זכרוני, הנבואה לא הובטחה במקרא לאף אדם.

אני חוזר ומדגיש את לשון התוספות 'מה שראוי להיות', והם לא אמרו 'מה שיהיה', ואין כל ערובה לכך שהדברים אמנם יהיו בפועל, ולכן גם הדגשתי כי דברי נבואה רבים לא נתקיימו אף על פי שהיו ראויים להתקיים.
א. מסכים. הנביאים היוו הנהגה או לכל הפחות ניסו להנהיג את הציבור מבחינה רוחנית ומוסרית ולכן מעמדם היה שונה מחוזי עתידות, מנחשים ומעוננים למיניהם.
נבואה 686019
ראיתי דיון משנת 2005 בנושא ,ובו אחד המגיבים 'ממללא' כותב -
" התוס' בסה"כ אומרים שהנבואה היא על תנאי שהחוטא יתמיד בחטאו אך מובן שלו יעשה תשובה לא יענש, שהרי כל מטרת הנבואה היא להביאו לתשובה. אין בכך בכדי לערער על אמונת היסוד שהנביא אכן חוזה עתידות. (אגב, בנקודה זו נפל או שמא התעלם ליבוביץ' שאהב לנפנף בתוס' הזה בנסותו לעצב מושג של נביא ללא נבואה)...ההבחנה אינה בין יחיד לאומה. ע"פ תפיסת הנבואה של התוס' גם אומה יכולה לעשות תשובה ולבטל את גזר הדין שחזה לה הנביא (יונה ונינוה וכיו"ב). טענת תוס' היא שדברי הנביא הם תחזית עתידית ודאית - בהנחה שהחוטא/ים יתמיד/ו בחטאו/ם. אם כך יקרה, אין ספק, אליבא דתוס' שהנבואה תתממש. ואולם, אם הללו ישובו בתשובה - הנבואה כביכול לא באה לידי מימוש"

אתר דעת אמת מביאים תוספות אלו כדי להתנגח באופן כללי בדת היהודית וזאת כהרגלם בקודש.

כך או כך- נושא זה מצריך עיון.
נבואה 686159
טוב שהבאת את דוגמת יונה וננוה. הרי יונה עצמו התרעם על אלוהים ששלח אותו ועשה נבואתו פלסתר. אלוהים ענה לו דרך המעשה בקיקיון וכו'...
נבואה 686899
ועדיין יונה דוגמא לא טובה.

1. יונה לא היה ולא נברא.
2. יונה השפיע על הגויים ולא על היהודים.
נבואה 686910
1. למה יונה לא היה ולא נברא?
2. זה לא משנה כל עוד הוא נביא מבני ישראל שנבואתו נקבעה כאחד מספרי התנ"ך.
נבואה 686916
1א- נראה לך סביר שבן אדם חי בבטן הדג 3 ימים ? קריעת ים סוף מקשה על האדם הממוצע את החיים,אז לחיות בתוך דג ?
1ב- ראה כאן. וזה מתייחס גם לנושא המרכזי אודות הרמב"ם ומושג הנבואה.
נבואה 686964
ובהרחבה בעניין המאמר -

יוסף אבן כספי [ויקיפדיה] כותב בספרו 'אבני הכסף' "ודע עוד כי סברות בכל הסיפור הזה, רצוני לומר מכאן עד 'ויקא את יונה אל היבשה' כי יש אומרים שהיה כולו בהקיץ ויש אומרים שהיה כולו בחלום ובמראה הנבואה...".

המאמר מביא את דעות המצדדים למציאות הסיפור ומציאות הנביא והדעות שגורסות בסיפור עצמו כנבואה.וכן גם את הזוהר והגאון מוילנה אשר רואים ביונה שם מטאפורי - שאין לו דבר עם יונה בן אמיתי הנביא מגת חפר.

דבר מעניין שראיתי במאמר שבו הוא מביא הסבר טבעי לכל סיפור בליעת יונה על ידי הדג-

' במבוא לפירוש "דעת מקרא" מביא בעל הפירוש, אליקים בן מנחם, מעשה שהיה בשנת 1927 ליד איי פוקלנד במלח שנבלע בפי לויתן. הלויתן ניצוד אחרי שלשה ימים וכאשר בותר, הוצא ממנו המלח כאשר "עורו הולבן ללובן של בר מינן ומראהו הטבעי לא חזר אליו עוד. מלבד זאת לא היתה לחוויה האיומה הזאת כל השפעה שלילית על בריאותו ".להלן הוא מביא בשם חוקרי חיות הים הסבר לאפשרות "שאפילו לויתן רגיל יציל אדם מטביעה", ועיין שם בהסבר המדעי, כיצד יוכל אדם להגיע אל שקיק הגרון הגדול...שיש בו חלל שהנו גדול במידה מספקת כדי לקבל גופו של אדם ולספק לו אויר לנשימה". כך שאפילו לסיפור המקובל בעיני כל המפרשים כסיפור על-טבעי בעליל, ניתנה לבעל המחלוקת אפשרות לחלוק ולהסבירו בדרך טבעית.'

ככל הנראה כפי שהבנתי שהרב אליקים בן מנחם מבסס את הסיפור הנ"ל על הסיפור של ג'יימס בארטלי [ויקיפדיה] . אם כי ויקפדיה טוען שמדובר ב'אגדה'.

המאמר גם מביא את הרמב"ם בסיפורים אחרים מהתנ"ך - כגון :מעשה אברהם ושלשת המלאכים, מלחמת יעקב עם המלאך ועניין בלעם ואתונו, היו כולם - לפי הרמב"ם - חזון נבואי ולא התרחשו במציאות של עולמנו הגשמי.

..וכך ממשיך הרמב"ם (מורה נבוכים, ח"ב, פרק מ"ח) ומסביר גם מעשים רבים של נביאים אשר עומדים כנגד ההיגיון, לא כמעשים שהתרחשו בפועל אלא כחזון נבואי. למשל, צווי ה' ליחזקאל לחתור בקיר או לשכב תקופות ארוכות על צד ימינו ושמאלו וכיוצא באלה. למרות שהמקרא מתאר את המעשים כאילו נעשו "ויחשבו ההמון שהפעולות ההם...הכל היה בעניין השגת החושים, לא במראה הנבואה" - שיטת הרמב"ם ברורה - "חלילה לה' מתת נביאיו דומים לשוטים ולשכורים, ויצוום לעשות מעשה השוטים, ויצוום לעשות מעשה השגעון...אמנם זה היה במראה הנבואה". כך הוא מסביר את הצווי המוזר להושע "קח לך אשת זנונים וילדי זנונים - והעניין ההוא כולו מלידת הבנים וקריאתם פלוני ופלוני הכל במראה הנבואה" (שם, פרק מו). והרמב"ם מדגיש שדבריו תקפים גם למקרים הכתובים במקראות תוך ציון מקומות, זמנים ואנשים אמיתיים וגם סיפורים ארוכים ומסובכים שעל פניהם נראה שאירעו במציאות. "ואפילו ארכו המעשים ההם המסופרים ונקשרו בזמנים ובאישים נרמז אליהם, ובמקומות, אחר שהתבאר לך שהמעשה ההוא משל - דע ידיעה אמיתית שהוא במראה הנבואה". גם כאן רומז הרמב"ם לעיקרון היסודי שמכריח את פירושיו אלו: "וזה דבר שלא יסופק בו ולא ישכל אותו אלא מי שנתערבו לו האפשרויות - בנמנעות". הווי אומר,כל סיפור שהוא נמנע על פי השכל [ניסי, על טבעי] מסבירו הרמב"ם בגדר האפשרות השכלית, דהיינו שלא התרחש בפועל אלא היה בחזון הנבואי.

בעניין השאלה - האם הנבואה תתגשם או לא,או לפי הקצנתו של י.ל בעניין מהות הנבואה לעתיד או להווה - אני מניח שעל כך הדיון עוד ימשך וימשך.
נבואה 686983
1א- אם האדם הממוצע לא רוצה להאמין בקריעת ים סוף, הוא יכול באותה המידה לא להאמין בכל דבר אחר שכתוב בתנ"ך. והרמב"ם עצמו כותב שכל מי שלא מאמין במופת - הריהו כופר. והרי המופתים עומדים יחד עם שאר דברי התורה שעליהם כתב הרמב"ם כי מי שלא מאמין בדבר פעוט מן התורה - הריהו כופר.
1ב- ואם תעיין קצת יותר באותו קובץ, תראה כי דעת הרמב"ם עצמו היא שכל ספר יונה התקיים במציאות של עולמנו ולא במחזה הנבואה.
להיפך, דווקא הדעה לפיה מעשה יונה היה משל, באה מן הזוהר ופירוש הגר"א המשתייכים לעולם המיסטי.
נבואה 686993
1א- מסכים איתך במחשבה זאת.כוונתי הייתה שקריעת ים סוף נשמעת על הלב כאמונת ישראל ביציאת מצרים,בעוד שסיפור יונה והדג "נשמע" כמו סיפור דרך המשל.

1ב- לא טענתי שהרמב"ם סבר כך.אלא להסב את תשומת ליבך שהדעות חלוקות בסיפור זה,ולא כמו קריעת ים סוף שאין עליה חלוקים.
נבואה 687004
1א. מסכים.
11א. האם "אל נעלמים" עוסק בנביא תחת עול הנבואה?
נבואה 687005
ברי סחרוף ודן תורן כתבו את המילים. בהנחה והם עישנו משהו טוב-יש מצב שהם ניסו לכתוב ‏1 על איזשהוא נביא עלום.

כאחד שכתב הרבה שירה למגירה אני יכול להעיד שכתיבה ללא מוזה היא בלתי אפשרית,וכשזה בלתי אפשרי אז עלים לרפואת הנפש בהחלט יכולים להועיל.

1
'שוכח את כל מה שמוכר
הולך לי באוויר, בדמיוני רואה סולם
שומע קול פנימי
תקן אותי תקן עכשיו
אני מפנה ראשי, אנ'לא בטוח שמדברים עלי
משהו בתוכי, הכל פתוח אני חי ...'
נבואה 687024
נראה לי שדווקא המשפט הזה הוא האקדח המעשן: "לא זה לא חלום, ועוד מעט זה זמן עבר. כי הנביא בעצם מביא מהעתיד ידיעות.
נבואה 687097
הרוב המוחלט של הדעות הולך עם הפשט לפיו הכל קרה כמסופר בספר יונה.
הרוב המוחלט הזה כולל את המדרש והגמרא וכל מפרשי התנ''ך הקונבנציונלים.

אין חולק על כך שהיה נביא בשם יונה בן אמיתי.
נבואה 687101
הזוהר ובעקבותיו הגר"א טוענים שיונה בסיפור הדג זה ביטוי לנשמה ואין לו קשר עם הנביא יונה מגת חפר.משמע שיחוס יונה הנביא למעשה הדג מוטעה.

איך קרה שהגר"א חולק על כולם ועדיין לא מוכרז ככופר?
נבואה 687121
אתה לא מחדש... הזוהר והגר''א נמצאים בדעת מיעוט.
הגר''א לא חולק על כולם אלא מפרש על דרך הרמז והסוד בניגוד לפשט והדרש הנפוצים יותר.

הגר''א לא מוכרז ככופר בגלל שאיננו שולל אף עיקר אמונה.
נבואה 686157
את הטקסט בחלק הראשון של ההודעה שלך אני מכיר. נחשפתי אליו במהלך הדיון שלי עם אריק.

ואתה עצמך עומד על הסתירה שבין דבריו של ליבוביץ' לדבריו של הרמב"ם.
ולא תוכל לטעון שליבוביץ' אומר את דבריו לאחר שנתגלה כי נבואות לא התקיימו. כפי שהסברתי לאריק באותו דיון והוספתי את מראי המקום המתאימים, הנבואות עליהן מדבר ליבוביץ' כן התקיימו.
בנוסף, הרמב"ם עצמו קובע חד משמעית כי אם נביא נתן נבואה והיא לא התקיימה, בידוע שאיננו נביא. כי נביא אמת, כל דבריו מתקיימים.

ואז אתה מתרץ את הסתירה בכך שליבוביץ הסתמך על דברי התוספות.
טעות.
ליבוביץ מצטט את הרמב"ם ומפרש את הרמב"ם ומסביר לנו מהי הגישה של הרמב"ם. לא מדובר בדברי התוספות או בגישה שלהם, אלא בדברי הרמב"ם.

אז מה יש לנו?
1. ליבוביץ' טוען בשם הרמב"ם כי התפישה לפיה הנביא נועד לחזות את העתיד היא "וולגריזציה" - בניגוד לדבריו המפורשים של הרמב"ם‏1.
2. לראיה הוא מדבר על נבואות שלא התגשמו - בניגוד לדבריו המפורשים של הרמב"ם‏1, לפיהם נבואה שלא התגשמה מעידה על אומרה כי הוא נביא שקר.
3. את הטענה שאותן הנבואות לא התקיימו, הוא אומר בניגוד לדבריו של רש"י שמסביר כיצד התקיימו אותן הנבואות.

אם כן, ליבוביץ אומר הפוך מהרמב"ם בשם הרמב"ם - כי הוא כזה חכם גדול, כדי להצדיק את זה, הוא אומר הפוך מרש"י - כי הוא יודע יותר טוב‏2. כחלק מן הדיון עם אריק גם התברר שליבוביץ' אומר הפוך מרבי יהודה הלוי והמהר"ל מפראג.

לא כל כך קשה ללגלג על מישהו שחושב שהוא בקי ביהדות יותר מכל האישים הנ"ל. על אחת כמה וכמה שמובן לגמרי מדוע רואים בו כופר.
___________

1 אליהם קישרתי כבר במהלך הדיון כמה פעמים.
2 וזה מוקדש לנועה ולגישת "הוא לא ידע". הרמב"ם לא צריך לקרוא באינטרנט מה אמרו בעלי התוספות. בעלי התוספות לא המציאו את מה שכתבו אלא נסמכו על דברי האמוראים. כל מי שמכיר את כתבי בעלי התוספות מודע לבקיאות העמוקה שלהם במראי מקומות ודברי האמוראים שמשם הם שואבים את מסקנותיהם.
הרמב"ם שאב מאותם מקורות מהם שאבו בעלי התוספות.
נבואה 686966
נכון הוא כי י.ל לא הביא שום אסמכתא בעניין חוץ מהאיזכור שצוין על ידו מ'בעלי התוספות'. ומכאן שהוא נאחז אמנם בגדולים אך מעטים.וגם הם-לא הכי ברורים בעניין שבגינו הביאו את פרשונתם.

אני משער שקביעתו של י.ל בעניין מהות הנבואה - לעתיד או להווה לא מסתמכת על דברי התוספות אלא בעיקר פרשנות אישית שלו אשר מבוססת על רוח הרמב"ם בהתאם להשקפתו שלו.הרב ריבלין ‏1 מסביר את העקרון המנחה את הרמב"ם כפי שהוא מציין באיגרת תחיית המתים "לקבץ בין התורה והמושכל" ולהסביר את התורה על פי השכל ובכל מקום שפירוש טבעי - אפשרי, יעדיף הרמב"ם פירוש זה מאשר הסבר על-טבעי. "וננהיג הדברים על סדר טבעי אפשר בכל זה, אלא מה שהתבאר בו שהוא מופת ולא ייתכן לפרשו כלל - אז נצטרך לומר שהוא מופת" ‏2 ... "וזה חלוף השתדלות ההמון. שהמון אנשי התורה, הנאהב שבדברים להם, והערב לסכלותם - שישימו התורה והשכל שני קצוות סותרים, ויוציאו כל דבר נבדל ומופרש מן השכל ויאמרו שהוא מופת ויברחו מהיות דבר על מנהג הטבע" ‏3.

...פועל יוצא מעיקרון זה של הרמב"ם הוא צמצום הניסים הן בכמות והן באיכות. בכמות - כפשוטו כפי שהובא, שבכל מקום שפירוש טבעי אפשרי - הרמב"ם מעדיפו. באיכות כיצד? למרות שהרמב"ם מודה ש"הכחשת המופת - כפירה בעיקר ויציאה מן הדת" ‏4 , גם הניסים המפורשים בתורה ובנביאים מוסברים לשיטתו כטבע שנברא בששת ימי בראשית, "שהם [=חז"ל] לא יאמינו בחידוש הרצון בכל עת. אבל בתחילת עשיית הדברים שם בטבע, שיעשה בהם כל מה שיעשה, הן יהיה הדבר שיעשה תמידי, והוא הדבר הטבעי, או יהיה חדוש לעיתים רחוקים והוא המופת"...‏5 "והוא אומרו אין כל חדש תחת השמש, ושאין שם התחדשות...והיות קשה בעיניו מאד שישתנה טבע אחרי מעשה בראשית...כי כשברא השי"ת זה המציאות והטביעו על אלו הטבעים, שם בטבעים ההם שיתחדש בהם כל מה שיתחדש מהנפלאות"‏6.

...הרמב"ם תומך את יתדותיו במאמר חז"ל המפורסם: "תנאין התנה הקב"ה עם הים שיהא נקרע לפני ישראל, הה"ד 'וישב הים לאיתנו'. אמר ר' ירמיה, לא עם הים בלבד התנה הקב"ה אלא עם כל מה שנברא בששת ימי בראשית" (בראשית רבה ה, ד). אשר על כן מפרש הרמב"ם את רוב נבואות הנחמה לעתיד לבוא כמשל בלבד. "אל יעלה על הלב שבימות המשיח יבטל דבר ממנהגו של עולם או יהיה שום חדוש במעשה בראשית, אלא עולם כמנהגו נוהג, וזה שנאמר בישעיה 'וגר זאב עם כבש ונמר עם גדי ירבץ' - משל וחידה, עניין הדבר שיהיו ישראל יושבים לבטח עם רשעי עכו"ם...ובימות המשיח יִוָּדַע לכל לאי זה דבר היה משל ומה עניין רמזו בהן" ‏7

דבר נוסף- אמנם איני בקיא בהגותו של י.ל וקראתי ספר או שניים בעיון ולא מעבר לכך,אבל תחושתי והתרשמותי מהאישיות הנ"ל שי.ל מתקשה מאוד עם אורח חייו הדתיים ,עם קבלת עול מלכות שמים ,עם חוסר ההיגיון שפרופ' כה מלומד שכמוהו שהמדע בו הוא עיין כל חייו מפריכה את אמונתו -אז הוא שובר את הכלים ומסכים ללא תנאי להיות עבד האלוהים כי כך הוא צווה ותו לא.הוא מנסה להתיישב על ברכיו של הרמב"ם לפי גישתו 'לקבץ בין התורה והמושכל' ומשם להסביר את הרציונל באי-רציונל שבו הוא בחר.

אישית אני מעריץ את האיש על התמסרותו לקבל עליו עול תורה ולהעיד על עצמו שהוא עבד האלוהים,דבר אשר חריג בקרב אנשי מדע (על תשעת קבין של גאוותם)ויש בכך להעיד על מסלול חייו והשקפתו. לא מכיר הרבה אנשים במעמדו שהיו מוכנים לקבל על עצמם שמירת שבת על כל חומרותיה ולהתפלל 3 תפילות בכל יום ולצום ולקבל על עצמו את כל מצוות היהדות רק בשביל לספר לכולם שהוא כופר.זהו תרתי דסתרי -פשוטו כמשמעו.למה לאדם לקבל על עצמו את הדת הכי מחמירה וקשה מכל הדתות שקיימות בעולמנו ואחר כך לקבל דליים של ביוב על ראשו רק כי הוא מתעקש לכפור בכמה כללים בסיסים של הרעיון היהודי ? נשגב מבינתי. יתכן ורצונו להיות עבד אלוהים הינה בחירה מושכלת ולאוו דווקא רגשית,כך להבנתי הדלה בעניין- מוטב להיות עבד למשהו שהוא רואה ובלתי נראה על פני להיות עבד של משהו שחייב להראות אחרת הוא לא קיים. אמונתו התבססה כפי שהוא אמר בזמנו: 'לגבי היהדות אני טוען שהאמונה היא-היא מערכת מצוותיה, שבהן היא מתגלמת. לשון אחר: קבלת עול מלכות שמים אינה אלא קבלת עול תורה ומצוות. האמונה אינה אלא דת המצוות, ומחוץ לדת זו אין האמונה היהודית קיימת'. הערצה זאת הינה למרות כפירתו ביסודות התורה שניתנה לאבותינו ולכן הערצה זאת מהולה בעצב רב על כי גאוותו של האיש לא נתנה לו לחזור בערוב ימיו בתשובה שלמה.אם כי לעולם -הזה לפחות- לא נדע מה חשב באמת האיש הנ"ל דקה לפני שנפטר. מכאן תבין גם שאני בהחלט לא מסכים לזלזול באיש הנ"ל.
-----------

מקורות-

1 ראה עוד בעניין ' יונה, נבואה ותוכחה' הרב ריבלין אברהם.
2 אגרת תחיית המתים, באגרות הרמב"ם, הוצאת מוסד הרב קוק, עמ' שעב.
3 אגרת תחיית המתים, באגרות הרמב"ם, הוצאת מוסד הרב קוק, עמ' שעא
4 אגרת תחיית המתים, באגרות הרמב"ם, הוצאת מוסד הרב קוק, עמ' שסז
5 פירוש המשניות, רמב"ם, אבות ה, י.
6 רמב"ם, מורה נבוכים, חלק שני, פרק כט.
7 הלכות מלכים יב, א
נבואה 686986
אתה מצטט פסקאות מאותו קובץ אליו קישרת.
גם לאותו עניין תראה שבאותו קובץ עצמו הרב ריבלין מצטט את הרמב''ם שמי שלא מאמין במופת הריהו כופר.
גם הפסקה על התנאים אותם התנה הקב''ה עם ברואיו, אם תעיין בה תגלה שאחד התנאים היה עם הדג שלא יזיק את יונה.

ובקשר לנבואות הנחמה, כבר כתב הרמב''ם מפורשות שהדברים עמוקים עד שאין אדם יודע מה ואיך יקרה עד שיקרה.
נבואה 686996
תגובתי נועדה לנסות ל'הסביר' את גישתו של י.ל ולהראות שהוא נסמך על השקפתו של הרמב''ם על מנת ליישב את אי הרציונליות הנגזרת מדת ישראל.

י.ל כופר היה בעקרונות האמונה היהודית בכל רמ''ח אבריו ואין בכך להביא למחשבה כי הרמב''ם והוא חולקים אותו פת ,אך עדיין לדעתי הפרשנות שלו על הרמב''ם מאירת עיניים ומחכימה .חשוב להבהיר ולהדגיש כי כפירתו הינה באמונה ולא במעשים והפסוק ''אנשי אמונה אבדו באים בכח מעשיהם'' יכול היה להדרש עליו לגבי באים בכח מעשיהם.
נבואה 687098
אני מצביע לך על הסתירות בין דברי הרמב"ם עצמו לבין מה שליבוביץ' טוען שהרמב"ם אמר.

במילים אחרות: הפרשנות שלו על הרמב"ם לא מאירת עיניים ולא מחכימה, אלא מסלפת ומעוורת ומוליכת שולל.
נבואה 687102
י.ל טוען שהרמב"ם "אמר"? מסופקני.מדובר בפרשנות כמו שכולם מפרשנים אותו.הרמב"ם מפורשן מיום הלך לעולמו.
נבואה 687122
איך מפרשנים ההיפך הגמור מדברים מפורשים שאדם אמר?

הרמב"ם: שכר ועונש הם עיקר אמונה. מי שלא מאמין בהם הוא כופר.
ליבוביץ: אני מפרש שהרמב"ם בעצם אמר שאלוהים לא מתגמל.

הרמב"ם: תפקידו של הנביא הוא להודיע את בני האדם דברים שיקרו.
ליבוביץ: אני מפרש שהתפישה לפיה תפקידו של הנביא הוא לחזות את העתיד היא וולגריזציה.

הרמב"ם: כל נביא שנבואה אחת שלו לא התקיימה הרי הוא נביא שקר. נביא אמת כל נבואותיו מתקיימות.
ליבוביץ: אני מפרש שנבואות של נביאי התנ"ך לא חייבות להתגשם.

נו באמת!
נבואה 687262
באמת! זאת פרשנות.
נבואה 687407
פרשנות יכולה לתמרן תוך סטיה סבירה בכיוון המקובל. פנית פרסה בניגוד לכל הפרשנויות המסורתיות והמקובלות, יוצאת מגדר פרשנות והופכת למחלוקת.
נבואה 687409
ולכן הוא נהפך למוקצה מחמת ...ועדיין כך הוא פרשן את הרמב''ם. שלא יהיה ספק - י.ל נכנס לפרדס ושתה מיץ לימונים עד דלא ידע ומכאן הפרשנות המחמיצה - תרתי משמע - שלא התקבלה חרף חוכמתו.וחבל שכך.
נבואה 687429
אם זה כל כך לא מסתדר, למה להתעקש שזו פרשנות?
נבואה 687436
פרשנות דתית בכלל ויהודית בפרט מטבעה היא רבת פנים ולא פחות מ70. גם לפרשנות מביתו של-י.ל יש מקום.
נבואה 687477
אמרו שיש 70 פנים לתורה, לא שכל משפט יכול להתפרש בשבעים אופנים.
ככה זה כשמתחילים לסרס ולסלף. כדי להצדיק את זה ממשיכים וממשיכים וממשיכים עד שלמעלה זה למטה וימינה זה שמאלה.
נבואה 685983
יפה, יפה, דוז פואה!

מדען, הוגה הדעות המרשים ביותר שהיה בישראל, מי שנחשב למבין גדול בגישה הניאו-קאנטיאנית, איש שהוכר ע"י כל בעלי הסמכות כגאון כבר מאז ימי ילדותו בריגה ומאז התקופה הסטודנטיאלית שלו בברלין, פרופסור לביוכימיה, כימיה אורגנית ונוירופיזיולוגיה באוניברסיטה העברית, עורך האנציקלופדיה העברית - לא היה, לדעתך, אלא יצרן שטויות לאין סוף.

וזאת בודאי בניגוד לכמויות החכמה המדהימות, האינסופיות, שאתה מייצר, אה?
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 685984
"המרשים ביותר",יש כאלה שיתוכחו איתך ויטענו שביונסה מרשימה אותם יותר,כל ההתרשמויות הסובייקטיביות חסרות חשיבות.
אני בטוח שהוא מדהים בכימיה בביו ונירו-לענייננו הוא לא מבין כלום,ועוד מרשה לעצמו לקבוע עובדות כי הוא מנופח יהיר וגס רוח.מעניין שרוב אנשי הישיבות (אתה יודע,אלה שבאמת למדו לעומק את מה שהוא מלעג עליו) לא מחזיקים ממנו גאון גדול,אפילו לא גאון קטן.ואלה שמעולם לא קראו דף גמרא "מתרשמים" מהתובנות שלו.

זה שאתה חושב בפרימיטיביות,כמו בימי הבינים שתארים ומעמד הם-הם המהות ולא המהות עצמה,זכותך.אין חוק נגד פרימיטיביות.

אני לא מוציא את דיבת העם רעה ואני לא הוגה דעות של נאצים.
אני מעדיף עולם עם פחות נאצים ופחות פרפ' אחד מדהים לכימיה ,מעולם עם יותר נאצים ועוד פרופ' מדהים לכימיה-אבל כזה אני,הומני מתקדם וליברלי.אתה מוזמן להצתרף לעתיד מהמאה ה19 שאתה חי בה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 685989
היה משהו פתוח ל-ליבוביץ עם המתנחלים/המתיישבים ? משהו מהעבר ?
כל גדול בהיסטוריה סגר חשבונות עם מאן דהוא . ‏1

אני חולק עליך בעניין גדלותו- י.ל היה אדם חכם מאוד גם בתלמוד . ראשי הישיבות פסלו אותו כי הוא כפר בעיקר ( לשיטת האורתוקודסיה) לכן לא ניסו אפילו לנהל דיאלוג איתו.

1 על היהודו נאצים הוא כשל בלשונו בצורה חריפה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686002
יש לזכור שהאנשים שמפיהם למד ליבוביץ תורה לא היו מגזע הרבנים-המצטלמים שמהם אישקש מתלהב (ולא בפעם הראשונה), הגזע הזה הוא תופעה הרבה יותר מאוחרת.

עד כמה שהבנתי, ליבוביץ הוא לא נושא המאמר, אבל גם אני רוצה לומר עליו כמה מילים, ומזוית שלדעתי איננה ידועה כל כך בציבור. כל מי שהכיר אותו אישית (אנחנו הולכים ומתמעטים, מה לעשות) יוכל להעיד שבאופן אישי ליבוביץ היה איש נעים ורך-דיבור ובעל יכולת הקשבה גדולה, גם לבעיותיהם האישיות של אנשים, לא רק להתלבטויות הפוליטיות שלהם. את דמות הזקן הנרגן הוא הגה, פיתח והנציח בשלב מאוחר יחסית של חייו, משום שהאמין שזקן נרגן יהיה משכנע יותר לחלקים מסויימים מן הקהל, מזקן סבאי חייכן ומתוק. ייתכן שהוא טעה בעניין זה.

אני זכיתי לפגוש אותו אישית, אם כי לא שוחחנו (הייתי סטודנט צעיר והגעתי כמלווה) והמפגש בינינו הצטמצם להיכרות ואמירת שלום. שוחחתי כמה מילים עם רעייתו, הדוקטור גרטה הנעימה והצנועה מאין כמוה, שאת מספר ספלי הקפה שהכינה לאנשים זרים לגמרי שהיו מגיעים אליהם יומם וליל, בכל שעות היממה, כולל נערים על סף גיוסם - אי אפשר אפילו לנסות לאמוד. בכלל, למרות שהיא ביטאה בכמה הזדמנויות הבדלים בין ההשקפות שלה ושלו, הם היו ביחד זוג נעים להפתיע והוא התייחס אליה בכבוד רב - דבר שאז עדיין לא היה "באופנה".

במבט מקרוב היה ליבוביץ שונה לגמרי מן הדמות הטלויזיונית. אישה בשם ברברה טאופר, עיתונאית ועובדת של שגרירות אוסטריה שהתגיירה וחיה בארץ הרבה שנים (ולא מתוך התאהבות בישראלי - היא גרת-צדק אמיתית) סיפרה שהלכה אליו להתייעצות בעניין אישי. הוא רצה להיות בטוח שהוא מבין היטב את הבעיה שהיא מציגה בפניו, ולכן האזין לה בקשב רב ואחר כך שאל כמה שאלות, והשתתק וחשב בין שאלה לשאלה. לבסוף ענה לה ואמר את דעתו בזהירות ובתשומת לב רבה. כשסיפרה לעיתונאי את הסיפור, היא עדיין התרגשה למרות שכבר עברו שנים, ואמרה: "הוא היה לי בשיחה ההיא כמו אבא טוב".

ליבוביץ אכן יצר את הביטוי "יהודו-נאצים", וזו היתה כנראה הגרועה שבטעויות שלו, משום שלא העריך וכנראה לא יכול היה לשער שהביטוי הזה יותיר את רישומו על רבים כל כך לזמן ארוך כל כך. בסופו של דבר, זה מה שהכי זוכרים לו, למרות שאמר עוד דברים רבים בנושאים רבים - לא תמיד בהכרח בנושאים דתיים. להאשים אותו, בין אם במרומז או בגלוי, שהוא עצמו היה נאצי, כמו שעשה אישקש - "אני לא הוגה דעות של נאצים" - את זה יכול לעשות רק אדם חסר יכולת חשיבה או אדם שבורותו היא עמוקה וגדולה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686006
אני לא מסכים לסיפא של משפטך האחרון. לא בחוסר יכולת חשיבה מדובר כאן ולא בבורות. מדובר בקבוצה לא קטנה שמוכנה, שחפצה, לזרוק לפח האשפה כל אמת מידה של מוסר , הגינות ושאר יקרות(!) על מנת לשמור על שני דברים - קרקע והגמוניה.

ולא, גם לא מדובר, בעצם, על דגי הרקק שבאייל. הכוונה לגדולים מהם עליהם הלינק של ארז מדבר. כמו יו"ר הקואליציה מהליכוד דוד ביטן שאמר "רצח רבין לא היה פוליטי". לעושה דברו של רוה"מ נתניהו יש משקל גדול לעין ערוך ממכחישי דור תש"ח והתקומה שמתקוטטים פה עם כל הבא ליד.

בכך יש המשך למה שנתניהו אמר בזמנו לשר החוץ המצרי "מעדיף לחתוך את האף רק לעצבן את הפנים". האף אפם, הפנים פניהם.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686010
ניטפוק: אני יודע שזה מאוד פופולרי לגנות את ראש הממשלה של כולנו (וגם של הליכוד). נכון שהוא מרעיל את האווירה במדינה, אבל עדיין לא יפה לקרוא לו רוש הממשלה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686011
מי עשה את זה?
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686018
מי שכתב רוה״מ.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686021
ממש לא חשבתי על רוש, ואני קצת מתביש שכך חשבת. כמדומני שאילו ראשי תיבות מקובלים לראש ממשלה.
אל תבוש 686023
לגמרי מקובלים. גגל רוה''מ ואלפי תוצאות יופיעו על המסך שלך.
אל תבוש 686024
אני חשתי נימה של זלזול משום מה.מה זה רוה"מ? למה לא ' אדוני ראש הממשלה!' ?. חוצפה.
אל תבוש 686034
תשמע, זה כינוי מאד מקובל לראש הממשלה באמצעי התקשורת הכתובה, כמו רמה''ש לרמת השרון, ב''ש לבאר שבע, ושליט''א לשייבדל לחיים טובים וארוכים. כל נימה אחר שחשת היא שלך ושלך בלבד.
עוד שיבוש ראשי תיבות 699517
ציטוט מכתבה על התביעה של אמיר חצרוני נגד פייסבוק, "ואולם, לו"ז התביעה נוגע בסוגייה שממשיכה להיות רלוונטית..."
עוד שיבוש ראשי תיבות 699546
זה כבר תוקן.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686016
צודק וצודק!
דוד ביטן מייצג את כל הציונים והמחנה לא חפץ לזרוק לפח האשפה כל אמת מידה של מוסר, הגינות ושאר יקרות(!) על מנת לזרוק שני דברים - קרקע ומסורת.
שכחת להוסיף שהמחנה לעולם אינו מכליל, מאשים או מייצר שסעים בחברה וכל עניינו קירוב לבבות ואהבת חינם ואהבת מולדת אבותינו המשותפים.

מזל גדול שלנו אין שרוטים שלא לדבר על בוגדים שמאפשרים להשחיר את כל המחנה.
מוטי אנטיציוני, חייזרי.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686017
אתה מסכים עם ח"כ ביטן שרצח רבין לא היה פוליטי?
אם לא, יש לך ניחוש מדוע הוא אמר את זה?
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686020
כנראה שרצח רבין כפי שאני מבין ומכיר את התיאור הנורמטיבי והסיקור עד כה היה פוליטי מדיני ואידיאולוגי.
הרצח משמש מאז את המחנה להפיכת רבין (בלי בצלם) לשמאלן תלביבי מצוי ואת מורשתו (נדפוק אותם) לפסטיבל נאכבה.
שמעתי שביטן סייג את דבריו או טען שלא הובן כהלכה ולא טרחתי לבדוק
א. כי הוא לא מעניין אותי וכנראה שאת רוב הציונים.
ב. משקלה הפוליטי של האמירה לעומת השפעת השימוש שהתקשורת עושה בה כדי לנגח לסמן ולהכליל את מי שלא מצדיע לאג'נדה זניח ביותר.
ג. לא ניחוש, ניתוח מוח במיון. ביטון משתייך לזן הפוליטקאים שהתקשורת והמחנה הנאור יצרו במשך שנים ובמודע.
רק רידוד השיח, הדיווח מסולף, העיסוק בתפל ובצהוב יכול למנוע מהציבור חשיבה אמיתית בנושא יהודה ושומרון ולהשאיר ססמאות ריקות מתוכן בחיים.
אני לא מכיר את ביטון ועדיין מעדיף את הקשקושים שלו על פני הגלאון או הזנדברג שמשרתות מדינות זרות.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686031
אחד- מכנה את הצבא המוסרי,הטוב,המיטיב והאציל נפש ביותר בעולם שמגן על העם הנרדף ביותר בעולם-נאצים. שני- מסביר שהראשון הוא בכלל עדין נפש עם לב חם ש''משחק אותה'' מופרע.
שלישי-מקשר בין השניים למעלה לאיזה ח''כ שמאלני שמדבר שטויות (שלא קשורות לנושא בשום צורה) וטוען שזה אותו דבר.
ואני ''זורק לפח האשפה כל אמת מידה של מוסר , הגינות ושאר ירקות'' .
זה הקטע שאני תוהה איך בדמוקרטיה לכולם יש זכות הצבעה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686055
הוי כמה קשים חיי הקנאים. מעופפים במרץ בבועה עד שנתקלים המומים, מופתעים, בקיר של מציאות. משנסים כוחם, מנסים טכניקות נפנוף חדשות ומסתערים ברוב מרץ על הקיר הבא.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686162
מעופפים במרץ בבועה עד שנתקלים המומים, מופתעים, בקיר של מציאות. משנסים כוחם, מנסים טכניקות נפנוף חדשות ומסתערים ברוב מרץ על הקיר הבא.

כל כך אקטואלי...
באמת, מתי הם ילמדו?
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691356
עברתי במקרה (ובאיחור, אני מתנצל), וזאת הזדמנות להפנות לכולם כאן שאלה שמסקרנת אותי כבר כמה זמן: מישהו יודע מאיפה באה האמירה הזאת "צה'ל הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם"?
"הדמוקרטיה היא שיטת המשטר הגרועה ביותר חוץ מכל שאר השיטות שנוסו", אמר צ'רצ'יל.
"אני לא יודע מה העם רוצה אבל אני יודע מה העם צריך", אמר בן גוריון.
"אם תרצו אין זו אגדה", אמר הרצל.
וכולי וכולי...
אז גם האמירה המקובלת על מוסריותו של צה"ל - הרי לא יכול להיות שהיא פשוט נולדה לה בוקר אחד מהאויר, נראה לי שחייב להיות לה איזשהו אבא, לא?

מישהו?
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691362
אני לא באמת יודע,לדעתי מאותו מקור שטען שאנחנו ''מדינה קטנה מוקפת אוייבים''.-כלומר כל אדם שמתאר מציאות אובייקטיבית.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691365
שני הביטויים לא נכונים. לגבי צה''ל זה ברור למי שמכיר את האמת ולא נסחף על ידי סיסמאות ישראליות ולגבי האמירה שלך, מצרים וירדן כבר מזמן לא אויבות כך שישראל כמובן גובלת באויבים אבל לא ''מוקפת'' בהם.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691383
כמו שכבר נאמר כאן פעם, ''הצבא המוסרי ביותר בעולם'' הוא איש הקש האולטימטיבי של הדיונים הפוליטיים בישראל.
מה שיפה בו, זה שהוא משמש כאיש קש גם עבור מגיבים מימין וגם עבור מגיבים משמאל.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691388
זה משפט נכון ומדוייק.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691390
צבא הגנה לישראל מעצם טבעו כהגנתי חייב להיות מוסרי. מה יותר מוסרי מלהגן על עצמך.

בכל אופן - אני חושב שבן גוריון היה הראשון לתת מוסר בארגון שלימים יכונה צה"ל.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691392
ספק מאוד אם שליטה בעם אחר ללא זכויות תורמת להגנת מדינת ישראל שלא בצורה שלילית.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691393
אני חושב שהשליטה היא יותר בטחונית מאשר אזרחית. אנחנו לא שולטים אזרחית לא בעזה ולא בשטחי A .

אבל אם נחזור למה שטענתי שבן גוריון היה הראשון וכו' - אז לפניך אנקדוטה רלוונטית בעניין -

במברק אשר נשלח על ידי בן גוריון בתאריך 15.07.48 לחטיבת 'עציוני' הובהר למפקדיה כי 'יש סכנה חמורה והרת אסונות מחיילינו שישרדו ויחללו מקומות קודש נוצרים ומוסלמים' . לאור זאת הוא פקד שיש להכין כוח מיוחד , נאמן וממושמע , שישמור על כל המבואות ויאסור על החיילים כניסה לעיר העתיקה ולשם כך הוסיף בן גוריון , 'אפילו למקש כל הכניסות ולהודיע על כך' - עליך לדאוג שהכוח המיוחד שימונה על שמירת העיר העתיקה ישתמש בלא רחמים במכונת ירייה נגד כל יהודי ובייחוד נגד כל חייל יהודי שינסה לשדוד או שינסה לחולל מקום קדוש נוצרי או מוסלמי1

אני לא חושב שזה היה הדדי מהצד השני ומכל צבא כלשהו.

מוסריות ויחסיות - לעומת צבא לוכסמבורג או המדינת הוותיקן יתכן וצה"ל הוא לא הכי מוסרי , אבל בשכונה שלנו - הוא מוסרי ואולי אפילו יותר מדי.

1 אבי בראלי ופנחס גינוסר - עיונים בתקומת ישראל : מאסף לבעיות הציונות, היישוב ומדינת ישראל - עיונים בתקומת ישראל : כרך 12 - 2002 - עמ' 659
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691425
השליטה בגדה אינה בטחונית אלא מהווה שמירה למתנחלים ולמדיניות הסיפוח שלהם וככזאת היא מעצם טיבה מהווה דיכוי של האוכלוסיה החייה ש עם דוגמאות רבות בפועל. ציטוט ממלחמה קדומה שבה היה מצבנו אחר אינו רלבנטי לעניין זה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 691405
ברור,איט גוווס מיט אווט סיינג.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691364
גם אני חשבתי על זה ובדקתי במרחבי הרשת. אישקש, עם כל הכבוד, הוא לא סמכות לשום דבר ועניין.

אהוד אולמרט אמר את זה ביוני 2006 בעקבות תקרית בית להיה שבה נפצעו הרבה מתרחצים על חוף עזה ונהרגה משפחה בת 7 נפשות. הוא אמר את זה לא בהכרח משום שחשב שזה באמת נכון אלא מתוך מבוכה דיפלומטית גדולה ומפני שהיה, כמובן, במצב שגבו אל הקיר.

צה"ל צבא מוסרי יחסית, אבל כנראה לא הכי מוסרי בעולם. הוא גם לא הצבא הכי חתיך, שרירי, מתוק, רוקד שגעון, חמוד, טוב לב ואציל נפש שבעולם. גם לו היו לו, כצבא, כל התכונות המדהימות האלה - זה היה לא רלוונטי. מה לעשות - זה שחוזרים על משהו הרבה פעמים לא הופך אותו למשהו נכון. מה גם שמדובר בנושא שהוא לא בדיקת מעבדה לסלמונלות בחומוס אלא בנושא שהוא קשה עד בלתי אפשרי לבדיקה מסוג כלשהו.

עו"ד יהונתן קלינגר בהסבר מרחיב וכולל לנושא ולבעייתיות שסביבו:

ובנתיים בעולם הפנטזיה 691369
חבל שאין לך אינטרנט ,היית פשוט יכול לחפש לפי תאריך-ובום*. הפתעה, מסתבר שזאת סתם שטות שהמצאת בלי קשר לכלום.

*זה במקרה גם האתר היהודי/אנטישמי האהוב עלי.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691385
מה אתה כועס? את בית מטבחיים חמש לא קראת, על קורט וונגוט לא שמעת (אלא אם זה לצרכי ניים דרופינג), ויהיה זה מגוחך ומיותר לנסות ולברר עד כמה אתה מסוגל להבחין בהבדל בין סאטירה לבין האמירה הישראלית הנאמרת בפרצוף מלא רצינות וחשיבות - "צ.ה.ל הוא הצבא המוסרי בעולם". לפי הרבה תגובות שלך כאן, אתה לא מבחין בכלל בהבדלים למיניהם. לאדם מסוגך יש הגדרה ספרותית, למעשה יש לאדם כזה כמה הגדרות ספרותיות, אבל אני אמנע מלאזכר אותן מפאת כבוד האתר.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691397
בנימין נתניהו בישיבת ממשלה בדצמבר 2004 (אחרי מספר חשיפות עיתונאיות על התנהגות פושעת של חיילי צה"ל):

שר האוצר, בנימין נתניהו, קרא לשרים להתייצב מאחורי חיילי צה"ל ומפקדיו, ולהדוף את "ההתקפות הכוזבות על חוסר מוסריותם של החיילים". לדבריו, "התקפות אלו מבית הן מוטעות מזיקות ומחלישות את ישראל בעולם, הן במקרה הכינור והן במקרה חיילי השייטת מסתבר שהדיווחים הראשונים עשו עוול לחיילי צה"ל והעמידו אותם באור שלילי וכוזב". לדברי נתניהו, אין צבא מוסרי יותר מצה"ל.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691399
כנראה שהצבא השוויצרי הוא המוסרי מכולם. סביר שישנן צבאות נוספים בקטגוריה הזו, בתקופה שמקבילה לצה"ל, אולי צבאות יפן, גרמניה, ניו זילנד(?)‏1.

1 נדמה לי שאוסטרליה השתתפה בויאטנאם
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691406
בחינה של צבא אם הוא מוסרי או לא ע''פ כמות המלחמות שהשתתף בהם היא מאוד מאוד מוזרה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691413
הצבא המוסרי בעולם הוא לא זה שלא הזדמן לו פיתוי, אלא להיפך- זה שנקרו בדרכו פיתויים רבים והוא עמד בהם.
שלחם והרג את הלוחמים שמולו בלי לפגוע באזרחים.
שכבש ישובים בלי לבזוז אותם, בלי להתעלל בגברים ולאנוס את הנשים והילדים.
שלא הטיל פצצה של טון היכן שהיה יכול להסתפק בחצי טון.
שחייליו צלולים בדעתם תמיד ולא מכורים לחומרים משני תודעה.
בקיצור - קח את האמריקאים בויטנאם : ההיפך מזה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691417
אתם כאלה מצחיקים,(קודם כל מסכים עקרונית עם כל מה שכתבת)
מכל הצבאות בעולם בחרת בצבא האמרקאי כדוגמה ללא מוסרי.מדהים.
מציע לך לשמוע קצת סיפורים על הצבא האדום לדוגמה,היית מוכן להיות שבוי ביחידה האמריקאית הכי מופקרת חודש מיום אחד ביחידה הכי מוסרית שם.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691424
לא לקחתי את הצבא הסורי, האתיופי או הסודאני כדוגמה. זה לא חכמה.
לקחתי את הצבא האמריקאי כי יש עדיין רבים בארצנו שמעריכים את ארה''ב כישות מוסרית- הרבה יותר מאשר את רוסיה למשל.
המטרה שלי היתה להראות איך הצבא שלנו נראה טוב בהשוואה מוסרית לאמריקאים ואיך בתחרות של ''הצבא המוסרי בעולם'' הם נופלים הרבה לפני שלב הגמר.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691432
אה,עם זה אני מסכים.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691439
אבל זו חוכמה קטנה מאוד לקחת דווקא את האמריקאים בווייטנאם. הרבה מההתפתחות של מוסר המלחמה המודרני הוא בעקבות המלחמה הזו (אם כי היא הייתה פחות גרועה ממלחמת העולם השנייה מבחינת היחס לאזרחים). אתה צריך להשוות לאמריקאים באפגניסטן ובעיראק. ובפרט בשנים היותר מאוחרות (כי גם הם הפנימו לקחים ושיפרו את מצבם עם השנים).
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691442
זו כן חכמה, כי האמריקאים בויאטנם היו מתוסכלים. הם לחמו באויב חמקמק שהסתתר בתוך אוכלוסיה אזרחית והתשובה שלהם היתה נפאלם.
צה"ל בלבנון 1982 היה באותה סיטואציה והתנהג אחרת לגמרי.
האמריקאים אולי התקדמו מאז ואנחנו אולי נסוגנו לאחור (יחס האזרחים לחמושים ההרוגים בצוק איתן) ואני אכן פחות מתמצא בפרטי הלחימה שלהם באפגניסטן ועיראק בעשור האחרון (שם הם בכלל הפריטו חלק מהלחימה לחברות פרטיות), אבל אני חושב שתפוחים מול תפוחים זה ויאטנם מול לבנון 82' ולא אפגניסטן מול צוק איתן.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691444
אין שום פרופורציה בין צבל לכל צבא אחר ברמת הרגישות שלו.אין.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/871/332.html-כמה אזרחים נהרגו בחודשיים צוק איתן?
וצבא ארה"ב הוא דבש לעומת צבאות אחרים. (כמובן חוץ מהמלאכים המדהימים הטהורים והחתיכים שלנו-צה"ל).
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691445
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691448
אתה אומר אין פרופורציה לכל צבא אחר ושוב פעם משווה לאמריקאים, שכבר הסכמנו שהם לא רמה. מה המטרה לדוש בזה אחרי שהסכמנו?

נסה להשוות לכוחות אחרים, למשל הבריטיים שהשתתפו חזק בלחימה באפגניסטן (ספגו 313 אבדות בנפש ו 3,954 פצועים). כמה אזרחים הם הרגו ב 13 שנות לחימה?
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691455
אני מסכים איתך,חיזקתי את הטענה שלך.

אני לא יודע איך מודדים את הפיעולת שלהם מחוץ לנאט"ו?
נראה שדי הרבה.הרבה הרבה יותר מכל פעולה של ישראל אי פעם בכלל.
ובנתיים בעולם הפנטזיה 691458
כן. זה מחזק את הטיעון מפתיל אחר שהפעולות של ישראל נמצאות תחת זכוכית מגדלת.
באפגניסטן אין לאף אחד מושג כמה נהרגו בשנים הראשונות של הלחימה, אבל בשטחים כולם סופרים.
?Pseudologia fantastica 691418
אני כנראה שקרן פתולוגי. אני מבין שיצרתי רושם כוזב כאילו אהוד אולמרט הוא האב הקדמון, So shoot me. אני מתנצל מעומק לבי. האמת היא שבדקתי ברשת שתיים-שלוש דקות ומתוך חוסר הסבלנות האופייני לי, הפור נפל מיד על אולמרט למרות שהיו מועמדים בעלי יותר זכויות ותק.

ועדיין, חוץ מאולמרט אחד קטן, תגובה 691364 היא נכונה. צה"ל הוא עדיין צה"ל, מיכל האמוניה עדיין מאיים על מי שמרגיש מאויים ואישקש הוא עדיין אישקש. ישנן טעויות בריאה שאין להן תקנה.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686029
אני לא "מתלהב" מאף רב,האתר הזה במקרה מאפשר למצוא סרטונים לפי נושאים אז קל לחבר.בנוסף שזאת הגישה הבוגרת יותר והעמוקה יותר של היהדות.

הוא לא הוגה דעות של נאצים-איך אתה מכנה זיהום של השיח הציבורי והדבקת תג של נאצי לצבא הלאומי היהודי (!) 2ד' אחרי השואה?
אם אתה רוצה נעשה השוואה בין הצבא הנאצי לצה"ל ועוד צבא כבחירתך ונראה מי דומה למה.
אם נגיע למסקנה שכל(!) צבא בעולם בעל "יותר" מאפיינים נאצים מצה"ל.
תסכים ש-או שהוא שקרן מרושע. או שהוא אדיוט גמור,? (ואני סומך עליך שהוא לא אדיוט גמור.)
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686334
כמה הערות:
א. את הקוים היותר רכים ואנושיים בדמותו של מורנו אפשר לראות גם בספר המכתבים שלו (שכתב לכל פונה) שיצא באחרונה.
ב. באשר לעניין הנבואה, עמדתו פשוטה ובהירה: הנביאים אינם מתנבאים על מה שיהיה אלא על מה שראוי להיות. ו-‏2 הדוגמאות שלו שאני זוכר הם הריגתו של מלך יהודה יאשיהו בידי פרעה וגלות עשרת השבטים שעליהם התנבא ירמיהו "הִנְנִי מֵבִיא אוֹתָם מֵאֶרֶץ צָפוֹן, וְקִבַּצְתִּים מִיַּרְכְּתֵי-אָרֶץ". מי שרוצה יכול לראות בכך פרשנות יצירתית. אבל מי שליבו הולך אחר מוסר הנביאים, יכול להחליט בעצמו אם ישעיהו וירמיהו מקומם בערוץ האסטרולוגיה או בחברת מורי המוסר המטיפים על מה שראוי להיות.
ג. י"ל פירש בעצמו את עניין ה"יודו-נאצים" בתכנית הפופוליטיקה המפורסמת שעסקה בעניין הענקת פרס ישראל (יש ביוטיוב). הוא הסביר שיש קהלים בציבוריות הישראלית שיש להם מנטליות יודו-נאצית. אני חייב להעיר שלדעתי י"ל עשה כאן קצת חסד עם עצמו. העובדה ההיסטורית היא אאל"ט שההתבטאות התייחסה לפעולות צה"ל בלבנון במלחמת לבנון הראשונה. מצד שני, י"ל הוא בודאי הפרשן הטוב ביותר של עצמו, ובצורתה המתוקנת, כל מי שירפרף קצת בתגובות המופיעות למעלה, יודה שגם בעניין זה מורנו דייק, והמשורר כתב "לנשכחים ירווח, ולחיים יִרְפָּא/ וארץ עוד תחליף קֵיצה וגם חרפה/ ותימלא קול אֵבֶל ונגינות חוּפָּה/ אבל לאן נוליך את החרפה?"
האטימות של כמה צעירים ימניים שמטבע הדברים, חסר להם עולם הזכרון 686350
ג. כן, אני מכיר את תכנית הפופוליטיקה ההיא, אבל העדפתי שלא ללבות עוד יותר את המדורה הבוערת בלאו הכי, ולאמץ לרגע את נקודת הראות הרואה בביטוי ההוא שגיאה נוראה. אגב, ככל הידוע לי, גם כמה מן האנשים שכן אהדו/אוהדים את דמותו של ליבוביץ - מציינים לפעמים את הביטוי כשגיאה יחצ"נית חמורה - ובנקודה הספציפית הזו, יש להודות - יש משהו נכון.
ובנתיים בעולם הפנטזיה של השמאל-אייל הוא אביר דרגה 21 במאה ה19 686028
לא זכור לי,באמת לא עקבתי אחרי הדבר הגרוטסקי הזה.
אוקי,אז שמישהו יצטט איזה משפט חוכמה או תובנה עמוקה שלו בתאולוגיה יהודית,נוכל כולנו לחשוב כך.
נבואה 685996
לייבוביץ היה איש מדע- אבל לא הגדול בתחומו, איש יהדות- אך לא הגדול בתחומו, ואיש שמאל. בגלל הצירוף המיוחד של שלושה אלמנטים אלה הוא הצטייר כגדול יותר מגודלו האמיתי בשני התחומים הראשונים.
אם בא לך, הנה התרשמות אישית של אחד מוותיקי האייל על מר"ן לייבוביץ
דיון 362
נבואה 686000
אמרתי ההוגה המרשים ביותר - בישראל, לא אמרתי שבכל העולם. על כך שלא היה "גדול" באף אחד מן התחומים דיבר ליבוביץ עצמו והסביר את העניין. מכל מקום, גם אם לא היה "הגדול בתחומו", הוא היה גדול מספיק ע"מ שימנוהו כפרופסור רב-תחומי.

מתוך המאמר של גלבץ: "אם יש מישהו בהיסטוריה התרבותית הקצרה של מדינת ישראל שברוחו התגלמה הנאורות במלוא תפארתה, הרי זהו פרופ' ליבוביץ', שהיה בין השאר עורך האנציקלופדיה העברית."

אנקדוטה קטנה הזכורה לי מתוך שיח טלויזיוני מלפני שנים, והקשורה ב"ניוון": רופא ומלומד ביולוגי היה שותף לאיזשהו קטע מן השיח, ואמר כי החל מגיל מסויים השדיים מתנוונים. העיתונאית איריס מזרחי נעלבה ממנו ממש באופן אישי, אם כי דבריו לא הופנו דוקא אליה אלא היו כלליים, ועל היעלבותה (הקצת מצחיקה) הוא ענה לה: "אני מדבר על ניוון מנקודת ראות מדעית-ביולוגית, לא כמילת גנאי חברתית".
נבואה 686001
ועל תגובה 685984, ובייחוד על הקטע האחרון שלה, יש לי מילה אחת לומר - היא מתחילה באל"ף ומסתיימת בטי"ת, אבל אני נמנע מלהשתמש בה, משום שברור לי שבין אם אנשי המערכת מסכימים איתי ובין אם לאו, התגובה תטוס מכאן כמו טיל ביום שמש במרכז נאס"א.
נבואה 686164
מסתבר שבדרך כלל הוא מצליח להרשים רק טיפוסים מסוגו - שמאלנים שבטוחים שהם גם בקיאים גדולים ביהדות.
נבואה 685859
לתשומת לבו של הקורא אריק.
נבואה 685803
הגזמת,לא טענתי שהוא בהכרח ימות,אבל זה יהיה ניסיון משמעותי.
נבואה 685805
אם לא יעשה ניסיון רציני לחסל אותו (רציני=מבזק חדשות מיוחד) ,אני מוריד את דרגות הנביא לאלתר.

"קליטונים" זה קבוצת כח שלמה,יכול להיות שמישהו ילחש להילרי משהו שחייבים לעשות משהו קיצוני ,והיא תאשר.זה לא שהיא תשב על מפות וסוג קליע מומלץ.
וזה כמובן יכול להיות גם הממסד הישן שחושש מחדירה של אובייקט זר לכל הזוהמה שלהם.
נבואה 685807
וואו. חשבתי שיקח קצת פחות זמן עד שהנבואה שלי תתממש.
נבואה 685808
לא נבאת נכון את הנבואה שלך?!
נבואה 685809
ניבאתי במדוייק. אבל, אם אני על הגל, אוסיף עוד נבואה: אם טראמפ ינצח, ואם לא יהיה "נסיון התנקשות רציני" בשנה הראשונה לשלטונו, אתה לא תסיק את המסקנה המתבקשת לגבי יכולת הנבואה שלך.
נבואה 685810
כתבתי במפורש שאני אניח את דרגות הנביא שלי,ואפרוש מנבואה (אבל לא מניחוש מושכל).
נבואה 685823
אם ה״נבואה״ נתנה לך על ידי האל, והיא מתבררת כנבואת שווא, המסקנה המתבקשת היא שהאל שנתן לך אותה הוא אל כזב. אם הכעת ל״נבואה״ על ידי ניתוח המציאות והסקת מסקנות, והנבואה נכשלה המסקנה המתבקשת היא או שלא הבנת את המציאות טוב מספיק או שיכולת הניתוח שלך לוקה בחסר. אני לא יודע מה הביא אותך ל״נבואה״ שלך. כאמור, הנבואה שלי היא שאם הנבואה שלך תכשל לא תסיק את המסקנה המתבקשת.
נבואה 685837
צודק,האל נתן לי נבואה. והאל יעזור למי שכותב שטויות.
נבואה 686039
הנה לנו פעם אחת לשם שינוי נבואה נכונה שנוסחה בצניעות ובזהירות רבה, ולמרבה הצער והזוועה - התגשמה:

"אני מודאג מהגולדשטיינים שלנו, אני כמעט בטוח שהם ירצחו את יצחק רבין" - ישעיהו ליבוביץ, בשיחה שהיתה בביתו ב-‏20.7.94, כשנה לפני מותו, עם חוקר קבלה מאוניברסיטת בר אילן, ד"ר טוני לביא.
נבואה 686043
גם אם זה נכון (ותסלח לי שאני סקפטי, לביא לא פרסם זאת בזמן אמת אלא רק שנים לאחר מכן), אני לא מתרשם מה''חוש הנבואי'' שלו, מאתיים שנים לפניו, כבר אמר פרנקלין (אחד מ''ארבעת אבותיו'' של יאיר לפיד) ש''עץ החירות זקוק מדי פעם להשקייה בדם עריצים''. רבין חתם את גורלו ברגע שהשעה את הדמוקרטיה והפך לדמוקטטור.
נבואה 686044
זה לא היה שמעון פרס שחתם את גורלו?
נבואה 686049
"השעה את הדמוקרטיה והפך לדמוקטטור"?

למה אתה מתכוון? במה רבין "הפך לדמוקטטור"?
נבואה 686056
מי שהיה בוגר באותה תקופה זוכר היטב את סתימת הפיות, את הכוחנות, את השוחד לשגב וגולדפרב, את התבטאויות לגבי ה"פרופלורים" וה"96% מהעם". (דרך אגב, אותם הדברים שאנחנו רואים אצל הקליקה של הילארי עכשיו).
נבואה 686060
אני בוגר התקופה ובעל זכרון מצויין. הכוחנות, וגם אלימות פיזית, היתה מצד הימין הקיצוני וגם מצד הימין הלא כל כך קיצוני. יש ברשת כמה תמונות חביבות, אם עוד לא יצא לך לראות. "פרופלורים" זאת התבטאות לא יפה אבל התבטאויות השנאה וההפחדה הימניות באותה תקופה ולא רק באותה תקופה היו, והינן, מחרידות. מה שהיה עם שגב וגולדפרב זה לא טוב ולא יפה, אבל אולי כדאי שסוף-סוף תבדוק במילון (שלא לדבר על זה שכדאי ואפשר גם באנציקלופדיה/אנציקלופדיות/ספרות רלוונטית) את הערך "דמוקרטיה".
נבואה 686063
גם אני זוכר את התקופה הזאת,הייתי בן 23 . שנתיים וקצת יותר לפני אני ורוב חברי החיילים הצבענו לרבין,כי חשבנו שהוא גבר-גבר והוא ישבור לערבים את הרגלים .לא כמו שמיר הגמד שלא ידע מה לעשות עם פיגועי הדקירות. התחושה הכללית הייתה שעבדו עלינו.
נבואה 686065
תגובה 608531
נבואה 686067
כתבת יפה.
נבואה 686072
אגב הבכי על רבין-

גם אני בכיתי,בכיתי על 2 אישים שלא מבני משפחתי. רבין והרב עובדיה יוסף ‏1.

אבל לאחר מס' שנים חשתי שהבכי הזה נכפה עלי. מאותו רגע שהוא נרצח הטלויזיה הייתה עצובה עד דכאון רצחני.מעברונים של נרות נשמה עם דגל ישראל מתייפח,מוזיקה נוגה שיום השואה לעומתה מתגמדת .נרות נשמה בכיכר,ילדים קטנים המומים.האווירה הייתה שרצחו את אבי אבות האומה בכל הזמנים.שזהו,נגמרה המדינה,תמו ימי האושר.ואני כה צעיר ורך בימים. הבכי על רבין היה בכי שרק סרטים מרגשים מצליחים להוציא ממני דמעה ויותר.אם לא הייתה טלויזיה בימים אלו אני לא בטוח שהייתי בוכה. התחושה היא - עבדו עלי כשבחרתי בו ועבדו עלי שבכיתי עליו.

1 אצל הרב יוסף לעומת זאת הבכי היה טבעי ללא מוזיקה עצובה בלי השפעה תקשורתית.מבחינתי תם לו עידן הרבנים העתיקים שיודעים לקלל 'אינעל אבוק' ולא להתעצבן.
נבואה 686050
מסוף 1994 עד מתי שהוא במשך 1997 זה פחות משלוש שנים. זהו פרק זמן מהיר, מינימלי, לפרסום כספר.
נבואה 686051
מיהם ארבעת אבותיו של יאיר לפיד ?
נבואה 686054
אברהם, יצחק, יעקב וקופרניקוס
נבואה 686061
לא בטוחה אם זה נאמר בצחוק או ברצינות, אבל מישהו אמר שלפיד לא הבין שמדובר ב-forefathers ותרגם את זה כ-four fathers.
נבואה 686053
עכש"ז לא פרנקלין אלא ג'פרסון.

The tree of liberty must be refreshed from time to time with the blood of patriots and tyrants" "
נבואה 686085
(זה ניסוח צנוע וזהיר?? מה זה ניסוח בוטה ועשיר לטעמך?)
גם שעון מקולקל וכו' .
ואני מצתרף לבנ,לא סביר שהוא הוציא את זה "פתאום" כ"כ הרבה שנים אחרי.
נבואה 686087
כשבנאדם משתמש במילה "כמעט" - זה ניסוח צנוע וזהיר.

לא ברור לי למה אתה מתכוון במילים "לא סביר שהוא הוציא את זה "פתאום" כ"כ הרבה שנים אחרי". כשמדובר בהוצאת ספר - פחות משלוש שנים זה מעט, מעט מאוד (השיחה התקיימה והוקלטה בסוף 1994 והספר שבו היא מצוטטת במלואה, לא רק המשפט המדובר אלא כל השיחה - יצא מתישהו במשך 1997 ).
נבואה 686088
בלי ה''כמעט'' זה משהו כמו -''יצחק רבין ירצח ע''י גולדשטיינים''-לא סביר שמישהו,חרטטן ומופקר ככל שיהיה יכול להגיד,אפילו קצת מחשיד שבן אדם ידע על רצח בוודעות קרובה.
איך הציטוט לא היה מוכר לפני,לא הספר. הרי זה משהו שהיה צף שבוע שבועיים אחרי הרצח.
נבואה 685804
זה אני עוד לא יכול,יש לי עוד השתלמות לעשות בתחום ''הנבואה המדוייקת''.
נבואה 685937
הנבואות הללו הן לא חוכמה גדולה בעיקר בגלל שזה מודוס אופרנדי של החבורה המושחתת המקיפה את הקלינטונים, ההתנקשויות הללו החלו (ואני מציין רק את הבולטות שבהן) בדון אדמס ( עו"ד שחשף את שערוריית וייטווטר, נורה למוות במכוניתו), דרך ג'ון אש (מזכיר העצרת הכללית של האו"ם, עד מפתח בשערוריית צ'יינהגייט, "הפיל בטעות משקולת על גרונו שלו"), רוברט בייטס ("מנת יתר של מי פה"), גנדי בו (שותפו העסקי של ביל, "קפץ" מחלון משרדו), ג'רמי בורדה (אדמירל הצי בתקופת קלינטון, "ירה בעצמו פעמיים בחזה" - משני רובים שונים), רון בראון (יו"ר המפלגה הדמוקרטית, "נהרג בתאונת מטוס" שבוע לפני שהיה אמור לתת עדות במשפט שוחד), מארי מהוני (מתמחה בבית הלבן, ננעלה לילה שלם במקרר בשר), אריק בוטרה (עד למותה של מארי, הוכה למוות), קאיטנו קאראני (עיתונאי ברזילאי שחקר את מקרי המוות הללו, הורעל), דני קסולרו (עיתונאי שחשף את רשת השחיתות, "התאבד בחיתוך ורידיו"), ברטה קסרס (פעילת זכויות אדם, טענה שהילרי היתה מעורבת, כשרת חות, בהפיכה בהונדורס, נרצחה בשנתה), ויליאם קולבי (ראש הCIA, טבע למוות), סוזאן קולמן ("התאבדה" בירי בראשה, בעודה נושאת ברחמה את ילדו של ביל קלינטון). ג'ון ג'ונס (פרקליטו של אסאנג', "נהרג בתאונת דרכים", את אסאנג' עצמו הילרי כידוע זממה לחסל עם מזל"ט), 4 טייסים ועוד איש צוות של "מרין 1" בתקופתו של ביל כנשיא (שמותיהם חסויים), כולם התאבדו בירי בראשיהם במועדים שונים, וכלה בשופט השמרן אנטונין "עבודה רטובה" סקאליה.
נבואה 685954
למי שרוצה את הרשימה המלאה (48 אנשים מתים שלכולם היה קשר כזה או אחר עם ביל קלינטון ונסיבות מותם חשודות) יכול לקרוא על כך באתר המומלץ לנושאים מסוג זה.
נבואה 685966
ג'רמי בורדה (אדמירל הצי בתקופת קלינטון, "ירה בעצמו פעמיים בחזה" - משני רובים שונים).
___
שכה אחיה.
נבואה 685967
שכה אחיה.
בחור שעבד בממשל תחת בייקר וקיסינג'ר מאשים את הקלינטונס בהפיכה ובבעילת קטינים.
נבואה 685752
חצי שנה עד שנה מהבחירות (מה-‏8 למאי עד ה-‏8 לנובמבר) או מהשבועה (מה-‏20 ליולי עד ה-‏20 לינואר)?
נבואה 685753
מהרגע שהם הבינו שהוא נבחר סופית,אחרי בתי משפט,ערעורים,קולות הימיים והכל.
עדות התותחן 685758
ויהי כבואכי שם האייל הקורא, ופגעתי חבל נביאים יורדים מהבמה, ולפניהם נבל ותוף וכינור, והמה מתנבאים. ויהי מקץ שלוש שנים (על פי הפתיל הנוכחי) ואדע אם חיפשתי באייל אתונות ומצאתי חמורים או שאכן צלחה עליהם רוח יהוה (ובמקרה הזה, אני הוא החמור חמורותיים שלא זרמתי והתנבאתי עימם שאזכה בפיס או משהו).
עדות התותחן 685862
חיפש את המלוכה ומצא אתונות (בהגיה אשכנזית זה נשמע טוב יותר)
בתור פרה קדושה לשחיטה, זו פרה דלת בשר מאוד. 685730
בסיום הכתבה עמרי קורנלנד אומר שגרינגולד אינו איש רע (הכניסו פה אנחת רווחה) אלא כמו כל חבריו יצא פשוט להלחם על הארץ, אבל שהסיפור מלמד אותנו על "מפעל האתוסים הצהלי, ועל מה שאנשיו מוכנים לעשות כדי להניע את דור הלוחמים הבא", ושזה מה שמטריד פה.
היות שהכול בסיפור גרינגולד נכון‏1, חוץ ממספר הטנקים שנופח, זה הופך את כל הכתבה לבלון נפוח. האם זו הדוגמה הגרועה ביותר של מפעל האתוסים הצהלי ומזימותיו הנכלוליות להנעת הדור התמים הבא? כי אם כך, אפשר לנוח בשקט בידיעה שלא הולכנו שולל ע"י נוכלים חסרי מצפון שרק מחפשים לפתות את הדור התמים הבא למעשי גבורה לא נחוצים.
אם יש לקורנלנד וחבר מרעיו פרה קדושה בריאת בשר כלשהי, הביאוה ונחגוג כולנו על הסטייקים. עד אז נא לא להפריע את מנוחת הציבור עם שטויות.

1 כדאי מאוד לקרוא את תגובה 14 בקישור לכתבת הטלויזיה.
בתור פרה קדושה לשחיטה, זו פרה דלת בשר מאוד. 685740
גם אם נניח שמדובר באתוס שקרי שלא התרחש. הרי לא מדובר במקרה שבו הגיבור סירב פקודה, הפקיר חיילים, רצח חפים מפשע או לא נלחם.
מדוע נזעקים התקשורתאים להזנות ערכים ציוניים ולסלפם אם אינם נגועים באנטי-ציונות וגרוע מכך?
גלובלים ומשכילים שכמותם מבינים שצריך אתוסים ולכל עם יש כאלה. נורא כואב להם שיידעו שקיימים יהודים גיבורים.

הנה אייטם לתקשורת ציונית:
על כל צל"ש וסיפור גבורה ידוע יש אלפי מקרים שציונים סיכנו את נפשם מעבר לפקודות ולמצופה שלא צמחו לאתוסים והציבור לא מודע אליהם.
בעודם לוגמים אספרסו נמצאים מעבר לגבול די הרבה אנשים שמסכנים הכל. הדמגוגים בערוצים הגדולים חשבו פעם להודות להם?

להערכתי תוך פחות מעשור התקשורת הישראלית תאמץ זווית אחרת לגמרי. הנוניתון הארץ והחלאות מהפריים טיים יחזרו לגודלם היחסי.
משה 685914
בדיוק נתקלתי בציטוט הזה :

והרי הדבר גָלוי, שגבּורי ההיסטוריא האמתּיים, כלומר אלו שנהיו לכוחות פועלים בחיי המין האנושי לדורות, אינם כלל בריות מוחשיות שהיו במציאות באיזה זמן. כי אין לך גבּור היסטורי, שלא נצטיירה צורתו הרוחנית בדמיון העם באופן שונה לגמרי ממה שהיתה במציאות, והציור הדמיוני הזה, שיצר לו העם לפי צרכיו ונטוֹת רוחו, הוא הוא הגבּור האמתּי, שהשפעתו מַתמדת והולכת, לפעמים אלפי שנה, – ולא האוֹריגינַל המוחשי, שהיה זמן קצר במציאות, והעם לא ראהו כלל כמו שהיה...
ועל כן איני מתפעל כלל, כשמעלים המלומדים במצודתם איזו 'אמת' חדשה ביחס לגבּור היסטורי ידוע, כשמראים הם באותות ומופתים, שפלוני הגבור הלאומי, החי בלב העם ומשפיע על הלך רוחו, לא היה ולא נברא, או שהוָיתו המוחשית לא היתה דומה כלל לתמונתו שנחקקה בדמיון העם ; – אלא אומר אני לעצמי במקרים כאלה : כל זה טוב ויפה, ובודאי עתידה 'אמת' זו למחוק או לשנות סעיף אחד או פרק אחד בספרי האַרכיאוֹלוֹגיא, אבל ההיסטוריא לא תמחוק את גבּוֹרה בשביל כך ולא תשנה את יחוסה אליו, לפי שההיסטוריא האמתּית אין לה עסק עם פלוני בן פלוני האיש המת, שלא נגלָה אלא למלומדים ולא לכלל העם ; היא יודעת אך את הגבּור החי, שנחרת בלבבות והיה לכוח פועל בחיים, ומה לה אם היה הכוח הזה בזמן מן הזמנים אדם חי מהלך על שתים, או שלא היה מעיקרו אלא ציור נפשי, שנקרא עליו שמו של איזה אדם מוחשי ? בין כך ובין כך מציאותו ודאית לה, מפני שפעולתו מורגשת לה.

משה- מאת אחד העם
משה 685916
אוי,זה נהדר.
בוקר מצויין לכולם! 686124
בוקר מצויין לכולם! 686125
מרוצה ?
בוקר מצויין לכולם! 686130
עד הגג. בעיקר בגלל הפרצוף של חוסיין.
בוקר מצויין לכולם! 686131
משתתף בשמחתך.
לפני דקותיים שמעתי את אריה גולן אצל קרן נוייבך כועס על האנשים הקטנים שבחרו בו. התנשאות טיפוסית של האנשים הגדולים.
בוקר מצויין לכולם! 686132
“Many are the strange chances of the world,' said Mithrandir, 'and help oft shall come from the hands of the weak when the Wise falter.”
― J.R.R. Tolkien, The Silmarillion
בוקר מצויין לכולם! 686140
orange is the new black
בוקר מצויין לכולם! 686154
“!Auta i lómë! The night is passing!”
― J.R.R. Tolkien, The Silmarillion
בוקר מצויין לכולם! 686172
אתה מנסה לרמוז לנו שזה יגמר בדמעות לאין מספר?
בוקר מצויין לכולם! 686165
ואם אני זוכר נכון, הוא אמר את זה לסרומן, המדען הגדול והחכם שידע יותר מכולם...
בוקר מצויין לכולם! 686236
לא. הדברים נאמרו ל-Lord Elrond בישיבת המועצה הלבנה שדנה באפשרות ש-Sauron ימצא את הטבעת.
זה ההקשר מתוך The Silmarillion, Of the Rings of Power and the Third Age:

Then the White Council was summoned; and Mithrandir urged them to swift deeds, but Curunír [Saruman] spoke against him, and counselled them to wait yet and to watch.
‘For I believe not,’ said he, ‘that the One will ever be found again in Middle-earth. Into Anduin it fell, and long ago, I deem, it was rolled to the Sea. There it shall lie until the end, when all this world is broken and the deeps are removed.' Therefore naught was done at that time, though Elrond's heart misgave him, and he said to Mithrandir: 'Nonetheless I forbode that the One will yet be found, and then war will arise again, and in that war this Age will be ended. Indeed in a second darkness it will end, unless some strange chance deliver us that my eyes cannot see.’

'Many are the strange chances of the world,’ said Mithrandir, 'and help oft shall come from the hands of the weak when the Wise falter.'

Thus the Wise were troubled, but none as yet perceived that Curunír had turned to dark thoughts and was already a traitor in heart: for he desired that he and no other should find the Great Ring, so that he might wield it himself and order all the world to his will Too long he had studied the ways of Sauron in hope to defeat him, and now he envied him as a rival rather than hated his works.
___
Saruman לא היה מדען.
בוקר מצויין לכולם! 686246
מקבל את התיקון.
הטעות נובעת מן החיכוכים של גנדלף וסרומן על רקע התעניינותו בהוביטים ובמנהגי העישון שלהם.

סרומן היה מדען. הוא נקרא איש תבונת הכפיים ועסק במו"פ של דברים רבים: טבעות כוח, זני אורקים, מכונות לתעשיה ומלחמה, אריגים מיוחדים וכו'.
בוקר מצויין לכולם! 686253
אכן טולקין היה שמרן די קיצוני. שהתעלם מכמות הפיתוח שנדרשה כדי להגיע אפילו להמצאות מהסוג של המשרוקית לקומקום.
בוקר מצויין לכולם! 686567
אני לא חושב.
אני חושב שהוא ביקש איזון - כפי שמתבטא בסיפור אשת הספן. הוא לא מדבר נגד הפיתוח בולינור, בגונדולין או בנומנור. הוא לא מתלונן על עיור גדול כמו באוסגיליאת או מינס טירית'. הוא אפילו מציין לטובה את פיתוח ההר הבודד.

נראה כי הוא נגד השחתה בלתי מרוסנת הנובעת מחמדנות.
בוקר מצויין לכולם! 686570
האיזון הזה הוא הניגוד של אתוס הקידמה. ללא מומלץ לקפוץ מעל לפופיק, כמו סארומן המדען רשע או כמו אנשי נומינור המאוחרת.
בוקר מצויין לכולם! 686579
קידמה זה פיתוח או השחתה בשם הפיתוח?
בוקר מצויין לכולם! 686583
אצל אנשי נומינור לא מוזכרת השחתה בשם הפיתוח. הסיפור שלהם הוא מגדל בבל.
בוקר מצויין לכולם! 686590
קראת את סיפור אשת הספן (מעשה אלדריון וארנדיס)?
בוקר מצויין לכולם! 686135
אין שמחה כשמחה לאיד :)
בוקר מצויין לכולם! 686137
בנינו- זאת שמחת ונחמת שוטים.
שיישם את האופטימיות הזאת למעשים ואז שמחתנו תהיה אמיתית.
בוקר מצויין לכולם! 686139
בינתיים - תן ליהנות.
בוקר מצויין לכולם! 686143
הכל שווה את הפרצוף של ניצן הורביץ וערד ניד צמד הדם אנד דמר של ערוץ אל ג'זירה המקומי.
כל נפילה של אנטישמים היא עוד צעד בניצחון של האור והטוב על הרע והמושחת.
בוקר מצויין לכולם! 686151
ובל נשכח את יונית מערוץ 2 .ההתרפסות הזאת להילרי הייתה מבחילה. כל התקשורת סגדה להילרי עד כלות. רשת ב וגל"צ ערוץ 2 ו10.הארץ ידיעות אחרונות.מוזיקאים ושחקני קולנוע ישראלים - פשוט אותו סרט מ2015 חזר שוב ב2016. הם אפילו לא ניסוי לשחק אותה נייטרלים.הם האמינו לסקרים בארה"ב ועל סמך זה יישרו קו. בושה וחרפה לתקשורת בישראל.בוז אחד גדול.
הבוקר הזה הפך הרגע לעוד יותר מצויין 686156
ניוט גינגריץ' מזכיר המדינה (=שר החוץ).
תגידו שלום להזיית שתי המדינות.
הבוקר הזה הפך הרגע לעוד יותר מצויין 686167
מתוך ויקי -

גינגריץ' התבטא פעמים רבות בעד ישראל. בראיונות שונים אמר שהוא בעד שיחרור יונתן פולארד, למרות שבעבר התנגד.

בדצמבר 2011 אמר כי הפלסטינים הם ערבים שהיגרו לארץ ישראל בתקופת שלטון האימפריה העות'מאנית ויכלו באותה מידה להתגורר באחת משאר ארצות ערב. "זכרו שלא הייתה מדינת פלסטין, אנחנו המצאנו את הפלסטינים, שהם למעשה ערבים ומהווים חלק מהקהילה הערבית. היו להם הרבה אפשרויות לאן ללכת". אולם לאחר מכן נחשף כי נפגש בשנת 1993 עם יאסר ערפאת ומקורביו, ויעץ לו כיצד לקדם הקמת מדינה פלסטינית: "מה שאתם זקוקים לו כעת הוא תוכנית כלכלית - וכך זה צריך לעבוד". השניים אף הצטלמו ביחד.

ג'ינג'ריץ' הודיע כי אם ייבחר לנשיא, ביקורו הראשון מחוץ לארצות הברית יהיה בישראל כדי "שהעולם ידע שהקשר בין ישראל לארצות הברית אינו ניתן לערעור", כי יעביר את השגרירות האמריקאית מתל אביב-יפו לירושלים וימנה את ג'ון בולטון, שכיהן כשגריר ארצות הברית באומות המאוחדות, למזכיר המדינה של ארצות הברית. כמו כן, אמר כי יפעל להפלת השלטון באיראן ויעניק מימון לכל קבוצת מורדים שתפעל לשם כך.

תענוג!
בוקר מצויין לכולם! 686152
אנטישמי ומושחת מתקשר אצלי עם טראמפ.
בוקר מצויין לכולם! 686155
נשיא ארצות הברית מר דונאלד טראמפ, בשבילך.
בוקר מצויין לכולם! 686168
סיכוי מסוים שלא יספיק
תגובה 685736
בוקר מצויין לכולם! 686189
הגורילות שלצידו היו דרוכים כקפיץ. אחד מהם הוטרד קשות ממצלמה שכוונה אליו ממרחק מטר.
בוקר מצויין לכולם! 686171
הכל יחסי בחיים.
כשאתה כותב שהוא "מתקשר אצלך",אתה מתכוון -יותר- מלהלרי?! כי אם כן,אני אשמח לשמוע כמה ציטוטים אנטישמים וכמה שחיתויות הוא מעורב ונעשה השוואה בינהם.

הוא בהחלט בעל הפרעות אישיות,ואולי יהיה נוראי ,אבל יכול להיות שהוא גם יהיה הרבה הרבה יותר טוב שנוכל להפסיק את הטירוף של שתי המדינות ולחיות בשלום איש תחת גפנו.-וזה ידידי ,הרבה,הרבה ייותר ממה שאפשר לצפות מהקליטונים.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686193
צפיתי בערוץ 2 ו CNN לחילופין ששידרו את מבחני ההתרסקות של ערד ניר, הורוביץ, היונית וזה שלידה שלא טרחתי לזכור את שמו וגם ההוא מהביטאון לאנשים חושבים שהיה נורא חשוב לרגע.
המסקנה מתגובותיהם לאירוע שלחבר'ה בתקשורת התקינו כריות אוויר מנטליות.
הם לא הבינו מה פגע בהם ולמה- כאילו שסיקרו צפו ופירשנו בצורה מאוזנת ומקצועית את שלושת המערכות האחרונות (הבחירות בארץ, הברקסיט ובארה"ב).
בהחלט ניתן לומר יונית, שאין לשלול התרסקות אידיוטית ושימושית בקיר הבא עלינו לטובה.

זה המקום להודות שהזחיחות של ערד ניר בשבוע שעבר כשניבא את תבוסתו של טראמפ די לחצה לי באונת הבחילה ואכן שמחה לאיד מבצבצת פה ושם.
הטיפוס מצטייר כרכיכה שמנונית, נטול עמוד שידרה צבוע ודביק למגע.
האם עכשיו יסיק מסקנה אישית, ישדר וידוי, התנצלות או הסבר מדוע חירטט, סילף ורימה את הצופים?
לא יעלה על הדעת.
במחנה מותר לחרטט את השאר.
העיקר שהמבחיל קימבן לעצמו את הספוט העיתונאי הכי חשוב.

יאללה מכבי יפו!
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686198
אני צפיתי רוב הזמן ב CNN ופוקס ניוז, עם ערוץ 10 לפעמים ברקע. בתחילת הערב הבנתי מהר שאין לי מה לצפות מהפנל של ערוץ 2.
הפרשן של ערוץ 10 פירש נכון את העדויות המצטברות לנצחון של טראמפ מהר יותר מאשר הפרשנים של פוקס ובטח CNN.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686200
מייגן קלי אכן הורסת ובכל זאת הפסדת.
אשת הקרח נכנסת להלך רוח אקסטטי כשמדובר בקלינטונס וזוכה הנובל.
לקראת ההפנמה שמדובר בסרט של "אנשי הצווארון הלבן, סליחה הלבנים בצווארון הכחול" החלה להאשים את הילארי במבט יוקד ולהסיט את שיערה 5, 10 ואפילו 17 פעמים בדקה.
בדיוק כשהשתכנעתי שמדובר בפרסומת לשמפו והשידור עבר לקושמרו המשועשע שרמז קלות לפאנל לגבי האחיזה קונספציה.
הורוביץ הפתיע כי היה הראשון שבישר בפנים נפולות מהמטה של הילארי" שהמצב לא טוב אך מצד שני נשאר האחרון שטען שיש עוד סיכוי.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686205
אצלי זו עבודה, לא היה לי זמן להיות משועשע.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686208
אתה יכול להסביר את זה? אתה פרשן פוליטי?
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686209
(לא חייב כמובן)
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686212
אני סוחר בחוזים עתידיים.
מכרנו שורט חוזים על S&P כשעלו בהתחלה, על הציפיה להילארי. סגרנו ברווח כשהופיע החשש, וקנינו לונג למטה כשהתברר שטראמפ, גם אותם כבר סגרנו, ועוד פרפראות מסוג זה.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686214
יפה. אני על פוטים משבוע שעבר, אבל היום הם די אכזבו. לצערי אני לא יכול להיות מול המסכים במשך היום, כי נראה שיש יום מאד סוער.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686231
כמה חשיבות יש למהירות התגובה (מכירה קניה) באירועים עם תסריטים מוגבלים צפויים?
-והאם מדובר בפעולות ידניות או רובוטיות שמזהות פערים?
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686203
חייבים לציין לטובה את נדב אייל,שלמרות שלא היה מאוזן,ונמצא בשמאל העמוק-הדיווחים שלו יחסית מקצועים ועם יושרה סבירה.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686204
אין יושרה אם אני ואתה והם וכולם יודעים שהוא בשמאל העמוק.
גם לא הגינות.
לציבור נמכרים שני דגמים עיקריים: שדרן או פרשן או גם וגם.
אף אחד לא מוכר דגם של התועמלן הפוליטי לציבור הרחב.

לציבור הצר יש את הארץ שמתפרנס בזכות תועמלנים של אנטי-ציוניות ויהדות.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686238
יחסית,יחסית,והוא גם אינטילגנט בניגוד לניצן הורוביץ ובטח ובטח שבניגוד לערד ניר (שאני די בטוח שהוא על הספקטרום של הפיגור במידה נמוכה).
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686241
:) עמוק בספקטרום שימושי.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686272
אתה יכול להיות "די בטוח" לגבי ערד ניר בכל מה שבא לך (לא ברור לי אם אתה רציני או שזה נאמר כסוג של בדיחה גרועה), אבל ערד ניר הוא וטרינר בהשכלתו המקורית, לפני שנעשה עיתונאי. ללימודי דוקטורט בוטרינריה (וטרינריה=רפואת בעלי חיים) מתקבלים רק מועמדים שהם בעלי פסיכומטרי שעומד בדרישות ובעלי תואר ראשון באחד מכמה תחומים משיקים. עם כל הכבוד - על פי חלק ניכר מהתגובות שלך כאן, אתה לא היית מתקבל.
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686282
טוב,בחיים (=לא אנשים מתים) לא שמעתי וטרינר (=רופא של חיות) מדבר שטיות.אני חוזר בי (=מתחרט),כנראה שבמחולל הטמטום הזה יש איזו גאונות נסתרת (=שאינה מתכתבת עם שום דבר שקורה במציאות המוחשית הנראית לעין).
אני גם מקווה שהפסיכומטרי עזר לו להתקבל ללימודים בד.אפריקה.
אה,דר' (=רופא,אמיתי,של בני אדם) ברוך גולדשטיין,פרנקנשטיין,מנגלה,אחמד טיבי ואיוול-מוסרים לך ד"ש ושבחיים לא תפקפק בהם (אפילו אם הם מצויירים או דמויות בקמיקס).
ההפך ממסיבת עיתונאים. 686297
מזל שאין טמבלים ורשעים גמורים עם פסיכומטרי בשמים.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים