הצביעו ''היטלר'' 66
קבוצה של ישראלים דוחפת את רבין לנצחון במשאל ''איש המאה'' של טיים, על חשבון היטלר. דובי קננגיסר מצביע דווקא לאחרון, ומסביר מדוע.
הצביעו היטלר (מקור: ויקיפדיה)
לפני מספר ימים קיבלתי (שוב!) דואר אלקטרוני שהפציר בי להצביע למען רבין במשאל "איש המאה" של מגזין טיים. המגזין בחר לפנות אל גולשי האינטרנט כדי להכריע מי יהיה "האיש שהשפיע הכי הרבה על המאה שלנו". כותבי המכתב שזכיתי לקבל אחד מגלגוליו המרובים נדהמו לגלות כבר לפני מספר חודשים כי במקום הראשון היה אז אדולף היטלר, ונרתמו להפלתו מהמעמד לו זכה בטענה כי "לא היינו רוצים לראות את פרצופו של רוצח ששת המיליונים מתנוסס על שער הגליון האחרון באלף הזה של מגזין טיים". הבחירה התמוהה שלהם כמי שינצח את היטלר הייתה דווקא יצחק רבין, שאמנם עשה רבות למען ישראל וסביבתה המיידית, אך קשה לטעון כי היה בעל השפעה גדולה במיוחד על אוכלוסיית העולם.

אך האיום בנצחון פוסט־מורטם של היטלר הצליח לגרום לרבים לעשות בדיוק מה שאמרו להם, בלי להשקיע יותר מידי מחשבה. כיום רבין נמצא במקום השני, והיטלר זוכה למקום השלישי בלבד. אין זה בלתי סביר להניח כי מעורבים, בשני המקרים, זיופים רבים - אנשים לא מעטים, יש לשער, דאגו להצביע כמה וכמה פעמים.

אגב, אולי כקונטרה משועשעת, ואולי בגלל שהעולם שלנו באמת נהיה מוזר לאחרונה - בזמן כתיבת מילים אלו ממש - המוביל, במאיות אחוז בודדות על רבין, הוא דווקא אלביס פרסלי...

אך האם באמת היטלר הוא הבחירה של הנאו־נאצים לבדם? האם לא מגיע לו באמת התואר של האיש בעל ההשפעה הגדולה ביותר על המאה העשרים?

שישה עשורים במאה שלנו התקיימו תחת צל הנאציזם, מלחמת העולם השנייה, והשואה. שישה עשורים שהמין האנושי אינו מפסיק להיזכר במעשי הזוועה, שישה עשורים שקבוצות מסויימות מאמצות את עיקרי האידאולוגיה הנאצית, שישה עשורים בהם הפוליטיקה האירופאית (והמערבית בכלל) מתנהלת בצל הפחד של הרוב השפוי מהימין הקיצוני. שישה עשורים בהם גם היצירה האומנותית מושפעת בכבדות מהמלחמה ההיא: החל מיצירותיו של פרימו לוי בקצה האחד ועד לאופרת הסבון האמריקאית "הולוקוסט" בקצה השני. בשיח הפוליטי היטלר ומעשיו מוזכרים שוב ושוב, וכל מעשה של פגיעה גזענית מושווה אליו - לעיתים כדי לציין עד כמה נורא הדבר שקורה כעת, ולעיתים כדי להקטין מערכו.

חקר השואה ומלחמת העולם השנייה נמשך גם הוא במלוא המרץ. כתב העת "מקום למחשבה" מקדיש בגליונו האחרון שני מאמרים לנושא השואה והנאציזם - אחד מהם מתוך ספר שיצא בשנת 96' (עומר ברטוב, "Murder in Our Midst"), והשני הוא ביקורת על ספר אחר שיצא לאחרונה ("The Holocaust In American Life" מאת פיטר נוביק). ספרים אלו, ורבים אחרים, ממשיכים לזרום אל קהל שמקבל אותם בשקיקה בלתי־נדלית. עוד לא הצלחנו להבין לגמרי מה באמת קרה שם, ואיך בעצם זה יכל לקרות. נראה גם כי לא נצליח להבין זאת לעולם, ויתכן באמת שמחנות ההשמדה של היטלר היו, כדברי ק. צטניק - "פלנטה אחרת".

אז האם יכול אדם לומר כי יש מישהו הראוי מהיטלר לתואר האדם בעל ההשפעה המרובה ביותר על המאה העשרים?

האנשים שיצאו כנגד הבחירה בהיטלר עשו זאת מתוך כוונה טובה - מתוך חשש שבחירה בהיטלר כאיש המאה תציג אותו באור חיובי. לא כך הוא. בחירה בהיטלר תהיה ראויה משום שהוא יכול לשמש לנו סמן בולט ומאיים לרוע שאנו מסוגלים להפיק מעצמנו. היטלר צריך להביט לנו בעיניים מכל גליון של טיים, כדי שנזכור שהמאה ה-‏20 הייתה מהמאות הרצחניות ביותר שידענו. כדי להזכיר לנו שככול שאנו מפתחים את הטכנולוגיה שלנו - ובתוכה גם טכנולוגיית ההשמדה, עלינו לשים דגש גדל והולך על השארותנו בני־אנוש, על הדגשת המשותף לכולנו ובעיקר - עלינו לשים דגש על ערך החיים באשר הם חיים.

היטלר מייצג עבורנו את כל מה שרע בבני־האדם, ועל כן ראוי שיהיה איש המאה של המאה המגואלת ביותר בדם חפים מפשע, המאה המרושעת ביותר שקמה לאנושות, מאה שבה אנשים מתו - אפילו לא בשל אידאולוגיה או אמונה - אלא סתם, פשוט סתם, מכיוון שקבוצה אחרת החליטה להאשים אותם בכל תחלואיה שלה.

אם אכן אלו הנאו־נאצים שהביאו את היטלר למקומו הנוכחי בדרוג, תהא זאת מצוותם שבאה בעבירה, וכפרתם הבלתי־מכוונת על השנאה שהם מפיצים - כי מי שעבורם עשוי להיות מנהיג נערץ, יכול וצריך לשמש לשאר האנושות כמגדלור - מצביע באורו האפל על אותם סלעים מרושעים שמהם עלינו להרחיק את ספינת הציוויליזציה.

קישורים
טיים - להצביע בעד איש המאה.
The Holocaust In American Life - ספרו של פיטר נוביק, מאתר אמאזון.קום.
Murder in Our Midst - ספרו של עומר ברטוב, מאתר אמאזון.קום.
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "טור אישי"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

שתי הערות 810
ראשית, לדעתי איש המאה אינו היטלר אלא מישהו אחר- רוצחי המונים היו הרבה בהיסטוריה ולמרות שהוא מייצג משהו מפלצתי, מבחינה היסטורית ולמרות מה שעולל לנו זה קוריוז.

הבחירה שלי (וברור שלאנשים אחרים יהיו בחירות שונות) היא ברופא אשר פיתח את הגלולה למניעת הריון- הוא שיחרר חצי מהאנושות מכבלים ומעכשיו ביכולתן לקיים חיי מין חופשיים בלי לפחד מהריון ובלי להיות תלויות ברצונו הטוב של הגבר. הוא יצר מהפיכה אשר שינתה באופן מוחלט את החברה האנושית.

באשר לרבין- יש כאן שוב משהו שאפשר לקרוא לו הלקח הישראלי- קבוצה קטנה, נחושה ומאורגנת יכולה להגיע לתוצאות מדהימות גם מול העולם כולו
שתי הערות 812
קבוצה נחושה אחת שהשפיעה במידה לא קטנה על הסקר היא הטורקים, שהצביעו בהמוניהם עבור מוסטפה כאמל אתה-טורק, מייסד טורקיה המודרנית. הוא לא נמצא בראש הרשימה בעיקר משום שחלקם אייתו את השם בדרכים שונות; אם תסכמו את כל הקולות שקיבל עבור כל השמות השונים, הרי שהוא נמצא בשלישיה הפותחת.

התמיכה ההמונית במנהיג הטורקי נובעת לא משרשראות דואר אלקטרוני אלא מפניה של עיתון יומי גדול בטורקיה אל קוראיו. אתה-טורק נמצא במקומות הראשונים כמעט בכל קטגוריות המשאל – מ"המשפיע ביותר" ועד "הספורטאי החשוב ביותר"...

ממש כמו רבין, השפעתו של אתה-טורק היתה איזורית בלבד. כל נסיון להחליט כי איש אחד, ספציפי, השפיע יותר על ההיסטוריה מאשר אחרים אינו אלא פופוליסטי.
שתי הערות 853
אטאטורק הוא מועמד ראוי. הוא יכול לשמש סמל לכל המנהיגים שהזניקו את מדינותיהם המפגרות אל המאה העשרים. מהבחינה הזו, כמייצג העולם השלישי, הוא יכול להיות בחירה לא פחות טובה מהיטלר.
טעות עקרונית בסיסית 811
דובי ידידי, למרות שעם רוב דבריך אני נוטה בד''כ, כמו גם כרגע, להסכים, יש לך אי הבנה משמעותית של הארוע.

לו היה הסקר עליו מדובר נושא את הכותרת ''האיש שהשפיע הכי על המאה החולפת'' הייתי מוכן לקבל, פסיבית ואקטיבית, את הבחירה בהיטלר כמועמד מוביל, מיד אחרי סטאלין, איינשטיין ומאו צה טונג. אך לא כך הוא המצב. הנקודה הראשונה שלדעתי מצביעה על טעותך היא זו שכותרת הסקר היא ''איש המאה'', שהיא אולי מעורפלת במקצת אך בבירור מהווה פרס כלשהו לאדם אשר מגיע לו קרדיט על מעלליו במאה החולפת. אני מקווה שברור לכולנו שקרדיט או פרס לא מגיע לרוצח ההמונים הנ''ל. נקודה נוספת היא שהמצביעים של היטלר הם, רובם ככולם, חברים בתנועות נאו-נאציות או כוח לבן, ונצחונו של היטלר יחשב בעינם ובעיני רבים אחרים לניצחון לרעיונות שמאחוריהם עמד.

לעומת זאת, בחירה באלביס יכולה להחשב הגיונית יותר (שים לב - יותר, לא הגיונית לכשעצמה) מאחר והוא מהווה ללא ספק סמל תרבות, אייקון לתקופת המעבר שבין הפוריטניות למודרניות, וסמל לתחילת תקופת השליטה האמריקאית בתרבות הפופ העולמית בכלל.
טעות עקרונית בסיסית - לא 813
לא בדיוק. הכותרת היא אמנם:

The Person of the Century Poll

אולם מיד מתחתיה כתוב בבירור:

TIME's Person of the Century is that person who, for better
or worse, most influenced the course of history over the
past 100 years.

כלומר, היטלר בהחלט עונה על הדרישה. אני אישית, אגב, מסכימה עם דובי.
טעות עקרונית בסיסית - לא 818
אוקיי, נכון. טעיתי בכך שכתבתי תגובה נזעמת בלי לבקר בעצמי באתר הנדון. עמכם הסליחה. אך הנקודה השניה שלי עודנה תקפה, ונצחונו של היטלר יחשב בעיני רוב האנשים ככזה ממש, כלומר ניצחון של היטלר.
טעות עקרונית בסיסית - לא 843
אין מדובר כאן בתחרות יופי. כאשר יכריז ''טיים'' על ה''זוכה'', המגזין לא יסתפק בפרסום תמונתו בשער וזהו. מן הסתם, מקבץ של מאמרים יסביר בדיוק מדוע זכה מי שיזכה. במאמרים הללו, ניתן יהיה להסביר שהבחירה הייתה לשלילה ולא לחיוב, ובכך תמה הסכנה שתיארת.
טעות עקרונית בסיסית - לא 856
לא רלבנטי. הנקודה המרכזית כאן היא שארגונים פרו-נאצים ונאו-נאצים מחשיבים את הסקר הזה כהפגנת כוח. אתה באמת סומך על האינטילגנציה של החבר'ה האלה להבין שהסקר הזה הוא לא תחרות פופולריות? כל דבר שיחזק את האגו הנפוח מדי בכל מקרה של חברי התנועות האלה הוא בגדר ניצחון שלהם מבחינתי.
טעות עקרונית בסיסית - לא 858
טוב, אם אתה מעוניין לחיות את חייך לפי תכתיבים של הנאצים, תפאדל.
אני אף פעם לא הבנתי למה שמישהו ירצה למנוע מעצמו משהו רק בגלל שאולי איזה נאצי יחשוב משהו שהוא לא אמור לחשוב.
אף פעם גם לא הבנתי למה שבן אדם יגדיר עצמו כיהודי למרות שהוא לא רואה עצמו ככזה, רק כי הנאצים היו מגדירים אותו כיהודי.
הדרך לנצח את את הנאצים היום היא לא להתחשב כל הזמן במה שהם יחשבו, אלא להתעלם מהם לגמרי. או לפחות זה מה שאני חושב.
טעות עקרונית בסיסית - לא 859
הנאו-נאצים מייצגים, במידה רבה, את ההפך הגמור מכל מה שאתה מאמין בו - הם לא הומניסטים, הם לא דמוקרטים, הם גזענים ודוגלים בכוח, הם לא רציונלים...
יתרה מזאת, הנאו-נאצים גם אינם חוקיים במרבית מדינות העולם.

למרות כל זאת, אתה טוען שהדרך להתמודד איתם היא להתעלם מהם.
דהינו, אם יורשה לי להשליך מהפרט אל הכלל, הדרך לשלטון חוק להתמודד עם מפירי חוק, הדרך לאידיאולוגיה שלטת להתמודד עם אידיאולוגיה חתרנית בתוכה, הדרך הזו - היא להתעלם מאותם מפירי חוק, להתעלם מאותה אידיאולוגיה חתרנית.

כאשר אתה מתקין מערכת אזעקה בביתך או מקפיד לנעול את הדלת, אתה נכנע לתכתיבים שיוצרים גנבים, אנשים ורוצחים. אתה נותן להם להשפיע על פעולותייך. למה? אם אתה לא עושה דברים כתגובת נגד, אלא רק כתוצאה ממה שאתה מאמין בו, למה אתה נועל את הדלת ומתקין אזעקה?

ועכשיו, לראשונה בהודעה זאת, שיפוט - הנאו-נאצים הם תובעה באושה ומסוכנת. לא יותר מסוכנת ובאושה מאלימות בקרב נוער למשל, יכול להיות, אבל מסוכנת ובאושה בכל מקרה. חובתו - החוקית, האידיאולוגית, לאזרחיו - של שלטון חוק הוא לעקור אותה מהשורש ולהילחם בה מלחמת חורמה בכל האמצעים שבידיו. התעלמות ממנה לא תיגרום לה להיעלם, היא תיגרום לה לפעול ביתר נוחות.

ברור, ברור שאני מפשט כאן דברים - הוצאת תנועה מחוץ לחוק יכולה גם לעשות לה טוב. ברור שדיברת על מישור אחר לגמרי של התעלמות, ולא על התעלמות של החוק. אני גם לא אומר שיש להצביע נגד היטלר בגלל שהנאו-נאצים יכולים לראות בבחירתו לאיש המשפיע ביותר של המאה ה-‏20 ניצחון.
אבל עם כל ההסתייגויות האלו, הכלל שלי תופס - התעלמות היא לא פתרון.
טעות עקרונית בסיסית - לא 863
את התגובה שלי כבר כתבת - באמת אינני מדבר על התעלמות של שלטונות החוק מהמעשים של ניאו נאצים, אלא התעלמות של הפרט ממה שהם אומרים או חושבים.
אין לי ויכוח איתך.
טעות עקרונית בסיסית - לא 882
לעומת זאת, דווקא יש לך ויכוח איתי. הנקודה המרכזית כאן היא שלמרות שקיימות בהחלט נקודות לבחירתו של היטלר גם בעיני האדם השקול והליברלי, אותן קבוצות ניאו נאציות מחשיבות את ניצחונו הזניח בסקר כניצחונן המאוד לא זניח בחיים האמיתיים.
לגבי התהיה העוקצנית שלך לגבי ההגדרה העצמית שלי כיהודי, ולו רק מאחר שקיימים בעולם אנשים שרוצים במותי רק בגלל סיבה זו - אתה צודק. אני קורבן מדוגם של פסיכולוגיה הפוכה קלאסית, והעובדה שאני מודע לכך אינה משנה את דעתי. כל עוד שהקבוצות הפרו-נאציות למיניהן קיימות ומשגשגות, אני אהיה הראשון להכריז על עצמי כיהודי. כל עוד קיים ציבור אשר מסיבות אידיאולוגיות גרידא מעונין לראות במותי יחד עם כל בני עמי, אני אתהדר בפטריוטיות -שלי- ואנופף בדגל -שלי- בכל יום עצמאות.
ובדיוק מאותה סיבה, אני מסרב לראות בהיטלר כאיש המאה.
טעות עקרונית בסיסית - לא 885
למה? איזה ערך יש להתרסה?
טעות עקרונית בסיסית - לא 891
להתרסה אין ערך שלעצמה, אלא כתחליף לכניעה. מאחר והתעלמות אינה דרך ראליסטית להלחם בגזענות (ראה מקרה גרמניה בשנות השלושים), התחליף היחידי לכניעה והתרפסות בפני הבריונות היא בהנפת הדגל בגאווה, בשירת ''התקווה'', או בהצבעה לכל אדם אחר בסקר של ''טיים'' מלבד חלאת האדם אשר אותו הם מעריצים.
814
למרות כל הקושי הפסיכולוגי שבכך, גם אני תמוך בבחירתו של היטלר כאיש שהשפיע ביותר על המאה שחלפה. עם כל הכבוד לראש הממשלה המנוח יצחק רבין, הוא לא שינה סדרי עולם ובטח שלא גרם לשינויים עזים כל כך בכוחות עצמו כמו אדולף היטלר. האדם היחיד שלדעתי יכול להשתוות לו הוא אלברט אינשטיין, שיצא נגד כל המדענים (ולא נכנע כשאלו יצאו בהמוניהם נגדו) ובך שינה את סדרי העולם המדעיים, ופתח את הדרך לעידן האטום עם כל משמעויותיו. הבחירה ההמונית ברבין היא,כנראה תוצאה של כל אותה ''דרך רבין'' שעליה כבר נכתב רבות באייל.
במבט לאחור 303498
כניעתו של רבין ב 1993 לטרור הרצחני, פתחה את הדרך למפולת עצומה של כניעה לטרור בכל העולם. היא מן הסתם הובילה לכניעה של קלינטון לבן לאדן ולהפלת מגדלי התאומים, הפלת סאדם, וכל מה שבא אחרי זה.
אם כן, אל יאש. ייתכן שרבין יזכה בתואר בעוד 95 שנים כאיש שהשפיע יותר מכל על המאה ה 21.
השאלה רק אם הרודן המוסלמי יאפשר לטיים לציין את רבין כאיש המאה, במקום מוחמד או בן לאדן.
מה המשמעות? 816
דובי צודק, אבל תגובתו אינה בפרופורציה לחשיבות העניין.

מה, בעצם, המשמעות של הסקר?
הסקר מראה, יותר מכל דבר אחר, שסקרים באינטרנט הם חסרי משמעות סטטיסטית (צדק האייל) לחלוטין - קבוצה של אנשים מתגייסת למשימה, והופה - רבין נהיה האיש המשפיע ביותר במאה העשרים (אכן טענה מגוחכת). אז מה? אז הסקר לא רלוונטי, וסקרים באינטרנט לא אומרים דבר, ולא כל טכנולוגיה חדשה מוכיחה את עצמה בכל התחומים מייד עם הקמתה.

בקיצור, אני מסכים עם טענתו של דובי, אבל לא עם בקשתו - אין לי שום כוונה לגשת לאתר 'טיים' להצביע, כי לא אני - ולא מאה שכמותי או כמו דובי - ישנו את העובדה שהסקר הזה לעולם לא יגיד דבר ולא ישנה דבר, ויש סיכוי סביר ש'טיים' יקדיש את הגליון האחרון שלו במאה העשרים לאיש הלא נכון, אם לא יתעשת עד אז.
מה המשמעות? 817
למיטב זכרוני, ''טיים'' הודיעו מראש שתוצאות הסקר ישמשו פחות-או-יותר כחומר להערת-אגב בגיליון בו יכריזו על ''איש המאה''.

אותי אישית שיעשע במיוחד מיקומו של לינוס טורבלדס, האיש שהתחיל את פרוייקט לינוקס. ללא ספק, המשפיע ביותר במאה העשרים...
הגיגים בנוגע לרשימה 819
לאחר ביקור (מאוחר מדי, סליחה דובי) באתר הנדון, ברצוני להעלות שאלות מסוימות לאוויר כאן בנוגע לרשימה המפורסמת.

לדוגמא, מענינת אותי במיוחד העדרותו של האיש אשר גרם לתחילת תגובת שרשרת חברתית אשר כמעט הובילה להשמדתו של העולם במלחמה גרעינית. מדובר, כמובן, לא בהיטלר, אלא בניקולאי איליוביץ' לנין. לא מתאים לכם? אולי העובדה שהאדם הזה גרם במו ידיו לתחילת התהליך הכלל עולמי בהכרה בזכויות הסוציאליות של מעמד הפועלים, והביא את המושג "סוציאליזם" בכוח ללקסיקון של מנהיגי העולם המבועתים. לטוב ולרע, המהפיכה הקומוניסטית-בולשביקית השפיעה יותר על ההסטוריה של המאה העשרים מכל ארוע אחר, כולל עלית הפאשיזם והנאציזם (שגם הם, אגב, שגשגו רק כקונטרה לקומוניסטים והסיבה היחידה לפופולריות שלהם היא שהם הציגו את עצמם כמגיני העם מפני הבולשיביקים הנוראים בתחילת דרכם). ואם לא לנין הבולט בהעדרו, להיכן נעלם סטאלין? סך הכל, על כל פשעיו האחרים, ניתן להוסיף את הטיהורים ההמונים של רוסיה (רצח יותר אנשים מהיטלר), את פתיחת המלחמה הקרה והתחרות בין הקפיטליזם לקומוניזם (שאגב תרמה רבות לפיתוח הטכנולוגיה והמירוץ לחלל תוך כדי העמדת העולם בסכנת השמדה טוטלית קבועה), ואת החיסול (בשיתוף פעולה עם היטלר מיודענו) הכלכלי היסודי של האימפריה הבריטית אשר הוביל להתמוטטותה הסופית. בנוסף על אלו, לסטאלין מגיע גם הקרדיט על חלקו בניצחון הדרמטי על גרמניה הנאצית. מיותר לציין שאף אחד משני אישים אלו אינו נמצא ברשימת העשרים.

ואם במלחמת העולם עסקנו, מה קרה לצ'רצ'יל, אשר הקריב (במודע, כך טוענים הסטוריונים מסוימים) את ארצו מולדתו כאימפריה, וסירב להכנע גם בזמנים הקשים ביותר, על מנת להציל את העולם מפני המגף הנאצי? מקום 15. מכובד, אבל לא מספיק. הנרי פורד, האיש אשר המציא את שיטת הסרט הנע ושינה את פני התעשיה לעד, הפך את כלי הרכב הממונעים לנפוצים וגרם לעולם להתכווץ פעם נוספת, נמצא במקום 12.

כל אחד מהאישים שהזכרתי השפיע יותר על העולם וההסטוריה במאה החולפת, יותר מכל אחד מהיושבים בשלישיה הפותחת. אישים נוספים אשר נעדרו מהרשימה במפתיע הם מאו צה טונג, אשר הפך את המדינה הגדולה בעולם לאחת המעצמות הגדולות והצליח לבסס את המשטר הקומוניסטי היחיד שפועל עד עצם היום הזה, פידל קאסטרו, חומייני, סאדאם חוסיין, ותאודור הרצל (הוא מת בשנת 1908 כמדומני, ומפעלו יושם רק ב-‏1948, כך שהוא בהחלט שייך למה העשרים).
סליחה, טעות. 821
עקב עודף להיטות של הדפדפן שלי, שהחליט למנוע ממני לערוך הגהה בטקסט שלמעלה, נפלו בו מס' שגיאות קטנות ולא עקרוניות אך מכעיסות (לפחות אותי). ראשית, שמו של לנין הוא לא ניקולאי איליביץ', אלא ולדימיר איליץ'. כמדומני שזכרוני מתעתע בי בגילי המתקדם. שנית, הניסוח בסוף הקטע שגוי ומטעה. כאשר רשמתי שהקומוניזם הסיני הוא היחיד שפועל עד היום, התכוונתי לאמר כי הוא היחיד מבין הנסיונות לישום השיטה אשר באמת הצליח מבין הנסיונות שנערכו עד היום, ולא כפי שהבנת הנקרא עשויה להניח מהכתוב במקור. זה פשוט לא היום שלי...
הגיגים בנוגע לרשימה 828
בוקר טוב.
הבעיה הראשית עם הרשימה, כפי שאני רואה אותה, היא שהיא בעלת דגש אמריקאי חזק. כפי שאמר אדם קלין (למיטב זכרוני), היא לא מהווה מדגם מייצג של שום דבר. גם אנשים שאינם בעלי זיקה אמריקאית ברשימה הם בולטים בעולם המערבי בעיקר. מעטים יודעים מיהו בילי גרהם מחוץ לארה"ב, ובצדק - השפעתו היא רלבנטית בעיקר שם. ובכל זאת, הוא זכה למעל 450,000 קולות, ועומד במקום הרביעי, מעל גנדי וצ'רצ'יל.

אלביס פרסלי אמנם ידוע בכל העולם (ולפני כמה חודשים אפילו הייתה תחרות של מתחזי-אלביס כאן בארץ), אבל ההשפעה שלו מחוץ לאמריקה כמעט אפסית, בעוד שבארה"ב ישנם אזורים שלמים שבהם הוא עומד מדרגה אחת מתחת לישו. (ספר המד"ב המשעשע של ניל סטיבנסון, Snow Crash, מדגיש את הנקודה הזו מספר פעמים).

בהנחה שלא כל הקולות שקיבל רבין היו ישראלים, אלא גם אמריקאים, קולות אלה הגיעו אליו לא בגלל פועלו, אלא בגלל שאמריקה אימצה אותו אל חיקה עם ה-"שלום, חבר" של קלינטון.

זה לא מפתיע שסטאלין ולנין לא מופיעים ברשימה. באמריקה, קומוניזם היא עדיין מילה גסה. היטלר אולי היה אויב ומפלצת, בעיני האמריקאים, אבל הקומוניזם זה הניגוד הגמור של דרך החיים, וכל דבר שנותן לו לגיטימציה הוא פסול. לקומוניזם גם אין תומכים מיליטנטיים שיתגייסו להצביע בעד מנהיגיהם, כמו הימין הנאו-נאצי בארה"ב. הקומניסטים האמריקאים מזמן למדו לשבת בשקט - המקארתיזם עשה את שלו, מהבחינה הזו.

בקיצור, מבחינה סטטיסטית המשאל הזה לא מייצג הרבה. בעיקר את כולשי האינטנט דוברי האנגלית ואת קוראי Time.
הגיגים בנוגע לרשימה 60686
כאן ראוי להוסיף, שהשפעת הקומוניזם (כאידיאולוגיה) על הספרות, האומנות, הפוליטיקה, מדע ההיסטוריה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה, הפילוסופיה (לנין עצמו) ועוד ועוד ועוד, הייתה עצומה וללא שום השוואה עם הנאציזם, שהוא תופעה היסטורית של העבר, פחות או יותר, לעומת הקומוניזם, שללא קשר למצבו, החדיר את הממים שלו לכל תחום, בצורת השיח וחקירת המניעים של דובריו. השפעות אינן באות לידי ביטוי רק במלחמות ומדינאות, אלא מעל הכול, בתרבות. כאן, השפעות הנאציזם הם כטיפה בודדת לעומת האוקיאנוס של הקומוניזם, לטוב ולרע. אני (הייתי, קצת מאוחר עכשיו) בוחר בלנין.

-----------------
סתם ככה, דמיינו את הסיקסטיז בלי האידיאולוגיה הקומוניסטית, וראו את חוסר ההשפעה של הנאציזם. ועוד לא דיברנו על ההשפעה הקומוניסטית על המיליארדים במזרח, החלטה של לנין (המהפיכה הקומוניסטית העולמית). אין השפעה כזאת כיום, בתרבות, של האידיאולוגיה הנאצית. היא כמעט עברה (תרבותית) מהעולם.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60689
קח לדוגמה את רעיון הבליצקריג, שיושם (ואולי אף נהגה?) לראשונה על ידי הנאצים. הייתה זו סנונית המבשרת על הלוחמה המודרנית. תו"ל הצה"לית, למשל, פחות או יותר מבוססת על רעיון זה.

לנאציזם יש בכל זאת גם חשיבות הסטורית כקולמינציה של רעיונות תורת הגזע, שהתפתחו בסוף המאה ה-‏19 ותחילת המאה ה-‏20.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60711
נו... בסדר. אז הבליצגריג נשאר, והוא די חשוב. עדיין לא בר השוואה.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60716
כפי שדובי העיר, הרעיון הקומוניסטי אינו פרי המאה העשרים, ולכן הוא לא רלוונטי לדיון.
ובכל זאת, ישנם סממנים שנשארו. 60726
וכמו שאני הערתי, חשוב מי שהפך אותו מרעיון פופולרי מני רבים, לאחת האידאולוגיות המתחרות על השליטה על כדור-הארץ.

(בניגוד לנאצים, שגם הפיצו ממים של המאה ה-‏19, אבל לא באותה הצלחה ארוכת-זמן)
המנצחים כותבים את ספרי ההסטוריה. 60727
לו הייתה מפסידה בריה''מ במלחה''ע השניה, היו רעיונותיה הופכים לטאבו, בשל הטבח שעשה סטאלין בבני עמו.
המנצחים כותבים את ספרי ההסטוריה. 60732
לא יודע. הרעיונות היו כבר בשנות העשרים עמוק במיינסטרים בעולם האומנות, בספרות ובשאר התחומים. האם יהיה/היה אפשר לשלוף אותם? לנין היה טוען: "זה הכרח היסטורי!"
אני לא מבין מנין אתה מסיק שלנין 60735
הוא זה שהפיץ את הרעיון הקומוניסטי במיוחד. סה''כ השליט אותו קצת במדינה אחת. (אמנם גדולה, אבל עדיין..)
אני לא מבין מנין אתה מסיק שלנין 60759
שהשתלטה על מדינות נוספות, ופעלה והצליחה להפיץ, בעזרת כסף ,איומים ולחץ פוליטי את האידיאולוגיה לעוד מדינות רבות אחרות, (רמז: לפעמים אפילו כאלו בעלות מיליארד תושבים). תהליך זה *התחיל* בימיו של סטאלין. בעזרת השפעתם סוכני תרבות ואינטלקטואלים היה הקומוניזם מקובל מאוד בסצנת האומנות, התרבות וההגות באירופה, עוד משנות ה-‏20 ואילך.
הגיגים בנוגע לרשימה 60694
אבל מה גורם לך לחשוב שזה הקומוניסט? לנין וסטלין הוא המציאו כלום (טוב, הם המציאו קצת, אבל לא משהו חיובי במיוחד). אם כבר, צריך לדבר על מרקס - וזה כבר במאה הלא נכונה.
הגיגים בנוגע לרשימה 60717
אבל לנין הפיץ את הרעיונות הללו בעולם, ובכך גרם *לשינוי כל השיח האנושי*‏1. להצלחה הזו (לטוב ולרע) היו אבות רבים: בלי מרקס, לא היה לה קיום; בלי לנין, תפוצתה היתה מוגבלת בהרבה... בכל מקרה, השלכות קיומו אדירות.

-------------------------

1 אני לא חושב שזו הגזמה, לא פרועה מדי, בכל אופן... היהדות עשתה שינוי גדול מזה (ביותר זמן... האמת)
אירוע המאה 826
דבר ראשון, גם אני מסכים עם דובי. ההשפעה של היטלר על האנושות כולה היתה עצומה, מקבלת אידיאולוגיה חדשה בידי עם שלם, ועד למלחמה כלל-עולמית שהסתיימה בשתי התפוצצויות אטומיות.

ואם כבר באירועים עסקינן, למה שלא נשים לב גם ל"אירוע החשוב של המאה" של טיים?
האם שמתם לב ש"אלביס מלמד נערים אמריקנים לרקוד רוק'נ'רול" נמצא בששת אלפים קולות מעל לשואה? האם שמתם לב שהמצאת האינטרנט נמצאת שלוש מקומות מעל המצאת תורת היחסות?

אני הצבעתי למלחמת העולם הראשונה. אין ספק שהמלחמה הזו היא הראשונה שהיתה כל-כך מאסיבית והראשונה בה השתמשו בנשקים כבדים. מארטילריה כבדה ועד לטנקים הראשונים, חטיבות של מאות אלפי חיילים ואפילו מטוסים.
לא מפריע לי שמלח"הע I נמצא במקום לא כל-כך גבוה, אבל זה לא קצת מוגזם? הרוק'נ'רול יותר משפיע מהשואה וממלחמת העולם השניה? אני לא מבין את ההגיון הפשוט שיש לאנשים. אם אלביס פרסלי הוא האיש המשפיע ביותר, והמוזיקה שלו היא הדבר הגדול ביותר שקרה במאה הזו, ואפילו יותר ממלחמה שבה נהרגו עשרות מליוני אנשים, וחוסלו ערים שלמות ועם שלם כמעט נכחד, אז אני כבר לא יודע אם לצחוק או לבכות.
אירוע המאה 1213
הייתי רוצה , ברשותכם , להעיר על חוסר הפרופורציות של רוב התדיינים פה בקשר לסקר. המדובר , אחרי הכל ,בסקר של עיתון אמריקאי
משום כך רוב האנשים והארועים קשורים לעם ולתרבות האמריקאית (למרות שהוא מוצג ברשת).בנוסף ,לגבי הבחירות התמוהות של האנשים וסדר העדיפויות האבסורדי , הרי זו עוד דוגמא מאלפת לחולי של תרבות הרייטינג האמריקאית שגם אנו , לצערי , מתקדמים אליה בצעדי ענק , ולא אתפלא אם בעוד מאה שנה גם בארץ יזכה גיל ססובר לתואר איש המאה ה - 21
היטלר - ימח שמו וזכרו? 1354
זו פעם ראשונה בהסטוריה של העיתונות הכתובה שבה אמור להבחר "איש המאה" (וזאת בניגוד ל"איש השנה"), וכבר הכניסו עצמם עורכי שבועון "טיים" למלכודת כפולה; מצד אחד אין זה ברור איזה קריטריון מרכזי אמור להשפיע על בחירה זו (האם אמור "איש המאה" להיות האדם שהשפיע באופן החיובי או השלילי ביותר
על המאה העשרים?), ומצד שני פתחו עורכי השבועון את המשאל לקהל הרחב, על כל המשתמע מכך.
צודק מר קננגיסר בנימוקיו, אך יחד עם זאת צודקים אלו הרואים בשאט נפש את "ניצחונו" של היטלר, לשמחתם ליבם של תומכיו הגזענים השונים בעולם.
הפתרון היחידי למצב זה הנו בחירת שני "אנשי מאה", על הבסיס הדואלי של טוב ורע.
במידה ויוכנס שיפור שכזה יוכלו משתתפי השאלון היהודים ברחבי העולם ללא כל בעיות לבחור בהיטלר בתור האיש הרע של המאה, ואולי על ידי כך יוכלו לבחור באיש אחר בתור האיש הטוב של המאה, ולאו דווקא במר רבין המנוח, בחירה שיותר מכל העידה על מצוקתם הגדולה של משתתפי השאלון היהודים ברחבי העולם.
למותר לציין כי פיתרון זה הנו לא פחות בעייתי ומגוחך מהמצב הקודם, אך זהו אולי הסולם היחידי שבאמצעותו יוכלו כל מטפסי העץ הגבוה לרדת ממנו במצב סביר, ובמיוחד עורכי אותו שבועון.
הלקח הנלמד מסיפור זה הנו שהשבועון "טיים" אינו שבועון ביינלאומי רציני, כי אם שבועון אמריקאי המתאים לרמת קהל היעד במקום המכונה ארה"ב, (ויפה עשו הקוראים אשר כבר הגיבו בכוון זה).
בכבוד רב
אלכסנדר מאן
איש השנה 113606
יאסר ערפאת מוביל בסקר של "טיים" לבחירת "איש השנה 2002". מעניין תוך כמה זמן יוצפו תיבות הדואל של כולנו בקריאות להצביע למישהו אחר - אריק שרון? ג'ורג' בוש? אמינם? טינקי-וינקי?

איש השנה 113659
נכון לעכשיו, אריאל שרון מוביל 40.5% לעומת 27.6% לערפאת.

לא יודע מה איתכם, אך האפשרות המרגיזה ביותר בעיני היא מקום אחד מעל לערפאת ברשימה.
איש השנה 113661
טוב, מסתבר שYנט השיגו את מטרתם. (:
עראפת - איש השנה 113738
ערפאת הוא איש השנה של 2002, בצדק. הוא המנהיג היחיד שבמו ידיו לא הקים מדינה.
עראפת - איש השנה 303499
סבלנות.
צדק 409117
והוא עמך.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים