היום Jam Echelon Day 737
היום (א') הוכרז על ידי קבוצות בארה"ב ובאירופה כ-Jam Echelon Day בניסיון לחסום את מערכות הציתות של ממשלת ארה"ב.

ה-Echelon (אשלון) היא מערכת ציתות שמשמשת את ארה"ב להאזין לשיחות טלפון ותשדורות מחשב כדי ליירט פיסות מידע חשובות בנושאים שונים - טרור, סמים, פשע מאורגן וכו'. משתמשים רבים ברשת מחו לא־אחת כנגד הפגיעה בפרטיותם. מדינות וארגונים טוענים כי ממשלת ארה"ב לא מסתפקת במניעת פשע וטרור אלא גם מנצלת את המערכת כדי לרגל אחר מדינות ידידותיות ולהשיג יתרון מסחרי.

היום, במחאה, ינסו משתמשים להעמיס על הרשת על ידי שליחת הודעות דואר אלקטרוני הכוללות מילות מפתח כגון "פצצה" או "טרור" בניסיון להפיל את המערכת.קישורים
Ynet
ההודעה המקורית
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

What is the matrix? 39813
קראתי פה ושם ושמעתי קצת על המערכת האמורה, אבל בשום מקום לא מצאתי תשובות למספר שאלות.
1. האם הציטוט לטלפונים נעשה ע"י מחשב? אם מחשב, האם כבר פיתחו אלגוריתם יעיל לפיענוח שפה מדוברת? בלי לספר לי?
2. האם המערכת ה"מאזינה" לתשדורות מחשב יודעת שפות שאינן אנגלית? למשל, האם הודעה זו שכוללת את המילים "פצצה", "טרור", "אנתרקס", "אורניום" אמורה להדליק נורה אדומה באיזשהו מקום?
3. מה לגבי הודעות מכווצות, (Zipped) מוצפנות (PGP) או מוסוות? (בתוך GIF או WAV)
ציתות. מופיע גם בגוף הידיעה. 39825
סתם נרבוזה שלי, דיסלקטים/דיסגרפים פטורים.
ציתות. מופיע גם בגוף הידיעה. 39911
אכן נרבוזה להטפל לדברים תפלים.
אכן פדיחה, אני לא יכול להסתתר מאחורי התירוץ של דיסלקציה או דיסגרפיה.
פשוט מאוד 39832
בכל פעם שיש ספק לגבי היכולות המודיעיניות של ארה"ב:
1. דמיינו את הבעיה/אתגר טכנולוגי בראשכם.
2. דמיינו איך אפשר יהיה לפתור אותה בעזרת משאבים כספיים בלתי מוגבלים וחופש פעולה מוחלט.
3. הבעיה נפתרה.

הבעיה ב911 לא הייתה מודיעינית, היא הייתה בעיה של מדיניות נגד טרור. ראש הNSA סתם מתכסתח.
פשוט מאוד 39855
למרות השילוש הקדוש בעיה-משאבים-פתרון... עדיין ייצור של ידע הוא לא תהליך לינארי מבחינת משאבים-תועלת. זה לוקח זמן, שקשה להאיץ אותו פי שניים, שלושה או ארבעה על ידי כך שתכפיל, תשלש או תרבע את המשאבים הכספיים.

למה הבעיה לא היתה מודיעינית? בשורה התחתונה: לא ידעו כלום, למרות שזה מתארגן כבר איזה 5 שנים ומחזיקים על זה במעצר עכשיו 800 חשודים. כזה דבר ענק ולא יודעים כלום?
פשוט מאוד 39856
לא מעורבים 800 אנשים בסיפור הזה. מספר העצורים לא ממש רלוונטי.
אם המחבלים דאגו לא לשוחח על התוכניות במדיה אלקטרונית, או לחילופין שמרו על "בטחון שדה" ברמה סבירה, אין לNSA מה לעשות נגדם. ואני בטוח שהם לא דיסקסו את פרטי המבצע מעל ICQ...

הכשלון הוא בעובדה שלא התנהל מאבק רציני נגד הטאליבן ודומיהם. הזניחו - חטפו.
פשוט מאוד 39867
ברמה המערכתית (NSA, CIA, FBI, MI5, MI6, FAA, NORAD, ואיך קוראים לשירות הגרמני?) – זה כישלון מודיעיני ומבצעי אדיר. אולי כשלון יום כיפורי, לפחות בכמה ממאפייניו. אז אפשר לטעון שה-NSA נקי (באמת? אין תקשורת באמצעים ציבוריים בין כל כך הרבה אנשים?) אבל אי אפשר לנקות את "המודיעין". מה גם ש"המודיעין" עצמו לא טוען, לפי מיטב ידיעתי, שהוא נקי. גם כשמדינה מחליטה לא לפעול לחיסול טוטאלי של הטרור (או שוקטת על שמריה באופן דומה), המודיעין שלה אינו רשאי להניח להתקפות טרור להתרחש. היו להם גם די רמזים בשנים האחרונות.
פשוט מאוד 39872
העובדה שהמודיעין "הודה" באשמה לא אומרת שהוא אכן יכל למנוע את ההתקפה.. זה רק עוזר להם לקבל יותר כסף.
חשוב רגע, אם אתה ו3 חבריך נשלחים מאיזו מדינה אפלה לבצע פיגוע שכזה. האם אתה מדווח בחזרה בעזרת אימייל? פלאפון?
שטויות. כל עוד אין משטרת מחשבות תמיד אפשר יהיה לשמור על בטחון שדה אם רק ממושמעים מספיק. בכל אופן, האופרציה הזו לא הייתה של מאות אנשים - אלא חופן. נגיד.. 20. (הערכתי הפרטית). היו כ20 איש שידעו שזה הולך לקרות, כל השאר אולי שיתפו פעולה במידה זו אחרת אבל אני בספק אם הם תודרכו ע"י אוסמה. רב העצורים והנחקרים בארה"ב הם כאלו שהיה להם "קשר כלשהו" עם המתאבדים או ארגונם (וגם כאלו שסתם מכרו להם את הסכין היפנית...).
לאמריקאים יש את כל האינטרס שבעולם לנפח את הסיפור וכו'. אני פשוט מאמין שהסוד להצלחה בפיגוע שכזה הוא הפשטות:
סכין יפנית, קורס טיס פרטי, בטחון שדה, מידור ובעיקר שאננות אמריקאית (חוסר אבטחה וכו').
פשוט מאוד 39943
זה תמיד מוזר לחשוב על זה, אבל הפעולות שאנחנו רואים אותן מבחוץ כפעולות פאוד פשוטות, מערבות אופרציה מאוד מורכבת מאחוריהן. קח לדוגמא את החדירה לאלי סיני, זה בקלות יכול להיות משהו שאורגן במשך חודשים, ומאחוריו תשתית רחבה ועשרות מעורבים: מאמנים בחיילות, צופי מודיעין שגרתיים בכל הרצועה, מערכים של הברחת נשק ותחמושת, הכוונה פוליטית, הכוונה דתית, מערך כספי מתוחכם ועוד. אני מניח שהיו לפעולה עשרות שותפי סוד, ועוד עשרות רבות שסייעו לה באופן עקיף, גם אם לא ידעו על השימוש הספציפי שיעשה בסיוע שלהם. דוגמה אחרת: חיזבאללה. אנחנו חושבים על פעולה כמו הנחת מטען כפעולה מאוד פשוטה, אבל הארגון שמאחוריה מורכב מאוד.

אז נכון שחוד החנית של החוטפים לא מדווח לאחור בפלאפון, אבל... זו פעולה מאוד מורכבת (איסוף מודיעין על סוגי המטוסים, אופן האבטחה, שדות התעופה הפרוצים, נתיבים ומפות ובקרות ועוד; העברות כספים מוסוות, ייתכן שבמצעות תחזוק ארגוני קש קבועים; ועוד ועוד) – שאין ספק שמשאירה עקבות מודיעיניים.
אבל אודיגו כן 40231
זמן קצר לפני אירועי 911, הועברה הודעה מתאימה באודיגו.
חברת אודיגו העבירה לרשויות החוק בארה"ב את כל המידע שהיה ברשותה (והיה כזה) הקשור בשולח ההודעה.
What is the matrix? 39886
1. ככל הנראה, הכל נעשה בידי מחשבים, אין צורך בהתערבות אנושית בשלבים הטכניים של הניתוח, רק בשלב הסופי של בחינת התוצאות, סינונן והתאמתן לגופים במציאות.

שיחות טלפון (כך יש להניח) מומרות לטקסט בעזרת אלגוריתם שפותח בידי מערכות המודיעין האמריקאיות, שהשכילו לגייס לתחומן את מיטב המדענים בתחום מזה עשרות שנים, ומשם הדרך לניתוח קצרה.

2. סביר להניח שכן, מה חשבת שהם?
ההודעה שלך לא תדליק שום נורה אדומה, וגם לא הניסיון הפתטי "לחסום" את המערכת.
אם כבר, הרי שהניתוח נעשה על בסיס תוכני של טקסט בהקשר מסוים, ולא על בסיס מילות מפתח - סוג כזה של אנליזה הוא איטי ומאוד לא יעיל.

3. אכן, זו השיטה הטובה ביותר להימנע מעיניו החטטניות של האח הגדול.
עכשיו נחש איזו מדינה אוסרת על ייצוא של טכנולוגיית הצפנה מתקדמת מתחומיה? (רמז: זו אותה המדינה שנתנה 43 מיליון דולר לממשלת אפגניסטאן בחודש מאי השתא)
What is the matrix? 39889
1. קיימות מערכות מסחריות המבצעות שיעתוק פונטי של דיבור (לא המרה לטקסט). הדבר מאפשר מאוחר יותר, או בזמן אמיתי, "לדוג" מידע מעניין. היתרון ע"פ המרה לטקסט הוא שלא צריך להתחייב לשפה או מבטא מסויימים. מערכות כאלה נמצאות בשימושן של סוכנויות מסחריות לאיסוף מידע תקשורתי (כדוגמת "יפעת" הישראלית).

אני, בניגוד לאחרים, לא נוטה לחשוב שלממשלה יש יתרון איכותי על-פני ה-state of the art באקדמיה ובתעשיה. יכול להיות, כפי שמישהו ציין, יתרון כמותי (שאין לזלזל בו, אבל גם אותו צריך להעריך בצורה הגיונית).

2. להדיוט שכמותי, נראה שאפילו שיטות יותר מתוחכמות מחיפוש מילות-מפתח הן חסרות-תוחלת לחלוטין. האמצעי הפשוט של שימוש ב"שפת סתרים" ע"י מתן שמות-קוד שולל מהמערכת כל אפשרות להבחין בין שיחה על תיאום ההספקה של משלוח מלפפונים כבושים לבין שיחה על תיאום מתקפת-טרור.

3. גם את ישראל וגם את ארה"ב ניתן למנות ברשימת המדינות המגבילות ייצוא טכנולוגיית-הצפנה מתקדמת מתחומן. המדיניות הזו נראית לי כמו בדיחה אחת גדולה ויקרה.
What is the matrix? 39896
אני חושב שאתה טועה בגדול באופן שבו אתה מתאר את הפואנטה של האשלון.

ניקח לדוגמא מכתבים בכתב יד (פקס,קובץ תמונה - זה אותו דבר). עד כמה שידוע לי, ואני מכיר את הנושא די מקרוב, למרות מאמצים רבים שהושקעו, אין כיום תוכנה שיכולה לפענח כתב יד, והעתיד כלל אינו נראה באופק.
אני מנחש שהקשיים העומדים בפני פיענוח שיחת טלפון דומים במהותם.

אלגוריתמים של הצפנה המסתובבים כיום ברשת, לא רק שבאופן *תאורתי* (באופן מעשי דרוש הרבה יותר) הם מצריכים זמן רב בפיענוח כאשר האלגוריתם ידוע (עד אלפי שנים עבור מחשב ביתי, פחות עבור מחשב על), אלא גם מאפשרים לשנות את בסיס האלגוריתם בקלות, כך שבפועל מנקודת המבט של מי שמנסה לפענח אין לו כל אפשרות להשתמש באלגוריתם.

תפקידו של האשלון כנראה מצומצם לעצם *איסוף נקודתי* של המידע על סמך ידע קודם, פקסים שיחות ודוא"ל. הניתוח מתבצע בשיטות הישנות, כאשר המחשב עוזר בכל מה שקשור לשמירה בארכיון וחיפוש בו, משהו דומה למנועי חיפוש באנטרטנט.
What is the matrix? 39936
1.והיה וקימת כזו מערכת זמני התגובה שלה (גם במחשבי על) נראים לי בעיתיים
איך למשל היא מפענחת הודעת ACQ פשוטה בטרנסליטרציה (תעתיק) לאנגלית של כמה שפות למשל תתחיל בפרסית , תמשיך בערבית ספרותית ,תעבור למדוברת ובשביל הQC תגמור בעברית.
What is the matrix? 40023
ICQ בעיות בטרנסליטרציה
רעיון מצוין 39815
ההאקרים יפילו את המערכת, הטרוריסטים יפילו עוד בנינים.
רעיון מצוין 39854
האמת, אתה צודק, אני ממש מרגיש יותר בטוח כשאשלון עובדת. זה משפר את תחושת הבטחון האישי שלי, וגם תורם לבטחון הלאומי. בנוסף, ההשפעה של זה על הפרטיות שלי היא זניחה ממש, ובכלל לא אכפת לי שבסוף כל משפט שאני אומר בעברית יושב אמריקאי עם נרגילה והרבה טופסי שקלוט ריקים.
רעיון מצוין 39982
וגם התזמון מצוין.

אבל נשאלת גם השאלה עד כמה האשלון באמת גורם לך להיות יותר בטוח, או רק להרגיש יותר בטוח - בינתיים נראה שהמערכת לא ממש הוכיחה את עצמה.
טוב, אני לא יודע 40269
גם לי יש ספקות רציניים בקשר לאפקטיביות שלה.

חלק מהעניין, לדעתי, הוא בכך שלטרוריסטים עצמם אינם יכולים לדעת עד כמה בטוח להתקשר דרך הרשת, ולכן יפנו לדרכי התקשרות אחרות ודוקא שם אולי מישהו יוכל לעלות עליהם.

הפגיעה בפרטיות שלי לא מטרידה אותי כלל, ומי שזה כן מטריד אותו מוזמן חגיגית לא להשתמש באינטרנט, שהוא אחת המתנות הגדולות שהאמריקאים נתנו לעולם (כמו מקדונלד וקוקה קולה).
טוב, גם אני לא יודעת 40717
נדמה לי שהם סורקים לא רק את האינטרנט, אלא גם שיחות טלפון למשל.
לא בדיוק אבל בערך 201840
(נראה לי שכאן הכי מתאים להדביק את זה)

יובל דרור כותב על פסק הדין של השופט טננבוים (יש קשר לאלחנן?) בעניינו של אדם שנאשם בניסיון לפרוץ לאתר המוסד: "פסק הדין שמזכה את הנאשם בניסיון פריצה לאתר האינטרנט של המוסד, מסתכל לאינטרנט ישר בעיניים ולא מתייחס אליו כאל חיה שיש לכלוא בין מרכאות וקורא למחוקק לבחון את עדכניותו ושלמותו של חוק המחשבים שנקבע ב-‏95' "

"הארץ": http://www.haaretz.co.il/captain/pages/ShArtCaptain....

פסק הדין, באתר law.co.il של עו"ד רביה ושו"ת:
הצצה אל תוך הקרביים 254138
techworld מספק הצצה אל החומרה של מערכת האשלון. הקישור המקורי: http://www.techworld.com/storage/news/index.cfm?News...

נראה שבשעה זו האתר נפל עקב אפקט סלשדוט (עשרות אלפי בקשות לדף, שהפילו את השרת), כך שניתן לצפות בדף באתר mirrordot: http://mirrordot.org/stories/28453d8182ae211a9b67ca1...

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים