גלולת ''היום שאחרי'' תשווק בישראל ללא צורך במרשם 884
משרד הבריאות אישר לשווק את הגלולה "פוסטינור 2", שזכתה בעולם לכינוי גלולת "היום שאחרי", ללא מרשם רופא. הגלולה מתאימה לשימוש במקרה של מגע מיני ללא אמצעי מניעה (מרצון או מאונס), או תוך שימוש לא מספיק או מוטעה באמצעי מניעה.

הגלולה נמכרת בישראל מזה כשנה וחצי באמצעות מרשם רופא בלבד. לדברי מרכזת היחידה לפרמקולוגיה קלינית ומידע תרופתי במשרד הבריאות, דינה חמו, אחד הנימוקים לשינוי מעמד הגלולה מ"תרופת מרשם" ל "תרופה הנמכרת ללא מרשם רופא" היה העובדה שהגלולה יעילה יותר ככל שנוטלים אותה מוקדם יותר. בנוסף, החשש להריון ניתן לאבחון על ידי המטופלת עצמה והשימוש בגלולה נחשב לבטוח ויעיל גם ללא השגחה רפואית.
קישורים
Ynet
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

הוצא מהקשרו 56536
אפשר לחלק לפלסטינאים במקום סוכריות מורעלות
הוצא מהקשרו 56601
וגם לחרדים בהזדמנות זאת.
הוצא מהקשרו 56608
הייתי אמור לצרף לינק
תגובה 56322
החרדים נדמה לי הם התקוה הלבנה הגדולה הבאה (בטוח שיבשתי משהו) של המלחמה הביולוגיסטית הזו.
שלוש הערות 56612
1. זה חוקי? (סעיף 313 לחוק העונשין קובע: "מי שהפסיק ביודעין הריונה של אשה, בין בטיפול רפואי ובין בדרך אחרת, דינו -מאסר חמש שנים או קנס חמישים אלף לירות.")

2. למה להפלות בין נשים שיודעות על הריונן מייד לנשים שלא יודעות עליו? כלומר, למה להעביר אישה שבעה מדורי ועדות, שאינן מוסמכות לאשר "הפלה ללא נימוק", בעוד ההפלה המיידית ניתנת לכל דורשת שמעות בכיסה?

3. קיים טיפול דומה לאיידס, אולם הוא מוסתר למדי וכמעט שאינו נחשף. המדובר בקוקטייל עצבני במיוחד הניתן במשך שבעה ימים ומונע (בסבירות ידועה) את *ההדבקה*; עם זאת, הוא מלווה בתופעות לוואי קשות ביותר ובחבטה רצינית למערכות של הגוף – ובשל משטר נטילת התרופות הקפדני רבים לא מסיימים את כל הטיפול. השימוש בו נעשה בעיקר במקרי חשיפה של צוות רפואי לנגיף. לקיומה של אפשרות זו, למניעת הדבקה, ניתן פרסום מועט בלבד. אחת הסיבות שנשמעות היא שחשיפת אפשרות הטיפול (שכאמור, הינה סיוט למטופל) תגרום לדעת מומחי הבריאות למינהם אי זהירות, כאילו כולם יסירו את הקונדומים ויאמרו: אם אפשר למנוע איידס לאחר מעשה, למה להיזהר לעת מעשה. דומה שחששות (פיקטיביים) אלה היו צריכים להדריך את המערכת לגבי גלולת "היום שאחרי", בפרט לאור זמינותה, קלות האבחנה-העצמית, קלות השימוש והנזקים המועטים. מדוע, אם כך, נתקבלה ההחלטה?
נסיון תשובה אחד 56615
3. הגלולות קצת יותר יקרות מחפיסת קונדומים, שלא לדבר על כך שהן אינן מונעות הידבקות במחלות מין. לא נראה לי סביר שמישהי שמוחה בראשה תסמוך על הגלולות הללו בתור אמצעי מניעה.

למה כן? תאונות קורות, וכשהן קורות למה לא למנוע את התוצאה מראש במקום לחכות לבדיקה? אם תקרא את הלינק תראה כי הגלולות יעילות במיוחד ב-‏12 השעות הראשונות לאחר קיום יחסי המין ויעילותן פוחתת בשבעים ושתיים השעות שלאחרי-כן. חוץ מזה, נשים שמותקפות מינית לא תמיד פונות לעזרה (משטרה, בי"ח, אפילו רופא משפחה) מטעמים שונים. האופציה האנונימית-למחצה הנ"ל תאפשר ליותר נשים במצב שכזה להוריד דאגה אחת מהלב. אפשר כמובן לטעון שאל-לה למערכת לעודד נשים שהותקפו מינית שלא לפנות לגורמי סיוע אולם כאן אנחנו מתגלגלים לווריאנט על שאלות אחרות (סיוע לזונות באמצעי מניעה למשל) שגם אותו אפשר לטחון עד דק.
נסיון תשובה אחד 56632
אני מסכים. זה רק כדי להראות את חוסר האחריות של אי פרסום קיומה של התרופה המונעת הידבקות באיידס (אותם שיקולים פועלים שם). תוסיף לזה את הטיעון, שלו היו מפרסמים את זה, אולי נפגעות תקיפה מינית היו פונות *יותר* לסיוע, כדי לקבל את התרופות נגד איידס.
שלוש הערות 56619
1+2. לא מדובר ב"גלולת הפלה". יש תקופה מסוימת בין קיום יחסי המין לבין הקלטות הביצית המופרית ברחם - זו התקופה בה פועלת הגלולה. היא פשוט מונעת מהרחם לקלוט את הביצית, אז בעצם אין הריון בשום שלב, ולכן אין הפלה.

3. נראה לי שאחד השיקולים הוא גם הסכנה בפיתוח עמידות של הנגיף כנגד הטיפול הזה. מוטב לשמור אותו למקרים ספציפיים, במקום שכל אחד יוכל לדרוש להתשמש בטיפול.
שלוש הערות 56630
1+2. מהרגע שהביצית מופרית יש הריון, לא? אני מדבר על תכלית החוק (אכיפת מוסר) ולא על הגדרות רפואיות.
שלוש הערות 56633
לדעתי זו סוגיה הלכתית ביסודה. בזמנו קראתי שיש למשל פער בין עמדת הנוצרים הקתולים לפרוטסטנטים בשאלה הזאת. הקתולים טוענים, אם אינני טועה, שההריון מתחיל מיד עם ההתעברות, בעוד הפרוטסטנטים מאמינים שיש פרק זמן מינימלי כלשהו (נמדד בשבועות) שרק אחריו אפשר להכריז על העובר כיצור בעל זכויות כלשהן, לרבות הזכות לחיים.
שלוש הערות 56636
ביהדות אגב, 40 יום.
שלוש הערות 56638
האם תינוקות כפולי-דת מתחילים לחיות באופן מדורג? נראה לי פתרון אסתטי.
שלוש הערות 56658
איפה זה כתוב?
שלוש הערות 56673
זכורים לי כמה מקומות. אחד מהם היה חוברת של מכון ''ערכים'', אחר היה אתר ''אפרת''. מצד שני, מקומות אחרים טוענים כי הלז אינו נחשב אדם עד שנולד (''דין רודף'' המקורי וכו'), כתבתי את זה איפושהו פעם באייל.
שלוש הערות 56723
באפרת לא מצאתי.
בכל אופן אלה לא מקורות שמאפשרים לך לומר ''ביהדות...''
זה מספיק? 56724
תגובה 25531
לא 56726
שלחתי שאלה עם דרישה למראי מקום למקורות, באתר של מורשת.
לא 56727
סליחה, באתר של ערכים.
לא תשובה עם מקורות אבל בכל זאת 56784
בכנס של אגודה ישראלית לביולוגיה ניסויית שהתקיים באילת לפני שבוע שמעתי הרצאה של פרופ' מיכאל רבל (revel) ממכון וייצמן בנושא.
אז לפי היהדות אכן מדובר על 40 יום בהן העובר עדיין לא נחשב 'אדם'.
לעומת זאת, הקתולים טוענים שכבר ברגע ההפריה יש לביצית את כל הזכויות של אדם. שכחתי איך זה באיסלאם אבל זה יותר כמו ביהדות (מס שבועות אאל"ט).
כל אלו נתמכו כמובן במראי מקום מהתלמוד/משנה וואטאבר לגבי היהדות ומראי מקום רלוונטיים לגבי הקתולים.
הגדרות אלו חשובות לא רק למקרים של הפסקת הריון אלא גם לכל הנושא של הפריה חוץ גופית ובשנים האחרונות גם שיבוט.
אחת הבעיות מבחינה הילכתית עם הפריה חוץ גופית היא "בזבוז" של תאי מין לחינם . נושא השיבוט עשוי לפתור בעיה זו, שכן זוג שהביא ילדים לעולם בהפריה חוץ גופית ולא מעוניין בעוד ילדים, יכול לתרום את שאר הביציות לטובת שיבוט ואז זה לא לחינם אלא לטובת מחקר/טיפול רפואי.
היה דיון מרתק גם על נושא של זכויות יוצרים ופטנטים בביולוגיה אבל לצערי זה היה מאוחר בלילה והייתי עייף מכדי לרשום לעצמי רשימות והזכרון שלי...אוי אוי.
מביא דברים בשם אומרם 56787
אסף שרעבי מדווח:

מסכת נדה פרק ג' משנה ז':

"המפלת ליום ארבעים, אינה חוששת לולד. ליום ארבעים ואחד, תשב לזכר ולנקבה ולנדה".

אפשר לראות הסבר מפורט כאן:
מביא דברים בשם אומרם 56881
זה כבר הרבה יותר טוב.
תודה.
שלוש הערות 56661
לאו דווקא. ביצית מופרית היא סתם תא שמסתובב לו בחצוצרות או משהו כזה. רק אחרי שהוא נקלט ברחם ומתחיל להתפצל אפשר ממש לקרוא לו עובר (embryo).
לא סתם תא 56672
זיגו-תא!

(ערן בכלל לא חושב שהוא מצחיק)
שלוש הערות 56754
לא מדובר בהפסקת הריון אלא במניעת קליטת הריון.
בשביל זה יש טלוויזיה?! 56682
בפרק פחות-מוצלח‏1 של "תיק סגור" ששודר הערב בערוץ 10, הקרבן מתה ממנת-יתר של פוסטינור. עם מרשם. בחודש הרביעי (!).

1 ועדיין - אני ממליץ על הסדרה.
מעניינת העובדה 57025
שכל המגיבים לפתיל זה הנם גברים.
יש סטטיסטיקאים בקהל? 57041
לא סטטיסטיקאית 57042
אבל אני לא מופתעת. לפי אינטואיציה, יש מעט מגיבות באייל, ולידיעה הזו יש מעט תגובות. כך שלא מפתיע שאין כאן מגיבות נשים. לי אישית אין מה לומר על הידיעה שלא אמרו לפני.
לא סטטיסטיקאית 57043
כן, אבל היה ניתן להעלות על הדעת שההסתברות לתגובה של נשים, במקרה כזה, תהיה יותר גבוהה (הסתברות מותנית. מאה בסטטיסטיקה, כך נודע לי היום. איזה כיף לי!) פשוט משום שזה נושא שנוגע לנשים באופן די ברור.
לא סטטיסטיקאית 57044
צריך שניים לטנגו!
למה לא ממציאים גלולה לגבר?
לא סטטיסטיקאי 57045
קצת קשה, הייתי אומר... הגבר הוא לא זה שהביצית המופרית נמצאת אצלו... בבוקר שאחרי, כדור שהוא יקח לא יעזור לאשה..
הא-הא 57046
בערב שלפני, לא בבוקר שאחרי!
זו כבר שאלה אחרת. 57047
בערב שלפני זה סיפור בפני עצמו. אני לא אתעמק בזה, מסיבות שונות, בעיקר הבורות שלי בנושא, ורק אציין כי בעוד שמערכת הרביה פרופר אצל האשה די מופרדת ממערכת שגורמת להנאה ממין, אצל גברים המצב הרבה יותר סבוך.
הא-הא 57050
אני מניח, שהסיבה העיקרית לכך, היא שיותר קל לחסום ביצית אחת ממליוני תאי זרע. התהליך של הבשלת ביצית, הפרייתה וקליטתה ברחם הוא יותר מורכב ויותר קל למניעה מאשר למנוע יצור של תאי זרע.
מצד שני אני לא רופא ולא ביולוג, אז קחי את זה בערבון מוגבל.
הא-הא 57057
אז שכבר יעשו משהו כמו הגלולות שלכן - ניקח כל החודש, שגם אנחנו נסבול. (:
אולי 57048
ואולי לא: סה"כ אין הרבה מה להגיד על הידיעה הזו. זה טוב שמי שצריכה את הכדור הזה תוכל לקבלו במהירות, ללא צורך במרשם. מצד שני, אני לא חושבת שמי שמקיימת יחסי מין באופן קבוע יחליפו כדורים רגילים או קונדומים עם הכדור הזה: זה פשוט לא אותו הדבר מבחינת הרגשת הבטחון. והרבה יותר קשה להיות מיחסי מין כשבראש יש דאגות לגבי התוצאות...
גלולה מסרטנת 57087
צריך להתייחס גם לתופעות הלוואי הקשות - בחילות ממושכות וחריפות, בין היתר. לדעתי הן לבדן מצביעות על נזק גופני אפשרי. אבל בנוסף, קיים חשש שהגלולה הינה ''טריגר'' לסרטן, בייחוד סרטן השד, משום שהיא מציפה את הגוף בהורמונים בבת אחת.
הצבא צועד על רחמו? 68199
בצה"ל נבדקת האפשרות להוזיל את הגלולה לחיילות, או לספק אותה בחינם במסגרת הצבא ע"פ מרשם.

תיקון 68274
צה"ל יספק את גלולת הפוסטינור-‏2 בחינם לחיילות, ותיבדק גם האפשרות להוזיל את מחירן של גלולות *למניעת* הריון לחיילות. כיום רוכשות חיילות גלולות למניעת הריון בכספן בבתי-מרקחת אזרחיים.

זהו נגמר 156178
צה"ל מקצץ את גלולת הפוסטינור מסל התרופות הצבאי.

זהו נגמר 164865
אמצעי-המניעה, לעומת זאת, חוזר לסל התרופות הצבאי, לפי Ynet:
זהו נגמר 164974
ותבוא ברכה על הגלולה.
לא בדיוק. 166285
אם חיילת תרצה לקבל גלולה למניעת הריון, היא תוכל לקבל רק את ''דיאנה'' וגם זה, רק אם היא צריכה אותה מטעמים ''רפואיים'' ולא רק בשביל למנוע כניסה להריון.
לא בדיוק. 166288
בשביל אלו מאיתנו שלא מתמצאים בתחום - מה זה אומר שהן מקבלות רק "דיאנה", ואיזה מין "טעמים רפואיים" יש שאינם מניעת הריון, לשימוש בגלולות למניעת הריון?
166290
כמו שאתה בטח מנחש, יש יותר מסוג אחד של גלולה למניעת הריון. בדיוק כמו שיש כמה סוגים של כדורים למניעת כאבים. (נורופן, אדקס, דקסמול, 9 מ"מ‏1...) כל אחת מעדיפה להשתמש במשהו אחר, כי לכל אחת מתאים משהו אחר.
בגלל שמדובר במדובר בגלולות שמשנות את האיזון ההורמוני (או מה שזה לא יהיה שם שמושפע מלקיחת הגלולה), יש להן עוד השפעות פרט למניעת ההריון. יש כאלו שלוקחות אותן בשביל לפתור בעיות עם המחזור החודשי (לא סדיר, דימום חזק מדי וכאלה), או בשביל להשפיע לחיוב על עור פנים בעייתי. ‏2
בגלל שהקשר שלי עם רופאים צבאיים הוא די קלוש, ומעולם גם לא טרחתי להתעניין במיוחד בנושא הספיציפי הזה, אני לא יודעת איך בדיוק משכנעים אותם שאת צריכה לקבל מרשם לקבלת הגלולה.
יש גניקולוגים בקהל?

1אפילו אותי זה לא כל כך משעשע למען האמת.
2 או במילים אחרות, לפעמים זה משפיע יופי על חצ'קונים.
166292
ומחזור לא סדיר או חצ'קונים זה כן טעם רפואי מספק?
166294
אני מניחה שבעיות במחזור ‏1 יכולות להיות טעם רפואי הגיוני במקרים מסויימים.

1אם הוא לא סדיר באופן חריג,אם הוא גורם לכאבים חזקים עד כדי חוסר פעילות וכאלה.
לא בדיוק. 166297
אני לא רופא, אבל עד כמה שידוע לי, גלולות ''דיאנה'' אינן מיועדות למניעת הריון אלא לטפל בבעיות מסויימות של חוסר איזון הורמונלי. (שתוצאותיו בין השאר, שיעור יתר, פצעונים מרובים וכד')
מאחר והגלולה גורמת לנזקים לעובר, היא משולבת עם גלולה למניעת הריון, וניתנת רק לאחר שהרופא מודא שהלוקחת אינה בהריון.
לא בדיוק. 166303
גם אני לא רופאה אבל...
השוני בין הגלולות הוא ביחס בין ההורמונים שכל אחת מהן מכילה. דיאנה היא גלולה ישנה יחסית בשוק והיא מכילה כמות גבוהה של הורמונים מה שגורם ליותר תופעות לוואי ביחס לשאר הגלולות. דיאנה ניתנת בדרך כלל כטיפול לבעיות עור ומעטות לוקחות אותה על מנת למנוע היריון, כדי להסדיר את המחזור אפשר להשתמש גם בגלולות האחרות.

בצה''ל דיאנה ניתנת בהמלצת רופא עור או רופא נשים, כטיפול לבעיה רפואית ולא כדי למנוע היריון.
זהו, מצאתי- 166680
''צה''ל מעולם לא מימן את הגלולות, שכן הן אינן נכללות בסל התרופות של משרד הבריאות. במקרים מיוחדים, מממן הצבא גלולות למניעת הריון לחיילות שנזקקות להן מסיבות רפואיות''
לא בדיוק. 166491
גם אזרחיות לא יכולות לקבל דיאנה לפי הזמנה. צריך להיות ממש מיוחדת (ורווית טסטוסטרון) כדי לקבל דיאנה.

חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים