מועצת הביטחון קוראת לישראל לצאת מהערים הפלסטיניות 941
ארה"ב הצטרפה היום (שבת) לחברות מועצת הביטחון האחרות של האו"ם, שאימצו החלטה הקוראת לנסיגת צה"ל מהערים הפלסטיניות. תוצאת ההצבעה היתה 14:0.

סוריה, החברה ה- 15 במועצה, החרימה את ההצבעה, צעד לא מקובל, שנקטה ברה"מ במקרים בודדים בשנות ה- 50. בתום ההצבעה ביקר נציג סוריה את ההחלטה. הוא טען שמשתמע ממנה שישראל אינה חייבת לסגת לפני שתושג הפסקת אש.

ההצעה שנוסחה בידי נשיא מועצת הביטחון, אולה פטר קולבי, קוראת לישראל ולפלסטינים להגיע ללא דיחוי ל"הפסקת אש משמעותית", ולהיעזר לשם כך בתיווכו של השליח האמריקני הגנרל אנתוני זיני. היא מביעה "דאגה עמוקה" הן מפיגועי המתאבדים בישראל והן מ"ההתקפה הצבאית" נגד מפקדתו של ערפאת ברשות הפלסטינית.

בדיון שנערך ביום שישי גינו כמעט כל חברות המועצה את ההתקפות על אזרחים ישראליים, אך ביקרו בחריפות את הפעולות הישראליות. "אי אפשר להשלים עם ההפצצות הישראליות על הערים והמוסדות הפלסטיניים, שהמיטו מוות וחורבן," אמר קולבי. שגריר ארה"ב באו"ם, ג'יימס קנינגהם, קרא לראש הממשלה אריאל שרון "לשקול היטב את ההשלכות של פעולותיו", וציין כי אין לפגוע בערפאת. "היו"ר הוא המנהיג של העם הפלסטיני. מנהיגותו חיונית לכל מאמץ להביא להרגעה," אמר.

נציג הפלסטינים באו"ם בירך על ההחלטה, והוסיף שפגיעה בערפאת תהיה "אם כל הטעויות" שעושה ישראל. שגריר ישראל באו"ם, יהודה לנקרי, מתח ביקורת על ההחלטה, והסביר כי לישראל לא נותרה ברירה אלא לפעול נגד ערפאת. "במשך כל התקופה לא היה קולה של המנהיגות הפלסטינית מתון. קולה היה קול הטרור," אמר לנקרי. הוא הסביר שאין לישראל כוונה לכבוש את שטחי הרשות הפלסטינית אלא להרוס את תשתית הטרור הקיימת שם.
קישורים
הארץ
ניו יורק טיימס
פרסום תגובה למאמר

פרסומים אחרונים במדור "חדשות"


הצג את כל התגובות | הסתר את כל התגובות

שיקראו, זה מפתח את מיתרי הקול... 63402
אם סוריה החרימה את הישיבה כמחאה, סימן שיצאנו טוב...

שיקראו עוד...
שיקראו, זה מפתח את מיתרי הקול... 63405
החרמת ההצבעה ע''י סוריה שקולה להמנעות של השר שלום בהצבעה על בידוד ערפאת. השר שלום טען שיש לגרש את ערפאת, ולא לבודדו, ולכן נמנע בהצבעה לאות מחאה.
העמדה האירופית מעודדת הרג מתמשך 63411
ערפאת טרק את הטלפון לכתבת CNN כריסטיאן אמאנפור מכיוון ששאלה אותו האם בכוונתו לאכוף הפסקת אש על ארגוני הטרור הפלסטיניים. לטענתו היא הפגינה בשאלה זו חד-צדדיות, שכן שאלתה זו באה לחפות על פשעיה של ישראל.

ערפאת פונק על ידי התקשורת המערבית, בפרט האירופית, שקבעה כללי משחק שהוא מנצל לטובתו כבר שנה וחצי: להרוג באמצעות צבא סדיר וטנקים - אסור. להרוג אזרחים באמצעות מחבלים מתאבדים - זה לא יפה (אפילו ערפאת מגנה לפעמים), אבל נסלח, זה חלק ממאבקו הלגיטימי של החלש.

שאלתה של אמאנפור הקושרת בין הטרור לתגובת צה"ל, הוציאה את ערפאת מכליו. זה לא תואם את כללי המשחק שהוא התרגל אליהם.

לאירופה, שאמצה אל חיקה את חוקי המשחק האלה, יש חלק נכבד ומרכזי בהרג היומיומי שמתבצע כאן (384 ישראלים ו-‏1,111 פלסטינים נהרגו מתחילת המלחמה).

לפני כשעה תבע האיחוד האירופי לקיים את החלטת מועצת הביטחון. האם האיחוד תבע מערפאת באופן חד משמעי להפסיק את פעולות הטרור? לא. האם הכתבים האירופיים מתייחסים לשאלה זו? לא. הם עסוקים בלהתלונן שמפריעים להם לצלם את מתקפת צה"ל. במילים אחרות, האירופים עדיין דבקים בחוקי המשחק המחוללים כאן את ההרג.
הומניסטים 63426
ההומניסט הנודע, ז'אק שיראק, נשיא צרפת, אמר לפני שעה קלה כי על ישראל לסגת מהערים הפלסטיניות כי כך היא יוצרת הסלמה ומערערת את היציבות האיזורית. זו אמורה להיות קלישאה, אך מעניין שההומניסטים האירופים אינם מחילים אותה על פיגועי הטרור. למה מה? התפוצצויות בערי ישראל אינן יוצרות הסלמה? הן לא מסכנות את היציבות האיזורית? המתקפה של החיזבאללה בהר דוב לא מסכנת את היציבות האזורית?
שטויות. 63428
אירופה וארה''ב לא רוצים שלום במזה''ת. הסיוט שלהם הוא צירוף של הטכנולוגיה המתקדמת של ישראל וטורקיה עם כה''א הזול והנפט של שאר מדינות ערב, ככוח שיכול לאיים עליהן, ובכל מקרה, לא יהיה תלוי בגחמותיהם האישיות. זאת הסיבה שבכל פעם שנראה כי תהיה הכרעה בעימות הנוכחי, הם באים וטוענים שיש להפסיק את הפעולה, על מנת ''למנוע הסלמה.''
כן, בטח 63529
הם פוחדים פחד מוות מאיתנו. וגם מדרקולה.
הומניסטים 63431
וכמובן שלפני חודשים אחדים צרפת טירפדה הגדרה אירופית של החיזבאללה כארגון טרור.
דומה שהדבר הטוב ביותר שאוכל בימים נוראים אלו לאחל לנשיא צרפת הוא התמודדות עם ארגון טרור איסלאמי בלב פאריס. אולי אז יפסיקו הצרפתים להיות גיס שישי נגד ישראל.
טירור בצרפת רק שאלה של זמן 63432
כבר היום הצרפתים קונים את השקט שלהם בכסף ובתמיכה פוליטית בערבים. זה לא יעזור להם לאורך זמן. יש לצרפת פצצה בדמות המהגרים הערבים המהווים כבר היום בעייה חמורה. זה עוד יתפוצץ להם בפנים.

בכל מקרה, אני יכול לשער שתגובתם תהיה מתונה מאוד, הימין הקיצוני ינצח בצרפת, ואת התוכניות לבנות תנורים הם ישאילו מהגרמנים. הומניסטים צרפתים.
הומניסטים 63488
שלום לך, ג. שמעון.

הערתך לגבי חוסר השקילות, ואי האיזון שבקבלת החלטות להפסקת אלימות מצד הפלשתינאית, היתה בדיוק זו שעלתה במוחי כשנתקלתי בידיעה הזו.
אינני רואה שום סיבה מדוע שדבר זה יקרה, מלבד הסיבות הידועות, אך אני ספקן בקשר לנכונותן.

החלטה שגויה, וזה אף גורם לך לחשוב על מאזן החלש-חזק כאן.

נ.ראוך
מקהלת הגינויים החלה 63452
אבל היה יכול להיות יותר גרוע. המלכה-האם של אנגליה מתה (בגיל 103 בערך, כך שלא צריך להתאבל יותר מדי) וכך מובטח שבארץ אירופית אחת לפחות יתעסקו במשהו אחר, ויהיה להם פחות זמן לגנות.
לא הכל שחור 63506
להערכתי, ניסוח החלטת מועצת הביטחון הוא הצלחה מבחינתנו.
העובדה שלא הוגדרה מסגרת זמן לביצוע ההחלה מעקרת אותה מתוכנה.

זכור לי שלאחר כניסת ישראל ללבנון, ב-‏1982, קראה מועצת הביטחון לישראל להוציא את כוחותיה בתוך זמן קצר (נדמה לי שתוך 24 שעות). שוחחתי אז עם חבר ששירת במודיעין, והוא אמר שלדעתו גם אם כל הכוחות יתחילו בנסיגה מיידית ומבוהלת לא נוכל לעמוד במסגרת הזמן ההיא.

והנה ההחלטה הזו: צריך לצאת מהשטחים לאחר שתושג הפסקת אש משמעותית, כלומר - לא הצהרת הפסקת האש של ערפאת. בהחלטה כזו יכול גם אריאל שרון לתמוך. אני בין הבודדים שממש מתנגד לה. לדעתי יש לכבוש את כל השטחים, חד וחלק, וכבר פירטתי. אבל לא כל כך שואלים אותי.

בקיצור - הסורים יודעים מדוע הם התנגדו, האמריקאים יודעים מדוע הם תמכו, וכל העניין הוא סערה בכוס מים.
שיסוגו הם מערינו 63582
דומה שבצוק העיתים נשכח שאנו בחזקת מגיבים
לפלישה פלשתינית לערינו. מדובר בנוכחות אלימה, יותר מכך, במעשי טבח בערינו.

תגובותינו, נוטים לשכוח, אינן מעשי טבח כתגובה הדדית, כמקרה בוסנייה למשל, אלא אקטים של נסיון להשיב הסדר ולהגן על אזרחינו. זאת, מבלי לנקוט במעשי הרג סימטריים לאקטים הברבריים שהם מנת חלקנו בשם שנאה ורצון ג'נוסייד לשמם.

כך, פעולותינו הם הפיכות: כשמצטיירת אפשרות ולו קלושה להשבת השקט, אנו ממעיטים ומאפסים פעילות זאת. כך, נסוגונו מכל עריהם ברגעי כמיהה להסדר ופעילות המוכוונת לפתרון המדיני.

מעשיהם אינם הפיכים: הטבח נמשך ללא זיקה למעשינו, ומתווה מציאות דמים נמשכת שכמו נלקחה מתקופות מסויימות מאד בהיסטוריה.

ברור גם שאין כאן זיקה לחיפוש הפגת המתיחות, או לתוצאים מדיניים כלשהם: ברגע שמצטיירת אפשרות של הסדר בין בני תרבות, גובר הטבח, ולא קטן.
כך, בעקבות מאמצי קידום הסדר של האמריקנים ערב פסח, צה"ל נסוג והפסיק את החיסולים.
הפלשתינאים, בניגוד לכל זיקה לרציונליות מוכוונת מטרות, הגיבו בהסלמת מעשי התעוב.

שכן, האם אין במעשה הטבח ביהודים בחג הפסח הקדוש, המסמל את המאבק הכלל האנושי לחירות, מעשה תעוב נורא שמעבר למילים?
ניתן להבין את המשמעות של תעוב נורא זה כאשר רואים מחד הפסקת פעילות ההגנה מצידנו, מול עליית מדרגה דווקא אז בגודל היקף הקטל הפרוורטי של הפורע שטוף הדמים מאידך.

ועוד דיברו אצלנו על כך שהערמנו על הערבים, וחצינו את הגדה בכבישים ודרכים עוקפות לאורך ולרוחב. רק מה, בלהט הטעון המוחץ הזה נשכח מהדוברים, מעשה שטן, כי כל השטחים הללו על כבישיהם הוצעו לפלשתינאים, והם, בניגוד לכל רצון הסדר, פצחו, דווקא אז, ברצחנות כלפינו.
ועראפת? רק אתמול שמעתי אותו בפזמון החוזר של "מליון שהידים". הטבח הפנאטי, במעורטל מטובת עמו, הינו אופקו היחיד.
אכן, מעשי הצבא הישראלי הם הפיכים 65028
ומעשי הפלסטינים אינם הפיכים. זאת מכייוון שכל ילד יודע שהפלסטינים מסוגלים לקום מקברם ולחזור לחיים ואילו הישראלים אינם מסוגלים.
לדעתי יש ליצור מייד קשר עם ישו כדי שנוכל גם אנחנו ללמוד את טריק החזרה לתחייה.

בעייה נוספת שהיצגת היא חוסר הסימטריה: בעוד שחולון ורמת-גן נמצאות תית ממשל צבאי כבר שבועיים (שלא לדבר על כך שקשה לעבור בסמטאות הרצליה בלילה בלי לחטוף כדור) הרי שאויבינו הפלסטינים בשכם מסתובבים בראש מורם, נוסעים בהמוניהם לנופש בחו"ל, וגולשים להנאתם באינטרנט המהיר, כדי לכתוב תגובות אינפנטיליות באתרים שונים ומשונים.
רגע ההתכתשות בלבד? 65046
רק רגע. אוכלוסיה זאת היתה תחת שלטון רש''ף ןלא ישראל. הם יזמו מעשי טבח. ואילו אנחנו בחזקת המגיבים. זהו הבדל מכריע.
גם כשאיש דמים תוקף אותך, הרי ברגע מסויים שתיכם נראים מתפלשים בעפר ומכים זה את זה, אך אין להסיק מכך גזירה שווה לגבי התוקף והמותקף. אך זה מה שעושים הפלשתינאים. זרקורי התעמולה העויינת מאירים את רגע ההתכתשות ההדדית בלבד.
משפט אייכמן לערפאת 63634
מובארק מביע דאגה לשלומו של ערפאת, אחמד טיבי מביע דאגה, עבדאללה מביע דאגה, קופי אנאן ומנהיגים אירופים מביעים דאגה לשלומו של ערפאת.

אז מה צריך לעשות בערפאת? להשאיר אותו בלשכתו? או אולי לגרשו כפי שמציע סילבן שלום? לא זה ולא זה. יש לעצור אותו ולהכניס אותו לבית כלא ישראלי כטרוריסט, לא סתם טרוריסט, כי אם כראש וראשון לכל הטרוריסטים.

כדאי לזכור את אוצ'לאן, מנהיג הטרור הכורדי בטורקיה. הוא לא נתן ראיונות ל-CNN בבית הסוהר הטורקי. הוא התחנן על נפשו בתא זכוכית בבית משפט טורקי.

איני טוען שערפאת יתמוטט ממש כמותו, אבל בבית סוהר ישראלי אפשר לדאוג ששהילה שבנה לעצמו תתפוגג. כשאחמד יאסין היה בבית כלא ישראלי הוא לא היה כזה סמל כפי שהוא היום בשידורי הטלוויזיה שלו אחרי כל פיגוע. ממש כשם שמילושוביץ' לא ממשיך לסחוף אחריו אוהדים שעה שהוא יושב בכלא במהלך משפטו.

יש להאשים את ערפאת ב"פשעים כנגד המין האנושי", יש להשתמש בכל הטרמינולוגיה ש"השמאל הנאור" בעולם משתמש בה כל העת. להפעיל נארטיב כנגד נארטיב במלחמת הנארטיבים הפוסטמודרנית הזו. דעת הקהל העולמית תזעק נגד? אדרבה, זו ההזדמנות להעלות את כל עלילותיו של ערפאת מהעבר, רצח הספורטאים במינכן, הפקודה להטיל את קלינגהופור הנכה למים, חטיפות המטוסים שיזם ערפאת והפכו לשיטה טרוריסטית מקובלת. יש לעשות לערפאת "משפט אייכמן" בישראל.
משפט אייכמן לערפאת 63638
אם היה בית משפט בינלאומי שמוכן לשפוט אותו, האם היתה מעדיף זאת?

נדמה לי שאפילו בית משפט פוליטי לא יכל שלא לגזור עליו כמה מאסרי עולם (האמנם?). הרי אין מדובר בעשיית צדק, אלא במנוף תעמולתי-פוליטי תוך כדי עשיית צדק. משפט בינלאומי צפוי לקבל לגיטימציה וסיקור ניטראלי פחות או יותר מצד מדינות המערב ובעיקר באירופה.

ואגב, מה יקרה אם נחסל את ערפת? מישהו מוכן תאר *ולנמק* מה צפוי לקרות עקב כך? אני רואה בעיקר יתרונות.
השלב הבא: פגיעה במטרות אמריקניות 63646
חיסולו של ערפאת אינו בא בחשבון ולו מטעם אחד בלבד: ההבטחה שניתנה לאמריקנים שהוא לא ייפגע פיזית.

הייתי מעדיף שבית משפט בינלאומי ישפוט אותו, אולם לנו השעה דוחקת, ולהערכתי יקח זמן עד שקהילייה הבינלאומית תקלוט מה רב חלקו של ערפאת בטרור המתאבדים כשיטה להפעלת לחץ פוליטי שהתפתחה תחת חסותו ברשות הפלסטנית.

ואכן מדובר בשיטה: היום קראה הנהגת האינתיפאדה לפגוע במטרות אמריקניות מכיוון שארה"ב מגבה את ישראל. להנהגה זו, המשותפת לרוב האירגונים הפלסטינים, יש משקל רב בקביעת "מדיניות הפיגועים". ערפאת מעודד פגיעה במטרות אמריקניות ע"י ההדגשה בראיונותיו שישראל משתמשת בנשק אמריקני לפגיעה בפלסטינים.
ראה ידיעה ב-Ynet:
בארה"ב יש כבר מי שמבינים שטרור המתאבדים הפך לשיטה להפעלת לחץ פוליטי שיכולה לגלוש אל מעבר לגבולות ישראל. ראה מאמרו מהיום של פובליציסט הניו יורק טיימס, תומס פרידמן, "שקרים התאבדותיים":
אין לי התנגדות שישראל, לאחר שתכלא את ערפאת, תצהיר שהיא מוכנה למסרו למשפט בידי בית דין לאומי. אך לתת לו לשבת באחת ממדינות ערב, ולאפשר לו להפיץ את תעמולתו ולארגן משם את מדיניות טרור המתאבדים אסור בשום אופן.
השלב הבא: פגיעה במטרות אמריקניות 63671
איזה בית משפט בין לאומי ישפוט את חתן פרס נובל לשלום?
please...
הרעיון לערוך לו משפט פומבי כאן בארץ היה רעיון טוב. אם היו שופטים אותו בחו"ל היה באמת עוד יותר טוב, אבל אני מסרב להאמין שזה יקרה.
השלב הבא: פגיעה במטרות אמריקניות 63703
חיסול עראפת יביא למיטוט המשטר בירדן, ולהתקפות טרוריסטיות משם, להכרזת מלחמה (הכרזה שייתכן שלא תמומש בפועל) מצד מצרים וסוריה, שידחפו לכך בזעם הרחוב, ובמקרה הגרוע - למתקפה לא קובנציונלית מצד אירן או\ו עירק.
אני נוטה להסכים 63710
והפחד הגדול שלי הוא שעראפאת יממש את רצונו להיות שאהיד ויתאבד, כשעוזריו מביימים את זה כאילו נורה בידי חיילי צה''ל. תרמית שעבדה כל כך יפה עם יוסוף דורא יכולה לעבוד יפה גם כאן.

צריך משקיפים בינלאומיים באזור לשכת עראפאת, ויפה דקה אחת קודם.
אל דאגה, ערפאת לא יתאבד 63718
מנין לי הביטחון? ערפאת תואם להפליא את הפרופיל הפסיכולוגי של טיפוס השליט הרצחני והפרנואידי שמתאר אליאס קאנטי בספרו המופלא "ההמון והכוח" (מחקר על סוגי המונים ושליטים). אחד המאפיינים של שליטים אלה הוא תחושת הכוח שמתעצמת אצלם ככל שמתרבים המתים סביבם, הן מקרב אויביהם והן מקרב בני עמם. אפילו היטלר שהתאבד בסופו של דבר, גרם לפני כן לגרמניה להתאבדות עצמית, ולמותם של מאות אלפי גרמנים גם כשכבר היה ברור שהמלחמה אבודה. אצל ערפאת כרגע המצב הפוך, הוא מרגיש מנצח, רוב העולם לצדו ודואג לשלומו (שרון התלונן היום שמנהיגי מדינות צלצלו אליו לברר מה שלום ערפאת ואיש לא טרח להביע צער על מותם של הרוגי הפיגוע בחיפה).
מצית הדלקות הסדרתי הזה, הגביה את הלהבות, וכשהן מרקדות סביבו הוא מרגיש במצב הכי טבעי מבחינתו. אז אין ספק שהוא לא יוותר על התענוג. בשבוע שעבר כששרון לא התיר לו לצאת לביירות הוא לא ממש הצטער, "אם אצא לביירות אהיה מלך, אם אשאר בקרב עמי אהיה קיסר," אמר המגלומן הזה.

ויש לערפאת עוד סיבה לא להתאבד. במשך שנים הוא זה שמוריד ומעלה ראשי ממשלות בישראל. בארה"ב הפוליטיקה סובבת סביב הכלכלה - "It's the economy, stupid", ואילו בישראל היא סובבת סביב ערפאת - "It's Arafat' stupid". ערפאת כבר רואה בעיני רוחו איך הוא עושה עוד סבוב פרסה מדיני ומפיל את שרון, אויבו משכבר הימים, מכסאו כראש ממשלה. בחיים הוא לא יוותר על התענוג הזה.

צריך לכלוא את המגלומן הערמומי והרצחני הזה ולהעמידו לדין על פשעיו.
He means - 63730
Ke'ilu suicide. Something tricky, in fact
Yet why worry, dear Danidin
let things flow
אל דאגה, ערפאת לא יתאבד 63731
Brilliant. If it were not so tragic, one is almost tempted to say "delicious"
אני נוטה לא להסכים 63756
מאין הדעה שרצונו של ערפאת להתאבד?
אני נוטה לא להסכים 63758
זאת לא דעה. כמו שכתבתי, זה חשש.

במלחמה צריך לקחת בחשבון כל מיני תסריטים אפשריים ולהתכונן להם, זה הכל. הצבת כמה משקיפים לא צריכה להיות בעיה גדולה, ולדעתי יכולה למנוע מאיתנו צרה גדולה.
מה עם התסריט הבא ? 64071
מתנקש פלסטינאי מתנקש בחיי עראפת (שוב כמובן תוך כדי האשמת ישראל ברצח המנהיג).
מיטוט? 63755
חיסול ערפאת יביא לביאת המשיח.
פירוט: גם אני יכול להצהיר הצהרות בלתי מנומקות.
פירוט יתר: מדוע אתה חושב שאיכפת לשליטי ירדן, מצרים, סוריה, איראן או עיראק מה יקרה לערפאת, ומדוע להסתכן במלחמה נגד ישראל אם ערפאת ייהרג?
ובהחלט לא הבנתי את הקשר ליציבות המשטר הירדני.
לגבי חיסול ערפאת 63792
זה כמובן לא נא בחשבון מסיבה אחת קטנה נוספת - ממשלת ישראל הנוכחית ממש ממש לא מעוניינת בכך.

עד כמה שאני רואה, יש זהות אינטרסים מסוימת בין ממשלת ישראל והמנגנון הקרוי "הרשות הפלשתינית". הרש"פ איננה קיימת כרשות שילטונית. מבחינתנו היא איננה מסוגלת לשלוט על אנשיה הפועלים נגדנו, ומבחינת הפלשתינים זו איננה רשות ריבונית המסוגלת להבטיח לתושבים שרותים כגון בריאות, חינוך, כוחות שיטור ושמירה על הסדר, וכיוצא בזאת. הרי אפילו התנועה של הפלשתינים איננה נשלטת ע"י הרש"פ אלא ע"י ישראל, וכיצד יובטחו כל השאר? עושה רושם שהדבר היחידי אותו מספקת הרשות הוא כסף התומך ברבים מתושבי השטחים. זה חשוב מאוד, אולם לא נראה לי שזה מספיק כדי להגדיר אותה כרשות שלטונית.
אלא מה? נוח ללא מעט אנשים ברש"פ להמשיך ולהעמיד פנים כאילו היא גורם אשר עדיין קיים ומשפיע. והם מוצאים בעלי ברית בשפע בצד הישראלי, ולא בכדי. שהרי מכל בחינה מעשית, כבשה כבר ישראל מחדש את השטחים - היא שולטת על תנועתם של שלושה מליון בני אדם, יש לה זכות ווטו על אספקת השרותים החיוניים להם, והיא אפילו מקיימת נוכחות פיזית בשטח, גם אם היא מקפידה לצאת בכל פעם מחדש. ומדוע היא יוצאת בכל פעם מחדש? רק בגלל לחצי אומות המערב? אולי. ואולי גם מהסיבה הפשוטה הבאה - ישראל איננה באמת מעוניינת לקחת על עצמה את חובותיה ככובש, ואיננה מעוניינת לספק שרותים מחדש לשלושה מליון בני אדם. ויותר מכך - ממשלת ישראל איננה מוכנה להכיר בכך שהיא נלחמת בעם שלם, ולשם כך היא -מוכרחה- לשמר את "שלטון" ערפאת והרש"פ. שהרי על מי יוציאו קיטור, את מי יגדפו וינאצו, על מי יטילו אחריות אם לא על הרש"פ, אותו גוף חסר השפעה אשר איננו משמש עוד כמעט לדבר מלבד סמל? שהרי אם הרש"פ איננה עוד והפיגועים יימשכו (והם יימשכו, שהרי "מיטוט" הרשות איננה אלא הגדרה פורמלית), אנו מוצאים את עצמנו נלחמים בעם, ולא ברשות. ואז לא נותר לנו אלא להשמיד או להגלות את כולם, להשליט שוב משטר צבאי על השטחים (שתי אופציות שיחסלו או יצמצמו דרסטית את הטרור נגדנו, אולם ספק אם נוכל לשלם את המחיר - מן הסתם מלחמה אזורית ו\או נפילה למעמד של מדינה מצורעת) או לחלופין לצאת משם ולפנות את ההתנחלויות. לא, אלו הן אופציות אשר ממשלת ישראל הנוכחית איננה מסוגלת להשלים עימן. נראה כי האופציה המועדפת היא עדיין שלטון חסות פלשתינאי המסוגל לשמש כשומר הגבולות שלנו, תוך המשך כיבוש עקיף או מו"מ נצחי מעמדת כוח.
וכך אנו מגיעים למחזות אבסורדיים של עשרות אזרחים ישראלים הרוגים, בעוד שתגובת ישראל היא למנוע מערפאת את החמוצים שבפיתה, ואולי, מי יודע, פעולת קומנדו סודית להחלפת המנעול של הדלת ללישכת היושב ראש (זה פחות או יותר מה שדרוש ל"מיטוט" הרשות). כל זאת משום שישראל נזקקת לערפאת. היא נזקקת לאותה אופציית יום הדין של "מיטוט הרשות", אשר היא בעצם האופציה היחידה שנותרה לה לצורכי תעמולת פנים. ברגע שייעלם כולא הברקים הזה, המפלט האחרון של מדיניות הנקמה ונקמת הדם, ישנה אפשרות אמיתית שהציבור ייאלץ את ממשלתו לתת פתרונות מציאותיים או ללכת הביתה.
לגבי אופציות לוחמה בעם הפלסטיני 63799
ובכל זאת, ישנה לפחות אפשרות אחת קונקרטית למלחמה כזו, ולמעשים כאשר ננצחה, קרי, זו שנוסחה על ידי יובל רבינוביץ': השתלטות צבאית, דמוקרטיזציה, ויציאה כאשר השלטון שם יתייצב. השלב הראשון יהיה פשוט מאד, במיוחד לאחר סיום גיוס המילואים, השלב השני אמנם יהיה ארוך ומייגע, אבל אין ברירה אחרת, לטווח הארוך, בהעדר מנהיגות ומנגנונים דמוקרטיים תקינים אחרים בגדה המערבית ובעזה. השלב השלישי, דהיינו, הנסיגה, יהיה פשוט מאד.
זה נשמע דמיוני לחלוטין 63803
למי בישראל יש את האנרגיות למעין מסע כיבוש פדגוגי שכזה? למי בכלל יש את הרצון? מה שלא עשינו בשלושים שנה נעשה לפתע כך סתם?
לא ממש. 63805
זה מה שהיינו צריכים לעשות מלכתחילה. בסוף, זה יהיה הפתרון היחיד. כי עם דיקטטורות תמיד נאלצים להלחם, בעוד עם דמוקרטיות אפשר לקיים שלום ארוך-טווח. גם אם ניסוג בזה הרגע לגבולות 67, נכיר במדינה פלסטינית, ויודע מה, גם נכה על חזנו ונצעק בקול גדול: "חטאנו, אנא סלחו לנו פלסטינים חפים מפשע," ניקח את כל המתנחלים ונעביר אותם לישראל בכוח, איזה עתיד יש לרשות הפלסטינית? המיליציות אותן מיליציות רצחניות, השלטון אותו שלטון מסואב ומושחת, הפאנאטים אותם פאנאטים מטורפים. אפילו אם צבאות ערב העויינים לא ישתמשו במצב בכדי להציב את צבאותיהם על גבולות ישראל עם השטחים, שהם, כידוע, פרוצים יחסית, עדיין ימשיך הטרור, כי החמאס והג'יהאד האיסלמי עדיין רואים כמטרתם את חיסול ישראל, ובסופו של דבר נאלץ לחזור לשם, רק שהפעם הכיבוש מחדש יהיה עם אבידות רבות יותר, ויהיה קשה יותר מבחינה בינ"ל.

עדיף לעשות זאת עכשיו, ולגמור עם זה.
משפט אייכמן לערפאת 63914
הסיכוי שערפאת יישפט בבית משפט בין לאומי הוא אפס. מדובר בבית משפט פוליטי שבו השיקולים מי יועמד לדין ומי לא, פוליטיים כמו במועצת הביטחון.
פעולה שלנו למען שפיטתו בבית משפט בין לאומי תהווה הכרה בגוף מעוות צדק.
חור בהשכלה 63913
משום מה החמצתי. מה קרה בסוף פרשת אוצ'לאן ? האם נגזר עליו מוות ? אם כן, האם מומש ?

אגב, אמנם לא חשבתי על כך קודם, אבל אני חושב שהרעיון שלך לתפוס את ערפאת ולעשות לו משפט הוא רעיון מצויין.
חור בהשכלה 63955
יש הרבה מה ללמוד מהסיפור עם אוצ'אלן, אתה יכל להתחיל מזה:

what to do with arafat 64115
arafat should be cryogenically frozen, and defrosted only to stand trial for corruption and murder by a democratic palestinian state.


חזרה לעמוד הראשי פרסום תגובה למאמר

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים