מרתק וחיוני 12950
כיצד יכול עם נוודים שבא מהמדבר לערוך מסע נצחון חד משמעי כזה בתוך תקופת חיים של מנהיג אחד?
וזה לא רק הדבר הלא הגיוני היחיד בספר יהושע. ולא רק בספר יהושוע. כיצד זה מופיעים פלישתים בספר בראשית שהתרחש לפי המסורת 400 שנה קודם לכן, אם הפלישתים הללו באו בתקופה המיוחסת ליהושע?
המאמר מרתק, וחיוני ללמוד אותו בבתי הספר, אבקש את רשות המחבר לפתוח ידען חדש - ידען שבו ירוכזו מאמרים ממקורות שונים המאירים את התנ"ך באור הנכון לפי הארכאולוגיה.
אגב זה לא דבר חדש. אשתי למדה ארכאולוגיה באוניברסית ת"א לפני 15 שנה, ושם לימדו אותה שההוכחות לאירועים המוקדמים בתנ"ך, אפילו עד לימי בית ראשון, אין להם כל תמיכה בראיות הארכאולוגיות, אבל לקח עוד הרבה זמן עד שהמדענים החליטו גם לדבר על זה.

מאמר שאני מתרגם בימים אלה מאתר סקפטיק.קום ואשר אעלה לאתר הידען/הספקן בימים הקרובים והעוסק ביחס בין המדע והדת, מתאר את המצב בארה"ב שבו מדענים מעדיפים שלא להתעמת עם הדת מחשש לפגיעה בתקציבי המחקר שלהם הממומנים על ידי המדינה - שבסופו של דבר מי שמנהל אותם בפועל אלו פוליטיקאים התלויים בבוחריהם. לפיכך הם מעדיפים למלא פיהם מים ולאמר שהמדע והדת הם היבטים שונים של אותו עולם או משהו אחר בלתי ברור.
נראה לי שחשש כזה היה ביסוד העיכוב בפרסום ממצאים מסוג זה.
אתר הידען: http://wwww2.iol.co.il/hayadan
מרתק וחיוני 12961
אין לי שום התנגדות , אני מסכים בהחלט.
אבל באשר לפלישתים , אפשר להסביר את הופעתם בסיפורי אברהם אם נניח שזה היה עם קודם ממוצא אגאי שלא היה זהה עם הפלישתים המאוחרים יותר , דבר שהוא אפשרי בהחלט ,. זאת בהנחה שאתה מקבל את סיפורי אברהם בכלל כהיסטוריים כמובן. .
תודה 12969
א. תודה, אני סורק את ארכיון הארץ ומקורות נוספים כדי להקים אתר בעל משמעות. אשמח אם תפנה אותי לעוד מאמרים בנושא.

ב. כמובן שאינני מאמין בסיפורי אברהם, יש בהם חורים יותר מבגבינה שוויצרית, פשוט הבאתי דוגמא אחת מני רבות המראה שהם לא התרחשו באותו זמן המיוחס להם.
אגב עוד נתון - הגמלים המוזכרים בכמה סיפורים בספר בראשית לא בויתו, לפחות לא באיזור הזה, באותה התקופה.
ניסיון לענות... 45632
א) כיצד יכול עם נוודים שבא מהמדבר לערוך מסע נצחון חד משמעי כזה בתוך תקופת חיים של מנהיג אחד?
שאלה טובה, ואולי התשובה (שדרך אגב, נרמזת אי שם בספר יהושע) זה שהיה להם קצת, לא יותר מדי, סיוע מאלוהים?! לאאאאאאאאא, זה לא הגיוני, זה כמו להגיד שעם של עבדים הצליח לצאת מהאמפריה של מצרים -כולו- ברכוש גדול, וכל זה בעזרת סיוע מאלוהים, נכון? זה פשוט נוגד את הרציו!
ב)וזה לא רק הדבר הלא הגיוני היחיד בספר יהושע. ולא רק בספר יהושוע. כיצד זה מופיעים פלישתים בספר בראשית שהתרחש לפי המסורת 400 שנה קודם לכן, אם הפלישתים הללו באו בתקופה המיוחסת ליהושע?
שאלה עוד יותר טובה, והתשובה לה היא שימוש פשוט בביקורת המקרא. אף פעם לא היה עם פלישתי! האזור נקרא בשם פלשת, ועל שמו נקרא השבט השולט בו-פלישתים. הפלישתים בתקופת יהושע-שופטים-שאול-דוד הם צאצאי הכסלוחים והכפתורים, עיין פרשת נח. הפלישתים בתקופת אברהם ויצחק הם היבוסים! וכך גם מסבירים את הצלמים של העיוורים והפיסחים שהיו בעיר יבוס והרתיעו את דוד מלכבוש אותה בתחילה. מדובר בפסלי ענק, חיקויים נלעגים של אבות העם הישראלי המעונין בכיבוש: אברהם, יצחק (העיוור) ויעקב (הפיסח) ובינהם תבליט של נוסח הברית/שבועה שכרתו אברהם עם אבימלך "אם תשקור לי ולניני ולנכדי".
מצד שני, לעומת הרצון העז להפוך את התנ"ך לספר סיפורי סבתא מגוכחים, כל שיקול של חשיבה הגיונית ושל רצון אמיתי לידע האמת מתבטל.
ולגבי הטענה על כך שאין ראיות ארכיאולוגיות לתקופה שלפני בית ראשון, לידיעתך יש ראיות. כפי שאני חוזר וכותב בכל האתר הזה אינספור פעמים, עד שאנשים בטוחים שאני אובססיבי בענין, נסה לקרוא את התיארוך ההיסטורי של פרופסור עימנואל וליקובסקי בשלמותו, ותראה שפתאום כן יש ראיות ארכיאולוגיות. אתה לא חייב לקבל את כל התיארוך כמות שהוא כמובן מאליו, גם אני לא עשיתי את זה, אבל יש שם המון חומר למחשבה.
TVD
מרתק וחיוני 273629
כיצד יכול עם נוודים שבא מהמדבר לערוך מסע נצחון חד משמעי כזה בתוך תקופת חיים של מנהיג אחד?

מה זה שונה מן הכיבושים הערבים המוקדמים?

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים