בתשובה לשועל, 13/02/03 19:37
איזהו ''מתועב'' 129606
רבים בשמאל יצאו נגד הסרבנים (לרוב, תוך מידה של אהדה, אבל אין בכך פגיעה בביקורתיות).

אבל ציפיה לסימטריה בביקורתיות מניחה מראש שיש סימטריה במידת ה"לא בסדר" בשתי המחנות. ספציפית, על מה בשמאל היית רוצה שתהיה בו ביקורתיות? אינך יכול, למשל, לצפות לביקורתיות על אוסלו ממי שהוא *עדיין* בשמאל - זה מקביל לביקורת בימין על ההתנחלויות בכלל. חמיסת הזיתים היא עוול מוסרי שכמעט הכל התקוממו נגדו, באמת ללא קשר לשיוך פוליטי. האם יש לך משהו סימטרי בשמאל?
איזהו ''מתועב'' 129730
1) לדבר על כמה הם אמיצים ופורצי דרך, ועל מנת לצאת ידי חובה לצאת כנגד התופעה זה לא נקרא ביקורת. (מה גם שחלק גדול מהביקורת הגיע רק לאחר שהועלתה האפשרות של סרבנים מן הימין שיסרבו לפנות התנחלויות. אני יודע שכנגד כאלו *אני* אצא בביקורת בלתי מתפשרת)

2) אני לא חושב שלאיש בשמאל צריכה להיות בעיה לצאת כנגד אוסלו, או כנגד וויתורים מופלגים. אני לא מבקש ממנו לצאת כנגד רעיון השלום, או כנגד דרך המו"מ, אלא רק כנגד היישום הספיציפי. כמו-כן, בביקורת מדובר גם על ביקורת רעיונית, לא רק על מעשים. אני כמעט ולא שומע אנשים בשמאל מבקרים את חבריהם, גם כאשר רעיונותיהם הם בלתי דמוקרטיים/מוסרים בעליל (ע"ע מקרה גוז'נסקי שאני כה אוהב להזכיר)
איזהו ''מתועב'' 130004
1. נכון, אבל לדבר על כך שהסרבנות שגויה מוסרית ומזיקה מעשית, ועל מנת לצאת ידי חובה לומר שהם אמיצים ופורצי דרך, זה כן נקרא ביקורת. מה שאני טוען הוא שהיו *גם* מאמרים כאלה.

גם אם בשמאל מובעת פחות ביקורת עצמית, אני עדיין לא מבין מה אתה מנסה להסיק מכך.
איזהו ''מתועב'' 130044
אני לא מנסה להסיק מכך כלום - זה היה חלק זניח בתגובתי המקורית, אך הגבת עליו, אז עניתי לך. בכל מקרה, אם בהוכחות תחפוץ, אני מציע לך לקרוא את הטורים במוסף לשבת של ידיעות אחרונות. בטוריהם של ה''אורים'' (אליצור ואורבך) לרוב ניתן למצוא הרבה יותר ביקורת עצמית מאשר אצל שלו, מיכאל וקשת (פרט לביקורת משמאל, כמובן)
איזהו ''מתועב'' 130046
ודאי שקל יותר להפנות ביקורת עצמית כלפי המחנה ''שלך'' כאשר הוא בשלטון ובמרכז העשיה, מאשר כשהוא באופוזיציה.
איזהו ''מתועב'' 130055
המצב הזה היה כך תמיד (לפחות מאז שאני זוכר), לא רק בשנתיים האחרונות. ושוב אני חוזר, ביקורת יכולה להיות גם כנגד רעיונות/הצהרות וכו', לא רק כנגד מעשים.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים