בתשובה לכליל החורש נאורי, 28/08/03 16:48
יחי האבסורד 166905
נדמה לי שכבר היה דיון באייל על האפקטיביות של הנאוטילוס, אבל אם כבר הנושא עלה שוב- שאלת תם:

(עפ"ז)הנאוטילוס אמור לשרוף או להתיך את הקטיושה( או קסאם לצורך העניין) אבל כאשר מחממים מתכת היא נמסה ונהיית מבריקה ( חישבו כספית). ברגע שזה קורה, מקדם ההחזרה עולה מאוד והמטרה מפסיקה להתחמם. אז איך זה יכול לעבוד?

ועוד שאלת תם:
אם במקום נאוטילוס היו מרכיבים מאג על כננת ופשוט יורים צרורות לכיוון הכללי של המטרה, זה לא מספיק טוב?
יחי האבסורד 166907
מאג על כננת (עם מכ"ם) זה בערך הרעיון שעומד מאחורי הוולקן פאלנקס שנמצא על ספינות -http://www.warships1.com/Weapons/WNUS_Phalanx.htm . הבעיה היא שאתה לא בהכרח יודע על מה הולכים לירות (בניגוד לספינה ששם הספינה היא המטרה) כך שהכי טוב שאתה יכול לעשות זה לפזר מערכות כאלו במקומות רגישים. אבל נדמה לי שזה יותר מזה - המהירות של טילי אוויר-ים או ים-ים היא יותר נמוכה (ותקנו אותי אם אני טועה) מאשר רקטות הקסאם או קטיושות, אז כנראה שסיכויי הפגיעה הרבה יותר נמוכים.
יחי האבסורד 166936
הרעיון זה לפזר מערכות כאלה בקו בין עזה לשדרות או אשקלון. המחיר בוודאי יותר זול מנאוטילוס ואפשר אולי להשתמש במיקרופונים כדי לזהות שיגורים ומיקום משוער של הטיל ( גם אם הטיל הוא על קולי, אפשר להשתמש במידע כדי לקבל מסלול עתידי משוער).
יחי האבסורד 166919
היה משהו דומה כאן תגובה 41821
לא נראה לי שהמתכת המותכת תהייה במצב "כספית מבריקה" דווקא ולא במצב "ברזל מלובן".
גשש טיגן פגז על גג 166927
זה הדיון שהתכוונתי אליו, תודה. בכל אופן, התגובה עצמה היא תטלא. אם הברזל מלובן, לא יגרם נזק אלא אם כן יפגעו בדלק אם אולי בראש הנפץ. אני לא מהנדס טילים אבל נדמה לי שמדובר בלחורר את המטרה ולשם כך צריך להתיך.

נדמה לי שאותה בעיה לא קיימת אם משתמשים במיקרוגל כדי לטגן קטיושות
יחי האבסורד 166959
לגבי היותה של המתכת מבריקה בעת הנתכה, האם לא ראית סרטים שבהם מדגימים איך חותכים לוח פלדה בעזרת לייזר ?
זה תהליך רגיל בתעשייה וזה שזה עובד זו עובדה.
וכיוון שזו עובדה, השאלה "איך" היא פחות מעניינת, כדיון באייל, מה גם שאיני בטוח כלל שמידת הברק של המתכת היא עקרונית גדולה יותר כשהיא נוזלית, והדבר קשור יותר בנקיונה. מתכת יכולה להיות מאד מבריקה גם כשהיא מוצקה.
לעניין המאג, השיטה שאתה מציע יכולה להיות טובה כדי להגן על מטרה נקודתית, אבל נניח שאתה רוצה להגן על קרית שמונה או שדרות או אשקלון (התקדמנו. בקרוב אשדוד.) בעזרת מתקן אחד או שניים. אין למאג טווח מספיק כדי להגן על כל האזור.
במחשבה שנייה ובמחשבה שלישית 166962
במחשבה שנייה: הרבה מאגים שמוצבים בנקודות גבוהות כשכולם מפוקחים ע"י מערכת בקרה ממוחשבת אחת ומכ"מ אחד, אולי יכולים להוות איזה שהוא בסיס לחשיבה כזאת.
ובמחשבה שלישית: המאגים האלה עלולים לגרום יותר נזק למושאי ההגנה מאשר התוקף עצמו . . .
במחשבה שנייה ובמחשבה שלישית 166965
מסתבר שעלינו על אותו רעיון(ראה בהמשך). אבל בקשר למחשבתך השלישית, ברור שצריך לכוון *החוצה*.
פתרון מאגי לקאסם? 166964
מעניין כמה מאגים כאלה היה אפשר למקם במחיר של נאוטליוס אחד?
אני לא מומחה אבל נדמה לי שיש רק תחום צר מאוד שמועד לפורענות מקאסמים בשדרות ובשאשקלון, ובאיזור זה ( וליד איזור השיגור) אפשר להציב "המון" תחנות מאגים כאלה.

בכל אופן, אם המומחים בר**ל לא חושבים שזה רעיון טוב, תמיד אפשר לחזור לנאוטילוס.

דוב, אם כבר השגתי אותך על הקו, עוד רעיון עוועים- להשתמש בשיטות לא פולשניות של גאולוגים ( וכמו שהראו בפרק היורה - פלאנטאולוגים) למציאת מנהרות להברחת נשק. בעיקר מכם חודר קרקע וסיסמוגרפיה.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים