בתשובה לאור, 20/11/03 20:21
ניסוי מעניין בטבע האדם 181410
איזו תגובה מלאת שנאה. מעבר לכל הסתירות הפנימיות ובלבול המסר, מה עם תסריט אלטרנטיבי? למשל, אולי ערביי צרפת מפגעים ביהודים כדי להפגין הזדהות עם אחיהם הפלשתינאים, מעין שליחת מסר לפלשתינאים, לישראלים ולעולם הערבי. לא "פרימיטיבי" ולא "קטלני ומפגר", אלא תגובה טבעית להסתה הבלתי פוסקת של העיתונות האירופאית והעיתונות הערבית. *ה*דבר בעולם הערבי היום (כולל אצל מוסלמי העולם המערבי) הוא להפגין הזדהות ואהדה כלפי הפלשתינאים, ולהפגין סלידה מישראל ומיהודי התפוצות; ולא כתוצאה מ"אופי" של אומה, אלא כתגובה לסכסוך קשה המעורר הדים בעולם מזה שנים. המסקנות שלך נראות לי לא מבוססות, שלא לומר גזעניות.
"תגובה טבעית"? 181437
אה, לפגוע ביהודים זו תגובה טבעית אצל חלק ניכר מהעולם המתורבת מזה הרבה מאות מאות שנים.
ובלי סכסוך ישראלי פלסטיני.
בלי להאשים כל מוסלמי או את רוב המוסלמים, בכל-זאת אפשר לסבור שיש איזה קשר בין תרבות למה שהיא מוציאה. מקרה-שניים אפשר לפטור כטעות סטטיסטית. אפילו עשר. אפילו מאה.
אבל יש כבר הרבה יותר מדי.
וגם-כן, מאיזו סיבה בחוץ-לארץ כמות היהודים המפגעים באחרים קטנה יחסית, הגם שפושעים יהודיים לא חסר.
ניסוי מעניין בטבע האדם 181452
נגה, אני מתפלא עלייך. עושה רושם שגם את לוקה בעיוורון מוסרי-דמוקרטי וב"גזענות פוזיטיבית" - כלומר, יצירת הכללות גסות ובלתי מבוססות על קבוצה (רק שאצלך ההכללות הן חיוביות).

"הזדהות"? "שליחת מסר?" על מה את מדברת בדיוק? לשרוף בית ספר זה שליחת מסר? "תגובה טבעית" זו כן, בזה אין ספק. זוהי תגובה טבעית של קבוצת אוכלוסייה שזה טבעה. ניסחת את זה טוב יותר ממני.
כך מביעים סלידה? כך מגיבים לסכסוך שנמצא אלפי קילמטרים ממך? את שומעת את עצמך?

לגבי "אחיהם" הפלסטינים - תעשי לי טובה. יש מאות מיליוני מוסלמים, אז מה, כולם אחים זה לזה? זה מוגזם.

האם תגובתי גזענית?
לא. אבל לשם כך צריך להגדיר מהי גזענות ואם מישהו יעשה את זה פה (כי לי אין הגדרה) אני גם אוכיח לו שתגובתי אינה כזאת.

אבל נשאל שאלה אחרת: ואם תגובתי גזענית. אז מה? זה עושה אותה שגויה? אם כן, הוכיחו שהיא שגויה, לא שהיא גזענית.
די עם תוויות חסרות ערך.

דרך אגב, תגובה "טבעית" גם נאמר על ליל הבדולח. אה, סליחה, שם זה היה תגובה "ספונטנית".
ניסוי מעניין בטבע האדם 181458
התגובה שמתחילה ב''נגה אני מתפלא עלייך'' היא שלי.שכחתי לשים את השם.
ניסוי מעניין בטבע האדם 181460
האם התגובה גיזענית?

לא יודע, האם להאשים את כלל המוסלמים בצרפת שהם כך או אחרת כי הם מוסלמים, ולומר כי הם עושים מה שאחרים עושים כי הם מוסלמים, טוב אם זה לא גיזענות מה כן?

האם כמו שאמר ערן המפגעים הם אולי בכלל לא צרפתיים, ואולי הם קיבללו השראה מכאילו שאינם צרפתים וגדלים במדינה נאורה (לא שצרפת היא מדינה נאורה אבל ניחה) ואולי כאילו שהם למשל מוסלמים מאירן שגדלו על בירכי השינאה ועברו לצרפת ושם העבירו את השינאה הלאה.

להאשים בצורה כזו יהיה כמו להאשים את כל הגרמנים על מלחמת העולם שניה והנעשה בה, או את כל היהודים במה שהיום קורה לפלסטינאים. או כל תגובה מכלילה אחרת.
ניסוי מעניין בטבע האדם 181495
אנטישמיות היתה ותהיה, והיא לא עניין של מוסלמים נגד יהודים (ואתה כבר הבאת כדוגמא את ליל הבדולח). נדמה לי כי אתה תוקף את עצם הפעולות האנטישמיות, ולא את עצם היותן מבוצעות ע"י מוסלמים אירופאים. קרא שורה שורה את תגובתך אליי שוב - אתה צודק מאוד בהתרעמותך על חוסר ההגיון שבתגובה האנטישמית האירופאית נגד יהודים, וכאמור לא טענתי לרגע ש*יש* לפגע ביהודים באירופה בשל פעולות ממשלת ישראל, אבל פעולות אנטישמיות כלפי יהודים מבוצעות בעולם כולו ע"י לא-מוסלמים, והן כולן רעות וכולן מעוררות סלידה ותרעומת. האם תוכל להחיל את הניתוח שלך גם על נוצרים, אמריקאים או אירופאים, הפוגעים ביהודים?
למרות הנסיונות של המדיה 181496
(שכידוע, היהודים שולטים בה ;-)) להציג את האנטישמיות כ'צרפתית', או 'אירופאית', הרוב המכריע של ההתקפות מבוצעות על ידי מוסלמים ובפרט מה שמוגדר בעדינות צרפתית כ'נוער מנותק' - חבורות רחוב מוסלמיות ברובן המורכבות מנוער עני, מתוסכל ואלים. האנטישמיות הקתולית, למרות שהיא בבירור קיימת, אינה באה עוד לידי ביטוי באופן כה בוטה.

מעניין שגם היהודים יוצאי מדינות ערב מתנהגים כך בישראל, גם אחרי 3 דורות. רק אלו ש'משתכנזים' נקלטים בזרם המרכזי של החברה.
למרות הנסיונות של המדיה 181497
אתה רציני לגבי השורה האחרונה?

אם כן, צריך לרענן את הזיכרון לגבי המיתאם ההיסטורי שהתקיים בישראל בין מוצא עדתי לאפליה כלכלית, גיאוגרפית ומקצועית. סיפור כל כך ארוך, שאין לי כוח להיכנס לפרטיו (וממילא השתכנזתי כבר). אולי למישהו יש לינק רלוונטי או משהו.
למרות הנסיונות של המדיה 181505
לינק כללי-
רציני לחלוטין 181523
ועובדתית, מעמדם החברתי/כלכלי של היהודים האשכנזים גבוה מזה של יוצאי ארצות ערב בכל המדינות, לא רק בישראל.
רציני לחלוטין? 181649
העשירים ביהודי ארה''ב הם יוצאי סוריה.
מסכימה עם השורה האחרונה. 181533
היהודים יוצאי ארצות ערב הם, אכן, אלו הממלאים את בתי הכלא, ויש להתייחס אליהם כמו למוסלמים: בשנאה ובהטפות מוסר.
למרות הנסיונות של המדיה 181607
אפרופו:
"על פי דיווח בעיתון הפייננשיאל טיימס, דו"ח שסקר מגמות אנטישמיות באירופה נגנז בשל קביעתו כי גורמים מוסלמים ופרו-פלסטינים עומדים מאחורי רוב התקריות. גורם המקורב להכנת הדו"ח: מדובר בהחלטה פוליטית"
והמאמר המקורי:
ניסוי מעניין בטבע האדם 181573
התגובה שהגבת אליה הייתה שלי. משום מה המחשה מחק את שמי.

ולעניין. קודם כל, הבה נביט במסקנות הנובעות מההשוואה אל ליל הבדולח. ניתן לטעון שהיות שהערבים והגרמנים פעלו בצורה דומה ומשום שטענתי היא לגבי הערבים בלבד הרי יוצא שטענתי נחלשת כי היא חלה גם על מה שלא נטען. מאידך ניתן לטעון כי גם הגרמנים נכללים בתוך הקבוצה של "עמים בעלי נטייה בסיסית להרסנות". נדמה שתכונה זו של העם הגרמני כבר הוכחה לא רק מעשית אלא גם במחקרים השונים על תרבותו וספרותו (אני מקווה שהרחבת תחום החלות של טענתי לא יעורר שוב את העוורים שבקהל בתגובות שכבר הפגינו בתחילה).

כפי שנטען באחת התגובות פה, לא היו, ככל הידוע, נוצרים שפוצצו בית כנסת יהודי בתקופה האחרונה. גם הצרפתים או הבריטים מגבילים את שנאת היהודים שלהם לתקשורת ולכלכלה. אולי בכל זאת עמים כן משתנים עם השנים.

עוד אוסיף, שכחתי קודם, כי אפשר אולי לדייק את טענתי עוד יותר: ככל הידוע לי, מוסלמים שאינם ערבים, למשל באינדונזיה או ביגוסלביה, אינם שונאי ישראל. אם אכן זהו המצב, הרי ברור עוד יותר שהבעיה היא בערביות עצמה או לפחות בשילובה עם האיסלאם.

כך או כך, רמה מיקרוסקופית זו אינה משנה במיוחד שכן לא המחקר התאורטי חשוב פה אלא המסקנות המעשיות.
ניסוי מעניין בטבע האדם 181673
לאחר מלחמת העולם הראשונה על העם הגרמני שנחשב באמת כ''עם עם נטייה בסיסית להרסנות'' הטילו בעלות הברית המנצחות איסורים והגבלות מפה ועד שם, המצב בגרמניה היה עוני ורעב לאחר המלחמה, כי תגובת בעלות הברית היתה מהבטן ולא מהשכל
לאחר מלחמת העולם השניה בעלות הברית פנו לשכל (ובנוסף למלחמה הקרה וכו') ובנו את המדינות המפסידות הגדולות גרמניה ויפן, כך שלא תהיה עילה למלחמה עתידית

יש למצוא פתרון לבעיה המוסלמית- פתרון מהשכל ולא מהבטן
ניסוי מעניין בטבע האדם 181679
זה מה שעושים בעיראק בעצם. זה לא מצליח במיוחד כרגע אבל זה אולי יצליח. בצרפת הפריבלגיה הזאת קצת דחוקה היות שהמנטליות הערבית כבר גובה את מחיריה. ואולי נראה לך שסדרת הרצאות ומסע הסברה בבתי ספר ערביים בצרפת יצליחו לשכך את המנטליות הערבית צמאת הדם?
אבל תמיד אפשר לנסות, זה כן. מאידך, זה שהתגובות האלה עלו כך פתאום מבלי שתהיה סיבה אמתית ומוצדקת די מוכיח שמסע הסברה יהיה די עקר. מה יגידו בדיוק? "להרביץ ליהודים חלשים סתם, זה רע! נו,נו,נו!" רק ברברי צמא דם לא יבין את זה בעצמו, בטח כשהוא גר בצרפת השלווה שחוקיה עצמה אוסרים כל פעילות כזאת והיא עצמה מחנכת את אזרחיה להיות שומרי חוק (אני מניח).

פעולה יעילה הרבה יותר תהיה שרשרת חקירות ומאסרים.

גם היהודים עצמם צריכים להתארגן. איך? כרגיל. אנחנו כבר מתורגלים. מתכנסים ברבעים, משתדלים אצל השלטון, מקימים כוח הגנה יהודי. שום דבר לא השתנה. עצוב, אבל נכון. הצרפתים עצמם אולי אינם מסוכנים אבל הערבים בצרפת כן.
ניסוי מעניין בטבע האדם 182259
הכשל המרכזי בטענותיך היא ההנחה שההתנהגות של בני המהגרים בצרפת מנוגדת לחינוך ולמסרים שהם מקבלים מהממסד הצרפתי, ולכן מעידה על ''מנטליות ערבית''.

ההיפך הוא הנכון. הממסד וכלי התקשורת בצרפת הם המקור המרכזי להסתה לאלימות נגד ישראלים ויהודים, והם גם אלו המגבים אותה, נמנעים מכל פעולה נגדה ומנסים להשתיק כל ביקורת עליה.

ההנחה שמעשי האלימות עצמם מבוצעים ברובם על ידי צאצאי מהגרים, ולא על ידי ''צרפתים אמיתיים'', גם אם היא נכונה, לא מלמדת יותר מדי. במצב נורמלי בחברות ''מתוקנות'' רוב האוכלוסיה לא פועל באלימות. מי שכן עושה זאת הם השוליים של החברה, מובטלים, גורמים פליליים וכדומה, בקיצור האספסוף.

העובדה שבצרפת של ימינו האספסוף מורכב רובו ככולו מצאצאי מהגרים היא במידה רבה עדות לכשלון המוחלט של המדיניות החברתית בצרפת בשלושים השנים האחרונות. מדובר בנערים שהתחנכו במערכת החינוך בצרפתית, או נשרו ממנה, ומתקיימים ממערכת הרווחה הצרפתית.

התרבות, או תת התרבות שלהם, היא יצירה צרפתית מקורית, שהאלג'יראיות שלה היא לא יותר מפוזה רדודה. כמעט כולם אינם דוברים כלל ערבית ומנותקים מכל קשר אמיתי לתרבות ערבית או מוסלמית.

ההתנערות של הממסד הצרפתי מתת התרבות הזאת ותיוגה כ-''ערבית'' או ''מוסלמית'', היא רק עדות נוספת להתנכרות הגזענית שלו מבני המהגרים, שיצרה את התרבות הזאת מלכתחילה.
ניסוי מעניין בטבע האדם 182526
אם דבריך נכונים אכן טענתי מתערערת אך המסקנות חמורות בהרבה.מאידך, אנו עדים לתופעות דומות בהולנד, ואם דבריך נכונים הרי שגם שם הם צריכים לחול.

בכל זאת, אני מתקשה להסכים לצירוף לפי התופעה היא תופעת שוליים והיות שהערבים הם השוליים הרי היא חלה אצלם. נראה לי שזה יותר רחב מזה. בכל זאת, הערבים אינם השוליים היחידים והתקשורת הצרפתית, גם אם היא אנטי-ישראלית אינה מטיפה להתקפות פיזיות אך המיעוט ערבי בחר שכן להגיב כך.
ניסוי מעניין בטבע האדם 181813
גם היהודים לאחר שהוצאו מאירופה אחרי שלוש ארבע דורות,עדין מחרחרי מלחמה.
גם אם זה גזענות תוכיחו לי שזה לא נכון.

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים