יפנה? 183957
שרון: "אני מכין מהלך שיכלול הזזת ישובים" שתופעל במידה והפלסטינים לא יילחמו בטרור, כפי שהתחייבו.

למה? 183970
מישהו יכול לנסות להסביר לי את ההיגיון שבמהלך כזה?

אני יכול להבין את אלה שאומרים ש"בשביל שלום" וכחלק מהסכם פשרה היסטורי ניאלץ לפנות ישובים (גם אם אני מתנגד לכך). אבל פינוי חד-צדדי? ועוד במין טון של איום: "אם לא תלחמו בטרור, ניכנע מיד ונעשה מה שאתם מנסים לגרום לנו לעשות כבר שלושים שנה!"

מה מעלה בדעתו שרון להשיג במין מהלך כזה (או ב"איום" במהלך כזה)? מה התועלת למדינת ישראל (לשיטתו, אם יש לו כזאת)?
ככה 184077
אם המשך החזקת הישובים מנוגד לאינטרסים של מדינת ישראל‏1 אז ברור למה המהלך הגיוני, ולמה המהלך יכול לשמש איום על אויבי ישראל.

1 ולפי תפישת העולם של השמאל הישראלי‏2, המשך החזקת הישובים אכן מנוגד לאינטרס הישראלי משום ש:
א. הוא יוצר מצב של נתינים ללא זכויות אזרח תחת שלטון ישראלי.

ב. הוא מקטין את הרוב היהודי של המדינה, ומכאן את אופיה היהודי.

ג. הוא גורם נזקים ליחסי ישראל עם אומות העולם.

ד. הוא יקר מבחינה כלכלית, מעבר לגבולות הסביר.

ה. הוא נותן לגיטימציה מוסרית ובינלאומית למאבק הפלשתינאי בישראל.

ו. הוא יקר מבחינה בטחונית.

ז. הוא חסר תוחלת, בסופו של דבר זה יסתיים, וכמה שיותר מוקדם, יותר זול.

ח. הוא יוצר מצב של זילות החוק הישראלי.

ט. הוא יוצר מצב של העדפת אזרחים שבחרו לחיות מחוץ לגבולות המדינה על אזרחים שבחרו להשאר בגבולותיה.

י+. בטח שכחתי עוד כמה סיבות.

2 שפתאום כולל גם את חלקים בשינוי ובליכוד.
למה? 184085
נסיגה חד-צדדית תכלול גם "אטימה" של הגבולות - למעשה, אנחנו נשאיר את הפלסטינים להרקב בצד שלהם של הגבול. ישראל היא צינור החמצן הכלכלי של השטחים, ובלי שום נגישות של פלסטינית משם לפה, המצב הקטסטרופלי-גם-כך שיש שם כיום יחריף. אז נכון שמבחינת הרחוב המתלהם זה יהיה ניצחון, אבל מבחינת כל רבע-מנהיג שעיניו בראשו, האיום הוא ברור: מדובר על גזר דין מוות כלכלי, ואפילו לא יוכלו להאשים את ישראל בצרות שלהם, כי אנחנו כבר לא נהיה שם. זו הסיבה שהפלסטינים (ולא אכפת לי מה ע"ב אומר, יש "הפלסטינים") מתנגדים לגדר ויתנגדו לה בלי קשר לתוואי שלה.
למה? 184135
אני לא ממש קונה את ההסבר הזה. הרי אם מה שמעניין את ''הפלסטינים'' זו רווחה כלכלית, הם לא היו פותחים באינתיפאדה הראשונה, ולא בשניה - ובודאי שלא היו ממשיכים בה עד היום.

הפלסטינים מוכיחים כמעט מדי יום שהם מוכנים לשלם מחירים גבוהים מאד ברמת החיים שלהם (ולפעמים גם בחייהם) כדי לקדם את מטרותיהם הפוליטיות. אין לי סקרים שיראו עד כמה הדבר נכון לגבי ''הפלסטיני מהרחוב'' - אבל דווקא ה''רבע מנהיגים'' שעומדים בראשם מגלים דבקות במטרה לאורך שנים, גם במחיר כלכלי וחברתי כבד (שאותו משלמים בני עמם).

לעצם העניין, אני בספק עד כמה נסיגה והפרדות חד-צדדית אכן תרע את המצב הכלכלי של הפלסטינים. ההגבלות על העסקת פלסטינים בישראל הן כבר עכשיו חמורות מאד. ספק אם ישראל תוכל (או תרצה) לנתק את אספקת החשמל המים והדלק לפלסטינים, וגם אם תעשה זאת, סביר שהם ימצאו חלופות תוך פרק זמן של חודשים ספורים. במצב שבו ייראה כאילו ישראל מרעיבה את הפלסטינים, יעמדו בתור עשרות מדינות, ארגונים לא-ממשלתיים, והאו''ם על ארגוניו השונים, כדי לסייע למדינה הפלסטינית הצעירה.יש באיזור לפחות מדינה אחת נוספת שהתחילה את דרכה כשהיא מבודדת לחלוטין מסביבתה מבחינה כלכלית, ובתנאים גרועים בהרבה, ובכל זאת הצליחה להחזיק מעמד ואף לשגשג.
למה? 184574
כל עוד קיים סכסוך פעיל הכולל מגע מתמשך עם הצד השני, יכולים המנהיגים לתלות את המצב הכלכלי הנורא ב''מאמץ הלאומי להשגת מטרותינו הנשגבות''. כאשר המטרות הלאומיות (של רוב הציבור, אני מאמין) תושגנה, התירוץ הזה יעלם, ובשאיפה - הציבור הפלסטיני יתחיל לזעוק לשיפור כלכלי שלא יכול להגיע בלי להגיע להסדר אמיתי עם ישראל. יש באזור לפחות מדינה אחת נוספת שבה המצב הכלכלי המזעזע מוסבר כהכרח לצרכי הגנה על אינטרסים לאומיים-טריטוריאליים, והציבור שלה מתחיל להתעורר רק כשבמשך תקופה ארוכה אין מגע ישיר בינו לבין הצד השני.
למה? 184640
אז אתה מאמין שה"צעדים החד צדדיים" ששרון מתכנן כוללים את פירוק כל ההתנחלויות ונסיגה מלאה לקווי 67' (כולל בירושלים)? כי שום דבר פחות מזה לא ייחשב בעיני הפלסטינים ל"השגת המטרות הלאומיות" (ויש בינהם רבים שגם זה לא יספק אותם).

מצטער. לא השתכנעתי.

ונדמה לי שההשואה בין הפלסטינים היום (או בעתיד הקרוב) לבין ישראל בראשית דרכה (זאת שאני עשיתי) נכונה יותר מההשואה בין החברות הפלסטינית והישראלית של היום (זו שאתה עשית). אני גם די מצטער על כך (ואני בטוח שאתה לא).
למה? 184922
אני חושב שרוב הפלסטינים יסתפקו בכך. הם לא יהיו מאושרים מזה, אבל המצב הכלכלי יקבל מקום הרבה יותר מרכזי בסדר היום שלהם.
למה? 200205
הנה "רבע מנהיג" שחושב כמוני, לא כמוך:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים