רגשות מוסריים בעצבי כישור 184457
Spindle cells (תאי כישור?) נמצאים כנראה בלב החיווט שקשור לרגשות מוסריים. התאים הללו נמצאים במוח, אך הם עובדים כחלק ממערכת גופנית כללית שלמה בה המוח ממפה את הרגשות ומצב הגוף. "רגשות חברתיים מוסריים משמשים לבניה של מוסר והגיון" אומר פרופ' אנתוניו דמסיו (שעל ספרו הקודם "שגיאתו של דקארט" המלצתי בעבר).

המוח של היונקים דומה מאד, ולכול היוניקים יש מבנה עילי הנקרא קורטקס, אלא שאצל בני האדם המבנה הזה גדול בהרבה מאצל שאר היונקים. בחלק בזה של המוח מתנהלת פעילות רציונלית. במוח האדם, החיווט והקשרים הבין עצביים עשירים לאין ערוך משאר היונקים. לכן, אולי, מוח בני האדם מסוגל לבנות תמונה מפורטת ועשירה יותר של הגוף ושל מצב האיברים השונים.

לפי זה, נראה שיש אישור נוסף שגם לחיות ישנם רגשות בסיסיים אם כי אין להם מודעות עצמית (מה שמתאים לדיון 99 על הצימחונות). אבל אני חושב שלפי דיון 1249, לקופי-על מסוימים ישנה רמה מסוימת של מודעות עצמית.

המידע שנאסף בגופיפים מסוימים במוח עובר לחלקים אחרים הבונים רמה נוספת של מיפוי התחושות (מהעולם) ומצב הגוף (הפנימי), וכאן כנראה מתורגם המידע על מצב הגוף לרגשות מוסריים "מסוג הרגשות שעניניו משוררים וסופרים - אהבה ושנאה, תאווה ודחיה, חישוב קר ומזג חם, עצב ושמחה". (קשור אולי לרמות התודעה מדיון 806).

תאי הכישור נמצאים רק במוח האדם וכמה קופי על, אלא שכמותם במוח האדם גדולה פי חמש מכמותם במוח של גורילה (מצגת מולטימדיה במצד ימין של המאמר). חלקים אלו, שקיבלו כנראה דחיפה אבולוציונית משמעותית לפני כ 100,000 שנים, קשורים לזכרונות אוטוביוגאפיים ובחירות בקשר לשילטה על התנהגות עתידית (גם זה שייך לדיון 1249).

המאמר המקורי במוסף המדע של הניו יורק טיימס:

חזרה לעמוד הראשי המאמר המלא

מערכת האייל הקורא אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים